Аграрлық ғылым саласындағы үздік ғылыми зерттеулер мен жұмыстар үшін А.И. Бараев атындағы сыйлық (үш сыйлық) беру тәртібі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2005 жылғы 26 маусымдағы N 386 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 1 шілдеде тіркелді тіркелді. Тіркеу N 3710. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007 жылғы 11 маусымдағы N 386 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2007 жылғы 11 маусымдағы  N 386  (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ғылым саласындағы сыйлықтар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 10 мамырдағы N 685  қаулысының  3-1 тармағына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН :
1. Аграрлық ғылым саласындағы үздік ғылыми зерттеулер мен жұмыстар үшін А.И. Бараев атындағы сыйлық (үш сыйлық) беру тәртібі туралы қоса беріліп отырған ереже бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министрі А.Қ.Күрішбаевқа жүктелсін.
3. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2005 жылғы 6 маусымдағы
N 386 бұйрығымен бекітілді
Аграрлық ғылым саласындағы үздік ғылыми зерттеулер
үшін А.И. Бараев атындағы (үш сыйлық) сыйлық
берудің тәртібі туралы
ЕРЕЖЕ
МАЗМҰНЫ
1. Жалпы ережелер
1. Аграрлық ғылым саласындағы үздік ғылыми зерттеулер үшін А.И. Бараев атындағы (үш сыйлық) сыйлық берудің тәртібі туралы осы Ереже (бұдан әрі - Ереже) "Ғылым саласындағы сыйлықтар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 10 мамырдағы N 685 қаулысының  3-1 тармағына  сәйкес әзірленді.
2. Аграрлық ғылым саласындағы үздік ғылыми зерттеулер үшін А.И. Бараев атындағы (бірінші, екінші және үшінші) сыйлық (бұдан әрі - сыйлықтар) айтарлықтай теориялық және практикалық маңызы бар ашқан жаңалықтары, өнер табыстары, шығарылған және анықтап қабылданған ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттары мен будандары, жануарлар мен балықтың тұқымдары, тұрпаттары, тұқымдық желілері, құс кростары, өндіріс саласындағы технологиялық және техникалық әзірлемелері, ауыл шаруашылығы өнімін сақтау және қайта өңдеу, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы экономикалық әзірлемелері үшін Қазақстан Республикасының азаматтарына жыл сайын конкурстық негізде беріледі.
3. Сыйлық алуға ұйымдардың ғылыми (ғылыми, ғылыми-техникалық, техникалық) кеңестерінде жан-жақты талқыланудан өткен, ғылыми көпшілікке кеңінен танылған конкурс жарияланғанға дейінгі жылды қоса соңғы 5 жылда орындалып, жарияланған жұмыстар ұсынылады.

Об утверждении Правил о порядке присуждения премии имени А.И. Бараева (три премии) за лучшие научные исследования и работы в области аграрной науки
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 июня 2005 года N 386. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 1 июля 2005 года N 3710. Утратило силу - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 июня 2007 года N 386
Сноска. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 июня 2005 года N 386 утратил силу - приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 июня 2007 года  N 386 .
В соответствии с пунктом 3-1  постановления  Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2000 года N 685 "О премиях в области науки"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила о порядке присуждения премии имени А.И.Бараева (три премии) за лучшие научные исследования и работы в области аграрной науки.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан Куришбаева А.К.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 6 июня 2005 года
N 386
Правила
о порядке присуждения премии имени А.И. Бараева
(три премии) за лучшие научные исследования и работы
в области аграрной науки
1. Общие положения
1. Настоящие Правила о порядке присуждения премии имени А.И. Бараева (три премии) за лучшие научные исследования и работы в области аграрной науки (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3-1  постановления  Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2000 года N 685 "О премиях в области науки".
2. Премии имени А.И. Бараева (первая, вторая и третья) за лучшие научные исследования в области аграрной науки (далее - премии) присуждаются только гражданам Республики Казахстан ежегодно на конкурсной основе - за имеющие большое теоретическое и практическое значение открытия, изобретения, выведенные и апробированные сорта и гибриды сельскохозяйственных растений, породы, типы, линии животных и рыб, кроссы птиц, технологические и технические разработки в области производства, хранения и переработки сельскохозяйственной продукции, экономические разработки в области агропромышленного комплекса.
3. На соискание премий выдвигаются опубликованные работы, выполненные в течение последних пяти лет, включая год, предшествующий объявлению конкурса, получившие широкое признание научной общественности, прошедшие всестороннее обсуждение на ученых (научных, научно-технических, технических) советах организаций.

4. Ғылым, техника және білім саласында бұрын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыйлығына, республикалық бюджет қаражатынан төленетін басқа сыйлықтарға, сондай-ақ шетел сыйлықтарына ие болған жұмыстар, осы сыйлықтарды алу конкурсына қатысуға жіберілмейді.
Сыйлыққа жұмыс екі реттен артық ұсынылмайды.
Осы сыйлық лауреатының жаңа жетістіктері болған жағдайда, сыйлық оған бес жыл өткен соң қайтадан тағайындалынып берілуі мүмкін.
5. Бірінші, екінші және үшінші сыйлықтардың мөлшері айлық есеп көрсеткіштерінің тиісінше 200, 150 және 100 есе шегінде белгіленеді.
Ұжымдық жұмыстардың авторларына сыйлық тең үлеспен төленеді.
6. Аграрлық ғылым саласындағы сыйлықтарды төлеу шығындары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) аграрлық ғылым саласындағы сыйлықтарды төлеу үшін көзделген республикалық бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
2. Жұмыстарды сыйлыққа ұсынудың,
ресімдеудің және тапсырудың тәртібі
7. Сыйлық алу үшін жұмыстарды ұсыну министрліктер мен ведомстволардың алқаларымен, ғылыми (ғылыми, ғылыми-техникалық, техникалық) кеңестерімен және меншік нысанына қарамай Қазақстан Республикасының басқа ғылыми, оқу және өзге ұйымдарының алқа органдарымен (бұдан әрі - ұйымдар) жүзеге асырылады.
8. Сыйлық алуға жеке авторлардың, сондай-ақ саны бес адамнан аспайтын ұжым авторларының жұмыстары ұсынылады. Әр автордың және шығармашылық ұжымның конкурсқа тек бір жұмыс ұсынуға мүмкіндігі бар.
9. Конкурсқа мынадай құжаттар ұсынылады (басылған түрде, екеуі де бірдей данада):
1) кітаптар, монографиялар, оқулықтар, кітапшаланған мақалалар, патенттер көшірмелері және басқа сақтау құжаттары ғылыми-зерттеу жұмысы туралы есептер (мемлекеттік тіркеуден өткен) түріндегі сыйлыққа ұсынылған ғылыми жұмыс;
2) жұмыстың мазмұны, зерттеулердің өзектілігі және жаңалығы, негізгі ғылыми нәтижелері, олардың маңыздылығы мен ғылымның әлемдік деңгейіне сәйкестігі, оларды одан әрі пайдалану перспективалары баяндалатын жұмыстың сипаттамасы (20 беттен аспауы тиіс).
Сипаттамаға жұмысты ұсынған мекеменің атауы, жұмыстың аты, ізденушілердің қолы қойылған, оның тегі, аты-жөні көрсетілген кітаптың бірінші беті қоса (мемлекеттік және орыс тілдерінде) беріледі;
3) мынадай мәліметтері бар жұмыстың қысқаша мазмұндамасы (бір бетте): алдыңғы бетінде - жұмыстың атауы, оны ұсынатын ұйымның толық атауы; авторлардың тегі, аты-жөні, олардың қызмет орындары, лауазымдары, ғылыми атақтары мен дәрежелері; екінші жағында - жұмыстың қысқаша мазмұны мен алынған нәтижелерінің маңызы, жұмыс авторларының қолы;

4. Работы, ранее удостоенные Государственной премии Республики Казахстан в области науки, техники и образования, других премий, выплачиваемых из средств республиканского бюджета, а также премий зарубежных стран, к участию в конкурсе на соискание настоящих премий не допускаются.
Работа на соискание премии выдвигается не более двух раз.
При наличии новых достижений лауреата настоящей премии, премия может быть присуждена ему повторно не раньше, чем через пять лет после предыдущего присуждения.
5. Размеры первой, второй и третьей премии составляют 200, 150 и 100 месячных расчетных показателей, соответственно.
Авторам коллективной работы премии выплачиваются в равных долях.
6. Расходы на выплату премий в области аграрной науки производятся в пределах средств республиканского бюджета, предусматриваемых Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Министерство) на выплату премий в области аграрной науки.
2. Порядок выдвижения, оформления
и представления работ на соискание премии
7. Выдвижение работ на соискание премии осуществляется коллегиями министерств и ведомств, учеными (научным, научно-техническим, техническим) советами и другими коллегиальными органами научных, учебных и других организаций Республики Казахстан, независимо от форм собственности (далее - организации).
8. На соискание премии могут быть представлены работы как отдельных авторов, так и коллектива авторов численностью, не более пяти человек. Каждый автор и творческий коллектив могут представить на конкурс только одну работу.
9. На конкурс представляются следующие документы (в двух идентичных экземплярах, в отпечатанном виде):
1) научная работа, выдвинутая на соискание премий, в виде книг, монографий, учебников, сброшюрованных оттисков статей, копий патентов и других охранных документов, отчетов о научно-исследовательской работе (прошедших государственную регистрацию);
2) описание работы (не более 20 листов), в котором излагается ее содержание, актуальность и новизна исследований, основные научные результаты, их значимость и соответствие мировому уровню науки, перспективы их дальнейшего использования.
К описанию прилагается титульный лист (на государственном и русском языках) с указанием наименования организации, представляющей работу, названия работы, фамилии и инициалов соискателей, подписанный соискателями;
3) краткая аннотация (на 1 листе), содержащая следующие сведения: на лицевой стороне - название работы, полное название выдвигающей организации; фамилии, имена, отчества авторов, места их работы, должности, ученые степени и звания; на оборотной стороне - краткое содержание работы и значение полученных результатов, подписи авторов работы;

4) ұйымның басшысы қол қойған (ресми бланкіде), жұмыстың ғылыми маңыздылығын бейнелейтін (жұмыстар сериясы), оның республиканың әлеуметтік-экономикалық дамуы үшін маңыздылығы айтылатын ұсыным-негіздеме;
5) мөрмен куәландырылған жұмысты ұсынушы алқалы орган мәжілісінің хаттамасынан үзінді;
6) автор (авторлар) туралы мәліметтер - ізденушінің тегі, аты-жөні, туған жылы, төлқұжат немесе жеке куәлік мәліметтері, ғылыми дәрежесі мен атағы, мамандығы, қызмет орны мен лауазымы, қызметі мен үйінің мекен-жайы, телефондары көрсетілген кадр бөлімінің қызметкері куәландырған, ізденушінің негізгі қызмет орны берген анықтама;
7) жұмысты ұсынушы ұйымның басшысы қол қойған, ізденушінің ғылыми қызметіне оның шығармашылық үлесін көрсете отырып (ұжым жұмыстары үшін) қысқаша сипаттама;
8) ізденушінің негізгі қызмет орнының мөрімен куәландырылған негізгі ғылыми еңбектерінің тізімі (10-нан кем болмауы тиіс);
9) жұмысты ұсынушы ұйымның басшысы қолын қойған, мөрмен куәландырылған, конкурсқа тапсырылған жұмыстың (жұмыстар сериясы) бұрын осы Ереженің 4-тармағында аталған сыйлықтарға ие болмағанын растайтын анықтама.
Осы тармақтың 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды егер ол зейнеткер болса (жұмыстан босатылған және басқа да) ізденушінің соңғы жұмыс орнынан ұсынуға болады.
10. Аталған құжаттардың әр жинағы "Аграрлық ғылым саласындағы үздік ғылыми зерттеулер үшін А.И.Бараев атындағы сыйлық алуға" деген жазуы бар ғылыми жұмысымен бірге папкіде жеке конвертке салынуы керек.
11. Көрсетілген талаптарды бұзып ресімделмеген құжаттар қарастырылмайды. Конкурсқа ұсынылған материалдарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге болмайды.
12. Сыйлық алуға ұсынылған материалдар Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымында мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялаған конкурс туралы хабарландыруға сәйкес Министрлікке беріледі, мұнда конкурстық құжаттар тіркеледі және қабылдау мерзімі аяқталған соң Конкурстық комиссияға қарау үшін беріледі.
13. Конкурсқа ұсынылған жұмыстар мен материалдар бір данада авторлардың жазбаша талаптары бойынша қайтарылады.
3. Жұмыстарды қарау тәртібі
14. Сыйлықты беру мәселелері жөнінде конкурстық материалдарды қарау және кепілдеме шешімдерді дайындау үшін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығымен құрамы 13 адамнан кем емес Конкурстық комиссия құрылады.
Конкурстық комиссия консультативті-кеңесші орган болып табылады және министрліктер мен ведомстволар өкілдерінен, республиканың аграрлық ғылым саласындағы жетекші ғалымдар мен мамандардан құрылады.
Конкурстық комиссияны төраға - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі немесе Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министрі басқарады.
Осы сыйлыққа Конкурстық комиссия мүшелерінің немесе ұжымдық жұмыстар авторлары құрамында жұмыстарын ұсынған жағдайда соңғылары Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің сәйкес бұйрығымен ауыстырылады.
Конкурстық комиссияның барлық шешімдері хаттамалармен ресімделеді.

4) представление-обоснование, подписанное руководителем организации (на официальном бланке), отражающее научную актуальность работы (серии работ), ее значение для социально-экономического развития республики;
5) выписка из протокола заседания коллегиального органа, заверенная печатью организации, выдвинувшей работу;
6) сведения об авторе (авторах) - справка с места основной работы соискателя, заверенная работником отдела кадров, с указанием фамилии, имени, отчества, даты рождения, данных паспорта или удостоверения личности, ученой степени и звания, специальности, места работы и занимаемой должности, служебного и домашнего адресов и телефонов соискателя;
7) краткая характеристика научной деятельности соискателя с указанием его творческого вклада (для коллективных работ), подписанная руководителем организации, выдвинувшей работу;
8) список основных научных работ (не более 10), заверенный печатью организации по месту основной работы соискателя;
9) справка из организации, выдвинувшей работу, за подписью ее руководителя, заверенная печатью, удостоверяющая, что представленная на конкурс работа (серия работ) не удостаивалась ранее премий, перечисленных в пункте 4 настоящих Правил.
Документы, указанные в подпунктах 6), 7) и 8) настоящего пункта, допускается представлять с места последней работы соискателя в случае его выхода на пенсию (увольнения и так далее).
10. Каждый комплект перечисленных документов должен быть запечатан в отдельный конверт и вместе с научной работой помещен в папку с надписью "На соискание премий имени А.И. Бараева за лучшие научные исследования и работы в области аграрной науки". На конвертах и обложках папок указывается наименование организации, где выполнена работа, название работы, фамилии, имена, отчества авторов.
11. Документы, оформленные с нарушением указанных требований, не рассматриваются. Не допускается внесение изменений и дополнений к представленным на конкурс материалам.
12. Материалы на конкурс на соискание премий представляются в Министерство согласно объявлению о конкурсе, опубликованном в периодическом печатном издании на государственном и русском языках, распространяемом на всей территории Республики Казахстан, где конкурсные документы регистрируются и по окончании срока приема передаются для рассмотрения в Конкурсную комиссию.
13. Работы и материалы, представленные на конкурс, возвращаются по письменному требованию авторов в одном экземпляре.
3. Порядок рассмотрения работ
14. Для рассмотрения конкурсных материалов и подготовки рекомендательных решений по вопросу присуждения премий приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан создается Конкурсная комиссия в составе не менее 13 человек.
Конкурсная комиссия является консультативно-совещательным органом и формируется из числа представителей министерств и ведомств, ведущих ученых и специалистов области аграрной науки республики.
Конкурсную комиссию возглавляет председатель-Министр сельского хозяйства Республики Казахстан или вице-министр сельского хозяйства Республики Казахстан.
В случае выдвижения на соискание настоящих премий работ членов Конкурсной комиссии лично или в составе коллектива авторов, последние заменяются соответствующим приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
Все решения Конкурсной комиссии оформляются протоколами.

15. Конкурстық комиссия:
сыйлыққа ұсынылған жұмыстарды алдын ала қарау үшін секциялар құрады, олардың құрамын және жұмыс тәртібін анықтайды;
сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарды осы сыйлық алуға жұмыстар ұсынған ұйымдарды алып тастағандағы ғылыми және тиісті профильдегі басқа да ұйымдарға сараптап қарауға жолдайды;
сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарды рецензиялауға жетекші ғалымдар мен мамандарды тартады.
16. Конкурстық комиссия конкурстық материалдар конверттерін ашады, олардың конкурс талаптарына сәйкестігін анықтайды.
Белгіленген талаптарға сәйкес материалдарды Конкурстық комиссия секцияларға (ғылымның салалары бойынша) жұмыстардың ғылыми және практикалық маңыздылығын бағалау үшін жібереді, секциялардың ұсыныстық шешімдері Конкурстық комиссияға беріледі.
17. Сыйлықтар беру туралы Конкурстық комиссия шешімдері жасырын дауыспен қабылданады.
Сыйлықтар мәжіліске қатысып отырған Конкурстық комиссия мүшелерінің дауыс беру нәтижесінде кемінде 2/3 дауыс алған жұмыстарға беріледі.
18. Жасырын дауыс беру үшін бюллетеньге жұмыстарды енгізу туралы шешімдерді секциялар ұсыныстарын ескеріп, жұмыстарды қарау негізінде Конкурстық комиссия мүшелерінің мәжілісіне қатысқандардың көп дауысын жинаған ашық дауыс беру арқылы Конкурстық комиссия қабылдайды.
19. Жасырын дауыс беру барлық жұмыстар бойынша бір мезгілде жүргізіледі.
Егер, жасырын дауыс берудің қорытындысы бойынша үш жұмыстан артық жұмысқа сыйлықтар беруге шешім қабылданса, онда сыйлықтар ең көп дауыс санын жинаған (бірінші, екінші және үшінші сыйлықтар) үш жұмысқа беріледі.
20. Егер дауыс беру кезінде бірде-бір жұмыс қажетті дауыс мөлшерін алмаса, сондай-ақ егер екі және одан астам жұмыстар қажетті және тең дауыс мөлшерін алса, Конкурстық комиссия, ол туралы хаттамада көрсете отырып қайта дауыс беруге құқылы.
Қайта дауыс беру үшін бюллетеньге бірінші дауыс беру кезінде қатысқан комиссия мүшелерінің жартысынан аз дауыстарын жинаған жұмыстар енгізілмейді.
Егер, қайталап дауыс берген жағдайда жұмыстардың біреуі де қажетті мөлшерде дауыс жинамаған болса, сыйлық берілмеген деп саналады және келесі жылға ауыстырылмайды.
21. Конкурстық комиссия шешім қабылдауға құқылы, егер оның мәжілісіне комиссия мүшелерінің кемінде 2/3 қатысқан жағдайда.
4. Конкурс нәтижелерін бекіту тәртібі
22. Конкурстық комиссия жұмыстарды қарау нәтижесі бойынша мынадай материалдарды рәсімдейді: Конкурстық комиссияның хаттамасын, Конкурстық комиссияның мүшелері қол қойған және мөр қойылған дауыс берген бюллетеньдері салынған конвертті, сыйлықтар беруге кепілденетін жұмыстар бойынша секциялар қорытындыларын, сондай-ақ осы Ереженің 9-тармағына сәйкес құжаттарды.

15. Конкурсная комиссия:
образовывает секции для предварительного рассмотрения работ, выдвинутых на соискание премий, определяет их составы и порядок работы;
направляет на экспертное рассмотрение работы, выдвинутые на соискание премий, в научные и другие организации соответствующего профиля за исключением тех организаций, которые выдвинули работы на соискание премий;
привлекает к рецензированию работ, выдвинутых на соискание премий, ведущих ученых и специалистов.
16. Конкурсная комиссия вскрывает конверты с конкурсными материалами, определяет их соответствие требованиям конкурса.
Материалы, соответствующие установленным требованиям, направляются Конкурсной комиссией для оценки научной и практической значимости работ в секции (по отраслям науки). Рекомендательные решения секций, передаются в Конкурсную комиссию.
17. Решения Конкурсной комиссии о присуждении премий принимаются тайным голосованием.
Премии присуждаются работам, набравшим в результате голосования не менее 2/3 голосов от числа голосов членов Конкурсной комиссии, присутствовавших на заседании.
18. Решения о включении работ в бюллетень для тайного голосования принимаются Конкурсной комиссией открытым голосованием простым большинством голосов присутствовавших на заседании членов Конкурсной комиссии на основании рассмотрения работ с учетом рекомендаций секций.
19. Тайное голосование производится одновременно по всем работам.
Если по итогам тайного голосования рекомендуются к присуждению премий более трех работ, то они присуждаются трем работам, набравшим наибольшее число голосов (первая, вторая и третья премии).
20. Если при голосовании ни одна из работ не получила необходимого числа голосов, а также, если две и более работ получили необходимое и равное количество голосов, Конкурсная комиссия вправе провести повторное голосование, указав об этом в протоколе.
В бюллетень для повторного голосования не включаются работы, получившие при первом голосовании менее половины голосов присутствующих членов комиссии.
Если при повторном голосовании ни одна из работ не получила необходимого числа голосов, премии считаются не присужденными и на следующий год не переносятся.
21. Конкурсная комиссия правомочна принимать решения, если на ее заседании присутствуют не менее 2/3 членов комиссии.
4. Порядок утверждения результатов конкурса
22. Конкурсная комиссия по результатам рассмотрения работ оформляет следующие материалы: протокол Конкурсной комиссии, запечатанный и подписанный членами Конкурсной комиссии, конверт с бюллетенями голосования, заключения секций, соответственно по работам, рекомендованным к присуждению премий, а также документы в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил.

23. Конкурстық комиссиямен сыйлықтар беруге кепілденетін жұмыстар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығымен бекітуге тиісті шешімдер жобаларымен ұсынылады.
24. Сыйлық беру туралы сыйлыққа лайықты жұмыстар туралы қысқаша түсініктемелер көрсетіліп бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
25. Сыйлық берілген ғылыми жұмыстар Министрліктің Республикалық ауыл шаруашылығы ғылыми кітапханасына сақтауға беріледі.
5. Сыйлық лауреаттарын марапаттау
26. Сыйлық беру туралы дипломдар, омырау белгілері мен ақшалай сыйлықтарды лауреаттарға Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі тапсырады.

23. Работы, рекомендованные Конкурсной комиссией к присуждению премий, с проектами соответствующих решений представляются на утверждение приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
24. О присуждении премии сообщается в средствах массовой информации, в которых публикуются краткие аннотации о работах, удостоенных премий.
25. Научные работы, удостоенные премий, передаются на хранение в Республиканскую научную сельскохозяйственную библиотеку Министерства.
5. Награждение лауреатов премии
26. Дипломы о присуждении премии, нагрудные знаки и денежные премии вручаются лауреатам Министром сельского хозяйства Республики Казахстан.