1998 жылғы 1 қаңтардан бергі кезеңдегі табыстың жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған табысқа сәйкестігін анықтау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 21 желтоқсандағы N 310-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 12 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 3355. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 27 желтоқсандағы № 685-ө-м бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 27.12.2013 № 685-ө-м бұйрығымен (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 2-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған 1998 жылғы 1 қаңтардан бергі кезеңдегі табыстың жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары жүзеге асырылған табысқа сәйкестігін анықтау ережесі бекітілсін.
2. Осы Бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап өз күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрiнiң
2004 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 310-ө бұйрығымен бекiтiлген
1998 жылғы 1 қаңтардан бергі кезеңдегі табыстың жинақтаушы
зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары жүзеге
асырылған табысқа сәйкестiгiн белгілеу
ҚАҒИДАЛАРЫ
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 20.03.2013 № 120-ө-м бұйрығымен (алғаш ресми жарияланғаннан күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Осы 1998 жылғы 1 қаңтардан бергі кезеңдегі табыстың жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары жүзеге асырылған табысқа сәйкестiгiн белгілеу Қағидалары «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» Қазақстан Республикасы 1997 жылғы 20 маусымдағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 13-бабы 2-тармағына сәйкес әзiрлендi және Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттік орталықтан (бұдан әрi - Орталық) төленетін зейнетақы төлемдерін есептеу үшін қабылданатын, 1998 жылғы 1 қаңтардан бергі кезеңдегі табыс мөлшерiнiң жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары жүзеге асырылған табысқа сәйкестiгiн белгілеудің тәртiбiн белгiлейдi.
2. «Байқоңыр» кешенінің ресейлік ұйымдарында 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап жұмыс істеген кезеңі үшін алынған табыс туралы мәліметтерді ұсынған жағдайға қағидалар қолданылмайды.

Об утверждении Правил установления соответствия дохода за период с 1 января 1998 года доходу, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 декабря 2004 года № 310-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 января 2005 года № 3355. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 декабря 2013 года № 685-ө-м
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 27.12.2013 № 685-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
С целью реализации пункта 2 статьи 13 Закона Республики Казахстан «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан»  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления соответствия дохода за период с 1 января 1998 года доходу, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
21 декабря 2004 года № 310-п
Правила
установления соответствия дохода за период с 1 января 1998 года
доходу, с которого осуществлялись обязательные пенсионные
взносы в накопительные пенсионные фонды
Сноска. Правила в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 20.03.2013 № 120-ө-м (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила установления соответствия дохода за период с 1 января 1998 года доходу, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 20 июня 1997 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан» (далее - Закон) и определяют порядок установления соответствия размера дохода за период с 1 января 1998 года, принимаемого для исчисления пенсионных выплат из Государственного центра по выплате пенсий (далее - Центр), доходу, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды.
2. Правила не распространяются на случаи предоставления сведений о доходах, полученных за период работы с 1 января 1998 года в российских организациях комплекса «Байконур».

3. Орталықтан төленетін зейнетақы төлемдерін есептеу үшін қабылданатын, 1998 жылғы 1 қаңтардан бергі кезеңдегі табыс мөлшерін анықтау кезінде «Мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеудің, ұстап қалудың (қоса есептеудің) және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударудың ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 15 наурыздағы № 245 қаулысына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу және аудару жүзеге асырылған табыстың барлық түрлерi қабылданады.
4. Мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеу жөнiндегi агент (бұдан әрі - агент) берген есептелген, ұстап қалған және аударылған мiндеттi зейнетақы жарналары көрсетілген 1998 жылғы 1 қаңтардан бастап, кез келген қатарынан үш жылғы табыс туралы анықтама, немесе жеке кәсiпкерлердiң, адвокаттар мен жекеменшік нотариустардың салық органы растаған табысы туралы анықтама өтiнiш иесiнiң табысын растайтын құжат болып табылады.
5. Ұстап қалған және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударылған мiндеттi зейнетақы жарналары сомаларының, өтiнiш иесiнiң зейнетақы төлемдерін тағайындату үшін ұсынылған табысына сәйкестiгi мiндеттi зейнетақы жарналары салымшысының (бұдан әрi - салымшы) транзиттiк шотындағы айналымдардың электронды үзiндi көшiрмесiмен расталады.
6. Орталықтың аудандық (қалалық) бөлiмшелерiнiң қызметкерлері табыс туралы анықтамада, салымшының транзиттiк шотындағы айналымдардың электронды үзiндi көшiрмесiнде көрсетілген сомалардың сәйкестiгiн тексереді.
7. Табыс туралы анықтамада, салымшының транзиттiк шотындағы айналымдардың электронды үзiндi көшiрмесiнде көрсетілген сомалар толық сәйкес болған кезде, Орталықтан төленетін зейнетақы төлемдерін есептеу үшін қабылданатын орташа айлық табыстың мөлшері Заңның 14-бабы 2-тармағына сәйкес айқындалады.
8. Табыс туралы анықтамада, салымшының транзиттiк шотындағы айналымдардың электронды үзiндi көшiрмесiнде көрсетілген мiндеттi зейнетақы жарналарының сомалары сәйкес келмеген немесе толығымен сәйкес келмеген жағдайда, Орталықтың аудандық (қалалық) бөлiмшелерi анықталған айырмашылықтарды агенттен нақтылау үшiн, мөртаңбамен расталған және Орталықтың аудандық (қалалық) бөлiмшесi бастығының қолы қойылған салымшының табыс туралы анықтамасын көшiрмесiн зейнетақы төлемдерін тағайындатуға өтiнiш берген адамға қайтарып береді.
9. Агент өтiнiш иесіне айырмашылықтар анықталған айлар бойынша мiндеттi зейнетақы жарналары аударылғаны туралы осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама-растама береді. Анықтама-растамада өтiнiш берген адамның тегі, аты, әкесiнiң аты мен туған күнiнен басқа, агент банктің белгiсi бар төлем тапсырмаларының көшiрмелерiн қоса, салымшыға 10% мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару жүзеге асырылған төлем тапсырмасының деректемелерін (банктің атауын, банктің банктік сәйкестендіру коды, агент шотының нөмiрiн, төлем тапсырмасының нөмiрiн, күнін, жалпы сомасы мен жарналар сомасын) көрсетіледі.

3. При определении размера среднемесячного дохода за период с 1 января 1998 года для исчисления пенсионных выплат из Центра, принимаются все виды доходов, с которых осуществлялось исчисление, удержание и перечисление обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 марта 1999 года № 245 «Об утверждении Правил исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды».
4. Документом, подтверждающим доход заявителя, является справка о доходе за любые 3 года подряд за период с 1 января 1998 года с указанием исчисленных, удержанных и перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов, выданная агентом по уплате обязательных пенсионных взносов (далее - агент), или справка о доходах индивидуальных предпринимателей, адвокатов и частных нотариусов, подтвержденная налоговым органом.
5. Соответствие сумм обязательных пенсионных взносов, удержанных и перечисленных в накопительные пенсионные фонды, доходу заявителя, представленному для назначения пенсионных выплат, подтверждается электронной выпиской оборотов с транзитного счета вкладчика обязательных пенсионных взносов (далее - вкладчик) в Центре.
6. Работники районных (городских) отделений Центра проверяют соответствие сумм, указанных в справке о доходе, электронной выписке оборотов с транзитного счета вкладчика.
7. При полном соответствии сумм, указанных в справке о доходе, электронной выписке оборотов с транзитного счета вкладчика размер среднемесячного дохода для исчисления пенсионных выплат из Центра определяется в соответствии с пунктом 2 статьи 14 Закона.
8. В случае не соответствия или не полного соответствия сумм перечисленных обязательных пенсионных взносов, указанных в справке о доходе, электронной выписке оборотов с транзитного счета вкладчика, районные (городские) отделения Центра возвращают заявителю, обратившемуся за назначением пенсионных выплат, копию справки о доходе, заверенную печатью и подписью начальника районного (городского) отделения Центра для уточнения выявленных расхождений у агента.
9. Агент предоставляет заявителю справку-подтверждение о перечислении обязательных пенсионных взносов по тем месяцам, в которых выявились расхождения по форме, согласно приложению к настоящим Правилам. В справке-подтверждении, кроме фамилии, имени, отчества и даты рождения обратившегося, агент указывает реквизиты платежного поручения (наименование банка, банковский идентификационный код банка, номер счета агента, номер, дату, общую сумму платежного поручения и сумму взносов), по которым осуществлялся перевод 10 % обязательных пенсионных взносов вкладчику, с приложением копий платежных поручений с отметкой банка.

10. Айлар бойынша анықталған айырмашылықтар нақтыланғанға дейiн зейнетақы төлемдерiн есептеу үшiн қабылданатын орташа айлық табыс, айырмашылық анықталған айлардағы табыс сомасын алып тастай отырып, жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару жүзеге асырылған айлардағы табыс пен салымшының транзиттiк шотындағы айналымдардың электронды үзiндi көшiрмесiмен расталған сомалардан анықталады.
Бұл орайда, Заңның 14-бабы 2-тармағына сәйкес жұмыс істеген 3 жылғы зейнетақы төлемдерін есептеу үшін қабылданатын табыс, жинақтаушы зейнетақы қорларына мiндеттi зейнетақы жарналары жүзеге асырылған жалпы табыс сомасын отыз алтыға бөлу жолымен айқындалады.
11. 1998 жылғы 1 қаңтардан бергі кезеңдегі, мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу және жинақтаушы зейнетақы қорларына аудару жүзеге асырылмаған табыс зейнетақы төлемдерін есептеу үшін қабылданбайды.
12. Өтiнiш беруші мiндеттi зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу және жинақтаушы зейнетақы қорларына аудару толық жүргiзiлмеуiмен байланысты табысы туралы қосымша құжаттар ұсынған жағдайда, тағайындалған зейнетақы төлемдерін қайта есептеу Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылға 25 тамыздағы № 819 Қаулысымен бекітілген мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыларды, Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталықтан төленетін зейнетақы төлемдерін, мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және төлеуді жүзеге асыру ережесінің 28-тармағына сәйкес жүргiзiледi.
Бұл ретте, қосымша ұсынылған құжаттар бойынша ескерiлетiн орташа айлық табыс кезеңі, бастапқы ұсынылған, зейнетақы төлемiнiң мөлшері есептелген кезеңге сәйкес болуы тиіс.
1998 жылғы 1 қаңтардан бергі
кезеңдегі табыстың жинақтаушы
зейнетақы қорларына мiндеттi
зейнетақы жарналары жүзеге
асырылған табысқа сәйкестiгiн
анықтау қағидасына қосымша
Нысан
Берілген күні ______________
Мiндеттi зейнетақы жарналарын аудару туралы
АНЫҚТАМА-РАСТАМА
Салымшы
______________________________________________
Тегі  | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
______________________________________________
Аты    | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
______________________________________________
Әкесiнiң аты | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
__________________
Туған күні   | | | | | | | | |
күні айы жылы
Құжат түрі: Жеке куәлік
__________________________
Нөмiрi  | | | | | | | | | | ____________________ берiлдi
Жеке сәйкестендіру коды (ЖСК)
_________________________
№ | | | | | | | | | | | | |
Ұйымның атауы _____________________________________________________
____________________
Төлеуші ұйымның БСН  | | | | | | | | | | |
Төлеуші - ұйымның орналасқан жері _________________________________
________ бастап ________________ қоса алынған кезең бойынша
Төлеуші - ұйымның орналасқан жері _________________________________
________ бастап ________________ қоса алынған кезең бойынша
Құжат
күнi
Төлем
тапсыр
Банк
БИК-i
Банктiң
атауы
Зейнетақы
қоры
Шот
нөмiрi
Төлем
тапсырмасының
сомасы
Жарналар
сомасы
М.О. Кәсiпорын басшысы
Бас бухгалтер

10. До уточнения выявленных расхождений по месяцам среднемесячный доход для исчисления размеров пенсионных выплат определяется из суммы дохода за месяцы, за которые осуществлялось перечисление обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды и подтвержденные электронной выпиской оборотов с транзитного счета вкладчика, исключив сумму дохода за те месяцы, в которых обнаружились расхождения.
При этом в соответствии с пунктом 2 статьи 14 Закона доход для исчисления пенсионных выплат за 3 года работы определяется путем деления общей суммы дохода, с которого осуществлялись обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, на тридцать шесть.
11. Доход за период с 1 января 1998 года, с которого не осуществлялось исчисление, удержание и перечисление обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, для исчисления пенсионных выплат не принимается.
12. В случае предоставления заявителем дополнительных документов о доходе, связанных с неполным исчислением, удержанием и несвоевременным перечислением агентом обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, перерасчет назначенных пенсионных выплат производится в соответствии с пунктом 28 Правил назначения и осуществления выплаты государственных базовых социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат из Государственного центра по выплате пенсий, государственной базовой пенсионной выплаты, государственных специальных пособий, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года № 819.
При этом период учитываемого среднемесячного дохода по дополнительно представленным документам должен соответствовать периоду первоначально представленного среднемесячного дохода, из которого был исчислен размер пенсионной выплаты.
Приложение 1
к Правилам установления соответствия дохода
за период с 1 января 1998 года доходу, с которого
осуществлялись обязательные пенсионные взносы
в накопительные пенсионные фонды
Форма
Дата выдачи ____________
СПРАВКА-ПОДТВЕРЖДЕНИЕ
о перечислении обязательных пенсионных взносов
Вкладчик  _________________________________________________
Фамилия  |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
__________________________________________________
Имя      |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
__________________________________________________
Отчество |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
_______________________
Дата рождения |__|__|__|__|__|__|__|__|
число    месяц     год
Вид документа: Удостоверение личности
__________________________
Номер  |__|__|__|__|__|__|__|__|__| выдано _________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
_________________________________
№ |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Наименование организации __________________________________
____________________________
БИН организации-плательщика |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|
Местонахождение организации-плательщика __________________
За период с _______ по ________
Дата
документа
платежного
поручения
БИК
банка
Наименование
банка
Пенсионный
фонд
Номер
счета
Сумма
плат.
поручения
Сумма
взносов
М.П.  Руководитель
предприятия
Главный
бухгалтер