Су шаруашылығы және (немесе) кәріз жүйелері саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2005 жылғы 23 наурыздағы N 95-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2005 жылғы 29 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3523. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012 жылғы 27 наурыздағы № 53-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012.03.27 № 53-НҚ (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына, 7-бабының 3) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1109 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі туралы ереженің 18-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.26 N 66-НҚ Бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Су шаруашылығы және (немесе) кәріз жүйелері саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Труба құбырлары және су кәріздері жүйелері саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (А.Г.Асқарова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы және талдау департаменті (Е.М.Досмағамбет) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны ресми бұқаралық ақпарат құралдарында заңнамада белгіленген тәртіппен жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.П.Нефедовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Келісілген
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
2005 жылғы 28 наурыз
Қазақстан Республикасы Табиғи
монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының

Об утверждении Правил предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере водохозяйственной и (или) канализационной систем
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 23 марта 2005 года № 95-ОД. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 29 марта 2005 года № 3523. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 27 марта 2012 года № 53-ОД
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 27.03.2012 № 53-ОД.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 13, подпунктом 3) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках", с подпунктом 6) пункта 21 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2007 года N 943, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 26.02.2009 N 66-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере водохозяйственной и (или) канализационной систем.
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере трубопроводных и водоканализационных систем Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Аскарова А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Досмагамбет Е.М.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Нефедова А.П.
5. Настоящий приказ вводится в действие с момента официального опубликования.
Председатель
Согласован
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
28 марта 2005 г.
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
естественных монополий

2005 жылғы 23 наурыздағы N 95-НҚ
бұйрығымен бекітілген
Су шаруашылығы және (немесе) кәріз жүйелері
саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге
(тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең
жағдайлар беру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Су шаруашылығы және (немесе) кәріз жүйелері саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесі "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және су шаруашылығы және (немесе) кәріз жүйелері саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі - Субъектілер) реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тұтынушылардың тең қол жеткізуін қамтамасыз ететін ұйымдастыру тәртібі мен жалпы қағидаттарын айқындайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.26 N 66-НҚ Бұйрығымен.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тұтынушы - табиғи монополия субъектілерінің және реттелетін нарықтың реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) пайдаланушы немесе пайдалануға ниеттенуші жеке немесе заңды тұлға;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтер - табиғи монополия аясындағы табиғи монополия субъектісі ұсынатын және қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушыға белгілі бір тауар беру түрінде ұсыну жағдайларын қоса алғанда, уәкілетті орган мемлекеттік реттеуге жататын қызметтер (тауарлар, жұмыстар).
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2009.02.26 N 66-НҚ Бұйрығымен.
3. Осы Ереже Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жеңілдіктер мен артықшылықтарды ескере отырып, су шаруашылығы және (немесе) кәріз жүйелері саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну жағдайларына қолданылмайды.
2. Су шаруашылығы және (немесе) кәріз жүйелері
саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге
(тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең
жағдайлар берудің жалпы қағидаттары
4. Су шаруашылығы және (немесе) кәріз жүйелері саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) (бұдан әрі - Қызметтер) қол жеткізуге тең жағдайларды қамтамасыз ету мынадай қағидаттарға сүйене отырып, жүзеге асырылады:
1) Қызметтердің барлық тұтынушылары үшін тең қол жетімділік;
2) Қызметтердің барлық тұтынушыларына қатысты бірыңғай тарифтік саясат жүргізу;
3) Қызметтер тізбесінің, Қызметтер тарифтерінің ақпараттық ашықтығы.

от 23 марта 2005 года N 95-ОД.
Правила
предоставления равных условий доступа к
регулируемым услугам (товарам, работам) в
сфере водохозяйственной и (или) канализационной систем 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере водохозяйственной и (или) канализационных систем разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и определяют общие принципы и порядок обеспечения равного доступа потребителей к регулируемым услугам (товарам, работам) субъектов естественных монополий (далее - Субъекты), оказывающих регулируемые услуги в сфере водохозяйственной и (или) канализационной систем.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 26.02.2009 N 66-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) потребитель - физическое или юридическое лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться регулируемыми услугами (товарами, работами) субъектов естественной монополии и регулируемого рынка;
2) регулируемые услуги - услуги (товары, работы), предоставляемые в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 26.02.2009 N 66-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
3. Настоящие Правила не распространяются на случаи предоставления регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере водохозяйственной и (или) канализационной систем с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан.
2. Общие принципы предоставления равных
условий доступа к регулируемым услугам
(товарам, работам) в сфере водохозяйственной и
(или) канализационных систем
4. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере водохозяйственной и (или) канализационных систем (далее - Услуги) осуществляется исходя из следующих принципов:
1) равнодоступность Услуг для всех потребителей;
2) проведение единой тарифной политики в отношении всех потребителей Услуг;
3) информационная открытость перечня Услуг, тарифов на Услуги.

3. Қызметтерге тең қол жеткізуді
ұйымдастыру тәртібі
5. Субъекті мен тұтынушы арасындағы өзара қатынастар уәкілетті орган белгіленген тәртіппен бекіткен тарифтерді ескере отырып, шарттық негізде жасалады.
6. Тұтынушылардың табиғи монополия субъектісінің жүйелеріне қосылуына өтінімдері мәлімделген көлемдеріне не қызметтерді тұтынудың басқа жағдайларына қарамастан тең жағдайларда қабылданады.
7. Су шаруашылығы және (немесе) кәріз жүйелерінің жеткіліксіз өндірістік қуаты кезінде жүйелерге қосылу басқа тұтынушыларға қызметтерді ұсынуды нашарлатуға алып келсе, қосылуға рұқсат сұраған тұтынушыға су шаруашылығы және (немесе) кәріз жүйелерінің қосымша қуаттарын салуға техникалық жағдайлар беріледі.
8. Субъектіге табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) қол жеткізу шарттарын күштеп таңуға немесе тұтынушыларды кемсітуге әкеп соғатын өзге де іс-әрекеттер жасауға жол берілмейді.
9. Субъектінің жүйелеріне жеке немесе заңды тұлғаларды қосу оларда техникалық талаптарға сәйкес келетін қажетті жабдық болған кезде жүргізіледі.
10. Авариялар кезінде шектелген техникалық мүмкіндігі жағдайында әлеуметтік мақсаттағы объектілер Субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) қол жеткізу басымдығына ие болады.
4. Көрсетілетін Қызметтер туралы ақпаратты ұсыну
11. Субъект желілерге қосылуға үміттенуші жеке және (немесе) заңды тұлғалардың өтінімі бойынша көрсетілетін Қызметтер, олардың құны, Қызметтерге қол жеткізу тәртібі туралы, сондай-ақ Қызметтерді көрсету техникалық мүмкіндігі туралы ақпаратты ұсынады.

3. Порядок организации равного доступа к Услугам
5. Взаимоотношения между Субъектом и потребителем строятся на договорной основе с учетом тарифов, утвержденных уполномоченным органом в установленном порядке.
6. Заявки Потребителей на подключение к системам субъекта естественной монополии принимаются на равных условиях, независимо от заявленных объемов либо других условий потребления услуг.
7. При недостаточной производственной мощности водохозяйственной и (или) канализационной систем, когда присоединение к системам приведет к ухудшению предоставления услуг другим потребителям, потребителю, запрашивающему разрешение на подключение, выдаются технические условия на строительство дополнительных мощностей водохозяйственной и (или) канализационной систем.
8. Субъектом не допускается навязывать условия доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) или совершать иные действия, ведущие к дискриминации потребителей.
9. Подключение физических или юридических лиц к системам Субъекта производится при наличии у них необходимого оборудования, соответствующего техническим требованиям.
10. В случае ограниченной технической возможности при авариях, объекты социального назначения имеют приоритет доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) Субъекта.
4. Предоставление информации об оказываемых Услугах
11. Субъект по заявке физических и (или) юридических лиц, претендующих на подключение к сетям, предоставляет информацию об оказываемых Услугах, их стоимости, о порядке доступа к Услугам, а также о технических возможностях оказания Услуг.