Қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдер ставкаларының есебін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2005 жылғы 20 мамырдағы N 161 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 28 маусымда тіркелді. Тіркеу N 3696. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 27 сәуірдегі N 124-Ө бұйрығымен (бұйрық 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді).
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 27 сәуірдегі   N 124-Ө   (бұйрық 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді)   бұйрығымен .
________________________________________
Қолданушылардың назарына!!!
Ескерту: Бұйрықтың 2007 жылдың 1 қаңтарына дейін қолданысы тоқтатылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2006 жылғы 1 наурыздағы N 72-ө бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 27 сәуірдегі   N 124-Ө   (бұйрық 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді)   бұйрығымен .
--------------- Бұйрықтан үзінді --------------------
"Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабына, 2005 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi Д.К.Ахметовте болған отырыстың N 17-63/607-333 хаттамасына және Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi Д.К Ахметовтiң 2006 жылғы 14 ақпандағы N 17-63/007-333 тапсырмасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрiнiң 2005 жылғы 20 мамырдағы "Қоршаған ортаны ластағаны үшiн төлемдер ставкаларының есебiн бекiту туралы" N 161-ө бұйрығының қолданысы 2007 жылғы 1 қаңтарға дейiн тоқтатылсын...
4. Осы бұйрық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Министр
-----------------------------------
"Салық және басқа бюджетке міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы  Кодексінің 462-бабына сәйкес жергілікті өкілді органдарды қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдер ставкаларының есептерімен қамтамасыз ету үшін  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдер ставкаларының есебі (бұдан әрі - Ставкалар есебі) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрі 1994 жылғы 9 тамызда бекiткен Қоршаған табиғи ортаны ластағаны үшін төлемдерді анықтау әдістемесінің (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу мемлекеттік реестрінде N 142 тіркелген), және Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрі 1996 жылғы 15 мамырда бекiткен Қозғалыстағы көздермен атмосфералық ауаны ластағаны үшін төлемдерді анықтау әдістемесінің (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу мемлекеттік реестрінде  N 253 тіркелген) бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.

Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 20 мая 2005 года N 161-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2005 года за N 3696. Приостановлено действие приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 72-п. Утратил силу - приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 27 апреля 2007 года N 124-п
Сноска. Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 20 мая 2005 года N 161-п утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 27 апреля 2007 года  N 124-п  (вводится в действие с 1 января 2008 года).
Вниманию пользователей! Приостановлено действие приказа Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 20 мая 2005 года N 161-п (номер регистрации 3696) - приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 72-п.
________________________________________________________________
Сноска. Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 1 марта 2006 года N 72-п утратил силу приказом Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 27 апреля 2007 года  N 124-п  (вводится в действие с 1 января 2008 года).
В соответствии со  статьей 462  Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", в целях обеспечения местных представительных органов расчетами ставок платы за загрязнение окружающей среды  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Расчет ставок платы за загрязнение окружающей среды (далее - Расчет ставок).
2. Признать утратившими силу Методику определения платежей за загрязнение окружающей природной среды, утвержденную Министром экологии и биоресурсов Республики Казахстан от 9 августа 1994 года (зарегистрирована в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 142), и  Методику  определения платежей за загрязнение атмосферного воздуха передвижными источниками, утвержденную Министром экологии и биоресурсов от 15 мая 1996 года, (зарегистрирована в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 253).

3. Стратегиялық жоспарлау және талдау департаменті осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасының
Қоршаған ортаны қорғау министрінің
2005 жылғы 20 мамырдағы
N 161 бұйрығымен бекітілген
Қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдерге
ставкаларының есебі
1. Осы қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдер ставкаларының есебі (бұдан әрі - Ставкалар есебі) қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдерді анықтауға арналған.
2. Қазақстан Республикасы аумағында арнайы табиғат пайдалану тәртібіндегі қызметті жүзеге асыруға жеке және заңды тұлғалардан (бұдан әрі - Табиғат пайдаланушылар) қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем (бұдан әрі - төлем) алынады.
3. Төлем қоршаған ортаға әсер етудің мынадай түрлерін жүзеге асырған табиғат пайдаланушылардан алынады:
тұрақты және қозғалыстағы көздерден атмосфераға ластаушы заттардың шығарындысы;
су объектілеріне ластаушы заттардың төгіндісі;
өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру.
4. Тұрақты көздерден шығарындылар (төгінделер) үшін төлем ставкасының есебі мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
С i шығ (төг) = Н i баз х К аум ,
С  i шығ (төг) і-ластаушы заттардың шартты 1 тонна шығарындысы (төгінді) үшін төлем ставкасы, теңге;
Н i баз - тұрақты көздерден і-ластаушы заттардың шартты 1 тонна шығарындысы (төгіндісі) үшін базалық ставка, теңге;
К  аум - шығарындылар (төгінділер) үшін түбірлік түзету коэффициенті.
5. Қозғалыстағы көздерден шығарындылар үшін төлем ставкасының есебі мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
С i қоз.көз. = Н i баз х К аум ,
С i қоз.көз. - отынның і-түрін жағу кезінде ластаушы заттардың 1 тонна шығарындысы үшін төлем ставкасы, теңге;
Н i баз - қозғалыстағы көздерден отынның і-түрінің 1 тонна шығарындысы үшін базалық ставка, теңге;
К аум - шығарындылар үшін түбірлік түзету коэффициенті.
І-ластаушы заттардың шартты 1 тоннасының шығарындысы (төгіндісі) үшін базалық ставка, отынның і-түрінің 1 тоннасы үшін осы Есептің 1-қосымшасына келтірілген.
Тұрақты және қозғалыстағы көздерден атмосфераға ластаушы заттардың шығарындылары үшін түбірлік түзету коэффициенті осы Есептің 2-қосымшасына келтірілген.
Су объектілеріне ластаушы заттардың төгінділері үшін түбірлік түзету коэффициенті осы Есептің 3-қосымшасына келтірілген.
6. Өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру үшін төлем ставкаларының есебі мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
С i қалдық = Н i баз А і х К  жиілік ,
С i қалдық - өндіріс және тұтыну қалдықтарының і-түрінің 1 тоннасын орналастыру үшін төлем ставкасы, теңге;
Н i баз - V сыныптағы өндіріс және тұтыну қалдықтарының і-түрінің 1 тоннасын орналастыру үшін базалық ставка, теңге;
А і  - уыттылық сыныбына байланысты өндіріс және тұтыну қалдықтарының қатыстық қауіптілігінің коэффициенті (осы Есептің 4-қосымшасына келтірілген);
К  жиілік - экологиялық талаптарға өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру объектісіне сәйкес болуын ескеретін жиілік коэффициенті (осы Есептің 5-қосымшасына келтірілген).

3. Департаменту стратегического планирования и анализа обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2006 года.
Министр
Утвержден
приказом Министра
охраны окружающей среды
Республики Казахстан
от 20 мая 2005 года N 161-П
Расчет ставок
платы за загрязнение окружающей среды
1. Настоящий расчет ставок платы за загрязнение окружающей среды (далее - Расчет ставок) предназначен для определения платежей за загрязнение окружающей среды.
2. Плата за загрязнение окружающей среды (далее - плата) взимается с физических и юридических лиц за осуществление на территории Республики Казахстан деятельности в порядке специального природопользования (далее - природопользователи).
3. Плата взимается с природопользователей, осуществляющих следующие виды воздействия на окружающую среду:
выброс в атмосферу загрязняющих веществ от стационарных и передвижных источников;
сброс загрязняющих веществ в водные объекты;
размещение отходов производства и потребления.
4. Расчет ставок платы за выбросы (сбросы) от стационарных источников осуществляется по следующей формуле:
C выб (сбр)  =  H i   баз  х K  рег  ,
где
C выб (сбр)  - ставка платы за выброс (сброс) 1 условной тонны i-го загрязняющего
вещества, тенге;
H i   баз  - базовая ставка за выброс (сброс) 1 условной тонны i-го загрязняющего
вещества от стационарных источников, тенге;
K  рег  - кустовой поправочный коэффициент для выбросов (сбросов).
5. Расчет ставки платы за выбросы от передвижных источников осуществляется по
следующей формуле:
C передв.ист.  =  H i   баз  х K  рег  ,
где
C передв.ист.  - ставка платы за выброс 1 тонны загрязняющих веществ при сжигании i-го вида топлива, тенге;
H i   баз   - базовая ставка за выброс 1 тонны i-го вида топлива от передвижных
источников, тенге;
K  рег   - кустовой поправочный коэффициент для выбросов.
Базовые ставки за выброс (сброс) 1 условной тонны i-го загрязняющего вещества, за 1 тонну i-го вида топлива приведены в  приложении 1  к настоящему Расчету.
Кустовой поправочный коэффициент для выбросов загрязняющих веществ в атмосферу от стационарных и передвижных источников представлен в  приложении  2 к настоящему Расчету.
Кустовой поправочный коэффициент для сбросов загрязняющих веществ в водные объекты представлен в приложении 3 к настоящему Расчету.
6. Расчет ставки платы за размещение отходов производства и потребления осуществляется по следующей формуле:
C отх  = H баз  х   А x K  кр ,
где
C отх  - ставка платы за размещение 1 тонны i-го вида отходов производства и потребления, тенге;
H баз  - базовая ставка за размещение 1 тонны i-го вида отходов производства и потребления V класса токсичности, тенге;
А i  - коэффициент относительной опасности отходов производства и потребления в зависимости от класса токсичности ( приложение 4  к настоящему Расчету);
K  кр  -  коэффициент кратности, учитывающий соответствие объекта размещения отходов производства и потребления экологическим требованиям ( приложение 5  к настоящему Расчету).

Қалдықтардың і-түрінің 1 тоннасын орналастыру үшін базалық ставкалар осы Есептің 1-қосымшасына келтірілген.
7. Қоршаған ортаны ластағаны үшін лимиттен тыс белгіленген қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісім алу бойынша жергілікті өкілдік органдармен бекітілген төлем ставкалары мынадай формула бойынша есептеледі:
С``  шығ (төг., қалдық.) = 10 х С i   шығ (төг., қалдық.)
С``  шығ (төг., қалдық.) - і-ластаушы заттардың шартты 1 тоннасының шығарындысы (төгіндісі), лимиттен тыс белгіленген өндіріс және тұтыну қалдықтарының і-түрінің 1 тоннасын орналастыру үшін төлем ставкасы, теңге.
8. Төлем ставкасын жергілікті өкілдік органдар белгілейді, бірақ осы Ставкалар есебімен белгіленген қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем ставкасынан төмен емес.
9. Төлемнің базалық ставкасы инфляцияның жылдық деңгейін ескере отырып, жыл сайын индекстеуге жатады.
10. Тұрақты және қозғалыстағы көздерден атмосфераға ластаушы заттардың шығарындылары, су объектілеріне ластаушы заттардың төгінділері үшін түбірлік түзету коэффициенттері жыл сайын қайта қарауға жатады.
Қоршаған ортаны ластағаны
үшін төлемдер ставкаларының
есебіне сәйкес 1-қосымша
Қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемнің
базалық ставкалары
N
р/с
Көрсеткіштер
Өзге-
рістер
бірлігі
Уыт-
тылық
сыныбы
Базалық
став-
калар
1.
Тұрақты көздерден атмосфераға
ластаушы заттардың шығарындылары
шартты
тонна

Базовые ставки за размещение 1 тонны i-го вида отходов приведены в  приложении 1 .
7. За загрязнение окружающей среды сверх установленных лимитов ставки платы, утвержденные местными представительными органами по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, рассчитываются по следующей формуле:
C  выб (сбр., отх.)  = 10 х С i   выб (сбр., отх.)
где
i
C   выб (сбр., отх.)  - ставка платы за выброс (сброс) 1 условной тонны i-го
загрязняющего вещества, размещение 1 тонны i-го вида отходов производства и потребления
сверх установленных лимитов, тенге.
8. Ставки платы устанавливаются местными представительными органами, но не ниже ставок платы за загрязнение окружающей среды, установленных настоящим Расчетом ставок.
9. Базовые ставки платы подлежат ежегодной индексации с учетом годового уровня инфляции.
10. Кустовые поправочные коэффициенты для выбросов загрязняющих веществ в атмосферу от стационарных и передвижных источников, сбросов загрязняющих веществ в водные объекты подлежат ежегодному пересмотру.
Приложение 1
к Расчету ставок платы за
загрязнение окружающей
среды
Базовые ставки платы за загрязнение окружающей среды                                                         тенге
N
п/п
Показатели
Ед. изм.
Класс
токсич-
ности
Базовые
ставки
1
Выброс загрязняющих ве-
ществ в атмосферу от стационарных источников
усл.
тонна