"Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулық бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаменті директорының 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 бұйрығына өзгерістер мен толықтырлар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті Төрайымының 2005 жылғы 20 мамырдағы N 24 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 7 маусымда тіркелді. Тіркеу N 3667. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 4 тамыздағы № 395 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.08.04 № 395 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулық бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаменті директорының 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30   бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 489 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі "Қаржы-қаражат" баспасы 1998 жылы жеке ресми басылыммен жариялаған Қазынашылық департаменті директорының 1998 жылғы 22 сәуірдегі N 184  бұйрығымен - N 81 тіркелген, Қазынашылық комитеті төрайымының 1999 жылғы 25 мамырдағы  N 238 - N 825 тіркелген, 2000 жылғы 12 маусымдағы  N 278 - N 1188 тіркелген, 2001 жылғы 17 наурыздағы  N 141 - N 1431 тіркелген, 2001 жылғы 30 наурыздағы  N 159 - N 1487 тіркелген, 2001 жылғы 18 мамырдағы  N 260 - N 1546 тіркелген, 2002 жылғы 18 ақпандағы  N 67 - N 1793 тіркелген, 2002 жылғы 2 тамыздағы  N 353 - N 1952 тіркелген, 2004 жылғы 17 наурыздағы  N 17 - N 2788 тіркелген бұйрықтарымен өзгерістер енгізілген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулықта:
барлық мәтін бойынша:
"төмен тұрған органдардың" деген сөздер "ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Бюджет бойынша ашылған лимиттер" деген сөздер "Бюджет бойынша рұқсаттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"төмендегі лимиттерді басқарушылар", "Лимиттердi төменгi тұрған бөлушiлер", "Лимиттердiң төмен тұрған иеленушiлерi", "төмен тұрған лимит таратушы", "төмен тұрған лимит таратушыға", "төмен тұрған лимит таратушымен", "Төмен тұрған лимит таратушыға" деген сөздер "мемлекеттік мекемелер", "Мемлекеттік мекемелер", "Мемлекеттік мекемелер", "мемлекеттік мекеме", "мемлекеттік мекемеге", "мемлекеттік мекемемен", "Мемлекеттік мекемеге" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Жергілікті бюджеттер бойынша лимиттер" деген сөздер "Жергілікті бюджеттер бойынша рұқсаттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған" және "демеушiлiк және қайырымдылық көмек жөніндегі" деген сөздер "демеушiлiк және қайырымдылық көмек" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Валюталық шот", "валюталық шот", "валюталық шотта", "валюталық шотқа", "валюталық шот" деген сөздер "Шетелдік валютадағы шот", "шетелдік валютадағы шоттар", "шетелдік валютадағы шотта", "шетелдік валютадағы шотқа", "шетелдік валютадағы шот" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған шотқа", "ақылы қызметтер жөніндегі шотқа", "ақылы қызметтер жөніндегі шоттарға", "ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттары есебiнен", "ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған шоттан" деген сөздер "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шотқа", "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шотқа", "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шоттарға", "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаның есебінен", "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шоттан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"депозиттік қаражат бойынша", "депозиттік қаражат жөніндегі шот" деген сөздер "депозиттік шоттар бойынша", "депозит шоты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Арнаулы және валюталық шоттар" деген сөздер "Арнайы шоттар және шетелдік валютадағы шоттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"лимиттердi жоғары тұрған таратушылар", "жоғары тұрған лимиттердi таратушымен" деген сөздер "бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері", "бюджеттік бағдарламалар әкімшісімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жоғары тұрған мемлекеттік мекемелер", "жоғары тұрған мемлекеттік мекемелер", "Жоғары тұрған мемлекеттік мекемелер" деген сөздер "бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі", "бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері", "Бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бюджетке түсетiн түсiмдердiң тауарлық және заттай бөлiгiне және оларды жұмсауға", "бюджетке түсетін түсiмдердiң тауарлық немесе заттай бөлiгiнiң" деген сөздер "тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде бюджетке түсетін түсімдермен және оларды жұмсауға", "тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде бюджетке түсетін түсімдердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Сыртқы заемдар бойынша арнаулы шот" деген сөздер "Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Гранттар жөніндегі арнайы шот", "Гранттар бойынша арнайы шот" деген сөздер "гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге аудару және басқа шаралар үшін мемлекеттік мекемелердің жұмсауына арналған ашық лимиттер" және "Мемлекеттік мекемелердің шығыстарына, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге аударуға және басқа шараларға арналған лимиттер" деген сөздер "Мемлекеттік мекеменің ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге міндеттемелер қабылдауға және рұқсаттар беруге арналған рұқсаттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ақылы қызмет көрсетуден түсетiн қаражаттарға арналған ағымдағы шоттан" деген сөздер "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шоттан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"демеушiлiк және қайырымдылық көмекке арналған ағымдағы шоттан" деген сөздер "демеушiлiк және қайырымдылық көмек шоттарынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ақылы қызметтерді іске асырудан алатын қаражат", "ақылы қызмет көрсетуді сатудан алынатын қаражаттар" деген сөздер "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақша" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Демеушiлiк және қайырымдылық көмек қаражаты", "Демеушiлiк және қайырымдылық көмек есебiнен шығыстарға алынған қаражаттар бойынша" деген сөздер "Демеушiлiк және қайырымдылық көмек ақшасы", "Демеушiлiк және қайырымдылық көмек есебiнен шығыстарға алынған ақша бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
"лимиттердi бас таратушылар", "лимиттердің бас басқарушысы", "лимиттерді басқарушылар", "лимиттердiң басты иелiк етушiлерi", "лимиттердi бас таратушының", "лимиттердi бас таратушыны" деген сөздер "бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері", "бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі", "бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері", "бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне", "бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің", "бюджеттік бағдарламалардың әкімшісін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ақылы қызмет көрсетуден", "Ақылы қызмет көрсетудi сатудан" деген сөздер "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жоғары тұрған орган" деген сөздер "бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в приказ Директора Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года № 30 "Об утверждении Инструкции по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях"
Приказ Председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 20 мая 2005 года № 24. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июня 2005 года № 3667. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 августа 2010 года № 395
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 04.08.2010 № 395 (вводится в действие с 01.01.2013).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в  приказ  Директора Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года N 30 "Об утверждении Инструкции по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 489, опубликованный Издательством "Қаржы-қаражат" Министерства финансов Республики Казахстан в 1998 году отдельным официальным изданием, внесены изменения приказом Директора Департамента казначейства от 22 апреля 1998 года N 184 - зарегистрирован за N 81, приказами Председателя Комитета казначейства: от 25 мая 1999 года N 238 - зарегистрирован за N 825, от 12 июня 2000 года N 278 - зарегистрирован за N 1188, от 17 марта 2001 года N 141 - зарегистрирован за N 1431, от 30 марта 2001 года N 159 - зарегистрирован за N 1487, от 18 мая 2001 года N 260 - зарегистрирован за N 1546, от 18 февраля 2002 года N 67 - зарегистрирован за N 1793, от 2 августа 2002 года N 353 - зарегистрирован за N 1952, от 17 марта 2004 года N 17 - зарегистрирован за N 2788) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях, утвержденной указанным приказом:
по всему тексту:
слова "нижестоящих органов" заменить словами "подведомственных государственных учреждений";
слова "Открытые лимиты по бюджету" заменить словами "Разрешения по бюджету";
слова "нижестоящими распорядителями лимитов", "нижестоящие распорядители лимитов", "нижестоящих распорядителей лимитов", "нижестоящего распорядителя лимитов", "нижестоящему распорядителю лимитов", "нижестоящим распорядителем лимитов", "нижестоящий распорядитель лимитов" заменить словами "государственными учреждениями", "государственные учреждения", "государственных учреждений", "государственное учреждение", "государственному учреждению", "государственным учреждением", "государственное учреждение";
слова "Лимиты по местным бюджетам" заменить словами "Разрешения по местным бюджетам";
слова "для спонсорской и благотворительной помощи" и "по спонсорской и благотворительной помощи" заменить словами "спонсорской и благотворительной помощи";
слова "Валютный счет", "валютным счетам", "валютных счетах", "валютный счет", "валютному счету" заменить словами "Счет в иностранной валюте", "счетам в иностранной валюте", "счетах в иностранной валюте", "счет в иностранной валюте", "счету в иностранной валюте";
слова "на счет для средств от платных услуг", "на счет по платным услугам", "на счета по платным услугам", "за счет средств от платных услуг", "со счета для средств от платных услуг" заменить словами "на счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)", "на счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)", "на счета для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)", "за счет денег от реализации товаров (работ, услуг)", "со счета для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)";
слова "по депозитным средствам", "счет по депозитным средствам" заменить словами "по депозитным счетам", "депозитный счет";
слова "Специальные и валютные счета" заменить словами "Специальные счета и счета в иностранной валюте";
слова "вышестоящими распорядителями лимитов", "вышестоящим распорядителем лимитов" заменить словами "администраторами бюджетных программ", "администратором бюджетных программ";
слова "вышестоящим государственным учреждением", "вышестоящими государственными учреждениями", "вышестоящего государственного учреждения" заменить словами "администратором бюджетных программ", "администраторами бюджетных программ", "администратора бюджетных программ";
слова "товарной или натуральной частью поступлений в бюджет и расходованием их", "товарной или натуральной части поступлений в бюджет" заменить словами "поступлениями в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", "поступлений в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг).";
слова "Специальный счет по внешним займам" заменить словами "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам";
слова "Специальный счет по грантам", "специальный счет по грантам", "специальному счету по грантам" заменить словами "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам", "специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам", "специальному счету бюджетного инвестиционного проекта по грантам";
слова "Открытые лимиты на расходы государственного учреждения, для перевода подведомственным государственным учреждениям и на другие мероприятия" и "Лимиты на расходы государственного учреждения, для перевода подведомственным государственным учреждениям и на другие мероприятия" заменить словами "Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешения подведомственным государственным учреждениям";
слова "текущего счета для средств от платных услуг", "текущий счет для средств от платных услуг" заменить словами "счета для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)", "счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)";
слова "текущего счета для спонсорской и благотворительной помощи" заменить словами  "счета спонсорской и благотворительной помощи";
слова "средств, получаемых от реализации платных услуг", "средств от платных услуг" заменить словами "денег от реализации товаров (работ, услуг)";
слова "средств от спонсорской и благотворительной помощи", "по средствам, полученным на расходы за счет спонсорской и благотворительной помощи" заменить словами "денег от спонсорской и благотворительной помощи", "по деньгам, полученным на расходы за счет спонсорской и благотворительной помощи";
слова "главными распорядителями лимитов", "главных распорядителей лимитов", "главным распорядителем лимитов", "главному распорядителю лимитов", "главный распорядитель лимитов", "главного распорядителя лимитов"
заменить словами
"администраторами бюджетных программ", "администраторов бюджетных программ", "администратором бюджетных программ", "администратору бюджетных программ", "администратор бюджетных программ", "администратора бюджетных программ";
слова "от оказания платных услуг", "от реализации платных услуг" заменить словами "от реализации товаров (работ, услуг)";
слова "вышестоящим органом" заменить словами "администратором бюджетных программ";

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Республикалық және жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер, сондай-ақ жекелеген мемлекеттік мекемелер жанындағы орталықтандырылған бухгалтериялар бюджет бойынша қаржыландыру жоспарларының және тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақшаның, демеушілік пен қайырымдылық көмек шоттарына, депозит шоттарына, шетелдік валютадағы шоттарға және сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарына түскен ақшаның түсімдері мен шығыстары жоспарларының орындалуын есепке алуды, осы Нұсқаулыққа сәйкес республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетiн түсiмдерге және олардың жұмсалуына байланысты операцияларды есепке алуды жүзеге асырады.
2. Бюджет бойынша қаржыландыру жоспарларының және тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақшаның, демеушілік пен қайырымдылық көмек шоттарына, депозит шоттарына, шетелдік валютадағы шоттарға және сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарына түскен ақшаның түсімдері мен шығыстары жоспарларының орындалуының бухгалтерлік есебі осы Нұсқаулықта көзделген шоттардың жоспары бойынша бірыңғай теңгерімде жүргізіледі.";
10-тармақта:
төртінші және бесінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердің қаржыландыру жоспарларының орындалуына және олардың бухгалтерлік есепті жүргізуіне бақылау;
мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақшаның түсімдері мен шығыстарын есепке алу, депозит шотындағы демеушілік және қайырымдылық көмектің ақшалары бойынша операцияларды есепке алу, республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетiн түсiмдерге және олардың жұмсалуына байланысты операцияларды есепке алу";
20-тармақта:
төртінші абзацта "арнаулы және валюталық шоттардағы қаржылардың жылжуы" деген сөздер "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан, демеушілік және қайырымдылық көмектен, депозит шотынан, шетелдік валютадағы шоттан және сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттарынан түсетін ақшаны есепке алу";
он төртінші абзацта "ақылы қызмет көрсетуді" деген сөздер "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді)" деген сөздермен ауыстырылсын;
32-тармақта:
"Қосалқы шоттың атауы" бағанын V бөлімде. Ақшалай қаржылар мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мекеменің ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге міндеттемелер қабылдауға және рұқсаттар беруге арналған рұқсаттары
Жолдағы рұқсаттар
Күрделі жұмсалымдарға арналған рұқсаттар
Басқа да бюджеттердің есебінен рұқсаттар
Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетiн түсiмдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша рұқсаттар
Сыртқы қарыздардың есебiнен жобалар бойынша рұқсаттар
Ведомостволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге міндеттемелерді қабылдауға және рұқсаттар беруге арналған мемлекеттік мекеменің рұқсаты
Жергілікті бюджеттер бойынша күрделі салымдарға арналған рұқсаттар
Жергілікті бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетін түсімдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша рұқсаттар
Демеушілік және қайырымдылық көмек шоты
Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шот
Депозит шоты
Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты
Есеп айырысу шоты
Гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты
Шетелдік валютадағы шот
Жолдағы ақша
Касса
Аккредитивтер
Ақшалай құжаттар
Қаржылық салымдар";
"с/е нөмірі" бағанында "095" деген сан алынып тасталсын;
VII бөлімінде. Есеп айырысулар:
"Қосалқы шоттың атауы және с/е нөмірі" бағандары мынадай мазмұндағы отыз төртінші абзацпен және тиісінше санмен толықтырылсын:
"Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттеріне мақсатты трансферттер бойынша есеп айырысулар 194";
101-тармақта "ақылы қызмет көрсетуді сатудан алынатын қаражаттар бойынша табыстар және шығыстар" деген сөздер "тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін түсімдер мен ақшаның жұмсалуы" деген сөздермен ауыстырылсын;

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Государственные учреждения, содержащиеся за счет республиканского и местных бюджетов, а также централизованные бухгалтерии при отдельных государственных учреждениях осуществляют учет исполнения планов финансирования по бюджету и планов поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг), денег, поступивших на счета спонсорской и благотворительной помощи, депозитные счета, счета в иностранной валюте и специальные счета бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам, учет операций, связанных с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их в соответствии с настоящей Инструкцией.
2. Бухгалтерский учет исполнения планов финансирования по бюджету, планов поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг), денег, поступивших на счета спонсорской и благотворительной помощи, депозитные счета, счета в иностранной валюте и специальные счета бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам ведется на едином балансе по плану счетов, предусмотренному настоящей Инструкцией.";
в пункте 10:
абзацы четвертый и пятый изложить в следующей редакции:
"контроль за исполнением планов финансирования подведомственными государственными учреждениями и правильным ведением ими бухгалтерского учета;
учет поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), учет операций по деньгам спонсорской и благотворительной помощи, на депозитном счете, учет операций, связанных с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их";
в пункте 20:
в абзаце четвертом слова "движению средств на специальных и валютных счетах" заменить словами "учету денег от реализации товаров (работ, услуг), спонсорской и благотворительной помощи, депозитного счета, счета в иностранной валюте и специальных счетов бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам";
в  абзаце четырнадцатом слова "платных услуг" заменить словами "товаров (работ, услуг)";
в пункте 32:
графу "Наименование субсчета" в разделе V. Денежные средства изложить в следующей редакции:
"Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешений подведомственным государственным учреждениям
Разрешения в пути
Разрешения на капитальные вложения
Разрешения за счет других бюджетов
Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
Разрешения по проектам за счет внешних займов
Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешений подведомственным государственным учреждениям
Разрешения на капитальные вложения по местным бюджетам
Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их
Счет спонсорской и благотворительной помощи
Счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)
Депозитный счет
Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам
Расчетный счет
Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам
Счет в иностранной валюте
Деньги в пути
Касса
Аккредитивы
Денежные документы
Финансовые вложения";
в графе "Номер с/с" цифры "095" исключить;
в разделе VII. Расчеты:
графы "Наименование субсчета" и "Номер с/с" дополнить абзацем тридцать четвертым и соответственно цифрой следующего содержания:
"Расчеты по целевым трансфертам областным бюджетам,
бюджетам города республиканского значения, столицы            194";
в пункте 101 слова "доходов и финансирования расходов по средствам, получаемым от реализации платных услуг" заменить словами "поступлений и расходов денег от реализации товаров (работ, услуг)";

109 және 110-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"109. "Ақша қаражаты" бөлімінің шоттарында мемлекеттік мекемелер бюджет шоты жөніндегі, тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түсетін ақшаны есепке алуға арналған шот жөніндегі, демеушілік және қайырымдылық көмек шоты жөніндегі, депозит шоты жөніндегі, шетелдік валютадағы шот жөніндегі және сыртқы қарыздар мен гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоттары жөніндегі, сондай-ақ кассадағы ақшаны және өзге де ақшалай құжаттарды есепке алу жөніндегі операцияларды ескереді.
110. Нормативтік құқық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3337 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2004 жылғы 30 желтоқсандағы N 469  бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерді қабылдауына рұқсаттар беру ережесімен белгіленген мерзімде, тәртіппен және нысандар бойынша рұқсаттар беріледі.";
112-тармақтың үшінші абзацы алынып тасталсын;
113-тармақтың екінші абзацында "Республикалық бюджет бойынша алынған мiндеттемелердi ескере отырып лимиттер және кассалық шығыстар қозғалысының ведомосы н.032-А көшірмесін немесе" деген сөздер алынып тасталсын;
114, 115, 116, 117, 118-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"114. Мемлекеттік мекемелердің бюджеттік шоттарындағы қаражаттың қозғалысы жөніндегі операцияларды есепке алу 381 нысанның (2 мемориалдық ордер) жинақтау тізімдемесінде жүргізіледі. "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" 4-20 және "Мемлекеттік мекемелер бойынша төлемдер тізілімі" 5-15-нысандарының негізінде жазбалар жүргізіледі.
Орталықтандырылған бухгалтериялардан алынған қаражаттың талдамалы есебі 294-а-нысанының талдамалы есеп карточкаларында бағдарламалар мен кіші бағдарламалардың бөлінісінде жүргізіледі. 294-а-нысанның карточкаларындағы қорытынды бір айдың ішінде және жылдың басынан бастап есептеледі.
Қаржыландыру жоспарларының орындалуын дербес есепке алуды жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелерде және мемлекеттік мекемелер бойынша қаржыландырудың жалпы жоспарларын жасау кезінде орталықтандырылған бухгалтерияларда берілген рұқсаттардың, кассалық және іс жүзіндегі шығыстардың талдамалы есебі бюджет сыныптамасының бағдарламалары, кіші бағдарламалары және ерекшеліктері бойынша 294-нысанның  лимиттер (қаржы бөлу) мен шығыстарды есепке алу кітабында жүргізіледі. Жазбалар бір күн бұрын түскен әрбір құжат бойынша жүргізіледі.
115. 09 "Бюджет бойынша рұқсаттар" шоты мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
090 "Ведомостволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге міндеттемелерді қабылдауға және рұқсаттар беруге арналған мемлекеттік мекеменің рұқсаты";
091 "Жолдағы рұқсаттар";
093 "Күрделі жұмсалымдарға арналған рұқсаттар";
096 "Басқа да бюджеттердің есебінен рұқсаттар";
098 "Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетiн түсiмдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша рұқсаттар";
099 "Сыртқы қарыздардың есебiнен жобалар бойынша рұқсаттар".
Осы қосалқы шоттардың дебетінде берілген рұқсаттардың сомалары, сондай-ақ кассалық шығыстарды қалпына келтіруге енгізілген сомалар, ал кредитте Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кодтарына сәйкес нысаналы мақсат бойынша жұмсалған қаражат көрсетіледі.

пункты 109 и 110 изложить в следующей редакции:
"109. На счетах раздела "Денежные средства" государственные учреждения учитывают операции по бюджетному счету, по счету для учета денег от реализации товаров (работ, услуг), по счету спонсорской и благотворительной помощи, по депозитному счету, по счету в иностранной валюте и по специальным счетам бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам и грантам, а также по учету денег в кассе и прочих денежных документов.
110. Разрешения выдаются в сроки, в порядке и по формам, определенными Правилами выдачи разрешений на принятие государственными учреждениями обязательств, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2004 года N 469, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3337.";
абзац третий пункта 112 исключить;
в абзаце втором пункта 113 слова "ф.032-А Ведомость движения лимитов и кассовых расходов с учетом взятых обязательств по республиканскому бюджету или" исключить;
пункты 114, 115, 116, 117, 118 изложить в следующей редакции:
"114. Учет операций по движению средств на бюджетных счетах государственных учреждений ведется в накопительной ведомости форма 381 (мемориальный ордер 2). Записи производятся на основании форм 4-20 "Сводный отчет по расходам" и 5-15 "Реестр платежей по государственным учреждениям" и приложенных к ним документов.
Аналитический учет полученных средств в централизованных бухгалтериях ведется в разрезе программ и подпрограмм на карточках аналитического учета форма 294-а. Итоги в карточках форма 294-а подсчитываются за месяц и сначала года.
В государственных учреждениях, осуществляющих учет исполнения планов финансирования самостоятельно, и в централизованных бухгалтериях при составлении общих планов финансирования по государственным учреждениям аналитический учет выданных разрешений, кассовых и фактических расходов ведется в книге учета лимитов (ассигнований) и расходов форма 294 по программам, подпрограммам и спецификам бюджетной классификации. Записи производятся по каждому документу, поступивших за день.
115. Счет 09 "Разрешения по бюджету" подразделяется на субсчета:
090 "Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешений подведомственным государственным учреждениям";
091 "Разрешения в пути";
093 "Разрешения на капитальные вложения";
096 "Разрешения за счет других бюджетов";
098 "Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их";
099 "Разрешения по проектам за счет внешних займов".
В дебете этих субсчетов отражаются суммы выданных разрешений, а также суммы, внесенные на восстановление кассовых расходов, а в кредите средства, израсходованные в соответствии с кодами Единой бюджетной классификации Республики Казахстан по целевому назначению.

Берілген рұқсаттардың сомаларына 090 "Ведомостволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге міндеттемелерді қабылдауға және рұқсаттар беруге арналған мемлекеттік мекеменің рұқсаты", 091 "Жолдағы рұқсаттар", 093 "Күрделі жұмсалымдарға арналған рұқсаттар", 096 "Басқа да бюджеттердің есебінен рұқсаттар", 098 "Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетiн түсiмдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша рұқсаттар", 099 "Сыртқы қарыздардың есебiнен жобалар бойынша рұқсаттар" қосалқы шоттарының дебетіне және 23 "Қаржыландыру" немесе 14 "Қаржыландыру бойынша ведомство ішіндегі есеп айырысулар" шотының тиісті қосалқы шотының кредитіне жазбалар жүргізіледі. Кассалық шығыстарды қалпына келтіруге түскен сомалар 090 "Ведомостволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге міндеттемелерді қабылдауға және рұқсаттар беруге арналған мемлекеттік мекеменің рұқсаты", 093 "Күрделі жұмсалымдарға арналған рұқсаттар", 096 "Басқа да бюджеттердің есебінен рұқсаттар" қосалқы шоттарының дебетіне және 120 "Касса", 160 "Есеп беретін тұлғалармен есеп айырысулар" және басқа да шоттардың тиісті қосалқы шоттарының кредитіне жазылады. Чектер және төлеуге берілетін шоттар бойынша сомалар 090 "Ведомостволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге міндеттемелерді қабылдауға және рұқсаттар беруге арналған мемлекеттік мекеменің рұқсаты", 093 "Күрделі жұмсалымдарға арналған рұқсаттар", 096 "Басқа да бюджеттердің есебінен рұқсаттар" қосалқы шоттарының кредитіне және 06 "Материалдар мен тамақ өнімдері", 12 "Касса", 15 "Орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін тапсырыс берушілермен, мердігерлермен және тапсырысшылармен есеп айырысу" және басқа да шоттардың тиісті қосалқы шоттарының дебетіне жазылады.
116. 090 "Ведомостволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге міндеттемелерді қабылдауға және рұқсаттар беруге арналған мемлекеттік мекеменің рұқсаты" қосалқы шотында мемлекеттік мекеменің аппаратын ұстауға және басқа да іс-шараларға арналған рұқсаттардың сомалары ескеріледі.
117. 091 "Жолдағы рұқсаттар" қосалқы шотында бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі берген, бірақ ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер алған рұқсаттар келесі айда ескеріледі.
118. 093 "Күрделі жұмсалымдарға арналған рұқсаттар" қосалқы шотында шығыстардың экономикалық сыныптамасының 420 "Негізгі капиталды құру" ішкі сыныбы бойынша бюджеттен бөлінетін күрделі жұмсалымдарды қаржыландыруға арналған рұқсаттар ескеріледі.";
120-тармақ алынып тасталсын;
120-1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

На суммы выданных разрешений производятся записи в дебет субсчетов 090 "Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешений подведомственным государственным учреждениям", 091 "Разрешения в пути", 093 "Разрешения на капитальные вложения", 096 "Разрешения за счет других бюджетов", 098 "Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", 099 "Разрешения по проектам за счет внешних займов" и кредит соответствующего субсчета счета 23 "Финансирование" или 14 "Внутриведомственные расчеты по финансированию". Суммы, поступившие на восстановление кассовых расходов, записываются в дебет субсчетов 090 "Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешений подведомственным государственным учреждениям", 093 "Разрешения на капитальные вложения", 096 "Разрешения за счет других бюджетов" и кредит соответствующих субсчетов счетов 120 "Касса", 160 "Расчеты с подотчетными лицами" и др. Суммы по чекам и счетам к оплате записываются в кредит субсчетов 090 "Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешений подведомственным государственным учреждениям", 093 "Разрешения на капитальные вложения", 096 "Разрешения за счет других бюджетов" и дебет соответствующих субсчетов счетов 06 "Материалы и продукты питания", 12 "Касса", 15 "Расчеты с поставщикам, подрядчиками и заказчиками за выполненные работы и оказанные услуги" и др.
116. На субсчете 090 "Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешений подведомственным государственным учреждениям" учитываются суммы разрешений на содержание аппарата и на другие мероприятия государственного учреждения.
117. На субсчете 091 "Разрешения в пути" учитываются разрешения, выданные администратором бюджетных программ, но полученные подведомственными государственными учреждениями в следующем месяце.
118. На субсчете 093 "Разрешения на капитальные вложения" учитываются разрешения на финансирование капитальных вложений, выделяемых из бюджета по подклассу 420 "Создание основного капитала" экономической классификации расходов.";
пункт 120 исключить;
абзац первый пункта 120-1 изложить в следующей редакции:

"120-1. 096 "Басқа да бюджеттердің есебінен рұқсаттар" қосалқы шотында республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге олар жергілікті бюджеттен рұқсаттарды алған кезде және керісінше жергілікті бюджеттің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге белгілі бір мақсаттарға республикалық бюджеттен рұқсаттар беру кезінде берілген рұқсаттардың қозғалысы, оның ішінде ресми трансферттердің (субвенциялардың) қозғалысы ескеріледі.";
120-2, 120-3 және 121-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"120-2. 098 "Республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетiн түсiмдерге және олардың жұмсалуына байланысты операциялар бойынша рұқсаттар" қосалқы шотында республикалық бюджетке тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде түсетiн түсiмдер есебінен мемлекеттiк мекеменiң шығыстарына және басқа да iс-шараларға арналған рұқсаттардың сомалары ескерiледi.
Мемлекеттiк мекемелерде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша қорытындылар рұқсаттың негiзiнде республикалық бюджет есебінен қаржыландыру ретінде көрсетіледі.
Бұл ретте, тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша оларда көрсетілген сома 098 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар" қосалқы шотының дебетi бойынша және 230 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру", 140 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоттарының кредитi бойынша көрсетiледi. Бiр уақытта 158 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебетi бойынша және 098 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетiле отырып, екiншi жазба жүргізiледi. Қаржы жылы аяқталғаннан кейiн жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару тиiсінше 230 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру", 140 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоттарының дебетi және 200 "Бекітілген қаржыландыру жоспарының шегінде мемлекеттік мекемелерді ұстауға және басқа іс-шараларға бюджет бойынша шығыстар" қосалқы шоттың кредитi бойынша жазбамен қорытынды айналымдармен жүзеге асырылады.

"120-1. На субсчете 096 "Разрешения за счет других бюджетов" учитывается движение разрешений выданных государственным учреждениям, содержащимся за счет республиканского бюджета, при получении ими разрешений из местного бюджета, и наоборот, при выдаче разрешений из республиканского бюджета на определенные цели государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов, в том числе движение официальных трансфертов (субвенций).";
пункты 120-2, 120-3 и 121 изложить в следующей редакции:
"120-2. На субсчете 098 "Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" учитываются суммы разрешений на расходы государственного учреждения и на другие мероприятия за счет поступлений в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг).
В государственных учреждениях результаты по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их, отражаются как финансирование за счет республиканского бюджета на основании разрешения.
При этом, указанные в них суммы по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их, отражаются по дебету субсчета 098 "Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и по кредиту субсчетов 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия", 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия". Одновременно производится вторая запись с отражением по дебету субсчета 158 "Расчеты по операциям, связанным с поступлениями в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и по кредиту субсчета 098 "Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их". По окончании финансового года списание произведенных расходов осуществляется заключительными оборотами записью по дебету соответственно субсчетов 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия", 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия" и кредиту субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия в пределах утвержденного плана финансирования".

120-3. 099 "Сыртқы қарыздар есебiнен жобалар бойынша рұқсаттар" қосалқы шотында сыртқы қарыздар есебiнен жобалар бойынша қаржыландыруға рұқсаттар сомасы ескеріледі. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері рұқсаттарының сомасында лимиттерге иелiк етушiлер 099 "Сыртқы қарыздар есебiнен жобалар бойынша рұқсаттар" қосалқы шотының дебетiне және 239 "Сыртқы қарыздар қаражатынан жобаларды қаржыландыру" қосалқы шотының кредитіне жазба жүргiзедi, қаржылық жыл аяқталғаннан кейiн берілген рұқсаттарды пайдалану 239 "Сыртқы қарыздар қаражатынан жобаларды қаржыландыру" қосалқы шотының дебетi және 099 "Сыртқы қарыздар есебiнен жобалар бойынша рұқсаттар" қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi.
121. 10 "Жергілікті бюджеттер бойынша лимиттер" шотында жергілікті бюджеттердің есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелерге бөлінген рұқсаттар ескеріледі.
Бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3337 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2004 жылғы 30 желтоқсандағы N 469  бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерді қабылдауға рұқсаттар беру ережесінде анықталған тәртіппен, нысандар бойынша және мерзімде жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге рұқсаттар береді.";
122-тармақ алынып тасталсын;
123, 124-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"123. 10 "Жергілікті бюджеттер бойынша рұқсаттар" шотының дебетінде берілген рұқсаттардың сомасы, сондай-ақ кассалық шығыстарды қалпына келтіруге енгізілген сома, ал кредитте мақсатқа сай бюджеттік сыныптаманың кодтарына сәйкес жұмсалған қаражаттар көрсетіледі.
10 "Жергілікті бюджеттер бойынша рұқсаттар" шоты бойынша бухгалтерлік жазбалардың дұрыстығын салыстыру үшін мемлекеттік мекеме айдың соңғы күні үшін және Аумақтық қазынашылық органдарымен келісім бойынша мерзімде N 4-20 "Шығыстар бойынша жиынтық есеп" нысанын алады.
124. Мемлекеттік мекемелердің бюджеттік шоттарындағы қаражаттар қозғалысы бойынша операцияларды есепке алу N 381 нысаны (2-мемориалдық ордер) бойынша жинақтау ведомосында жүргізіледі.
Орталықтандырылған бухгалтерияларда кассалық шығыстардың талдамалы есебі ерекшеліктер бойынша шығыстарды көрсете отырып, әрбір бағдарлама, ішкі бағдарлама бойынша 294-б-нысанның кассалық шығыстардың талдамалы есебінің карточкаларында жүргізіледі.
Қаржыландыру жоспарларының орындалуын есепке алуды дербес жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелерде және орталықтандырылған бухгалтерияларда мемлекеттік мекемелер бойынша қаржыландырудың жалпы жоспарларын жасау кезінде берілген рұқсаттардың, кассалық және іс жүзіндегі шығыстардың талдамалы есебі бюджеттік сыныптаманың бағдарламалары, кіші бағдарламалары және ерекшеліктері бойынша 294-нысанның кітабында жүргізіледі. Жазба бір күн бұрын түскен әрбір құжат бойынша жүргізіледі.
125-тармақта екінші, үшінші және төртінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"100 "Мемлекеттік мекеменің міндеттемелер қабылдауға және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге рұқсаттар беру үшін рұқсаттары";
103 "Күрделі салымдарға рұқсаттар";
108 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар";
126-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

120-3. На субсчете 099 "Разрешения по проектам за счет внешних займов" учитываются суммы разрешений на финансирование по проектам за счет внешних займов. На суммы разрешений администраторами бюджетных программ производятся записи в дебет субсчета 099 "Разрешения по проектам за счет внешних займов" и кредит субсчета 239 "Финансирование проектов из средств внешних займов", по окончании финансового года использование выданных разрешений отражается по дебету субсчета 239 "Финансирование проектов из средств внешних займов" и кредиту субсчета 099 "Разрешения по проектам за счет внешних займов".
121. На счете 10 "Разрешения по местным бюджетам" учитываются разрешения, выданные государственным учреждениям, содержащимся за счет местных бюджетов.
Местные уполномоченные органы по исполнению бюджета выдают разрешения администраторам местных бюджетных программ и государственным учреждениям, финансируемым из местных бюджетов в порядке, по формам и в сроки, определенные Правилами выдачи разрешений на принятие государственными учреждениями обязательств, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2004 года N 469, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3337.";
пункт 122 исключить;
пункты 123, 124 изложить в следующей редакции:
"123. В дебете счета 10 "Разрешения по местным бюджетам" отражаются суммы выданных разрешений, а также суммы, внесенные на восстановление кассовых расходов, а в кредите средства, израсходованные в соответствии с кодами бюджетной классификации по целевому назначению.
Для сверки правильности бухгалтерских записей по счету 10 "Разрешения по местным бюджетам" государственное учреждение за последний день месяца и в сроки по согласованию с территориальными органами Казначейства получает форму N 4-20 "Сводный отчет по расходам".
124. Учет операций по движению средств на бюджетных счетах государственных учреждений ведется в накопительной ведомости по форме N 381 (мемориальный ордер 2).
Аналитический учет кассовых расходов в централизованных бухгалтериях ведется на карточках аналитического учета кассовых расходов форма 294-б по каждой программе, подпрограмме с выделением расходов по спецификам. В карточках подсчитываются итоги за месяц и с начала года.
В государственных  учреждениях, осуществляющих учет исполнения планов финансирования самостоятельно, и в централизованных бухгалтериях при составлении общих планов финансирования по государственным учреждениям аналитический учет выданных разрешений, кассовых и фактических расходов ведется в книге форма 294 по программам, подпрограммам и спецификам бюджетной классификации. Записи производятся по каждому документу, поступившему за день.";
в пункте 125 абзацы второй, третий и четвертый изложить в следующей редакции:
"100 Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешений подведомственным государственным учреждениям";
103 "Разрешения на капитальные вложения";
108 "Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их;";
пункт 126 изложить в следующей редакции:

"126. 100 "Мемлекеттік мекеменің міндеттемелер қабылдауға және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге рұқсаттар беру үшін рұқсаттары" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелерді ұстауға рұқсаттар сомасы ескеріледі.";
127-тармақта "лимиттер" деген сөз "рұқсаттар" деген сөзбен ауыстырылсын;
127-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"127-1. 108 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар" қосалқы шотында тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер есебiнен мемлекеттiк мекеменiң шығыстарына және басқа да iс-шараларға рұқсаттардың сомасы ескерiледi.
Жергiлiктi бюджеттердiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелерде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша қорытындылар рұқсаттың негiзiнде жергiлiктi бюджеттiң есебiнен қаржыландыру ретiнде көрсетiледi.
Бұл ретте, тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша оларда көрсетілген сома 098 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар" қосалқы шотының дебетi бойынша және 230 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру", 140 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоттарының кредитi бойынша көрсетiледi. Бiр уақытта 158 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебетi бойынша және 098 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетiле отырып, екiншi жазба жүргізiледi. Қаржы жылы аяқталғаннан кейiн жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару 230 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру", 140 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоттарының дебетi және 200 "Бекітілген қаржыландыру жоспарының шегінде мемлекеттік мекемелерді ұстауға және басқа іс-шараларға бюджет бойынша шығыстар" қосалқы шоттың кредитi бойынша жазбамен қорытынды айналымдармен жүзеге асырылады.";

"126. На субсчете 100 "Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешений подведомственным государственным учреждениям" учитываются суммы разрешений на содержание государственного учреждения.";
в пункте 127 слово "Лимиты" заменить словом "Разрешения";
пункт 127-1 изложить в следующей редакции:
"127-1. На субсчете 108 "Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" учитываются суммы разрешений на расходы государственного учреждения и на другие мероприятия за счет поступлений в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг).
В государственных учреждениях, содержащихся за счет местных бюджетов, результаты по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их, отражаются как финансирование за счет местного бюджета на основании разрешения.
При этом указанные в них суммы по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их, отражаются по дебету субсчета 108 "Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и по кредиту субсчетов 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия", 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия". Одновременно производится вторая запись с отражением по дебету субсчета 158 "Расчеты по операциям, связанным с поступлениями в бюджет стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и по кредиту субсчета 108 "Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их". По окончании финансового года списание произведенных расходов осуществляется заключительными оборотами записью по дебету субсчетов 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия", 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия" и кредиту субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия в пределах утвержденного плана финансирования".";

129, 130-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"129. 11 "Арнайы шоттар және шетел валютасындағы шоттар" шоты мынадай қосалқы шоттарға бөлінеді:
110 "Демеушілік және қайырымдылық көмек шоты";
111 "Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны есепке алуға арналған шот";
112 "Депозиттік шот";
113 "Сыртқы қарыздар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты";
115 "Есеп айырысу шоты";
116 "Гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты";
118 "Шетел валютасындағы шот";
119 "Жолдағы ақша".
Мемлекеттік мекемелердің шоттары Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3333 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2004 жылғы 14 желтоқсандағы N 447  бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелердің шоттарын ашудың, жүргізудің және жабудың ережесінде анықталған тәртіппен ашылады және жабылады.
130. "Демеушілік және қайырымдылық көмек шоты" қосалқы шотында Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес заңды және жеке тұлғалардан демеушілік және қайырымдылық көмек түрінде алынатын ақша түсімі және оның жұмсалуы ескеріледі.
Демеушілік және қайырымдылық көмек шотына түскен сомаға 110 "Демеушілік және қайырымдылық көмек шоты" қосалқы шоты дебеттеледі және 176 "Демеушілік және қайырымдылық көмек шоты есебінен шығыстарға алынған ақша бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоты кредиттеледі.
Сатып алынған материалдық құндылықтар үшін берушiге демеушiлiк және қайырымдылық көмек шотынан қаражаттарды аударған кезде 178 "Өзге дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысу" қосалқы шотының дебетi бойынша және 110 "Демеушілік және қайырымдылық көмек шоты" қосалқы шоттың кредитi бойынша жазба жүргiзiледi. Сатып алынған материалдық құндылықтарды кiрiске алу 01 "Активтер", 04 "Жабдықтар, құрылыс материалдары және ғылыми зерттеулерге арналған материалдар", 06 "Материалдар және тамақ өнімдері", 07 "Арзан және тез тозатын заттар" шоттарының тиiстi қосалқы шоттарының дебетi бойынша және 178 "Өзге дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысу" қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi. Бiр уақытта активтерді, арзан және тез тозатын заттарды сатып алған кезде 213 "Демеушілік және қайырымдылық көмектен түскен ақша және өзге қаражаттар есебінен шығыстар" қосалқы шоттың дебетi бойынша және тиiсiнше 250 "Активтердегі қор", 260 "Арзан және тез тозатын заттардағы қор" қосалқы шоттарының кредитi бойынша жазба жүргiзiледi. Жұмсалған материалдардың, ақша қаражаттарының және басқа да шығыстардың сомасына 213 "Демеушілік және қайырымдылық көмектен түскен ақша және өзге қаражаттар есебінен шығыстар" қосалқы шотының дебетi және "Материалдық қорлар", "Ақша қаражаттары", "Есеп айырысулар" шоттарының тиiстi қосалқы шоттарының кредитi бойынша жазба жүргiзiледi.

пункты 129, 130 изложить в следующей редакции:
"129. Счет 11 "Специальные счета и счета в иностранной валюте" подразделяется на субсчета:
110 "Счет спонсорской и благотворительной помощи";
111 "Счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)";
112 "Депозитный счет";
113 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по внешним займам";
115 "Расчетный счет";
116 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам";
118 "Счет в иностранной валюте";
119 "Деньги в пути".
Счета государственных учреждений открываются и закрываются в порядке, определенном Правилами открытия, ведения и закрытия счетов государственных учреждений, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 14 декабря 2004 года N 447, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3333.
130. На субсчете 110 "Счет спонсорской и благотворительной помощи" учитывается поступление и расходование денег, получаемых в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан от физических и юридических лиц в виде благотворительной и спонсорской помощи.
На суммы, поступившие на счет спонсорской и благотворительной помощи дебетуется субсчет 110 "Счет спонсорской и благотворительной помощи" и кредитуется субсчет 176 "Расчеты по деньгам, полученным на расходы за счет спонсорской и благотворительной помощи".
При перечислении средств со счета спонсорской и благотворительной помощи поставщикам за приобретаемые материальные ценности производится запись по дебету субсчета 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами" и по кредиту субсчета 110 "Счет спонсорской и благотворительной помощи". Оприходование приобретенных материальных ценностей отражается по дебету соответствующих субсчетов счетов 01 "Активы", 04 "Оборудование, строительные материалы и материалы для научных исследований", 06 "Материалы и продукты питания", 07 "Малоценные и быстроизнашивающиеся предметы" и по кредиту субсчета 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами". Одновременно при приобретении активов, малоценных и быстроизнашивающихся предметов производится запись по дебету субсчета 213 "Расходы за счет денег от спонсорской и благотворительной помощи и прочих средств" и соответственно по кредиту субсчетов 250 "Фонд в активах", 260 "Фонд в малоценных и быстроизнашивающихся предметах". На суммы израсходованных материалов, денежных средств и других расходов производятся записи по дебету субсчета 213 "Расходы за счет денег от спонсорской и благотворительной помощи и прочих средств" и кредиту соответствующих субсчетов счетов "Материальные запасы", "Денежные средства", "Расчеты".

Ақша қаражаттарының қозғалысы бойынша операцияларды есепке алу N 381 нысаны (N 3 мемориалдық ордер) бойынша жинақтау ведомосында N 5-20 "Мемлекеттік мекеме шотынан көшірме" нысаны және оған қоса берілген құжаттар негізінде жүргізіледі.
110 "Демеушілік және қайырымдылық көмек шоты" қосалқы шот бойынша талдамалы есеп демеушiлiк және қайырымдылық көмектiң кейбір түрлерi бойынша 292-а нысан карточкаларында (кітапта 292-нысан) жүргiзiледi."
131-тармақта:
бірінші және екінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"131. 111 "Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны есепке алуға арналған шот" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелердің иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден алынатын ақша түсімі мен оның жұмсалуы ескеріледі.
Мемлекеттік мекеменің иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан түскен ақша Бюджет кодексіне сәйкес және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіппен пайдаланылады.";
үшінші абзацта "қаражаттарды" деген сөз "ақшаны" деген сөзбен ауыстырылсын;
жетінші абзацта "(3 мемориалдық ордер)" деген сөздерден кейін "N 5-33 "Ақылы қызметтер жөніндегі шоттардағы қалдықтар туралы есеп" нысаны және оған қоса берілген құжаттар негізінде" деген сөздермен толықтырылсын;
132-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"132. 112 "Депозиттiк шот" қосалқы шоты мемлекеттік мекемелердiң уақытша иелiгiне ұлттық және шетел валютасында түскен және белгiлi бiр жағдайлар пайда болған кезде оны бюджетке аударған немесе аударатын тұлғаларға не өзге мақсатқа жұмсау құқығынсыз Қазақстан Республикасының заңнама актілеріне сәйкес үшінші тұлғаларға қайтаруға тиесілі ақшаны есептеуге арналған.
Депозиттiк шотқа соманың түсiмі 112 "Депозиттік шот" қосалқы шотының дебетi және 174 "Депозиттік сома бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi, соманы иесiне қайтарған немесе тиiстi бюджетке депозиттiк шоттан соманы аударған кезде 112 "Депозиттік шот" қосалқы шотының кредитi және 174 "Депозиттік сома бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының дебетi бойынша жазба жүргiзiледi.
112 "Депозиттік шот" қосалқы шотында Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Қаржы орталығы" (бұдан әрі - Қаржы орталығы) мемлекеттік мекемесінің депозиттік шотына Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі мен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің төлеуге шоттары негізінде мемлекеттік білімдік кредит және мемлекеттік студенттік кредит бойынша кредит ресурстарының түсімін есепке алу жүргізіледі, бұл ретте жазба 112 "депозиттік шот" қосалқы шотының дебеті бойынша және 174 "Депозиттік сома бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының кредиті бойынша жүргізіледі. Қаржы орталығы жасалған үшжақты кредит келісіміне (Қарыз алушы, Жоғары оқу орны және Қаржы орталығы арасында) сәйкес жоғары білімі бар мамандарды даярлауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға мемлекеттік білімдік кредит және мемлекеттік студенттік кредит бойынша қаражатты аударады және 199 "Ішкі кредит беру жөніндегі есеп айырысулар" қосалқы шотының дебеті бойынша және 112 "Депозиттік шот" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізеді.
Қаржы орталығының депозиттік шотына қайтару мерзімі болған кезде немесе игерілмеген кредит ресурстарын қайтарған жағдайда кредиттерді өтеу есебіне түскен қаражаттар бухгалтерлік есепте 112 "Депозиттік шот" қосалқы шотының дебеті бойынша және 199 "Ішкі кредит беру жөніндегі есеп айырысулар" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба көрсетіледі.

Учет операций по движению денежных средств ведется в накопительной ведомости по форме N 381 (мемориальный ордер N 3) на основании формы N 5-20 "Выписка со счета государственного учреждения" и приложенных к ней документов.
Аналитический учет по субсчету 110 "Счет спонсорской и благотворительной помощи" по отдельным видам спонсорской и благотворительной помощи ведется на карточках форма 292-а (в книге форма 292).";
в пункте 131:
абзацы первый и второй изложить в следующей редакции:
"131. На субсчете 111 "Счет для учета денег от реализации товаров (работ, услуг)" учитывается поступление и расходование денег, получаемых от реализации товаров (работ, услуг), остающихся в распоряжении государственных учреждений.
Деньги от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающиеся в их распоряжении, используются в соответствии с Бюджетным кодексом и в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.";
в абзаце третьем слово "средств" заменить словом "денег";
в абзаце седьмом после слов "(мемориальный ордер 3)" дополнить словами "на основании формы N 5-33 "Отчет об остатках на счетах по платным услугам" и приложенных к ней документов.";
пункт 132 изложить в следующей редакции:
"132. Субсчет 112 "Депозитный счет" служит для зачисления денег, поступающих в национальной и иностранной валюте во временное распоряжение государственного учреждения и подлежащих при наступлении определенных условий возврату лицам, их перечислившим, или перечислению в бюджет или третьим лицам в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан без права расходования на иные цели.
Поступление сумм на депозитный счет отражается по дебету субсчета 112 "Депозитный счет" и кредиту субсчета 174 "Расчеты по депозитным суммам", при возврате сумм владельцу или перечислении сумм с депозитного счета в соответствующий бюджет производится запись по кредиту субсчета 112 "Депозитный счет" и дебету субсчета 174 "Расчеты по депозитным суммам".
На субсчете 112 "Депозитный счет" ведется учет поступления кредитных ресурсов по государственному образовательному кредиту и государственному студенческому кредиту на депозитный счет государственного учреждения "Финансовый центр" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - Финансовый центр) на основании счетов к оплате Министерства образования и науки Республики Казахстан и Министерства здравоохранения Республики Казахстан, при этом производится запись по дебету субсчета 112 "Депозитный счет" и по кредиту субсчета 174 "Расчеты по депозитным суммам". Финансовый центр перечисляет средства по государственному образовательному кредиту и государственному студенческому кредиту юридическим лицам, осуществляющим подготовку специалистов с высшим образованием, в соответствии с заключенным трехсторонним кредитным соглашением (между Заемщиком, Высшим учебным заведением и Финансовым центром) и производит запись по дебету субсчета 199 "Расчеты по внутреннему кредитованию" и по кредиту субсчета 112 "Депозитный счет". Средства, поступающие на депозитный счет Финансового центра в счет погашения кредитов при наступлении срока возврата или в случае возврата неосвоенных кредитных ресурсов, отражаются в бухгалтерском учете записью по дебету субсчета 112 "Депозитный счет" и по кредиту субсчета 199 "Расчеты по внутреннему кредитованию".

112 "Депозиттік шот" қосалқы шотында "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес Алматы қаласы әкімінің бюджеттен тыс қорындағы қаражаттар да көрсетіледі, қорға түсім сомасы 112 "Депозиттік шот" қосалқы шотының дебеті және 272 "Өзге қорлар" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Бұдан басқа, 112 "Депозиттік шот" қосалқы шотында түзету мекемелерінің сотталған адамдары орындаған жұмыстардан депозиттік шотқа түскен ақша ескеріледі, бұл ретте 112 "Депозиттік шот" қосалқы шоты дебеттеледі және 179 "Аванстық төлемдер тәртібінде есеп айырысулар" қосалқы шоты кредиттеледі.
112 "Депозиттік шот" қосалқы шоты бойынша талдамалы есеп N 292-а-нысан бойынша (кітапта N 292 нысан бойынша) карточкаларда жүргiзiледi.
132-1-тармақта:
бірінші абзацтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Арнайы шотты тауарлар (жұмыстар, қызметтер) сатып алуға және халықаралық қарыз шартына сәйкес бюджеттік инвестициялық жобаны немесе бағдарламаны әкімшілендіруге шығыстардың үлесін үкіметтік сыртқы қарыз есебінен жабу үшін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ашады.";
үшінші абзацта "жеке шоттардың көшірмесінің" деген сөздер "N 5-20 "Мемлекеттік мекеме шотынан көшірме" нысанының" деген сөздермен ауыстырылсын;
132-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"132-4. 116 "Гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты" қосалқы шотында байланысы бар гранттар бойынша қаражаттардың түсімі мен оның жұмсалуы жөніндегі операциялар ескеріледі. Арнайы шотты тауарлар (жұмыстар, қызметтер) сатып алуға және байланысы бар грант туралы келісімге сәйкес бюджеттік инвестициялық жобаны немесе бағдарламаны әкімшілендіруге шығыстардың үлесін байланысы бар грант есебінен жабу үшін бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ашады.
Байланысы бар грант бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шотына қаражаттардың түсуі кезінде жазба 116 "Гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты" қосалқы шотының дебетіне және 245 "Гранттар" қосалқы шотының кредитіне жүргізіледі.
Байланысы бар гранттардың қозғалысы жөніндегі операцияларды есепке алу 381-нысанының жинақ ведомосында (3-мемориалдық ордер) жүргізіледі.
116 "Гранттар бойынша бюджеттік инвестициялық жобаның арнайы шоты" қосалқы шоты бойынша талдамалы есеп N 294-а нысанының карточкаларында жүргізіледі.";
136-тармақтың тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер мемлекеттік мекемеде бюджет шоты, тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны есебіне арналған шот, демеушілік және қайырымдылық шоты, депозиттік шоты және Алматы қаласы әкімінің бюджеттен тыс қорының шоты бойынша ақша операциялары болса, мемлекеттік мекемелерде кассалық операцияларды есепке алу КО-4-нысанының немесе 440-нысанының кассалық кітабында жүргізіледі.";
141-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

На субсчете 112 "Депозитный счет" отражаются также средства внебюджетного фонда Акима г. Алматы, в соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", поступление сумм в фонд отражается по дебету субсчета 112 "Депозитный счет" и кредиту субсчета 272 "Прочие фонды".
Кроме того, на субсчете 112 "Депозитный счет" учитываются деньги, поступившие на депозитный счет за выполненные работы осужденными исправительных учреждений при этом дебетуется субсчет 112 "Депозитный счет" и кредитуется субсчет 179 "Расчеты в порядке авансовых платежей".
Аналитический учет по субсчету 112 "Депозитный счет" ведется на карточках по форме N 292-а (в книге по форме N 292).";
в пункте 132-1:
предложение второе абзаца первого изложить в следующей редакции:
"Специальный счет открывается администратором бюджетной программы для покрытия за счет правительственного внешнего займа доли расходов на приобретение товаров (работ, услуг) и на администрирование бюджетного инвестиционного проекта или программы в соответствии с международным договором займа.";
в абзаце третьем слова "выписок из лицевых счетов" заменить словами "формы N 5-20 "Выписка со счета государственного учреждения";
пункт 132-4 изложить в следующей редакции:
"132-4. На субсчете 116 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам" учитываются финансовые операции по поступлению и расходованию средств по связанным грантам. Специальный счет открывается администратором бюджетной программы для покрытия за счет связанного гранта доли расходов на приобретение товаров (работ, услуг) и на администрирование бюджетного инвестиционного проекта или программы в соответствии с соглашением о связанном гранте.";
При поступлении средств на специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по связанным грантам производится запись в дебет субсчета 116 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам" и в кредит субсчета 245 "Гранты".
Учет операций по движению связанных грантов ведется в накопительной ведомости форма 381 (мемориальный ордер 3).
Аналитический учет по субсчету 116 "Специальный счет бюджетного инвестиционного проекта по грантам" ведется на карточках формы N 294-а.";
абзац девятый пункта 136 изложить в следующей редакции:
"Учет кассовых операций в государственных учреждениях ведется в кассовой книге форма КО-4 или форма 440, если в государственном учреждении имеются денежные операции по бюджетному счету, счету для учета денег от реализации товаров (работ, услуг), счету  спонсорской и благотворительной помощи, депозитному счету и счету внебюджетного фонда Акима города Алматы.";
пункт 141 изложить в следующей редакции:

"141. 140 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шоттарында мемлекеттік мекемелер бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерінен алынған қаржыландыру сомасын ескереді. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері осы қосалқы шотта ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелердің жүргізген қаржыландыру сомасын ескереді.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері 14 "Қаржыландыру бойынша ведомство ішіндегі есеп айырысулар" шотының тиісті қосалқы шоттарының дебетіне ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерді қаржыландыру сомасы және орталықтандырылған іс-шараларға қаржыландыру жоспары бойынша қаржы бөлу есебінен ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер үшін жүргізілген шығыстар, ал кредитке - ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерді қаржыландыруды азайту және бір жылға мемлекеттік мекемелер жүргізген шығыстардың сомасы жазылады.";
141-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"141-1. Мемлекеттік мекемелерде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде тиісті бюджетке түсетін түсімдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша қорытындылар тиісті бюджет есебінен қаржыландыру ретінде көрсетіледі.
Бұл ретте, тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде тиісті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша оларда көрсетілген сома тиісті 098 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар", 108 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар" қосалқы шоттарының дебетi бойынша және 140 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi. Бiр уақытта 158 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебетi бойынша және 098 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар", 108 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар" қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетiле отырып, екiншi жазба жүргізiледi. Қаржы жылы аяқталғаннан кейiн жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару 140 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебетi және 200 "Бекітілген қаржыландыру жоспарының шегінде мемлекеттік мекемелерді ұстауға және басқа іс-шараларға бюджет бойынша шығыстар" қосалқы шоттың кредитi бойынша жазбамен қорытынды айналымдармен жүзеге асырылады.";
142-тармақ алынып тасталсын;
147-тармақтың бесінші абзацында:
"бөлінген лимиттерден" деген сөздер "берілген рұқсаттардан" деген сөздермен ауыстырылсын;
157-тармақта:
бірінші абзацта "төленуі" деген сөзден кейін "мемлекеттік мекемелер жүргізетін Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына міндетті әлеуметтік аударымдарды есептеу мен төлеу "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацта "Әлеуметтік салықты" деген сөздерден кейін "және міндетті әлеуметтік аударымдарды" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзацта "карточкаларында" деген сөзден кейін "әлеуметтік салық пен міндетті әлеуметтік аударымдар бойынша бөлек" деген сөздермен толықтырылсын;
172-тармақта "енгізушіге немесе мақсаты бойынша беруге" деген сөздер "оны бюджетке аударған немесе аударатын тұлғаларға не өзге мақсатқа жұмсау құқығынсыз Қазақстан Республикасының заңнама актілеріне сәйкес үшінші тұлғаларға қайтаруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
173-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"141. На субсчете 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия" государственные учреждения учитывают суммы финансирования, полученные от администраторов бюджетных программ. Администраторы бюджетных программ на этом субсчете учитывают суммы произведенного финансирования подведомственных государственных учреждений.
Администраторы бюджетных программ в дебет соответствующего субсчета счета 14 "Внутриведомственные расчеты по финансированию" записывают суммы финансирования подведомственных государственных учреждений и расходы, произведенные для подведомственных государственных учреждений за счет ассигнований по плану финансирования на централизованные мероприятия, а в кредит - уменьшение финансирования подведомственных государственных учреждений и суммы расходов, произведенных государственными учреждениями за год.";
пункт 141-1 изложить в следующей редакции:
"141-1. В государственных учреждениях результаты по операциям, связанным с поступлениями в соответствующий бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их, отражаются как финансирование за счет соответствующего бюджета.
При этом указанные в них суммы по операциям, связанным с поступлениями в соответствующий бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их, отражаются по дебету соответственно субсчета 098 "Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", 108 "Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и по кредиту субсчета 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия". Одновременно производится вторая запись с отражением по дебету субсчета 158 "Расчеты по операциям, связанным с поступлениями в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и по кредиту субсчета 098 "Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", 108 "Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их". По окончании финансового года списание произведенных расходов осуществляется заключительными оборотами записью по дебету субсчета 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия" и кредиту субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия в пределах утвержденного плана финансирования".";
пункт 142 исключить;
в абзаце пятом пункта 147:
слова "выделенных лимитов" заменить словами "выданных разрешений";
в пункте 157:
в абзаце первом после слов "(Налоговый кодекс)" дополнить  словами "и исчисление и уплата обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, производимые государственными учреждениями, согласно Закону Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании".";
абзац второй после слов "социального налога" дополнить словами "и обязательных социальных отчислений";
абзац третий после слова "ведется" дополнить словами "отдельно по социальному налогу и обязательным социальным отчислениям";
в пункте 172 слова "вносителям или передаче по назначению" заменить словами "лицам, их перечислившим, или перечислению в бюджет или третьим лицам в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан без права расходования на иные цели.";
пункт 173 изложить в следующей редакции:

"173. 176 "Демеушiлiк және қайырымдылық көмек есебiнен шығыстарға алынған ақша бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында демеушілiк және қайырымдылық көмек түрінде түскен және қатаң түрде мақсатқа сай пайдаланылатын ақша бойынша есеп айырысулар ескерiледi.
Мақсатқа сай жұмсау үшін демеушілік және қайырымдылық көмек есебіне түскен сома 176 "Демеушiлiк және қайырымдылық көмек есебiнен шығыстарға алынған ақша бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының кредиті мен 110 "Демеушілік және қайырымдылық көмек шоты" қосалқы шотының дебетіне жазылады.
Қаржы жылы аяқталғанда жыл iшiнде жүргiзiлген шығыстардың жалпы сомасы 213 "Демеушілік және қайырымдылық көмектен түскен ақша және өзге қаражаттар есебінен шығыстар" қосалқы шотының кредитiнен 176 "Демеушілік және қайырымдылық көмек есебінен шығыстарға алынған ақша бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебетiне көшiрiледi.
Демеушiлiк және қайырымдылық көмектiң жекелеген түрлерi бойынша есеп айырысулардың талдамалы есебi 292-а нысан карточкаларында (кітапта N 292 нысан бойынша) жүргiзiледi.";
175-тармақта:
алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Өткен жылдардың дебиторлық берешегін қайтару сомасы ақша қаражаттарын қайтаруға төлем құжатын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік мекеме берген төлемге шот негізінде кірістердің бюджеттік сыныптамасының тиісті кодына бюджетке есептеуге жатады.
Өткен жылдардың дебиторлық берешегін қайтарған кезде 090 "Мемлекеттік мекеменің міндеттемелер қабылдауға және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге рұқсаттар беру үшін рұқсаттары", 100 "Мемлекеттік мекеменің міндеттемелер қабылдауға және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге рұқсаттар беру үшін рұқсаттары" қосалқы шоттарының дебеті мен 178 "Бекітілген қаржыландыру жоспарының шегінде өзге дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар" қосалқы шотының кредитіне жазба жүргізіледі.
Мемлекеттік мекемеге беруші ағымдағы жылғы дебиторлық берешегін өтеуі (бұдан әрі - қалпына келтіру) бір қаржылық жыл шегінде Қазақстан Республикасы Бірыңғай бюджеттік бағдарламасының шығыстары бюджеттік сыныптамасының тиісті кодтары бойынша орындалмаған міндеттемелердің сомасын арттыру және кассалық шығыстарды азайту арқылы жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы тоғызыншы, оныншы және он бірінші абзацтармен толықтырылсын:
"Аумақтық қазынашылық органының төлемдерді қайтару жөніндегі төлем құжаты тиісті мемлекеттік мекемеге беріледі.
Мемлекеттік мекеме қалпына келтіруді жүзеге асыру үшін Аумақтық қазынашылық органына төлемді қайтару жөніндегі төлем құжатын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде негіздеме хат береді.
Ағымдағы жылдың дебиторлық берешегін қайтару 090 "Мемлекеттік мекеменің міндеттемелер қабылдауға және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге рұқсаттар беру үшін рұқсаттары", 100 "Мемлекеттік мекеменің міндеттемелер қабылдауға және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерге рұқсаттар беру үшін рұқсаттары" қосалқы шоттарының дебеті мен 178 "Бекітілген қаржыландыру жоспарының шегінде өзге дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысулар" қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.";
191-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
194 "Облыстық бюджеттерге, республикалық мәні бар қала, астана бюджеттеріне мақсатты трансферттер бойынша есеп айырысулар";

"173. На субсчете 176 "Расчеты по деньгам, полученным на расходы за счет спонсорской и благотворительной помощи" учитываются расчеты по деньгам, поступившим в виде спонсорской и благотворительной помощи и используемым строго по целевому назначению.
Суммы, поступившие на счет спонсорской и благотворительной помощи для расходования по целевому назначению, записываются в кредит субсчета 176 "Расчеты по деньгам, полученным на расходы за счет спонсорской и благотворительной помощи" и дебет субсчета 110 "Счет спонсорской и благотворительной помощи".
По окончании финансового года общая сумма произведенных за год расходов списывается с кредита субсчета 213 "Расходы за счет денег от спонсорской и благотворительной помощи и прочих средств" в дебет субсчета 176 "Расчеты по деньгам, полученным на расходы за счет спонсорской и благотворительной помощи".
Аналитический учет расчетов по отдельным видам спонсорской и благотворительной помощи ведется на карточках форма 292-а (в книге по форме N 292).";
в пункте 175:
абзацы шестой, седьмой и восьмой изложить в следующей редакции:
"Сумма возврата дебиторской задолженности прошлых лет подлежит зачислению в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации доходов на основании счета к оплате, представленного государственным учреждением в течение трех рабочих дней со дня получения платежного документа на возврат денежных средств.
При возврате дебиторской задолженности прошлых лет производится запись в дебет субсчетов 090 "Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешений подведомственным государственным учреждениям", 100 "Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешений подведомственным государственным учреждениям" и кредит субсчета 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами в пределах утвержденного плана финансирования".
Погашение поставщиком государственному учреждению дебиторской задолженности текущего года (далее - восстановление) осуществляется путем увеличения суммы невыполненных обязательств и уменьшения кассовых расходов по соответствующим кодам бюджетной классификации расходов Единой бюджетной классификации Республики Казахстан в пределах одного финансового года.";
дополнить абзацами девятым, десятым и одиннадцатым следующего содержания:
"Платежный документ по возврату платежей территориальным органом казначейства передается соответствующему государственному учреждению.
Государственное учреждение для осуществления восстановления представляет в территориальный орган Казначейства письмо-обоснование в течение трех рабочих дней со дня получения платежного документа по возврату платежа.
Возврат дебиторской задолженности текущего года отражается по дебету субсчетов 090 "Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешений подведомственным государственным учреждениям", 100 "Разрешения государственного учреждения на принятие обязательств и для выдачи разрешений подведомственным государственным учреждениям" и кредиту субсчета 178 "Расчеты с прочими дебиторами и кредиторами в пределах утвержденного плана финансирования".";
пункт 191 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"194 "Расчеты по целевым трансфертам областным бюджетам, бюджетам города республиканского значения, столицы";

191-2-тармақтың төртінші абзацы алынып тасталсын;
191-3-тармақта:
төртінші абзац алынып тасталсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
әскери қызметшілерге (мерзімді әскери қызметшілерден басқа), сондай-ақ ішкі істер органдарының шұғыл-іздестіру, тергеу және саптық бөлімшелері, Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қылмыстық-атқару жүйесі органдары мен мекемелерінің, қаржы полициясы органдарының қызметкерлеріне тұрғын үйді ұстау және коммуналдық қызметтер бойынша шығыстарды төлеу үшін берілетін ақшалай өтемақы бойынша;";
он алтыншы абзац алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 191-4-тармақпен толықтырылсын:
"191-4. 194 "Облыстық бюджеттерге, республикалық мәні бар қала, астана бюджеттеріне мақсатты трансферттер бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында мақсатты ағымдағы трансферттер және дамытуға мақсатты трансферттер бойынша есеп айырысулар ескеріледі.
Жоғары тұрған бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері аударған мақсатты трансферттер сомасына төлеуге шот негізінде 194 "Облыстық бюджеттерге, республикалық мәні бар қала, астана бюджеттеріне мақсатты трансферттер бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебетіне және 096 "Басқа бюджеттер есебінен рұқсаттар" қосалқы шотының кредиті бойынша жазба жүргізіледі.
Игерілген мақсатты трансферттер сомасына 202 "Басқа бюджеттер есебінен шығыстар" қосалқы шотының дебетіне және 194 "Облыстық бюджеттерге, республикалық мәні бар қала, астана бюджеттеріне мақсатты трансферттер бойынша есеп айырысулар" кредитіне оларды игеруді растайтын құжаттар негізінде жазба жүргізіледі.";
196-тармақтың үшінші абзацында "лимиттер" деген сөз "рұқсаттар" деген сөзбен ауыстырылсын;
197-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жыл аяқталғаннан кейiн 202 "Басқа бюджеттер есебінен шығыстар" қосалқы шоттан шығыстар 232 "Басқа бюджеттер есебінен қаржыландыру", 142 "Басқа бюджеттер есебінен қаржыландыру бойынша шығыстар" қосалқы шоттарының дебетiне есептен шығарылады.";
199-1-тармақта:
бірінші абзацта "қосалқы шотында" деген сөздерден кейін, үшінші абзацта "қосымша ақысы" деген сөздерден кейін, алтыншы абзацта "жүзеге асырылған" деген сөзден кейін "байланысы бар" деген сөздермен толықтырылсын;
жетінші абзацта "Гранттар" деген сөз "Байланысы бар гранттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
200-тармақтың үшінші және бесінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"211 "Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақша есебінен шығыстар";
213 "Демеушілік және қайырымдылық көмектен түскен ақша және өзге қаражаттар есебінен шығыстар";
202-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

абзац четвертый пункта 191-2 исключить;
в пункте 191-3:
абзац четвертый исключить;
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"по денежной компенсации военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы), а также сотрудникам оперативно-розыскных, следственных и строевых подразделений органов внутренних дел, органов Государственной противопожарной службы, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан, органов финансовой полиции для оплаты расходов по содержанию жилища и коммунальные услуги;";
абзац шестнадцатый исключить;
дополнить пунктом 191-4 следующего содержания:
"191-4. На субсчете 194 "Расчеты по целевым трансфертам областным бюджетам, бюджетам города республиканского значения, столицы" учитываются расчеты по целевым текущим трансфертам и целевым трансфертам на развитие.
На сумму перечисленных целевых трансфертов администраторами бюджетных программ вышестоящего бюджета, на основании счета к оплате, производится запись в дебет субсчета 194 "Расчеты по целевым трансфертам областным бюджетам, бюджетам города республиканского значения, столицы" и по кредиту субсчета 096 "Разрешения за счет других бюджетов".
На сумму освоенных целевых трансфертов производится запись в дебет субсчета 202 "Расходы за счет других бюджетов" и в кредит 194 "Расчеты по целевым трансфертам областным бюджетам, бюджетам города республиканского значения, столицы" на основании документов, подтверждающих их освоение";
в абзаце третьем пункта 194 слова ", за исключением государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, обслуживаемых в территориальных органах казначейства и работающих в системе "Баск-М", в которых в период функционирования системы "Баск-М" данный учет ведется по шифрам Справочника бюджетной классификации." исключить;
в абзаце третьем пункта 196 слово "лимитов" заменить словами "разрешений";
абзац второй пункта 197 изложить в следующей редакции:
"По окончании года расходы с субсчета 202 "Расходы за счет других бюджетов" списываются в дебет субсчетов 232 "Финансирование за счет других бюджетов", 142 "Расходы по финансированию за счет других бюджетов".";
пункт 199-1 после слов "проектов за счет", "из средств", "проектам за счет", "произведенных за счет" дополнить словом "связанных";
абзацы третий и пятый пункта 200 изложить в следующей редакции:
"211 "Расходы за счет денег от реализации товаров (работ, услуг)";
213 "Расходы за счет денег от спонсорской и благотворительной помощи и прочих средств";";
пункт 202 изложить в следующей редакции:

"202. 211 "Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақша есебінен шығыстар" қосалқы шотында мемлекеттік мекемелердің иелігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақша түсімдері мен шығыстарының жоспары бойынша шығыстар ескеріледі.
Жұмсалған материалдардың, ақша қаражаттарының және басқа шығыстардың сомасына 211 "Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақша есебінен шығыстар" қосалқы шотының дебеті мен "Материалдық қорлар", "Ақша қаражаттары", "Есеп айырысулар" шоттарының тиісті қосалқы шоттарының кредитіне жазба жүргізіледі. Жыл аяқталғаннан кейiн жыл iшiнде жұмсалған шығыстардың жалпы сомасы 211 "Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақша есебінен шығыстар" қосалқы шотының кредитiнен 400 "Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен кірістер" қосалқы шотының дебетiне есептен шығарылады.
Шығыстардың талдамалы есебi N 297-б-нысаны бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен ақшаны есепке алу кітабында тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) түрлері бойынша жүргiзiледi. Шығыстардың есебi көп бағанды карточкаларда N 283 нысан бойынша жүзеге асырылуы мүмкiн.";
203-тармақтың бірінші абзацында "қайырымдылық көмекті," деген сөздерден кейін "байланысы бар" деген сөздермен толықтырылсын;
204-тармақтың бірінші абзацында "есебiнен, сақтандыру төлемдерiнiң" деген сөздер алынып тасталсын;
210-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"210. 230 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру", 231 "Күрделі салымдарды бюджеттен қаржыландыру" қосалқы шоттарында бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттен алынған қаржыландыруы көрсетіледі. 232 "Басқа бюджеттер есебінен қаржыландыру" қосалқы шотында басқа бюджеттерден алынған қаржыландыру көрсетіледі.
230-232 қосалқы шоттардың кредитіне алынған рұқсаттардың немесе алынған қаражаттардың сомасы, анықталған артық материалдардың және қайтарымсыз алынған материалдардың сомасы жазылады.
230-232 қосалқы шоттардың дебетіне жылдық есептердің негізінде жыл аяқталғаннан кейін есептен шығарылатын шығыстардың сомасы; есептен шығарылған кемшін материалдардың және алатын сенім жоқ борыштардың сомасы жазылады.
230 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру" қосалқы шоты бойынша талдамалы есеп N 283 нысанның көп бағанды карточкаларында жүргізіледі.
231 "Күрделі салымдарды бюджеттен қаржыландыру" және 232 "Басқа бюджеттер есебінен қаржыландыру" қосалқы шоттары бойынша есеп N 292-а-нысанның карточкаларда (292-нысанның кітабында) жүргізіледі.

"202. На субсчете 211 "Расходы за счет денег от реализации товаров (работ, услуг)" учитываются расходы по плану поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) остающихся в их распоряжении.
На суммы израсходованных материалов, денежных средств и других расходов производятся записи в дебет субсчета 211 "Расходы за счет денег от реализации товаров (работ, услуг)" и кредит соответствующих субсчетов счетов "Материальные запасы", "Денежные средства", "Расчеты". По окончании года общая сумма произведенных за год расходов списывается с кредита субсчета 211 "Расходы за счет денег от реализации товаров (работ, услуг)" в дебет субсчета 400 "Доходы от реализации товаров (работ, услуг)".
Аналитический учет расходов ведется по видам товаров (работ, услуг) в книге учета денег от реализации товаров (работ, услуг) по форме N 297-б. Учет расходов может осуществляться на многографных карточках по форме N 283.";
в абзаце первом пункта 203 после слов "благотворительной помощи," дополнить словами "связанных";
в абзаце первом пункта 204 слова ", за счет страховой выплаты" исключить;
пункт 210 изложить в следующей редакции:
"210. На субсчетах 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия", 231 "Финансирование из бюджета капитальных вложений" учитывается финансирование, полученное из бюджета администратором бюджетных программ. На субсчете 232 "Финансирование за счет других бюджетов" показывается финансирование, полученное из других бюджетов.
В кредит субсчетов 230-232 записываются суммы полученных разрешений или полученных средств, суммы выявленных излишков материалов и безвозмездно полученных материалов.
В дебет субсчетов 230-232 записываются суммы расходов, списываемых по окончании года на основании годовых отчетов; суммы списанных недостач материалов и безнадежных к получению долгов.
Аналитический учет по субсчету 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия" ведется на многографных карточках форма 283.
Учет по субсчетам 231 "Финансирование из бюджета капитальных вложений" и 232 "Финансирование за счет других бюджетов" ведется на карточках форма 292-а (в книге форма 292).

Мемлекеттік мекемелерде тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде тиісті бюджетке түсетін түсімдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша қорытындылар тиісті бюджет есебінен қаржыландыру ретінде көрсетіледі. Бұл ретте, тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде тиісті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша сома тиісті 098 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар", 108 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар" қосалқы шоттарының дебетi бойынша және 230 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру" қосалқы шотының кредитi бойынша көрсетiледi. Бiр уақытта 158 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебетi бойынша және тиісінше 098 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар", 108 "Тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны түрінде жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдер мен оларды жұмсауға байланысты операциялар бойынша рұқсаттар" қосалқы шоттарының кредиті бойынша көрсетiле отырып, екiншi жазба жүргізiледi. Қаржы жылы аяқталғаннан кейiн жүргiзiлген шығыстарды есептен шығару 230 "Мемлекеттiк мекеменiң шығыстарын және басқа іс-шараларды бюджеттен қаржыландыру" қосалқы шотының дебетi және 200 "Бекітілген қаржыландыру жоспарының шегінде мемлекеттік мекемелерді ұстауға және басқа іс-шараларға бюджет бойынша шығыстар" қосалқы шоттың кредитi бойынша жазбамен қорытынды айналымдармен жүзеге асырылады.";
215-1-тармақта "қосалқы шотында" деген сөздерден кейін "байланысы бар" деген сөздермен, "Алынған", "Ағымдағы қаржы жылы", "Жұмсалған", "Гранттардың" деген сөздерден кейін "Байланысы бар" деген сөздермен толықтырылсын;
229-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"229. 400 "Ақылы қызмет көрсетудi сатудан түскен кiрiстер" қосалқы шотында Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес мемлекеттiк мекемелердiң иелiгiнде қалатын және бюджет бойынша бөлiнген қаражаттардан басқа белгiлi бiр мақсаттарға жұмсалатын ақылы қызметтерден түскен кірістер ескеріледі.";
екінші абзац алынып тасталсын;
233-тармақта:
мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:

В государственных учреждениях результаты по операциям, связанным с поступлениями в соответствующий бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их, отражаются как финансирование за счет соответствующего бюджета. При этом суммы по операциям, связанным с поступлениями в соответствующий бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их, отражаются соответственно по дебету субсчетов 098 "Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", 108 "Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и по кредиту субсчета 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия". Одновременно производится вторая запись с отражением по дебету субсчета 158 "Расчеты по операциям, связанным с поступлениями в бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их" и по кредиту соответственно субсчетов 098 "Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в республиканский бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их", 108 "Разрешения по операциям, связанным с поступлениями в местный бюджет в виде стоимости товаров (работ, услуг) и расходованием их". По окончании финансового года списание произведенных расходов осуществляется заключительными оборотами записью по дебету субсчета 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия" и по кредиту субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия в пределах утвержденного плана финансирования".";
в пункте 215-1 после слов "суммы", "полученных", "освоения", "израсходованных", "по видам" дополнить словом "связанных";
в пункте 229:
в абзаце первом слова "от реализации продукции, от выполнения работ или осуществления иной деятельности" исключить;
абзац второй исключить;
в пункте 233:
дополнить абзацем десятым следующего содержания:

"Бұдан басқа, 04 "Қатаң есептілік бланкілері" теңгерімделген шотта мерзімді басылым ведомстволық жазылу бойынша абонементтер ескеріледі. Абонементтің сомасын азайту іс жүзінде алынған мерзімді басылымдардың сомасына жүргізіледі. Талдамалы есеп N 296-а нысан бойынша карточкаларда мерзімді басылымның әрбір түрі бойынша жүргізіледі.";
"Негізгі бухгалтерлік операциялар бойынша қосалқы шоттарды хабарламасы" қосымшасында:
реттік нөмірі 70-жол алынып тасталсын;
реттік нөмірлері 78, 174-жолдарда "рұқсат етілген лимитті" деген сөздер "рұқсаттарды" деген сөзбен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 106-жолда "лимиттің" деген сөз "рұқсаттардың" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төрайым

"Кроме того, на забалансовом счете 04 "Бланки строгой отчетности" учитываются абонементы по ведомственной подписке на периодические издания. Уменьшение суммы абонемента производится на сумму фактически полученных периодических изданий. Аналитический учет ведется по каждому виду периодического издания на карточках по форме N 296-а.";
в приложении "Корреспонденция субсчетов по основным бухгалтерским операциям":
строку, порядковый номер 70 исключить;
в строках, порядковые номера 78, 174 слова "разрешенных лимитов" заменить словом "разрешений";
в строке, порядковый номер 106 слова "лимитов" заменить словами "разрешений".
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель