"Автомобильге жанар-жағармай құю стансаларын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2005 жылғы 29 маусымдағы N 311 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 29 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 3759. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 30 маусымдағы N 476 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.06.30 N 476 бұйрығымен.
"Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 10) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Автомобильге жанар-жағармай құю стансаларын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" санитарлық-эпидемиологиялық ережелері мен нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (Байсеркин Б.С.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық жұмыс департаменті (Акрачкова Д.В.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін ресми жариялауға жолдасын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі, Бас мемлекеттік санитарлық дәрігері А.А.Белоногқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2005 жылғы 29 маусымдағы
N 311 бұйрығымен
бекітілген
"Автомобильге жанар-жағармай құю стансаларын
күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар"
санитарлық-эпидемиологиялық
ережесі мен нормалары
МАЗМҰНЫ
1. Жалпы ережелер
1. "Автомобильге жанар-жағармай құю стансаларын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" туралы санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормалар (бұдан әрі - санитарлық ережелер) автомобильдерге жанар-жағармай құятын стансалардың (бұдан әрі - АЖҚС) нысандардың аумағына техникалық қондырғыларына, құрал-жабдықтарына және пайдалануына талаптарды қоюды анықтайды.
2. Осы санитарлық-эпидемиологиялық талаптар жанар-жағармай құятын стансаларды жобалаумен, құрылысын жүргізумен, жаңартумен және пайдаланумен айналысатын ұйымдардың басшыларына және нысандарға талаптар қояды.

Об утверждении санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации автозаправочных станций"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 июня 2005 года № 311. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2005 года за № 3759. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от от 30 июня 2010 года № 476
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.06.2010 № 476.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения",  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации автозаправочных станций".
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Байсеркин Б.С.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правовой работы Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Акрачкова Д.В.) направить настоящий приказ на официальное опубликование после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения, Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан Белоног А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
29 июня 2005 года N 311
Санитарно-эпидемиологические правила
и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к
содержанию и эксплуатации автозаправочных станций"
1. Общие положения
1. Санитарно-эпидемиологические правила и нормы "Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации автозаправочных станций" (далее - санитарные правила) предназначены для юридических и физических лиц, деятельность которых связана с проектированием, строительством, реконструкцией и эксплуатацией автозаправочных станций (далее - АЗС).
2. Настоящие санитарные правила устанавливают требования к руководителям организаций и физическим лицам, деятельность которых связана с проектированием, строительством, реконструкцией и эксплуатацией автозаправочных станций.

2. АЖҚС, БКҮАЖҚ үшін жер учаскесін таңдауға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
3. АЖҚС және БКҮАЖҚ стансалары тиісті аумақтағы санитарлық-эпидемиологиялық қадағалаудың мемлекеттік органдарымен келісіле жасалған жобаға сай, тұрғын үйлер құрылысының ық жағына орналастырылады.
4. АЖҚС және БКҮАЖҚ стансаларын орналастыру елді мекеннің бас жоспарын еске ала отырып орналастырылады.
5. АЖҚ стансаларын қала ішінде орналасқанда отын сақтайтын сыйымдылықтары жер астында орналасуы керек.
6. АЖҚС-тың санитарлық-қорғау аумағы (бұдан әрі - СҚА) құрылысы жүргізілетін немесе жаңартылатын стансаларды абаттандыруды, көгалдандыруды жобалағандағыдай етіп, абаттандырып, көгалдандыру керек.
7. АЖҚС-тың санитарлық-қорғау аумағы 100 метр (бұдан әрі - м) дейін болса, елді мекен жағындағы отырғызылған жасыл өсімдіктердің ені кем дегенде 20 м болып, ал санитарлық-қорғау аумағы 100 м көп болатын болса, көгалдандыру белдеуінің ені 50 м болуы керек.
8. Тұрақты АЖҚС-тың аумағын көгалдандыру есебінен кішірейтуге болмайды. Құрылыс және жолдардан бос АЖҚС-тың аумағын абаттандырып, көгалдандыру керек.
9. АЖҚС-тың аумағында келетін жолды, отынды құятын, автокөлікке қызмет көрсететін, отынды сақтауға арналған сыйымдылықтар, тазалау жүргізетін қондырғылар және басқа да заттар орналасатын орындарды қарастыру керек. БКҮАЖҚ стансасының аумағы атқаратын қызметіне қарай мынандай аумақтарға бөлінеді: келетін жол, контейнерлер және қоқыс жинағыштар орналасатын аумақтарға; аумаққа автокөліктің келіп кетуін реттейтін сызбада, олардың орналасуы бөлек болып, қимыл 1 бағытта болуы керек. Аумаққа кіретін және шығатын жерлерде биіктігі 0,2 м болатын биік учаскелер қарастырылуы керек. АЖҚС-тің аумағы түнгі уақытта жарықтандырылуы керек.
10. АЖҚС-тың аумағы топырақты мұнай өнімдерімен ластанудан сақтайтындай қатты заттармен жабылуы керек. Жауын-шашын суларын, мұнай өнімдерінің қалдықтарын жинайтын сыйымдылық орналасқан жаққа еңіс болып, алаңның беті қатты жапқыштармен жабылуы керек.
11. БКҮАЖҚС-тың аумағында отын толтырылған автоцистерналарды сақтау үшін, өртке қарсы қолданылатын шаралар жүргізіліп, олардың араларындағы жер учаскесі қатты заттармен жабылып бөлінуі керек. БКҮАЖҚС-тың қондырғылары орналасатын орын, мұнай өнімдерін жер бетінде сыйымдылықтарда сақтау үшін, қойылатын талаптарға сай болуы керек.
12. АЖҚС автомагистралдың бойында орналасқан жолдың автокөлік жүретін жерімен жанармай жіберетін колонкалардың немесе жер астындағы сыйымдылықтардың арасы бірінші категориялы жолдар үшін кем дегенде 25 м болып, ал басқа жолдар үшін 15 м кем болмауы керек. Жанар-жағармай құятын колонкалардан немесе оларға құйылған сыйымдылықтан адамдар жүретін тротуардың алыстығы 10м кем болмауы керек.

2. Санитарно-эпидемиологические требования
к выбору земельного участка для АЗС
3. АЗС должны размещаться на обособленных участках с подветренной стороны по отношению к жилой застройке.
4. Строительство АЗС должно проводиться с учетом генеральных планов застройки населенных мест.
5. В черте города должны размещаться АЗС только с подземными резервуарами хранения топлива.
6. Санитарно-защитная зона АЗС должна быть благоустроена и озеленена, в соответствии с проектом благоустройства и озеленения, разрабатываемым одновременно с проектом строительства или реконструкции АЗС.
7. Ширину полосы зеленых насаждений со стороны селитебной зоны необходимо предусмотреть не менее 20 метров (далее - м) для АЗС с размером санитарно-защитной зоны до 100 м, 50 м для АЗС с санитарно-защитной зоной 100 м и более.
8. Не допускается сокращение площади стационарных АЗС за счет уменьшения озеленения. Свободная от застроек и дорог территория АЗС должна быть благоустроена.
9. На участке АЗС необходимо выделять подъездную, заправочную зоны, зоны сервисного обслуживания, резервуаров хранения топлива, других веществ и очистные сооружения. Схема движения автотранспорта по участку должна предусматривать раздельные подъездные дороги и быть односторонней. На въезде и выезде с территории необходимо выполнить повышенные участки на дорогах высотой не менее 0,2 м.
10. На земельном участке АЗС не допускается розлив нефтепродуктов. Участок должен иметь твердое покрытие, иметь общий уклон к месту расположения резервуара - сборника для поверхностно-ливневых стоков, в ночное время освещаться.
11. На участке АЗС хранение автоцистерн с топливом должно осуществляться с соблюдением противопожарных разрывов на отведенном месте с твердым покрытием.
12. При размещении АЗС вдоль автомагистралей расстояние от кромки проезжей части до раздаточных колонок или границ подземных резервуаров должно быть не менее 25 м на дорогах первой категории и 15 м на остальных дорогах. Расстояние от топливораздаточной колонки или резервуара до пешеходного тротуара должно быть не менее 10 м.

13. Өндірістік кәсіпорындардың аумағында орналасқан АЖҚС-тың санитарлық-қорғау аумақтарының (СҚА) мөлшері "тұрақты түрдегі жанар-жағармай стансаларын жобалағандағы технологиялық нормалар" және "блоктық контейнерлік жанар-жағармай стансаларын жобалағандығы технологиялық нормалар" атты қолданыстағы құрылыс нормаларына сай болуы керек.
14. Блоктық контейнерлік жанар-жағармай стансалары мен осы кешенге жатпайтын ғимараттар мен имараттардың ең жақын деген аралығы, осы санитарлық ережелердің 1-қосымшасындағы, ал тұрақты түрдегі АЖҚС үшін осы санитарлық ереженің 2-қосымшасындағы талаптарға сай болуы керек.
15. АЖҚС-тың аумағындағы мұнай өнімдерін сақтайтын сыйымдылықтардың көлемі (сақталған автоцистернаның сыйымдылығын ескере отырып) мынандай болуы керек:
1) қалада және басқа елді мекендерде 100 куб метрден кем болмауы керек (бұдан әрі - м 3 );
2) елді мекендерден тыс жерде - 150 м 3 ;
Қалалардағы және басқа елді мекендердегі АЖҚС-тың отын сақтайтын сыйымдылық резервуары жер астында орналасуы керек.
16. Жанар-жағармай құятын стансалардың аумағын және оған жақын орналасқан аумақты күн сайын жинап отыруы керек.
17. Тұрмыстық қалдықтарды жинау үшін арнайы алаң бөлініп, ол су өткізбейтін қабатпен жабылып, қақпағы бар қоқыс жинағыштармен жабдықталуы керек.
18. АЖҚС аумағында қызметкерлер қызмет атқаратын орын және тұрмыстық үй-жайлар қарастырылуы керек. БКҮАЖҚС-тың операторлары отыратын блок контейнері бөлек орналасуы керек. АЖҚС аумағында отын сақтау орнынан ара қашықтықтары нормативке сай болатын болса, сауда және қоғамдық тамақтану орындары, техникалық қызмет көрсететін стансалар, автокөлік жуатын орын қарастыруға болады.
3. Сумен және канализация жүйесімен қамтамасыз
етуге қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
19. Сумен қамтамасыз ету су құбыры арқылы жүргізіліп немесе тасымалданылып әкелінуі керек. Судың сапасы халықтың санитарлық-эпидемиологиялық тұрақтылығы саласындағы қолданыстағы нормативтік-құқықтық актілерінің (бұдан әрі - НҚА) талаптарына сай болуы керек.
20. Тасылып әкелінетін су Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген материалдардан жасалған сыйымдылықтарда сақталуы керек.
21. АЖҚС-та жұмыс істейтін қызметкерлер үшін шаруашылық ауыз суға жұмсалынатын су мөлшері бар ауысымда ең көп істейтін жұмыскерлердің санына қарай есептелінеді. Бір адамға шаққандағы 1 тәулік ішіндегі су шығыны - 25 л (бұдан әрі - л/тәу).
22. АЖҚС-тың аумағы жауын-шашын, тұрмыстық қалдық суларды ағызатын канализация жүйесімен жабдықталуы керек. Канализация жүйесіне қосуға мүмкіндік болмаған жағдайда, тазаланылып отырылатын су өткізбейтін шұңқыры бар дәретханалармен жабдықталуы керек, ол жанар-жағармай құятын колонкалардан және жер астындағы сыйымдылықтардан кем дегенде 10 м алыстықта орналасуы керек.

13. Размеры СЗЗ для АЗС, расположенных на территории промышленных организаций должны соответствовать действующим строительным нормам и правилам (далее - СНиП).
14. Минимальные расстояния от АЗС контейнерного типа до зданий и сооружений, не относящихся к комплексу должны соответствовать приложению 1 к настоящим санитарным правилам, от АЗС стационарного типа - приложению 2 к настоящим санитарным правилам.
15. Объем резервуаров для хранения нефтепродуктов, размещаемых на территории АЗС должен быть (с учетом вместимости хранимой автоцистерны):
1) в городах и других населенных пунктах не более 100 метров кубических (далее - м 3 );
2) за пределами населенных пунктов - не более 150 м 3 .
16. Уборку территории автозаправочной станции и прилегающей территории необходимо проводить ежедневно, ремонт ее покрытия, а также зданий и сооружений - своевременно.
17. Для сбора бытовых отходов должна быть выделена специальная площадка, оборудованная гидроизолирующим покрытием для установки контейнеров с крышками.
18. На территории АЗС должны быть предусмотрены служебные и бытовые здания (помещения) для персонала. На территории АЗС контейнерного типа допускается размещать объекты торговли и общественного питания, станции технического обслуживания, мойки автотранспорта, при условии соблюдения разрывов между ними и емкостями для хранения топлива.
3. Санитарно-эпидемиологические требования
к водоснабжению и канализации
19. Водоснабжение должно быть от существующих сетей водопровода, допускается привозное водоснабжение. Качество питьевой воды должно соответствовать требованиям действующих санитарно-эпидемиологических правил и норм "Санитарно-эпидемиологические требования к качеству воды централизованных систем питьевого водоснабжения", утвержденных  приказом  и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2004 года N 506, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2999.
20. Привозная вода должна храниться в емкостях, изготовленных из материалов, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
21. Расход воды на хозяйственно-питьевые нужды для обслуживающего персонала АЗС должен приниматься из расчета количества работающих в наиболее многочисленную смену, при норме расхода на 1 человека - 25 литров в сутки (далее - л/сут).
22. На территории АЗС должны быть оборудованы производственно-ливневая и бытовая канализации. При невозможности подключения к сетям канализации, должна предусматриваться уборная с водонепроницаемым выгребом, установленная на расстоянии не ближе 10 м от топливораздаточных колонок и подземных резервуаров.

23. Өндірістік жауын-шашындық суларға арналған канализация жүйесі тазалағыш (мұнай өнімдерін ұстайтын және тұндыратын) қондырғылармен жабдықталуы керек. Ағынды жаңбыр суларын, тиісті аумақтың санитарлық-эпидемиологиялық қызметінің мемлекеттік органымен келісілгеннен кейін, арнайы орындарға тасып отыруы керек.
4. АЖҚС-ты жылумен, желдету жүйесімен қамтамасыз
етуге және жарықтандырылуына қойылатын
санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
24. АЖҚС ғимаратын жылумен қамтамасыз ету - жылу жүйесінен немесе электрлік жылу көзінен алынып жүргізіледі. Жылдың суық мезгіліндегі үй-жайдағы температура 18 о С, ал қоймалық үй-жайларда +10 о С төмен болмауы керек.
25. АЖҚС-тың ғимаратында желдету жүйесі қарастырылып, немесе ауа кондиционер арқылы суытылуы керек.
26. Жұмыс аумағындағы ауадағы зиянды заттардың қанығу мөлшері рұқсат етілген деңгейден аспауы керек.
5. АЖҚС-тың құрал-саймандарына және оны пайдалануға
қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар
27. Барлық өндірістік құрал-жабдықтар дұрыс жұмыс істеуі керек. Дұрыс жұмыс істемейтін, герметикалық жағдайы бұзылған құрал-жабдықтарды пайдалануға болмайды.
28. Мұнай өнімдерін автоцистернадан құйғанда тез айырбасталатын муфтаны қолдану арқылы герметикалық жағдайды сақтай отырып жүргізу керек.
29. АЖҚС және БКҮАЖҚС-ты пайдаланғанда топырақты, ашық су көздерін, атмосфералық ауаны зиянды заттармен ластамайтындай шара көздерін қарастыру керек.
30. Отын сақтауға керекті (жер асты, жер үстіндегі) сыйымдылықтар орналасқан жердің астында жанар-жағармай асып кеткенде, апат орын алғанда төгілетін ыдыс қарастырылуы керек.
31. Технологиялық құрал-жабдықтар шығаратын шудың және дірілдің деңгейі рұқсат етілген нормадан аспауы керек.
32. Мұнай өнімдерін сақтауға арналған блок-контейнерлер, оның төбесіне шығу, үстіндегі тесікке бару үшін сатымен, құрал-жабдықтармен жабдықталуы керек. Контейнерлердің үстінде жұмыс жасау үшін алаң қарастырылып, ол тайғанамайтын жапқышпен жабылып, қоршалуы керек.
33. Сыйымдылықтар мұнай өнімдерімен толтырғанда асып кетіп, төгілмейтіндей болуы үшін арнайы құралдармен жабдықталуы керек. Құятын жердегі тетіктер герметикалық жағдайда болуы керек. Сыйымдылықтардың құрылымы отын қалдықтарынан толық тазартуға мүмкіндік беріп, одан соң желдетіліп, дегазация жасауға мүмкіндік беруі керек.
34. Сыйымдылық алдындағы құбыр желісінде жапқыш вентиль болуы керек, оған баратын жол кедергісіз, бос болуы керек.
35. БКҮАЖҚС-тың металл құрылымдары тотықтырмайтын заттармен жабылып, қолданыстағы ҚНжЕ және стандарттардың талаптарына сай болуы керек. Блок-контейнерлердің сыртқы беті сәуле қайтара алатындай ақ түске боялып, іші сәуле сіңіру коэффициенті аз, тотықтырмайтын бояулармен боялуы керек.

23. Производственно-ливневая канализация должна быть оборудована очистными сооружениями (нефтеловушки и отстойники закрытого типа). Вывоз сточных вод необходимо проводить регулярно, по мере накопления в специально отведенные места, на основании санитарно-эпидемиологического заключения органов государственной санитарно-эпиедемиологической службы Республики Казахстан.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к
отоплению, вентиляции, освещению АЗС
24. Отопление здания АЗС должно предусматриваться от теплосетей или электричества и обеспечивать температуру в помещении в холодное время года не ниже плюс 18 градусов Цельсия (далее -  o С), в складских помещениях не ниже плюс 10 o С.
25. Вентиляция здания АЗС должна предусматриваться естественная, либо с использованием кондиционирования воздуха.
26. Концентрация вредных веществ в воздухе рабочей зоны не должна превышать предельно-допустимых уровней.
5. Санитарно-эпидемиологические требования
к оборудованию и эксплуатации
27. Не допускается использование оборудования в неисправном состоянии и с нарушенной герметичностью.
28. Слив нефтепродуктов из автоцистерн необходимо осуществлять только с применением быстро разъемных муфт герметичного слива.
29. При эксплуатации АЗС должны приниматься меры по предупреждению загрязнения почвы, воды открытых водоемов, атмосферного воздуха.
30. Резервуары (наземные, подземные) для хранения топлива должны иметь поддоны на случай перелива, разлива нефтепродуктов или аварии. На территории АЗС может быть выделена отдельная площадка для слива топлива с уклоном в сторону дренажных лотков.
31. Технологическое оборудование должно обеспечивать уровни шума и вибрации, не превышающие допустимые.
32. Контейнер для хранения нефтепродуктов должен иметь лестницу для подъема на кровлю и доступа к горловине резервуара и оборудованию. На кровле следует предусматривать площадку для обслуживания с нескользким настилом и металлическим ограждением.
33. Резервуары должны быть оборудованы приборами, не допускающими перелив нефтепродуктов при их заполнении. Сливные устройства должны быть герметичными. Конструкция резервуаров должна обеспечивать возможность очистки от остатков топлива, проветривания и дегазации.
34. Трубопроводы перед резервуарами должны иметь запорные вентили, доступ к которым должен быть свободным.
35. Металлоконструкции АЗС должны иметь противокоррозийную защиту, наружные поверхности контейнера должны окрашиваться светлыми лучеотражающими красками, внутренние - противокоррозийными красками с низким коэффициентом излучения.

36. Жанар-жағармай құятын стансалардағы жеке және заңды тұлғалар СҚА жұмыс аумағындағы ауадағы атмосфералық ауадағы зиянды заттардың мөлшеріне өндірістік бақылау жүргізіп отыруы керек.
37. АЖҚС және БКҮАЖҚС қызметкерлері жылдың әр кезеңінде кем дегенде 2 жиынтықпен - арнайы киімдерімен және жеке басты қорғау құралдарымен (саусақты резеңке қолғаптармен, респираторлармен) қамтамасыз етілуі керек.
38. Жұмыскерлердің арнай киімі, жеке басының киімінен бөлек жерде, өздеріне тиісті шкафтар сақталынуы керек. Олар кезеңді түрде жуудан және жөндеуден өтуі керек. Арнайы жұмыс киімдері орталықтандырылған кір жуатын орындарда жуылуы керек.

36. Физические и юридические лица, в ведении которых находятся автозаправочные станции, должны обеспечить производственный контроль содержания вредных веществ в воздухе рабочей зоны и атмосферном воздухе на границе СЗЗ.
37. Работники АЗС должны работать в специальной одежде с использованием средств индивидуальной защиты (резиновые перчатки, респираторы) и иметь не менее 2-х комплектов для разных сезонов года.
38. Специальная одежда работающих лиц должна храниться в индивидуальных шкафчиках, отдельно от домашней одежды.

1) отын сақтайтын жер асты резервуарларынан, жанар-жағармай құятын колонкалардан, автоцистерналардан отын ағызып алатын орыннан мектеп жасына дейінгі балалар мекемесінің, мектептің стационары бар ауруханалық ұйымдар орналасқан жердің шетіне дейін немесе тұрғын үйлермен, басқадай қоғамдық ғимараттардың арасын анықтау керек;
2) АЖҚС-ны теміржол және автокөлік көпірлерінің астына немесе оларға 100 м жақын жерге орналастыруға болмайды;
3) 1, 2, 3, 4, 5, 9, 10, 11 бірінші бағанда көрсетілген нысандарға дейінгі АЖҚС аралығын анықтау үшін, осы санитарлық ережелердің 2-қосымшасында көрсетілген көрсеткіштерді 2 есе ұлғайту керек;
4) егер АЖҚС автокөліктік кәсіпорындардың аумағында орналасса, ондағы ғимараттар мен имараттардың АЖҚ-дан алыстығы қолданыстағы құрылыс нормаларына сай болуы керек;
5) * көрсетілген ара қашықтық, толық салмағы 3,5 тоннадан асатын автокөлікке қызмет ететін АЖҚС үшін бұл көрсеткіш 2 есе көбейтілуі керек;
6) АЖҚС үшін жақша ішінде көрсетілген ара қашықтық тек жеңіл автокөліктерді жанармаймен қамтамасыз ететін стансалар үшін;
7) АЖҚС-тың тиісті ғимараттары мен имараттарының арасындағы ең кіші ара қашықтық қолданыстағы құрылыс нормалары мен ережелерінің талаптарына сай болуы керек.

1) расстояние следует определять от подземных резервуаров хранения топлива, раздаточных колонок, площадки для слива из автоцистерны до границ земельных участков, детских дошкольных учреждений, школ, больничных организаций со стационаром или до стен жилых и общественных зданий другого назначения;
2) не допускается размещение АЗС под железнодорожными и автомобильными мостами и вблизи их на расстоянии 100 м;
3) расстояния до АЗС с наземными резервуарами до объектов, указанных в пунктах 1, 2, 3, 4, 5, 9, 10, 11 приложения 2 к настоящим санитарным правилам, следует увеличивать в два раза;
4) при размещении АЗС на территории автотранспортных предприятий расстояние от зданий и сооружений АЗС до производственных зданий и сооружений этих предприятий принимается по действующим строительным нормам;
5) расстояния, обозначенные *, следует увеличивать в два раза для АЗС, обслуживающих автотранспортные средства, полная масса которых превышает 3,5 тонны;
6) расстояния, указанные в скобках, принимаются для АЗС обслуживающих только легковые автомобили;
7) минимальные расстояния между соответствующими зданиями и сооружениями АЗС должны соответствовать требованиям действующих строительных норм и правил.