Порттар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 25 наурыздағы N 105-НҚ Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 31 наурызда тіркелді. Тіркеу N 3538. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012 жылғы 27 наурыздағы № 53-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012.03.27 № 53-НҚ (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 3) тармақшасына және 13-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 қазандағы N 943 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі туралы ереженің   21-тармақтың 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу Агенттігінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған порттар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Темір жол көлігі және порттар саласындағы реттеу мен бақылау департаменті (Ә.М.Жұмабаева) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы және талдау департаменті (Е.М.Досмағамбет) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны ресми бұқаралық ақпарат құралдарында заңнамада белгіленген тәртіппен жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының бірінші орынбасары Н.Ш.Алдабергеновке жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жария етілген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Келісілген
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін атқарушы
2005 жылғы 31 наурыз
Қазақстан Республикасы
Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі төрағасының
2005 жылғы 25 наурыздағы
N 105-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Порттар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге
(тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар
беру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Порттар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және порттар саласында қызметтер көрсететін табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тұтынушылардың тең қол жеткізуін қамтамасыз ететін ұйымдастыру тәртібі мен жалпы қағидаттарын айқындайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу Агенттігінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрығымен.

Об утверждении Правил предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере портов
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 25 марта 2005 года № 105-ОД. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 31 марта 2005 года № 3538. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 27 марта 2012 года № 53-ОД
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 27.03.2012 № 53-ОД.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 7 и подпунктом 3) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках", с подпунктом 6) пункта 21 Положения об Агентстве Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2007 года N 943, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п. 5).
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере портов.
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере железнодорожного транспорта и портов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Джумабаева А.М.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Досмагамбет Е.М.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном законодательством порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Алдабергенова Н.Ш.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель
Согласован
И.о. Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
31 марта 2005 г.
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан по
регулированию естественных
монополий
от 25 марта 2005 года N 105-ОД
Правила
предоставления равных условий доступа
к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере портов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере портов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и определяют порядок организации и общие принципы обеспечения равного доступа потребителей к регулируемым услугам (товарам, работам) субъектов естественных монополий, оказывающих услуги в сфере портов.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).

2. Порттар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар барлық тұтынушылардың осы қызметтерге кемсітілмейтін қол жеткізуін білдіреді.
3. Осы Ереже Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жеңілдіктер мен артықшылықтарды ескере отырып, порттар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну жағдайына қолданылмайды.
4. Қазақстан Республикасында теңіз көлігімен қызмет көрсетуді ұйымдастыруды өз құзыретінің шегінде мемлекеттік саясатты іске асыруды, сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы қызметті мемлекеттік бақылау мен қадағалауды, үйлестіру мен реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган айқындайды.
5. Теңіз кемесіне қызмет көрсету "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының заңына және басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүзеге асырылады.
6. Осы ережеде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) тұтынушы - табиғи монополия және реттелетін нарық субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) пайдаланушы немесе пайдалануға ниеттенуші жеке немесе заңды тұлға;
2) уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
3) табиғи монополия субъектiсiнiң реттелiп көрсетiлетiн қызметтерi (тауарлары, жұмыстары) - табиғи монополия саласындағы табиғи монополия субъектiсi ұсынатын және көрсетілетін қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушыға белгiлi бiр тауар беру түрiнде ұсыну жағдайларын қоса алғанда, уәкiлеттi органның мемлекеттiк реттеуіне жататын көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар);
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар саласындағы заңнамасында айқындалған мәндерде қолданылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Табиғи монополияларды реттеу Агенттігінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрығымен.
2. Порттар саласында реттеліп көрсетілетін
қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге
тең жағдайлар берудің жалпы қағидаттары
7. Порттар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайларды қамтамасыз ету мынадай қағидаттарға сүйене отырып, жүзеге асырылады:
1) порттар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тең қол жетімділік;
2) порттар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) барлық тұтынушыларына қатысты бірыңғай тарифтік саясат жүргізу;
3) порттар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) тізбесінің ақпараттық ашықтығы.

2. Равные условия доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере портов означают недискриминационный доступ всех потребителей к этим услугам.
3. Настоящие Правила не распространяются на случаи предоставления регулируемых услуг в сфере портов с учетом льгот и преимуществ, установленных законодательством Республики Казахстан.
4. Организация морского транспортного обслуживания в Республике Казахстан определяется государственным органом, осуществляющим в пределах своей компетенции реализацию государственной политики, государственный контроль и надзор, координацию и регулирование деятельности в сфере торгового мореплавания.
5. Обслуживание морского судна осуществляется в соответствии с законом Республики Казахстан "О торговом мореплавании" и другими нормативными правовыми актами.
6. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) потребитель - физическое или юридическое лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться регулируемыми услугами (товарами, работами) субъектов естественной монополии и регулируемого рынка;
2) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;
3) регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии - услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом естественной монополии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг (товаров, работ) в виде передачи определенного товара потребителю.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных в законодательстве Республики Казахстан в сфере естественных монополий.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
2. Общие принципы предоставления равных условий
доступа к регулируемым услугам (товарам, работам)
в сфере портов
7. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере портов осуществляется исходя из следующих принципов:
1) равнодоступность регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере портов;
2) проведение единой тарифной политики в отношении всех потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере портов;
3) информационная открытость перечня регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере портов.

3. Порттар саласында реттеліп көрсетілетін
қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тең қол
жеткізуді ұйымдастыру тәртібі
8. Порттар саласындағы табиғи монополиялар субъектілері порттар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушылармен шарттарды "Табиғи монополия саласына жататын, ұсынылатын қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған үлгi шарттарды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 қарашадағы N 1194 қаулысымен бекітілген Үлгі шартқа сәйкес жасайды.
9. Порттар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) үшін төлем уәкілетті орган белгілеген мөлшерден аспауға тиіс.
9-1. Порттардың реттеліп көрсетілетін қызметтерін алу үшін тұтынушылардың өтініштерін порттар саласындағы табиғи монополиялар субъектілері мәлімделген көлемдерге қарамастан тең жағдайларда қабылдайды.
Ескерту. 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу Агенттігінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрығымен.
9-2. Порттардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізу шарттарын күштеп таңу немесе осы қызметтерді тұтынушыларды кемсітуге алып келетін өзге әрекеттерді жасауға тыйым салынады.
Ескерту. 9-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу Агенттігінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрығымен.
10. Порттар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтер (тауарлар, жұмыстар) оларға Қазақстан Республикасының нормативтік және нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген технологиялық талаптарға сәйкес барлық тұтынушыларға ұсынылады.
10-1. Порттардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне табиғи монополия субъектісі тұтынушы өтініш жасаған порттар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтердің бағасы туралы ақпаратты, порттардың реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізу тәртібімен ұсынады.
Ескерту. 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу Агенттігінің 2009 жылғы 13 ақпандағы N 42-НҚ Бұйрығымен.
11. Порттар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушылар мыналарды:
1) порттар саласында реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсынудың белгіленген технологиялық процесін;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген, оның ішінде оларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынуға байланысты техникалық талаптарды сақтайды.

3. Порядок организации равного доступа к регулируемым услугам
(товарам, работам) в сфере портов
8. Субъекты естественных монополий в сфере портов заключают договоры с потребителями регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере портов в соответствии с Типовыми договорами на услуги портов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194 "Об утверждении типовых договоров на предоставляемые услуги (товары, работы), относящиеся к сфере естественной монополии".
9. Плата за регулируемые услуги (товары, работы) в сфере портов не должна превышать размер, установленный уполномоченным органом.
9-1. Обращения потребителей на получение регулируемых услуг портов принимаются субъектами естественных монополий в сфере портов на равных условиях, независимо от заявленных объемов.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 9-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
9-2. Навязывание условий доступа к регулируемым услугам портов или совершение иных действий, ведущих к дискриминации потребителей данных услуг, запрещается.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 9-2 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
10. Регулируемые услуги (товары, работы) в сфере портов предоставляются всем потребителям в соответствии с технологическими требованиями к ним, установленными нормативными и нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
10-1. Субъект естественной монополий, оказывающий регулируемые услуги портов при обращении потребителя представляет информацию о стоимости оказываемых регулируемых услуг в сфере портов, порядке доступа к регулируемым услугам портов.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 10-1 в соответствии с приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 13.02.2009 N 42-ОД (порядок введения в действие см. п.5 ).
11. Потребители регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере портов соблюдают:
1) установленный технологический процесс предоставления регулируемых услуг (товаров, работ) в сфере портов;
2) установленные законодательством Республики Казахстан требования, в том числе технические, связанные с предоставлением им регулируемых услуг.