"Сезіктілер мен айыпталушыларды айдап алып жүрудің тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 1 маусымдағы N 387 бұйрығына (тіркеу нөмірі 1879) өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 4 наурыздағы N 162 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 1 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2784. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 1122 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 02.12.2016 № 1122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аса қауіпті қылмыскерлерді айдап алып жүру мен күзетудің кейбір мәселелерін ретке келтіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сезіктілер мен айыпталушыларды айдап алып жүрудің тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 1 маусымдағы N 387 бұйрығына (12 маусым 2002 жылы 1879 нөмірде тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқару органдарының нормативтік құқықтың актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2003 жыл, N 5-6) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген Тәртіпте:
36-тармақта:
екінші сөйлем мынадай мазмұндағы сөйлеммен ауыстырылсын: "Айдап алып жүру қауіпсіздігінің үш деңгейі белгіленеді: кәдімгі, күшейтілген, ерекше.";
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) ерекше айдауыл:
Қазақстан Республикасы Қылмыстық заңнамасы бойынша қылмысы үшін айрықша жазалау шарасы - өлім жазасы немесе өмір бойы бас бостандығынан айыру анықталып қылмыстық жауапкершілікке тартылған;
олардың әрекеттерін сот аса қауіпті қылмыстың рецидив деп таныған;
ауыр, аса ауыр қылмыс жасаған қашуға, айдауылдар мен қамауда ұстау орындарының персоналына шабуыл жасауға бейім;
үлкен қоғамдық резонанс тудырған қылмыстар үшін қылмыстық жауапкершілікке тартылған сезіктілер мен айыпталушыларды айдауылдау кезінде.
Айдауылдау бағыты жедел қызметтермен бірлесе әзірленеді және облыстардағы және көліктегі ІІББ-ІІБ-нің басшыларымен келісіледі.
Айдауыл бір айдауылданушыға кемінде 4 айдауыл есебінен тағайындалады (уақытша ұстау изоляторынан тергеу изоляторларына, тергеу амалдарын жүргізуге, медициналық мекемелерге, сотқа, айырбастау пункттеріне және олардан кері қарай басқа сезіктілер мен айыпталушылар тобымен қосып айдауылдау рұқсат етілмейді).
Ерекше айдауыл бастығы (аға айдауыл) офицерлік құрам қатарынан полиция қызметкерін тағайындайды. Айдауыл құрамы міндетті түрде бронежилетпен жарақтанады; атыс қаруымен қаруланады; өзімен бірге арнайы құралдары: газды қару, кісендер, резина таяқтар, сондай-ақ байланыс құралдары (радиостанция); белгі беру тапаншасы, металліздегіш болуы тиіс. Айдауылдау қызметтік иттерді пайдалану арқылы жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июня 2002 года N 387 "Об утверждении Правил конвоирования подозреваемых и обвиняемых", зарегистрированный за N 1879
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 марта 2004 года N 162. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 1 апреля 2004 года N 2784. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 1122.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 02.12.2016 № 1122 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях урегулирования некоторых вопросов конвоирования и охраны особо опасных преступников,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в  приказ  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июня 2002 года N 387 "Об утверждении Правил конвоирования подозреваемых и обвиняемых" (зарегистрирован за N 1879 от 12 июня 2003 года, опубликован в бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных органов Республики Казахстан, 2003 год, N 5-6) следующие изменения и дополнения:
в Правилах, утвержденных данным приказом:
в пункте 36:
предложение второе заменить предложением следующего содержания: "Устанавливается три уровня безопасности конвоирования: обыкновенный, усиленный, особый.";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) особый конвой назначается при конвоировании подозреваемых и обвиняемых:
привлекаемых к уголовной ответственности за преступления, по которым уголовным законодательством Республики Казахстан установлена исключительная мера наказания - смертная казнь, либо пожизненное лишение свободы;
действия которых признаны судом особо опасным рецидивом преступлений;
совершивших тяжкие, особо тяжкие преступления, склонных к побегу, нападению на конвоиров и персонал мест содержания под стражей;
привлекаемых к уголовной ответственности за преступления, вызвавших большой общественный резонанс.
Маршрут конвоирования разрабатывается совместно с оперативными службами и согласовывается с руководством ГУВД-УВД областей и на транспорте.
Конвой назначается из расчета на одного конвоируемого не менее 4-х конвоиров (конвоирование из изоляторов временного содержания в следственные изоляторы, на следственные действия, в медицинские учреждения, суды, на обменные пункты и обратно не допускается в группе с другими подозреваемыми и обвиняемыми).
Начальником (старшим) особого конвоя назначается сотрудник полиции из числа офицерского состава. Состав конвоя в обязательном порядке экипируется в бронежилеты; вооружается огнестрельным оружием; имеет при себе специальные средства: газовое оружие, наручники, резиновые палки, а также средства связи (радиостанции); сигнальный пистолет, металлоискатель. Конвоирование производится с использованием служебных собак.";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:

"Айдауылданушының еркін жүріп-тұруына шек қою үшін: кәдімгі айдауылдау кезінде "Нежность-1", "Нежность-2" кісендері; күшейтілген айдауылдау кезінде "Нежность-2", "Букет" кісендері пайдаланылады; ерекше айдауылдау кезінде айдауылданушының қозғалысын шектеу қажет болғанда "Букет", "Прикол" типтес шынжыр кісендер, қолдарды қозғалту мен аяқ басып жүруді шектеу үшін аяқ-қолға салынатын аралас біріктірілген шынжыр кісендер мен білезіктер пайдаланылуы мүмкін.".
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер вице-Министрі генерал-майоры полиция Қ.Б.Өскембаевқа, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Күдіктілер мен тергеу қамауындағыларды алдын ала оқшаулау департаментіне (М.М.Баймұхамбетов) жүктелсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап қолданысқа енеді.
Министр
КЕЛІСІЛДІ:
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының орынбасары
2004 жылғы 26 ақпан
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация министрі
2004 жылғы 15 ақпан

"Для ограничения свободы движения конвоируемого используются: при обыкновенном конвое наручники типа "Нежность-1", "Нежность-2"; при усиленном конвое типа "Нежность-2", "Букет"; при особом конвое для необходимости фиксирования конвоируемого могут быть использованы наручники с цепочкой типа "Букет", "Прикол", комбинированные соединенные цепью наручники и браслеты, ограничивающие свободу движения рук и длину шага.".
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Ускимбаева К.Б., Департамент предварительной изоляции подозреваемых и следственно-арестованных Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Баймухамбетов М.М.).
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Согласовано:
Заместитель Генерального          Министр транспорта и коммуникаций
прокурора Республики Казахстан    Республики Казахстан
26.02.2004 г.                     15.02.2004 г.