Қазақстан Республикасының кәсіптік жоғары білім беру ұйымдарындағы білім алушыларды аралық аттестаттауды ұйымдастыру және өткізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 31 наурыздағы N 264 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 6 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2795. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 29 желтоқсандағы N 1056 бұйрығымен. (V043335)
"Қазақстан Республикасының кәсіптік жоғары білім беру ұйымдарындағы білім алушыларға аралық аттестаттауды енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 9 қаңтардағы N 20  қаулысына  сәйкес бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының кәсіптік жоғары білім беру ұйымдарындағы білім алушыларды аралық аттестаттауды   ұйымдастыру және өткізу ережесі бекітілсін.
2. Білім беруді дамыту стратегиясы және халықаралық ынтымақтастық департаменті (С.Ә.Ырсалиев) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуге ұсынсын.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау бірінші вице-министр
Г.Гамарникке жүктелсін.
Министр
Білім және ғылым министрінің
2004 жылғы 31 наурыздағы
N 264 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының кәсіптік жоғары білім беру
ұйымдарындағы білім алушыларға аралық аттестаттауды
ұйымдастыру және өткізудің
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының кәсіптік жоғары білім беру ұйымдарындағы білім алушыларға аралық аттестаттауды ұйымдастыру және өткізудің осы Ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Қазақстан Республикасының кәсіптік жоғары білім беру ұйымдарында білім алушыларға аралық аттестаттауды енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 9 қаңтардағы N 20  қаулысына  сәйкес әзірленген.
2. Бұл Ереже студенттерге жоғары оқу ұйымдарының барлық оқыту нысандарында меншік нысаны мен ведомстволық бағыныстығына қарамастан медицина мамандығы бойынша 3 курстан кейін және барлық басқа мамандықтар бойынша 2 курстан кейін аралық аттестаттау өткізудің тәртібін белгілейді.
3. Білім алушыларды аралық аттестаттау (бұдан әрі - БАА) - жоғары кәсіптік білім беру мамандықтары пәндерінің мемлекеттік жалпы міндетті білім стандартына сәйкес (МЖМБС) әлеуметтік-гуманитарлық (бұдан әрі - ГӘП), жаратылыстану ғылыми (бұдан әрі - ЖҒП) және жалпы кәсіптік (ЖКП) циклдары бойынша студенттердің оқу жетістіктерін бірыңғай бақылау-өлшеуіш материалдары негізінде (тесттік тапсырмалар) бақылау.

Об утверждении Правил организации и проведения промежуточной аттестации обучающихся в организациях высшего профессионального образования Республики Казахстан
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2004 года N 264. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 апреля 2004 года N 2795. Утратил силу - приказом Министра образования и науки РК от 29 декабря 2004 года N 1056 (V043335)
В соответствии с  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 9 января 2004 года N 20 "О введении промежуточной аттестации обучающихся в организациях высшего профессионального образования Республики Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения промежуточной аттестации обучающихся в организациях высшего профессионального образования Республики Казахстан.
2. Департаменту стратегии развития образования и международного сотрудничества (Ирсалиев С.А.) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра Г. Гамарника.
Министр
Утверждены
Приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
N 264 от 31 марта 2004 года
Правила
организации и проведения промежуточной аттестации
обучающихся в организациях высшего профессионального
образования Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения промежуточной аттестации обучающихся в организациях высшего профессионального образования Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 9 января 2004 года N 20 "О введении промежуточной аттестации обучающихся в организациях высшего профессионального образования Республики Казахстан".
2. Правила устанавливают порядок осуществления промежуточной аттестации студентов всех форм обучения высших учебных заведений независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности после 3 курса по медицинским и после 2 курса - по всем другим специальностям.
3. Промежуточная аттестация обучающихся (далее - ПАО) - контроль учебных достижений студентов на основе единых контрольно-измерительных материалов (тестовых заданий) по циклам социально-гуманитарных (далее - СГД), естественнонаучных (далее - ЕНД) и общепрофессиональных (далее - ОПД) дисциплин специальностей высшего профессионального образования в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования (далее - ГОСО).

4. БАА кәсіптік жоғары білім берудің сапасын көтеру мақсатында жүргізіледі.
5. БАА-ның міндеттері:
1) 2(3) оқу курсынан кейін студенттердің оқу жетістіктерін бағалауды жүзеге асыру;
2) оқу процесін ұйымдастыру тиімділігін бағалау;
3) мемлекеттік жалпы міндетті білім стандарттарын дамыту;
4) білім беру процесіне және студенттер дайындау сапасына жағымсыз факторлар мен субъективизмнің әсерін жою;
5) республиканың жоғары оқу орындарының білім беру қызметінің сапасына салыстырмалы талдау өткізу болып табылады.
6. Даярлау бағытын, мамандықтар мен пәндердің тізбесін сондай-ақ БАА үшін тесттік тапсырмаларды Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) бекітеді.
7. БАА-ны өткізу үшін ГӘП, ЖҒП және ЖКП циклдері бойынша МЖМБС және даярлау бағыты ескерілген типтік оқу бағдарламалары негізінде әзірленген тесттік тапсырмалар қолданылады.
Министрліктің сайты мен жинақтарда тесттік тапсырмалардың болжамды тізімдері мемлекеттік және орыс тілдерінде басылады.
8. Сараптамалық кеңесте тесттік тапсырмалар МЖМБС-ге сәйкестік сараптамасынан өткізіледі. Сараптамалық кеңестің жұмыс ережесі мен құрамын Министрлік бекітеді.
2. Білім алушыларды аралық аттестаттауды
ұйымдастыру және жүргізу
9. БАА-ны өткізу үшін Министрлік елдің өңірлері бойынша (бұдан әрі - өңірлік орталықтар) базасында аралық аттестаттау өтетін жоғары оқу орындарын белгілейді, ол білім беру ұйымдарының назарына БАА-ны өткізуге дейін бір ай бұрын жеткізіледі.
10. БАА-ды өткізу жұмысын ұйымдастыру және үйлестіру үшін жергілікті жерлерде өңірлік және апелляциялық комиссиялар құрылады.
Өңірлік және апелляциялық комиссиялардың құрамы мен жұмысы туралы ережені Министрлік бекітеді.
11. БАА Мемлекеттік білім стандарты мен тестілеудің ұлттық орталығының технологиясы бойынша әзірленген және Министрлік бекіткен кешенді тестілеу нысанында (бұдан әрі - тестілеу) өткізіледі.
12. Тестілеу 15-30 маусым аралығында өткізіледі.
13. Тестілеу студент оқитын тілде өткізіледі.
14. Тестілеудің қорытындысы тестілеуге қатысқан студенттердің назарына ол аяқталғаннан кейін 24 сағат ішінде жеткізіледі.
15. Тестілеудің қорытындысы негізінде студентке қосымшада көрсетілген белгілеген үлгідегі сертификат беріледі.
16. Тестілеудің қорытындысымен келіспеген студент апелляцияға құқылы.
Апелляцияға арыз тестілеудің қорытындысы хабарланғаннан кейін апелляциялық комиссияға бір тәулік ішінде беріледі.
Апелляцияға арыз апелляция бергеннен кейін бір тәулік ішінде апелляциялық комиссия қарайды.

4. ПАО проводится с целью повышения качества высшего профессионального образования.
5. Задачами ПАО являются:
1) осуществление оценки учебных достижений студентов после 2 (3) курса обучения;
2) оценка эффективности организации учебного процесса;
3) совершенствование государственных общеобязательных стандартов образования;
4) устранение влияния негативных факторов и субъективизма на образовательный процесс и качество подготовки студентов;
5) проведение сравнительного анализа качества образовательных услуг, предоставляемых высшими учебными заведениями республики.
6. Перечень направлений подготовки, специальностей и дисциплин, а также тестовые задания для ПАО утверждаются Министерством образования и науки Республики Казахстан (далее - Министерство).
7. Для проведения ПАО используются тестовые задания по циклам СГД, ЕНД и ОПД, разработанные на основании ГОСО и типовых учебных программ с учетом направлений подготовки.
Примерный перечень тестовых заданий публикуется на сайте Министерства и в сборниках на государственном и русском языках.
8. Тестовые задания проходят экспертизу на соответствие ГОСО в Экспертном совете. Положение об экспертном совете и его состав утверждаются Министерством.
2. Организация и проведение
промежуточной аттестации обучающихся
9. Министерство определяет по регионам страны перечень вузов, на базе которых будет проводиться промежуточная аттестация (далее - региональные центры), который доводится до сведения организаций образования не позднее, чем за один месяц до проведения ПАО.
10. Для организации и координации работы по проведению ПАО на местах создаются региональные и апелляционные комиссии.
Состав и положение о работе региональной и апелляционных комиссий утверждаются Министерством.
11. ПАО проводится в форме комплексного тестирования (далее - тестирование) по технологии, разработанной Национальным центром государственных стандартов образования и тестирования Министерства образования и науки Республики Казахстан.
12. Тестирование проводится в период с 15 по 30 июня.
13. Тестирование проводится на языке обучения студента.
14. Результаты тестирования доводятся до сведения студентов, участвовавших в тестировании, в течение 24-х часов после его окончания.
15. На основании результатов тестирования студенту выдается сертификат установленной формы, приведенной в приложении.
16. Студент, не согласный с результатами тестирования, имеет право на апелляцию.
Заявление на апелляцию подается в апелляционную комиссию в течение суток после объявления результатов тестирования.
Заявление на апелляцию рассматривается апелляционной комиссией в течение суток после подачи апелляции.

17. Студент тестілеудің қорытындысы бойынша, егер оның жинаған балы өту деңгейінен кем болмаса сынақтан өтеді.
Бастапқы өту деңгейін Министрлік белгілейді және бекітеді.
18. Студент тестілеуге келмеген жағдайда оның емтихандық тізімдемесіне "келген жоқ" деп қойылады.
19. Ауру немесе басқа да дәлелді себептермен тестілеуге келмеген және соған тиісті растау құжаттамасы бар студенттер, сондай-ақ бірге БАА-дан сынақтан өтпеген студенттер, тестілеудің өңірлік орталықтарында Министрлік белгілеген мерзімде қайта өтуіне болады.
20. БАА-ның қорытындысы бойынша мемлекеттік комиссия анықтама жасайды, оған топтар бойынша тізімдемелер тіркеледі.
21. Оқу жоспары талаптарын толығымен орындаған, барлық емтихандар мен сынақтарды, соның ішінде БАА сынағын ойдағыдай тапсырған студент жоғары оқу орны басшысының бұйрығымен келесі курсқа ауыстырылады.
Қосымша
Қазақстан Республикасының жоғары
кәсіптік білім беру ұйымдарында білім
алушыларға аралық аттестаттауды
ұйымдастыру және өткізу Ережесіне
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
Серия               СЕРТИФИКАТ        N
М.О.
Тұлғаны куәландыратын құжат болған жағдайда күші бар

17. По результатам тестирования студент получает зачет, если набирает количество баллов не менее установленного порогового уровня.
Пороговый уровень определяется и утверждается Министерством.
18. В случае неявки студента на тестирование отсутствующему студенту в экзаменационных ведомостях проставляется "не явился".
19. Студенты, не явившиеся на тестирование по болезни или другим уважительным причинам, имеющие соответствующее документальное подтверждение, а также студенты, не получившие зачета по ПАО, могут повторно пройти тестирование в региональных центрах в сроки, установленные Министерством.
20. По итогам ПАО региональная комиссия составляет справку, к которой прилагаются ведомости по группам.
21. Студенты, полностью выполнившие требования учебного плана, успешно сдавшие все экзамены и зачеты, в том числе и зачет по ПАО, переводятся на следующий курс приказом руководителя высшего учебного заведения.
Приложение
к Правилам организации и проведения
промежуточной аттестации обучающихся
в организациях высшего профессионального
образования Республики Казахстан
Примечание РЦПИ: Текст на двух языках -
русском и государственном, см. бумажный вариант
Министерство образования и науки Республики Казахстан
Серия                                              N______
Сертификат
М.П.
Действителен при предъявлении документа, удостоверяющего личность.