Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2004 жылғы 24 қарашадағы N 459-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 22 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3302. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының м.а. 2013 жылғы 31 шілдедегі № 239-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының м.а. 31.07.2013 № 239-НҚ (алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 15 қазандағы N 1126 қаулысымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің тарифтік саясатын жетілдірудің 2002-2004 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 48-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН :
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу Агенттігінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Темір жол көлігі мен порттар саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (Е.С.Жусанбаев) осы бұйрықтың заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік және аумақтық жұмыстар департаменті (Токарева М.А.) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) осы бұйрықтың ресми бұқаралық ақпарат құралдарында белгіленген тәртіппен жариялануын қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің, "Астана Халықаралық әуежайы" жабық акционерлік қоғамының, "Алматы Халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының бірінші орынбасары Н.Ш.Алдабергеновке жүктелсін.

Об утверждении Правил ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги в сфере аэропортов
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 24 ноября 2004 года № 459-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2004 года № 3302. Утратил силу приказом и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 31 июля 2013 года № 239-ОД
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 31.07.2013 № 239-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан «О естественных монополиях и регулируемых рынках» и пунктом 48 Плана мероприятий по реализации Программы совершенствования тарифной политики субъектов естественной монополии на 2002 - 2004 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2002 года № 1126, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п. 5).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги в сфере аэропортов.
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере железнодорожного транспорта и портов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Жусанбаев Е.С.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной и территориальной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Токарева М.А.) после государственной регистрации:
1) обеспечить в установленном порядке опубликование настоящего приказа в официальных средствах массовой информации;
2) довести настоящий приказ до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, закрытого акционерного общества "Международный аэропорт Астана", акционерного общества "Международный аэропорт Алматы".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алдабергенова Н.Ш.

5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникациялар
министрі
2004 жылғы 6 желтоқсан
"Әуежайлар саласында
қызметтер көрсететін табиғи
монополия субъектілерінің
табыстарды, шығындар мен
іске қосылған активтерді
бөлектеп есепке алуды жүргізу
ережесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2004 жылғы 24 қарашадағы
N 459-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи
монополия субъектілерінің табыстарды, шығындар мен
іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды
жүргізу ережесі 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Әуежайлар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) бөлектеп есепке алуды жүргізудің негізгі қағидаттарын, ұйымдастыру және әуежайлар саласында (бұдан әрі - әуежайлар) қызметтер көрсететін табиғи монополия субъектілерінің бөлектеп есепке алуды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Бөлектеп есепке алуды жүргізудің мақсаты уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) бекітетін экономикалық негізделген тарифтерді белгілеу үшін реттелетін қызметтердің әрбір түрі бойынша табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді айқындау болып табылады.
3. Әуежайлар реттелетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай жүзеге асырылуы уәкілетті органмен келісілген, негізгі қызметпен технологиялық байланысты өзге қызмет (бұдан әрі - өзге қызмет) бойынша табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды жүзеге асырады.
4. Бөлектеп есепке алудың қағидаттары:
1) табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бастапқы құжаттар деректерінің негізінде қызметтің тиісті бағытына және реттелетін қызметтердің түрлеріне тікелей жатқызу басымдығы;
2) табыстардың, шығындардың және іске қосылған активтердің өздері байланысты сол бір қызметтер түрлерімен себеп-салдарлық байланысы;
3) табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді реттелетін қызметтердің тиісті түрлеріне жатқызу кезіндегі ашықтығы.
5. Бөлектеп есепке алу Ережеге сәйкес табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді реттелетін қызметтердің түрлері бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша егжей-тегжейлі бөлудің қажетті деңгейін қамтамасыз етуге тиісті бухгалтерлік және басқарушылық есеп жүргізу үшін пайдаланылатын бастапқы құжаттарға негізделген. Ереже әуежайлардың белгілеген қаржылық және салықтық есеп ұсынуының тәртібі мен нысанын өзгертпейді.

5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Согласован:
Министр
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
6 декабря 2004 г.
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественной монополии
от 24 ноября 2004 года N 459-ОД
"Об утверждении Правил ведения раздельного
учета доходов, затрат и задействованных
активов субъектами естественной монополии,
оказывающими услуги в сфере аэропортов"
Правила
ведения раздельного учета доходов, затрат и
задействованных активов субъектами естественной
монополии, оказывающими услуги
в сфере аэропортов
1. Общие положения
1. Правила ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов субъектами естественной монополии, оказывающими услуги в сфере аэропортов, (далее - Правила) определяют основные принципы ведения раздельного учета, порядок организации и осуществления раздельного учета субъектами естественной монополии, оказывающими услуги в сфере аэропортов (далее - аэропорты).
2. Целью ведения раздельного учета является определение доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг, для установления экономически обоснованных тарифов, утверждаемых уполномоченным органом (далее - уполномоченный орган).
3. Аэропорты осуществляют раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности, технологически связанной с основной деятельностью, осуществление которой согласовано с уполномоченным органом (далее - иная деятельность).
4. Принципы раздельного учета:
1) приоритет прямого отнесения доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие направления деятельности и виды регулируемых услуг на основе данных первичных документов;
2) причинно-следственная связь доходов, затрат и задействованных активов с теми видами регулируемых услуг, с которыми они связаны;
3) прозрачность при отнесении и распределении доходов, затрат и задействованных активов на соответствующие виды регулируемых услуг.
5. Раздельный учет основан на первичных документах, используемых для ведения бухгалтерского и управленческого учета, которые должны обеспечивать необходимый уровень детализации для разделения доходов, затрат и задействованных активов по видам регулируемых услуг и в целом по иной деятельности в соответствии с Правилами. Правила не меняют порядок и форму представления установленной финансовой и налоговой отчетности аэропортами.

6. Бөлектеп есепке алуды жүргізу мақсатында Ережеде қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) авиакәсіпорын - жолаушыларды, жүктерді, ауыр жүктер мен почталарды тасымалдау, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданыстағы авиакөлік құралдарын сақтау, оларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі шаруашылық-коммерциялық қызметпен айналысатын заңды тұлға;
2) авиация техникасы - азаматтық әуе кемелері, олардың жабдықтары, жиынтықтаушы бұйымдар, қозғалтқыштар, тренажерлер және азаматтық әуе кемелеріне жерде қызмет көрсететін құралдар;
3) аэронавигациялық ақпарат - әуеайлақтарының нақты жай-күйінің сипатын қамтитын мәліметтер, әуеайлақ, әуе трассалары маңында маневрлардың жасау және олардың радиоэлектр техникасы құралдарымен жабдықталу тәртібі;
4) сыртқы қызметтер - әуежай сыртқы пайдаланушыларға ұсынатын қызметтер;
5) сыртқы пайдаланушылар - әуежай қызметін тұтынушылар болып табылатын заңды және жеке тұлғалар;
6) ішкі (трансферттік) қызметтер - әуежай қызметінің бір бағыты қызметтің екінші бағытына ұсынатын сыртқы қызметтер ұсынудың құрамдас бөлігі болып табылатын қызметтер;
7) көмекші процестер - нәтижесі өндірістік және басқарушылық процестерді жүзеге асыруға қажетті жағдайлар жасау болып табылатын процестер;
8) қызметтің бағыттары - дербес те және бір-бірімен өзара әркеттесіп те қызметтер көрсетуге қатысатын қызметтер көрсетудің белгілі бір процестерінің жиынтығы;
9) іске қосылған активтер - әуежайлар саласында қызметтер көрсету үшін пайдаланылатын әуежайдың негізгі құралдары мен материалдық емес активтері;
10) қызметтерге жанама іске қосылған активтер - бір мезгілде бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) себеп-салдарлық байланысы бар іске қосылған активтер, сондықтан да олар белгілі бір қызметке тікелей және бір жақты жата алмайды, бірақ белгілі бір қызметтер көрсетуде олардың іске қосылу дәрежесі осы себеп-салдарлық байланыстарды көрсететін бөлу базасының негізінде анықталуы мүмкін;
11) қызметтерге жанама шығындар - бір мезгілде бірнеше қызметтермен (қызметтер тобымен) себеп-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан да олар белгілі бір қызметке тікелей және бір жақты жатпайды, бірақ шығындардың пайда болу себептерін көрсететін бөлу базасының негізінде қызметтерге бөлінеді;
12) қызмет бағыттарының элементтеріне жанама іске қосылған активтер - бір мезгілде бірнеше қызмет бағыттарының элементтерімен себеп-салдарлық байланысы бар іске қосылған активтер, сондықтан олар қызмет бағыттарының белгілі бір элементіне тікелей және біржақты жатпайды, бірақ олардың іске қосылғандық дәрежесі осы себеп-салдарлық байланысты көрсететін шығын факторларының негізінде айқындалады;

6. Основные понятия, применяемые в Правилах в целях ведения раздельного учета:
1) авиапредприятие - юридическое лицо, занятое хозяйственно-коммерческой деятельностью по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почты, хранению, техническому обслуживанию и ремонту авиатранспортных средств, действующее в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) авиационная техника - гражданские воздушные суда, их оборудование, комплектующие изделия, двигатели, тренажеры и средства наземного обслуживания гражданских воздушных судов;
3) аэронавигационная информация - сведения, включающие характеристики фактического состояния аэродромов, порядка маневрирования в районе аэродрома, воздушных трасс и их оборудования радиоэлектротехническими средствами;
4) внешние услуги - услуги, предоставляемые аэропортом внешним пользователям;
5) внешние пользователи - юридические и физические лица, являющиеся потребителями услуг аэропорта;
6) внутренние (трансфертные) услуги - услуги, являющиеся составной частью предоставления внешних услуг, предоставляемыми одним направлением деятельности аэропорта другому направлению деятельности;
7) вспомогательные процессы - процессы, результатом которых является создание необходимых условий для осуществления производственных и управленческих процессов;
8) направления деятельности - совокупность определенных процессов оказания услуг, которые участвуют в оказании услуг как самостоятельно, так и во взаимодействии друг с другом;
9) задействованные активы - основные средства и нематериальные активы аэропорта, используемые для предоставления услуг в сфере аэропортов;
10) косвенно задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому они прямо и однозначно не относятся к определенной услуге, но степень их задействованности в оказании определенных услуг определяется на основе факторов издержек, отражающих эти причинно-следственные связи;
11) косвенные затраты на услуги - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими услугами (группой услуг), и поэтому они прямо и однозначно не относятся к определенной услуге, но распределяются на услуги на основе факторов издержек, отражающих причины возникновения затрат;
12) косвенно задействованные активы на элементы направлений деятельности - задействованные активы, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами направлений деятельности, и поэтому они прямо и однозначно не относятся к определенному элементу направлений деятельности, но степень их задействованности определяется на основе факторов издержек, отражающих эти причинно-следственные связи;

13) қызмет бағыттарының элементтеріне жанама шығындар - бір мезгілде бірнеше қызмет бағыттарының элементтерімен себеп-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан олар қызмет бағыттарының белгілі бір элементіне тікелей және біржақты жатпайды, бірақ шығындардың пайда болу себептерін көрсететін шығын факторларының негізінде қызмет бағыттарының элементтері бойынша бөлінеді;
14) жалпы активтер - қызметтердің барлық түрлерін ұсынуға байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгіленген себеп-салдарлық байланысы жоқ активтер, сондықтан да олардың қызметтер ұсынуда іске қосылу дәрежесі уәкілетті органмен келісілген бөлу базасының негізінде анықталуы мүмкін;
15) жалпы шығындар - қызметтердің барлық түрлерін ұсынуға байланысты, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгіленген себеп-салдарлық байланысы жоқ шығындар, сондықтан да шығын факторларының негізінде бөлінеді;
16) себеп-салдарлық байланыс - бұл шығындардың, табыстар мен іске қосылған активтердің себептерін, сондай-ақ олардың белгілі бір қызмет түрлеріне әсерінің дәрежесін алдын ала зерттеу негізінде белгіленген байланыс. Себеп-салдарлық байланыс қызметтердің түрлері бойынша табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлу үшін пайдаланылады;
17) өндірістік процестер - нәтижесі қызметтер көрсету болып табылатын процестер;
18) қызметтер көрсету процестері - түпкілікті мақсаты қызметтер көрсету болатын оның экономикалық ресурстарын пайдаланатын әуежай қызметіндегі белгілі бір іс-әрекеттің бірізділігі. Ол өндірістік, көмекші және басқарушылық процестерді қамтиды;
19) қызметтерге тікелей іске қосылған активтер - белгілі бір қызмет ұсынуға тікелей себеп-салдарлық байланысы бар іске қосылған активтер, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және біржақты жатады;
20) қызметтерге тікелей шығындар - белгілі бір қызметпен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан да белгілі бір қызметке тікелей және біржақты жатады;
21) қызметтің бағыттары бойынша тікелей іске қосылған активтер - қызмет бағытының белгілі бір элементімен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар іске қосылған активтер, сондықтан да қызмет бағытының белгілі бір элементіне тікелей және біржақты жатады;
22) қызмет бағыттарының элементтеріне тікелей шығындар - қызмет бағытының белгілі бір элементімен тікелей себеп-салдарлық байланысы бар шығындар, сондықтан да қызмет бағытының белгілі бір элементіне тікелей және біржақты жатады;
23) табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алу - реттелетін қызметтердің әрбір түрі бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша жеке-жеке табыстар, шығындар мен іске қосылған активтер туралы ақпаратты жинау және қорыту жүйесі;

13) косвенные затраты на элементы направлений деятельности - затраты, которые имеют причинно-следственные связи одновременно с несколькими элементами направлений деятельности, и поэтому они прямо и однозначно не относятся к определенному элементу направлений деятельности, но распределяются по элементам направлений деятельности на основе факторов издержек, отражающих причины возникновения затрат;
14) общие активы - активы, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому степень их задействованности в предоставлении услуг определяется на основе факторов издержек;
15) общие затраты - затраты, которые связаны с предоставлением всех видов услуг, но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе факторов издержек;
16) причинно-следственная связь - это связь, установленная на основе предварительных исследований причин возникновения затрат, доходов и задействованных активов, а также степени их влияния на определенные виды услуг. Причинно-следственные связи используются для распределения доходов, затрат и задействованных активов по видам услуг;
17) производственные процессы - процессы, результатом которых является оказание услуг;
18) процессы оказания услуг - последовательность определенных действий в деятельности аэропорта с использованием его экономических ресурсов с конечной целью оказания услуг. Включают в себя производственные, вспомогательные и управленческие процессы;
19) прямо задействованные активы на услуги - задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с предоставлением определенной услуги, и поэтому прямо и однозначно относятся к определенной услуге;
20) прямые затраты на услуги - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой, и поэтому прямо и однозначно относятся к определенной услуге;
21) прямо задействованные активы по направлениям деятельности - задействованные активы, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенным элементом направления деятельности, и поэтому прямо и однозначно относятся к определенному элементу направления деятельности;
22) прямые затраты на элементы направлений деятельности - затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенным элементом направления деятельности, и поэтому прямо и однозначно относятся к определенному элементу направления деятельности;
23) раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов - система сбора и обобщения информации о доходах, затратах и задействованных активах раздельно по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности;

24) бірлескен активтер - бірнеше қызметтер (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын іске қосылған активтер, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгіленген себеп-салдарлық байланысы жоқ, алайда олардың қызметтер ұсынудағы іске қосылу дәрежесі шығын факторларының негізінде айқындалады;
25) бірлескен шығындар - бірнеше қызметтер (қызметтер тобын) ұсыну үшін пайдаланылатын шығындар, бірақ осы қызметтермен қандай да бір белгіленген себеп-салдарлық байланысы жоқ, сондықтан да шығын факторларының негізінде бөлінеді;
26) трансферттік төлемдер - көрсетілген ішкі (трансферттік) қызметтер көлемінің құндық көрінісі;
27) трансферттік таксі - көрсетілген ішкі қызметтердің бірлігіне арналған шығынның құндық көрінісі;
28) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
29) басқарушылық процестер - нәтижесі қызметтер көрсетудің барлық қалған процестерінің нәтижелілігі мен тиімділігін арттыру болып табылатын өндірістік басқару процесі;
30) қызметтер - әуежайлар жүзеге асыратын қызметтердің реттелетін түрлері және өзге қызмет;
31) шығын факторы - шығындарды бөлу үшін пайдаланылатын және қызметтер түрлеріне іске қосылған активтер дәрежесінің сандық көрсеткіші (көрсеткіштері);
32) экономикалық ресурстар - өндірістік-шаруашылық қызметінде пайдаланылатын, табиғи (шикізат геофизикалық), еңбек (адам капиталы), капиталдық (жеке капитал - негізгі қаражаттар), айналым қаражаттары (материалдар), ақпараттық ресурстар, қаржылық (ақша капиталы), ресурстар болып бөлінетін қаражаттар көздерінің жиынтығы;
33) қызмет бағыттарының элементтері - әуежайлар қызметтер көрсеткен кезде пайдаланылатын, әуежай қызметтерінің түрлеріне олардың құнын және олармен байланысты шығындарды бөлу үшін біріккен негізгі қаражаттар мен материалдық емес активтер тобы.
Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу Агенттігінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрығымен.
2. Қызметтердің бөлектеп есепке алу
жүргізілетін түрлері және қызмет бағыттары
7. Табыстарды, шығындарды бөлу және іске қосылған активтерді реттелетін қызметтердің түрлері бойынша айқындау үшін әуежайлардың табыстары, шығындары мен іске қосылған активтері қызмет бағыттары бойынша топтастырылады. Табыстарды, шығындарды бөлу және іске қосылған активтерді айқындау әуежайлардың қызметтер ұсынуының барлық кезеңдерін бірізділікті бөлу негізінде жүргізіледі.

24) совместные активы - задействованные активы, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, но степень их задействованности в предоставлении услуг определяется на основе факторов издержек;
25) совместные затраты - затраты, которые используются для предоставления нескольких услуг (группы услуг), но не имеют какой-либо определенной причинно-следственной связи с этими услугами, поэтому распределяются на основе факторов издержек;
26) трансфертные платежи - стоимостное выражение объема оказанных внутренних (трансфертных) услуг;
27) трансфертные таксы - стоимостное выражение затрат на единицу оказанных внутренних услуг;
28) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
29) управленческие процессы - процессы управления производством, результатом которых является повышение результативности и эффективности всех остальных процессов оказания услуг;
30) услуги - регулируемые виды услуг и иная деятельность, осуществляемые аэропортами;
31) фактор издержек - количественный показатель (показатели), используемый для распределения затрат и степени задействованности активов на виды услуг;
32) экономические ресурсы - совокупность источников, средств, используемых в производственно-хозяйственной деятельности, подразделяемых на природные (сырьевые, геофизические), трудовые (человеческий капитал), капитальные (физический капитал - основные средства), оборотные средства (материалы), информационные ресурсы, финансовые (денежный капитал) ресурсы;
33) элементы направлений деятельности - группы основных средств и нематериальных активов, используемые при оказании услуг аэропортов, объединенные для распределения их стоимости и связанных с ними затрат на виды услуг аэропорта.
Иные понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
2. Виды услуг и направления деятельности, по которым
ведется раздельный учет
7. Для распределения доходов, затрат и определения задействованности активов по видам регулируемых услуг доходы, затраты и задействованные активы аэропортов группируются по направлениям деятельности. Распределение доходов, затрат и определение задействованности активов проводится на основе последовательного выделения всех этапов предоставления услуг аэропортов.

8. Әуежайлардың бөлектеп есеп алуды жүргізу мақсаттары үшін мынадай қызмет бағыттары бөлінеді:
1) авиациялық қызмет;
2) әуежайлық қызмет;
3) аэронавигациялық қызмет көрсету;
4) агенттіктік қызмет көрсету;
5) өзге қызмет.
9. "Авиациялық қызмет" қызмет бағыты, егер әуежай өзіне әуежайдың және әуе тасымалдаушы функциясын қоса атқаратын авиа кәсіпорындардың құрамына кірген жағдайда, қызметтің жеке бағытында бөлінеді.
10. Қызметтің бағыттары бойынша топтастырылған табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді бөлектеп есеп алу мақсаты үшін ұсынылатын қызметтердің түрлері бойынша бөлінеді.
3. Табыстарды, шығындарды және іске қосылған
активтерді қызмет бағыттарының элементтері
бойынша бөлу
11. "Авиациялық қызмет" қызмет бағыты халықаралық, ішкі авиа тасымалдарды жүзеге асыруға байланысты қызметтер көрсету, авиацияны экономикада қолдану процестерін қамтиды.
"Авиациялық қызмет" қызмет бағыты, ішкі және сыртқы қызметтер көрсетеді.
Сыртқы қызметтерге тапсырысшылардың (ауыл шаруашылығында, құрылыста, экспедицияларға қызмет көрсетуде) технологиялық және өндірістік процестерін қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ эксперименттік және ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін экономиканың жекелеген салаларында авиация құралдарымен орындалатын арнайыландырылған операцияларды орындауға байланысты қызметтер жатады.
Ішкі қызметтер "Агенттік қызмет көрсету" қызмет бағытына көрсетіледі.
Ішкі қызметтерге оларды одан әрі сыртқы пайдаланушыларға сату мақсатында көрсетілетін қызметтер:
халықаралық авиа тасымалдарды жүзеге асыруға байланысты қызметтер;
ішкі авиа тасымалдарды жүзеге асыруға байланысты қызметтер жатады.
"Авиациялық қызмет" қызмет бағытының табыстары сыртқы қызметтер көрсетуден және "Агенттік қызмет көрсету" қызмет бағытына көрсетілген ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерден алынған табыстардан жинақталады. Сыртқы қызметтер көрсеткені үшін табыстар жоғарыда аталған қызметтерді көрсету бойынша тиісті қызметтер мен бағалар көлемдеріне байланысты айқындалады. Ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдер көрсетілген осындай қызметтер бойынша көрсетілген қызметтер мен трансферттік таксілердің көлеміне байланысты айқындалады.
"Авиациялық қызмет" қызмет бағытының шығындары осы қызмет бағытының қызмет көрсету процестерін және "Аэронавигациялық қызмет көрсету", "Әуежайлық қызмет" қызмет бағыттары көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қамтамасыз етуге байланысты шығындардан жинақталады.
"Авиациялық қызмет" қызмет бағытының іске қосылған активтері осы қызмет бағытының элементтеріне (негізгі және қосалқы жабдық, өзге жабдық, үй-жай және құрылыс, инфрақұрылымдар элементтері, сондай-ақ қызмет бағытының тиісті элементтерімен байланысты материалдық емес активтер) топтастырылған активтерден тұрады.

8. Для целей ведения аэропортами раздельного учета выделяются следующие направления деятельности:
1) авиационная деятельность;
2) аэропортовая деятельность;
3) аэронавигационное обслуживание;
4) агентское обслуживание;
5) прочая деятельность.
9. Направление деятельности "Авиационная деятельность" выделяется в отдельное направление деятельности в том случае, если аэропорт входит в состав авиапредприятий, совмещающих в себе функции аэропорта и авиаперевозчика.
10. Для целей раздельного учета доходы, затраты и задействованные активы, сгруппированные по направлениям деятельности, распределяются по видам предоставляемых услуг.
3. Распределение доходов, затрат и задействованных активов
по элементам направлений деятельности
11. Направление деятельности "Авиационная деятельность" включает процессы оказания услуг, связанные с осуществлением международных, внутренних авиаперевозок, применения авиации в экономике.
Направление деятельности "Авиационная деятельность" оказывает внутренние и внешние услуги.
К внешним услугам относятся услуги, связанные с выполнением специализированных операций, выполняемых средствами авиации в отдельных отраслях экономики в целях обеспечения технологических и производственных процессов заказчиков (в сельском хозяйстве, строительстве, обслуживании экспедиций), а также для проведения экспериментальных и научно-исследовательских работ.
Внутренние услуги оказываются направлению деятельности "Агентское обслуживание".
К внутренним услугам относятся услуги, оказываемые с целью дальнейшей их продажи внешним пользователям:
услуги, связанные с осуществлением международных авиаперевозок;
услуги, связанные с осуществлением внутренних авиаперевозок.
Доходы направления деятельности "Авиационная деятельность" складываются из доходов за оказание внешних услуг и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлению деятельности "Агентское обслуживание". Доходы за оказание внешних услуг определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым вышеназванные услуги были оказаны. Трансфертные платежи за внутренние услуги определяются в зависимости от объема оказанных услуг и трансфертных такс, по которым такие услуги были оказаны.
Затраты направления деятельности "Авиационная деятельность" складываются из затрат, связанных с обеспечением процессов оказания услуг данного направления деятельности и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлениями деятельности "Аэронавигационное обслуживание", "Аэропортовая деятельность".
Задействованные активы направления деятельности "Авиационная деятельность" состоят из активов, сгруппированных на элементах данного направления деятельности (основное и вспомогательное оборудование, прочее оборудование, здания и сооружения, элементы инфраструктуры, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами направления деятельности).

12. "Авиациялық қызмет" қызмет бағыты мыналармен:
ұшуларды әуеайлақтық-техникалық қамтамасыз етумен;
ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз етумен;
әуе кемелерін инженерлік-авиациялық қызмет көрсетумен;
ұшуларды метеорологиялық қамтамасыз етуді ұйымдастырумен;
ұшуларды орнитологиялық қамтамасыз етумен;
ұшуларды медициналық қамтамасыз етумен;
қызметтер тұтынушыларымен жұмыс жасаумен (шарттарды, шоттарды ресімдеумен) байланысты қызметтер көрсету процестерін қамтиды.
Қызметтің осы бағыты ішкі және сыртқы қызметтер ұсынады.
Ішкі қызметтерге:
"Авиациялық қызмет" қызмет бағытына әуе кемелеріне жедел техникалық қызмет көрсету, ұшақтарға, тікұшақтарға, қозғалтқыштарға және басқа авиация техникасына кезеңдік техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша көрсетілетін қызметтер, сондай-ақ "Әуежайлық қызмет" қызмет бағыты сыртқы пайдаланушыларға сыртқы қызметтер ретінде көрсететін қызметтердің басқа түрлері;
"Авиациялық қызмет" және "Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызмет бағыттары көрсететін электр энергиясын беру және бөлу, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау жөніндегі қызметтер;
"Өзге қызмет" қызмет бағыты оларды одан әрі сыртқы пайдаланушыларға байланыс қызметтерінің түрінде сату мақсатында көрсетілетін қызметтер, электр энергиясын беру және бөлу жөніндегі қызметтер мен ұшуларды электр жарық беру техникалық қамтамасыз ету қызметінің жоғары вольтті зертхана жұмыстары жатады.
Сыртқы қызметтерге:
Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер;
әуе кемелерінің ұшу-қону жөніндегі қызметтер;
ішкі әуе желілерінің және халықаралық әуе желілерінің жолаушыларына қызмет көрсету жөніндегі қызметтер;
ішкі әуе желілерінің және халықаралық әуе желілерінің жүктерін, почталарын, нормативтен артық жүкті өңдеу жөніндегі қызметтер;
әуе кемелерін қарсы алу - шығаруды қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер;
әуе кемелеріне транзиттік нысан бойынша қызмет көрсету жөніндегі қызметтер;
авиациялық жанар-жағар материалдарымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер;
арнайы автокөліктік құралдар ұсыну жөніндегі қызметтер жатады.
"Әуежайлық қызмет" қызмет бағытының табыстары "Авиациялық қызмет", "Аэронавигациялық қызмет көрсету" және "Өзге қызмет" қызмет бағыттары көрсеткен, сыртқы қызметтер көрсеткені және ішкі қызметтер үшін ішкі трансферттік төлемдер үшін алынған табыстардан жинақталады.
"Әуежайлық қызмет" қызмет бағытының шығындары осы қызмет бағытының қызмет көрсету процестерін және "Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызмет бағыты көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қамтамасыз етуге байланысты шығындардан жинақталады.
"Әуежайлық қызмет" қызмет бағытының іске қосылған активтері осы қызмет бағытының элементтеріне (жабдық, үй-жай және құрылыс, инфрақұрылым элементтері, сондай-ақ осы қызмет бағытының тиісті элементтеріне байланысты материалдық емес активтер) топтастырылған активтерден тұрады.

12. Направление деятельности "Аэропортовая деятельность" включает процессы оказания услуг, связанные с:
аэродромно-техническим обеспечением полетов;
радиотехническим обеспечением полетов;
инженерно-авиационным обслуживанием воздушных судов;
организацией метеорологического обеспечения полетов;
орнитологическим обеспечением полетов;
медицинским обеспечением полетов;
работой с потребителями услуг (оформление договоров, счетов).
Данным направлением деятельности предоставляются внутренние и внешние услуги.
К внутренним услугам относятся:
услуги, оказываемые направлению деятельности "Авиационная деятельность" по оперативному техническому обслуживанию воздушных судов, периодическому техническому обслуживанию и ремонту самолетов, вертолетов, двигателей и другой авиационной техники, а также другие виды услуг, оказываемые направлением деятельности "Аэропортовая деятельность" внешним пользователям в качестве внешних услуг;
услуги по передаче и распределению электрической энергии, теплоснабжению, водоснабжению, оказываемые направлениям деятельности "Авиационная деятельность" и "Аэронавигационное обслуживание";
услуги, оказываемые направлению деятельности "Прочая деятельность" с целью их дальнейшей реализации внешним пользователям в виде услуг связи, услуг по передаче и распределению электрической энергии и работ высоковольтной лаборатории службы электросветотехнического обеспечения полетов.
К внешним услугам относятся:
услуги по обеспечению авиационной безопасности;
услуги по взлет-посадке воздушных судов;
услуги по обслуживанию пассажиров внутренних воздушных линий и международных воздушных линий;
услуги по обработке грузов внутренних воздушных линий и международных воздушных линий, почты, сверхнормативного багажа;
услуги по обеспечению встречи-выпуска воздушных судов;
услуги по обслуживанию воздушных судов по транзитной форме;
услуги по обеспечению авиационными горюче-смазочными материалами;
услуги по предоставлению специальных автотранспортных средств.
Доходы направления деятельности "Аэропортовая деятельность" складываются из доходов за оказание внешних услуг и внутренних трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлениям деятельности "Авиационная деятельность", "Аэронавигационное обслуживание" и "Прочая деятельность".
Затраты направления деятельности "Аэропортовая деятельность" складываются из затрат, связанных с обеспечением процессов оказания услуг данного направления деятельности, и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлением деятельности "Аэронавигационное обслуживание".
Задействованные активы направления деятельности "Аэропортовая деятельность" состоят из активов, сгруппированных на элементах данного направления деятельности (оборудование, здания и сооружения, элементы инфраструктуры, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами данного направления деятельности).

13. "Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызмет бағыты мыналармен:
әуе қозғалысын жоспарлаумен, үйлестірумен, қызмет көрсетумен;
аэронавигациялық жабдықты пайдаланумен байланысты қызметтер көрсету процестерін қамтиды.
Осы қызмет бағыты сыртқы және ішкі қызметтер ұсынады.
Сыртқы қызметтерге әуе трассаларында және халықаралық әуе желілерінде аэронавигациялық қызмет көрсету қызметтерін ұсыну жөніндегі сыртқы пайдаланушыларға көрсетілетін қызметтер жатады.
Ішкі қызметтерге "Авиациялық қызмет" және "Әуежайлық қызмет" қызмет бағыттарына көрсетілетін аэронавигациялық қызмет көрсету жөніндегі қызметтер жатады.
"Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызмет бағытының табыстары сыртқы қызметтер көрсету және "Авиациялық қызмет" және "Әуежайлық қызмет" қызмет бағыттарына көрсетілген ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдер үшін алынған табыстардан жинақталады.
"Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызмет бағытының шығындары осы қызмет бағытының қызметтер көрсету процестері мен "Әуежайлық қызмет" қызмет бағыты көрсеткен ішкі қызмет үшін трансферттік төлемдерді қамтамасыз етуге байланысты шығындардан жинақталады.
"Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызмет бағытының іске қосылған активтері осы қызмет бағытының элементтеріне (негізгі және қосалқы жабдық, өзге жабдық, үй-жай және құрылыс, инфрақұрылымдар элементтері, сондай-ақ қызмет бағытының тиісті элементтерімен байланысты материалдық емес активтер) топтастырылған активтерден тұрады.
14. "Агенттіктік қызмет көрсету" қызмет бағыты жолаушыларға билеттер сатуға байланысты қызметтер көрсету процестерін қамтиды. Осы қызмет бағыты сыртқы пайдаланушыларға көрсетілетін қызметтерді ұсынады, оған:
халықаралық авиа тасымалдарға билеттер сатуға байланысты қызметтер;
ішкі авиа тасымалдарға билеттер сатуға байланысты қызметтер жатады.
"Агенттіктік қызмет көрсету" қызмет бағытының табыстары жоғарыда аталған қызметтер көрсетілген тиісті қызметтер мен бағалардың көлемдеріне байланысты айқындалатын сыртқы қызметтер көрсетуден алынған табыстардан жинақталады.
"Агенттіктік қызмет көрсету" қызмет бағытының шығындары осы қызмет бағытының қызметтер көрсету процестері мен "Авиациялық қызмет" қызмет бағыты көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қамтамасыз етуге байланысты шығындардан жинақталады.
"Агенттіктік қызмет көрсету" қызмет бағытының іске қосылған активтері осы қызмет бағытының элементтеріне (жабдық, үй-жай және құрылыс, инфрақұрылымдар элементтері, сондай-ақ осы қызмет бағытының тиісті элементтеріне байланысты материалдық емес активтер) топтастырылған активтерден тұрады.

13. Направление деятельности "Аэронавигационное обслуживание" включает процессы оказания услуг, связанные с:
планированием, координированием, обслуживанием воздушного движения;
эксплуатацией аэронавигационного оборудования.
Данным направлением деятельности предоставляются внешние и внутренние услуги.
К внешним услугам относятся услуги, оказываемые внешним пользователям по предоставлению услуг аэронавигационного обслуживания на воздушных трассах и международных воздушных линиях.
К внутренним услугам относятся услуги по аэронавигационному обслуживанию, оказываемые направлениям деятельности "Авиационная деятельность" и "Аэропортовая деятельность".
Доходы направления деятельности "Аэронавигационное обслуживание" складываются из доходов за оказание внешних услуг и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлениям деятельности "Авиационная деятельность" и "Аэропортовая деятельность".
Затраты направления деятельности "Аэронавигационное обслуживание" складываются из затрат, связанных с обеспечением процессов оказания услуг данного направления деятельности, и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлением деятельности "Аэропортовая деятельность".
Задействованные активы направления деятельности "Аэронавигационное обслуживание" состоят из активов, сгруппированных на элементах данного направления деятельности (оборудование, здания и сооружения, элементы инфраструктуры, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами данного направления деятельности).
14. Направление деятельности "Агентское обслуживание" включает процессы оказания услуг, связанные с реализацией билетов пассажирам.
Данным направлением деятельности предоставляются услуги, оказываемые внешним пользователям, к которым относятся:
услуги, связанные с реализацией билетов на международные авиаперевозки;
услуги, связанные с реализацией билетов на внутренние авиаперевозки.
Доходы направления деятельности "Агентское обслуживание" складываются из доходов от оказания внешних услуг, которые определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым вышеназванные услуги были оказаны.
Затраты направления деятельности "Агентское обслуживание" складываются из затрат, связанных с обеспечением процессов оказания услуг данного направления деятельности, и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанных направлением деятельности "Авиационная деятельность".
Задействованные активы направления деятельности "Агентское обслуживание" состоят из активов, сгруппированных на элементах данного направления деятельности (оборудование, здания и сооружения, элементы инфраструктуры, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами данного направления деятельности).

15. "Өзге қызмет" қызмет бағыты өзге қызметтерді жүзеге асыруға байланысты қызметтер көрсету процестерін қамтиды.
Осы қызмет бағыты сыртқы қызметтер ұсынады.
"Өзге қызмет" қызмет бағытының табыстары жоғарыда аталған қызметтер көрсетілген тиісті қызметтер мен бағалардың көлемдеріне байланысты айқындалатын сыртқы қызметтер көрсетуден алынған табыстардан жинақталады.
"Өзге қызмет" қызмет бағытының шығындары осы қызмет бағыты көрсеткен қызметтер процестері мен "Әуежайлық қызмет" қызмет бағыты көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қамтамасыз етуге байланысты шығындардан жинақталады.
"Өзге қызмет" қызмет бағытының іске қосылған активтері осы қызмет бағытының элементтеріне (жабдық, үй-жай және құрылыс, инфрақұрылымдар элементтері, сондай-ақ осы қызмет бағытының тиісті элементтеріне байланысты материалдық емес активтер) топтастырылған активтерден тұрады.
4. Реттелетін қызметтердің түрлері бойынша
табыстардың, шығындар мен іске қосылған активтердің
және тұтастай өзге қызметтер бойынша құрылымы
16. Реттелетін қызметтердің түрлері бойынша табыстарды бөлу Ереженің 5-тармағында белгіленген бөлектеп есепке алудың негізгі қағидаттарын ескере отырып жүргізіледі. Реттелетін қызметтердің әрбір түрін ұсынудан алынған табыстар қызметтердің көрсетілген түрі сыртқы пайдаланушыларға көрсетілген қызметтер мен тарифтердің тиісті түрлерінің көлемдеріне сүйене отырып айқындалады.
17. Қызметтер көрсетуден алынған табыстар реттелетін қызметтердің түрлері бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша бастапқы құжаттардың деректері негізінде тікелей жатады.
18. Реттелетін қызметтердің әрбір түрін сыртқы пайдаланушыларға ұсыну жөніндегі шығындар "Әуежайлық қызмет" қызмет бағытының реттелетін қызметінің тиісті түрлерін көрсетуге және өткізуге байланысты, "Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызмет бағыты көрсеткен ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қоса, шығындардан жинақталады. Трансферттік төлемдер, егер реттелген қызметті ұсыну кезінде ішкі қызметтер көрсетілген жағдайда ескеріледі.
19. Өзге қызмет бойынша қызметтер ұсыну жөніндегі шығындар тиісті қызмет түрлерін көрсетуге және өткізуге байланысты, ішкі қызметтер үшін трансферттік төлемдерді қоса, шығындардан жинақталады. Трансферттік төлемдер, егер реттелген қызметті ұсыну кезінде ішкі қызметтер көрсетілген жағдайда ескеріледі.
20. "Әуежайлық қызмет" қызмет бағыты көрсеткен реттелетін қызметтердің әрбір түрі бойынша іске қосылған активтерге реттелетін қызметтердің тиісті түрлерін көрсетуге және өткізуге байланысты іске қосылған активтер, сондай-ақ қызметтердің реттелетін түрлерін ұсынуға қажетті "Аэронавигациялық қызмет көрсету" қызмет бағыты көрсеткен ішкі қызметтер түрлері бойынша іске қосылған активтер жатады. Ішкі қызметтердің түрлері бойынша іске қосылған активтер, егер реттелетін қызметті ұсыну кезінде ішкі қызметтер пайдаланылған жағдайда ескеріледі.

15. Направление деятельности "Прочая деятельность" включает процессы оказания услуг, связанные с осуществлением иной деятельности.
Данным направлением деятельности предоставляются внешние услуги.
Доходы направления деятельности "Прочая деятельность" складываются из доходов от оказания внешних услуг, которые определяются в зависимости от объемов соответствующих услуг и цен, по которым вышеназванные услуги были оказаны.
Затраты направления деятельности "Прочая деятельность" складываются из затрат, связанных с обеспечением процессов оказания услуг данным направлением деятельности, и трансфертных платежей за внутренние услуги, оказанные направлением деятельности "Аэропортовая деятельность".
Задействованные активы направления деятельности "Прочая деятельность" состоят из активов, сгруппированных на элементах данного направления деятельности (оборудование, здания и сооружения, элементы инфраструктуры, а также нематериальные активы, связанные с соответствующими элементами данного направления деятельности).
4. Структура доходов, затрат и задействованные активы
по видам регулируемых услуг и в целом по иной деятельности
16. Разделение доходов по видам регулируемых услуг производится с учетом основных принципов раздельного учета, установленных пунктом 5 Правил. Доходы от предоставления каждого вида регулируемых услуг определяются исходя из объемов соответствующих видов услуг и тарифов, по которым указанные виды услуг были оказаны внешним пользователям.
17. Доходы от оказания услуг прямо относятся по видам регулируемых услуг и в целом по иной деятельности, на основе данных первичных документов.
18. Затраты по предоставлению каждого вида регулируемых услуг внешним пользователям складываются из затрат, связанных с оказанием и реализацией соответствующих видов регулируемых услуг направления деятельности "Аэропортовая деятельность", включая трансфертные платежи за внутренние услуги, оказанные направлением деятельности "Аэронавигационное обслуживание". Трансфертные платежи учитываются, если при предоставлении регулируемой услуги были оказаны внутренние услуги.
19. Затраты по предоставлению услуг по иной деятельности складываются из затрат, связанных с оказанием и реализацией соответствующих видов услуг, включая трансфертные платежи за внутренние услуги. Трансфертные платежи учитываются, если при предоставлении услуг по иной деятельности были оказаны внутренние услуги.
20. К задействованным активам по каждому виду регулируемых услуг, оказываемых направлением деятельности "Аэропортовая деятельность", относятся задействованные активы, связанные с оказанием и реализацией соответствующих видов регулируемых услуг, а также задействованные активы по видам внутренних услуг, оказанных направлением деятельности "Аэронавигационное обслуживание", которые необходимы для предоставления регулируемых видов услуг. Задействованные активы по видам внутренних услуг учитываются в случае, если при предоставлении регулируемой услуги используются внутренние услуги.

21. Тұтастай өзге қызмет бойынша іске қосылған активтерге өзге қызметтің тиісті түрлерін көрсетуге және өткізуге байланысты іске қосылған активтер, сондай-ақ өзге қызмет көрсетуге қажетті ішкі қызметтердің түрлері бойынша іске қосылған активтер жатады. Ішкі қызметтің түрлері бойынша іске қосылған активтер, егер өзге қызмет бойынша қызметтер ұсыну кезінде ішкі қызметтер пайдаланылған жағдайда ескеріледі.
5. Шығындар мен іске қосылған активтерді
бөлу тәртібі
22. Шығындарды, амортизациялық аударымдардан басқа және іске қосылған активтерді бөлектеп есепке алуды жүргізу мақсатында тікелей, жанама, бірлескен және жалпы болып бөлінеді.
Амортизациялық аударымдардың реттелетін қызметтерінің түрлері бойынша іске қосылған активтерге бөлу іске қосылған активтердің осы бөлектеп есепке алуының негізінде жүргізіледі.
23. Шығындарды бөлу және іске қосылған активтердің дәрежесін айқындау үшін шығындар мен іске қосылған активтердің қызметтің тиісті бағыттарымен және әуежайлар ұсынған қызметтермен себеп-салдарлық байланыс негізінде бөлу әдісін пайдаланады. Сонымен бірге, шығындар мен іске қосылған активтердің әрбір қызмет бағыты бойынша ресурстармен себеп-салдарлық байланысы және осы ресурстардың әуежайлар ұсынатын қызметтермен себеп-салдарлық байланысы белгіленеді.
24. Шығындар мен іске қосылған активтерді бөлу процесі кезең-кезеңмен жүзеге асырылады:
1-кезең. Шығындар мен іске қосылған активтерді экономикалық ресурстар бойынша шығындармен, іске қосылған активтермен және экономикалық ресурстармен (шығындар мен іске қосылған активтерді экономикалық ресурстарға бөлу кезінде пайдаланылатын шығын факторларының негізгі тізбесі ереженің екінші қосымшасында келтірілген) арадағы тікелей және жанама байланыстарды айқындау жолымен топтастыру жүзеге асырылады. Шығындар мен іске қосылған активтерді экономикалық ресурстарға тікелей жатқызу шығындар мен іске қосылған активтердің осындай экономикалық ресурстармен тікелей байланысы болған кезде жүзеге асырылады. Шығындармен, іске қосылған активтермен және экономикалық ресурстармен арадағы жанама байланыстар болған жағдайда, шығындар мен іске қосылған активтерді экономикалық ресурстарға жанама бөлу шығын факторларының негізінде жүзеге асырылады.
2-кезең. Экономикалық ресурстарға топтастырылған шығындар, іске қосылған активтер арасындағы тікелей және жанама байланыстар қызметтер көрсетудің тиісті процестерімен (өндірістік, қосалқы, басқарушылық) айқындалады. Анықталған байланыстардың негізінде шығындар мен іске қосылған активтерді қызметтер көрсетудің тиісті процестеріне (қызметтер көрсету процестері мен пайдаланылған шығын факторларының (жанама бөлу үшін) үлгі тізбесі осы Ереженің 3-қосымшасында келтірілген) жатқызу жүргізіледі. Экономикалық ресурстарына топтастырылған шығындар мен іске қосылған активтерді қызметтер көрсету процестеріне тікелей жатқызу экономикалық ресурстарға топтастырылған шығындар мен іске қосылған активтердің тиісті қызметтер көрсету процестерімен тікелей байланысы болған жағдайда жүзеге асырылады. Экономикалық ресурстарға топтастырылған шығындар мен іске қосылған активтердің арасында тиісті қызметтер көрсету процестерімен жанама байланыстар болған жағдайда, шығын факторларының негізінде жанама бөлу жүзеге асырылады.

21. К задействованным активам в целом по иной деятельности относятся задействованные активы, связанные с оказанием и реализацией соответствующих видов иной деятельности, а также задействованные активы по видам внутренних услуг, которые необходимы для предоставления иной деятельности. Задействованные активы по видам внутренних услуг учитываются в случае, если при предоставлении услуг по иной деятельности используются внутренние услуги.
5. Порядок распределения затрат и задействованных активов
22. Для целей ведения раздельного учета затраты, кроме амортизационных отчислений, и задействованные активы подразделяются на прямые, косвенные, совместные и общие.
Распределение по видам регулируемых услуг амортизационных отчислений на задействованные активы производится на основании данных раздельного учета задействованных активов.
23. Для распределения затрат и определения степени задействованности активов используется метод распределения на основе причинно-следственной связи затрат и задействованных активов с соответствующими направлениями деятельности и услугами, предоставляемыми аэропортами. При этом устанавливаются причинно-следственные связи затрат и задействованных активов с ресурсами по каждому направлению деятельности и причинно-следственные связи этих ресурсов с предоставляемыми аэропортами услугами.
24. Процесс распределения затрат и задействованных активов осуществляется поэтапно (Приложение 1).
Этап 1. Осуществляется группировка затрат и задействованных активов по экономическим ресурсам путем определения прямых и косвенных связей между затратами, задействованными активами и экономическими ресурсами (основной перечень факторов издержек, используемых при распределении затрат и задействованных активов на экономические ресурсы приведен в Приложении 2 к Правилам). Прямое отнесение затрат и задействованных активов на экономические ресурсы осуществляется при наличии прямых связей затрат и задействованных активов с такими экономическими ресурсами. При наличии косвенных связей между затратами, задействованными активами и экономическими ресурсами осуществляется косвенное распределение затрат и задействованных активов на экономические ресурсы на основе факторов издержек.
Этап 2. Определяются прямые и косвенные связи между затратами, задействованными активами, сгруппированными на экономических ресурсах, и соответствующими процессами оказания услуг (производственными, вспомогательными, управленческими). На основе выявленных связей производится отнесение затрат и задействованных активов на соответствующие процессы оказания услуг (примерный перечень процессов оказания услуг и используемых факторов издержек (для косвенного распределения) приведен в Приложении 3 к Правилам). Прямое отнесение затрат и задействованных активов, сгруппированных на экономических ресурсах, на процессы оказания услуг осуществляется при наличии прямых связей затрат и задействованных активов, сгруппированных на экономических ресурсах, с соответствующими процессами оказания услуг. При наличии косвенных связей между затратами и задействованными активами, сгруппированными на экономических ресурсах, и соответствующими процессами оказания услуг осуществляется косвенное распределение на основе факторов издержек.

3-кезең. Қызметтер көрсетудің қосалқы процестері мен тиісті өндірістік және басқарушылық процестерінің арасындағы тікелей және жанама байланыстар айқындалады. Анықталған байланыстардың негізінде қосалқы процестермен байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді өндірістік және басқарушылық процестерге (қызметтер көрсетудің қосалқы процестермен байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді қызметтер көрсетудің өндірістік және басқарушылық процестеріне бөлу кезінде пайдаланылатын шығын факторларының ең аз тізбесі осы Ереженің 4-қосымшасында келтірілген) тікелей жатқызу және жанама бөлу жүргізіледі. Қызметтер көрсетудің қосалқы процестермен байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді қызметтер көрсетудің өндірістік және басқарушылық процестеріне тікелей жатқызу, қосалқы процестерге байланысты шығындар мен іске қосылған активтердің қызметтер көрсетудің тиісті өндірістік және басқарушылық процестерінің арасында тікелей байланыстар болған жағдайда жүзеге асырылады. Қызметтер көрсетудің қосалқы процестерімен байланысты шығындар мен іске қосылған активтердің және тиісті өндірістік және басқарушылық процестер арасында жанама байланыстар болған жағдайда, жанама бөлу шығын факторларының негізінде жүзеге асырылады.
4-кезең. Өндірістік процестер мен тиісті сыртқы қызметтер және қызмет бағыты элементтерінің арасында тікелей және жанама байланыстар айқындалады. Қызметтер көрсетудің өндірістік процестерімен байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді тиісті сыртқы қызметтер мен қызмет бағыттарының элементтеріне тікелей жатқызу өндірістік процестермен және тиісті сыртқы қызметтермен және қызмет бағыттары элементтерімен байланысты шығындар мен іске қосылған активтер арасында тікелей байланыстар болған жағдайда жүзеге асырылады. Қызметтер көрсетудің өндірістік процестерімен және тиісті сыртқы қызметтермен және қызмет бағыттары элементтерімен байланысты шығындар мен іске қосылған активтер арасында жанама байланыстар болған жағдайда, шығын факторларының (өндірістік процестермен байланысты шығындар мен активтерді сыртқы қызметтерге және қызмет бағыттарының элементтеріне бөлу кезінде пайдаланылатын шығын факторларының ең аз тізбесі осы Ереженің 5-қосымшасында келтірілген) негізінде жанама бөлу жүзеге асырылады.
5-кезең. Қызметтер көрсетудің басқарушылық процестерін қызмет бағыттары элементтерінің басқарушылық процестеріне және өзге басқарушылық процестеріне бөлу жүзеге асырылады. Қызмет бағыттары элементтерінің басқарушылық процестері қызмет бағыттары элементтерін ұстау мен пайдалануға байланысты процестерді білдіреді.
Қызмет бағыттары элементтерінің басқарушылық процестерімен байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді бөлу шығын факторларының негізінде жүзеге асырылады.

Этап 3. Определяются прямые и косвенные связи между вспомогательными процессами оказания услуг и соответствующими производственными и управленческими процессами. На основе выявленных связей производится прямое отнесение и косвенное распределение затрат и задействованных активов, связанных с вспомогательными процессами, на производственные и управленческие процессы (минимальный перечень факторов издержек, используемых при распределении затрат и задействованных активов, связанных со вспомогательными процессами оказания услуг, на производственные и управленческие процессы оказания услуг приведен в Приложении 4 к Правилам). Прямое отнесение затрат и задействованных активов, связанных со вспомогательными процессами оказания услуг, на производственные и управленческие процессы оказания услуг осуществляется при наличии прямых связей между затратами и задействованными активами, связанными со вспомогательными процессами, и соответствующими производственными и управленческими процессами оказания услуг. При наличии косвенных связей между затратами и задействованными активами, связанными со вспомогательными процессами оказания услуг, и соответствующими производственными и управленческими процессами косвенное распределение осуществляется на основе факторов издержек.
Этап 4. Определяются прямые и косвенные связи между производственными процессами и соответствующими внешними услугами и элементами направления деятельности. Прямое отнесение затрат и задействованных активов, связанных с производственными процессами оказания услуг, на соответствующие внешние услуги и элементы направлений деятельности осуществляется при наличии прямых связей между затратами и задействованными активами, связанными с производственными процессами, и соответствующими внешними услугами и элементами направлений деятельности. При наличии косвенных связей между затратами и задействованными активами, связанными с производственными процессами оказания услуг, и соответствующими внешними услугами и элементами направления деятельности осуществляется косвенное распределение на основе факторов издержек (минимальный перечень факторов издержек, используемых при распределении затрат и активов, связанных с производственными процессами, на внешние услуги и элементы направлений деятельности приведен в Приложении 5 к Правилам).
Этап 5. Осуществляется разделение управленческих процессов оказания услуг на управленческие процессы элементов направлений деятельности и прочие управленческие процессы. Управленческие процессы элементов направлений деятельности представляют собой процессы, связанные с содержанием и эксплуатацией элементов направлений деятельности.
Распределение затрат и задействованных активов, связанных с управленческими процессами элементов направлений деятельности, осуществляется на основе факторов издержек.

6-кезең. Қызмет бағыттарының элементтері бойынша топтастырылған шығындар мен іске қосылған активтердің тиісті сыртқы және ішкі қызметтермен тікелей және жанама байланыстары айқындалады. Қызмет бағыттары элементтерінің шығындары мен іске қосылған активтерін тиісті сыртқы және ішкі қызметтерге тікелей жатқызу қызмет бағыттары элементтерінің шығындары мен іске қосылған активтерінің тиісті ішкі және сыртқы қызметтермен арасында тікелей байланыстар болған жағдайда жүзеге асырылады. Қызмет бағыттары элементтеріне топтастырылған шығындар мен іске қосылған активтердің тиісті ішкі және сыртқы қызметтермен арасында жанама байланыстар болған жағдайда, шығын факторларының (қызмет бағыттарының элементтеріне топтастырылған шығындар мен іске қосылған активтерді ішкі және сыртқы қызметтерге жанама бөлу кезінде пайдаланылатын шығын факторларының ең аз тізбесі осы Ереженің 6-қосымшасында келтірілген) негізінде жанама бөлу жүзеге асырылады.
7-кезең. Ішкі қызметтермен байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді тиісті ішкі қызметтерге (сыртқы қызметтерге ішкі қызметтерді көрсетуге байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді тікелей жатқызу және жанама бөлу Ереженің 7-қосымшасында келтірілген) бөлу жүзеге асырылады.
8-кезең. Өзге басқарушылық процестермен байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді тиісті сыртқы қызметтерге бөлу жүзеге асырылады. Өзге басқарушылық процестермен байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді тікелей жатқызу тиісті сыртқы қызметтердің өзге басқарушылық процестермен байланысты шығындар мен іске қосылған активтер арасында тікелей байланысы болған жағдайда жүзеге асырылады. Тиісті сыртқы қызметтердің өзге басқарушылық процестермен байланысты шығындары мен іске қосылған активтерінің арасында жанама байланыстар болған жағдайда, шығын факторларының негізінде жанама бөлу жүзеге асырылады.
9-кезең. Сыртқы қызметтер (сыртқы қызметтерді ұсынудың кезеңдері бойынша шығындар мен іске қосылған активтерді жиынтықтау тәртібі осы ереженің 8-қосымшасында келтірілген) ұсынудың кезеңдері бойынша тиісті шығындар мен іске қосылған активтерді жиынтықтау жүзеге асырылады.
25. Ережеде көзделген есептілікті дайындау кезінде қолданылатын шығын факторлары жылдың негізінде есептеледі.
Ескерту: 25-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2010.09.24 N 279-НҚ Бұйрығымен.

Этап 6. Определяются прямые и косвенные связи затрат и задействованных активов, сгруппированных по элементам направлений деятельности, с соответствующими внешними и внутренними услугами. Прямое отнесение затрат и задействованных активов элементов направлений деятельности на соответствующие внешние и внутренние услуги осуществляется при наличии прямых связей между затратами и задействованными активами элементов направлений деятельности с соответствующими внешними и внутренними услугами. При наличии косвенных связей между затратами и задействованными активами, сгруппированными на элементах направлений деятельности, и соответствующими внутренними и внешними услугами осуществляется косвенное распределение на основе факторов издержек (минимальный перечень факторов издержек, используемых при косвенном распределении затрат и задействованных активов, сгруппированных на элементах направлений деятельности, на внешние и внутренние услуги приведен в Приложении 6 к Правилам).
Этап 7. Осуществляется распределение затрат и задействованных активов, связанных с внутренними услугами, на соответствующие внешние услуги (прямое отнесение и косвенное распределение затрат и задействованных активов, связанных с оказанием внутренних услуг на внешние услуги, приведено в Приложении 7 к Правилам).
Этап 8. Осуществляется распределение затрат и задействованных активов, связанных с прочими управленческими процессами, на соответствующие внешние услуги. Прямое отнесение затрат и задействованных активов, связанных с прочими управленческими процессами, осуществляется при наличии прямых связей между затратами и задействованными активами, связанными с прочими управленческими процессами, и соответствующими внешними услугами. При наличии косвенных связей между затратами и задействованными активами, связанными с прочими управленческими процессами, и соответствующими внешними услугами осуществляется косвенное распределение на основе факторов издержек.
Этап 9. Осуществляется суммирование соответствующих затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг (порядок суммирования затрат и задействованных активов по этапам предоставления внешних услуг приведен в Приложении 8 к Правилам).
25. Применяемые факторы издержек при подготовке отчетности, предусмотренной Правилами, рассчитываются на годовой основе.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.09.2010 № 279-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

1. Есептеу
приборла-
рының де-
ректері
бойынша
іс жүзінде
тұтыну;
2. Норма-
тивтік
тұтыну.
П,К
П,К
П,К
П,К
Жөндеу
Бастапқы
құжат-
тардың
дерек-
тері
бойынша
П
П
П
П
П
Байланыс
қызмет-
тері
Бастапқы
құжат-
тардың
дерек-
тері
бойынша
П
Өзге шы-
ғындар
(егжей-
тегжейлі
дәрежеге
қарай)
Шығыстар
түріне
қарай
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Іске қосылған активтер
Іске қо-
сылған
активтер-
дің құны
Қызмет
бағытта-
рының
элемент-
теріне
қатысы
бойынша
П
П
П
П
П
Іске қосылған активтердің амортизациясы
Іске қо-
сылған
активтер-
дің амор-
тизациясы
іске қо-
сылған
актив-
тердің
құны
П
П
П
П
П
Ескерту:
П - тікелей жатқызу
К - жанама бөлу
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2004 жылғы 24 қарашадағы
N 459-НҚ бұйрығымен бекітілген
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің табыстарды,
шығындар мен іске қосылған
активтерді бөлектеп есепке
алуды жүргізу ережесіне
3-қосымша
Қызметтер көрсету процестері мен пайдаланылатын
шығындар мен құнның шығын факторларының
(жанама бөлу үшін) үлгі тізбесі
Экономи-
калық
ресурстар
түрлері-
нің атауы
Шығын
факторының
атауы
(жанама
бөлу үшін)
Қызметтер көрсету процестерінің атауы
Өндірістік
процестер,
мыналармен
Көмекші
процестер,
мыналармен
Басқарушылық
процестер,
мыналармен
қыз-
мет-
тер
көр-
се-
туге
(қыз-
мет-
тер
түр-
лері
бо-
йын-
ша)
бай-
ла-
нысты
Жаб-
дықты
ұс-
тауға
және
пай-
дала-
нуға
(қыз-
мет
ба-
ғыт-
тары-
ның
эле-
мент-
тері
бо-
йын-
ша)
бай-
ла-
нысты
кө-
мекші
жаб-
дықты
пайда-
лануға
байла-
нысты
мате-
риал-
дық-
тех-
ника-
лық
жаб-
дық-
тау
басшы-
лықты
жүзеге
асы-
руға
байла-
нысты
есепті
жүзеге
асы-
руға
және
есеп-
тілік-
ті жа-
сауға
байла-
нысты
Персонал
жұмыспен
қамтылу %,
уақыты
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Ғимарат-
тар мен
құрылыс-
тар
алаң
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Машина-
лар мен
жабдық
жұмыспен
қамтылу %
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Табыстау
қондыр-
ғылары
жұмыспен
қамтылу %
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Көлік
құралдары
Жүрісі,
уақыты
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Өзге
негізгі
құралдары
жұмыспен
қамтылу %
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Өзге
ресурстар
жұмыспен
қамтылу %
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Ескерту:
П - тікелей жатқызу
К - жанама бөлу
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2004 жылғы 24 қарашадағы
N 459-НҚ бұйрығымен бекітілген
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің табыстарды,
шығындар мен іске қосылған
активтерді бөлектеп есепке
алуды жүргізу ережесіне
4-қосымша
Қызметтер көрсетудің өндірістік және басқарушылық
процестеріне қызметтер көрсетудің көмекші процестерін
бөлген кезде пайдаланылатын шығын факторларының
ең аз тізбесі
Көмекші про-
цестерінің
атауы
Шығын
фактор-
ларының
атауы
(жанама
бөлу үшін)
Қызметтер көрсетудің өндірістік және басқарушылық процестерінің атауы
өндірістік
басқарушылық
Қызметтер
көрсетуге
(қызмет-
тер
түрлері
бойынша)
Жабдықты
ұстауға
және
пайда-
лануға
(қызмет
бағыт-
тарының
элемент-
тері
бойынша)
басшы-
лықты
жүзеге
асыруға
Есепті
жүзеге
асыруға
және
есепті-
лікті
жасауға
көмекші
жабдықты
пайдалануға
жұмыспен
қамтылу %
П, К
П, К
П, К
П, К
материалдық-
техникалық
жабдықтау

1. Фактическое потребление по данным приборов учета; 2. Нормативное потребление.
П,К
П,К
П,К
П,К
Ремонт
По данным первичных документов
П
П
П
П
П
Услуги связи
По данным первичных документов
П
Прочие затраты (в зависимости от степени детализации)
В зависимости от вида расходов
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Задействованные активы
Стоимость задействованных активов
По отношению к элементам направлений деятельности
П
П
П
П
П
Амортизация задействованных активов
Амортизация задействованных активов
стоимость задействованных активов
П
П
П
П
П
Примечание:
П - прямое отнесение
К - косвенное распределение
Приложение 3
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественных монополий, оказывающими
услуги в сфере аэропортов, утвержденным
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 24 ноября 2004 года N 459-ОД
Примерный перечень процессов оказания услуг и
используемых факторов издержек (для косвенного распределения)
затрат и стоимости
Наименование видов экономических ресурсов
Наименование фактора издержек (для косвенного распределения)
Наименование процессов оказания услуг
Производственные
процессы,
связанные
Вспомогательные
процессы,
связанные
Управленческие процессы, связанные
с предо-
ставле-
нием
услуг
(по
видам
услуг)
с
содер-
жанием
и
эксплуа-
тацией
оборудо-
вания
(по
элемен-
там
направ-
лений
деятель-
ности)
с
эксплуа-
тацией
вспомо-
гатель-
ного
оборудо-
вания
мате-
риально-
техни-
ческое
снаб-
жение
осущест-
влением
руковод-
ства
осущест-
влением
учета
и
состав-
лением
отчет-
ности
Персонал
% занятости, время
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Здания и сооружения
площадь
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Машины и оборудование
% занятости
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Передаточные устройства
% занятости
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Транспортные средства
Пробег, время
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Прочие основные средства
% занятости
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Прочие ресурсы
% занятости
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
П,К
Примечание:
П - прямое отнесение
К - косвенное распределение
Приложение 4
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественных монополий, оказывающими
услуги в сфере аэропортов, утвержденным
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 24 ноября 2004 года N 459-ОД
Минимальный перечень факторов издержек, используемых при
распределении вспомогательных процессов оказания услуг на
производственные и управленческие процессы оказания услуг
Наименование вспомогательных процессов
Наименование фактора издержек (для косвенного распределения)
Наименование производственных и
управленческих процессов оказания
услуг
производственные
управленческие
с предо-
ставле-
нием
услуг
(по
видам
услуг)
с содер-
жанием и
эксплуа-
тацией
оборудо-
вания
(по эле-
ментам
направ-
лений
деятель-
ности)
осущест-
влением
руковод-
ства
осущест-
влением
учета и
состав-
лением
отчетности
с эксплуатацией вспомогательного оборудования
% занятости
П, К
П, К
П, К
П, К
материально-техническое снабжение

1. Шығындар
1.1 Жалпы
1-процесс
Процесс N
Жалпы шығындар жиыны
1.2 Бірлескен
1-процесс
Процесс N
Бірлеске шығындар жиыны
2. Іске қосылған активтердің құны
2.1 Жалпы
1-процесс
Процесс N
Жалпы іске қосылған активтер
құнының жиыны
2.2 Бірлескен
1-процесс
Процесс N
Бірлесіп іске қосылған
активтер құнының жиыны
3. Іске қосылған активтердің амортизациясы
3.1 Жалпы
1-процесс
Процесс N
Жалпы іске қосылған активтер
амортизациясының жиыны
2.2 Бірлескен
1-процесс
Процесс N
Бірлесіп іске қосылған активтер
амортизациясының жиыны
Басшы ____________________   ________________________
МО            Тегі, аты-жөні                   қолы
Бас бухгалтер ____________________   ______________________
Тегі, аты-жөні               қолы
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2004 жылғы 24 қарашадағы
N 459-НҚ бұйрығымен бекітілген
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің табыстарды,
шығындар мен іске қосылған
активтерді бөлектеп есепке
алуды жүргізу ережесіне
16-қосымша
Ескерту: 16-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2010.09.24 N 279-НҚ Бұйрығымен.
________________
(ұйымның атауы)
______ жыл үшін сыртқы қызметтерге ішкі қызметтер көрсетуге байланысты шығындар мен іске қосылған активтерді бөлу туралы есеп
(мың теңге)
Ішкі қызметтердің атауы
Сыртқы қызметтер
1-рет-
телетін
қызмет
2-рет-
телетін
қызмет
Ретте-
летін
қызмет-
тің N
Реттел-
мейтін
қызметтер
Шығындар
1-қызмет
Қызмет N
Шығындар жиыны
Іске қосылған активтердің құны
1-қызмет
Қызмет N
Іске қосылған активтер
құнының жиыны
Іске қосылған активтердің амортизациясы
1-қызмет
Қызмет N
Іске қосылған активтер
амортизациясының жиыны
Басшы ____________________   ________________________
МО            Тегі, аты-жөні                   қолы
Бас бухгалтер ____________________   ______________________
Тегі, аты-жөні               қолы
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2004 жылғы 24 қарашадағы
N 459-НҚ бұйрығымен бекітілген
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің табыстарды,
шығындар мен іске қосылған
активтерді бөлектеп есепке
алуды жүргізу ережесіне
17-қосымша
Ескерту: 17-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2010.09.24 N 279-НҚ Бұйрығымен.
______________________
(ұйымның атауы)
______ жыл үшін сыртқы қызметтерге табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді жиынтықты бөлу туралы есеп
(мың теңге)
Табыстардың,
шығындар мен
іске қосылған
активтердің
атауы
Сыртқы қызметтер
Жиыны
1-рет-
теле-
тін
қызмет
2-рет-
теле-
тін
қызмет
Ретте-
летін
қызмет
N
Реттел-
мейтін
қызмет-
тер
Табыстар
1.
...
Табыстар жиыны
Шығындар
тікелей
жанама
бірлескен
жалпы
Шығындар жиыны
Іске қосылған активтердің құны
Тікелей
Жанама
Бірлескен
Жалпы
Іске қосылған активтер құнының амортизациясы
Іске қосылған активтердің амортизациясы
Тікелей
Жанама
Бірлескен
Жалпы
Іске қосылған активтер аморти- зациясының жиыны
Басшы ____________________   ________________________
МО            Тегі, аты-жөні                   қолы
Бас бухгалтер ____________________   ______________________
Тегі, аты-жөні               қолы
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі төрағасының
2004 жылғы 24 қарашадағы
N 459-НҚ бұйрығымен бекітілген
Әуежайлар саласында қызметтер
көрсететін табиғи монополия
субъектілерінің табыстарды,
шығындар мен іске қосылған
активтерді бөлектеп есепке
алуды жүргізу ережесіне
18-қосымша
Ескерту: 18-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2010.09.24 N 279-НҚ Бұйрығымен.
___________________
(ұйымның атуы)
____ жыл үшін қызмет бағыттары бойынша табыстарды, шығындар мен іске қосылған активтерді жиынтықты бөлу туралы есеп
(мың теңге)
Табыстардың,
шығындар мен іске
қосылған активтердің
атауы
Қызмет бағыттарының атауы
"Авиа-
циялық
жұмыс-
тар"
"Әуе-
жайлық
қызмет"
"Аэро-
навига-
циялық
қызмет"
"Агент-
тіктік
қызмет"
"Өзге
қызмет"
Табыстар
Сыртқы қызметтерді
көрсетуден түскен
табыстар
Ішкі қызметтерді
көрсетуден түскен
табыстар
Табыстар жиыны
Шығындар
сыртқы қызметтерді
көрсетуден түскен
шығындар
ішкі қызметтерді
көрсетуден түскен
шығындар
Алынған ішкі қызмет-
тер бойынша шығындар
Шығындар жиыны
Іске қосылған
активтердің құны
сыртқы қызметтерді
көрсеткен кезде
ішкі қызметтерді
көрсеткен кезде
ішкі қызметтерді
алған кезде
пайдаланылатын
Іске қосылған актив-
тер құнының жиыны
Іске қосылған актив-
тердің амортизациясы
сыртқы қызметтерді
көрсеткен кезде
ішкі қызметтерді
көрсеткен кезде
ішкі қызметтерді
алған кезде пайдала-
нылатын
Іске қосылған актив-
тер амортизациясының
жиыны
Басшы ____________________   ________________________
МО            Тегі, аты-жөні                   қолы
Бас бухгалтер ____________________   ______________________
Тегі, аты-жөні               қолы

1. Затраты
1.1 Общие
Процесс 1
Процесс N
Итого общих затрат
1.2 Совместные
Процесс 1
Процесс N
Итого совместных затрат
2. Стоимость задействованных активов
2.1 Общих
Процесс 1
Процесс N
Итого стоимость общих задействованных активов
2.2 Совместные
Процесс 1
Процесс N
Итого стоимость совместно задействованных активов
3. Амортизация задействованных активов
3.1 Общих
Процесс 1
Процесс N
Итого амортизация общих задействованных активов
2.2 Совместные
Процесс 1
Процесс N
Итого амортизация совместно задействованных активов
Руководитель ____________________   __________
М.П.                       Ф.И.О.           подпись
Главный бухгалтер _______________   __________
Ф.И.О.           подпись
Приложение 16
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественных монополий, оказывающими
услуги в сфере аэропортов, утвержденным
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 24 ноября 2004 года N 459-ОД
Сноска. Приложение 16 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.09.2010 № 279-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
___________________________
(наименование организации)
Отчет о распределении затрат и задействованных активов,
связанных с оказанием внутренних услуг на внешние услуги
за ___________ года
(тыс. тенге)
Наименование внутренних услуг
Внешние услуги
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга 2
Регулируемая услуга N
Нерегулируемые услуги
Затраты
Услуга 1
Услуга N
Итого затрат
Стоимость задействованных активов
Услуга 1
Услуга N
Итого стоимость задействованных активов
Амортизация задействованных активов
Услуга 1
Услуга N
Итого амортизация задействованных активов
Руководитель ____________________   __________
М.П.                       Ф.И.О.           подпись
Главный бухгалтер _______________   __________
Ф.И.О.           подпись
Приложение 17
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественных монополий, оказывающими
услуги в сфере аэропортов, утвержденным
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 24 ноября 2004 года N 459-ОД
Сноска. Приложение 17 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.09.2010 № 279-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
___________________________
(наименование организации)
Отчет об итоговом распределении доходов, затрат и
задействованных активов на внешние услуги
за ___________ года
(тыс. тенге)
Наименование доходов, затрат и задействованных активов
Внешние услуги
Итого
Регулируемая услуга 1
Регулируемая услуга 2
Регулируемая услуга N
Нерегулируемые услуги
Доходы
1.
Итого доходов
Затраты
прямые
косвенные
совместные
общие
Итого затрат
Стоимость задействованных активов
Прямые
Косвенные
Совместные
Общие
Итого стоимость задействованных активов
Амортизация задействованных активов
Прямые
Косвенные
Совместные
Общие
Итого амортизация задействованных активов
Руководитель ____________________   __________
М.П.                       Ф.И.О.           подпись
Главный бухгалтер _______________   __________
Ф.И.О.           подпись
Приложение 18
к Правилам ведения раздельного учета доходов,
затрат и задействованных активов субъектами
естественных монополий, оказывающими
услуги в сфере аэропортов, утвержденным
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
от 24 ноября 2004 года N 459-ОД
Сноска. Приложение 18 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 24.09.2010 № 279-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
___________________________
(наименование организации)
Отчет об итоговом распределении доходов, затрат
и задействованных активов по направлениям деятельности
за ___________ года
(тыс. тенге)
Наименование доходов, затрат и задействованных активов
Наименование направлений деятельности
"Авиационные работы"
"Аэропортовая деятельность"
"Аэронавигационная деятельность"
"Агентская деятельность"
"Прочая деятельность"
Доходы
Доходы от оказания внешних услуг
Доходы от оказания внутренних услуг
Итого доходов
Затраты
затраты от оказания  внешних услуг
затраты от оказания внутренних услуг
затраты по полученным внутренним услугам
Итого затраты
Стоимость задействованных активов
при оказании внешних услуг
при оказании внутренних услуг
используемых при получении внутренних услуг
Итого стоимость задействованных активов
Амортизация задействованных активов
при оказании внешних услуг
при оказании внутренних услуг
используемых при получении внутренних услуг
Итого амортизация задействованных активов
Руководитель ____________________   __________
М.П.                       Ф.И.О.         подпись
Главный бухгалтер _______________   __________
Ф.И.О.          подпись