"Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу және оңалту орталықтары туралы ережені бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің 2004 жылғы 25 желтоқсандағы N 708 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 17 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 3360. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 10 қаңтардағы № 1 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2011.01.10 № 1  (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
(Ескерту.
"Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу және оңалту орталықтары туралы ереже бекітілсін.
2. Астана, Алматы қалалары, облыстардағы және көліктегі Ішкі істер басқармаларының (бас басқармаларының) бастықтары, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің арнайы полиция басқармасы:
1) ішкі істер органдарының басшы және инспекторлық құрамының осы Ережені зерделеуін ұйымдастырсын;
2) кәмелетке толмағандар саласы бойынша ішкі істер органдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңына сәйкес Ереженің нақты және бірдей қолданылуын қамтамасыз етсін;
3) Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу және оңалту орталықтарының штаттық құрылымы мен санын Үлгілік штаттарға (Ережеге 3-қосымша) сәйкес келтірсін. Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу және оңалту орталықтары қызметкерлерінің Ереженің талаптарын зерделегенін анықтау үшін олардың білімін бағалауды ұйымдастырсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкіісмині Қоғамдық қауіпсіздік департаментінің бастығы полиция полковнигі Ғ.А. Алпысбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Министрдің міндетін атқарушы
полиция генерал-лейтенанты
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
12 қаңтар 2005 жыл
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
6 қаңтар 2005 жыл
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
30 желтоқсан 2004 жыл
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2004 жылғы 25 желтоқсандағы
N 708 бұйрығымен бекітілген
Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау,
бейімдеу және оңалту орталығы туралы ереже
Осы Ереже Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу және оңалту орталықтары қызметінің құқықтық негіздерін, кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың және балалардың қадағалаусыз қалуының профилактикасы саласындағы олардың құзыретін айқындайды.

Об утверждении Положения о Центрах временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 декабря 2004 года № 708. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 17 января 2005 года № 3360. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 января 2011 года № 1
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 10.01.2011 № 1 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Центрах временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних.
2. Начальникам Главных управлений (Управлений) внутренних дел городов Астаны, Алматы, областей и на транспорте, Управлению специальной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) организовать изучение настоящего Положения руководящим и инспекторским составом органов внутренних дел;
2) обеспечить точное и единообразное применение Положения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регламентирующим деятельность органов внутренних дел по линии несовершеннолетних;
3) привести штатную структуру и численность Центров временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних в соответствие с Типовыми штатами (приложение 3 к Положению). Организовать оценку знаний у сотрудников Центров временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних на предмет изучения требований Положения.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Департамента общественной безопасности Министерства внутренних дел Республики Казахстан полковника полиции Алпысбаева Г.А.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Министра внутренних дел
генерал-лейтенант полиции
"Согласовано"
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
12.01.2005 г.
"Согласовано"                           "Согласовано"
Министр образования и науки            Министр здравоохранения
Республики Казахстан                   Республики Казахстан
06.01.2005 г.
Утверждено приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 25 декабря 2004 года N 708
Положение
о Центрах временной изоляции, адаптации и реабилитации
несовершеннолетних
Настоящее Положение определяет правовые основы деятельности Центров временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних, их компетенцию в области профилактики правонарушений и безнадзорности среди несовершеннолетних.

1. Жалпы ережелер
1. Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу және оңалту орталықтары (бұдан әрі Орталық) - осы Ереженің 3-тармағында аталған кәмелетке толмағандарды қабылдауды және уақытша ұстауды, әлеуметтік бейімдеуді және оңалтуды қамтамасыз ететін ішкі істер органдарының қарамағында болатын арнайы балалар мекемелері болып табылады.
2. Орталықтың негізгі міндеттері:
1) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың, қадағалаусыз және панасыз қалудың алдын алу, оған ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау және болдырмау;
2) кәмелетке толмағандарды қабылдау, кәмелетке толмағандарды әлеуметтік бейімдеу және оңалту;
3) кәмелетке толмағандарды құқық бұзушылықтар немесе қоғамға жат іс-әрекеттер жасауға тарту фактілерін анықтау және жолын кесу;
4) кәмелетке толмағандарды арнайы білім беру ұйымдарына және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарына жеткізу, тұрып жатқан балалар мен жасөспірімдерді орналастыру жөнінде өзге де шаралар қабылдау болып табылады;
5) кәмелетке толмағандарды бағып-күтудің, мекеменің аумағын күзетуді, тәрбиеленушілердің жеке қауіпсіздігін және олардың теріс әсерден барынша қорғалуын, мекеменің аумағына бөгде адамдардың еркін кіруін және одан тәрбиеленушілердің өз еркімен кетуін шектеуді, кәмелетке толмағандарды тәулік бойы, оның ішінде ұйқыға бөлінген уақытта қадағалау мен бақылауды, кәмелетке толмағандардың өздерін, олардың заттары мен тынығатын бөлмелерін тексеріп қарауды қамтитын арнайы жағдайларын қамтамасыз етеді.
2. Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу
және оңалту орталықтарының қызметін ұйымдастыру
3. Орталыққа:
1) қылмыстық жауаптылыққа тартылатын жасқа жеткенге дейін қоғамға қауіпті әрекет жасаған;
2) өмір сүру және тәрбиелену жағдайлары бойынша бұрынғы тұрғылықты жерінде бұдан әрі тұру мүмкіндігі болмаған жағдайларда қылмыс жасағандығы айыпталған;
3) арнаулы білім беру ұйымдарына және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарына жіберілген;
4) ата-аналарын немесе басқа да заңды өкілдерін анықтау үшін үш жастан он сегіз жасқа дейінгі қадағалаусыз және панасыз қалған;
5) уақытылы орналастыру мүмкіндігі болмаған жағдайда ата-анасының немесе олардың орнындағы адамдардың қамқорлығынсыз қалған, сондай-ақ олардың өміріне немесе денсаулығына тікелей қауіп төнген кезде қорғаншы және қамқоршы органы ата-анасынан (олардың біреуінен) немесе оларды қамқорлыққа алған басқа да адамдардан алып қойған кәмелетке толмағандар белгіленген тәртіппен орналастырылады.
Осы тармақтың 4) және 5) тармақшаларында аталған кәмелетке толмағандар Орталықта өзге де негіздер бойынша ұсталып отырған кәмелетке толмағандардан бөлек ұсталады.

1. Общие положения
1. Центры временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних (далее Центр) - специальные детские учреждения, находящиеся в ведении органов внутренних дел, обеспечивающие прием и временное содержание, социальную адаптацию и реабилитацию несовершеннолетних, указанных в пункте 3 настоящего Положения.
2. Основными задачами Центра являются:
1) предупреждение правонарушений, безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних, выявление и устранение причин и условий, им способствующих;
2) прием несовершеннолетних, социальная адаптация и реабилитация несовершеннолетних;
3) выявление и пресечение фактов вовлечения несовершеннолетних в совершение правонарушений или антиобщественных действий;
4) доставление несовершеннолетних в специальные организации образования и организации образования с особым режимом содержания, принятие иных мер по устройству содержащихся детей и подростков;
5) обеспечение специальных условий содержания несовершеннолетних, включающих в себя охрану территории учреждения, личную безопасность воспитанников и их максимальную защищенность от негативного влияния, ограничение свободного входа на территорию учреждения посторонних лиц и самовольного ухода из него воспитанников, круглосуточное наблюдение и контроль за несовершеннолетними, в том числе во время, отведенное для сна, проведение личного осмотра несовершеннолетних, их вещей и спальных помещений.
2. Организация деятельности Центров временной
изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних
3. В Центры в установленном порядке могут быть помещены несовершеннолетние:
1) совершившие общественно опасные деяния до достижения возраста, с которого наступает уголовная ответственность;
2) обвиняемые в совершении преступлений в случаях, когда по условиям жизни и воспитания невозможно дальнейшее их проживание по прежнему месту жительства;
3) направляемые в специальные организации образования и организации образования с особым режимом содержания;
4) безнадзорные и беспризорные в возрасте от трех до восемнадцати лет для установления родителей или других законных представителей;
5) оставшиеся без попечения родителей или лиц, их заменяющих, в случае невозможности их своевременного устройства, а также отобранные при непосредственной угрозе их жизни или здоровью органом опеки и попечительства от родителей (одного из них) или от других лиц, на попечении которых они находятся.
Несовершеннолетние, указанные в подпунктах 4) и 5) настоящего пункта, содержатся отдельно от несовершеннолетних, находящихся в Центре по иным основаниям.

4. Кәмелетке толмағандарды Орталыққа орналастыруға:
1) осы Ереженің 4-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында аталған кәмелетке толмағандарға қатысты - прокурор санкция берген қылмыстық қудалау органының қаулысы немесе соттың қаулысы;
2) осы Ереженің 4-тармағының 4) және 5) тармақшаларында аталған кәмелетке толмағандарға қатысты - қорғаншы және қамқоршы органының қаулысы негіз болып табылады.
Кәмелетке толмағанды Орталыққа орналастыру туралы қаулыға міндетті кәмелетке толмағанның тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын зерттеу актісі мен мінездемесі, сондай-ақ оның ата-анасының (тұрғылықты жері анықталған жағдайда) мінездемесі, Орталыққа орналастыру себептерін негіздейтін қалалық, аудандық, желілік ішкі органдарының бастығы бекіткен қорытындының көшірмесі қосылады. Осы Ереженің 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген кәмелетке толмағандардың материалдарына қылмыстық жауапкершілікке тартылатын жасқа толмауына байланысты қылмыстық іс қозғаудан бас тарту туралы қаулының көшірмесі, ал осы Ереженің 4-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген кәмелетке толмағандардың материалдарына айыпталушы ретінде жауапқа тарту туралы қаулының көшірмесі қоса беріледі.
5. Түнгі уақытта, демалыс немесе мереке күндері, сондай-ақ өзге де ерекше жағдайларда осы Ереженің 1-тармағының 1), 4) және 5) тармақшаларында аталған кәмелетке толмағандар Орталыққа қалалық, аудандық, желілік ішкі істер органы бастығының (бастықтың орынбасарының) қаулысы негізінде орналастырылуы мүмкін (1-қосымша), бұл туралы жиырма төрт сағат ішінде Орталық әкімшілігі Орталықтың орналасқан жері бойынша прокурорды жазбаша түрде хабардар етуге міндетті.
Осы тармақта аталған кәмелетке толмағандарды одан әрі ұстау не орналастыру туралы мәселені шешу үшін оларға қатысты материалдарды Орталыққа орналастырылған сәттен бастап үш тәулік ішінде қалалық, аудандық, желілік ішкі істер органдарының қызметкерлері:
осы Ереженің 4-тармағының 1) тармақшасында аталған кәмелетке толмағандарға қатысты - сотқа немесе прокурорға (Орталыққа орналастыру туралы қаулы, қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы қаулының көшірмесі, кәмелетке толмағанның тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларын зерттеу актісі және мінездемесі, оның ата-анасының (тұрғылықты жері анықталған жағдайда) мінездемесі);
осы Ереженің 4-тармағының 4) және 5) тармақшаларында аталған кәмелетке толмағандарға қатысты - қорғаншылық және қамқоршылық органына (Орталыққа орналастыру туралы қаулы, панасыздық, қадағалаусыздық белгілері болуын негіздейтін қамқоршысыз қалғанын не болмаса баланың өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп төнгені туралы қалалық, аудандық, желілік ішкі істер органының бастығы бекіткен қорытынды, мекенжай бюросының анықтамасы) ұсынады.
Қалалық, аудандық, желілік ішкі істер органы прокурорға жіберілген хаттың және материалдардың көшірмелерін Орталыққа жібереді. Аталған материалдарды өз уақытында немесе өз уақытында ұсынылмаған жағдайда жауапкершілік кәмелетке толмағандарды Орталыққа жеткізген қалалық, аудандық, желілік ішкі істер органының басшылығына жүктеледі.
Кәмелетке толмағандарды Орталықта одан әрі ұстау туралы шешімді тиісінше прокурор, сот немесе қамқоршылық және қорғаншылық органдары қалалық, аудандық, желілік ішкі істер органдарынан түскен материалдарға сәйкес қабылдайды. Шешімнің қабылданғаны туралы ақпарат Орталықтың әкімшілігіне қалалық, аудандық, желілік ішкі істер органдарынан 24 сағаттың ішінде ұсынылады.

4. Основаниями помещения несовершеннолетних в Центр являются:
1) постановление органа уголовного преследования, санкционированное прокурором, или постановление суда в отношении несовершеннолетних, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 4 настоящего Положения;
2) постановление органа опеки и попечительства в отношении несовершеннолетних, указанных в подпунктах 4) и 5) пункта 4 настоящего Положения.
К постановлению о помещении несовершеннолетнего в Центр в обязательном порядке приобщаются: акт обследования жилищно-бытовых условий и характеристики на несовершеннолетнего, а также его родителей (при установлении места жительства) и заключение, обосновывающее причины помещения в Центр, утвержденное начальником городского,  районного, линейного органа внутренних дел (далее - горрайлинорган). К материалам на несовершеннолетних, указанных в подпункте 1) пункта 4 настоящего Положения, дополнительно прилагается копия постановления об отказе в возбуждении уголовного дела в связи с не достижением возраста, с которого наступает уголовная ответственность, а на несовершеннолетних, указанных в подпункте 2) пункта 4 настоящего Положения, - копия постановления о привлечении в качестве обвиняемого.
5. В ночное время, выходные или праздничные дни, а также в иных исключительных случаях несовершеннолетние, указанные в подпунктах 1), 4) и 5) пункта 4 настоящего Положения, могут быть помещены в Центр на основании постановления начальника (заместителя начальника) горрайлиноргана (приложение 1), о чем в течение двадцати четырех часов администрация Центра обязана письменно известить прокурора по месту нахождения Центра.
Для решения вопроса о дальнейшем содержании либо устройстве несовершеннолетних, указанных в настоящем пункте, материалы в отношении них в течение трех суток с момента помещения в Центр представляются сотрудниками горрайлиноргана:
в суд или прокурору на несовершеннолетних, указанных в подпункте 1) пункта 4 настоящего Положения (постановление о помещении в Центр, копия постановления об отказе в возбуждении уголовного дела, акт обследования жилищно-бытовых условий и характеристики несовершеннолетнего и его родителей (при установлении места жительства);
органу опеки и попечительства на несовершеннолетних, указанных в подпунктах 4) и 5) пункта 4 настоящего Положения (постановление о помещение в Центр, заключение, утвержденное начальником горрайлиноргана внутренних дел, обосновывающее наличие признаков безнадзорности, беспризорности, лишения попечительства либо непосредственной угрозы жизни и здоровью ребенка, справка из адресного бюро).
Копии письма в прокуратуру и материалы горрайлинорган направляет в Центр. Ответственность за несвоевременное предоставление или не предоставление указанных материалов возлагается на руководство горрайлиноргана, доставившего несовершеннолетнего в Центр.
Решение о дальнейшем содержании несовершеннолетнего в Центре принимается, соответственно, прокурором, судом либо органом опеки и попечительства после поступления материалов из горрайлиноргана. Информация о принятом решении в течение 24 часов представляется горрайлинорганом администрации Центра.

6. Кәмелетке толмағандарды Орталыққа орналастыру үшін қажетті құжаттарды жинақтауды ішкі істер органдары қамтамасыз етеді. Орталыққа жеткізілген кәмелетке толмағандар туралы деректер тігілген және нөмірленген журналға тіркеледі (6-қосымша). Кәмелетке толмағанның сауалнамалық деректері мен оның Орталыққа орналастырылу себептері толық анықталғаннан кейін оған қағаз және электрондық түрдегі есепке алу - статистикалық карточка (7-қосымша) толтырылады, ол алфавит ретімен 5 жыл сақталады, кейін мекеменің мұрағатына тапсырылады. Орталықта ұсталатын кәмелетке толмағандар туралы мәліметтер белгіленген тәртіппен ІІББ-ІІБ-нің, Алматы, Астана қалаларының ақпараттық-техникалық қызметі бөлімшелеріне жіберіледі.
7. Осы баптың 1-тармағында аталған кәмелетке толмағандардың Орталықта болу мерзімі отыз тәуліктен аспауға тиіс. Осы Ереженің 1-тармағының 2), 4) және 5) тармақшаларында аталған кәмелетке толмағандардың Орталықта болу мерзімі оларды орналастыру мүмкіндігін қамтамасыз ету, ата-аналарын немесе өзге де заңды өкілдерін анықтау не қылмыстық істі жан-жақты тергеу үшін тек алты айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін. Осы санаттағы кәмелетке толмағандардың Орталықта болу мерзімін ұзартуға:
1) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында аталған кәмелетке толмағандарға қатысты - прокурор санкция берген қылмыстық қудалау органының қаулысы немесе соттың қаулысы;
2) осы Ереженің 1-тармағының 4) және 5) тармақшаларында аталған кәмелетке толмағандарға қатысты - қорғаншы және қамқоршы органының қаулысы негіз болып табылады.
Кәмелетке толмағандардың Орталықта болу мерзімдерін ұзартудың әрбір жағдайында оның басшылығы тиісінше Орталықтың тұрған жеріндегі прокурорға немесе қамқоршылық және қорғаншылық органына және Астана, Алматы қалалары, облыстардағы Ішкі істер Бас басқармаларының (басқармаларының) қоғамдық қауіпсіздік басқармасына оларды осы мекемеде бұдан әрі ұстау қажеттілігі туралы негізделген материалдар ұсынады. Осы Ереженің 4-тармақтың 4) және 5) тармақшаларында аталған кәмелетке толмағандардың болуын екі айдан астам мерзімге ұзартудың әрбір фактісі бойынша Орталықтың оларды орналастырғаны туралы жұмысын растайтын материалдарының, қамқоршылық және қорғаншылық органдары жауаптарының көшірмелерін жинақтап, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне, қоғамдық қауіпсіздік басқармасы, Астана, Алматы қалалары, облыстардағы Ішкі істер Бас басқармалары (басқармаларының) бастықтары ақпарат жібереді.
8. Кәмелетке толмағандардың Орталықта болу мерзіміне денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган жариялаған карантин кезеңі, сондай-ақ кәмелетке толмағандардың ауруына байланысты, денсаулық сақтау ұйымында болу уақыты және де стационарлық көмек беруі енбейді.

6. Сбор документов, необходимых для помещения несовершеннолетних в Центр, обеспечивают органы внутренних дел. Данные о несовершеннолетних, доставленных в Центр, регистрируются в прошнурованном и пронумерованном журнале (приложение 6). После уточнения анкетных данных несовершеннолетнего и причин помещения его в Центр на него заводится учетно-статистическая карточка (приложение 7) на бумажном и электронном носителях, хранящаяся в алфавитном порядке 5 лет, по истечение которых она сдается в архив учреждения. Сведения о несовершеннолетних, содержащихся в Центре, в установленном порядке направляются в подразделения информационно-технической службы Управлений (Главных управлений) внутренних дел городов Астаны, Алматы областей (далее - ГУВД-УВД).
7. Несовершеннолетние, указанные в пункте 4, могут находиться в Центре не более тридцати суток. Срок пребывания в Центре несовершеннолетних, указанных в подпунктах 2), 4) и 5) пункта 4 настоящего Положения, может быть продлен не более чем до шести месяцев только для обеспечения возможности их устройства, установления родителей или других законных представителей либо всестороннего расследования уголовного дела. Основанием для продления срока пребывания несовершеннолетних данных категорий в Центре являются:
1) постановление органа уголовного преследования, санкционированное прокурором, или постановление суда в отношении несовершеннолетних, указанных в подпункте 2) пункта 4;
2) постановление органа опеки и попечительства в отношении несовершеннолетних, указанных в подпунктах 4) и 5) пункта 4 настоящего Положения.
В каждом случае продления сроков пребывания несовершеннолетних в Центре его руководство представляет, соответственно, прокурору либо органу опеки и попечительства по месту нахождения Центра и управлению общественной безопасности ГУВД-УВД материалы, обосновывающие необходимость их дальнейшего содержания в данном учреждении. По каждому факту продления срока содержания несовершеннолетних в Центре, указанных в подпунктах 4) и 5) пункта 4 настоящего Положения, на срок более двух месяцев в Министерство внутренних дел Республики Казахстан направляется информация с приобщением копий материалов, подтверждающих работу Центра по их устройству, и ответы органов опеки и попечительства.
8. В срок пребывания несовершеннолетних в Центре не входит период карантина, объявленного уполномоченным органом в области здравоохранения, а также время нахождения несовершеннолетнего в связи с болезнью в организации здравоохранения, оказывающей стационарную помощь.

9. Орталыққа алкогольдік, есірткілік немесе уытқұмарлық мас болу күйіндегі кәмелетке толмағандар, сондай-ақ айқын психикалық аурудың белгілері бар кәмелетке толмағандар орналастырылуға тиіс емес.
10. Кәмелетке толмағанды Орталықта ұстау мерзімінің бұзылғаны үшін жауапкершілік оның бұзылуына кінәлі органның және мекеменің лауазымды адамдарына жүктеледі.
11. Кәмелетке толмағандарды тәулік бойы қабылдау және ұстау режимін қолдауды тәуліктік наряд кезекшісі қамтамасыз етеді. Наряд басшысы міндетті түрде Орталықтың офицерлік құрамы қатарындағы лауазымды адам болып табылады.
12. Орталыққа орналастырылған кәмелетке толмағандардың тәуліктік азық-түлік алуға үлесі, киіммен, аяқ киіммен қамтамасыз ету, "Мұқтаж азаматтарға олардың білім алу кезеңінде берілетін әлеуметтік көмектің мөлшері мен көздері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 17 мамырдағы N 738 қаулысымен белгіленген нормалар бойынша жүзеге асырылады.
13. Орталыққа орналастырылған кәмелетке толмағандар жасына және жынысына қарай топтар бойынша орналастырылады және тәулік бойы бақылауда болады. Топтардағы адам саны 20-дан аспауы тиіс.
14. <*>
Ескерту. 14-тараудың күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2010.05.06 N 157, ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2010.05.18 N 350 және ҚР Ішкі істер министрінің 2010.06.14 N 272 (ресми жарияланған бірінші күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен.
15. Орталыққа орналастырылған кәмелетке толмағандарды ұстау тәртібі:
1) Орталықта ұсталатын кәмелетке толмағандарды тәулік бойы қадағалаумен және бақылаумен;
2) оқу-тәрбие жұмысы, әлеуметтік-педагогикалық бейімдеу және оңалту жүйесімен;
3) ұстаудың белгіленген тәртібі мен жеке гигиена ережелерін сақтаумен және қолдаумен;
4) Орталық басшыларының рұқсатынсыз мекеме аумағынан тыс жерге еркін шығу мүмкіндігін болдырмаумен анықталады.
16. Ұстаудың белгіленген тәртібін бұзған кәмелетке толмағандармен Орталықтың психологы және профилактика инспекторы жеке-тәрбие жұмысын жүргізеді, ол туралы жасөспірімге толтырылатын қадағалау ісіне тиісті жазба жазылады.
17. Кәмелетке толмағанды Орталыққа орналастыру алдында жасөспіріммен бір жыныстағы тұлға болып табылатын кезекшілік наряд қызметкерлері, кәмелетке толмағанды алып келген адамның қатысуымен оған жеке тексеру жүргізеді.
18. Анықтау, алдын-ала тергеу барысында сақтауға алынған қопарылғыш құрылғыларды, ататын мылтықтарды, қару-жарақтарды, қопарылғыш заттарды, радиоактивті материалдар, есірткілік құралдарды, психотроптық, тез әсер ететін және улы заттарды сақтау тиісті сот сараптамасы мекемесінде тексерілгеннен кейін тек, ҰҚҚ шаруашылық бөлімшелерінде, әскери бөлімдердің немесе тиісті мемлекеттік кәсіпорындардың арнайы жабдықталған ғимараттарда жүргізіледі.
Жеке тексеру хаттамамен ресімделеді, онда алып қойылған барлық заттар мен нәрселер нөмірлері, сериялары және айқын ерекшеліктері көрсетіле отырып, толық жазылады.

9. Помещению в Центр не подлежат несовершеннолетние, находящиеся в состоянии алкогольного, наркотического или токсического опьянения, а также несовершеннолетние с явно выраженными симптомами психических заболеваний.
10. Ответственность за нарушение срока содержания несовершеннолетнего в Центре возлагается на должностных лиц органов и учреждений, по вине которых было допущено данное нарушение.
11. Поддержание круглосуточного режима содержания и приема несовершеннолетних обеспечивается дежурством суточного наряда. Старшим наряда в обязательном порядке является должностное лицо из числа офицерского состава Центра.
12. Суточное довольствие, обеспечение одеждой, обувью и мягким инвентарем несовершеннолетних, помещенных в Центр, осуществляется по нормам, установленным  постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2000 года N 738 "О размерах и источниках социальной помощи нуждающимся гражданам в период получения ими образования".
13. Несовершеннолетние, помещенные в Центр, размещаются в зависимости от возраста и пола по группам и находятся под круглосуточным наблюдением. Численность групп не должна превышать 20 человек.
14. Утратил силу совместным приказом Министра юстиции РК от 06.05.2010 № 157, Министра здравоохранения РК от 18.05.2010 № 350 и Министра внутренних дел РК от 14.06.2010 № 272 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
15. Порядок содержания несовершеннолетних, помещенных в Центр определяется:
1) круглосуточным наблюдением и контролем за несовершеннолетними, содержащимися в Центре;
2) системой учебно-воспитательной работы, социально-педагогической адаптацией и реабилитацией;
3) соблюдением и поддержанием установленного порядка содержания и личной гигиены;
4) исключением возможности свободного выхода за пределы территории учреждения без разрешения руководства Центра.
16. С несовершеннолетними, нарушившими установленный порядок содержания, проводится индивидуальная воспитательная работа психологом и инспектором профилактики Центра, о чем делается соответствующая запись в наблюдательном деле на подростка.
17. Перед помещением несовершеннолетнего в Центр сотрудниками дежурного наряда, являющимися представителями одного пола с подростком, в присутствии лица, доставившего несовершеннолетнего, производится его личный осмотр.
18. Во время осмотра подлежат изъятию оружие, боеприпасы, взрывчатые и ядовитые вещества, наркотические средства, деньги и иные ценные бумаги, ювелирные изделия, спиртные напитки, табачные изделия, спички, документы, колющие, режущие, пилящие и иные предметы, запрещенные к обращению в условиях Центра, а также вещи, которые в случае совершения преступления могут свидетельствовать о причастности к нему несовершеннолетнего.
Личный осмотр оформляется протоколом, где подробно описываются все изъятые вещи и предметы с указанием номеров, серий и отличительных особенностей.

19. Қылмыстық, азаматтық істер және әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша заттай дәлелдемелер болып табылатын нәрселерді, заттарды және құжаттарды алу және сақтау Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 30 желтоқсанда N 658 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1998 жылғы 11 желтоқсандағы N 121, Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 1998 жылғы 1 желтоқсандағы N 1043 ца, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік Комитеті төрағасының 1998 жылғы 8 желтоқсандағы N 73, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 1998 жылғы 22 желтоқсандағы N 598, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 1998 жылғы 2 желтоқсандағы N 429, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 1998 жылғы 28 желтоқсандағы N 111 бірлескен бұйрығымен бекітілген "Соттың, прокуратура, алдын-ала тергеу, анықтау, сот сараптамасы органдарының қылмыстық, азаматтық істер жөніндегі және әкімшілік құқық бұзушылық істері туралы құжаттарды, заттай дәлелдемелерді алу, есепке алу, сақтау, беру және жою тәртібі туралы" нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
20. Орталыққа орналастырылған кәмелетке толмағандарға бақылау істері (5-қосымша) ашылады, олардың көшірмелері жасөспірімдердің тұрғылықты жеріндегі аумақтық ішкі істер органдарына немесе одан әрі ұсталатын жеріне сәйкес білім беру ұйымына жіберіледі. Орталыққа орналастырылған кәмелетке толмағандар туралы ақпарат осы мекемеге бекітілген ІІББ-ІІБ Криминалдық полиция басқармасының қызметкеріне ұсынылады.
21. Байқау ісі бойынша жұмыс аяқталғаннан кейін кәмелетке толмағанды Орталыққа орналастыру себептері және онымен қандай профилактикалық жұмыс жүргізілгені туралы ақпарат көрсетіле отырып, Орталық бастығы дәлелді қаулы шығарады, оның көшірмесі жеке номенклатуралық іске тігіледі.
22. Орталықта ұсталатын кәмелетке толмағандармен профилактикалық, бейімдеу және оңалту жұмысын ұйымдастыру мен орналастыру негіздерін, жасаған іс-әрекетінің маңызын, педагогикалық бақылаусыздық деңгейін, жасын, отбасылық-тұрмыстық жағдайларды және жасөспірімге теріс әсер тигізген мән-жайларды ескере отырып, жүзеге асырылады.
23. Арнаулы білім беру ұйымдарына және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарына жіберілетін кәмелетке толмағандармен құқықтық оқыту және осында болуына байланысты алдағы жағдайларға әлеуметтік-педагогикалық бейімдеу жүргізіледі.
24. Қамқоршысыз қалған кәмелетке толмағандарға қатысты Орталықтың қызметкерлері одан әрі оларды қорғаншы және қамқоршы органдарына беру үшін қажетті құжаттарды ресімдейді.

19. Изъятие и хранение предметов, веществ и документов, являющихся вещественными доказательствами по уголовным, гражданским делам и делам об административных правонарушениях осуществляется в соответствии с  Инструкцией "О порядке изъятия, учета, хранения, передачи и уничтожения вещественных доказательств, документов по уголовным делам, гражданским делам и делам об административных правонарушениях судом, органами прокуратуры, предварительного следствия, дознания и судебной экспертизы", утвержденной совместным приказом Министерства юстиции Республики Казахстан от 12 ноября 1998 года N 121, Генерального прокурора Республики Казахстан от 1 декабря 1998 года N 1043ца, председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 8 декабря 1998 года N 73, Министра финансов Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года N 598, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 1998 года N 429, Министра государственных доходов Республики Казахстан от 28 декабря 1998 года N 111, зарегистрированным в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 1998 года N 658.
20. На несовершеннолетних, помещенных в Центр, заводятся наблюдательные дела (приложение 5), копии которых направляются, соответственно, в территориальные органы внутренних дел по месту жительства подростков или в организации образования по месту их дальнейшего содержания. Информация о несовершеннолетних, помещенных в Центр, представляется сотруднику управления криминальной полиции ГУВД-УВД, закрепленному за данным учреждением.
21. При завершении работы по наблюдательному делу начальником Центра выносится мотивированное постановление с указанием причин помещения несовершеннолетнего в Центр и информации о проведенной с ним профилактической работе, копия которого подшивается в отдельное номенклатурное дело.
22. Организация профилактической, адаптационной и реабилитационной работы с несовершеннолетними, содержащимися в Центре, осуществляется исходя из оснований помещения, значимости совершенного деяния, степени педагогической запущенности, возраста, семейно-бытовых условий и иных обстоятельств, оказавших на подростка отрицательное влияние.
23. С несовершеннолетними, направляемыми в специальные организации образования и организации образования с особым режимом содержания, проводится правовое обучение и работа по социально-педагогической адаптации к предстоящим условиям пребывания.
24. В отношении несовершеннолетних, оставшихся без попечения, сотрудники Центра оформляют необходимые документы для дальнейшей их передачи органам опеки и попечительства.

25. Ішкі істер органы қызмет көрсететін аумақтан тыс жерде тұратын кәмелетке толмағандарды Орталықтың қызметкерлері олардың тұрғылықты жерлеріне жеткізеді не болмаса оларға келген ата-аналарына немесе оларды ауыстырушы адамдарға, не болмаса балалар мекемелері немесе өзге де білім беру ұйымдарының өкілдеріне белгіленген үлгідегі актінің (2-қосымша) негізінде береді.
26. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде тұратын кәмелетке толмағандарды тұрақты тұратын жеріне жеткізу қамқоршысыз қалған балалар мен жасөспірімдерді олар тұратын мемлекеттерге қайтару тәртібін реттейтін халықаралық келісімдерге сәйкес Транзиттік орталық (4-қосымша) арқылы жүзеге асырылады.
27. Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын қадағалаусыз және панасыз қалған кәмелетке толмағандарды оларға келген ата-аналарына немесе оларды ауыстырушы адамдарға береді не болмаса Орталықтың қызметкерлері оларды тұрғылықты жерлеріне жеткізеді.
28. Жасөспірім қыздарға еріп жүруді тек қана әйел қызметкерлер жүзеге асырады.
29. Орталықтан шығатын кәмелетке толмағандар медициналық тексеруден, санитарлық тазартылудан өтеді және тиісті медициналық құжаттармен, сондай-ақ орналасатын жерге дейін тегін жолақымен және азық-түлікпен немесе жол жүру уақытына белгіленген нормалар бойынша ақшамен қамтамасыз етіледі.
30. Ақша, құжаттар, жеке және өзге де қолдануға тыйым салынбаған және Орталыққа орналастыру кезінде алынып қойылған бұйымдар мен заттарды кәмелетке толмағанның қатысуымен мекеме қызметкерлері:
1) ата-аналарына немесе олардың орнындағы адамдарға;
2) көрсетілген бағалы заттарды ата-аналарына немесе олардың орнындағы адамдарға тапсыру үшін кәмелетке толмағандармен ілесіп жүретін Орталықтың лауазымды адамдарына, балалар мекемесінің немесе өзге де білім беру ұйымының өкілдеріне қайтарып береді.
31. Қажет болған жағдайда кәмелетке толмағандарды алып кетуге келген адамдарға Орталықта дем алу үшін орын беріледі.
33. Көліктегі ішкі істер органдарының қызметкерлері кәмелетке толмағандарды тұрғылықты жеріне жеткізу үшін келген адамдарға қажетті көмек көрсетуі керек.
34. Егер кәмелетке толмағанды ұстау кезінде оның қылмыс жасағаны үшін қылмыстық қудалау органы іздестіріп жатқандығы анықталса және оған қатысты бұлтартпау шарасы ретінде қамауға алу белгіленген болса, онда ол уақытша ұстау изоляторына дереу ауыстырылуы тиіс.
3. Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау,
бейімдеу және оңалту орталықтары лауазымды
адамдарының функционалдық міндеттері
35. Орталықтың бастығы:
1) ұстау режимін және кәмелетке толмағандарды орналастыру тәртібін, емдеу-профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шаралар кешенін өткізуді, кәмелетке толмағандарды орналастыру орындарына жеткізу процесін бақылайды, жедел және жоспарлы медициналық көмек көрсетуді қажет ететіндерді дер кезінде ауруханаға жатқызуды ұйымдастырады;

25. Несовершеннолетние, проживающие за пределами территории, обслуживаемой органом внутренних дел, доставляются к месту их проживания в сопровождении сотрудников Центра либо передаются прибывшим за ними родителям или лицам, их заменяющим, либо представителям детских учреждений или иных организаций образования на основании акта установленного образца (приложение 2).
26. Доставление к постоянному месту жительства несовершеннолетних, проживающих за пределами территории Республики Казахстан, осуществляется через транзитные Центры (приложение 4) в соответствии с международными соглашениями, регламентирующими порядок возвращения оставшихся без попечения детей и подростков в государства их проживания.
27. Безнадзорные и беспризорные несовершеннолетние, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, передаются прибывшим за ними родителям или лицам, их заменяющим, либо доставляются к месту жительства сотрудниками Центра.
28. Сопровождение подростков-девочек осуществляют исключительно сотрудники женского пола.
29. Несовершеннолетние, выбывающие из Центра, подвергаются медицинскому осмотру, санитарной обработке и обеспечиваются соответствующими медицинскими документами, а также бесплатным проездом к месту устройства и продуктами питания или денежным содержанием на время следования по установленным нормам.
30. Деньги, документы, личные и иные вещи и предметы, не запрещенные к обращению и изъятые у несовершеннолетнего при помещении в Центр, в его присутствии возвращаются сотрудниками учреждения:
1) родителям, или лицам, их заменяющим;
2) должностным лицам Центра, представителям детского учреждения или иной организации образования, сопровождающим несовершеннолетних, для передачи указанных ценностей родителям или лицам, их заменяющим.
31. При необходимости лицам, прибывшим за несовершеннолетними, предоставляется место для отдыха в Центре.
32. Сотрудники органов внутренних дел на транспорте должны оказывать необходимую помощь лицам, прибывшим за несовершеннолетними для их доставления к постоянному месту жительства.
33. Если во время содержания будет установлено, что несовершеннолетний разыскивается органом уголовного преследования за совершение преступления и в отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, то он подлежит немедленному переводу в изолятор временного содержания.
3. Функциональные обязанности должностных лиц Центра
временной изоляции, адаптации и реабилитации
несовершеннолетних
34. Начальник Центра:
1) обеспечивает режим содержания и порядок размещения несовершеннолетних, проведение комплекса лечебно-профилактических и противоэпидемиологических мероприятий, контролирует процесс доставления несовершеннолетних к месту устройства, организует своевременную госпитализацию нуждающихся в неотложной и плановой медицинской помощи;
2) рассматривает жалобы и заявления физических и юридических лиц по вопросам, касающимся предупреждения правонарушений, безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних;
3) разрабатывает и утверждает функциональные обязанности, планы, графики работ сотрудников Центра и обслуживающего персонала;
4) отвечает за сохранность материальных ценностей и оборудования;
5) в пределах своей компетенции осуществляет финансово-хозяйственную деятельность Центра.
35. Заместитель начальника Центра:
1) организует профилактическую и воспитательную работу среди детей и подростков;

2) кәмелетке толмағандардың арасындағы құқық бұзушылықтардың және қадағалаусыз, панасыз қалудың алдын алуға қатысты мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың арыздары мен шағымдарын қарайды;
3) Орталық қызметкерлерінің және қызмет көрсететін персоналдың функционалдық міндеттерін, жұмыс жоспарларын, кестелерін әзірлейді және бекітеді;
4) материалдық құндылықтар мен жабдықтардың сақталуына жауап береді;
5) өз құзыретінің шегінде Орталықтың қаржылық-шаруашылық қызметін жүзеге асырады.
36. Орталық бастығының орынбасары:
1) балалар мен жасөспірімдер арасында профилактикалық және тәрбие жұмыстарын ұйымдастырады;
2) жасөспірімдерге, олардың белгіленген ішкі тәртіп ережелері мен режимді сақтауына тәулік бойы бақылау жасауды ұйымдастырады;
3) жалпы білім беретін мектептердің бағдарламасына сәйкес оқыту процесіне басшылық жасайды;
4) материалдардың ресімделуін және кәмелетке толмағандардың ісі және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияға, сотқа, қорғаншы және қамқоршы органдарына және өзге де мүдделі ведомстволар мен ұйымдарға дер кезінде жіберілуін бақылайды.
37. Профилактика аға инспекторы (инспектор) жасөспірімдердің жеке басын және биографиялық деректерін, кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтарға қадағалаусыз және панасыз қалуға ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтау жөніндегі іс-шараларды жүргізеді.
38. Тұрмыстық және еңбекке орналастыру жөніндегі инспектор Жұмыспен қамту орталығымен, қорғаншы және қамқоршы органдарымен бірлесе отырып, қамқоршысыз қалған кәмелетке толмағандарды еңбекке орналастыру мәселелерін шешеді, оларды қоғамға бейімдеу жөнінде шаралар қабылдайды.
39. Инспектор-психолог Орталыққа орналастырылған кәмелетке толмағандарды әлеуметтік бейімдеу және оңалту жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады.
40. Орталық бастығының режим жөніндегі кезекші көмекшісі кәмелетке толмағандарды тәулік бойы бақылауды, оларды түнгі уақытта қабылдауды және орналастыруды жүзеге асырады, осы мезгілде кәмелетке толмағандардың өз еркімен Орталықтан тысқары кетуіне немесе Орталық жағдайында құқық бұзушылыққа және материалдық құндылықтардың сақталуына дербес жауап береді.
Орталық бастығының режим жөніндегі кезекші көмекшісінің лауазымы штаттық кестеде болмаған жағдайда оның функцияларын орындау кезекші топтың офицерлік құрамдағы адамдары қатарынан мекеменің өзге қызметкеріне жүктеледі.
41. Режим жөніндегі аға кезекші, режим жөніндегі кезекші кәмелетке толмағандарды тәулік бойы бақылауды жүзеге асырады, Орталық ғимаратын және оған іргелес аумақты күзетуді қамтамасыз етеді.
42. Кезекші-эвакуатор кәмелетке толмағандарды олар тұратын, орналастырылатын немесе белгіленген жерге жеткізуді жүзеге асырады.

2) организует круглосуточное наблюдение за подростками, соблюдением ими установленных правил внутреннего распорядка и режима;
3) руководит процессом обучения в соответствии с программой общеобразовательных школ;
4) контролирует оформление материалов и своевременность их направления в комиссию по защите прав несовершеннолетних, суд, органы опеки и попечительства и иные заинтересованные ведомства и организации.
36. Старший инспектор (инспектор) профилактики проводят мероприятия по установлению личности и биографических данных подростков, причин и условий, способствующих правонарушениям, безнадзорности и беспризорности среди несовершеннолетних.
37. Инспектор по бытовому и трудовому устройству совместно с Центрами занятости, органами опеки и попечительства решает вопросы трудового устройства несовершеннолетних, оставшихся без попечения, принимает меры по их адаптации в обществе.
38. Инспектор-психолог осуществляет мероприятия по социальной адаптации и реабилитации несовершеннолетних, помещенных в Центр.
39. Дежурный помощник начальника Центра по режиму осуществляет круглосуточное наблюдение за несовершеннолетними, их прием и размещение в ночное время, несет в это время суток ответственность за самовольные уходы несовершеннолетних за пределы Центра или правонарушения в условиях Центра и сохранность материальных ценностей.
При отсутствии должности дежурного помощника начальника Центра в штатном расписании исполнение его функций возлагается на иного сотрудника учреждения из числа лиц офицерского состава дежурной группы.
40. Старший дежурный по режиму, дежурный по режиму осуществляют круглосуточное наблюдение за несовершеннолетними, обеспечивают охрану здания Центра и прилегающей к нему территории.
41. Дежурный-эвакуатор осуществляет доставление несовершеннолетних к месту проживания, устройства или назначения.
42. Категорически запрещается привлекать сотрудников Центра к работе, не связанной с исполнением функциональных обязанностей.
4. Отчетность о деятельности Центров временной изоляции,
адаптации и реабилитации несовершеннолетних

21,5
22,5
27
42
49
Ескертпе: Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу
және оңалту транзиттік орталықтарының аттестацияланған құрамының
штаттық саны 26 қызметкерден кем болмауы керек.
Кәмелетке толмағандарды
уақытша оқшаулау, бейімдеу
және оңалту орталығы
туралы Ережеге 4-қосымша
Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу
және оңалту транзиттік орталықтарының және олардың
балалар мен жасөспірімдерді тұратын мемлекеттеріне
қайтаруы жөніндегі жұмыстарының негізгі бағыттарының
Тізбесі
Алматы қаласы ІІББ-нің және Оңтүстік Қазақстан облысы ІІББ-нің (Шымкент қаласы) Орталықтары Қырғызстан Республикасы, Тәжікстан Республикасы, Түркіменстан Республикасы және Өзбекстан Республикасы үшін транзиттік болып табылады.
Маңғыстау облысы ІІБ-нің (Ақтау қаласы) Орталығы Әзірбайжан Республикасы, Армения Республикасы және Грузия Республикасы үшін транзиттік болып табылады.
Шығыс Қазақстан облысы ІІББ-нің (Өскемен қаласы), Солтүстік Қазақстан облысы ІІБ-нің (Петропавл қаласы), Батыс Қазақстан облысы ІІБ-нің (Орал қаласы), Павлодар облысы ІІБ-нің (Павлодар қаласы) Орталықтары Беларусь Республикасы, Балтық елдері, Молдова Республикасы, Украина Республикасы және Ресей Федерациясы үшін транзиттік болып табылады.
Кәмелетке толмағандарды
уақытша оқшаулау, бейімдеу
және оңалту орталығы
туралы Ережеге 5-қосымша
N ___ Бақылау ісі
Тегі ______________________________________________________________
Аты _______________________________________________________________
Әкесінің аты ______________________________________________________
Анықталған мәліметтер
Тегі ______________________________________________________________
Аты _______________________________________________________________
Әкесінің аты ______________________________________________________
_______________________
Туған күні, айы, жылы
200__ жылғы "___" _______ түсті.
200__ жылғы "___" ______ кетті.
_______ парақта.
Бақылау ісіне төмендегі құжаттар қоса беріледі:
1. Кәмелетке толмағанды Орталыққа орналастыру туралы қаулы.
2. Жеке тексеру хаттамасы.
3. Кәмелетке толмағанның сауалнамасы (9-қосымша).
4. Кәмелетке толмағанның жасын растайтын құжаттар.
5. Ата-анасының немесе оларды ауыстыратын адамдардың болуы,
олардың тұратын жері туралы мәліметтер.
6. Профилактикалық жұмыс жүргізу материалдары.
7. Денсаулық жағдайы туралы анықтама.
8. Арматуралық тізімдер.
9. Өзге де құжаттар.
Кәмелетке толмағандарды
уақытша оқшаулау, бейімдеу
және оңалту орталығы
туралы Ережеге 6-қосымша
Жеткізілген кәмелетке толмағандарды
Есепке алу журналы
___________________________________________________________________
(кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу және оңалту
орталығының атауы)
___________________________________________________________________
200__ жылғы "___" _______ басталды.
200__ жылғы "___" _______ аяқталды.
Журналдың бағандары:
Реттік нөмірі.
КТУОБОО-ға жеткізілген күні мен уақыты.
Жеткізілгеннің тегі, аты, әкесінің аты.
Туған жылы, айы, күні.
Ата-анасы немесе оларды ауыстыратын адамдар туралы мәліметтер.
Тұрғылықты жері, телефоны (қажет болған жағдайда жасөспірім
тәрбиеленген балалар мекемесінің атауы көрсетіледі).
Кім жеткізді (толық деректер).
КТУОБОО-ға орналастырудың негізі.
КТУОБОО-дан кеткен күні.
Жасөспірім кімге және қайда жіберілді.
Берудің негіздері.
Кәмелетке толмағанды берген лауазымды адамның тегі.
Кәмелетке толмағанды қабылдап алған адамның тегі, аты,
әкесінің аты, қолы.
Журнал нөмірленеді, тігіледі және КТУОБОО бастығының қолымен
және мөрімен бекітіледі.
Кәмелетке толмағандарды
уақытша оқшаулау, бейімдеу
және оңалту орталығы
туралы Ережеге 7-қосымша
N ___ Есепке алу - статистикалық карточкасы
1. Тегі ___________________________________________________________
2. Аты ____________________________________________________________
3. Әкесінің аты ___________________________________________________
4. Туған күні, айы, жылы және туған жері __________________________

21,5
22,5
27
42
49
Примечание: штатная численность аттестованного состава транзитных центров временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних должна быть не менее 26 сотрудников.
Приложение 4
к Положению о Центре временной
изоляции, адаптации и
реабилитации несовершеннолетних
Перечень
транзитных Центров временной изоляции, адаптации и реабилитации
несовершеннолетних и основные направления их деятельности по
возвращению детей и подростков в государства их проживания
Центры ГУВД г. Алматы и ГУВД Южно-Казахстанской области (г. Шымкент)
Являются транзитными для Республики Кыргызстан, Республики Таджикистан, Республики Туркменистан и Республики Узбекистан.
Центр УВД Актауской области (г. Актау)
Является транзитным для Республики Азербайджан, Республики Армения и Республики Грузия.
Центры ГУВД Восточно-Казахстанской области (г. Усть-Каменогорск), УВД Северо-Казахстанской области (г. Петропавловск), УВД Западно-Казахстанской области (г. Уральск), УВД Павлодарской области (г. Павлодар)
Являются транзитными для Республики Беларусь, стран Балтии, Республики Молдова, Республики Украины и Российской Федерации.
Приложение 5
к Положению о Центре временной
изоляции, адаптации и
реабилитации несовершеннолетних
Наблюдательное дело N___________
Фамилия _______________________________________________________
Имя____________________________________________________________
Отчество_______________________________________________________
Уточненные сведения
Фамилия________________________________________________________
Имя____________________________________________________________
Отчество_______________________________________________________
_______________________________________________________________
Число, месяц и год рождения
Поступил "____"______________________200_ года
Выбыл    "____"______________________200_ года
На_______листах
К наблюдательному делу приобщаются следующие документы:
1. Постановление о помещении несовершеннолетнего в Центр.
2. Протокол личного осмотра.
3. Анкета несовершеннолетнего (приложение N 9).
4. Документы, подтверждающие возраст несовершеннолетнего.
5. Сведения о наличии родителей или лиц, их заменяющих, их месте жительства.
6. Материалы проведения профилактической работы.
7. Справка о состоянии здоровья.
8. Арматурные списки.
9. Иные документы.
Приложение 6
к Положению о Центре временной
изоляции, адаптации и
реабилитации несовершеннолетних
Журнал учета
несовершеннолетних, доставленных
В ____________________________________________________________
(Наименование центра временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних)
_______________________________________________________________
Начат "___" ____________________200_ г.
Окончен "___" ____________________200_ г.
Графы журнала :
Порядковый номер.
Дата и время доставления в Центр.
Фамилия, имя, отчество доставленного.
Число, месяц и год рождения.
Сведения о родителях или лицах, их заменяющих.
Место жительства, телефон (при необходимости указывается наименование детского учреждения, где воспитывался подросток).
Кем доставлен (полные данные).
Основания помещения в Центр.
Дата убытия из Центра.
Кому и куда направлен подросток.
Основания передачи.
Фамилия должностного лица, передавшего несовершеннолетнего.
Фамилия, имя, отчество, подпись лица, принявшего несовершеннолетнего.
Журнал пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется подписью начальника Центра и печатью учреждения.
Приложение 7
к Положению о Центре временной
изоляции, адаптации и
реабилитации несовершеннолетних
Учетно-статистическая карточка  N_______
Фамилия ____________________________________________________
Имя_________________________________________________________
Отчество____________________________________________________
Число, месяц, год и место рождения__________________________

5. Тұратын жері ___________________________________________________
6. Білімі _________________________________________________________
(оқу орны, сынып, топ)
7. Ата-анасы туралы мәліметтер ____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты,
___________________________________________________________________
туған күні, айы, жылы, тұратын жері, жұмысы)
8. Орналастыру негізі (керегін сызу керек): қылмыстық жауаптылыққа
тартылатын жасқа жеткенге дейін қоғамға қауіпті әрекет жасаған,
қылмыс жасағандығы айыпталған, ерекше режимде ұстайтын арнаулы
білім беру ұйымдарына жіберілген, қадағалаусыз және панасыз қалған,
ата-анасының немесе оларды ауыстыратын адамдардың қамқорлығынсыз
қалған.
9. Ішкі істер органдарында есепте тұрды ма: иә, жоқ _______________
10. Қылмыстық жауапкершілікке тартылды ма: иә, жоқ ________________
11. Ерекше белгілері ______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Есепке алу-статистикалық карточкасының келесі жағы
Келген күні
Кеткен күні
Кімге және
қашан берді
Есепке алу
ісінің нөмірі

5. Место жительства_________________________________________
____________________________________________________________
6. Образование______________________________________________
(учебное заведение, класс, группа)
7. Сведения о родителях_____________________________________
(Ф.И.О., год рождения, место жительства, работы)
____________________________________________________________
8. Основания помещения (нужное подчеркнуть): совершившие общественно опасные деяния до достижения возраста, с которого наступает уголовная ответственность, обвиняемые в совершении преступлений, направляемые в специальные организации образования с особым режимом, безнадзорные и беспризорные, оставшиеся без попечения родителей или лиц их заменяющих.
9. Состоял ли на учете в ОВД: да  нет
10. Привлекался ли к уголовной ответственности: да  нет
11. Особые приметы____________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Оборотная сторона учетно-статистической карточки
Дата поступления
Дата выбытия
Кому и куда передан
Номер учетного дела