Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 904 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің кредит беру жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 16 тамыздағы N 276 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қыркүйектегі N 269 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 8 қарашада тіркелді. Тіркеу N 3193. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы N 49 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 23 ақпандағы   N 49   (қолданысқа енгізілу тәртібін   3-тармақтан   қараңыз) қаулысымен.
_____________________________
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің Басқармасы (бұдан әрі - Агенттік)  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердің кредит беру жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесін бекіту туралы" 1999 жылғы 16 тамыздағы N 276  қаулысына  (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 904 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 1999 жылғы 27 қыркүйек - 10 қазан аралығында "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында жарияланған, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1424 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 қаңтардағы N 15  қаулысымен  бекітілген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1965 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 1 тамыздағы N 279  қаулысымен  бекітілген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2344 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 130  қаулысымен  бекітілген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2476 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 тамыздағы N 287  қаулысымен  бекітілген және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3065 тіркелген Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 21 тамыздағы N 248  қаулысымен  енгізілген өзгерістері мен толықтырулары бар) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің кредит беру жөніндегі құжаттамасын жүргізу ережесінде:
1-тармақта:
жетінші абзацтан кейін мына мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"кредиттік скоринг - заемшыны-жеке тұлғаның кредит алу қабілетін сапалық және сандық сипатқа негізделген математикалық немесе статистикалық моделдің көмегімен, не оның ішінде заемшының тұрақты және жеткілікті кірісін, жұмыс орнының және қызметін, ағымдағы кәсібі бойынша жұмыс ұзақтығын, кепіл түріндегі қолайлы жылжымайтын мүлікті, оның ішінде банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар немесе басқа банктер алдындағы несиелік берешекті, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың немесе банктердің кредиттері бойынша кредит беру жөніндегі төлем тәртібін, кредиттік тарихты қосқандағы бағалау жүйесі;";
он екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"тұтынушы заемы - кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысы жоқ тауарларды, жұмысты және қызмет көрсетуді сатып алуға жеке тұлғаларға арналған заем.";
3-тармақ:
1) тармақша ", заемшы берген тиісті бизнес-жоспарға немесе заемның технико-экономикалық негіздемесіне және/немесе заемшының өтінішіне сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "және ол бойынша сыйақы" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 августа 1999 года N 276 "Об утверждении Правил ведения документации по кредитованию банками второго уровня", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 904
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 сентября 2004 года N 269. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 ноября 2004 года N 3193. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года N 49 (вводится в действие с 1 апреля 2007 года).
Сноска. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 сентября 2004 года N 269 утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 февраля 2007 года  N 49  (вводится в действие с 1 апреля 2007 года).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 августа 1999 года N 276 "Об утверждении Правил ведения документации по кредитованию банками второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 904, опубликованное 27 сентября - 10 октября 1999 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана", с изменениями и дополнениями, утвержденными  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2001 года N 15, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1424,  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 августа 2002 года N 279, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1965,  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2003 года N 130, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2344,  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 04 августа 2003 года N 287, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2476 и  постановлением  Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организация от 21 августа 2004 года N 248, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 3065), следующие изменения и дополнения:
в Правилах ведения документации по кредитованию банками второго уровня, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 1:
после абзаца седьмого дополнить абзацем следующего содержания:
"кредитный скоринг - системы оценки кредитоспособности заемщика-физического лица с помощью математической или статистической модели, основанной на качественных и количественных характеристиках, включающих, в том числе, указание о наличии либо отсутствии постоянного и достаточного дохода заемщика, места работы и должности, продолжительности работы по текущей профессии, недвижимого имущества, приемлемого в качестве залога, ссудной задолженности, в том числе перед другими банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, платежной дисциплины по кредитам банков или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, кредитной истории;";
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"потребительский заем - заем физическим лицам на приобретение товаров, работ и услуг, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности.";
пункт 3:
подпункт 1) дополнить словами ", соответствующую бизнес-плану или технико-экономическому обоснованию займа и/или заявлению, представленных заемщиком";
подпункт 4) дополнить словами "и вознаграждения по нему";
в пункте 6:
абзац первый изложить в следующей редакции:

"6. Банкпен шарттың үлгі нысанын пайдаланбай жасалатын кредит беру, заемшының міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етуі, кредит беру бойынша борышты талап етуді немесе аударуды басқаға беру жөніндегі банктің уәкілетті органы оның ішкі кредит саясатына сәйкес не осы үлгі нысанның өзгеруіне сәйкес бекіткен шартқа банктің заң қызметкері оның Қазақстан Республикасының заңдар актілерінің талаптарына сәйкестігін растау мақсатымен қол қояды.";
екінші абзацта "қосымша келісім" сөзінен кейін "банктің уәкілетті органының шешіміне сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
11 тармақтағы "Тұтынушы заемы бойынша осы тармақтың 1-1), 1-2), 2), 3), 4-1), 4-2), 7), 9), 13) тармақтарымен көзделген кредиттік құжаттар жинағының болуы талап етілмейді." деген сөздер "Қазақстан Республикасының тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетінде белгіленген айлық есептік көрсеткіштің мың есе мөлшерінен аспайтын мөлшердегі бір заемшыға берілген тұтынушы заемы бойынша кредиттік құжаттар жинағында мына құжаттардың болуы қажет:
1) заемшының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі
2) жасалған банктік заем шартының түпнұсқасы;
3) заемшының скорингтік бағалауын және рейтингін немесе заемшының кредит алу қабілетін бағалауды белгілейтін құжат" деген сөздермен ауыстырылсын;
11-1 тармақта:
бірінші абзацтағы "он миллион теңгеден аспайтын сомаға" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақша ", немесе мемлекеттік тіркеудің (қайта тіркеу) (дербес кәсіпкерлер үшін) жасалған фактісін растайтын уәкілетті орган белгіленген нысанда берген құжаттың көшірмесі" деген сөздермен толықтырылсын;
5) және 7) тармақшалар алынып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) заемшының уәкілетті өкілі - заңды тұлға қол қойған соңғы өткен қаржы жылы үшін қаржылық есеп беру;";
мына мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Банк бухгалтерлік есеп пен қаржылық есепті жасаудың ықшамдалған нысанын Қазақстан Республикасының заңдары белгілеген тәртіппен қолдануға құқық беретін шағын кәсіпкерлік субъектілері - заемшылар бойынша берілген мақсатты кредитті тексеруді құрамына енгізетін жылына бір реттен кем емес ретпен қаржылық жағдай мониторингін өткізеді. Өткізілген мониторинг нәтижесі кредиттік құжаттар жинағына қосылуы тиіс.";
31 тармақта:
7) тармақшада "." тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мына мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2103 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 16 қарашадағы N 465 қаулысымен бекітілген олардың күмәнді және үмітсіз санатқа қойылған активтерді, шартты міндеттемелерді және оларға қарсы провизияларды құру  ережесінің  2 және/немесе 3 қосымшасының N 1 кестесіне сәйкес кредит берілген айдан кейінгі әрбір есепті айдың 1-і күніне берілген кредиттің біліктілік санаты туралы мәліметтер.";
он төртінші абзацтан кейін мына мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"1-1) және 1-2) тармақшалардың талаптары шағын кәсіпкерліктің субъектілері-заемшыларына қолданылмайды.
1), 4), 6) тармақшалардың талаптары және 7) тармақшаның кредитті мақсатты пайдалану нәтижелерін тексеру бөлігіндегі талабы кредитті кредиттік карточкалар бойынша алған заемшыларға қатысты кредиттік құжаттар жинағына қолданылмайды.".

"6. Договор по предоставлению кредита, обеспечению исполнения обязательств заемщиком, уступке требования или переводу долга по кредиту, заключаемый банком без использования типовой формы договора, утвержденной уполномоченным органом банка согласно его внутренней кредитной политике, либо с изменением такой типовой формы, визируется работником юридической службы банка в целях подтверждения его соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан.";
в абзаце втором после слов "дополнительного соглашения" дополнить словами "в соответствии с решением уполномоченного органа банка";
в пункте 11 слова "По потребительским займам наличие в кредитном досье документов, предусмотренных подпунктами 1-1), 1-2), 2), 3), 4-1), 4-2), 7), 9), 13) настоящего пункта, не требуется." заменить словами "По потребительским займам, предоставленным в размере, не превышающем тысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на одного заемщика, необходимо наличие в кредитном досье следующих документов:
1) копия документа, удостоверяющего личность заемщика;
2) оригинал заключенного договора банковского займа;
3) документ, определяющий скоринговую оценку и рейтинг заемщика, или оценку кредитоспособности заемщика.";
в пункте 11-1:
в абзаце первом слова "на сумму не более десяти миллионов тенге" исключить;
подпункт 2) дополнить словами ", или копия документа установленной формы, выданного уполномоченным органом, подтверждающего факт прохождения государственной регистрации (перерегистрации) (для индивидуальных предпринимателей)";
подпункты 5) и 7) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) финансовая отчетность за последний истекший финансовый год, подписанная уполномоченным лицом заемщика-юридического лица;";
дополнить абзацем следующего содержания:
"По заемщикам - субъектам малого предпринимательства, которым предоставляется право применять упрощенную форму ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, банк проводит не реже одного раза в год мониторинг финансового состояния, включающего в себя также проверку целевого назначения выданного кредита. Результаты проведенного мониторинга должны быть приобщены к кредитному досье.";
в пункте 31:
в подпункте 7) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) сведения о классификационной категории кредита в соответствии с таблицей N 1 Приложения 2 и/или 3 к Правилам классификации активов, условных обязательств и создания провизии (резервов) против них, с отнесением их к категории сомнительных и безнадежных, утвержденным  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 ноября 2002 года N 465, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2103, по состоянию на первое число каждого отчетного месяца, следующих после месяца, в котором выдан кредит.";
после абзаца четырнадцатого дополнить абзацами следующего содержания:
"Требования подпунктов 1-1) и 1-2) не распространяются на заемщиков - субъектов малого предпринимательства.
Требования подпунктов 1), 4), 6) и 7) в части результатов проверки целевого использования кредита, не распространяются на кредитные досье, заведенные в отношении заемщиков, получивших кредиты по кредитным карточкам.".

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күннен өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Банктерді қадағалау департаменті (Раева Р.Е.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріне және "Қазақстан Қаржыгерлері қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Агенттіктің қызметін қамтамасыз ету департаменті (Несіпбаев Р.Р.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л. Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за банками (Раева Р.Е.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, банков второго уровня Республики Казахстан и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства (Несипбаев Р.Р.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель