Электр энергиясын беру және (немесе) желіге босатуды техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызмет тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін белгілеу және алып тастау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 28 желтоқсандағы N 505-ОД бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 25 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 3389. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 31 шілдедегі № 581 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 31.07.2015 № 581 (алғаш рет ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күннің ішінде қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 15-бабының 1-тармағының 3) тармақшасына және 14-1-бабының 5) тармақшасына сәйкес, сондай-ақ электр энергиясын шығару көлемдерін арттыруды ынталандыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Электр энергиясын беру және (немесе) желіге босатуды техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызмет тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін белгілеу және алып тастау туралы ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Электр және жылу энергетикасы саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (Д.Х.Тоқыбаева) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік және аумақтық жұмыстар департаменті (Токарева М.А.) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) осы бұйрықтың ресми бұқаралық ақпарат құралдарында белгіленген тәртіппен жариялануын қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты мүдделі мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. "Электр энергиясын беру (транзиттау) жөніндегі қызметтердің тарифтеріне төмендету коэффициенттерін белгілеу және алып тастау ережесін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1025 нөмірмен тіркелген, "Қазақстан Республикасының орталық және өзге мемлекеттік органдарының Нормативтік құқықтық кесімдер Бюллетенінің" 2000 жылғы N 3-нөмірінде жарияланған 203-құжат) Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті қолдау жөніндегі агенттігі төрағасының 1999 жылғы 30 желтоқсандағы N 23-НҚ бұйрығының күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил установления и отмены временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации отпуска в сеть
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 28 декабря 2004 года N 505-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2005 года № 3389. Утратил силу приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 581
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 31.07.2015 № 581 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 15 и подпунктом 5) статьи 14-1 Закона Республики Казахстан «О естественных монополиях», а также в целях стимулирования увеличения объемов выработки электрической энергии, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления и отмены временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации отпуска в сеть.
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере электро- и теплоэнергетики Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Токубаева Д.Х.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Токарева М.А.) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном порядке опубликование настоящего приказа в официальных средствах массовой информации;
2) довести настоящий приказ до сведения заинтересованных государственных органов, структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
4. Признать утратившим силу приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 30 декабря 1999 года № 23-ОД «Об утверждении Правил установления и отмены понижающих коэффициентов к тарифам на услуги по передаче (транзиту) электрической энергии» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1025, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2000 года, № 3, ст. 203).

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының бірінші орынбасары Н.Ш. Алдабергеновке жүктелсін.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Энергетика және минералдық
ресурстар министрі
2004 жылғы "____"_________
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрлігі Салық
комитетінің төрағасы
2004 жылғы 23 желтоқсан
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2004 жылғы 28 желтоқсандағы
N 505 бұйрығымен бекітілген
Электр энергиясын беру және (немесе) желіге
босатуды техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызметі
тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша
төмендету коэффициенттерін белгілеу және алып
тастау ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Электр энергиясын беру және (немесе) желіге босатуды техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызметі тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін белгілеу және алып тастау ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар туралы", "Электр энергетикасы туралы", "Бәсеке және монополистік қызметті шектеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық кесімдеріне сәйкес, электр энергиясын өңіраралық (өңірлік, жергілікті) деңгейдегі желілер арқылы беру және (немесе) желіге босатуды техникалық диспетчерлеу (бұдан әрі - техникалық диспетчерлеу) жөніндегі қызметінің қолданыстағы тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін белгілеу және алып тастаудың бірыңғай тәртібін айқындау мақсатында әзірленді.
2. Осы Ереже электр энергиясын өңіраралық (өңірлік, жергілікті) деңгейдегі желілер арқылы беру және (немесе) желіге босатуды техникалық диспетчерлеу (бұдан әрі - уақытша төмендету коэффициенті) жөніндегі қызметінің тарифіне (бағасына, алым ставкасына) уақытша төмендету коэффициентін белгілеу мен алып тастаудың (бұдан әрі - техникалық диспетчерлеу) тәртібі мен шартын айқындайды.
3. Осы Ережелерде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
өтеу кестесі - тұтынушының энергия беруші ұйымдардың алдындағы электр энергиясын беру және (немесе) желіге босатуды техникалық диспетчерлеу (бұдан әрі - тұтынушы) тұтынушының (заңды тұлға құрмай-ақ кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға не жеке тұлға басшысының) және энергия беруші ұйым басшысының қолдарымен расталған дебиторлық берешегін өтеу кестесі;
мүдделі мемлекеттік органдар - өзінің құзыретіне қарай электр энергиясын беру және (немесе) техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызметінің қолданыстағы тарифіне (бағасына, алым ставкасына) уақытша төмендету коэффициенттерін белгілеуге немесе алып тастауға мүдделі Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары;
желіге босату - барлық энергияны өндіретін ұйымдар мен импортталатын электр энергиясының шиналарынан босатылатын электр энергиясының сомасы;
техникалық диспетчерлеу - Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикасы жүйесіндегі электр энергиясын өндіру мен тұтыну режимдерін орталықтандырылған операторлық-диспетчерлік басқаруды жүзеге асыру жөніндегі жүйелік оператор көрсетіп отырған қызмет;
жүйелік оператор - орталықтандырылған операторлық-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің электр жүйелерімен қосарласқан жұмысты қамтамасыз етуді, энергия жүйесіндегі теңгерімді қолдауды, жүйелік қызметтер көрсету мен электр энергиясының көтерме рыногының субъектілерінен қосалқы қызметтерді сатып алуды, сондай-ақ электр энергиясын ұлттық электр желісі арқылы беруді, оның техникалық қызмет көрсетуін және пайдалану дайындығын қолдауды жүзеге асыратын ұйым;
уәкілетті орган - табиғи монополия саласындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
электр беруші ұйым - электр энергиясын өңіраралық желілер арқылы беру, электр энергиясын өңірлік және/немесе жергілікті деңгейдегі желілер арқылы беру және/немесе бөлу (бұдан әрі - электр энергиясын беру) шарттарының негізінде жүзеге асыратын ұйым;
экспорттық-бағдарланған тұтынушы - өндірілген өнім үлесінің 50%-дан астам мөлшерін Қазақстан Республикасынан тыс сататын кәсіпорын.
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.

5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алдабергенова Н.Ш.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Согласован:
Министр энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
Председатель
Налогового Комитета
Министерства финансов
Республики Казахстан
23 декабря 2004 г.
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан по
регулированию естественных монополий
от 28 декабря 2004 года N 505-ОД
Правила
установления и отмены временных понижающих
коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов)
на услуги по передаче электрической энергии и
(или) технической диспетчеризации отпуска в сеть 1. Общие положения
1. Правила установления и отмены временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации отпуска в сеть (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан «О естественных монополиях»«Об электроэнергетике» и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан с целью определения единого порядка установления и отмены временных понижающих коэффициентов к действующим тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по передаче электрической энергии по сетям межрегионального (регионального, местного) уровней и (или) технической диспетчеризации отпуска в сеть (далее - техническая диспетчеризация).
2. Настоящие Правила определяют порядок и условия установления и отмены временного понижающего коэффициента к тарифу (цене, ставке сбора) на услуги по передаче электрической энергии по сетям межрегионального (регионального, местного) уровней и (или) технической диспетчеризации (далее - временный понижающий коэффициент).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
график погашения - график погашения дебиторской задолженности потребителя услуг по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации (далее - потребитель) перед энергопередающей организацией, заверенный подписями потребителя (руководителя юридического лица либо физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность без образования юридического лица) и руководителя энергопередающей организации;
заинтересованные государственные органы - государственные органы Республики Казахстан, в силу своей компетенции заинтересованные в установлении или отмене временных понижающих коэффициентов к действующему тарифу (цене, ставке сбора) на услуги по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации;
отпуск в сеть - сумма отпускаемой электрической энергии с шин всех энергопроизводящих организаций и потребляемой импортируемой электрической энергии;
техническая диспетчеризация - услуга, оказываемая системным оператором по осуществлению централизованного оперативно-диспетчерского управления режимами производства и потребления электрической энергии в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан;
системный оператор - организация, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в энергосистеме, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также передачу электрической энергии по национальной электрической сети, ее техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сфере естественной монополии;
энергопередающая организация - организация, осуществляющая на основе договоров передачу электрической энергии по сетям межрегионального уровня, передачу и/или распределение электрической энергии по сетям регионального и/или местного уровня (далее - передача электрической энергии);
экспортно-ориентированный потребитель - предприятие, доля выпускаемой продукции которого в размере свыше 50 % реализуется за пределы Республики Казахстан.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

4. Электр энергиясын беру және (немесе) техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызметтердің қолданыстағы тарифіне (бағасына, алым ставкасына) осы шаралардың экономикалық тиімділігін есептеу және уақытша төмендету коэффициенті белгіленетін мемлекеттер, тұтынушылар мен энергия беруші ұйым үшін оның мақсаттылығын есептеу негізінде белгіленеді.
5. Тұтынушы үшін электр энергиясын беру және (немесе) техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызмет тарифіне (бағасына, алым ставкасына) уақытша төмендету коэффициентін белгілеу ағымдағы міндеттемелерді 100 пайыз төлеген, электр энергиясын беру және (немесе) техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызмет ақысы бойынша дебиторлық берешегі болмаған жағдайда немесе дебиторлық берешекті өтеу кестесіне сәйкес өтеген жағдайда белгіленеді.
6. Электр энергиясын желіге беруді техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызметтердің қолданыстағы тарифіне (бағасына, алым ставкасына) уақытша төмендету коэффициентін белгілеуге аумақтармен бірлескен ұлттық мәні бар электр станциясына, өнеркәсіптік кешендердің электр станциясына, электр энергиясын импорттайтын кәсіпорындар, бірлестіктер мен тұтынушыларға жататын барлық энергия өндіруші ұйымға талап қоюға құқылы.
7. Техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызметтер тарифіне (бағасына, алым ставкасына) уақытша төмендету коэффициенті өткен жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда тұтынушыға желіге босатуды арттырған жағдайда, егер өтінімде көрсетілген жоспарланған жылдық көлем мыналардан:
тұтастай өткен жыл ішінде желіге босатудың іс жүзіндегі көлемі;
жүйелік оператордың қолданыстағы тарифтік сметасында және/немесе тарифінде (бағасында, алым ставкасында) көзделген осы тұтынушының желіге босату көлемі асып түскен жағдайда белгіленеді.
8. Экспорттық-бағдарлық тұтынушы үшін техникалық диспетчерлеу қызметінің тарифіне (бағасына, алым ставкасына) уақытша төмендету коэффициенті мынадай талаптар сақталған жағдайда 3 жылға дейінгі кезеңге белгіленеді:
бірінші жылы - электр энергиясын шет елдердегі қазақстандық тауарларды өткізу рыноктарының нашарлаған кезде желіге босату көлемін тұрақтандыру не алдыңғы жылмен немесе бекітілген тарифтік сметада көзделген көлеммен салыстырғанда желіге босату көлемін (сақтау - көбейтудің технологиялық мүмкін еместігі кезінде) көбейту;
келесі екі жылдағы уақытша төмендету коэффициентінің қолданысы - желіге босату көлемі уақытша төмендету коэффициентін ұсынудың бірінші (базалық) жылдың көлемі 5%-тен көп төмендеуге тиіс емес.

4. Временный понижающий коэффициент к действующему тарифу (цене, ставке сбора) на услуги по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации устанавливается на основе расчета экономической эффективности этой меры и ее целесообразности для государства, потребителей, для которых устанавливается временный понижающий коэффициент, и энергопередающей организации.
5. Установление для потребителя временного понижающего коэффициента к тарифу (цене, ставке сбора) на услуги по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации производится при условии 100 процентной оплаты текущих обязательств, отсутствия дебиторской задолженности по оплате услуг по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации или при условии погашения дебиторской задолженности в соответствии с графиком погашения.
6. На установление временного понижающего коэффициента к действующему тарифу (цене, ставке сбора) на услуги по технической диспетчеризации отпуска в сеть электрической энергии вправе претендовать все энергопроизводящие организации, к которым относятся электрические станции национального значения, электростанции, интегрированные с территориями, электростанции промышленных комплексов, предприятий, объединений и потребители импортируемой электрической энергии.
7. Временный понижающий коэффициент к тарифу (цене, ставке сбора) на услуги по технической диспетчеризации устанавливается для потребителя при увеличении отпуска в сеть по отношению к соответствующему периоду предыдущего года при условии, если планируемый годовой объем, указанный в заявке, превышает:
фактический объем отпуска в сеть за весь предыдущий год;
объем отпуска в сеть данного потребителя, предусмотренный в действующей тарифной смете текущего года и/или тарифе (цене, ставке сбора) системного оператора.
8. Для экспортно-ориентированного потребителя временный понижающий коэффициент к тарифу (цене, ставке сбора) на услуги по технической диспетчеризации устанавливается на период до 3 лет при соблюдении следующих условий:
первый год - стабилизация объема отпуска в сеть электрической энергии при ухудшении конъюнктуры рынков сбыта казахстанских товаров за рубежом (снижении объемов экспорта) либо увеличение (сохранение - при технологической невозможности увеличения) объема отпуска в сеть по отношению к предыдущему году или к объему, предусмотренному в утвержденной тарифной смете;
следующие два года действия временного понижающего коэффициента - объем отпуска в сеть не должен снижаться более чем на 5 % объема первого (базового) года предоставления временного понижающего коэффициента.

9. Электр энергиясын өңіраралық деңгейдегі желілер арқылы беру жөніндегі қызмет тарифіне (бағасына, алым ставкасына) уақытша төмендету коэффициенті тұтынушыға өткен жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда электр энергиясын өңіраралық деңгейдегі желілер арқылы беру жөніндегі қызметтерді тұтынудың көлемдерін арттырған жағдайда белгіленеді, олар мына талаптарды сақтай отырып:
өтінімде көрсетілген жоспарланған жылдық көлем энергия беруші ұйымның қолданыстағы тарифтік сметасында және/немесе тарифінде (бағасында, алым ставкасында) көзделген осы тұтынушының жоғарыда көрсетілген қызметтерін тұтыну көлемінен асыруды;
энергия беруші ұйымдардың қолданыстағы тарифтік сметасында және/немесе тарифінде (бағасында, алым ставкасында) көзделген осы тұтынушы үшін электр энергиясын тасымалдаудың қашықтығын сақтауды не көбейтуді орындауға тиіс. Энергия беруші ұйымның осы қысқартудан залал шегуі тұтыну көлемдерін көбейтуден оның қосымша кірістерін арттырмаған жағдайда ғана тасымалдау қашықтығын қысқартуға жол беріледі.
10. Экспорттық-бағдарлық тұтынушы үшін техникалық диспетчерлеу қызметінің тарифіне (бағасына, алым ставкасына) уақытша төмендету коэффициенті мынадай талаптар сақталған жағдайда 3 жылға дейінгі кезеңге белгіленеді:
бірінші жылы - электр энергиясын шет елдердегі қазақстандық тауарларды өткізу рыноктарының нашарлаған кезде желіге босату көлемін тұрақтандыру не алдыңғы жылмен немесе бекітілген тарифтік сметада көзделген көлеммен салыстырғанда желіге босату көлемін (сақтау - көбейтудің технологиялық мүмкін еместігі кезінде) көбейту;
келесі екі жылдағы уақытша төмендету коэффициентінің қолданысы - желіге босату көлемі уақытша төмендету коэффициентін ұсынудың бірінші (базалық) жылдың көлемі 5%-тен көп төмендеуге тиіс емес.
11. Электр энергиясын өңірлік және/немесе жергілікті деңгейдегі желілер арқылы беру жөніндегі қызмет тарифіне (бағасына, алым ставкасына) уақытша төмендету коэффициенті тұтынушыға өткен жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда электр энергиясын өңіраралық деңгейдегі желілер арқылы беру жөніндегі қызметтерді тұтынудың көлемдерін арттырған жағдайда белгіленеді, олар мына талаптарды:
өтінімде көрсетілген жоспарланған жылдық көлем энергия беруші ұйымның қолданыстағы тарифтік сметасында және/немесе тарифінде (бағасында, алым ставкасында) көзделген осы тұтынушының жоғарыда көрсетілген қызметтерін тұтыну көлемінен асыруды сақтай отырып белгіленеді.

9. Временный понижающий коэффициент к тарифу (цене, ставке сбора) на услуги по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня устанавливается для потребителя при увеличении объемов потребления услуг по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня по отношению к соответствующему периоду предыдущего года, с соблюдением следующих условий:
планируемый годовой объем, указанный в заявке, превышает объем потребления вышеуказанных услуг данного потребителя, предусмотренный в действующей тарифной смете и/или тарифе (цене, ставке сбора) энергопередающей организации;
расстояние транспортировки электрической энергии для данного потребителя, предусмотренное в действующей тарифной смете и/или тарифе (цене, ставке сбора) энергопередающей организации, сохраняется либо увеличивается. Допускается сокращение расстояния транспортировки только при условии, что убытки энергопередающей организации от данного сокращения не превысят ее дополнительных доходов от увеличения объемов потребления.
10. Для экспортно-ориентированного потребителя временный понижающий коэффициент к тарифу (цене, ставке сбора) на услуги по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня устанавливается на период до 3 лет при соблюдении следующих условий:
первый год - стабилизация объема потребления услуг по передаче электрической энергии по сетям межрегионального уровня при ухудшении конъюнктуры рынков сбыта казахстанских товаров за рубежом (снижении объемов экспорта) либо увеличение (сохранение - при технологической невозможности увеличения) объема потребления услуг энергопередающей организации по отношению к предыдущему году или к объему, предусмотренному в утвержденной тарифной смете;
следующие два года действия временного понижающего коэффициента - объем потребления услуг энергопередающей организации не должен снижаться более чем на 5 % объема первого (базового) года предоставления временного понижающего коэффициента.
11. Временный понижающий коэффициент к тарифу (цене, ставке сбора) на услуги по передаче электрической энергии по сетям регионального и/или местного уровней устанавливается для потребителя при увеличении объемов потребления услуг по передаче электрической энергии по отношению к соответствующему периоду предыдущего года, с соблюдением следующего условия:
планируемый годовой объем, указанный в заявке, превышает объем потребления вышеуказанных услуг данного потребителя, предусмотренный в действующей тарифной смете и/или тарифе (цене, ставке сбора) энергопередающей организации.

12. Электр энергиясын беру және (немесе) техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызметтің қолданыстағы тарифіне (бағасына, алым ставкасына) уақытша төмендету коэффициенті белгілі бір кезеңге беріледі, бірақ күнтізбелік жылдың аяғына дейіннен, осы Ереженің 8, 10-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, аспауға тиіс.
2. Электр энергиясын беру және (немесе) техникалық
диспетчерлеу қызметі тарифтеріне (бағаларына, алым
ставкаларына) уақытша төмендету коэффициентін
белгілеу тәртібі
13. Өзіне уақытша төмендету коэффициентін белгілеуге үміткер тұтынушы бір мезгілде оны ұсыну қажеттілігі туралы энергия беруші ұйымға, мүдделі мемлекеттік органдарға, Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлігіне (бұдан әрі - Министрлік), Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитетіне (бұдан әрі - Салық комитеті) және уәкілетті органға оны белгілеудің қажеттілігі туралы өтінім беруге тиісті.
Бұл ретте аталған ұйымдар мен мемлекеттік органдар заңда белгіленген тәртіппен коммерциялық және өзге де заңмен қорғалатын құпия мәліметтерді жария еткені үшін заң жүзінде жауапкершілікке тартылады.
14. Тұтынушының өтініміне осы Ереженің қосымшасына сәйкес қажетті материалдар қоса берілуі керек.
Өтінімге қоса берілетін материалдар мынадай талаптарға жауап беруі қажет:
1) әрбір бетке тұтынушы (заңды тұлға құрмай-ақ кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғаның басшысы не жеке тұлға), ал қаржы құжаттарына - тұтынушының бас бухгалтері де қол қояды;
2) өткен кезең (тоқсан, жартыжылдық, 9 ай, жыл) үшін нақты деректер ұсынылуға тиісті.
15. Осы Ережеге сәйкес талап етілетін қажетті материалдарды ұсынбау немесе толық ұсынбау өтінімді қараудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
Энергия беруші ұйым, мүдделі мемлекеттік органдар, Министрлік, Салық комитеті және уәкілетті орган өтінімді алған күннен бастап 5 жұмыс күннің ішінде тұтынушыны өтінімнің қарауға қабылданғаны туралы не өтінімді қабылдаудан бас тартылғаны туралы бас тарту себебін көрсетіп жазбаша түрде хабардар етуге тиіс.
Бұл ретте энергия беруші ұйым, мүдделі мемлекеттік органдар, Министрлік және Салық комитеті бір мезгілде уәкілетті органды өтінімді қарауға қабылданғаны туралы не өтінімді қабылдаудан бас тартылғаны туралы бас тарту себебін көрсетіп хабардар етуге тиіс.
Уәкілетті органға энергия беруші ұйым, мүдделі мемлекеттік органдар, Министрлік және Салық комитеті өтінімнің қарауға қабылданғаны туралы не өтінімді қабылдаудан бас тартылғаны туралы растайтын құжаттарды белгіленген мерзімде ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган өтінімді қарауды бес жұмыс күніне тоқтата тұрады.
Мұндай бұрмалаушылықтар жойылған жағдайда өтінімді қарау мерзімі осы ереженің 18-тармағында көзделген мерзімдерді ескере отырып, қайта жаңартылады.
Көрсетілген бұрмалаушылықтарды өтінімді қарау тоқтатылған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде жоймау өтінімді қабылдамау үшін негіз болып табылады.

12. Временный понижающий коэффициент к действующему тарифу (цене, ставке сбора) на услуги по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации предоставляется на определенный период, но не более чем до конца календарного года, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 8, 10 настоящих Правил.
2. Порядок установления временного понижающего коэффициента
к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по передаче
электрической энергии и (или) технической диспетчеризации
13. Потребитель, претендующий на установление временного понижающего коэффициента, должен представить заявку о необходимости его установления одновременно в энергопередающую организацию, заинтересованные государственные органы, Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан (далее - Министерство), Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Налоговый комитет) и уполномоченный орган.
При этом указанные организации и государственные органы несут в установленном законодательством порядке ответственность за разглашение сведений, составляющих коммерческую или иную охраняемую законом тайну.
14. К заявке потребителя должны прилагаться необходимые материалы согласно Приложению к настоящим Правилам.
Прилагаемые к заявке материалы должны отвечать следующим требованиям:
1) каждый лист подписывается потребителем (руководителем юридического лица либо физическим лицом, осуществляющим предпринимательскую деятельность без образования юридического лица), а финансовые документы и главным бухгалтером потребителя;
2) должны представляться фактические данные за предыдущий период (квартал, полугодие, 9 месяцев, год).
15. Непредставление или представление не в полном объеме необходимых материалов, требуемых в соответствии с настоящими Правилами, является основанием для отказа в рассмотрении заявки.
Энергопередающая организация, заинтересованные государственные органы, Министерство, Налоговый комитет и уполномоченный орган в течение 5 рабочих дней со дня получения заявки в письменном виде уведомляют потребителя, о принятии заявки к рассмотрению либо о мотивированном отказе в ее принятии.
При этом, энергопередающая организация, заинтересованные государственные органы, Министерство и Налоговый комитет одновременно уведомляют уполномоченный орган о принятии заявки к рассмотрению либо об отказе в принятии заявки с указанием причин отказа.
В случае непредставления в уполномоченный орган в установленные сроки подтверждающих документов о принятии заявки к рассмотрению либо об отказе в принятии заявки, энергопередающей организацией, заинтересованными государственными органами, Министерством, Налоговым комитетом рассмотрение заявки уполномоченным органом приостанавливается на 5 рабочих дней.
При устранении таких нарушений рассмотрение заявки возобновляется с учетом сроков, предусмотренных в пункте 18 Правил.
Неустранение указанных нарушений в течение 5 рабочих дней с момента приостановления рассмотрения заявки является основанием для отклонения заявки.

16. Қажет болған жағдайда уәкілетті орган, энергия беруші ұйым, мүдделі мемлекеттік органдар, Министрлік және Салық комитеті жазбаша түрде қосымша ақпарат сұратуға құқылы. Осы ақпарат сұратылған сәттен бастап 5 жұмыс күнінің ішінде ұсынылмаса, сонымен бір мезгілде бұл туралы барлық мүдделі ұйымдарды және мемлекеттік органдарды жазбаша хабардар етіп, өтінім қабылданбайды.
17. Энергия беруші ұйым, мүдделі мемлекеттік органдар, Министрлік және Салық комитеті тұтынушыға және/немесе энергия беруші ұйымға уақытша төмендету коэффициентін белгілеуге өтінім түскен күннен бастап 15 жұмыс күннің ішінде уәкілетті органға және тұтынушыға уақытша төмендету коэффициентін белгілеудің экономикалық мақсаттылығы және мақсатқа сай еместігі туралы қорытынды ұсынады. Сонымен бірге энергия беруші ұйымның және Министрліктің қорытындыларында уақытша төмендету коэффициентінің ұсынылған деңгейінің есебі және оны белгілеу негіздемесі келтірілуге тиіс.
Көрсетілген ұйымдар мен мемлекеттік органдар белгіленген мерзімде қорытындылар ұсынбаған жағдайда уәкілетті органның өтінімді қарау мерзімі барлық қажетті қорытындыларды алғанға дейін тоқтатылады, бірақ 5 жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Өтінімді қарауды тоқтатқан сәттен бастап 5 жұмыс күннің ішінде көрсетілген ұйымдар мен мемлекеттік органдар қорытындыларын ұсынбаған жағдайда уәкілетті орган осы себеп бойынша өтінімді қабылдамауға құқылы.
18. Уәкілетті орган қажетті қорытындыларды және тұтынушыдан қосымша сұратылған материалдарды алған күннен бастап 30 жұмыс күннің ішінде тұтынушы ұсынған негіздеуші құжаттарға және энергия беруші ұйымның, мүдделі мемлекеттік органдардың, Министрліктің және Салық комитетінің қорытындыларына сараптама жүргізеді.
19. Жүргізілген сараптама нәтижелері бойынша уәкілетті орган уақытша төмендету коэффициентін белгілеу не ондай белгілеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Уақытша төмендету коэффициентін белгілеу туралы шешім уәкілетті органның бірінші басшысының не оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығы түрінде (бұдан әрі - бұйрық), тұтынушыға уақытша төмендету коэффициентін ұсыну талаптарын көрсетіп, қабылданады. Уақытша төмендету коэффициентін белгілеу туралы бұйрықтың көшірмесі энергия беруші ұйымға, мүдделі мемлекеттік органдарға, Министрлікке және Салық комитетіне және мүдделі мемлекеттік органдарға оған қол қойылған күнінен бастап 3 жұмыс күні ішінде жіберіледі.
Уақытша төмендету коэффициентін белгілеуден бас тартқан жағдайда уәкілетті орган тиісті уәждемелі қорытынды шығарып, оны тұтынушыға, энергия беруші ұйымға, мүдделі мемлекеттік органдарға, Министрлікке және Салық комитетіне 5 жұмыс күні ішінде жібереді.

16. При необходимости уполномоченный орган, энергопередающая организация, заинтересованные государственные органы, Министерство и Налоговый комитет вправе письменно запросить дополнительную информацию. При не предоставлении данной информации в течение 5 рабочих дней с момента запроса заявка отклоняется с одновременным письменным уведомлением об этом всех заинтересованных организаций и государственных органов.
17. Энергопередающая организация, заинтересованные государственные органы, Министерство и Налоговый комитет в течение 15 рабочих дней со дня поступления заявки на установление временного понижающего коэффициента представляют заключения об экономической целесообразности либо нецелесообразности установления временного понижающего коэффициента для потребителя и/или энергопередающей организации в уполномоченный орган и потребителю. При этом в заключении энергопередающей организации и Министерства должен быть приведен расчет предлагаемого уровня временного понижающего коэффициента и обоснование его установления.
В случае непредоставления в установленный срок заключений указанными организациями и государственными органами срок рассмотрения заявки в уполномоченном органе приостанавливается до получения всех необходимых заключений, но не более чем на 5 рабочих дней.
При непредоставлении в течение 5 рабочих дней с момента приостановления рассмотрения заявки заключений указанных организаций и государственных органов уполномоченный орган вправе отклонить заявку по этой причине.
18. Уполномоченный орган проводит экспертизу предоставленных потребителем обосновывающих материалов и заключений энергопередающей организации, заинтересованных государственных органов, Министерства и Налогового комитета в течение 30 рабочих дней со дня уведомления о принятии заявки к рассмотрению.
19. По результатам проведенной экспертизы, уполномоченный орган принимает решение об установлении временных понижающих коэффициентов либо отказе от такого установления.
Решение об установлении временного понижающего коэффициента принимается в виде приказа первого руководителя уполномоченного органа, либо лица, исполняющего его обязанности (далее - приказ), с указанием условий, согласно которым потребителю предоставляется временный понижающий коэффициент. Копия приказа об установлении временного понижающего коэффициента направляется потребителю, энергопередающей организации, Министерству, Налоговому комитету и заинтересованным государственным органам в течение 3 рабочих дней со дня его подписания.
В случае отказа в установлении временного понижающего коэффициента уполномоченный орган выносит соответствующее мотивированное заключение, которое направляется в течение 5 рабочих дней потребителю, энергопередающей организации, заинтересованным государственным органам, Министерству и Налоговому комитету.

20. Егер уақытша төмендету коэффициентін алуға үміттенуші және осы Ереженің 5, 7, 8, 9, 10, 11-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкес тұтынушы энергия беруші ұйымның қызметіне тариф бекіту кезінде негізге алынған энергия беруші ұйыммен Шарт жасасылған кезде электр энергиясын тұтыну көлемін негізсіз төмендеткені белгілі болған жағдайда, уәкілетті орган осы тұтынушыға уақытша төмендету коэффициентін ұсынудан бас тартады.
21. Егер энергия беруші ұйым, мүдделі мемлекеттік органдар, Министрлік пен Салық комитеті уақытша төмендету коэффициентін ұсынуға келіспейтіні туралы қорытынды шығарса, түпкілікті шешімді уәкілетті орган қабылдайды.
22. Энергия беруші ұйым нақты тұтынушы үшін бұйрықпен белгіленген уақытша төмендету коэффициентін электр энергиясын беру және (немесе) техникалық диспетчерлеу қызметі тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) энергия беруші ұйым мен тұтынушы арасында жасалған шартқа толықтырулар негізінде қолданады. Шарттағы осы толықтыруларда тұтынушының тиісті уақыт кезеңінде уақытша төмендету коэффициентін қолданусыз көрсетілген қызметтерді тұтынудың нақты орындалған көлеміне есеп айырысу түрінде электр энергиясын беру және (немесе) техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызметтерді тұтынудың мәлімделген көлемін орындамаған жағдайдағы жауапкершілігі көзделген. Энергия беруші ұйым есеп айырысуды уәкілетті органның келісімі бойынша жүргізеді.
Энергия беруші ұйым мен тұтынушының арасында жасалған шартқа толықтырулар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы Ереженің 19-тармағында көрсетілген бұйрықтың күшіне енген күннен бастап 7 жұмыс күннен кешіктірмей жасалуға тиіс.
23. Уәкілетті орган осы Ереженің 5, 7, 8, 9, 10, 11-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкес келген жағдайда әрбір тұтынушының уақытша төмендету коэффициентін қолдану құқығын қамтамасыз етуге тиіс.
3. Электр энергиясын беру және (немесе) техникалық
диспетчерлеу қызметі тарифтеріне (бағаларына, алым
ставкаларына) белгіленген уақытша төмендету
коэффициентін алып тастау тәртібі
24. Уақытша төмендету коэффициентінің қолданысы белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін тоқтатылады, бұл ретте уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы бұйрық қабылдау талап етілмейді.
25. Белгіленген уақытша төмендету коэффициенті белгіленген мерзім аяқталғанға дейін мынадай шарттардың біреуі болған кезде алынып тасталуы мүмкін:
уақытша төмендету коэффициенттерін бұдан әрі қолданудың экономикалық тиімсіздігі;
тұтынушының энергия беруші ұйымға дебиторлық берешегі пайда болған немесе өтеу кестесін орындамау;

20. В случае, если уполномоченным органом будет установлено, что, потребитель, претендующий на получение временного понижающего коэффициента и соответствующий требованиям, указанным в пунктах 5, 7, 8, 9, 10, 11 настоящих Правил, необоснованно занизил объем потребления электрической энергии при заключении Договора с энергопередающей организацией, представленного в обоснование при утверждении тарифа на услуги энергопередающей организации, уполномоченный орган отказывает в предоставлении временного понижающего коэффициента данному потребителю.
21. В случае, если энергопередающая организация, заинтересованные государственные органы, Министерство и Налоговый комитет выносят заключения о несогласии в предоставлении временного понижающего коэффициента, окончательное решение принимается уполномоченным органом.
22. Энергопередающая организация применяет временный понижающий коэффициент к тарифу (цене, ставке сбора) на услуги по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации, установленный приказом для конкретного потребителя, на основании дополнения к договору, заключенного между энергопередающей организацией и потребителем, со дня вступления в силу дополнения к договору. Данное дополнение к договору предусматривает ответственность потребителя за невыполнение заявленного объема потребления услуг по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации, в виде перерасчета на фактически выполненный объем потребления указанных услуг, без применения временного понижающего коэффициента за соответствующий период времени. Перерасчет производится энергопередающей организацией по согласованию с уполномоченным органом.
Дополнение к договору между энергопередающей организацией и потребителем должно быть заключено в установленном законодательством Республики Казахстан порядке не позднее 7 рабочих дней со дня вступления в силу приказа, указанного в пункте 19 настоящих Правил.
23. Уполномоченный орган должен обеспечить право каждого потребителя на установление временного понижающего коэффициента при соответствии требованиям, указанным в пунктах 5, 7, 8, 9, 10, 11 настоящих Правил.
3. Порядок отмены временных понижающих
коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов)
на услуги по передаче электрической энергии и
(или) технической диспетчеризации
24. Действие временных понижающих коэффициентов прекращается по истечении установленного срока, при этом принятие приказа об отмене временного понижающего коэффициента не требуется.
25. Установленные временные понижающие коэффициенты могут быть отменены до истечения установленного срока при наличии одного из следующих условий:
экономическая нецелесообразность дальнейшего применения временных понижающих коэффициентов;
возникновение дебиторской задолженности перед энергопередающей организацией или невыполнения графика погашения;

осы Ереженің 7, 8, 9, 10, 11-тармақтарында белгіленген өлшемдерге сәйкес келмеуі;
бұйрықта және осы Ереженің 22-тармағына сәйкес жасалған шарттың толықтыруларында көзделген талаптарды орындамау.
26. Осы Ереженің 25-тармағында көрсетілген талаптар пайда болған жағдайда, энергия беруші ұйымның бұл туралы ақпаратты уәкілетті органға және тұтынушыға кешіктірмей ұсынуы қажет. Бұл жағдайда энергия беруші ұйым, тұтынушы, Министрлік, Салық комитеті және мүдделі мемлекеттік органдар уәкілетті органға уақытша төмендету коэффициентін алып тастау қажеттігін негіздейтін құжаттарды ұсынып, оны алып тастау туралы ұсыныс жасауға құқылы.
Энергия беруші ұйымның белгіленген уақытша төмендету коэффициентінің күшін жоюға құқығы жоқ.
Уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды.
27. Уәкілетті орган белгіленген уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы мәселені қарау үшін энергия беруші ұйымнан, Министрліктен, Салық комитетінен, мүдделі мемлекеттік органдардан қажетті қорытындыларды сұратуға құқылы. Көрсетілген ұйымдар мен мемлекеттік органдар қорытындыларды сұраған сәттен бастап 10 жұмыс күннің ішінде ұсынбаса, уәкілетті орган қорытындыларды ұсыну мерзімі өткен сәттен бастап 20 жұмыс күннің ішінде, бар қорытындыларды ескеріп, белгіленген уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау жөніндегі негіздеуші материалдарға сараптама жүргізеді.
28. Жүргізілген сараптама қорытындысы бойынша уәкілетті орган бұйрық түрінде уақытша төмендету коэффициентін алып тастау туралы шешім қабылдап, ол туралы шешім қабылдаған сәттен бастап 7 жұмыс күннің ішінде тұтынушыға, энергия беруші ұйымға, Министрлікке және Салық комитетіне хабарлайды.
29. Уақытша төмендету коэффициентінің қолданылу күшін алып тастау туралы ұсыныс қабылданбаған жағдайда, уәкілетті орган осындай ұсыныс жасаған тұлғаға жіберілетін уәждемелі қорытынды шығарады.
Электр энергиясын беру және
(немесе) желіге босатуды техникалық
диспетчерлеу жөніндегі қызметі
тарифтеріне (бағаларына, алым
ставкаларына) уақытша төмендету
коэффициенттерін белгілеу және
алып тастау ережесіне қосымша
Электр энергиясын беру және (немесе) желіге
босатуды техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызмет
тарифіне (бағасына, алым ставкасына) уақытша
төмендету коэффициентін алуға үміттенуші
тұтынушы ұсынып отырған материалдар

несоответствие критериям, установленным пунктами 7, 8, 9, 10, 11 настоящих Правил;
невыполнение условий, предусмотренных приказом и дополнением к договору, заключенному в соответствии с пунктом 22 настоящих Правил.
26. В случае возникновения условий, предусмотренных в пункте 25 настоящих Правил, энергопередающей организации необходимо незамедлительно представить об этом информацию в уполномоченный орган и потребителю. При этом энергопередающая организация, потребитель, Министерство, Налоговый комитет и заинтересованные государственные органы вправе обратиться в уполномоченный орган с предложением об отмене установленных временных понижающих коэффициентов, предоставив материалы, обосновывающие необходимость отмены.
Энергопередающая организация не вправе самостоятельно отменять действие установленного временного понижающего коэффициента.
Решение об отмене установленных временных понижающих коэффициентов принимает уполномоченный орган.
27. Уполномоченный орган для рассмотрения вопроса об отмене установленных временных понижающих коэффициентов вправе письменно запросить необходимые заключения энергопередающей организации, Министерства, Налогового комитета, заинтересованных государственных органов. При непредставлении в течение 10 рабочих дней с момента запроса заключений указанных организаций и государственных органов, уполномоченный орган проводит экспертизу обосновывающих материалов по отмене установленных временных понижающих коэффициентов, с учетом имеющихся в наличии заключений, в течение 20 рабочих дней с момента истечения срока представления заключений.
28. По результатам проведенной экспертизы уполномоченный орган принимает решение в виде приказа об отмене установленных временных понижающих коэффициентов с уведомлением потребителя, энергопередающей организации, Министерства и Налогового комитета и заинтересованных государственных органов в течение 7 рабочих дней с момента принятия решения.
29. При отклонении предложения об отмене действия временных понижающих коэффициентов уполномоченным органом выносится мотивированное заключение, которое направляется лицу, обратившемуся с таким предложением.
Приложение
к Правилам установления и отмены
временных понижающих коэффициентов
к тарифам (ценам, ставкам сборов) на
услуги по передаче электрической энергии
и (или) технической диспетчеризации
отпуска в сеть
Материалы, предоставляемые потребителем,
претендующим на получение временного понижающего
коэффициента к тарифу (цене, ставке сбора) на
услуги по передаче электрической энергии и (или)
технической диспетчеризации отпуска в сеть

1. Уақытша төмендету коэффициентін алуға өтінім (еркін нысанда).
2. Қызмет тұтынушының толық атауы (заңды тұлға құрмай-ақ кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға не жеке тұлға), қызмет түрлері.
3. Уақытша төмендету коэффициентін белгілеу қажеттігінің анықтама-негіздемесі.
4. Электр энергиясын беру және (немесе) желіге босатуды техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызмет тарифіне (бағасына, алым ставкасына) уақытша төмендету коэффициентін белгілеудің нәтижесінде бюджет алдындағы салық міндеттемелерін сақтау немесе арттыру туралы анықтама-негіздеме.
5. Теңгерім көлемінде қызметтер тұтынушының қаржы-шаруашылық қызметін талдау және өткен кезең үшін (тоқсан, жартыжылдық, 9 ай, жыл) түсіндірме жазба.
6. Энергия беруші ұйымның алдындағы берешектің жай-күйі (ағымдағы айдың бірі күні өзара есеп айырысуды салыстыру актісі және тұтынушының энергия беруші ұйымның алдындағы дебиторлық берешегін, тұтынушының және энергия беруші ұйым басшысының қолдарымен расталған өтеу кестесі).
7. Өндірілетін өнімнің атауы, өндірілетін өнімнің шығын статьялары бойынша бөлінген өзіндік құны (оның ішінде электр энергиясын сатып алу, электр энергиясын беру және (немесе) желіге босатуды техникалық диспетчерлеу жөніндегі қызмет ақысына төленетін шығын).
8. Электр энергиясы тасымалданатын энергия көздерінің атауы.
9. Тасымалдаудың қашықтығы.
10. Нақты (өткен жылдың тиісті кезеңі үшін) және электр беруші ұйымның желілері арқылы электр энергиясын берудің тарифтер (бағалар, алым ставкалары) мен төлем сомасы көрсетілген айлар бойынша бөлінген жоспарланған көлемі.
11. Нақты (өткен жылдың тиісті кезеңі үшін) және электр беруші желіге босатудың тарифтер (бағалар, алым ставкалары) мен төлем сомасы көрсетілген айлар бойынша бөлінген жоспарланған көлемі.
Ескерту: 8, 9, 10-тармақтарда көрсетілген материалдар электр энергиясын беру жөніндегі тұтынушыларға ұсынылады. Бірнеше энергия көздері болған кезде осы тармақтар әрбір энергия көздері қайталанады.
11-тармақта көрсетілген материалдар желіге беруді техникалық диспетчерлеу жөнінде қызметтердің тұтынушыларына ұсынылады.
Энергия беруші ұйымның желілері арқылы электр энергиясының мемлекетаралық транзитін жүзеге асыратын тұтынушылар 5, 7-тармақтарда көрсетілген материалдарды ұсынбауға құқылы.

1. Заявка на получение временного понижающего коэффициента (в произвольной форме).
2. Полное наименование потребителя услуг (юридическое лицо либо физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность без образования юридического лица), вид деятельности.
3. Справка-обоснование необходимости установления временного понижающего коэффициента.
4. Справка-обоснование о сохранении или увеличении налоговых обязательств перед бюджетом в результате установления временного понижающего коэффициента к тарифу (цене, ставке сбора) на услуги по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации.
5. Анализ финансово-хозяйственной деятельности потребителя услуг в объеме баланса и пояснительная записка за предшествующий период (квартал, полугодие, 9 месяцев, год).
6. Состояние задолженности перед энергопередающей организацией (акт сверки взаиморасчетов на первое число текущего месяца и график погашения дебиторской задолженности потребителя перед энергопередающей организацией, заверенный подписями потребителя и первого руководителя энергопередающей организации).
7. Наименование выпускаемой продукции, себестоимость выпускаемой продукции с разбивкой по статьям затрат (в т.ч. затраты на покупку электрической энергии, на оплату услуг по передаче электрической энергии и (или) технической диспетчеризации).
8. Наименование энергоисточника, откуда транспортируется электрическая энергия.
9. Протяженность транспортировки.
10. Фактический (за соответствующий период предыдущего года) и планируемый объем передачи электрической энергии по сетям энергопередающей организации с разбивкой по месяцам с указанием тарифов (цен, ставок сборов) и сумм оплаты.
11. Фактический (за соответствующий период предыдущего года) и планируемый объем отпуска в сеть с разбивкой по месяцам с указанием тарифов и сумм оплаты.
Примечание:
Материалы, указанные в пунктах 8, 9, 10, предоставляются потребителями услуг по передаче электрической энергии. При наличии нескольких энергоисточников данные пункты повторяются для каждого энергоисточника.
Материалы, указанные в пункте 11, предоставляются потребителями услуг по технической диспетчеризации отпуска в сеть.
Потребители, осуществляющие межгосударственный транзит электрической энергии по сетям энергопередающей организации, вправе не предоставлять материалы, указанные в пунктах 5, 7.