Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 2656 нөмірмен тіркелген "Уақытша өтемдік тарифті (бағаны, алым ставкасын) белгілеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 26 желтоқсандағы N 341-НҚ бұйрығына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 5 шілдедегі N 299-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жлғы 3 тамызда тіркелді. Тіркеу N 2982. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012 жылғы 14 қыркүйектегі № 235-НҚ Бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012.10.14 № 235-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы N 1141 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі туралы ереженің  11-тармағының 14) тармақшасына және 20-тармағына сәйкес бұйырамын:
1. "Уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасын) белгілеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 26 желтоқсандағы  N 341-НҚ (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде тіркелген, "Ресми газетте" 2004 жылғы 24 қаңтардағы N 4 (161) жарияланған бұйрығына мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасын) белгілеу ережесінде:
6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бекітілген тарифтік сметада көзделген шығындардың 5 пайызынан асатын тарифтік сметаның бап бойынша орындалмауы;";
21-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Табиғи монополия субъектісі уақытша өтемдік тарифті (бағаны, алым ставкасын) қолдану кезеңінде алған табысты анықтау үшін, тарифтің (бағаның, алым ставкасының) болуы мүмкін ең аз шекті деңгейі (Тшек.) мынадай формула бойынша есептеледі:
Т х V - (П + 0,5 х А)
Тшек. = ------------------------ , мұндағы
V
Тшек - тарифтің (бағаның, алым ставкасының) болуы мүмкін ең аз шекті деңгейі, теңге;
V - бекітілген тарифтік сметада нақтыланған қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) жылдық көлемі;
П - бекітілген тарифтік сметада нақтыланған табыс, теңге;
А - бекітілген тарифтік сметада нақтыланған жылдық амортизация, теңге";

О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 26 декабря 2003 года № 341-ОД "Об утверждении Правил установления временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора)", зарегистрированный за № 2656
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 5 июля 2004 года № 299-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 августа 2004 года № 2982. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 14 сентября 2012 года № 235-ОД
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по статистике от 14.09.2012 № 235-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 14)  пункта 11  и  пунктом 20 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 20 июня 2003 года N 1141,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в  приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 26 декабря 2003 года N 341-ОД "Об утверждении Правил установления временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора)", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2656, опубликованный в "Официальной газете" от 24 января 2004 года N 4 (161), следующие изменения и дополнения:
в Правилах установления временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора), утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) постатейное неисполнение тарифной сметы, превышающее 5 процентов от затрат, предусмотренных утвержденной тарифной сметой;";
пункт 21 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Для определения дохода, получаемого субъектом естественной монополии в период действия временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора), минимально возможный предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора) (Тпр) рассчитывается по формуле:
Т х V - (П + 0,5 х А)
Тпр.= ------------------------- , где
V
Тпр - минимально возможный предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора), тенге;
V - годовой объем услуг (товаров, работ), учтенный в утвержденной тарифной смете;
П - прибыль, учтенная в утвержденной тарифной смете, тенге;
А - годовая амортизация, учтенная в утвержденной тарифной смете, тенге";

22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасы) (ӨтемТ) мынадай формула бойынша айқындалады:
Т х V - НДк
ӨтемТ = ---------------- , мұндағы
V
ӨтемТ - уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасы), теңге.
23. Уақытша өтемдік тарифтің қолданыстағы кезеңін (бұдан әрі - қолданыстағы кезең) уәкілетті орган айқындайды:
1) егер Өтем Т < Tшек. болған жағдайда, қолданыс кезеңі мынадай формула бойынша айқындалады:
НДк
n = ---------------- , мұндағы
(Т - Т шек) * V
n - уақытша өтемдік тарифтің қолданыс кезеңі.
Уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасы) тарифтің (бағаның, алым ставкасының) болуы мүмкін ең аз шекті деңгейінің деңгейінде бекітіледі:
ӨтемТ = Т шек;
2) егер Өтем Т > = T шек. болған жағдайда, қолданыс кезеңі мынадай формула бойынша айқындалады:
НДк
n = ----------------------- .";
(Т - ӨтемТ) * V
24-тармақ алынып тасталсын;
қосымшада:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тарифтің (бағаның, алым ставкасының) болуы мүмкін ең аз шекті деңгейі(Тшек):
Т х V - (П + 0,5 х А)   8 х 1000 - (500+0,5 х 3000)
Тшек.= --------------------- = ------------------------- =
V                         1000
8000 - 2000    6000
= ----------- = ----- = 6 теңге/м 3 , мұндағы
1000        1000
500 теңге - бекітілген тарифтік сметада ескерілген пайда;
3000 теңге - бекітілген тарифтік сметада ескерілген жылдық амортизация;
6 теңге/м 3 - тарифтің (бағаның, алым ставкасының) болуы мүмкін ең аз шекті деңгейі.";
мынадай мазмұндағы 4, 5, 6, 7-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Уақытша өтемдік тарифтің деңгейі мынадай формула бойынша айқындалады:
Т х V - НДк   8 х 1000 - 6500    1500
Өтем Т = ----------- = --------------  = ----- = 1,5 теңге/м3
V              1000        1000
1,5 теңге/м3 - уақытша өтемдік тарифтің (бағаның, алым ставкасының) деңгейі.
5. ӨтемТ < Т шек. екенін ескере отырып, қолданыс кезеңі мынадай формула бойынша айқындалады:
НДк            6500       6500
n = ---------------- = ---------- = ----- = 3,25
(Т - Т шек) * V    (8-6)*1000    2000
3,25 жыл (немесе 3 жыл 3 ай) - тұтынушыларға шеккен залалдарды өтеу кезеңі.
Уақытша өтемдік тариф (баға, алым ставкасы) (ӨтемТ) тарифтің (бағаның, алым ставкасының) болуы мүмкін ең аз шекті деңгейінде - 6 теңге/м 3 , оның қолданыс кезеңі - 3 жыл 3 ай болып бекітілуге тиіс.
6. Егер Өтем Т > Тшек. болған жағдайда, уақытша өтемдік тарифтің (бағаның, алым ставкасының) деңгейімен оның қолданыс кезеңі мынадай формула бойынша айқындалады:
бекітілген тариф (баға, алым ставкасы) Т - 8 теңге/м 3 ,
бекітілген тарифте (бағада, алым ставкасында) қабылданған қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі V - 1000 м 3

пункты 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"22. Временный компенсирующий тариф (цена, ставка сбора) (Ткомп) определяется по формуле:
Т х V - НДк
Ткомп = ----------------, где
V
Ткомп - временный компенсирующий тариф (цена, ставка сбора), тенге.
23. Уполномоченным органом определяется период действия временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) (далее - период действия):
1) в случае, если Ткомп < Tпр период действия определяется по формуле:
НДк
n = ---------------  , где
(Т - Тпр) * V
n - период действия временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора).
Временный компенсирующий тариф (цена, ставка сбора) утверждается на уровне минимально возможного предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора):
Ткомп = Тпр;
2) в случае, если Т комп > = T пр, период действия определяется по формуле:
НДк
n = -----------------------.";
(Т - Ткомп) * V
пункт 24 исключить;
в приложении:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Определяется минимально возможный предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора) (Тпр):
Т х V - (П + 0,5 х А)  8 х 1000 - (500+0,5 х 3000)
Тпр = ---------------------- = ------------------------- =
V                        1000
8000 - 2000   6000
= ----------- = ----- = 6 тенге/м 3 ,  где
1000        1000
500 тенге - прибыль, учтенная в утвержденной тарифной смете;
3000 тенге - годовая амортизация, учтенная в утвержденной тарифной смете;
6 тенге/м 3 - минимально возможный предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора).";
дополнить пунктами 4, 5, 6, 7 следующего содержания:
"4. Уровень временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) определяется по формуле:
Т х V - НДк    8 х 1000 - 6500    1500
Ткомп = -----------  = ---------------- = ----- = 1,5 тенге/м 3
V               1000         1000
1,5 тенге/м 3 - уровень временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора).
5. Учитывая, что Ткомп < Тпр, период действия определяется по формуле:
НДк           6500        6500
n = -------------- = ----------- = ----- = 3,25
(Т - Тпр) * V    (8-6)*1000     2000
3,25 года (или 3 года 3 месяца) - период возмещения убытков потребителям.
Временный компенсирующий тариф (цена, ставка сбора) (Ткомп) должен быть утвержден на уровне минимально возможного предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) (Тпр) - 6 тенге/м 3 , период действия которого - 3 года 3 месяца.
6. В случае, если Т комп >Тпр, уровень временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) и период его действия определяется следующим образом:
утвержденный тариф (цена, ставка сбора) Т - 8 тенге/м 3 ,
объем услуг (товаров, работ), принятый в утвержденном тарифе (цене, ставке сбора) V - 1000 м 3

1) негізсіз алынған табыс (НТ) - 1350 теңге сомасында айқындалады;
2) негізсіз алынған табыс сомасы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (НТк) шешім қабылдаған күнге қайта қаржыландыру ставкасын ескере отырып былай айқындалады:
(100 + к)           100 + 7,5
НТк = НТ х --------- = 2350 х ----------- = 1451,25 теңге, мұндағы
100                   100
1350 теңге - негізсіз алынған табыс сомасы;
7,5 % - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру ставкасы;
1451,25 теңге - қайта қаржыландыру ставкасын ескере отырып негізсіз алынған табыс сомасы;
3) тарифтің (бағаның, алым ставкасының) болуы мүмкін ең аз шекті деңгейі былай айқындалады:
Т х V - (П + 0,5 х А)    8 х 1000 - (500+0,5 х 3000)
Тпр.= --------------------- = --------------------------- =
V                          1000
8000 - 2000    6000
= ----------- = ------ = 6 теңге/м 3 , мұндағы
1000        1000
500 теңге - бекітілген тарифтік сметада ескерілген пайда;
3000 теңге - бекітілген тарифтік сметада ескерілген жылдық амортизация, теңге;
6 теңге/м 3 - тарифтің (бағаның, алым ставкасының) болуы мүмкін ең аз шекті деңгейі;
4) уақытша өтемдік тарифтің деңгейі мынадай формула бойынша айқындалады:
Т х V - НДк   8 х 1000-1451,25   6548,75
Өтем Т = ----------- = ---------------- = ------- = 6,54 теңге/м 3
V               1000         1000
6,54 теңге/м 3 - уақытша өтемдік тарифтің (бағаның, алым ставкасының) деңгейі.
7. Өтем Т > Т шек. екені ескерілген қолданыс кезеңі мынадай формула бойынша айқындалады:
НДк              1451,25       1451,25
n = ----------------- = --------------- = --------- = 0,99
(Т - ӨтемТ) * V     (8-6,54)*1000        1460
0,99 жыл (немесе 11 ай 26 күн) - тұтынушыларға шеккен залалдарды өтеу кезеңі.
Уақытша өтемдік тарифтің (бағаның, алым ставкасының) (ӨтемТ) деңгейі 6,54 теңге/м 3 құрайды, оның қолданыс кезеңі - 11 ай 26 күн.".
2. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің аумақтық органдары уақытша өтемдік тарифінің (бағаның, алым ставкасының) қолданыс кезеңін қайта санасын және бекітілген уақытша өтемдік тарифті(бағаны, алым ставкасын) осы бұйрықпен енгізілген толықтырулар мен өзгерістерді ескере отырып қайта қарасын.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің Электр және жылу энергетикасы саласындағы реттеу мен бақылау жөніндегі департаменті (Григорьева С.П.) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркеуді қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің Әкімшілік және аумақтық жұмыстар департаменті (Токарева М.А.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелгеннен кейін:

1) определяется сумма необоснованно полученного дохода (НД) - 1350 тенге;
2) определяется сумма необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения (НДк):
(100 + к)           100 + 7,5
НДк = НД х --------- = 1350 х ---------- = 1451,25 тенге, где
100                   100
1350 тенге - сумма необоснованно полученного дохода;
7,5 % - ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан;
1451,25 тенге - сумма необоснованно полученного дохода с учетом ставки рефинансирования;
3) определяется минимально возможный предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора):
Т х V - (П + 0,5 х А)   8 х 1000 - (500+0,5 х 3000)
Тпр.= --------------------- = --------------------------- =
V                            1000
8000 - 2000     6000
= ------------ = ----- = 6 тенге/м 3 , где
1000        1000
500 тенге - прибыль, учтенная в утвержденной тарифной смете;
3000 тенге - годовая амортизация, учтенная в утвержденной тарифной смете;
6 тенге/м 3 - минимально возможный предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора).
4) уровень временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) определяется по формуле:
ТхV-НДк  8х1000-1451,25  6548,75
Т комп = ------ = ------------- = ------- = 6,54 тенге/м 3
V         1000         1000
6,54 тенге/м 3 - уровень временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора).
7. Учитывая, что Ткомп > Тпр, период действия определяется по формуле:
НДк               1451,25     1451,25
n = ---------------- = ------------ = ------ = 0,99
(Т - Ткомп.) * V   (8-6,54)*1000    1460
0,99 года (или 11 месяцев 26 дней) - период возмещения убытков потребителям.
Уровень временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) (Ткомп) составит 6,54 тенге/м 3 , период действия которого - 11 месяцев 26 дней.".
2. Территориальным органам Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции пересчитать период действия временного компенсирующего тарифа (цены, ставки сбора) и пересмотреть утвержденные временные компенсирующие тарифы (цены, ставки сборов) с учетом дополнений и изменений, внесенных настоящим приказом.
3. Департаменту по регулированию и контролю в сфере электро- и теплоэнергетики Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Григорьева С.П.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту административной и территориальной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Токарева М.А.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:

1) оны белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі құрылымдық бөлімшелерімен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын өзім бақылаймын.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төрағаның міндетін атқарушы

1) обеспечить в установленном порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции Ертлесову Ж.Д.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель