"Профилактикалық егулерді ұйымдастыру және жүргізу" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 20 қазанадағы N 744 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 17 қарашада тіркелді. Тіркеу N 3208. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 маусымдағы N 476 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.06.30 N 476 бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Жұқпалы ауруларға қарсы халықты вакциналауды жақсарту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 23 мамырдағы N 488 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған "Профилактикалық егулерді ұйымдастыру және жүргізу" санитарлық-эпидемиологиялық ережесі мен нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (Байсеркин Б.С.) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Әкімшілік департаменті (Акрачкова Д.В.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі А.А.Белоногқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
"Профилактикалық егулерді
ұйымдастыру және жүргізу" туралы
санитарлық-эпидемиологиялық
ережелер мен нормалар Қазақстан
Республикасының Денсаулық сақтау
министрінің
N 744 бұйрығымен
2004 жылғы 20 қазанда бекітілген
"Профилактикалық егулерді ұйымдастыру
және жүргізу" туралы санитарлық-эпидемиологиялық
ережелер мен нормалар
1. Жалпы ережелер
1. "Профилактикалық егулерді ұйымдастыру және жүргізу" туралы санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар (бұдан әрі - санитарлық ережелер мен нормалар) тиімді және қауіпсіз иммундауды қамтамасыз ету үшін, халыққа аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстарын жүргізетін медициналық ұйымдарға арналған негізгі талаптарды  қамтиды. P092295
2. Осы санитарлық ережелер мен нормалардың талаптарын орындау - меншік түріне және ведомстволық бағыныштылығына қарамастан, аурудың алдын алу үшін егу жұмыстарымен айналысатын барлық ұйымдар мен жеке тұлғаларға міндетті.

Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Организация и проведение профилактических прививок"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 октября 2004 года № 744. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 ноября 2004 года № 3208. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от от 30 июня 2010 года № 476
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.06.2010 № 476.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 мая 2003 года N 488 "О мерах по улучшению вакцинации населения против инфекционных заболеваний", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Организация и проведение профилактических прививок".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Байсеркин Б.С.) направить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Административному департаменту Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан, Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 октября 2004 года N 744
"Об утверждении санитарно-эпидемиологических
правил и норм "Организация и проведение
профилактических прививок"
Санитарно-эпидемиологические правила и нормы
"Организация и проведение профилактических прививок"
1. Общие положения
1. Санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Организация и проведение профилактических прививок" (далее - санитарные правила и нормы) содержат основные требования, предъявляемые к медицинским организациям по проведению профилактических прививок населению, в целях обеспечения эффективной и безопасной иммунизации. P092295
2. Соблюдение санитарных правил и норм обязательно для всех юридических лиц, занимающихся организацией и проведением профилактических прививок, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности.

3. Вакциналарды және басқа да иммунобиологиялық медициналық дәрмектерді (бұдан әрі - ИМД) тасымалдау және сақтау 2004 жылы 14 шілдеде Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2950 нөмірімен тіркелген 2004 жылғы 14 маусымдағы Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің "Вакциналармен және басқа да иммунобиологиялық дәрмектермен жұмыс істеу" туралы 484 нөмірлі бұйрығына сай жүргізілуі керек (бұдан әрі - 2004 жылғы 17 маусымдағы N 484 ҚР ДСМ бұйрығы).
4. Осы санитарлық ережелер мен нормаларда мынадай қысқартылған терминдер пайдаланылады:
адсорбциялған көкжөтел-дифтериялы-сіреспе вакцинасы - АКДС;
адсорбциялған дифтериялы-сіреспе анатоксині - АДС;
адсорбциялған дифтериялы-сіреспе анатоксині құрамында антиген азайған - АДС-М;
адсорбциялған дифтериялы анатоксині құрамында антиген азайған - АД-М;
сіреспе анатоксині - АС;
туберкулезге қарсы вакцина - БЦЖ;
полиомиелитке қарсы вакцина - ОПВ.
5. Эпидемиялық көрсеткіштер бойынша халықты аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстарымен қамту немесе егуден кейінгі болатын асқынулардан соң, оны тоқтату Қазақстан Республикасының Мемлекеттік санитарлық бас дәрігерінің қаулысы арқылы жүргізіледі.
2. Медицина қызметкерлерін аурудың алдын алуға
бағытталған егу жұмыстарына жіберудің тәртібі
6. Аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстарына алғашқы (жұмысқа жіберердің алдында) дайындықтан өткен, жоғары және орта білімді медицина қызметкерлері жіберіледі.
7. Алғашқы дайындықтан өткен тұлғалар, одан әрі жыл сайын нұсқаумен танысады.
8. Медицина қызметкерлерін алдын алу егулерін жүргізу ережелері бойынша дайындау осы санитарлық ережелер мен нормаларға 1 -қосымшаға сәйкес өткізіледі.
9. Комиссияның құрамы мемлекеттік аумақтық санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау басқармаларының (департаменттерінің) (бұдан әрі - МСЭҚБ, МСЭҚД) және Денсаулық сақтау департаментінің эпидемиологиялық мәселелер жөніндегі МСЭҚБ бастығы орынбасарының төрағалық (МСЭҚД директорының орынбасары) бірлескен бұйрығымен бекітіледі. Комиссияның құрамына педиатр, фтизиатр енеді, қажет болған жағдайда басқа бейіндегі мамандардыда тартуға болады.
10. Нұсқау алудан өткен соң осы санитарлық ережелер мен нормаларға 2 -қосымшаға сәйкес бекітілген нысандағы куәлігі бір жыл мерзімге үлгідегі беріледі.
11. Санитарлық ережелер мен нормаларды сақтамау фактілері анықталған жағдайда осы жұмыс бөлігіне жауапты тұлға жұмыстан шеттектіледі және қосымша дайындықтан өтуге жіберіледі.
12. Мамандардың алғашқы дайындықтан, жыл сайынғы нұсқау алудан дер кезінде өту жауапкершілігі алдын алу егулерін іске асыратын ұйымдардың басшыларына жүктеледі.

3. Транспортировка, хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов (далее - МИБП), проводятся согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 июня 2004 года N 484 "О работе с вакцинами и другими медицинскими иммунобиологическими препаратами", зарегистрированному в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 14 июля 2004 года N 2950 (далее - приказ МЗ РК от 17 июня 2004 года N 484).
4. В настоящих санитарных правилах и нормах используются следующие сокращенные термины:
адсорбированная коклюшно-дифтерийно-столбнячная вакцина - АКДС;
адсорбированный дифтерийно-столбнячный анатоксин - АДС;
адсорбированный дифтерийно-столбнячный анатоксин с уменьшенным содержанием антигена - АДС-М;
адсорбированный дифтерийный анатоксин с уменьшенным содержанием антигена - АД-М;
столбнячный анатоксин - АС;
вакцина против туберкулеза - БЦЖ;
вакцина против полиомиелита - ОПВ.
5. Профилактические прививки населению по эпидемическим показаниям и приостановление их, в связи с регистрацией поствакцинальных осложнений осуществляется по постановлению Главного Государственного санитарного врача Республики Казахстан.
2. Порядок допуска медицинских работников к проведению
профилактических прививок
6. К проведению профилактических прививок допускаются лица с высшим и средним медицинским образованием после прохождения первичной (перед допуском к работе) подготовки.
7. Лица, прошедшие первичную подготовку, в дальнейшем проходят ежегодные инструктажи.
8. Подготовка медицинских работников по правилам проведения профилактических прививок проводится согласно приложению 1 , к настоящим санитарным правилам и нормам.
9. Состав комиссии утверждается совместным приказом территориального управления (департамента) государственного санитарно-эпидемиологического надзора (далее - УГСЭН, (ДГСЭН) и Департамента здравоохранения, под председательством заместителя начальника УГСЭН (заместитель директора ДГСЭН) по эпидемиологическим вопросам. В состав комиссии должны входить педиатр, фтизиатр, а также при необходимости привлекаются специалисты другого профиля.
10. По прохождении первичной подготовки и инструктажа выдается удостоверение утвержденной формы, согласно приложению 2 к настоящим правилам и нормам, сроком на один год.
11. При выявлении фактов несоблюдения санитарных правил и норм лицо, ответственное за данный участок, отстраняется от работы и направляется на дополнительную подготовку.
12. Ответственность за своевременное прохождение специалистами первичной подготовки, ежегодного инструктажа возлагается на руководителей организаций, осуществляющих профилактические прививки.

3. Аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстарын
жүргізетін үй-жайларға және керекті құжаттарды дұрыс
жүргізуге қойылатын талаптар
13. Егу жұмыстары арнайы бөлінген үй-жайда - басқа медициналық ем-домды (емдеу жұмыстарын) жүргізуге болмайтын, егу кабинетінде жүргізілуі керек.
14. Егер елді мекенде иммундық шараларды жүргізуге мүмкіндік (медициналық мекеменің, қызметкердің жоқтығынан, вакцинаның дұрыс сақтаудың мүмкіндігі болмағанда және басқалар) болмағанда көшпелі бригада ұйымдастырылып, оның құрамында білікті дәрігер және егу жұмысымен айналысатын мейірбике болып, автокөлікпен, термоконтейнерлермен, егу материалдарымен, бір рет қолданатын піскектермен және шокқа қарсы дәрмектермен жабдықталуы керек.
Көшпелі бригадалардың жұмыс істеу тәртібін аумақтық денсаулық сақтау органы анықтайды.
15. Егу кабинетінің ішкі беті ылғалды жинап-тазалау және зарарсыздандыру жұмыстарына төзе алатындай заттармен өңделуі керек. Егу кабинетінде табиғи жарық көзі, орталықтандырылған сумен қамтамасыз ету, канализация, жылыту жүйесі қарастырылып, қол жууға арналған бақалшақтар орнатылуы керек. Егер орталықтандырылған сумен, канализациямен қамтамасыз етілмесе, қызметкерлердің санитарлық-гигиеналық тәртіпті және жеке басының тазалығын сақтауға мүмкіндік жасау керек.
16. Егу кабинеті мынандай құрал-жабдықтармен жабдықталуы керек:
1) сыйымдылығы вакцина сақтауға жеткілікті тоңазытқыш;
2) вакциналарды тасымалдау және жұмыс күні ішінде сақтау үшін термоконтейнер немесе суытқыш дорбалар;
3) апат салдарынан электр қуаты болмағанда вакциналарды уақытша сақтайтын термоконтейнерлер;
4) жұмыс үстелі мен орындықтар;
5) вакцинаны пайдалану үшін дайындық жүргізетін медициналық үстел;
6) құрал-саймандар мен дәрі-дәрмектерді сақтайтын медициналық шкаф;
7) жөргекке орау үстелі немесе медициналық кушетка;
8) стерилді материал салынған бикс;
9) тонометр, термометрлер, 1 рет қолданатын піскектер, шпательдер;
10) шокты емдеуге арналған дәрмектер: 0,1% адреналин ерітіндісі, 1% мезатон, преднизолон (дексаметазон, гидрокортизон) ерітінділерін. 1% тавегил (2% супрастин), 2,4% эуфиллин; жүрек глюкозидтері 0,05% строфантин, корглюкон, кордиамин;
11) вакцина қалдықтарын залалсыздандыратын сыйымдылық;
12) 1 рет қолданылатын піскектерді жинауға арналған қорап.
17. Егу кабинетінде мынандай құжаттар болуы керек:
1) 64/е үлгісіндегі "Аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстарын жүргізудің есебін" тіркейтін жорнал;
2) вакциналарды пайдаланудың есебін тіркейтін жорнал;
3) суытқыш құрал-жабдықтардағы температуралық өзгеруді есепке алатын жорнал;

3. Требования к помещениям для проведения
профилактических прививок и ведению документации
13. Прививки должны проводиться в специально выделенном помещении - прививочном кабинете, в котором запрещается проведение других медицинских процедур (манипуляции).
14. В случае отсутствия в населенном пункте условий для проведения иммунизации (нет медицинского учреждения, отсутствует медицинский работник, нет условий для хранения вакцины и другие) прививки проводятся выездной бригадой в составе квалифицированного врача и прививочной медсестры, укомплектованной автотранспортом, термоконтейнером, прививочным материалом, одноразовыми шприцами, противошоковыми препаратами.
Режим работы выездных бригад определяется территориальными органами здравоохранения.
15. Внутренняя отделка прививочного кабинета имеет гладкую поверхность, выдерживающую влажную уборку и дезинфекцию. В прививочном кабинете предусматриваются наличие: естественного освещения, централизованного водоснабжения, канализации, отопления, раковины для мытья рук. При отсутствии централизованного водоснабжения и канализации должны быть созданы условия для соблюдения персоналом санитарно-гигиенического режима и личной гигиены.
16. Прививочный кабинет оснащается следующим оборудованием:
1) холодильник достаточной емкости для хранения вакцин;
2) термоконтейнер или холодильная сумка для транспортировки и хранения вакцин в течение рабочего дня;
3) термоконтейнер для временного хранения вакцин в случае аварийного отключения электроэнергии;
4) рабочий стол, стулья;
5) медицинский стол для подготовки вакцин к использованию;
6) медицинский шкаф для хранения инструментов и медикаментов;
7) пеленальный стол и (или) медицинская кушетка;
8) бикс со стерильным материалом;
9) тонометр, термометры, одноразовые шприцы, шпатели;
10) средства противошоковой терапии: 0,1% раствор адреналина, 1% раствор мезатона, преднизолон (дексаметазон, гидрокортизон). Растворы: 1% тавегил (2,0% супрастин), 2,4% эуфиллин. Сердечные глюкозиды: 0,05% строфантин, корглюкон, кордиамин;
11) емкость для обеззараживания остатков вакцин;
12) коробка для утилизации одноразовых шприцев.
17. В прививочном кабинете должны быть следующие документы:
1) форма 64/у "Журнал учета профилактических прививок";
2) журнал учета движения вакцин;
3) журнал учета температурного режима холодильного оборудования;

4) құқықтық нормативтік актілер (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 23 мамырдағы "барлық қолданылатын вакциналар және басқадай ИБД туралы санитарлық ережелер мен нормалар, бұйрықтар, нұсқаулар" туралы N 488 қаулысы).
18. Медициналық ұйымдарда (фельдшерлік-акушерлік пунктерде, ауылдық учаскелік аурухана, дәрігерлік - жанұя амбулаториясы, орталық аудандық аурухана, емханалар (ФАП, АУА, ДЖА, ОАЕ) жұқпалы ауруларға қарсы иммундық профилактика жүргізілетін керекті медициналық құжаттар:
1) тұрғындарды тіркеу жорналы;
2) 112/е үлгідегі "Балалардың даму тарихы";
3) 63/е үлгідегі "Аурудың алдын ала бағытталған егу жұмыстарының картасы";
4) аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстарының жылдық жоспары (ай сайынғы-сандық мәні және аты-жөні көрсетілген);
5) аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстарын жүргізуге қарсы көрсеткіші бар балаларды тіркейтін жорнал;
6) "Аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстарын қамтылғандығы" туралы N 6 үлгі;
7) "Аурудың алдын алуға бағытталған егу және вакцинаның таратылуы" туралы есеп - N 5 үлгідегі;
8) түскен вакциналарды және басқадай ИБП-тарды есепке алу жорналы (2004 жылғы 17 маусымдағы N 484 ҚР ДСМ бұйрығы 4 -қосымша);
9) берілген вакциналарды және басқадай ИБП-тарды есепке алу жорналы (2004 жылғы 17 маусымдағы N 484 ҚР ДСМ бұйрығы 5-қосымша).
19. Егу жұмыстарымен айналысатын барлық медициналық ұйымдарда егу жұмыстарымен қамтылғандардың ай сайынғы есебі жүргізіліп отырылуы керек.
4. Егу жұмыстарын жүргізуге қойылатын талаптар
20. Иммундық профилактика жұмыстарын жүргізу үшін Қазақстан Республикасында заңжиынтықтармен анықталған тәртіп бойынша Дүние Жүзілік денсаулық сақтау ұйымының талаптарына сәйкес тестіден өткен вакциналар, анатоксиндер, иммундық глобулиндер пайдаланылады, ашық конкурста сатып алынған және медициналық ұйымдарға беретін аумақтық басқармалар (департаментер) арқылы жеткізіледі.
21. Вакциналарды қолданар алдында оған қоса берілген нұсқаумен мұқият танысып, салынған белгілердің дұрыстығын, ампулалардың (флакондардың) сынбағандығын анықтау керек.
22. Мыналарды қолдануға болмайды:
1) үсіген сіңірілген вакциналарды (АКДС, АДС, АДС-М, АД-М, АС, гепатит вирустарына қарсы);
2) бақылау индикаторлық-карточкелердің немесе вакцина құйылған флаконның сыртындағы индикатордың көрсету арқылы анықталған, ыстық температураның әсеріне ұшыраған тірі вакциналарды (қызылша, полиомелит, пародит, БЦЖ);
3) жарамдылық мерзімі өтіп кеткен вакциналар мен еріткіштерді;
4) егер алдында (БЦЖ, АКДС, АДС, АДС-М, АД-М, АС) вакцина құйылған флакондарды сілікпей егілетін болса;

4) нормативные правовые акты (копия постановления Правительства Республики Казахстан от 23 мая 2004 года N 488, санитарные правила и нормы, приказы, инструкции ко всем применяемым вакцинам и других МИБП).
18. Медицинские документы по иммунопрофилактике инфекционных заболеваний, которые должны вестись в медицинских организациях (фельдшерско-акушерский пункт, сельская участковая больница, семейно-врачебная амбулатория, центральная районная больница, поликлиники (далее - ФАП, СУБ, СВА, ЦРБ, поликлиники):
1) журнал переписи населения;
2) форма 112/у "История развития ребенка";
3) форма 63/у "Карта профилактических прививок";
4) план профилактических прививок на год (помесячный - цифровой и пофамильный);
5) журнал учета лиц, имеющих длительные и постоянные медицинские отводы к профилактическим прививкам;
6) форма N 6 "Отчет об охвате профилактическими прививками";
7) форма N 5 "Отчет о профилактических прививках и движении вакцин";
8) журнал учета поступивших вакцин и других МИБП (согласно приложению 4 к приказу МЗ РК от 17 июня 2004 года N 484 );
9) журнал учета выдачи вакцин и других МИБП (согласно приложению 5 приказа МЗ РК от 17 июня 2004 года N 484 ).
19. Во всех медицинских организациях, осуществляющих проведение прививок, проводится ежемесячный мониторинг охвата прививками с нарастающим итогом.
4. Требования к проведению прививок
20. Для иммунопрофилактики используются вакцины, анатоксины, иммуноглобулины, прошедшие тестирование на соответствие требованиям Всемирной организации здравоохранения, зарегистрированные в Республике Казахстан, закупленные на открытом конкурсе, в порядке, установленном законодательством и поставляемые в медицинские организации через территориальные управления (департаменты) государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
21. Перед применением вакцины необходимо внимательно изучить приложенную к ней инструкцию, проверить маркировку и целостность ампулы (флакона), соответствие препарата прилагаемой инструкции.
22. Запрещается использование:
1) сорбированных вакцин (АКДС, АДС, АДС-М, АД-М, АС, против вирусных гепатитов), подвергшихся замораживанию;
2) живых вакцин (коревая, полиомиелитная, паротитная, БЦЖ), подвергшихся действию повышенной температуры на основании показаний контрольной карточки-индикатора или индикатора на флаконе вакцины;
3) вакцин и растворителей с истекшим сроком годности;
4) вакцин (БЦЖ, АКДС, АДС, АДС-М, АД-М, АС) без взбалтывания перед каждым введением;

5) ашылған флакондарға қойылатын талаптар сақталмаған жағдайда;
6) вакциналар құйылған ампулалары, флакондары сынған, жарылған жағдайда;
7) вакцина құйылған ампуланың (флаконның) сыртында белгі қағазы болмаған жағдайда;
8) вакцина жазылған нұсқауға сай келмегенде;
9) 1 рет қолданатын піскектердің орауы бұзылғанда, жарамдылық мерзімі өтіп кеткенде.
23. Ерітетін вакциналарды (қызылша, паротиттік, БЦЖ), стандартты вакцинаға қосыла беретін ерітіндіде асептика ережелерін сақтай отырып еріту керек.
24. Егер басқаша дерек (Манту сынамасын қойғанда өңдеу үшін эфирді немесе тірі вакциналарды терідегі жыртық арқылы енгізгенде эфир мен спиртті араластырып, еселенген вакцинаны зарарсыздандырғыш сұйық толық ұшып кеткеннен кейін ғана теріге жағады) берілмесе вакцина егетін жерді 70% спиртпен өңдеу керек.
25. Аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстарын жүргізгенде қолданылатын барлық құрал-жабдықтар (піскектер, инелер, теріні жыртатындар (скарификаторлар) 1 рет қана қолданылатындай болуы керек.
26. Егудің барлық түрін бір-бірімен ұштастыруға болады, бірақ вакциналар дененің әр жеріне әртүрлі піскектермен енгізіледі.
2001 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің "Қазақстан Республикасында туберкулезбен күресу шараларын жетілдіру және оның жағдайы" атты N 471 бұйрығына сай, бұл ережеден ауытқу БЦЖ вакцинасын еккенде орын алады.
27. Егер, вакциналар 1 күнде егілсе, оның арасындағы болатын үзіліс 4 аптадан кем болмауы керек. Өлі және тірі вакциналарды еккенде үзіліс сақтаудың қажеті жоқ.
28. Иммундықглобулинді немесе қан дәрмектерін еккеннен кейін қызылша және паротит вакциналарын егу кем дегенде 3 айға қалдырылуы керек. Иммундықглобулинді немесе қан дәрмектерін еккеннен кейін АКДС, АДС, АДС-М, АД-М, АС дәрмектерін егу үшін ондай үзілістің қажеті жоқ.
29. Қызылша, паротит, полиомиелит және БЦЖ вакциналарын еккенен кейін иммуноглобулинді егу үшін кем дегенде екі апта үзіліс болуы керек. АКДС, АДС, АДС-М, АД-М, АС дәрмектерін еккенен кейін мұндай үзілістерді сақтаудың қажеті жоқ.
30. Вакциналар үшін "Ашық флакондар" деп тығынын алмай, ішіндегі вакцинаны тығынды тесу арқылы піскектің инесімен алу.
31. "Ашық флакондарды" мынандай жағдайларда қолдануға рұқсат етіледі:
1) дәрмектің жарамдылық мерзімі өтпесе;
2) сақтаудың температуралық тәртібі бұзылмаса;
3) стерилділігі сақталса;
4) вакцинада көзге көрінетін өзгерістер байқалмаса.
32. АКДС, АДС, АДС-М, АД-М, АС, полиомиелит вакциналары, "А" және "В" гепатиттерінде қарсы вакциналар құйылған "Ашық флакондарды" 31 бапта көрсетілген жағдайлар сақталғанда 3 күн бойы қолдануға рұқсат етіледі.

5) открытых флаконов при несоблюдении соответствующих требований, предъявляемых к ним;
6) вакцин с нарушением целостности ампул, флаконов;
7) вакцин с неясной или отсутствующей маркировкой на ампуле (флаконе);
8) вакцин не соответствующих описанию инструкции;
9) одноразовых шприцев с нарушением целостности упаковки и с истекшим сроком годности.
23. Лиофилизованные вакцины (коревая, паротитная, БЦЖ и другие) следует растворять приложенным к вакцине стандартным растворителем при строгом соблюдении правил асептики.
24. Обработка места введения вакцины производится 70% спиртом, если нет других указаний (например, эфиром при постановке пробы Манту, или смесью спирта с эфиром при скарификационном способе иммунизации живыми вакцинами, в последнем случае разведенную вакцину наносят на кожу после полного испарения дезинфицирующей жидкости).
25. Весь инструментарий, используемый при проведении профилактических прививок (шприцы, иглы, скарификаторы), должен быть одноразового пользования.
26. Разрешается совмещение всех прививок в один день, но вакцины вводятся в разные участки тела и разными шприцами.
Исключение составляет вакцина БЦЖ, введение которой в один день с другими вакцинами парентерального введения запрещено в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 февраля 2001 года N 471 "О состоянии и мерах усиления борьбы с туберкулезом в Республике Казахстан".
27. Если вакцины не вводились в один и тот же день, следует сохранить интервал между живыми вакцинами не менее 4-х недель. Интервал между живыми и убитыми вакцинами не соблюдается.
28. После введения иммуноглобулина или препарата крови введение коревой и паротитной вакцины откладывается минимум на 3 месяца, без интервала с иммуноглобулинами или препаратами крови вводятся АКДС, АДС, АДС-М, АД-М, БЦЖ, ОПВ вакцины.
29. После введения коревой, паротитной, полиомиелитной и БЦЖ вакцины требуется соблюдение интервала для введения иммуноглобулина не менее 2-х недель. Не требуется соблюдение такого интервала после АКДС, АДС, АДС-М, АД-М препаратов.
30. "Открытым флаконом" для вакцин, вводимых инъекционным способом считается флакон, из которого брали вакцину без удаления пробки - проколом шприца.
31. Использование "открытых флаконов" разрешается при соблюдении следующих условий:
1) не истек срок годности препарата;
2) соблюдается температура хранения;
3) соблюдается стерильность;
4) отсутствуют видимые изменения вакцины.
32. "Открытые флаконы" АКДС, АДС, АДС-М, АД-М, АС, полиомиелитной вакцины, вакцины против гепатита "В" и "А" допускаются к использованию в течение 3-х дней при соблюдении условий, изложенных в пункте 31.

33. Қызылшаға қарсы вакцина немесе дивакцина (қызылшаға және қызамыққа қарсы біріктірілген), эпидемиялық паротитке, туберкулезге, сары безгекке қарсы вакциналар ерітілгеннен кейін, 3 немесе 6 сағат бойы, егер нұсқауда көрсетілген болса қолдануға болады.
34. "Ашық флакондардың" сыртындағы затбелгісінде ашылған уақыты мен күні көрсетілуі керек.
35. Егер вакциналар ампула ішінде болатын болса, "Ашық флакондар" саясаты оларға таралмайды.
36. "Ашық флакондарды" бір егу кабинетінен екінші кабинетке апаруға болмайды.
37. Тұрғындарға егу бригадалары арқылы үйде иммунизациялау жұмыстарын жүргізгенде, қалған вакциналарды жұмыс күннің соңында жою керек.
5. Вакциналарды егуге қоятын талаптар және
егілгеннен кейінгі кезеңде егілушілерге
жүргізілетін бақылау
38. Егілушілерге егу жұмыстарын дәрігер қарағаннан кейін, дәрігер жоқ болса, фельдшер арқылы тексеріліп, олар 112/е үлгідегі кітапшаға "Балалардың даму тарихына", 25/е үлгідегі "Амбулаториялық аурудың медициналық картасына" егуге рұқсат берілгендігін көрсетіп, егілетін вакцинаны аты көрсетіледі.
39. Дәрігер (фельдшер) рұқсат еткеннен кейін егу жұмыстары жүргізіліп, ол туралы мәліметтерді 64/е үлгідегі "Аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстарының есебін жүргізетін жорналға" тіркеледі; 63/е үлгідегі "Аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстарын тіркеу картасы"; 112/е үлгідегі "Балалардың даму тарихы"; 26/е үлгідегі "Балалардың медициналық картасы", 25/е үлгідегі "Амбулаториялық аурудың медициналық картасына", "Егудің төлқұжатына", "Денсаулық төлқұжатына" жазу керек.
40. Егілген балаларға егуден соң, егуден кейін болатын әрекеттің немесе асқынудың алдын алу үшін 30 минөт бойы медициналық ұйымда медицина қызметкерінің бақылауында болуы керек. Бұдан соң ДЖА-ның медицина қызметкері, емхананың медицина қызметкерлері егуден кейінгі алғашқы 3 күн ішінде, бұдан соң 5-6 және 10-11 күндері бақылау жүргізуі керек. Бақылаудың қорытындысы 112/е үлгідегі "Балалардың даму тарихына"; 25/е үлгідегі "Амбулаториялық аурудың медициналық картасына" жазылуы керек. Егер егуден кейін асқыну (әрекет) (бұдан әрі - ЕКА немесе ЕКӘ) пайда болса, 3 -қосымшаға сай емдеу жұмыстары жүргізіліп, керек болғанда ауруханаға жатқызылады.
41. Медицина қызметкері балаларды тексеру барысында, оларға немесе олардың әке-шешесіне егуден кейін болатын асқынулар туралы түсінік беріп, егілген адамның ағзасының әрекеті басқаша болғанда медициналық көмек алудың керек екені түсіндірілуі керек.
42. Егілген адамға көмек көрсету керек екендігі туралы шақыру болғанда, медициналық жедел көмек көрсету үшін тез арада көмек көрсету керек және керек болған жағдайда ауруханаға жатқызылады. Егер медицина қызметкері егуге қарсы әрекеттің шамадан тыс басқаша болғанын анықтаса, аумақтық денсаулық сақтау органына, аумақтық МСЭҚБ-ға жедел хабарлама жібереді. Олар бұл мәліметті Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетіне (бұдан әрі - МСЭҚК) жеткізілуін қамтамасыз етуі керек.

33. Вакцины против кори, дивакцина (против кори краснухи), эпидемического паротита, туберкулеза, желтой лихорадки используются немедленно после разведения или в течение 3 или 6 часов, если это допускается инструкцией, с последующим уничтожением остатков вакцин.
34. На этикетке "открытых флаконов" вакцин необходимо указать дату и время открытия флаконов.
35. Политика "открытых флаконов" не приемлема для вакцин, выпускаемых в ампулах.
36. Не допускается перенос "открытых флаконов" из одного прививочного кабинета в другой.
37. Флаконы, использованные для иммунизации населения на дому, при выезде прививочными бригадами уничтожаются в конце рабочего дня.
5. Требования по введению вакцин и наблюдения за
состоянием привитого в постпрививочном периоде
38. Прививка проводится после осмотра прививаемого врачом, при отсутствии врача -  фельдшером, который оформляет допуск к ней специальной записью в форме 112/у "История развития ребенка", форме 25/у "Медицинская карта амбулаторного больного" с указанием наименования вакцины.
39. После назначения врача (фельдшера) проводится прививка (прививки), сведения о которой заносятся в прививочный журнал - форма 64/у "Журнал учета профилактических прививок" и учетные формы: 63/у "Карта профилактических прививок"; 112/у "История развития ребенка", 26/у "Медицинская карта ребенка", 25/у "Медицинская карта амбулаторного больного", "Прививочный Паспорт", "Паспорт Здоровья" .
40. Привитые лица в течение 30 минут должны находиться в медицинской организации под наблюдением медицинского работника, для принятия мер в случае возникновения постпрививочных реакций или осложнений. В последующем медицинским работником СВА, участковым медицинским работником поликлиники обеспечивается наблюдение на дому - первые три дня после введения инактивированной вакцины и на 5-6 и 10-11 день после введения живой вакцины. Результаты наблюдения фиксируются в форме 112/у "Истории развития ребенка", форме 25/у "Медицинская карта амбулаторного больного". В случае возникновения поствакцинальных осложнений (реакций) (далее - ПВО или ПВР) проводится экстренное лечение согласно приложению 3 и немедленная госпитализация вакцинированного.
41. Медицинский работник при осмотре проводит разъяснительную работу с прививаемыми лицами или родителями детей о необходимости обращения за медицинской помощью в случае возникновения необычной реакции на вакцинацию.
42. Медицинский работник, получивший вызов к привитому, немедленно обслуживает данный вызов, оказывает неотложную медицинскую помощь и при показаниях госпитализирует его. В случае подозрения на необычную постпрививочную реакцию медицинский работник немедленно передает экстренное извещение в территориальный орган здравоохранения и территориальное УГСЭН, которые должны обеспечить передачу информации в Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - Комитет ГСЭН МЗ РК).

43. Әрбір орын алған ерекше ЕКА немесе ЕКӘ жағдайлары асқынуды анықтаған медицина қызметкері тез арада тексеріс жүргізіп, себебін анықтайды. Бұдан соң, тексеріске мамандардың аудандық немесе облыстық мемсанқадағалау басқармаларының, департаментерінің бригадалары тексеріс жүргізеді. Керек болған жағдайда бригаданың құрамына невропатолог, аллерголог, фтизиатр, жұқпалы аурулардың маманы, патологоанатом қосылады. Тексерістің қорытындысы 4 қосымшаға сәйкес құжат толтырылып, егуден кейінгі болған асқыну (әрекет) тіркелгеннен кейінгі 10 күннің ішінде ҚР ДСМ-нің МСЭҚ-ың Комитетіне және Республикалық санитарлық-эпидемиологиялық стансасына жіберіледі.
44. ЕКА (ЕКӘ) туралы толтырылған құжат есебімен бірге ҚРДСМ-нің МСЭҚ-ын комитетіне сырқатнаманың, 63/е, 112/е, 25/е үлгілерінің көшірмесі жіберіледі. Егер асқыну өліммен аяқталса, онда патологоанатомиялық тексеріс хаттамасынының көшірмесі және гистологиялық тексеріске жататын материалдар да жіберіледі.
6. Иммундауға жататын балаларды және аурудың
алдын алуға бағытталған егу жұмыстарының
орындалғандығын есептеу
45. Иммундауға жататын балаларды аурудың алды алуға бағытталған егу жұмыстарымен толық қамту үшін, балаларға санақ жүргізіп, тіркеу жорналына меншік түріне қарамастан жылына 2 рет (көктемде, күзде) аумақтық медициналық ұйымдардағы (ФАП, ДЖА, емхана) медициналық, көші-қон және полиция қызметкерлерінің күшімен сол аумақта тұратын балалардың есебі жүргізіледі.
46. Ай сайын балалардың өсуі туралы ақпарат жиналып, санақ жорналына туғандардың, өлгендердің, келгендердің, кеткендердің аты-жөні көрсетіліп жазылады. Осыған байланысты өзгерістер 63/е үлгісіндегі картотекаға жазылады.
47. Медицина қызметкері ауруларды үйде тексергенде, аумақтық медицина ұйымдарына, кеңес беретін, ауруды анықтайтын емханаға медициналық көмек алуға келгенде балалардың тізімі салыстырылып, саны жаңадан белсенді түрде анықталады.
48. Ересек контингенттердің тізімі, меншік түріне қарамастан жылына 1 рет аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстарының жоспарын жасар (тамыз-қыркүйек) алдында аумақтық медициналық ұйымның медициналық қызметкерлерінің күшімен жүргізіледі.
49. Санақ жұмысы біткеннен кейін медициналық ұйымдардағы есеп үлгілеріндегі бар тізіммен салыстырылады.
50. Қызмет көрсететін аумақтағы жас топтарына қарай, тұрғындардың барлық саны есептелініп, денсаулық сақтау саласының аумақтық органдарына және мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалаудың (бұдан әрі - МСЭҚ) басқармаларына (департаменттеріне) жіберіледі.

43. Каждый случай необычной ПВР (ПВО) подлежит немедленному расследованию, которое начинает проводить медицинский работник, первый поставивший диагноз. В последующем к расследованию подключается бригада специалистов районных или областных управлений госсанэпиднадзора и департаментов здравоохранения. В случае необходимости в бригаду включают невропатолога, аллерголога, фтизиатра, инфекциониста, патологоанатома и других специалистов. Результаты расследования оформляются отчетом согласно приложению 4 , который в течение 10 дней с момента регистрации случая поствакцинального осложнения (реакции) предоставляется в Комитет ГСЭН МЗ РК и Республиканскую санитарно-эпидемиологическую станцию.
44. С отчетом о ПВО (ПВР) в Комитет ГСЭН МЗ РК предоставляются: копия истории болезни, копии форм 63, 112, 25. При летальном исходе прилагается копия протокола патологоанатомического вскрытия и гистологические препараты.
6. Требования к учету контингентов детей, подлежащих
иммунизации и учет выполненных профилактических прививок
45. Для обеспечения полного охвата профилактическими прививками подлежащего иммунизации контингента проводится учет детей, проживающих на территории, силами медицинских работников территориальных медицинских организаций (ФАП, СВА, поликлиника) независимо от форм собственности 2 раза в год (весна-осень), с внесением изменений состава детского населения в журнал переписи, с вовлечением миграционной службы и полиции.
46. Осуществляется ежемесячное наблюдение за динамикой детского населения, с внесением в журнал переписи пофамильных данных о родившихся, умерших, прибывших или убывших лицах. Соответственные изменения вносятся и в картотеку формы 63/у.
47. Активное выявление детей, прибывших на обслуживаемый участок детей при посещении медицинским работником больных на дому, при обращении их за медицинской помощью в территориальные медицинские организации, консультативно-диагностическую поликлинику (далее - КДП), при выборочном контроле достоверности переписи.
48. Учет взрослого контингента проводится силами медицинских работников территориальных медицинских организаций, независимо от форм собственности один раз в год перед составлением планов профилактических прививок (август-сентябрь).
49. После окончания переписи проводится сверка списков с наличием имеющихся в медицинских организациях учетных форм.
50. Суммарные данные о количестве населения, проживающего на обслуживаемой территории по возрастным группам, передаются в установленные сроки в территориальный орган здравоохранения и территориальное управление (департамент) государственного санитарно-эпидемиологического надзора (далее - ГСЭН).

51. Балаларға жасалған егілудің есебі 64/е, 63/е, 112/е, 26/е үлгілеріндегі құжатқа жазылып, егу жұмыстарын жүргізген медициналық ұйымдарда сақталынады.
52. Ересек тұрғындарға жасалынған егу жұмыстарының есебі 64/е, 25/е үлгісіндегі жорналдарға жазылып, егу жұмыстарын жүргізген ұйымдарда сақталынады.
53. Аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстарының есебі бекітілген "Егу төлқұжатында" тіркелінеді.
54. Аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстарын жоспарлауды аумақтық емдеу-профилактикалау мекемелері жүргізеді. Аудан, қала, облыс бойынша Денсаулық сақтау саласының жиынтық жоспарын аумақтық органдар (ОАА, қалалық, облыстық, денсаулық сақтау басқармалары) жасайды және аумақтық мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау басқармасымен (департаментімен) келісілгеннен кейін басшының қолы арқылы бекітіледі.
55. 63/е үлгідегі "Аурудың алдын алуға бағытталған егу картасы" картотека ретінде сақталынып, мынандай ұстындар арқылы бөлінеді:
1) ай сайын егілетін балалар саны көрсетілген, үстіміздегі жылда егілетін балалардың саны. Егу жұмысы жүргізілгеннен және 63/е үлгідегі құжатқа енгеннен кейін, ол егілетін айына сай басқа жәшікке салынуы керек;
2) туған жылына қарай, үстіміздегі жылда егілетін балалардың саны;
3) уақытша кететін балалардың саны;
4) медициналық көрсеткіштер бойынша егілмейтін балалардың саны.
56. Ұйымдастырылған мекемелердегі балалардың 63/е үлгісіндегі құжат орталықтандырылып, аумақтық медициналық мекемеде сақталады. 63/е үлгісіндегі құжат мекемелер, ішіндегі бөлімдер бойынша жасына, сыныптарына қарай бөлек сақталады.
57. Тұрғындарды егу жұмыстарымен қамтамасыз ету және егуге жататындардың есебін жүргізуді бақылау аумақтық медициналық ұйымдарға жүктеледі:
1) жанұялық дәрігерлер аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстарын жүргізудің жылдық жоспарын жасап, егу жұмыстарын жүргізеді. Оның есебін (N 5, 6 үлгілер) белгіленген үлгіде БДП жібереді;
2) БДП егу жұмыстарын жүргізудің жиынтық жоспарын және ай сайынғы N 5, 6 есеп үлгісінің жиынтық есебін жасап, олардың қорытындысын аумақтық МСЭҚ-ың басқармасына, департаментіне жіберіп отырады.
7. Вакциналардың және ерітінділердің
есептелуіне қойылатын талаптар
58. Халыққа аурудың алдын алу үшін егу жұмыстарын жүргізетін медициналық ұйымдар, меншік түріне қарамастан, вакциналарды, ерітінділерді және басқа да медициналық, иммундықбиологиялық дәрмектердің жіберілуін міндетті түрде белгіленген үлгі бойынша есепке алуы керек.
59. Халыққа аурудың алдын алу үшін егу жұмыстарын жүргізетін медициналық ұйымдар, меншік түріне қарамастан, МСЭҚ-тың аумақтық басқармасына (департаментіне) белгіленген мерзімге "Аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстары және вакциналардың жіберілуі туралы есеп" N 5, "Аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстарымен қамтудың есебін" N 6 үлгілер бойынша есеп беріп отырады.

51. Учет прививок, сделанных детям, осуществляется соответствующими записями в формах: 64/у, 63/у, 112/у, 26/у, которые хранятся в медицинских организациях по месту проведения прививок.
52. Учет прививок взрослого населения регистрируется в журнале формы 64/у и 25/у, которые хранятся в медицинской организации по месту проведения прививок.
53. Персональный учет профилактических прививок ведется в "Прививочном Паспорте" утвержденной формы.
54. Планирование профилактических прививок осуществляет территориальное лечебно-профилактическое учреждение. Сводный план составляется по району, городу, области территориальным органом здравоохранения (ЦРБ; городское, областное управление здравоохранения) и утверждается руководителем после согласования с территориальным управлением (департаментом) ГСЭН.
55. Форма 63/у "Карта профилактических прививок" хранится в виде картотеки, которая ведется по следующему принципу раскладки:
1) на детей, подлежащих прививкам в текущем году, которые распределяются по месяцам назначения прививок. После получения прививки и внесения ее в форму 63/у она перекладывается в ячейку (пакет) того месяца, на который назначена следующая прививка;
2) на детей, не подлежащих прививкам в текущем году, по годам рождения;
3) на детей временно выбывших;
4) на детей с медицинскими отводами.
56. Картотека формы 63/у организованных детей (ДДУ, школы, школы-интернаты, дома ребенка и другие) хранятся централизованно в территориальном медицинском учреждении. Раскладка формы 63/у ведется по учреждениям, внутри учреждения - по возрастам и классам.
57. Координация и контроль полноты учета и охвата населения прививками возложены на территориальные медицинские организации:
1) семейные врачи составляют годовые планы профилактических прививок, организуют проведение прививок и ежемесячно сдают отчеты по их проведению (формы N 5 и N 6) в КДП в установленной форме;
2) КДП делают свод плана профилактических прививок, свод ежемесячных отчетных форм N 5 и N 6 с последующим предоставлением плана и отчета в территориальное управление (департамент) ГСЭН в установленной форме.
7. Требования к учету, отчетности
движения вакцин и растворителей
58. Медицинские организации, проводящие профилактические прививки населению, независимо от форм собственности обязаны вести учет вакцин, растворителей и других медицинских иммунобиологических препаратов по утвержденным формам.
59. Медицинские организации, проводящие профилактические прививки населению, независимо от форм собственности, в установленные сроки представляют в территориальное управление (департамент) ГСЭН отчеты по форме N 5 "Отчет о профилактических прививках и движении вакцин" и по форме N 6 "Отчет об охвате профилактическими прививками".

60. "Аурудың алдын алуға бағытталған егу жұмыстары және вакциналардың жіберілуі туралы есеп" N 5 үлгі бойынша жүргізілгенде оған вакцинаны ерітетін ерітінділердің (БЦЖ, паротит, қызылша) есебі кіреді.
61. МСЭҚ-тың облыстық басқармасында (департаментінде) вакцинаның көп қоры жиналмас үшін 6 айлық, аудандық МСЭҚБ-да 3 айлық, егу жұмыстарын жүргізетін медициналық ұйымдарда вакцинаның 1 айлық қор сақталуы керек.
8. Пайдаланылмай қалған вакцина қалдықтарын
жоюдың тәртібі
62. Пайдаланылмай қалған вакцина қалдықтары бар ампулалар мен флакондар егу жұмыстарын жүргізген медицина қызметкері арқылы әуелі зарарсыздандырылып, одан соң төмендегі әдістердің біреуі арқылы жойылады:
1) 30 минөт бойы қайнату арқылы (күйдіргі ауруында - 2 сағат бойы);
2) Қазақстан Республикасында тіркеліп, қолдануға рұқсат етілген зарарсыздандырғыш дәрмектердің біреуінің ерітіндісіне батыру арқылы.
63. Жарақат және ауруды жұқтырып алмас үшін қолданыста болған 1 рет пайдаланатын піскектерді және олардың инелерін бір-бірінен ажыратпай-ақ, пішінін өзгертпей, жумай, зарарсыздандырмай-ақ жағу арқылы жойылуы керек.
64. Піскектер мен инелер пайдаланыста болысымен оңай тесіле қоймайтын арнайы қораптарға (әрбір қорапқа 100 данадан) тасталынып, өртеу тәсілімен жойылады.
65. Егу жұмыстары жүргізілетін әрбір медициналық ұйымдарда, осы мекеменің басшысының бұйрығымен бір рет қолданатын піскектерді және инелерді пайдаланылғаннан кейін, оларды жоятын жауапты адам тағайындалады.
66. Егер, вакциналар тобында нұсқаудың талаптарына ампулалардың немесе флакондардың 1% сай келмесе, 62-шы бапта көрсетілген әдіспен барлық топ жойылуға жатады.
"Профилактикалық егулерді
ұйымдастыру және жүргізу"
туралы санитарлық-
эпидемиологиялық ережелер
мен нормаларға 1 қосымша
1. Иммунопрофилактиканы жүргізу үшін медицина
қызметкерлерін дайындықтан өткізудің
бағдарламасы
1. Иммунопрофилактиканы жүргізу үшін медицина қызметкерлерін дайындықтан өткізудің бағдарламасына мыналар енеді:
1) вакцинамен басқарылатын жұқпалар;
2) белсенді және белсенді емес иммундау, олардың айырмашылығы оларды қолдану көрсеткіштері;
3) вакциналардың түрлері;
4) тірі вакциналар, әр препараттың сипаттамасы, сақтау және қолдану ережелері;
5) анатоксиндер, әр препараттың сипаттамасы, сақтау және қолдану ережелері;
6) белсенділігі жойылған вакциналар, әр препараттың сипаттамасы, сақтау және қолдану ережелері;
7) қансарысулар, олардың қай түрі вакцинамен басқарылатын жұқпаларға қарсы қолданылады, олармен жұмыс істеудің ережесі;
8) иммуноглобулиндер, гамма-глобулиндер, олардың қай түрі иммундау тәжірбиесінде қолданылады, сақтау және қолдану ережелері;

60. Учету по форме N 5 "Отчет о профилактических прививках и движении вакцин" подлежат и растворители к вакцинам (БЦЖ, паротитная, коревая).
61. Для предотвращения избыточного запаса вакцин, в областном управлении (департаменте) ГСЭН вакцина хранится в объеме не более 6-ти месячного запаса, в районной УГСЭН - не более 3-х месячного и в медицинской организации, проводящей прививки - не более месячного запаса вакцин.
8. Порядок уничтожения неиспользованных остатков вакцин
62. Ампулы и флаконы, содержащие неиспользованные остатки вакцин, обеззараживаются и уничтожаются медицинским работником, проводившим прививку, одним из следующих способов:
1) кипячением в течение 30 минут (сибиреязвенной - 2 часа);
2) погружение в дезинфицирующее средство, зарегистрированное и разрешенное в Республике Казахстан.
63. В целях профилактики травм и "заражения", использованные одноразовые шприцы и иглы не разбираются, не подвергаются деформации, запрещается их промывка и дезинфекция, они подлежат физическому уничтожению методом сжигания.
64. Сразу после использования отработанные шприцы и иглы сбрасываются в специальные коробки, изготовленные из трудно прокалываемого картона (по 100 штук в каждую коробку) и уничтожаются методом сжигания.
65. В каждой медицинской организации , где проводятся прививки, приказом руководителя данного учреждения определяется лицо, ответственное за уничтожение использованных одноразовых шприцев и игл.
66. Если в партии вакцины не соответствуют требованиям инструкции 1% ампул (флаконов), то все вакцины подлежат уничтожению, способом, указанным в пункте 62.
--------------------------------------------------
Приложение 1
к санитарно-эпидемиологическим правилам
и нормам "Организация и проведение
профилактических прививок"
1. Программа подготовки медицинских работников
по иммунопрофилактике
1. Программа подготовки медицинских работников по иммунопрофилактике, включает в себя:
1) вакциноуправляемые инфекции;
2) активная и пассивная иммунизация, отличия между ними, показания к их применению;
3) виды вакцин;
4) живые вакцины, характеристика каждого препарата, правила хранения и применения;
5) анатоксины, характеристика каждого препарата, правила хранения и применения;
6) инактивированные вакцины, характеристика каждого препарата, правила хранения и применения;
7) сыворотки, какие из них применяются в борьбе с вакциноуправляемыми инфекциями, правила работы с ними;
8) иммуноглобулины, гамма-глобулины, какие из них применяются в практике иммунизации, правила хранения и применения;

9) ертінділерді қолданудың негізгі принциптері, сақтау, тасымалдау, есепке алу режимдері;
10) қауіпсіз иммундау тәжірбиесінің принциптері;
11) вакцинаны енгізуге оңтайлы орындар және әдістері;
12) бірмезгілде әртүрлі вакциналарды енгізу;
13) "ашық құтылар" саясаты;
14) қолданылмаған вакцина қалдықтарын жою;
15) екпе кабинеттері, оларды жабдықтау, жұмыс режимі;
16) балаларды есепке алу;
17) ересек тұрғындарды есепке алу;
18) профилактикалық епкелерді жоспарлау;
19) екпе кабинеттерінің медициналық құжаттары;
20) картотеканы орналастыру принциптері - "Профилактикалық екпе картасы" 63/у үлгісі;
21) Қазақстан Республикасында бекітілген профилактикалық екпені жүргізу мерзімдері;
22) ересектерге вакцина егу;
23) балаларды екпеге дайындаудың тәртібі;
24) N 5 және N 6 үлгілер; оларды жүргізудің, сараптаудың дұрыстығы;
25) балалардың егілгендігі жағдайын бағалау мониторингі;
26) 1 жасқа дейінгі мақсатты топтың балаларын дұрыс іріктеу;
27) вакциналар мен ертінділердің қозғалысына, оларды есепке алу және есеп беруге қойылатын талаптар;
28) вакциналарды сақтау және тасымалдау;
29) әртүрлі вакциналады егу арасындағы интервалдар, вакциналар мен иммуноглобулиндер арасындағы интервал;
30) екпелерге қарсы көрсеткіштер;
31) екпеден кейінгі кезеңді бақылау;
32) вакцинадан кейінгі реакциялар мен асқынуларды тіркеу кезіндегі медицина қызметкерінің тактикасы;
33) вакцинадан кейінгі реакциялар мен асқынуларды тіркеу кезінде жедел көмек көрсету;
34) естен тануға қарсы қолданылатын препараттар;
35) вакцинадан кейінгі асқынулар болған жағдайда ҚР ДСМ МСЭҚ Комитетіне берілетін медициналық құжаттардың тізімі;
36) жарақат алған жағдайда сіреспеге жедел профилактика жүргізудің көрсеткіштері;
37) құтырманың алдын алуға қолданылатын вакцина;
38) жылжымалы екпе бригадаларын құрастыруға қажетті көрсеткіштер, оларды жабдықтау, шығу еселігі.
2. Практикалық сабақтар
2. Практикалық сабақтарға мыналар енеді:
1) балалар тобына практика жүзінде Манту сынамасын егу, оның қорытындысын 72 сағаттан кейін оқу;
2) БЦЖ вакцинасын тері ішіне жіберу әдістерін үйрену;
3) құтыдағы термоиндикатормен вакцинаны пайдалану принциптері;
4) термоконтейнер, оны вакцинамен дұрыс толтыру;
5) N 5 және N 6 үлгілерді дайындау, есептер және көрсеткіштерді талдау;
6) учаскедегі балалардың егілгендігі туралы мәліметтері бойынша график сызу. Екпемен қамту пайызын, жіберілген мүмкіндіктер пайызын есептеу;
7) иммунопрофилактика жөніндегі қолданыстағы нормативтік құжаттарды зерттеу.
"Профилактикалық егулерді
ұйымдастыру және жүргізу"
туралы санитарлық-
эпидемиологиялық ережелер
мен нормаларға 2 қосымша
Берілді (тегі, аты, жөні)___________________________________
Лауазымдық қызметі       ___________________________________
Жұмыс орны               ___________________________________
Оның алғашқы дайындықтан өткендігі, профилактикалық екпені
ұйымдастыру және жүргізу жайлы нұсқау өткендігі туралы.
Қолдары :
Комиссияның басшысы  ___________________________________
Комиссия мүшелері    ___________________________________
___________________________________
___________________________________
___________________________________
Мөр орны
"Профилактикалық егулерді
ұйымдастыру және жүргізу"
туралы санитарлық-
эпидемиологиялық ережелер
мен нормаларға 3 қосымша
Вакцинадан кейінгі реакциялар мен асқынуларды
емдеу (жедел, ауруханаға дейінгі терапия*)
___________________________________________________________________
Реакциялар
___________________________________________________________________
Уытты **           |  Аллергиялық***       |  Неврологиялық****
(гипертермия)      |(анафилактикалық       | (қол-аяғының тартылуы,
| естен тану, Квинке    |  есінің ауысуы және
| ісігі және басқалары) |  басқалары)
___________________|_______________________|________________________
1 жылдық өміріне     0,1% адреналинді      1) сусыздану:
есептеп анальгин     0,5-1,0 мл дозада      лазикс 1-3мг/кг бұлшық
50% - 0,1мл ішкізу   теріастына немесе      етке немесе венаға;
немесе бұлшық        бұлшық етке немесе      15-20% маннитолдың
етке енгізу;         0,2 дозада             0,5-1,5 гр құрғақ затын
парацетамол        норадреалинді          венаға енгізу;
(панадол, калпол     теріастына немесе       2) тырысуға қарсы
және басқ.)-10       бұлшық етке енгізу;    емдеу:
мг/кг ішкізу;          преднизолон 5-10-     0,5-1,0 мл дозадағы
1 жылдық өміріне   нан 30 мг/кг дейін     0,55 седуксенді венаға
есептеп 0,1 мг       (бұлшық етке) немесе   немесе бұлшық етке
аспирин ішкізу;      гидрокартизон 100-     енгізу;
дене қызуын        ден 500 мг-ға дейін     500-100 мг/кг
үсіретін қоспа       венаға енгізу;         ГОМК-ті венаға;

9) основной принцип применения растворителей, режим хранения, транспортировки и учета;
10) принцип безопасной практики иммунизации;
11) способы и оптимальные места введения вакцины;
12) одновременное введение разных вакцин;
13) политика "открытых флаконов";
14) уничтожение остатка неиспользованных вакцин;
15) прививочный кабинет, оснащение, режим работы;
16) учет детского населения;
17) учет взрослого населения;
18) планирование профилактических прививок;
19) медицинская документация прививочного кабинета;
20) принцип раскладки картотеки - формы 63/у "Карта профилактических прививок";
21) сроки проведения профилактических прививок, утвержденные в Республике Казахстан;
22) вакцинация взрослых;
23) порядок допуска ребенка к прививкам;
24) формы N 5 и N6; правильность их ведения, анализа;
26) мониторинг оценки состояния привитости детей;
27) правильный выбор целевой группы детей до 1 года;
28) требования к учету, отчетности движения вакцин и растворителей;
29) хранение и транспортировка вакцин;
30) интервалы между введением разных вакцин, интервалы между вакцинами, и иммуноглобулином;
31) противопоказания к прививкам;
32) наблюдение за постпрививочным периодом;
33) тактика медицинского работника при регистрации поствакцинальных реакций и осложнений;
34) оказание неотложной помощи при регистрации поствакцинальных осложнений;
35) препараты противошоковой терапии;
36) перечень медицинских документов, предоставляемых в Комитет ГСЭН МЗ РК, случаи поствакцинальных осложнений;
37) показания к проведению экстренной профилактики столбняка при травмах;
38) вакцинопрофилактика бешенства;
39) показания к формированию выездных прививочных бригад, оснащение, кратность выездов.
2. Практические занятия
2. Практические занятия, включают в себя:
1) практическая постановка пробы Манту на группе детей, чтение результатов через 72 часа;
2) приобретение навыков внутрикожного введения вакцины БЦЖ;
3) принцип использования вакцины с термоиндикатором на флаконе;
4) термоконтейнер, правильность его загрузки вакциной;
5) составление форм N 5 и N 6, расчеты и анализ показателей;
6) построение графика привитости детей на примере данных участка, района. Расчеты процента охвата прививками, процента упущенных возможностей;
7) изучение действующих нормативных документов по иммунопрофилактике.
-------------------------------
Приложение 2
к санитарно-эпидемиологическим правилам
и нормам "Организация и проведение
профилактических прививок"
Удостоверение N __________
от ____  ________  __________г.
Выдано (фамилия, имя, отчество) __________________________________
Должность                       __________________________________
Место работы                    __________________________________
В том, что он (она) прошел (а) первичную подготовку, инструктаж по
организации и проведению профилактических прививок
Подписи:
Руководитель комиссии _______________________________________
Члены комиссии:       _______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
Место печати
____________________________________________________________
Приложение 3
к санитарно-эпидемиологическим правилам
и нормам "Организация и проведение
профилактических прививок"
Лечение поствакцинальных реакций и осложнений
(экстренная, догоспитальная терапия*)
_________________________________________________________________________
Реакции
-------------------------------------------------------------------------
Токсические** (гипер- |  Аллергические ***        |Неврологические ****
термия)               |  (анафилактический шок,   |(судороги, нарушения
|   отек Квинке и другие)   |сознания и другие)
______________________|___________________________|______________________
анальгин 50%-0,1 мл    адреналин 0,1 % в дозе 0,5- 1) дегидратация:
на год жизни внутрь    1,0 мл подкожно или внутри- лазикс 1-3 мг/кг внут-
или внутримышечно;     мышечно или норадреналин    римышечно или внутри-
0,2% 0,1-0,5 подкожно или   венно;
парацетамол (панадол,  внутримышечно;
калпол и другие) -                                 маннитол 15-20% 0,5-
10 мг/кг, внутрь;      преднизолон от 5-10 до 30   1,5гр. Сухого вещества
мг/кг внутривенно (в/м) или на кг., внутривенно;
аспирин 0,1 на год     гидрокортизон от 100 до
жизни - внутрь;        500 мг внутривенно;         люмбальная пункция по
показаниям;
литическая смесь (по   антигистаминные препараты:
0,5-1,0 мл 2,5% амина- 1) тавегил 1% 0,5-1,0 в/м;  2) противосудорожная
зина, пипольфена и     2) димедрол 1% 0,3-1,0 мл   терапия:
0,5% новокаина)        внутримышечно или           седуксен 0,5 5 в дозе

(0,5-1,0 мл-нан        антигистаминді       карбамезапин;
2,5% аминазинді,     препараттар:           фенобарбитал
пипольвен және       1) 0,5-1,0 мл 1%       (люминал) 2 мг/кг
0,5% новокаинді)     тавегил б/е;           ішкізу.
0,1-0,15 мл/кг       2) 0,3-1,0 мл 1%
дозаның бірреттік    димедрол бұлшық
қоспасы бұлшық       етке немесе венаға;
етке.                3) 2%-ды 0,5-1,0 мл
супрастин бұлшық
етке немесе венаға;
4) 0,5-2,5%
пипольфеннің 10мл
бұлшық етке
____________________________________________________________________
* балаларға аз дозасы, үлкен дозасы ересектерге;
** улы реакциялар кезінде осы аталған препараттардың бірін
қолданады;
*** анафилактикалық естен тану және артериялық қысымы күрт
төмендеген жағдайда қолдануды ұсынады; адреалин немесе
норадреалинді ауруға ауыр жағдайдан шыққанша әрбір 10-15 мин. сайын
енгізеді; преднизолон.
Квинке ісігі жағдайында антигистаминді препараттарды ал
көмегі болмаған жағдайда преднизолон қолданылады.
Басқалай аллергиялық реакцияларда - антигистаминді
препараттар;
**** кез-келген жүйке реакцияларында емдеуді лазикстен
бастайды, мидың ісігінің өсу клиникасы байқалғанда маннитолды
қолданады;
тырысу тұрақты болған жағдайда - седуксен немесе тырысуды
тоқтату үшін ГОМК-ты , әрі қарай тырысудың алдын алу үшін
- фенобарбитал қолданады.
"Профилактикалық егулерді
ұйымдастыру және жүргізу"
туралы санитарлық-
эпидемиологиялық ережелер
мен нормаларға 4 қосымша
____________________________________________________________________
Аурудың  |Туған |Мекен-|Вакцинаның атауы  |Вакцинаны |Келіп жолыққан
тегі,    |жылы. |жайы  |(күні, айы, жылы),|енгізген  |  күні, айы,
аты, жөні| айы, |      | дозасы, енгізу   |медицина. |    жылы
| күні |      |     әдісі        |лық ұйым  |
_________|______|______|__________________|__________|______________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ауруханаға |Вакци.|Серия.|Жарамды|Алдыңғы  | Иммундау |  Аталған
жатқызылған|наны  |сының |мерзімі|вакцинаға|ережелерін| сериядағы
жылы, айы, |өнді. |N __  |       |реакциясы|бұзушылық.| вакцинаның
күні    |руші  |      |       |         | тардың   |облысқа түс.
|      |      |       |         |анықталуы | кен көлемі
|      |      |       |         |          |   (саны)
___________|______|______|_______|_________|__________|_____________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Аталған  |Аталған  | Облыста |Ауданда  |Жергілікті|Қоры.|Қорытынды.
сериядағы|сериядағы|аталған  |аталған  |  жерде   |тынды|сы:
вакцина. |вакцина. |сериядағы|сериядағы|аталған   |диаг.|сауығуы
ның     |ның жер. |вакцина. |вакцина. |сериядағы |нозы |өлуі
ауданға  |гілікті  |мен егіл.|мен егіл.|вакцина.  |     |мүгедек
келіп    |жерге    |гендер/  |гендер/  |мен егіл. |     |болуы
түскен   |келіп    |реакция  |реакция  |гендер/   |     |
көлемі   |түскен   | саны    | саны    |реакция   |     |
(саны)   |көлемі   |         |         | саны     |     |
|(саны)   |         |         |          |     |
_________|_________|_________|_________|__________|_____|___________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Вакцина егу уақыты мен реакцияның басталу уақытын минөтпен,
сағатпен және күнмен белгілеу
____________________________________________________________________
Вакцинадан кейінгі реакциялардың түрлері      | минөт |сағат|күндер
______________________________________________|_______|_____|_______

разовая доза смеси -   внутривенно;                0,5-1,0 мл внутривенно
0,1-0,15 мл/кг         3) супрастин 2% 0,5-1,0 мл  или внутримышечно;
внутримышечно.         внутримышечно или           ГОМК - 50-100 мг/кг
внутривенно;                внутривенно;
4) пипольфен 0,5%-2,5%      карбамезепин;
3-10 мл внутримышечно.      фенобарбитал (люминал)
2 мг/кг внутрь.
----------------------------------------------------------------------
* минимальные дозы для детей, максимальные - для взрослых;
** при токсических реакциях применяют один из указанных препаратов;
*** при анафилактическом шоке и резком снижении артериального давления назначают: адреналин или норадреналин каждые 10-15 минут до выведения больного из тяжелого состояния; преднизолон.
При отҰке Квинке - антигистаминные препараты, при отсутствии эффекта - преднизолон.
При других аллергических реакциях - антигистаминные препараты;
**** при любых неврологических реакциях начинают лечение с лазикса, при нарастании клиники отека мозга подключить маннитол;
при стойких судорогах - седуксен или ГОМК для купирования судорог, далее для предупреждения судорог - фенобарбитал.
Приложение 4
к санитарно-эпидемиологическим правилам
и нормам "Организация и проведение
профилактических прививок"
Отчет о побочной реакции, связанной с вакцинацией
(включать состояния, не относящиеся
к сопутствующим заболеваниям)*
_____________________________________________________________________Фамилия, имя,|Год рожде-|Адрес|Наименование   |Медицинская |Дата обра-
отчество     |ния, день,|     |вакцины, дата  |организация,|щения год,
пациента     |месяц, год|     |(день, месяц,  |проводившая |месяц, день
|          |     |год), доза и   |вакцинацию  |
|          |     |способ введения|            |
_____________|__________|_____|_______________|____________|__________
_____________|__________|_____|_______________|____________|__________
_____________|__________|_____|_______________|____________|__________
_____________|__________|_____|_______________|____________|__________
_____________|__________|_____|_______________|____________|__________
_____________|__________|_____|_______________|____________|__________
_____________|__________|_____|_______________|____________|__________
_____________|__________|_____|_______________|____________|__________
_____________|__________|_____|_______________|____________|__________
______________________________________________________________________
Дата госпита-|Произ-  | N   |Срок |Реакция на  |Выявленные|Количество
лизации день,|водитель|серии|год- |предыдущую  |нарушения |вакцины дан-
месяц, год   |вакцины |     |ности|вакцинацию  |правил    |ной серии,
|        |     |     |(указать вак|иммуни-   |поступившей
|        |     |     |цину, серию)|зации     |в область
_____________|________|_____|_____|____________|__________|___________
_____________|________|_____|_____|____________|__________|___________
_____________|________|_____|_____|____________|__________|___________
_____________|________|_____|_____|____________|__________|___________
_____________|________|_____|_____|____________|__________|___________
__________________________________________________________________________
Количество |Количество |Количество |Количество |Количество |Окон-|Исход:
вакцин дан-|вакцин дан-|привитых   |привитых   |привитых   |чате-|выздоро-
ной серии, |ной серии, |данной се- |данной се- |данной се- |льный|вление
поступившей|поступившей|рией в об- |рией в рай-|рией в по- |диаг-|смерть
в район    | в поселок |ласти/число|оне/число  |селке/число|ноз  |инва-
|           | реакций   |реакций    |реакций    |     |лидность
___________|___________|___________|___________|___________|_____|________
___________|___________|___________|___________|___________|_____|________
___________|___________|___________|___________|___________|_____|________
___________|___________|___________|___________|___________|_____|________
Интервалы между вакцинацией и началом реакции
отметить в минутах, часах и днях
__________________________________________________________________________
Вид поствакцинальной реакции           |  минута  | часы  | дни
_________________________________________________|__________|_______|_____

1. Вакцина  егілген жердегі реакция:
1) жұққан іріңдік
стерилді іріңдік/түйін
2) айналасына жайылып, ісіп, үлкеюі
3) лимфаденит (БЦЖ)
4) құлақтың жанындағы бездердің ісуі
2. Жалпы реакциялар
1) дене қызуы көтеріліп, қалтырауы
(дененің температурасы 39 0 С және одан
да жоғары)
2) Орталық нерв жүйесінің реакциясы:
- дене қызуы көтерілгенде болатын
тырысулар/энцефалопатия
- дене қызуы көтерілмей-ақ болатын
тырысулар/энцефалит
- сыртартқы тырысулар (дене қызуы
көтерілгенде немесе дене қызуы
көтерілмегенде астын сызу)
- ерекше жылауы (құлақ жаратын айқай,
ұзақтығы 2 сағат)
- серозды менингит
- сал
3. Аллергиялық реакциялар:
1) анафилактикалық естен тану
(кенеттен, кардиоваскулярлық коллапсты,
бронхоспазманы, жұтқыншақтың ісуін
қалыптастырып және жасанды демалдыру
әдісін қолдануды тудыруы)
2) тамырлық реакция (кенеттен, терінің
бозаруы, саусақтарының көгеруі - жедел
бүйрекүсті бездері қызметінің
жеткіліксіздігі түрі)
3) бөрту (есекжем, Квинке ісігі және
басқалары)
4) гемморагиялық бөртпе
4. вакцинация егуге байланысты медицина
қызметкерлері немесе тұрғындар күдікті
болып есептелетін өлімнің барлық түрлері
5. Иммундауға байланысты ауруханаға
жатқызыған аурулардың барлық түрлері
____________________________________________________________________
* Вакцинадан кейінгі тіркелген реакциялар 15 күннен
кешіктірілмей осы сызба бойынша ҚР ДСМ МСЭҚ Комитетіне есеп
жасалып, беріледі.

1. Местная реакция в месте вакцинации:
1) инфицированный абсцесс
2) стерильный абсцесс/узелок
3) обширная припухлость, захватывающая
близлежащую (ие) область (и)
4) лимфаденит (БЦЖ-ит)
5) припухлость околоушных желез
2. Общие реакции:
1) лихорадка (температура тела 39ҮС и выше)
2) реакция Центральной Нервной Системы:
- судороги фебрильные/энцефалопатия
- судороги афебрильные/энцефалит
- судороги в анамнезе (фебрильные,
афебрильные подчеркнуть)
- необычный плач (пронзительный крик,
продолжительность более 2-х часов)
- серозный менингит
- острый вялый паралич
3. Аллергическая реакция:
1) анафилактический шок (внезапный, приводящий
к кардиоваскулярному коллапсу, бронхоспазму,
отеку гортани и к необходимости метода
искусственного дыхания)
2) сосудистая реакция (резкая, нарастающая
бледность кожных покровов с акроцианозом -
картина острой надпочечниковой недостаточности)
3) сыпь (крапивница, отек Квинке и другие)
4) сыпь геморрагическая
4. Все случаи смерти, которые подозреваются
медицинскими работниками или населением как
связанные с вакцинацией.
5. Все случаи госпитализации, связанные с иммунизацией.
___________________________________________________________________
* Отчет составляется и предоставляется в Комитет ГСЭН МЗ РК не позднее 15 дней после регистрации случая поствакцинальной реакции по данной схеме.