"Қалалық, аудандық (басқармалар) ішкі істер органдарының жанындағы медициналық айықтырғыш туралы Ережені, медициналық айықтырғыштарға жеткізілетін адамдарға медициналық көмек көрсету жөніндегі және медициналық айықтырғыш жанындағы профилактика кабинетінің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 1996 жылғы 25 қаңтардағы N 37 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 7 желтоқсандағы N 667 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2005 жылғы 22 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3983. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 4 сәуірдегі № 143 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2011.04.04 № 143 Бұйрығымен.
Азаматтарды заңсыз және негізсіз ұстауды болдырмайтын оларды медициналық айықтырғыштарға жеткізу тәртібін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қалалық, аудандық (басқармалар) ішкі істер органдарының жанындағы медициналық айықтырғыш туралы Ережені, медициналық айықтырғыштарға жеткізілетін адамдарға медициналық көмек көрсету жөніндегі және медициналық айықтырғыш жанындағы профилактика кабинетінің жұмысын ұйымдастыру жөніндегі Нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 1996 жылғы 25 қаңтардағы N 37 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 324 болып тіркелген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3137 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 10 қыркүйектегі N 526 бұйрығымен енгізілген өзгерістерімен және толықтыруларымен) мынадай өзгерістер енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органы жанындағы медициналық айықтырғыш туралы ережеде:
барлық мәтін бойынша "милиция", "милиционері", "милиционерлері", "милиционер жүргізуші", "милиционер", "милиционер-жүргізушілер" деген сөздер тиісінше "полиция", "полиция қызметкері", "полиция қызметкерлері", "жүргізуші полиция қызметкері", "полиция қызметкері", "жүргізуші полиция қызметкерлері" деген сөздермен ауыстырылсын, "мас күйдегі" деген сөздер "ұсталған" деген сөзбен ауыстырылсын, "ІІББ, ІІБ" деген аббревиатуралар "ІІД" деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Ішкі істер Бас басқармасы, облыстық Ішкі істер басқармасы және көліктегі Ішкі істер басқармасы" деген сөздер "Астана, Алматы қалаларының, облыстардың ІІД (бұдан әрі - ІІД)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "әкімшіліктердің" деген сөз "атқарушы органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
16-тармақтағы "берік қорғаныс құралдарымен" деген сөздер "арнайы құралдармен" деген сөздермен ауыстырылсын;
ІІІ-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"ІІІ. Азаматтарды медициналық айықтырғыштарға жеткізу тәртібі";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 января 1996 года N 37 "Об утверждении Положения о медицинском вытрезвителе при горрайоргане (управлении) внутренних дел, Инструкции по оказанию медицинской помощи лицам, доставляемым в медицинские вытрезвители и Инструкции по организации работы кабинета профилактики при медицинском вытрезвителе"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 декабря 2005 года N 667. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2005 года N 3983. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 апреля 2011 года № 143
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 04.04.2011 № 143.
В целях совершенствования порядка доставления граждан в медицинские вытрезвители, исключающего незаконное и необоснованное их задержание,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в  приказ  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 января 1996 года N 37 "Об утверждении Положения о медицинском вытрезвителе при горрайоргане (управлении) внутренних дел, Инструкции по оказанию медицинской помощи лицам, доставляемым в медицинские вытрезвители и Инструкции по организации работы кабинета  профилактики при медицинском вытрезвителе" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 324 (с изменениями и дополнениями, внесенными  приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 сентября 2004 года N 526, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3137) следующие изменения:
в Положении о медицинском вытрезвителе при органе внутренних дел Республики Казахстан, утвержденном данным приказом:
по всему тексту слова "милиции", "милиционера", "милиционеров" заменить, соответственно, словами "полиции", "полицейского", "полицейских", слова "пьяных", "пьяного" заменить словами "задержанных", "задержанного", аббревиатуру "ГУВД, УВД" заменить аббревиатурой "ДВД";
в пункте 3 слова "ГУВД, УВД областей и УВД на транспорте" заменить словами "Департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы, областей (далее - ДВД)";
в пункте 4 слово "администраций" заменить словами "исполнительных органов";
в пункте 16 слова "средствами активной обороны" заменить словами "специальными средствами";
название главы  III изложить в следующей редакции:
"III. Порядок доставления граждан в медицинские вытрезвители";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

"22. Әкімшілік ұстау, яғни жеке тұлғаны уақытша жеке бас бостандығынан, атап айтқанда, белгіленген уақыт ішінде медициналық айықтырғышта мәжбүрлеп ұстай отырып, әрекет етуді және қозғалыс бостандығынан айыруды аталған адам қоғамдық орындарда спирттік ішімдіктерді ішкен немесе адамдардың қадір-қасиетін қорлап және қоғамдық әдепті бұзып, мас күйде қоғамдық орындарда болған кезде полиция қызметкеріне бағынбаған жағдайларда ішкі істер органдары (полиция) жүргізеді. Адамның қоғамдық орында мас күйде жүруі оны ұстауға және медициналық айықтырғышқа кіргізуге негіз болмайды.";
34-тармақта:
"әскери комиссариат" деген сөздер "Қорғаныс істері жөніндегі басқарма (бөлім)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Мемлекеттік тергеу комитеті" деген сөздер алынып тасталсын;
"салық" деген сөз "қаржы" деген сөзбен ауыстырылсын;
47-тармақтың екінші абзацындағы "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің "Қарулардың жеке түрлерінің айналыс ережелері" туралы N 110, 2.02.95ж. Қаулысының 55 пунктіне сәйкес" деген сөздер "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 3 тамыздағы N 1176 қаулысының талаптарына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Жеке тұлғаны медициналық айықтырғышта әкімшілік ұстау әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша өндірісті қамтамасыз ету үшін қажетті уақыт ішінде жүзеге асырылады және үш сағаттан аспайтын уақытқа созылуы мүмкін. Мас күйдегі адамды әкімшілік ұстау мерзімі медициналық қызметкер куәландырған оның айыққан уақытынан бастап есептеледі және ұзартылмайды.";
Медициналық айықтырғышқа жеткізілгендерге медициналық көмек көрсету жөніндегі нұсқаулықта:
10-тармақтағы "милиция" деген сөз "полиция" деген сөзбен ауыстырылсын;
13-тармақ алынып тасталсын;
N 7 қосымшада:
барлық мәтін бойынша "ІІББ, ІІБ" деген аббревиатура "ІІД" деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
аталған бұйрықпен бекітілген Қалалық (аудандық) ішкі істер бөлімі жанындағы медициналық айықтырғыштың профилактика кабинетінің жұмысын ұйымдастыру бойынша нұсқаулықта:
барлық мәтін бойынша "МАИ" деген аббревиатура "жол полициясы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "әкімшіліктің" деген сөз "атқарушы органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
12-тармақтың үшінші абзацындағы "жолдастық сотқа, қоғамдық өзін-өзі басқару комитеттеріне" деген сөздер "жергілікті атқарушы органдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-тармақ мынадай редакциядағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"- қалалық (аудандық) статистика басқармаларының (бөлімдерінің), денсаулық сақтау органдары наркологиялық мекемелерінің, сот және прокуратура, ІІМ, ІІД автоматтандырылған деректер банкінің мәліметтері.";
17-тармақта:
", қоғамдық өзін-өзі басқару комитеттеріне" деген сөздер алынып тасталсын;
сегізінші абзацтағы "салауаттылық және денсаулық қоғамдарының аудандық (қалалық) Кеңестерімен, "Білім" қоғамымен өзара іс-әрекет жасау" деген сөздер алынып тасталсын;
VII-тараудың бірінші абзацындағы "әкімшілік" деген сөз "атқарушы органдар" деген сөздермен ауыстырылсын.

"22. Административное задержание, то есть временное лишение физического лица личной свободы, в частности, свободы действия и передвижения с принудительным содержанием в течение определенного времени в медицинском вытрезвителе с целью пресечения его противоправных действий производится органами внутренних дел (полицией) в случаях, неповиновения сотруднику органа внутренних дел (полиции) при распитии данным лицом спиртных напитков в общественных местах или появлении в общественных местах в пьяном виде, оскорбляющем человеческое достоинство и общественную нравственность. Сам факт нахождения лица в состоянии алкогольного опьянения в общественном месте без наличия вышеуказанных признаков, не может служить основанием для его задержания и помещения в медицинский вытрезвитель";
в пункте 34:
слова "военный комиссариат" заменить словами "управление (отдел) по делам обороны";
слова ", Государственного   Следственного Комитета" исключить;
слово "налоговой" заменить словом "финансовой";
в абзаце втором пункта 47 слова "в соответствии с пунктом 55 "Правил оборота отдельных видов оружия", утвержденных постановлением Кабинета Министров N 110 от 2.02.95г." заменить словами "согласно требованиям постановления Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2000 года N 1176 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. Административное задержание физического лица в медицинском вытрезвителе осуществляется в течение времени, необходимого для обеспечения производства по делу об административном правонарушении, и может длиться не более трех часов. Срок административного задержания лица, находящегося в состоянии опьянения, исчисляется с момента его вытрезвления, удостоверенного медицинским работником, и продлеваться не может.";
в Инструкции по оказанию медицинской помощи лицам, доставляемым в медицинские вытрезвители, утвержденной данным приказом:
в пункте 10 слово "милиции" заменить словом "полиции";
пункт 13 исключить;
в приложении N 7:
по всему тексту аббревиатуру "ГУВД, УВД" заменить аббревиатурой "ДВД";
в Инструкции по организации работы кабинета профилактики при медицинском вытрезвителе при городском (районном) отделе внутренних дел, утвержденной данным приказом:
по всему тексту аббревиатуру "ГАИ" заменить словами "дорожной полиции";
в пункте 6 слово "администраций" заменить словами "исполнительных органов";
в абзаце третьем пункта 12 слова "товарищеский суд, комитет общественного самоуправления" заменить словами "местные исполнительные органы";
в абзаце четвертом пункта 13:
слова "информационного центра" заменить словами "автоматизированного банка данных";
аббревиатуру "ГУВД, УВД" заменить аббревиатурой "ДВД";
в пункте 17:
в абзаце четвертом слова ", комитеты общественного самоуправления" исключить;
в абзаце восьмом слова ", взаимодействовать с районными (городскими) Советами общества трезвости и здоровья обществом "Знание" исключить;
в абзаце первом главы VII слова "местная администрация" заменить словами "местные исполнительные органы".

2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер вице-министрі полиция генерал-майоры Қ.Б.Өскенбаевқа, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Арнайы мекемелер және айдауылдау басқармасына жүктелсін.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енеді.
Министр
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Бас прокурорының орынбасары
22 қараша 2005 жыл
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау вице-министрі
22 қараша 2005 жыл

2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Ускимбаева К.Б., Управление специальных учреждений и конвоирования Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня официального опубликования.
Министр
Согласовано:
Заместитель                               Вице-министр
Генерального прокурора                    здравоохранения
Республики Казахстан                      Республики Казахстан
___________________                       ___________________
22 ноября 2005 г.                         22 ноября 2005 г.