"Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметалар бекіту жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 19 наурыздағы N 82-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 29 наурыздағы N 108-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 30 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3527. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының 2013 жылғы 19 шілдедегі № 215-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттiгi төрағасының 19.07.2013 № 215-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабының 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1109 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі туралы ереженің 18-тармағының 1) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. "Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметалар бекіту жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 19 наурыздағы N 82-НҚ бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 2256 нөмірмен тіркелген, "Ресми газетте" 2003 жылғы 17 мамырда жарияланған, Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 9 қазандағы N 253-НҚ бұйрығымен , Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 2533 нөмірмен тіркелген, Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 14 қарашадағы N 269-НҚ бұйрығымен , Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2608 нөмірмен тіркелген, Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2004 жылғы 19 шілдедегі N 322-НҚ бұйрығымен, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу Тізілімінде N 3011 нөмірмен тіркелген, Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2004 жылғы 14 желтоқсандағы N 493-НҚ бұйрығымен өзгерістер енгізілген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3370 нөмірмен тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын: "Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметалар бекіту жөніндегі ережені бекіту туралы";
1-тармақта "Қоса беріліп отырған Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметалар бекіту туралы Нұсқаулық" деген сөздер "Қоса беріліп отырған Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметалар бекіту туралы ереже" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметалар бекіту жөніндегі нұсқаулықта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметалар бекіту туралы ереже";
Нұсқаулықтың барлық мәтіні бойынша "қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды)", "қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына)" деген сөздерді тиісінше "реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды)", "реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына)" деген сөздермен ауыстырылсын;
Нұсқаулықтың барлық мәтіні бойынша "тарифтердің", "тарифті", "тарифтер" деген сөздерден кейін тиісінше "(бағалардың, алымдар ставкаларының)", "(бағаны, алым ставкасын)", "(бағалар, алымдар ставкаларын)" деген сөздермен толықтырылсын;
Нұсқаулықтың барлық мәтіні бойынша "осы Нұсқаулықтың", "осы Нұсқаулыққа" деген сөздер "осы Ереженің", "осы Ережеге" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 19 марта 2003 года N 82-ОД "Об утверждении Инструкции по утверждению тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 29 марта 2005 года N 108-ОД. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 30 марта 2005 года N 3527. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 19 июля 2013 года № 215-ОД
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 19.07.2013 № 215-ОД (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) статьи 14-1 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" и подпунктом 1) пункта 18 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года N 1109, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 19 марта 2003 года N 82-ОД "Об утверждении Инструкции по утверждению тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2256, опубликованный 17 мая 2003 года в "Официальной газете", внесены изменения приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 9 октября 2003 года N 253-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2533, приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 14 ноября 2003 года N 269-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2608, приказом и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 19 июля 2004 года N 322-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 3011, приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 14 декабря 2004 года N 493-ОД, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 3370) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий";
в пункте 1 слова "прилагаемую Инструкцию по утверждению тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий" заменить словами "прилагаемые Правила утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий";
в Инструкции по утверждению тарифов (цен, ставок сборов) и  тарифных смет на услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, утвержденной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий";
по всему тексту Инструкции слова "услуги (товары, работы)", "услуг (товаров, работ)" заменить соответственно словами "регулируемые услуги (товары, работы)", "регулируемых услуг (товаров, работ)";
по всему тексту Инструкции после слов "тарифов", "тарифа", "тарифы" дополнить соответственно словами "(цен, ставок сборов)", "(цены, ставки сбора)", "(цены, ставки сборов)";
по всему тексту Инструкции слова "настоящей Инструкции", "настоящей Инструкцией" заменить соответственно словами "настоящих Правил", "настоящими Правилами", "настоящим Правилам";

Нұсқаулыққа 1-28-қосымшасының оң жақ жоғары бұрышындағы "Табиғи монополия субъектілерінің қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды өндіруіне және ұсынуына тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) бекіту жөніндегі Нұсқаулыққа", "Табиғи монополия субъектілерінің қызметтеріне тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметаны бекіту туралы Нұсқаулыққа" деген сөздер "Табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметалар бекіту ережесіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметалар бекіту ережесі (бұдан әрі - Ереже) табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) және тарифтік сметаларды бекіту және енгізу тәртібін айқындайды";
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкілетті орган - белгіленген құзырет шегінде табиғи монополиялар аясындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган немесе облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) атқарушы орган;";
2) тармақшада "қызметтерін" деген сөздің алдында "реттеліп көрсетілетін" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) тарифтік смета - уәкілетті орган реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) бөлінісінде жыл сайын және (немесе) орташа немесе ұзақ мерзімді кезеңге бекітетін кірістер мен шығыстардың баптары, реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) көлемдері туралы көрсеткіштер және уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша табиғи монополия субъектісі қызметінің басқа да экономикалық көрсеткіштері;";
мынадай мазмұндағы 7), 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтері (тауарлары, жұмыстары) - табиғи монополия аясындағы табиғи монополия субъектісі ұсынатын және қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушыға белгілі бір тауар беру түрінде ұсыну жағдайларын қоса алғанда, уәкілетті орган мемлекеттік реттеуге жататын қызметтер (тауарлар, жұмыстар);
8) тариф (баға, алым ставкасы) - табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) уәкілетті орган бекіткен құнының ақшалай көрінісі;
9) инвестициялық тариф (баға, алым ставкасы) - жаңадан құрылған объектілерде көрсетілетін табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) уәкілетті орган бір инвестициялық жобаның шеңберінде бекіткен, салынған инвестициялар толық өтелгенге дейін қолданылатын тариф (баға, алым ставкасы) немесе оның шекті деңгейі.";
7-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

в правом верхнем углу приложений 1-28 к Инструкции слова "Инструкции по утверждению тарифов (цен, ставок сборов) на производство и предоставление услуг (товаров, работ) субъектами естественной монополии", "Инструкции об утверждении тарифов (цен, ставок сборов) и тарифной сметы на услуги субъектов естественных монополий" заменить словами "Правилам утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Правила утверждения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий (далее - Правила) определяют порядок утверждения и введения тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий.";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) уполномоченный орган - центральный государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий, или областной (города республиканского значения, столицы) исполнительный орган в пределах установленной компетенции;";
в подпункте 2) после слова "оказывающих" дополнить словом "регулируемые";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) тарифная смета - утверждаемые уполномоченным органом ежегодно и (или) на среднесрочный или долгосрочный период в разрезе регулируемых услуг (товаров, работ) показатели о статьях доходов и расходов, объемах оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ) и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии по форме, утвержденной уполномоченным органом;";
дополнить подпунктами 7), 8) и 9) следующего содержания:
"7) регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии - услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом естественной монополии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю;
8) тариф (цена, ставка сбора) - денежное выражение стоимости регулируемых услуг (товаров, работ) субъекта естественной монополии, утвержденное уполномоченным органом;
9) инвестиционный тариф (цена, ставка сбора) - утвержденный уполномоченным органом в рамках одного инвестиционного проекта тариф (цена, ставка сбора) или его предельный уровень на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии, оказываемые на вновь созданных объектах, действующий до полной окупаемости вложенных инвестиций.";
абзац первый пункта 7 изложить в следующей редакции:

"7. Табиғи монополия субъектісі өзінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне арналған өтініммен бірге тарифтік сметаны және тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) жобаларын олар қолданысқа енгізілгенге дейін алпыс күн ішінде, ал инвестициялық тарифті (бағаны, алым ставкасын) бекітуге арналған өтініммен - инвестициялық жобаны табыс етеді.";
8-тармақта:
17) тармақшада "материалдық, қаржылық ресурстарды, жабдықтарды" деген сөздер "тауарларды, жұмыстарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) тармақшада "жоғары тарифтерді монополиялық" деген сөздер "немесе тарифтердің жоғары деңгейін" сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Инвестициялық тарифті (бағаны, алым ставкасын) бекітуге арналған өтінімге:
1) белгіленген тәртіппен бекітілген және келісілген инвестициялық жоба (бағдарлама)";
2) тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алу жөнінде конкурстық (тендерлік) комиссияның шешімдері;
3) қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына пайда есептеу;
4) пайданы бөлу туралы ақпарат;
5) құзыретті орган растаған ұсынылатын қызметтердің жоспарланып отырған көлемдері;
6) табиғи монополия субъектісінің жобалық қуаты туралы мәліметтер;
7) ақша ағысын бөлу туралы ақпарат;
8) инвестициялық тарифтің (бағаның, алым ставкасының) жобасы қоса беріледі.";
11-тармақтың 4) тармақшасында "конкурс (тендер) өткізу туралы талаптарды" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ өзге тәсілдермен тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алу туралы талаптарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Уәкілетті органның талаптарына сәйкес экономикалық жағынан негізделген есептер табыс етілген жағдайда уәкілетті орган табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) тарифтері (бағалары, алымдар ставкалары) жобаларын, ал тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) шекті деңгейін бекіткен жағдайда бір жүз алпыс бес күн ішінде қарайды. Тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) немесе олардың шекті деңгейлерінің жобаларын қараудың мерзімі өтінім берілген кезден бастап есептеледі.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Жаңа тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын), инвестициялық тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекітуге бекіту немесе одан бас тарту туралы шешімді оларды қолданысқа енгізілгенге дейін уәкілетті орган табиғи монополия субъектісіне 15 күннен кешіктірмей жолдайды.";
20-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Жаңа тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын), инвестициялық тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) енгізу тоқсанның бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.";

"7. Субъект естественной монополии за шестьдесят дней до введения тарифов (цен, ставок сборов) в действие вместе с заявкой предоставляет тарифную смету и проекты тарифов (цен, ставок сборов) на оказываемые им регулируемые услуги (товары, работы), а с заявкой на утверждение инвестиционного тарифа (цены, ставки сбора) - инвестиционный проект.";
в пункте 8:
в подпункте 17) слова "материальных, финансовых ресурсов, оборудования" заменить словами "товаров, работ";
в подпункте 22) слова "монопольно высоких" заменить словами "или роста уровня";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. К заявке на утверждение инвестиционного тарифа (цены, ставки сбора) прилагаются:
1) утвержденный и согласованный в установленном порядке инвестиционный проект (программа);
2) решения конкурсных (тендерных) комиссий по закупке товаров, работ и услуг;
3) расчет прибыли на регулируемую базу задействованных активов;
4) информация о распределении прибыли;
5) планируемые объемы предоставляемых услуг, подтвержденные компетентным органом;
6) данные о проектной мощности субъекта естественной монополии;
7) информация по распределению денежных потоков;
8) проект инвестиционного тарифа (цены, ставки сбора).";
в подпункте 4) пункта 11 после слов "конкурса (тендера)" дополнить словами ", а также требований о приобретении товаров, работ и услуг иными способами";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Проекты тарифов (цен, ставок сборов), инвестиционных тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий рассматриваются уполномоченным органом в течение 45 дней при условии представления экономически обоснованных расчетов в соответствии с требованиями уполномоченного органа. Срок рассмотрения проектов тарифов (цен, ставок сборов), инвестиционных тарифов (цен, ставок сборов) исчисляется с момента подачи заявки.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Решение об утверждении или отказе в утверждении новых тарифов (цен, ставок сборов), инвестиционных тарифов (цен, ставок сборов) направляется уполномоченным органом субъекту естественной монополии не позднее 15 дней до момента введения их в действие.";
абзац первый пункта 20 изложить в следующей редакции:
"20. Введение новых тарифов (цен, ставок сборов), инвестиционных тарифов (цен, ставок сборов) осуществляется с первого числа квартала.";

мынадай мазмұндағы 20-1-тармақпен толықтырылсын:
"20-1. Уәкілетті орган инвестициялық тарифті (бағаны, алым ставкасын) бекіту туралы өзінің шешімінде оның қолданыс мерзімін көрсетеді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Табиғи монополия субъектісі тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) өзгерісі, инвестициялық тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекіту туралы оларды қолданысқа енгізгенге дейін 10 күннен кешіктірмей тұтынушылардың назарына жеткізуге міндетті.";
25-1-тармақтың бірінші абзацында "табиғи монополия субъектісі тарифті (бағаны, алым ставкасын) бекіту (өзгерту) туралы өтініммен шығатын жағдайларды қоспағанда" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 25-2-тармақпен толықтырылсын:
"25-2. Егер табиғи монополия субъектісі тарифті (бағаны, алым ставкасын) келесі (жоспарланған) жылдың 1 сәуірінен бастап бекітуге (өзгертуге) арналған өтінімді ұсынуды жоспарлаған жағдайда, осы субъект ол туралы уәкілетті органды 25-1-тармақта көрсетілген мерзімнен 30 күн бұрын жазбаша хабардар етеді. Заңнамада белгіленген мерзімде ағымдағы жылдың 1 сәуірінен бастап тарифтің (бағаның, алым ставкасының) деңгейін бекітуге (өзгертуге) арналған өтінімді ұсынбаған не осы өтінімді қабылдамағанда табиғи монополия субъектісі ағымдағы жылдың 15 ақпанынан бастап уәкілетті органға ағымдағы күнтізбелік жылға тарифтік сметаның жобасын ұсынады.";
26-тармақта:
5) тармақша "растайтын құжаттарды қоса беріп" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) тарифтік смета баптарының өзгерісін негіздейтін материалдар" деген сөздермен толықтырылсын;
27-тармақта "негіздеуші" деген сөз алынып тасталсын;
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Табиғи монополия субъектісі уәкілетті органға бекітілген тарифтік смета қолданысының мерзімі аяқталғанға дейін 60 күннен кешіктірмей оны қайта қарау туралы ұсыныс жасауға құқылы.";
30-тармақта:
"маусымға" деген сөз "мамырға" деген сөзбен ауыстырылсын;
"табиғи монополия саласына жатқызылған қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың)" деген сөздер "реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
31-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатып алу бойынша конкурстық (тендерлік) комиссиялар шешімдерінің көшірмелерін;";
33-тармақта:
"монополияға қарсы заңнаманың" деген сөздер "табиғи монополиялар туралы заңнаманың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада:
"субъектісіне" деген сөзден кейін "табиғи монополиялар туралы заңнаманы бұрмалауына" деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить пунктом 20-1 следующего содержания:
"20-1. Уполномоченный орган в своем решении об утверждении инвестиционного тарифа (цены, ставки сбора) указывает срок его действия.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Субъект естественной монополии обязан довести до сведения потребителя информацию об изменении тарифов (цен, ставок сборов), утверждении инвестиционных тарифов (цен, ставок сборов) не позднее, чем за 10 дней до введения их в действие.";
в абзаце первом пункта 25-1 слова ", за исключением случаев когда субъект естественной монополии выходит с заявкой об утверждении (изменении) тарифа (цены, ставки сбора)" исключить;
дополнить пунктом 25-2 следующего содержания:
"25-2. В случае, если субъект естественной монополии планирует представить заявку на утверждение (изменение) тарифа (цены, ставки сбора) с 1 апреля последующего (планируемого) года, данный субъект естественной монополии письменно уведомляет об этом уполномоченный орган за 30 дней до срока, указанного в пункте 25-1. При непредставлении в установленный законодательством срок заявки на утверждение (изменение) уровня тарифа (цены, ставки сбора) с 1 апреля текущего года, либо отклонении данной заявки, субъект естественной монополии не позднее 15 февраля текущего года представляет в уполномоченный орган проект тарифной сметы на текущий календарный год.";
в пункте 26:
подпункт 5) дополнить словами "с приложением подтверждающих документов";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) материалы, обосновывающие изменение статей тарифной сметы.";
в пункте 27 слово "обосновывающие" исключить;
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Субъект естественной монополии не позднее чем за 60 календарных дней до истечения срока действия утвержденной тарифной сметы вправе обратиться в уполномоченный орган с предложением о ее пересмотре.";
в пункте 30:
слово "июня" заменить словом "мая";
слова "услуг (товаров, работ), отнесенных к сфере естественной монополии" заменить словами "регулируемых услуг (товаров, работ)";
подпункт 7) пункта 31 изложить в следующей редакции:
"7) копии решений конкурсных (тендерных) комиссий по закупкам товаров (работ, услуг);";
в пункте 33:
слова "антимонопольного законодательства" заменить словами "законодательства о естественных монополиях";
в подпункте 2):
после слова "реагирования" дополнить словами "на нарушения законодательства о естественных монополиях";

көрсетілген Нұсқаулыққа 17 және 18-қосымшалар осы бұйрықтың 1 және 2-қосымшаларына сай редакцияда жазылсын;
көрсетілген Нұсқаулыққа 19, 20, 21 және 22-қосымшалар алынып тасталсын;
осы бұйрықтың 3-қосымшасының мазмұнына сай 29-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Труба құбырлары және су кәріздері жүйелері саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (А.Г.Асқарова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы және талдау департаменті (М.А.Токарева) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны ресми бұқаралық ақпарат құралдарында белгіленген тәртіппен жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары А.П.Нефедовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2005 жылғы 29 наурыздағы
N 108-НҚ бұйрығына
1-қосымша
"Табиғи монополиялар
субъектілерінің реттеліп
көрсетілетін қызметтеріне
(тауарларына, жұмыстарына)
тарифтер (бағалар, алымдар
ставкаларын) және тарифтік
сметалар бекіту ережесіне
17-қосымша
Субъектінің атауы ______________________________
Байланыс операторларына телефон трафигін
босату қызметтерінің ______жылға*
арналған тарифтік сметасы
Рет-
тік
N
Көрсеткіштердің
атауы**
Өлшем
бірлігі
Табиғи
монополия
субъекті-
сінің
жобасы
1
2
3
4
I
Тауарларды өндіруге және қызметтер (тауарлар, жұмыстар)  ұсынуға арналған шығындар
мың
теңге
1
Материалдық шығындар, оның ішінде:
-//-
1.1.
Материалдар
-//-
1.2.
Отын
-//-
1.3.
Энергия
-//-
2
Еңбекке ақы төлеу шығындары, оның ішінде:
-//-
2.1.
Жалақы
-//-
2.2.
Әлеуметтік салық
-//-
3
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы
-//-
4
Негізгі құралдарды күрделі жөндеу
-//-
5
Негізгі құралдарды ағымдағы жөндеу
-//-
6
Бөгде ұйымдардың қызметтеріне ақы төлеу, оның ішінде:
-//-
6.1.
Коммуналдық қызметтер
-//-
6.2.
Байланыс қызметтері
-//-
6.3.
Үй-жайларды  жалдау
-//-
6.4.
Басқалар
-//-
7
Халықаралық байланыс операторларымен келісім бойынша шығыстар
-//-
8
ҚР байланыс операторларымен  келісім бойынша шығыстар
-//-
9
Басқа шығындар
-//-
II
Кезең шығыстары
-//-
10
Жалпы және әкімшілік шығыстар
-//-

приложения 17 и 18 к указанной Инструкции изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу;
приложения 19, 20, 21 и 22 к указанной Инструкции исключить;
дополнить приложением 29 согласно содержанию приложения 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере трубопроводных и водоканализационных систем Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Аскарова А.Г.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Токарева М.А.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Нефедова А.П.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Приложение 1
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по
регулированию естественных монополий
от 29 марта 2005 года N 108-ОД
"Приложение 17
к Правилам утверждения тарифов
(цен, ставок сборов) и тарифных
смет на регулируемые услуги
(товары, работы) субъектов
естественных монополий»
Наименование субъекта _____________________
Тарифная смета на услуги пропуска телефонного
трафика для операторов связи на _______ год*
N п\п
Наименование показателей**
Единица измерения
Проект субъекта естест-
венной
монополии
1
2
3
4
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг (товаров, работ)
тыс. тенге
1
Материальные затраты, в том числе:
-//-
1.1.
Материалы
-//-
1.2.
Топливо
-//-
1.3.
Энергия
-//-
2
Затраты на оплату труда, в том числе:
-//-
2.1.
Заработная плата
-//-
2.2.
Социальный налог
-//-
3
Амортизация основных средств и нематериальных активов
-//-
4
Капитальный ремонт основных средств
-//-
5
Текущий ремонт основных средств
-//-
6
Оплата услуг сторонних организаций, в том числе:
-//-
6.1.
Коммунальные услуги
-//-
6.2.
Услуги связи
-//-
6.3.
Аренда помещений
-//-
6.4.
Другие
-//-
7
Расходы по соглашению с международными операторами связи
-//-
8
Расходы по соглашению с операторами связи РК
-//-
9
Другие затраты
-//-
II
Расходы периода
-//-
10
Общие и административные расходы
-//-

10.6.7.
басқалар
-//-
11
Проценттерді төлеу шығыстары
-//-
12
Өзге шығыстар
-//-
III
Барлық шығын (I + II)
-//-
IV
Барлық табыстар
-//-
V
Ұсынылған қызметтердің  көлемі
заттай көріністе
VI
Тариф (ҚҚС-сыз)
теңге
VII
Анықтамалық
13
Персоналдың, оның ішінде:
адам
13.1.
Өндірістік персоналдың
-//-
13.2.
Көмекші персоналдың
-//-
13.3.
Әкімшілік персоналдың орташа тізбелі саны
-//-
14
Орташа айлық жалақы, оның ішінде:
теңге
14.1.
Өндірістік персоналдың
-//-
14.2.
Көмекші персоналдың
-//-
14.3.
Әкімшілік персоналдың
-//-
14
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келетін күрделі жөндеу
мың теңге
15
Шаруашылық тәсілмен орындалатын ағымдағы жөндеу
-//-
* - табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес
мемлекеттік реттеуге жататын көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі
бойынша жеке ұсынылады.
Қолы _________________________________________
(Табиғи монополия субъектісінің басшысы)
М.О.                                                     "
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2005 жылғы 29 наурыздағы
N 108-НҚ бұйрығына
2-қосымша
"Табиғи монополиялар
субъектілерінің реттеліп
көрсетілетін қызметтеріне
(тауарларына, жұмыстарына)
тарифтер (бағалар, алымдар
ставкаларын) және тарифтік
сметалар бекіту ережесіне
18-қосымша
Субъектінің атауы ________________________
Магистральдық темір жол  желілері қызметтерінің
_______ жылға арналған тарифтік сметасы
Рет-
тік N
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем
бірлігі
Табиғи
монополия
субъекті-
сінің
жобасы
1
2
3
4
I
Тауарларды өндіруге және қызметтер ұсынуға арналған шығындар, барлығы
мың теңге
оның ішінде:
1
Материалдық шығындар, барлығы
-//-
оның ішінде:
1.1
материалдар
-//-
1.2
отын
-//-
1.3
электр энергиясы
-//-
2
Еңбекке ақы төлеу шығындары, барлығы
-//-
оның ішінде:
2.1
жалақы
-//-
2.2
әлеуметтік салық
-//-
3
Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы
-//-
4
Жөндеу, барлығы
-//-
оның ішінде:
4.1
негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін күрделі жөндеу
-//-
5
Өзге шығындар, барлығы
-//-
оның ішінде:
5.1
байланыс қызметтері
-//-
5.2
іссапарлық шығыстар
-//-
5.3
кеңсе шығыстары
-//-
5.4
кадрлар даярлау
-//-
5.5
басқа шығындар (таратып жазған жөн)
-//-
II
Кезең шығыстары, барлығы
-//-
6
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы
-//-
оның ішінде:
6.1
әкімшілік персоналдың жалақысы
-//-
6.2
әлеуметтік салық
-//-
6.3
негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы
-//-
6.4
бөгде ұйымдардың қызметтері, барлығы
-//-
оның ішінде:
6.4.1
аудиторлық, консалтингтік және ақпараттық қызметтер
-//-
6.4.2
банк қызметтері
-//-
6.4.3
коммуналдық қызметтер
-//-
6.5
іссапарлық шығыстар
-//-
6.6
өкілдік шығыстар
-//-
6.7
салықтар
-//-
6.8
басқа шығыстар (таратып жазған жөн)
-//-
7
Сыйақы төлеу шығыстары (мүдде)
-//-
III
Барлық шығын
-//-
IV
Пайда
-//-
V
Барлық табыстар
-//-
VI
Жүктерді тасымалдау бойынша  көрсетілген қызметтердің көлемі
млн. ткм
мың теңге
8
Анықтамалық:
Жұмысшылардың орташа тізбелі саны, барлығы
адам
оның ішінде:

10.6.7.
другие
-//-
11
Расходы на выплату процентов
-//-
12
Прочие расходы
-//-
III
Всего затрат (I + II)
-//-
IV
Всего доходов
-//-
V
Объем предоставленных услуг
в натуральном выражении
VI
Тариф (без НДС)
тенге
VII
Справочно
13
Среднесписочная численность персонала, в том числе:
человек
13.1.
Производственный персонал
-//-
13.2.
Вспомогательный персонал
-//-
13.3.
Административный персонал
-//-
14
Среднемесячная заработная плата, в том числе:
тенге
14.1.
Производственный персонал
-//-
14.2.
Вспомогательный персонал
-//-
14.3.
Административный персонал
-//-
15
Капитальный ремонт, приводящий к увеличению стоимости основных средств
тыс. тенге
16
Текущий ремонт, выполняемый хозяйственным способом
-//-
* - предоставляется отдельно по каждому виду оказываемых услуг, подлежащих государственному регулированию в соответствии с законодательством о естественных монополиях.
Подпись ________________________________
(Руководитель субъекта
естественной монополии)
М.П.                                    "
Приложение 2
к приказу Председателя Агентства
Республики Казахстан по
регулированию естественных монополий
от 29 марта 2005 года N 108-ОД
"Приложение 18
к Правилам утверждения тарифов
(цен, ставок сборов) и тарифных
смет на регулируемые услуги
(товары, работы) субъектов
естественных монополий»
Наименование субъекта _____________________
Тарифная смета на услуги
магистральных железнодорожных сетей
на _______год
N п/п
Наименование показателей*
Единица измерения
Проект субъекта естест-
венной монополии
1
2
3
4
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего
тыс. тенге
в том числе:
1
Материальные затраты, всего
-//-
в том числе:
1.1
материалы
-//-
1.2
топливо
-//-
1.3
электроэнергия
-//-
2
Затраты на оплату труда, всего
-//-
в том числе:
2.1
заработная плата
-//-
2.2
социальный налог
-//-
3
Амортизация основных средств и нематериальных активов
-//-
4
Ремонт, всего
-//-
в том числе:
4.1
капитальный ремонт, не приводящий к увеличению стоимости основных средств
-//-
5
Прочие затраты, всего
-//-
в том числе:
5.1
услуги связи
-//-
5.2
командировочные расходы
-//-
5.3
канцелярские расходы
-//-
5.4
подготовка кадров
-//-
5.5
другие затраты (необходимо расшифровать)
-//-
II
Расходы периода, всего
-//-
6
Общие и административные расходы, всего
-//-
в том числе:
6.1
заработная плата административного персонала
-//-
6.2
социальный налог
-//-
6.3
амортизация основных средств и нематериальных активов
-//-
6.4
услуги сторонних организаций, всего
-//-
в том числе:
6.4.1
аудиторские, консалтинговые и информационные услуги
-//-
6.4.2
услуги банка
-//-
6.4.3
коммунальные услуги
-//-
6.5
командировочные расходы
-//-
6.6
представительские расходы
-//-
6.7
налоги
-//-
6.8
другие расходы (необходимо расшифровать)
-//-
7
Расходы на выплату вознаграждения (интереса)
-//-
III
Всего затрат
-//-
IV
Прибыль
-//-
V
Всего доходов
-//-
VI
Объем оказанных услуг по перевозке грузов
млн. ткм
тыс. тенге
8
Справочно:
8.1
Среднесписочная численность работников, всего
человек
в том числе: