Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциалдық нормативтер, оларды есептеу әдістемесі және пруденциалдық нормативтердің орындалуы жөнінде есеп беру, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін диверсификациялау дәрежесіне қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 қарашадағы N 355 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 12 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 3351. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу мерзімін 3-тармақтан қараңыз ).
________________________________
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  45, 46-баптарын және«"Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу мен қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  5, 9-баптарын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциалдық нормативтер, оларды есептеу әдістемесі және пруденциалдық нормативтердің орындалуы жөнінде есеп беру, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін диверсификациялау дәрежесіне қойылатын талаптар туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Осы қаулы қолданысқа енген күннен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған пруденциалдық нормативтер және пруденциалдық нормативтердің орындалуы жөнінде есеп беру туралы  ережені бекіту жөнінде" 2003 жылғы 21 тамыздағы N 310  қаулысының  (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізіліміне N 2514 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" N 21 басылымдарында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Стратегия және талдау департаменті (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;

Об утверждении Инструкции о пруденциальных нормативах страховой (перестраховочной) организации, методике их расчетов и представлении отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, а также требованиях к степени диверсификации активов страховой (перестраховочной) организации
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 ноября 2004 года N 335. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 12 января 2005 года N 3351. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года N 87
Сноска. Постановление Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27 ноября 2004 года N 335 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 25 марта 2006 года N 87 (вводится в действие с 1 июня 2006 года).
В целях реализации статей 45 , 46 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и статей 5 , 9 Закона  Республики Казахстан "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о пруденциальных нормативах страховой (перестраховочной) организации, методике их расчетов и представлении отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, а также требованиях к степени диверсификации активов страховой (перестраховочной) организации.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившим силу постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 августа 2003 года № 310 "Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах для страховой (перестраховочной) организации и представлении отчета о выполнении пруденциальных нормативов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 2514, опубликованное 6 - 19 октября 2003 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана" № 21).
4. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;

2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы"»Заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
5. Агенттіктің қызметін қамтамасыз ету департаменті (Несіпбаев Р.Р.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Қ.М.Досмұқаметовке жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен
қадағалау жөніндегі
агенттігі   Басқармасының
2004 жылғы 27 қарашадағы
N 355 қаулысымен бекітілген
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына арналған
пруденциалдық нормативтер, оларды есептеу әдістемесі
және пруденциалдық нормативтердің орындалуы жөнінде
есеп беру, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының активтерін диверсификациялау дәрежесіне
қойылатын талаптар туралы нұсқаулық
Осы Ереже "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  45, 46-баптарына (бұдан әрі - Заң) және Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу мен қадағалау туралы» Қазақстан Республикасы  Заңының  5, 9-баптарын сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына (бұдан әрі - сақтандыру ұйымы) арналған пруденциалдық нормативтерді, оларды есептеу әдістемесін, сондай-ақ пруденциалдық нормативтердің орындалуы туралы есеп ұсынудың нысаны мен мерзімін, сондай-ақ активтерді диверсификациялау дәрежесіне қойылатын талаптарды белгілейді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігін және қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында пруденциалдық нормативтердің мынадай түрлері белгіленген:
1) төлем қабілеттілігінің нормативтері;
2) қаржылық тұрақтылық нормативтері.
2. Төлем қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін сақтандыру ұйымы төлем қабілеттілігінің мынадай нормативтерін сақтауы тиіс:
1) өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативі, ол мына формула бойынша өтімділігі жоғары активтердің сақтандыру резервтеріне қатысы ретінде есептеледі:
ВА
Нва = > ----------,
СР
мұндағы:
Нва - өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативі;
ВА - осы Нұсқаулықтың 4-тармағына сәйкес оларды сапасы мен өтімділігі бойынша жіктеу ескеріле отырып есептелген осы Нұсқаулықтың 9-тармағында көрсетілген өтімділігі жоғары активтердің құны;
СР - нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1921 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру резервтерін есептеу әдісіне қойылатын талаптар туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2002 жылғы 3 маусымдағы N 211  қаулысына  (бұдан әрі - N 211 қаулы) сәйкес есептелген сақтандыру ұйымының сақтандыру резервтерінің сомасы.
Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативі бірліктен кем болмауы тиіс.
Өтімділігі жоғары активтердің жеткіліктілік нормативін есептеген кезде сақтандыру ұйымы активтері сомасының бір процентінен асатын кассадағы қалдық сомасы ескерілмейді;

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Департаменту по обеспечению деятельности Агентства (Несипбаев Р.Р.) принять меры к опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Досмукаметова К.М.
Председатель
Утверждена постановлением
Правления Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 27 ноября 2004 года N 335
Инструкция о пруденциальных нормативах
страховой (перестраховочной) организации, методике их расчетов
и представлении отчетов о выполнении пруденциальных нормативов,
а также требованиях к степени диверсификации активов страховой
(перестраховочной) организации
Настоящая Инструкция разработана в соответствии со статьями 45 , 46 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее - Закон) и статьями 5 , 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливает пруденциальные нормативы для страховой (перестраховочной) организации (далее - страховые организации), методику их расчетов, формы и сроки представления отчета о выполнении пруденциальных нормативов, а также устанавливает требования к степени диверсификации активов.
Глава 1. Пруденциальные нормативы и методика их расчета
1. В целях обеспечения платежеспособности и финансовой устойчивости страховой организации установить следующие виды пруденциальных нормативов:
1) нормативы платежеспособности;
2) нормативы финансовой устойчивости.
2. Для обеспечения платежеспособности страховая организация соблюдает следующие нормативы платежеспособности:
1) норматив достаточности высоколиквидных активов, рассчитываемый как отношение стоимости высоколиквидных активов к сумме страховых резервов, по формуле:
ВА
Нва= >  ---------------,
СР
где:
Нва - норматив достаточности высоколиквидных активов;
ВА - стоимость высоколиквидных активов, указанных в пункте 9 настоящей Инструкции, рассчитанная с учетом их классификации по качеству и ликвидности в соответствии с пунктом 4 настоящей Инструкции;
СР - сумма страховых резервов страховой организации, рассчитанная в соответствии с постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июня 2002 года N 211 "Об утверждении Инструкции о требованиях к методике расчета страховых резервов страховых (перестраховочных) организаций Республики Казахстан" зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1921 (далее - постановление N 211);
Норматив достаточности высоколиквидных активов должен быть не менее единицы.
Сумма остатка денег в кассе, превышающая один процент от суммы активов страховой организации, при расчете норматива достаточности высоколиквидных активов не учитывается;

2) сақтандыру ұйымының мына формула бойынша оларды сапасы мен өтімділігі бойынша жіктеу ескеріле отырып сақтандыру резервтері мен өзге де міндеттемелер сомасына азайтылған барлық активтер құнының жұмыс істеп тұрған сақтандыру ұйымына нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1513 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымының жарғылық және меншікті капиталдарының ең аз мөлшерін бекіту туралы" 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 117  қаулысымен  (бұдан әрі - N 117 қаулы) белгіленген жеке капиталының ең төменгі мөлшеріне қатысы ретінде есептелген меншік капиталының жеткіліктілік нормативі:
А - СР - О
Нк = > --------------,
Мск
мұндағы:
Нк - сақтандыру ұйымының меншік капиталының жеткіліктілік нормативі;
А - сақтандыру ұйымының осы Нұсқаулықтың 4-тармағына сәйкес оларды сапасы мен өтімділігі бойынша жіктеу ескеріле отырып есептелген барлық активтерінің құны;
СР - сақтандыру ұйымының N 211 қаулыға сәйкес есептелген сақтандыру резервтерінің сомасы;
О - сақтандыру ұйымының сақтандыру резервтері сомасын қоспағандағы міндеттемелері;
Мск - жұмыс істеп тұрған сақтандыру ұйымына N 117 қаулымен белгіленген меншік капиталының ең төменгі мөлшері.
Сақтандыру ұйымының меншік капиталының жеткіліктілік нормативі бірліктен кем болмауы тиіс.
3. Қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін сақтандыру ұйымы активтерді диверсификациялаудың мынадай нормативтерін сақтауы тиіс:
1) сақтандыру ұйымының осы Нұсқаулықтың 9-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарына инвестицияларының жиынтық мөлшері сақтандыру ұйымының активтері сомасының он бес процентінен кем болмауы тиіс;
2) сақтандыру ұйымының осы Нұсқаулықтың 9-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің салымдарына (депозиттеріне) және Заңның  48-бабында  белгіленген шектеулерді ескере отырып осы Нұсқаулықтың 9-тармағының 4)-6) тармақшаларында көрсетілген Қазақстан Республикасы эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздарына инвестицияларының мөлшері мынадай мағыналардан аспауы тиіс:
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінің біреуіне салымдары (депозиттері) (оның ішінде шетел валютасында) - сақтандыру ұйымының активтері сомасының он бес процентінен;
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі біреуінің және осы банктің банк тобына кіретін әрі сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне жоғары санат бойынша енгізілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері болып табылмайтын Қазақстан Республикасы эмитенттерінің бағалы қағаздарына - сақтандыру ұйымының активтері сомасының он процентінен;
осы тармақшаның үшінші, бесінші және алтыншы абзацтарында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне жоғары санат бойынша енгізілген Қазақстан Республикасының бір эмитентінің бағалы қағаздарына - сақтандыру ұйымының активтері сомасының он бес процентінен;
осы тармақшаның үшінші абзацында көрсетілген ипотекалық облигацияларды қоспағанда, ипотекалық облигацияларға - сақтандыру ұйымының активтері сомасының жиырма процентінен;
"Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының облигацияларына - сақтандыру ұйымының активтері сомасының он бес процентінен;
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі біреуінің және осы банктің банк тобына кіретін әрі сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне жоғары санаттан кейінгі санат бойынша енгізілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері болып табылмайтын Қазақстан Республикасы эмитенттерінің бағалы қағаздарына - сақтандыру ұйымының активтері сомасының бес процентінен;
осы тармақшаның бесінші, алтыншы және жетінші абзацтарында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне жоғары санаттан кейінгі санат бойынша енгізілген Қазақстан Республикасының бір эмитентінің бағалы қағаздарына - сақтандыру ұйымының активтері сомасының бес процентінен;

2) норматив достаточности собственного капитала страховой организации, рассчитываемый как отношение стоимости всех активов, с учетом их классификации по качеству и ликвидности, уменьшенной на сумму страховых резервов и иных обязательств к минимальному размеру собственного капитала для действующей страховой организации, установленному   постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 117 "Об утверждении минимальных размеров уставного и собственного капиталов страховой и перестраховочной организаций", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1513 (далее - постановление N 117) по формуле:
А - СР - О
Нк = >  -----------------,
Мск
где:
Нк - норматив достаточности собственного капитала страховой организации;
А - стоимость всех активов страховой организации, рассчитанная с учетом их классификации по качеству и ликвидности в соответствии с пунктом 4 настоящей Инструкции;
СР - сумма страховых резервов страховой организации, рассчитанная в соответствии с постановлением N 211;
О - обязательства страховой организации, за исключением суммы страховых резервов;
Мск - минимальный размер собственного капитала для действующей страховой организации, установленный постановлением N 117.
Норматив достаточности собственного капитала страховой организации должен быть не менее единицы.
3. Для обеспечения финансовой устойчивости страховая организация соблюдает следующие нормативы диверсификации активов:
1) суммарный размер инвестиций страховой организации в государственные ценные бумаги Республики Казахстан, указанные в подпункте 3) пункта 9 настоящей Инструкции, должен быть не менее пятнадцати процентов от суммы активов страховой организации;
2) размер инвестиций страховой организации во вклады (депозиты) в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) пункта 9 настоящей Инструкции и в негосударственные ценные бумаги эмитентов Республики Казахстан, указанных в подпунктах 4) - 6) пункта 9 настоящей Инструкции с учетом ограничений, установленных статьей 48 Закона, не должен превышать следующих значений:
во вклады (депозиты) одного банка второго уровня Республики Казахстан (в том числе в иностранной валюте) - пятнадцати процентов от суммы активов страховой организации;
в ценные бумаги одного банка второго уровня Республики Казахстан и эмитентов Республики Казахстан, входящих в банковскую группу данного банка и не являющихся банками второго уровня Республики Казахстан, включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей категории, - десяти процентов от суммы активов страховой организации;
в ценные бумаги одного эмитента Республики Казахстан, включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей категории, за исключением ценных бумаг, указанных в абзацах третьем, пятом и шестом настоящего подпункта - десяти процентов от суммы активов страховой организации;
в ипотечные облигации, за исключением ипотечных облигаций, указанных в абзаце третьем настоящего подпункта - двадцати процентов от суммы активов страховой организации;
облигации акционерного общества "Банк Развития Казахстана" - пятнадцати процентов от суммы активов страховой организации;
в ценные бумаги одного банка второго уровня Республики Казахстан и эмитентов Республики Казахстан, входящих в банковскую группу данного банка и не являющихся банками второго уровня Республики Казахстан, включенные в официальный список организатора торгов по категории, следующей за наивысшей, - пяти процентов от суммы активов страховой организации;
в ценные бумаги одного эмитента Республики Казахстан, за исключением ценных бумаг, указанных в абзацах пятом, шестом и седьмом настоящего подпункта, включенные в официальный список организатора торгов по категории, следующей за наивысшей, - пяти процентов от суммы активов страховой организации;

3) сақтандыру ұйымының осы Нұсқаулықтың 9-тармағының 7) - 9) тармақшаларында көрсетілген бағалы қағаздарға инвестицияларының жиынтық мөлшері (Заңның  48-бабында  белгіленген шектеулерді ескере отырып) - сақтандыру ұйымының активтері сомасының отыз процентінен кем болмауы тиіс;
4) "өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының сақтанушыларына берілетін заемның жиынтық мөлшері сақтандыру ұйымы активтері сомасының он процентінен аспауы тиіс.
Ескерту: 3-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 19 ақпандағы  N 36 , 2005 жылғы 25 маусымдағы  N 226  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулыларымен.
4. Төлем қабілеттілігі мен қаржылық тұрақтылығын анықтау кезінде оларды сапасы мен өтімділігі бойынша жіктеу ескеріле отырып сақтандыру ұйымының активтері құнының есебіне:
1) ақша:
кассадағы ақша - баланстық құнының жүз проценті көлемінде;
жолдағы ақша - баланстық құнының жүз проценті көлемінде;
ағымдағы шоттардағы ақша - баланстық құнының жүз проценті көлемінде;
картшоттардағы ақша - баланстық құнының жүз проценті көлемінде;
2) осы Нұсқаулықтың 9-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінде орналастырылған салымдар (депозиттер):
талап ету бойынша салымдар - күмәнды борыштар бойынша резервті шегере отырып шоттардағы соманың жүз проценті көлемінде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
мерзімді салымдар - күмәнды борыштар бойынша резервті шегере отырып шоттардағы соманың жүз проценті көлемінде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
3) осы Нұсқаулықтың 9-тармағының 3) - 9) тармақшаларында көрсетілген бағалы қағаздар - күмәнды борыштар бойынша резервті шегере отырып шоттардағы соманың жүз проценті көлемінде (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып);
4) материалдық емес активтер:
бағдарламалық қамтамасыз ету - жинақталған амортизацияны ескере отырып баланстық құнының жүз проценті көлемінде;
5) күмәнды борыштар бойынша резервті шегере отырып қайта сақтандырушылардан алынатын сома, сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және делдалдардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары:
шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген берешек - алынатын соманың ағымдағы мөлшерінің жүз проценті көлемінде;
90 күнге дейінгі мерзімге шарт талаптары бойынша мерзімі өткен берешек - алынатын соманың ағымдағы мөлшерінің елу проценті көлемінде;
6) "өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының сақтанушыларына берілетін заем - негізгі борыш сомасының жүз проценті мөлшерінде.
Ескерту: 4-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 19 ақпандағы N 36   Қаулысымен .

3) суммарный размер инвестиций страховой организации в ценные бумаги, указанные в подпунктах 7) - 9) пункта 9 настоящей Инструкции, не должен превышать (с учетом ограничений, установленных статьей 48  Закона) - тридцати процентов от суммы активов страховой организации;
4) суммарный размер займов страхователям страховой организации, осуществляющей деятельность в отрасли "страхование жизни", не должен превышать десяти процентов от суммы активов страховой организации. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 февраля 2005 года N 36 ; от 25 июня 2005 года N 226  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N 226 ).
4. В расчет стоимости активов страховой организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности при определении платежеспособности и финансовой устойчивости, включаются:
1) деньги:
деньги в кассе - в объеме ста процентов от балансовой стоимости;
деньги в пути - в объеме ста процентов от балансовой стоимости;
деньги на текущих счетах - в объеме ста процентов от балансовой стоимости;
деньги на картсчетах - в объеме ста процентов от балансовой стоимости;
2) вклады (депозиты), размещенные в банках второго уровня Республики Казахстан, указанные в подпункте 2) пункта 9 настоящей Инструкции:
вклады до востребования - в объеме ста процентов от сумм на счетах (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам;
срочные вклады - в объеме ста процентов от сумм на счетах (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам;
3) ценные бумаги, указанные в подпунктах 3) - 9) пункта 9 настоящей Инструкции - в объеме ста процентов от балансовой стоимости (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам;
4) нематериальные активы:
программное обеспечение - в объеме ста процентов от балансовой стоимости с учетом накопленной амортизации;
5) суммы к получению от перестраховщиков, страховые премии к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников, за вычетом резерва по сомнительным долгам:
задолженность, не просроченная по условиям договора - в объеме ста процентов от текущего размера сумм к получению;
задолженность, просроченная по условиям договора на срок до 90 дней - в объеме пятидесяти процентов от текущего размера сумм к получению;
6) займы страхователям страховой организации, осуществляющей деятельность в отрасли "страхование жизни" - в объеме ста процентов от суммы основного долга. <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 февраля 2005 года N 36 .

5. Осы Нұсқаулықтың 4-тармағына сай сақтандыру ұйымының төлем қабілеттілігі мен қаржылық тұрақтылығын анықтау кезінде ескерілетін активтердің құнын есептеу кезінде мыналар ескерілмейді:
1) сақтандыру ұйымының меншік құқығы шектелген активтер (кепілге ұсыну, мерзімінде орындалмаған салық міндеттемелері орындауды қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану және басқалары);
2) еншілес, бағынышты және бірге бақыланатын заңды тұлғалардың, сондай-ақ өзге аффилиирленген ұйымдардың дебиторлық берешегі;
3) сақтандыру ұйымының активтері сомасының 10%-нен асатын сақтандыру ұйымының бағдарламалық қамтамасыз етуге инвестициялар сомасы;
4) осы Нұсқаулықтың 4-тармағында көрсетілмеген активтер.
6. Сақтандыру ұйымы активтерін есепке алу және қайта бағалау қаржылық есеп берудің халықаралық стандарттарына және сақтандыру ұйымының есеп саясатына сәйкес жүргізіледі.
7. Құны шетел валютасында көрсетілген активтер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бағаланады.
2-тарау. Активтерді диверсификациялау
дәрежесіне қойылатын талаптар
8. Активтерді диверсификациялау активтерді әр түрлі инвестициялау объектілеріне бөлу болып табылады.
9. Сақтандыру ұйымы қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету мақсатында өз активтерінің бір бөлігін мынадай өтімділігі жоғары активтерге орналастырады:
1) кассадағы ақша;
2) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздары сауда-саттық ұйымдастырушының ресми тізіміне барынша жоғары санатта енген, немесе шетел валютасында "А-" ("Standard & Poor's" және "Fіtch" рейтинг агенттіктерінің жіктемесі бойынша) немесе "А3" ("Moody's Investors Servіce" рейтинг агенттігінің жіктемесі бойынша) ұзақ мерзімді рейтингі бар еншілес банктер - резиденттер, бас банктер - резидент еместер болып табылатын екінші деңгейдегі банктердегі салымдар (депозиттер) (оның ішінде шетел валютасында);
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес эмиссияланған);
4) Қазақстан Республикасы эмитенттерінің Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған сауда ұйымдастырушының ресми тізіміне барынша жоғары және жоғары санаттан кейінгі санатта енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздар (ипотекалық облигациялар мен "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының облигацияларын қоспағанда);
5) Қазақстан Республикасы эмитенттерінің сауда-саттық ұйымдастырушының ресми тізіміне барынша жоғары санатта енгізілген ипотекалық облигациялар;
6) "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының облигациялары;

5. При расчете стоимости активов, учитываемых при определении платежеспособности и финансовой устойчивости страховой организации согласно пункту 4 настоящей Инструкции, не включается:
1) активы, на которые право собственности страховой организации ограничено (предоставление в залог, применение способов обеспечения исполнения невыполненных в срок налоговых обязательств и другие);
2) дебиторская задолженность дочерних, зависимых и совместно контролируемых юридических лиц, а также иных аффилиированных организаций;
3) сумма инвестиций страховой организации в программное обеспечение, превышающая 10% от суммы активов страховой организации;
4) активы, не указанные в пункте 4 настоящей Инструкции.
6. Учет и переоценка стоимости активов страховой организации производятся в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и учетной политикой страховой организации.
7. Активы, стоимость которых выражена в иностранной валюте, оцениваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Требования к степени диверсификации активов
8. Диверсификацией активов является распределение активов по различным объектам инвестирования.
9. Страховая организация, в целях обеспечения финансовой устойчивости, осуществляет размещение части своих активов в следующие высоколиквидные активы:
1) деньги в кассе;
2) вклады (депозиты) в банках второго уровня Республики Казахстан (в том числе в иностранной валюте), ценные бумаги которых включены в официальный список организатора торгов по наивысшей категории, или являющихся дочерними банками - резидентами, родительские банки - нерезиденты которых имеют долгосрочный рейтинг в иностранной валюте не ниже категории "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Serviсe");
3) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств);
4) негосударственные эмиссионные ценные бумаги эмитентов Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств (за исключением ипотечных облигаций и облигаций акционерного общества "Банк Развития Казахстана"), включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей и следующей за наивысшей категориям;
5) ипотечные облигации эмитентов Республики Казахстан, включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей категории;
6) облигации акционерного общества "Банк Развития Казахстана";

7) шет мемлекеттердің "А-" ("Standard & Poor's" және "Fіtch" рейтинг агенттіктерінің жіктемесі бойынша) төмен емес немесе "А3" ("Moody's Investors Servіce" рейтинг агенттігінің жіктемесі бойынша) төмен емес дербес рейтингі бар бағалы қағаздары;
8) Қазақстан Республикасының эмитенттері - резидент еместерінің шетел валютасында "А-" ("Standard & Poor's" және "Fіtch" рейтинг агенттіктерінің жіктемесі бойынша) төмен емес немесе "А3" ("Moody's Investors Servіce" рейтинг агенттігінің жіктемесі бойынша) төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі бар мемлекеттік емес бағалы қағаздары;
9) тізбесі осы Нұсқаулықтың 10-тармағында анықталған халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары;
10) сақтанушыларға берілген заемдар ("өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары үшін).
Ескерту: 9-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 19 ақпандағы  N 36 , 2005 жылғы 25 маусымдағы  N 226  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулыларымен.
10. Сақтандыру ұйымы өз активтерін мынадай халықаралық қаржы ұйымдары шығарған бағалы қағаздарға орналастыра алады:
1) Халықаралық қайта құру және даму банкі;
2) Еуропа қайта құру және даму банкі;
3) Америка аралық даму банкі;
4) Халықаралық есеп айырысу банкі;
5) Азия даму банкі;
6) Африка даму банкі;
7) Халықаралық қаржы корпорациясы (The Internatіonal Fіnance Corporatіon);
8) Ислам даму банкі;
9) Еуропа инвестициялық банкі.
3-тарау. Пруденциалдық нормативтердің
орындалуы жөнінде есептерді ұсыну
11. Сақтандыру ұйымы ай сайын, бірақ есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасында көрсетілген нысан бойынша пруденциалдық нормативтерді есептеуге арналған қосымша мәліметтерді (бұдан әрі - есеп) ұсынады.
Есеп қағазда ұсынылады.
Ескерту: 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы  N 226  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
12. Есепті жасаған кезде қолданылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Есептегі бес жүз теңгеден кем сома нольге дейін, ал бес жүз теңгеге тең және одан астам сома - мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Ескерту: 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы  N 226  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.

7) ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или не ниже "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Serviсe");
8) негосударственные ценные бумаги эмитентов - нерезидентов Республики Казахстан, имеющих долгосрочный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или не ниже "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Serviсe");
9) ценные бумаги международных финансовых организаций, перечень которых определен пунктом 10 настоящей Инструкции;
10) займы страхователям (для страховых организаций, осуществляющих деятельность в отрасли "страхование жизни"). <*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 февраля 2005 года N 36 ; от 25 июня 2005 года 226  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N 226 ).
10. Страховая организация может размещать свои активы в ценные бумаги, эмитированные следующими международными финансовыми организациями:
1) Международным банком реконструкции и развития;
2) Европейским банком реконструкции и развития;
3) Межамериканским банком развития;
4) Банком международных расчетов;
5) Азиатским банком развития;
6) Африканским банком развития;
7) Международной финансовой корпорацией (The International Finance Corporation);
8) Исламским банком развития;
9) Европейским инвестиционным банком.
Глава 3. Предоставление отчетов о выполнении
пруденциальных нормативов
11. Страховая организация ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) дополнительные сведения для расчета пруденциальных нормативов (далее - отчет) по форме, указанной в Приложении 2 к настоящей Инструкции.
Отчет представляется на электронном носителе. <*>
Сноска. Пункт 11 в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года 226  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N 226 ).
12. Единица измерения, используемая при составлении отчета, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге в отчете округляется до нуля, а сумма равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге. <*>
Сноска. Пункт 12 в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N 226  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N 226 ).

13. <*>
Ескерту: 13-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы  N 226  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
14. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынған есепте дәлсіздіктер немесе қателер анықталған жағдайда уәкілетті орган оларды сақтандыру ұйымына жібереді. Сақтандыру ұйымы уәкілетті органның хабарламасын алған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып пысықтаған есепті электрондық тасымалдағышта жібереді.
Ескерту: 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы  N 226  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
14-1. Уәкілетті орган сақтандыру ұйымы электрондық тасымалдағышта ұсынған қаржылық және өзге есептіліктің негізінде пруденциалдық нормативтерді есептейді.
Ескерту: 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы  N 226  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
15. Есепке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажет болған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есеп ұсынылған күннен бастап үш күн ішінде уәкілетті органға өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізу себептерін түсіндіре отырып жазбаша өтінішін береді.
Ескерту: 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 25 маусымдағы  N 226  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулысымен.
4-тарау. Қорытынды ережелер
16. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен шешіледі.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарына арналған пруденциалдық
нормативтер, оларды есептеу
әдістемесі және пруденциалдық
нормативтердің орындалуы жөнінде
есеп беру, сондай-ақ сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
активтерін диверсификациялау
дәрежесіне қойылатын талаптар
туралы нұсқаулыққа 1-қосымша
Ескерту: Қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 19 ақпандағы  N 36 , 2005 жылғы 25 маусымдағы  N 226  (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) қаулыларымен.
____________________________________________________
(Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
200__ жылғы ___________  "_____"  жағдай бойынша
пруденциалдық нормативтердің орындалуы туралы есебі
(мың теңге)
N
Көрсеткіштің атауы
Баланс
бойынша
сомасы
Ескері-
летін
көлем
Есептеу
сомасы
1
2
3
4
5
1.

13. (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N 226  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N 226 ).
14. При обнаружении неточностей или ошибок в отчете, представленном страховой (перестраховочной) организацией, уполномоченный орган доводит их до сведения страховой организации. Страховая организация не позднее одного рабочего дня со дня получения уведомления уполномоченного органа, направляет доработанный с учетом замечаний уполномоченного органа отчет на электронном носителе. <*>
Сноска. Пункт 14 в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N 226  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N 226 ).
14-1. Уполномоченным органом рассчитываются пруденциальные нормативы на основании финансовой и иной отчетности, представленной страховой организацией на электронном носителе. <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 14-1 - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N 226  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N 226 ).
15. При необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчет, страховая (перестраховочная) организация в течение трех дней со дня представления отчета, представляет в уполномоченный орган письменное ходатайство с объяснением причин внесения изменений и (или) дополнений. <*>
Сноска. Пункт 15 в редакции - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 июня 2005 года N 226  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N 226 ).
Глава 4. Заключительные положения
16. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Инструкции о пруденциальных нормативах
страховой (перестраховочной) организации,
методике их расчетов и представлении отчетов
о выполнении пруденциальных нормативов,
а также требованиях к степени
диверсификации активов страховой
(перестраховочной) организации   <*>
Сноска. В Приложение 1 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 19 февраля 2005 года N 36 ; от 25 июня 2005 года N 226  (порядок введения в действие см. п.2 пост. N 226 ).
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов
по состоянию на "___" ___________ 200__ года
____________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
(тысяч тенге)
N
Наименование показателя
Сумма
по
балансу
Учитываемый
объем
Сумма
к
рас
чету
1
2
3
4
5
1.

Ақша - барлығы (1.1. - 1.4
жолдардың сомасы), оның іш.:
100%
1.1
100 % баланстық құннан
түскен кассадағы ақша
100%
1.2
100 % баланстық құннан
түскен жолдағы ақша
100%
1.3
Ағымдағы шоттардағы ақша -
100 % баланстық құн көлемінде
100%
1.4
100 % баланстық құн көлеміндегі
картшоттағы ақша
100%
2.
Бағалы қағаздары "А" санаты
бойынша немесе резидент-еншілес
банктер болып табылатын "А"
("Standard & Poor's" және
"Fіtch" рейтинг агенттіктерінің
жіктелімі бойынша) немесе "А3"
("Moody's Investors Servіce"
рейтинг агенттіктерінің жіктеуі
бойынша) - барлығы (2.1. - 2.2.
жолдарының сомасы) cанаттарынан
төмен емес ұзақ мерзімді
рейтингі бар сауда-саттықты
ұйымдастырушының ресми тізіміне
енгізілген резидент емес-еншілес
банктерде бар Қазақстан Респу-
бликасының екінші деңгейдегі
банктерінің салымдары (депо-
зиттері) (оның ішінде шетел
валютасындағы), оның ішінде:
100%
2.1
Күмәнды борыштар бойынша резер-
вті шегергендегі шоттардағы
(негізгі борыш пен есептелген
сыйақы сомасын ескере отырып)
сомалардан 100 % көлемінде түс-
кен талап ету бойынша салымдар
100%
2.2
Күмәнды борыштар бойынша резер-
вті шегергендегі шоттардағы
(негізгі борыш пен есептелген
сыйақы сомасын ескере отырып)
сомалардан 100 % көлемінде
түскен мерзімді салымдар
100%
3.
Күмәнды борыштар бойынша резер-
вті шегергендегі баланстық
құннан (негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомасын ескере
отырып) 100% көлемінде түскен
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік бағалы қағаздары
(оның ішінде басқа мемлекет-
тердің заңдарына сәйкес
айналысқа ақша шығарған)
100%
4.
Қазақстан Республикасының эми-
тенттері Қазақстан Республикасы
мен басқа мемлекеттердің заңда-
рына сәйкес шығарған ("Қазақстан
Даму Банкі" ЖАҚ-ның ипотекалық
облигациялары мен облигация-
ларынан басқасы), күмәнді борыш-
тар бойынша резервті шегерген-
дегі баланстық құннан (негізгі
борыш пен есептелген сыйақы
сомасын ескере отырып) 100 %
көлемінде түскен айрықша жоғары
санат бойынша сауда-саттық
ұйымдастырушының ресми тізіміне
енген мемлекеттік емес
эмиссиялық бағалы қағаздары
100%
4-1
Қазақстан Республикасының және
басқа мемлекеттердің заңдарына
сәйкес шығарылған ("Қазақстан Даму
Банкі" АҚ-ның ипотекалық
облигациялары мен облигацияларынан
басқасы), сауда-саттықты
ұйымдастырушының ресми тізіміне
жоғары санаттан кейінгі санат
бойынша енгізілген - күмәнді
борыштар бойынша резервті
шегергендегі баланстық құнынан
(негізгі борыш пен есептелген
сыйақы сомасын ескере отырып) 100 %
көлемінде Қазақстан Республикасы эмитенттерінің мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары
100 %
5.
Күмәнды борыштар бойынша резер-
вті шегергендегі баланстық
құннан (негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып) 100 % көлемінде
түскен айрықша жоғары санат
бойынша сауда-саттық ұйымдасты-
рушының ресми тізіміне енген
Қазақстан Республикасы эмитент-
терінің ипотекалық облигациялары
100%
6.
Күмәнды борыштар бойынша резер-
вті шегергендегі баланстық
құннан (негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып) 100 % көлемінде
түскен "Қазақстан Даму Банкі"
ЖАҚ-ның облигациялары
100%
7.
Күмәнды борыштар бойынша резер-
вті шегергендегі баланстық
құннан (негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып) 100 % көлемінде
түскен дербес рейтингі "А"
санатынан төмен емес
("Standard & Poor's" және
"Fіtch" рейтинг агенттіктері-
нің жіктеуі бойынша) немесе
"А3"-дан ("Moody's Investors
Servісe" рейтинг агенттігінің
жіктеуі бойынша) төмен емес
шет мемлекеттердің бағалы
қағаздары
100%
8.
Күмәнды борыштар бойынша резер-
вті шегергендегі баланстық
құннан (негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомасын
ескере отырып) 100 % көлемінде
түскен дербес рейтингі "А"-дан
("Standard & Poor's" және
"Fіtch" рейтинг агенттіктері-
нің жіктеуі бойынша) немесе
"А3"-дан  ("Moody's Investors
Servісe" рейтинг агенттігінің
жіктеуі бойынша) төмен емес
Қазақстан Республикасының ре-
зидент емес - эмитенттерінің
мемлекеттік емес бағалы
қағаздары
100%
9.
Күмәнды борыштар бойынша резер-
вті шегергендегі баланстық құн-
нан (негізгі борыш пен есеп-
телген сыйақы сомасын ескере
отырып) 100 % көлемінде түскен
халықаралық қаржылық ұйымдар-
дың бағалы қағаздары
100%
9-1.
Негізгі борыш сомасының 100%
көлемінде сақтанушыларға берілген
заемдар ("өмірді сақтандыру"
саласында қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары үшін)
100%
10.
ЖА - өтімділігі жоғары активтер

Деньги - всего (сумма строк 1.1. - 1.4), в том числе:
100%
1.1.
Деньги в кассе - в объеме 100 % от балансовой стоимости
100%
1.2.
Деньги в пути - в объеме 100 % от балансовой стоимости
100%
1.3.
Деньги на текущих счетах - в объеме 100 % от балансовой стоимости
100%
1.4.
Деньги на картсчетах - в объеме 100 % от балансовой стоимости
100%
2.
Вклады (депозиты) в банках второго уровня Республики Казахстан (в том числе в иностранной валюте), ценные бумаги которых включены в официальный список организатора торгов по категории "А" или являющиеся дочерними банками - резидентами, родительские банки - нерезиденты которых имеют долгосрочный рейтинг не ниже категории "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Serviсe") - всего (сумма строк 2.1. - 2.2.), в том числе:
100%
2.1.
Вклады до востребования - в объеме 100 % от сумм на счетах (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
2.2.
Срочные вклады - в объеме 100 % от сумм на счетах (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
3.
Государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств) - в объеме 100 % от балансовой стоимости (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
4.
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги эмитентов Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств (за исключением ипотечных облигаций и облигаций АО "Банк Развития Казахстана"), включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей категории - в объеме 100 % от балансовой стоимости (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
4-1
Негосударственные эмиссионные ценные бумаги эмитентов Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств (за исключением ипотечных облигаций и облигаций АО "Банк Развития Казахстана"), включенные в официальный список организатора торгов по категории, следующей за наивысшей - в объеме 100% от балансовой стоимости (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
5.
Ипотечные облигации эмитентов Республики Казахстан, включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей категории - в объеме 100 % от балансовой стоимости (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
6.
Облигации АО "Банк Развития Казахстана" - в объеме 100 % от балансовой стоимости (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
7.
Ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или не ниже "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Serviсe") - в объеме 100 % от балансовой стоимости (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
8.
Негосударственные ценные бумаги эмитентов - нерезидентов Республики Казахстан, имеющих долгосрочный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или не ниже "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Serviсe") - в объеме 100 % от балансовой стоимости (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
9.
Ценные бумаги международных финансовых организаций - в объеме 100 % от балансовой стоимости (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
9-1
Займы страхователям в объеме 100% от суммы основного долга (для страховых организаций, осуществляющих деятельность в отрасли "страхование жизни")
100%
10.

жиынтығы (жолдар сомасы 1.1., 2., 3., 4., 4-1., 5., 6., 7., 8., 9., 9-1.)
Баланс бойынша активтер
сомасының 1 %-нен асатын
5 бағанның 1.1 жолының сомасы
ескерілмейді
Х
100%
11.
Бағдарламалық қамтамасыз ету
(5-бағанда жинақталған аморти-
зациясы ескерілген балансқа
арналған активтердің 10%-тен
аспайтын сомасы ескеріледі)
100%
12.
Қайта сақтандырушылардан алына-
тын сомалар бойынша, сақтанушы-
лардан (қайта сақтанушылардан)
және делдалдардан алынатын сақ-
тандыру сыйлықақылары бойынша
күмәнды борыштар жөніндегі
резервті шегергендегі шарт
талаптарындағы сомалар бойынша
мерзімі өтпеген берешек
100%
13.
Қайта сақтандырушыдан алынатын
сомалар бойынша, сақтанушылар-
дан (қайта сақтанушылардан)
және делдалдардан алынатын
сақтандыру сыйлықақылары
бойынша күмәнды борыштар жөнін-
дегі резервті шегергендегі шарт
талаптарындағы сомалар бойынша
90 күндік мерзімге мерзімі
өткен берешек
50%
14.
А - сапасы мен өтімділігі
бойынша жіктелуі ескерілген
активтер жиынтығы (жолдар сомасы 1., 2., 3., 4., 4-1., 5., 6., 7., 8., 9., 9-1., 9.1., 11., 12., 13.)
Х
Х
15.
СР - сақтандыру резервтері
Х
Х
16.
Жла нормативі - өтімділігі жо-
ғары активтердің жеткіліктілік
нормативі (10 жол/ 15 жол)
Х
Нва=>1
17.
Сақтандыру резервтерін қоспаған
кездегі міндеттемелер
Х
Х
18.
Уәкілетті мемлекеттік органның
нормативтік құқықтық актілері
бойынша белгіленген меншік капи-
талының барынша төменгі мөлшері
Х
Х
19.
Нк нормативі - меншік капита-
лының жеткіліктілік нормативі
(14 жол - 15 жол 17)/ жол 18 жол))
Х
Нк=>1
20.
Баланс бойынша активтер сомасы
Х
Х
Активтерді диверсификациялау нормативтерінің есебі
(мың теңге)
Көрсеткіш атауы
Баланс
бойынша
сомасы
Баланс
бойынша
активтер
сомасы-
нан %-пен
1
2
3
4
1.
Баланс бойынша активтер сомасының
15 %-нен кем емес, оның ішінде
басқа мемлекеттердің заңдарына
(НД1) сәйкес ақшаны айналысқа
шығарған Қазақстан Республикасы-
ның мемлекеттік бағалы қағаздарын-
дағы инвестициялардың сомалық
мөлшері
2.
Баланс бойынша активтер сомасы
20 %-тен аспаса аспаса екінші деңгейдегі банк болып табылмайтын (НД5) Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің ипотекалық облигациялары мен Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінің банк тобына кіретін Қазақстан Республикасының эмитенттерін қоспағандағы айрықша жоғары санат бойынша сауда-саттық ұйымдастырушыларының ресми тізіміне
енгізілген Қазақстан Республикасы
эмитенттерінің ипотекалық облига-
циялардағы инвестициясының сомалық
мөлшері
3.
Баланс бойынша активтер сомасының
15 %-нен жоғары емес - "Қазақстан
Даму Банкі" акционерлік қоғамының
облигацияларындағы (НД6)
инвестицияның сомалық мөлшері
4.
"А"-дан ("Standard & Poor's"
және "Fіtch" рейтинг агенттікте-
рінің жіктеуі бойынша) немесе
"А3"-дан ("Moody's Investors
Servісe" рейтинг агенттігінің
жіктеуі бойынша) төмен емес дербес
рейтінгі бар шет мемлекеттердің
бағалы қағаздарындағы инвестиция-
лардың сомалық мөлшері, "А"-дан
("Standard & Poor's" және "Fіtch"
рейтинг агенттіктерінің жіктеу
бойынша) немесе "А3"-дан ("Moody's
Investors Servісe" рейтинг агент-
тігінің жіктеуі бойынша) төмен емес
шетел валютасындағы ұзақ мерзімді
рейтингі бар, баланс бойынша
активтер сомасының 30%-нен аспай-
тын халықаралық қаржы ұйымдарының
бағалы қағаздары бар Қазақстан
Республикасының эмитенттер-
резидент еместерінің мемлекеттік
емес бағалы қағаздары
5.

Итого высоколиквидных активов - ВА - (сумма строк 1.1., 2., 3., 4., 4-1., 5., 6., 7., 8., 9., 9-1.)
Сумма графы 5 строки 1.1., превышающая 1% от суммы активов по балансу, не учитывается
Х
100%
11.
Программное обеспечение (в графе 5 учитывается не более 10% от суммы активов по балансу с учетом накопленной амортизации)
100%
12.
Задолженность не просроченная по условиям договорам по суммам к получению от перестраховщиков, страховым премиям к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников, за вычетом резерва по сомнительным долгам
100%
13.
Задолженность, просроченная на срок до 90 дней по суммам к получению от перестраховщиков, страховым премиям к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников, за вычетом резерва по сомнительным долгам
50%
14.
Итого активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности  А - (сумма строк 1., 2., 3., 4., 4-1., 5., 6., 7., 8., 9., 9-1., 11., 12., 13.)
Х
Х
15.
Страховые резервы - СР
Х
Х
16.
Норматив достаточности высоколиквидных активов - норматив Нва (строка 10/строка 15)
Х
Нва=>1
17.
Обязательства, за исключением суммы страховых резервов
Х
Х
18.
Минимальный размер собственного капитала, установленный постановлением N 117
Х
Х
19.
Норматив достаточности собственного капитала - норматив Нк ((строка 14 - строка 15 - строка 17)/ строка 18))
Х
Нк=>1
20.
Сумма активов по балансу
Х
Х
Расчет нормативов диверсификации активов
(тысяч тенге)
N
Наименование показателя
Сумма
по
балансу
% от
суммы
активов
по
балансу
1
2
3
4
1.
Суммарный размер инвестиций в государственные ценные бумаги Республики Казахстан, в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств (НД1) - не менее 15% от суммы активов по балансу
2.
Суммарный размер инвестиций в ипотечные облигации эмитентов Республики Казахстан, включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей категории, за исключением ипотечных облигаций банков второго уровня Республики Казахстан и эмитентов Республики Казахстан, входящих в банковскую группу банка второго уровня Республики Казахстан, не являющихся банками второго уровня (НД5) - не более 20% от суммы активов по балансу
3.
Суммарный размер инвестиций в облигации акционерного общества "Банк Развития Казахстана"(НД6) -  не более 15% от суммы активов по балансу
4.
Суммарный размер инвестиций в ценные бумаги иностранных государств, имеющие суверенный рейтинг не ниже "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или не ниже "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Serviсe"), негосударственные ценные бумаги эмитентов - нерезидентов Республики Казахстан, имеющие долгосрочный рейтинг в иностранной валюте не ниже "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или не ниже "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Serviсe"), ценные бумаги международных финансовых организаций (НД7) - не более 30% от суммы активов по балансу
5

Сақтанушыларға берілген заемдардың жиынтық мөлшері ("өмірді сақтандыру" саласында қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары үшін) (НД8) - баланс бойынша активтер сомасының 10%-нен астам емес
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкі біреуінің және осы банктің банк тобына кіретін әрі сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне жоғары санаттан кейінгі санат бойынша енгізілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері болып табылмайтын Қазақстан Республикасы эмитенттерінің бағалы қағаздарына инвестициялар көлемін есептеу - (НДЗ.-1) - баланс бойынша активтер сомасының 5% астам емес:
(мың теңге)
N
Эмитенттің атауы
Эмитент санаты
Баланс бойынша сомасы
Баланс бойынша активтер сомасынан %
1
2
3
4
5
1.
Банк тобының атауы
Х
1.1.
Банк атауы
Х

Суммарный размер займов страхователям (для страховых организаций, осуществляющих деятельность в отрасли "страхование жизни") (НД8) - не более 10% от суммы активов по балансу
Расчет размера инвестиций в ценные бумаги одного банка второго уровня Республики Казахстан и эмитентов Республики Казахстан, входящих в банковскую группу данного банка, не являющихся банками второго уровня Республики Казахстан, включенные в официальный список организатора торгов по категории, следующей за наивысшей - (НД3. -1) - не более 5% от суммы активов по балансу:
(тысяч тенге)
N
Наименование эмитента
Кате-
гория
эмитента
Сумма
по
балансу
% от
суммы
активов
по
балансу
1
2
3
4
5
1.
Наименование банковской группы
Х
1.1.
Наименование банка
Х

1.1.1.
Акциялар
Х
Х
1.1.2.
Облигациялар
Х
Х
1.2.
Эмитент атауы
Х
1.2.1.
Акциялар
Х
Х
1.1.3.
Облигациялар
Х
Х
1.3.
Эмитент атауы
Х
1.3.1.
Акциялар
Х
Х
1.3.2.
Облигациялар
Х
Х
2.
Банк тобының атауы
Х
2.1.
Банк атауы
Х
2.1.1.
Акциялар
Х
Х
2.1.2
Облигациялар
Х
Х
2.2.
Эмитент атауы
Х
2.2.1.
Акциялар
Х
Х
2.2.2.
Облигациялар
Х
Х
2.3.
Эмитент атауы
Х
2.3.1.
Акциялар
Х
Х
2.3.2.
Облигациялар
Х
Х
X
Барлығы (1 - 2
жолдардың сомасы)
Х
Х
Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған ("Қазақстан Даму Банкі" АҚ-ның ипотекалық облигациялары мен облигацияларынан, екінші деңгейдегі банктердің және банктің банк тобына кіретін және Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері болып табылмайтын Қазақстан Республикасы эмитенттерінің бағалы қағаздарынан басқасы), сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне жоғары санаттан кейінгі санат бойынша енгізілген Қазақстан Республикасының бір эмитентінің мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарына инвестициялардың көлемін есептеу - (НД 4-1) - баланс бойынша активтер сомасының 5% астам емес:
(мың теңге)
Эмитенттің атауы
Эмитент санаты
Баланс бойынша сомасы
Баланс бойынша активтер сомасынан %
1
2
3
4
5
1.
1.1.
Акциялар
Х
Х
1.2.
Облигациялар
Х
Х
2.
2.1.
Акциялар
Х
Х
2.2.
Облигациялар
Х
Х
3.
3.1.
Акциялар
Х
Х
3.2.
Облигациялар
Х
Х
Барлығы  (1 - 3 жолдардың сомасы)
Х
Х
Бағалы қағаздары айрықша жоғары санат бойынша
немесе еншілес банк-резидент болып табылатын
банктер бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушылардың
ресми тізіміне енген Қазақстан Республикасының екінші
деңгейдегі бір банкінің (оның ішінде шетел валютасымен)
салымдарындағы (депозиттеріндегі), "А"-дан ("Standard
& Poor's" және "Fіtch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі
бойынша) немесе "А3"-дан  ("Moody's Investors Servісe"
рейтингтік агенттігінің жіктеуі бойынша) төмен емес
ұзақ мерзімді рейтингі бар - (НД-2) - баланс бойынша
активтер сомасының 15%-нен аспайтын еншілес
банктердегі инвестициялар мөлшерінің есебі
(мың теңге)
N
Банк атауы
Банктің
санаты/
рейтингі
Баланс
бойынша
сомасы
Баланс
бойынша
активтер
сомасынан
%-пен
1
2
3
4
5
1.
1.1.
Талап ету бойынша салымдар
Х
Х
1.2.
Мерзімді салымдар
Х
Х
2.
2.1.
Талап ету бойынша салымдар
Х
Х
2.2.
Мерзімді салымдар
Х
Х
3.
3.1.
Талап ету бойынша салымдар
Х
Х
3.2.
Мерзімді салымдар
Х
Х
4.
4.1.
Талап ету бойынша салымдар
Х
Х
4.2.
Мерзімді салымдар
Х
Х
5.
5.1.
Талап ету бойынша салымдар
Х
Х
5.2.
Мерзімді салымдар
Х
Х
Барлығы (1-5)
Х
Х
Баланс бойынша активтердің 10 %-нен аспайтын
айрықша жоғары санат бойынша (НД3) сауда-саттық
ұйымдастырушының ресми тізіміне енген, Қазақстан
Республикасының екінші деңгейдегі банкі болып
табылмайтын, осы банктің банктер тобына кіретін
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі бір
банкінің және Қазақстан Республикасы эмитентінің
бағалы қағаздардағы инвестициясының мөлшерінің
есебі
(мың теңге)
N
Эмитент атауы
Эмитент
санаты
Баланс
бойынша
сомасы
Баланс
бойынша
активтер
сома-
сынан
%-пен
1
2
3
4
5
1.
Банк тобының атауы
Х
1.1.
Банктің атауы
Х

1.1.1.
Акции
Х
Х
1.1.2.
Облигации
Х
Х
1.2.
Наименование эмитента
Х
1.2.1.
Акции
Х
Х
1.1.3.
Облигации
Х
Х
1.3.
Наименование эмитента
Х
1.3.1.
Акции
Х
Х
1.3.2.
Облигации
Х
Х
2.
Наименование банковской группы
Х
2.1.
Наименование банка
Х
2.1.1.
Акции
Х
Х
2.1.2
Облигации
Х
Х
2.2.
Наименование эмитента
Х
2.2.1.
Акции
Х
Х
2.2.2.
Облигации
Х
Х
2.3.
Наименование эмитента
Х
2.3.1.
Акции
Х
Х
2.3.2.
Облигации
Х
Х
X
Всего (сумма строк 1-2)
Х
Х
Расчет размера инвестиций в негосударственные эмиссионные ценные бумаги одного эмитента Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств (за исключением ценных бумаг банков второго уровня и эмитентов Республики Казахстан, входящих в банковскую группу банка, не являющихся банками второго уровня Республики Казахстан, ипотечных облигаций, облигаций АО "Банк Развития Казахстана"), включенные в официальный список организатора торгов по категории, следующей за наивысшей - (НД4.-1) - не более 5% от суммы активов по балансу:
(тысяч тенге)
N
Наименование эмитента
Категория эмитента
Сумма
по
балансу
% от
суммы
активов
по
балансу
1
2
3
4
5
1.
1.1.
Акции
Х
Х
1.2.
Облигации
Х
Х
2.
2.1.
Акции
Х
Х
2.2.
Облигации
Х
Х
3.
3.1.
Акции
Х
Х
3.2.
Облигации
Х
Х
Всего (сумма строк 1-3)
Х
Х
Расчет размера инвестиций во вклады (депозиты) в одном банке второго уровня Республики Казахстан (в том числе в иностранной валюте), ценные бумаги которого включены в официальный список организатора торгов по наивысшей категории или являющиеся дочерними банками - резидентами, родительские банки - нерезиденты которых имеют долгосрочный рейтинг не ниже категории "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Serviсe") -(НД2) - не более 15% от суммы активов по балансу
(тысяч тенге)
N
Наименование банка
Катего
рия/
рейтинг
банка
Сумма
по
балансу
% от
суммы
активов
по
балансу
1
2
3
4
5
1.
1.1.
Вклады до востребования
Х
Х
1.2.
Срочные вклады
Х
Х
2.
2.1.
Вклады до востребования
Х
Х
2.2.
Срочные вклады
Х
Х
3.
3.1.
Вклады до востребования
Х
Х
3.2.
Срочные вклады
Х
Х
4.
4.1.
Вклады до востребования
Х
Х
4.2.
Срочные вклады
Х
Х
5.
5.1.
Вклады до востребования
Х
Х
5.2.
Срочные вклады
Х
Х
Всего (сумма строк 1 - 5)
Х
Х
Расчет размера инвестиций в ценные бумаги одного банка второго уровня Республики Казахстан и эмитентов Республики Казахстан, входящих в банковскую группу данного банка, не являющихся банками второго уровня Республики Казахстан, включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей категории - (НД3) - не более 10% от суммы активов по балансу
(тысяч тенге)
N
Наименование эмитента
Категория
эмитента
Сумма
по
балансу
% от
суммы
активов
по
балансу
1
2
3
4
5
1.
Наименование банковской группы
Х
1.1.
Наименование банка
Х

1.1.1.
Акциялар
Х
Х
1.1.2.
Облигациялар
Х
Х
1.2.
Эмитент атауы
Х
1.2.1.
Акциялар
Х
Х
1.1.3.
Облигациялар
Х
Х
1.3.
Эмитент атауы
Х
1.3.1.
Акциялар
Х
Х
1.3.2.
Облигациялар
Х
Х
2.
Банк тобының атауы
Х
2.1.
Банктің атауы
Х
2.1.1.
Акциялар
Х
Х
2.1.2
Облигациялар
Х
Х
2.2.
Эмитент атауы
Х
2.2.1.
Акциялар
Х
Х
2.2.2.
Облигациялар
Х
Х
2.3.
Эмитент атауы
Х
2.3.1.
Акциялар
Х
Х
2.3.2.
Облигациялар
Х
Х
Барлығы (1-2)
Х
Х
Қазақстан Республикасы мен басқа мемлекеттердің
заңдарына сәйкес (Қазақстан Республикасының екінші
деңгейдегі банкі болып табылмайтын банктер тобына
кіретін Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі
банктері мен эмитенттерінің бағалы қағаздарын,
ипотекалық облигацияларын, "Қазақстан Даму Банкі"
ЖАҚ-ның облигацияларын қоспағанда) шығарылған, баланс
бойынша активтердің 10%-нен аспайтын айрықша жоғары
санаты бойынша (НД4) сауда-саттық ұйымдастырушының
ресми тізіміне енген Қазақстан Республикасының бір
эмитентінің мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы
қағаздардағы инвестициясы мөлшерінің есебі
(мың теңге)
N
Эмитент атауы
Эмитент
санаты
Баланс
бойынша
сомасы
Баланс
бойынша
активтер
сома-
сынан
%-пен
1
2
3
4
5
1.
1.1.
Акциялар
Х
Х
1.2.
Облигациялар
Х
Х
2.
2.1.
Акциялар
Х
Х
2.2.
Облигациялар
Х
Х
3.
3.1.
Акциялар
Х
Х
3.2.
Облигациялар
Х
Х
Барлығы (1-3)
Х
Х
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы  _______________________
__________________________           _______________________
(Аты-жөні)                            (қолы)
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бас бухгалтері ______
__________________________           _______________________
(Аты-жөні)                            (қолы)
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымы мөрінің орны
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарына арналған пруденциалдық
нормативтер, оларды есептеу
әдістемесі және пруденциалдық
нормативтердің орындалуы жөнінде
есеп беру, сондай-ақ сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының
активтерін диверсификациялау
дәрежесіне қойылатын талаптар
туралы нұсқаулыққа 2-қосымша
____________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
200__ жылғы ___________  "_____"  жағдай бойынша
пруденциалдық нормативтер есебі үшін
қосымша мәліметтері
(мың теңге)
Белгі N
Көрсеткіштің атауы
Баланс
бойынша
сомасы
1
2
3
8001
Бағдарламалық қамтамасыз ету - материалдық
емес активтер
8002
Басқа да материалдық емес активтер
8003
Шарт талаптарына сай қайта сақтандырушылардан
алынатын сомалар бойынша, күмәнді борыш резер-
він шегере отырып сақтанушыдан (қайта сақтану-
шыдан) және делдалдан алынатын сақтандыру сый-
лықақылары сомалары бойынша мерзімі өтпеген
берешек
8004
Күмәнды борыш резервін шегере отырып, сақтану-
шыдан (қайта сақтанушыдан) және делдалдан
алынатын сақтандыру сыйлықақылары сомалары
бойынша, қайта сақтандырушылардан алынатын
сомалар бойынша 90 күн мерзімге ұзартылған
берешек

1.1.1.
Акции
Х
Х
1.1.2.
Облигации
Х
Х
1.2.
Наименование эмитента
Х
1.2.1.
Акции
Х
Х
1.1.3.
Облигации
Х
Х
1.3.
Наименование эмитента
Х
1.3.1.
Акции
Х
Х
1.3.2.
Облигации
Х
Х
2.
Наименование банковской группы
Х
2.1.
Наименование банка
Х
2.1.1.
Акции
Х
Х
2.1.2
Облигации
Х
Х
2.2.
Наименование эмитента
Х
2.2.1.
Акции
Х
Х
2.2.2.
Облигации
Х
Х
2.3.
Наименование эмитента
Х
2.3.1.
Акции
Х
Х
2.3.2.
Облигации
Х
Х
X
Всего (сумма строк 1 -  2)
Х
Х
Расчет размера инвестиций в негосударственные эмиссионные ценные бумаги одного эмитента Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств (за исключением ценных бумаг банков второго уровня и эмитентов Республики Казахстан, входящих в банковскую группу банка, не являющихся банками второго уровня Республики Казахстан, ипотечных облигаций, облигаций ЗАО "Банк Развития Казахстан"), включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей категории - (НД4) - не более 10% от суммы активов по балансу
(тысяч тенге)
N
Наименование эмитента
Категория
эмитента
Сумма
по
балансу
% от
суммы
активов
по
балансу
1
2
3
4
5
1.
1.1.
Акции
Х
Х
1.2.
Облигации
Х
Х
2.
2.1.
Акции
Х
Х
2.2.
Облигации
Х
Х
3.
3.1.
Акции
Х
Х
3.2.
Облигации
Х
Х
Всего(сумма строк 1 - 3)
Х
Х
Руководитель страховой (перестраховочной) организации
________________________    _____________________
(фамилия, имя, отчество)          (подпись)
Главный бухгалтер страховой (перестраховочной) организации
________________________    _____________________
(фамилия, имя, отчество)          (подпись)
Место печати
страховой (перестраховочной) организации
Приложение 2
к Инструкции о пруденциальных нормативах
страховой (перестраховочной) организации,
методике их расчетов и представлении отчетов
о выполнении пруденциальных нормативов,
а также требованиях к степени
диверсификации активов страховой
(перестраховочной) организации
Дополнительные сведения для
расчета пруденциальных нормативов
по состоянию на "___" ___________ 200__ года
____________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
(тысяч тенге)
N признака
Наименование показателя
Сумма по балансу
1
2
3
8001
Нематериальные активы - программное обеспечение
8002
Прочие нематериальные активы
8003
Задолженность, не просроченная по условиям договорам по суммам к получению от перестраховщиков, страховым премиям к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников, за вычетом резерва по сомнительным долгам
8004
Задолженность, просроченная на срок до 90 дней по суммам к получению от перестраховщиков, страховым премиям к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников, за вычетом резерва по сомнительным долгам

8005
Күмәнды борыш резервін шегергендегі қайта
сақтандырушылардан алынуға жататын сомалар,
сақтанушылардан (қайта сақтанушылардан) және
делдалдардан алынуға жататын сақтандыру
сыйақылары бойынша басқа берешек
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы  _______________________
__________________________           _______________________
(Аты-жөні)                            (қолы)
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бас бухгалтері ______
__________________________           _______________________
(Аты-жөні)                            (қолы)
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымы мөрінің орны

8005
Прочая задолженность по суммам к получению от перестраховщиков, страховым премиям к получению от страхователей (перестрахователей) и посредников, за вычетом резерва по сомнительным долгам
Руководитель страховой (перестраховочной) организации
________________________    _____________________
(фамилия, имя, отчество)          (подпись)
Главный бухгалтер страховой (перестраховочной) организации
________________________    _____________________
(фамилия, имя, отчество)          (подпись)
Место печати
страховой (перестраховочной)
организации