Міндетті мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама объектілеріне мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 16 наурыздағы N 209 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 30 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2778. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 58 Бұйрығымен
Ескерту.Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 22.02.2013 № 58 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Ғылым туралы"  Заңын және "Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 27 желтоқсандағы N 1385  қаулысын іске асыру мақсатында бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Міндетті мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама объектілеріне мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі нұсқаулығы бекітілсін.
2. Ғылым департаменті (В.В.Могильный) осы бұйрықты белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2000 жылғы 18 ақпандағы N 141 "Міндетті мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама объектілеріне мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама ұйымдастыру және жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы"  бұйрығының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2000 жылғы 24 наурыздағы N 1098 тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр Н.С.Бектұрғановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен кезінен бастап күшіне енеді.
Министр
"Міндетті мемлекеттік
ғылыми-техникалық сараптама
объектілеріне мемлекеттік
ғылыми-техникалық сараптама
ұйымдастыру және жүргізу
жөніндегі нұсқаулығын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2004 жылғы 16 наурыздағы
N 209 бұйрығымен
бекітілген
Міндетті мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама
объектілеріне мемлекеттік ғылыми-техникалық
сараптама ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі
Нұсқаулығы 1. Жалпы ережелер
1. Осы Міндетті мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама объектілеріне мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) Қазақстан Республикасының "Ғылым туралы"  Заңын және "Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 27 желтоқсандағы N 1385  қаулысын (бұдан әрі - Ереже) іске асыру мақсатында әзірленген.

Об утверждении Инструкции по организации и проведению государственной научно-технической экспертизы объектов обязательной государственной научно-технической экспертизы
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 марта 2004 года № 209. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2004 г. за № 2778. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 58
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 22.02.2013 № 58.
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О науке" и  постановления Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2002 года N 1385 "Об утверждении Правил организации и проведения государственной научно-технической экспертизы" приказываю: См. Z1100000407
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации и проведению государственной научно-технической экспертизы объектов обязательной государственной научно-технической экспертизы.
2. Департаменту науки (Могильный В.В.) представить настоящий приказ в установленном порядке на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ Министра образования и науки от 18 февраля 2000 года N 141 "Об утверждении Инструкции о порядке организации и проведении государственной научно-технической экспертизы объектов государственного заказа" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 марта 2000 года за N 1098).
4. Контроль за исполнением Приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Бектурганова Н.С.
5. Настоящий приказ вступает в силу с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждена
Приказом Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 16 марта 2004 г. N 209
"Об утверждении Инструкции по
организации и проведению государственной
научно-технической экспертизы объектов
обязательной государственной
научно-технической экспертизы"
ИНСТРУКЦИЯ
по организации и проведению государственной
научно-технической экспертизы объектов обязательной
государственной научно-технической экспертизы
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации научно-технической экспертизы объектов обязательной государственной научно-технической экспертизы (далее - Инструкция) разработана в целях реализации Закона Республики Казахстан "О науке" и Правил организации и проведения государственной научно-технической экспертизы, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2002 года N 1385 (далее - Правила).

2. Нұсқаулық ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет саласында орталық атқарушы орган (бұдан әрі - уәкілетті мемлекеттік орган) ұйымдастыратын мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама (бұдан әрі - МҒТС) ұйымдастыру және өткізуді нақтылайды.
3. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тапсырыс беруші - сараптама объектісі бойынша шешім қабылдайтын және МҒТС жүргізуге тапсырыс беретін Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары, басқа да заңды және жеке тұлғалар;
2) ұйымдастырушы - МҒТС жүргізуге тапсырысты іске асыруды ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді орындаушы белгіленген тәртіппен жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган;
3) орындаушылар - МҒТС үшін жіберілген объектісін талдайтын және сараптама қорытындысын беретін тиісті мамандандырудың тәуелсіз сарапшылары, сараптама топтары, комиссиялары, кеңестері, ұйымдары.
2. МҒТС ұйымдастыру және өткізу
4. МҒТС өткізу туралы шешім қабылданғаннан кейін тапсырыс беруші Ереженің 8-тармағы алтыншы абзацының талаптарына сәйкес ұйымдастырушымен МҒТС жүргізу туралы келісім-шарт жасайды.
Елдің ғылыми-техникалық саласындағы ұлттық ақпарат ресурстарын қалыптастыратын ғылыми ұйыммен (бұдан әрі - ғылыми ұйым) МҒТС-ты ақпараттық, материалдық-техникалық және қаржылық алып жүруге келісім-шарт жасасады.
5. Тапсырыс беруші келісім-шарт жасасқаннан кейін 5 күн ішінде ұйымдастырушыға МҒТС жүргізуге өтінімді және мынадай материалдарды жібереді:
сараптама объектілері бойынша ақпараты бар жолдамалы хат;
МҒТС-қа берілген іріктеу шарттары, материалдарды ресімдеуге қойылатын талаптар және ұйымдастырушымен келісілген оларды бағалау өлшемдері;
материалдарды сараптамаға жіберу туралы конкурстық комиссияның хаттамасы (ғылыми зерттеулер бағдарламаларын қалыптастыру кезінде); сараптама жүргізу үшін жіберілген объектілердің тізбесі (әр объект бойынша ақпарат көлемі көрсетілген), сондай-ақ материалдардың өзі (бағдарламаны қалыптастыру кезінде - конкурстық жобалар, ғылыми зерттеулерді орындау және аяқтау кезеңінде - ғылыми есептер) 2-данада.
6. "Қазақстан Республикасында бағдарламаларды ресімдеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 25 мамырдағы N 789  қаулысына сәйкес ресімделген бюджеттік өтінім бойынша мынадай материалдарды жібереді:
бағдарламалар тізбесі (кіші бағдарламалар) және оларды қаржыландыру көлемі;
әрбір бюджеттік бағдарламаға түсіндірме жазба;
бюджеттік өтінімге енгізілген әрбір бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) паспорт жобасы;
бюджеттік өтінімге енгізілген әрбір бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша шығыстардың есебі.

2. Инструкция детализирует организацию и проведение государственной научно-технической экспертизы (далее - ГНТЭ), организуемой центральным исполнительным органом в области науки и научно-технической деятельности (далее - уполномоченный государственный орган).
3. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) заказчик - государственные органы Республики Казахстан, другие юридические и физические лица, принимающие решение по объекту экспертизы и дающие заказ на проведение ГНТЭ;
2) организатор - уполномоченный государственный орган, осуществляющий организационное обеспечение реализации заказа на проведение ГНТЭ исполнителем в установленном порядке;
3) исполнители - независимые эксперты, экспертные группы, комиссии, советы, организации соответствующей специализации, анализирующие и дающие экспертное заключение на представленный для ГНТЭ объект.
2. Организация и проведение ГНТЭ
4. После принятия решения о проведении ГНТЭ заказчик заключает с организатором контракт на проведение ГНТЭ в соответствие с требованиями абзаца шестого пункта 8 Правил.
Заказчик заключает с научной организацией, формирующей национальный информационный ресурс в научно-технической сфере страны (далее - научная организация), контракт на информационное, материально-техническое и финансовое сопровождение ГНТЭ.
5. Заказчик в течение 5 дней после заключения контракта направляет организатору заявку на проведение ГНТЭ и следующие материалы:
сопроводительное письмо с информацией по объектам экспертизы;
условия отбора, требования к оформлению материалов, поданных на ГНТЭ и критерии их оценки, согласованные с организатором;
протокол конкурсной комиссии о направлении материалов на экспертизу (при формировании программ научных исследований); перечень объектов, направленных для проведения экспертизы (с указанием объема информации по каждому объекту), а также сами материалы (при формировании программ - конкурсные проекты, на стадии выполнения и завершения научных исследований - научные отчеты) в 2 экземплярах.
6. По бюджетным заявкам, оформленным в соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2000 года N 789 "Об утверждении Правил оформления программ в Республике Казахстан" заказчик направляет следующие материалы:
перечень программ (подпрограмм) и объемы их финансирования;
пояснительную записку к каждой бюджетной программе;
проект паспорта каждой бюджетной программы (подпрограммы), включенной в бюджетную заявку;
расчеты расходов по каждой бюджетной программе (подпрограмме), включенной в бюджетную заявку.

7. Ұйымдастырушы МҒТС-қа берілген іріктеу шарттары мен материалдарды ресімдеуге қойылатын талаптарды белгілейді.
МҒТС жүргізуге берілген материалдардың 5 және 6-тармақтарда айқындалған шарттарға сәйкес болған жағдайда ұйымдастырушы МҒТС ұйымдастыру және жүргізу үшін барлық қажетті ақпаратты алғаннан кейін 10 күннен аспайтын мерзімде:
МҒТС жүргізу бойынша орындаушылар белгілейді;
ғылыми ұйымға МҒТС жүргізуге Ереженің алтыншы тармағында белгіленген талаптарды міндетті түрде сақтап отырып, МҒТС-ты ақпараттық, материалдық-техникалық және қаржылық алып жүруді тапсырады;
келіп түскен материалдарға алдын ала талдау жүргізеді;
тапсырма талаптарына сараптама жүргізу мерзіміне сәйкес МҒТС жүргізу жөнінде орындаушылармен жеке және ұжымдық сарапшылар жұмыстарының нәтижелерін ұсыну тәртібі туралы келісім жасасады;
белгіленген тәртіппен орындаушыдан келіп түскен сараптама қорытындысына талдау жасайды, олардың негізінде уәкілетті орган басшысының орынбасарымен бекітілетін МҒТС қорытындысын дайындайды және тапсырыс берушіге жібереді.
8. Ұсынылған материалдар іріктелген материалдар талаптарынан нақты ауытқыған жағдайда ұйымдастырушы алдын ала талдау нәтижелерін тапсырыс берушіге және материалдарды МҒТС берілген іріктеу шарттарына, материалдарды ресімдеуге қойылатын талаптарына сәйкестендіру жөнінде ұсыныстар жібереді.
9. МҒТС жүргізу бойынша орындаушы МҒТС жүргізу жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің және нормативтік актілердің талаптарына сәйкес оған ұсынылған объектілерді зерделейді және бағалайды.
МҒТС орындаушыға қажетті материалдар берген күннен бастап 30 күнтізбелік күннен аз емес мерзімде жүргізілуі керек. Қажет болған жағдайда сараптама жүргізу мерзімі ұйымдастырушымен уағдаласу бойынша белгіленуі мүмкін.
Орындаушы сараптама қорытындысын дайындайды және оны орындаушыға қабылдау-тапсыру актісі бойынша тапсырады.
3. Қорытынды ережелер
10. МҒТС жүргізу нәтижесі МҒТС қорытындысы болып табылады, ол оның тапсырыс берушісіне қарауға алынатын және шешімдер тұжырымдау кезінде ескерілетін міндетті құжат болып саналады, оларды негіздеу үшін осы сараптама жүргізілген.
11. МҒТС қорытындысында нақты өлшемдер бойынша сараптық бағалаудан басқа төмендегі мазмұнда қорытындылар болуы керек:
объект орындалуға (қаржыландыруға) жатады;
объект орындалуға (қаржыландыруға) жатпайды;
объект келтірілген ескертулер мен ұсыныстарды ескеріп қайта дайындауға ұсынылады.

7. Организатор определяет условия отбора и требования к оформлению материалов, поданных на ГНТЭ.
При соответствии представленных на проведение ГНТЭ материалов условиям, приведенным в пункте 5 и 6, организатор в срок не более 10 дней после получения всей необходимой информации для организации и проведения ГНТЭ:
определяет исполнителей по проведению ГНТЭ;
поручает научной организации информационное, материально-техническое и финансовое сопровождение ГНТЭ с обязательным соблюдением требований к проведению ГНТЭ, определенных пунктом шестым Правил;
проводит предварительный анализ поступивших материалов;
заключает с исполнителями по проведению ГНТЭ соглашение о порядке представления результатов работы индивидуальных и коллективных экспертов в соответствии с требованиями задания и сроком проведения экспертизы;
анализирует в установленном порядке поступившие от исполнителей по проведению ГНТЭ экспертные заключения, на их основе готовит заключения ГНТЭ.
8. В случае наличия в представленных материалах отклонений от требований отбора материалов организатор направляет заказчику результаты предварительного анализа и предложения по дальнейшему приведению материалов в соответствие с условиями отбора, требованиями к оформлению материалов, поданных на ГНТЭ.
9. Исполнитель по проведению ГНТЭ изучает и оценивает представленные ему объекты в соответствии с требованиями нормативных правовых актов и нормативных актов по проведению ГНТЭ.
ГНТЭ должна проводиться в сроки не менее 30 календарных дней со дня предоставления исполнителю необходимых материалов. При необходимости срок проведения экспертизы может быть установлен по договоренности с организатором.
Исполнитель готовит экспертное заключение ГНТЭ и передает ее организатору по акту приемки-сдачи.
3. Заключительные положения
10. Результатом проведения ГНТЭ является заключение ГНТЭ, которое считается для ее заказчика обязательным документом, принимаемым к рассмотрению и учитываемым при выработке решений, для обоснования которых данная экспертиза проводилась.
11. В заключении ГНТЭ помимо экспертных оценок по конкретным параметрам должны содержаться выводы следующего содержания:
объект рекомендуется к исполнению (финансированию);
объект не рекомендуется к исполнению (финансированию);
объект рекомендуется доработать с учетом высказанных замечаний и предложений.                                  _____________________________________