Облыстық бюджет қаражаты есебінен кредит берудің шарттарын бекіту туралы
Оңтүстік Қазақстан облыстық әкімшілігінің 2005 жылғы 29 наурыздағы № 199 қаулысы. Оңтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2005 жылғы 21 сәуірде № 1908 тіркелді. Күші жойылды - Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2013 жылғы 17 мамырдағы № 108 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 17.05.2013 № 108 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексіне (жалпы бөлім), Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуірдегі Бюджет кодексіне және "Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы үкіметінің 2005 жылғы 5 ақпандағы N 110 қаулысына сәйкес, Оңтүстік Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Облыстық бюджет қаражаты есебінен кредит берудің шарттары бекітілсін (қоса тіркеледі).
2. Мыналардың:
1) "Облыстық бюджет қаражаты есебінен кредит беру келісімінің шарттарын бекіту туралы" Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2003 жылғы 1 ақпандағы N 57 қаулысының (Оңтүстік Қазақстан облысының әділет басқармасында 2003 жылғы 12 ақпанда 819-нөмірмен тіркелген, "Оңтүстік Қазақстан" газетінің 2003 жылғы 20 ақпандағы 23-24-нөмірінде жарияланған);
2) "Оңтүстік Қазақстан облыстық әділет басқармасында 2003 жылғы 12 ақпанда 819-нөмірмен тіркелген "Облыстық бюджет қаражаты есебінен кредит беру келісімінің шарттарын бекіту туралы" Оңтүстік Қазақстан облысы әкімиятының 2003 жылғы 1 ақпандағы N 57 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2004 жылғы 2 ақпандағы N 71 қаулысының (Оңтүстік Қазақстан облысының әділет департаментінде 2004 жылғы 18 ақпанда 1109-нөмірмен тіркелген, "Оңтүстік Қазақстан" газетінің 2004 жылғы 24 ақпандағы 26-нөмірінде жарияланған);
3) "Облыстық бюджет қаражаты есебінен кредит беру келісімінің шарттарын бекіту туралы" Оңтүстік Қазақстан облысы әкімиятының 2003 жылғы 1 ақпандағы N 57 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Оңтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2005 жылғы 10 ақпандағы N 100 қаулысының (Оңтүстік Қазақстан облысының әділет департаментінде 2005 жылғы 17 ақпанда 1767-нөмірмен тіркелген, "Оңтүстік Қазақстан" газетінің 2005 жылғы 24 ақпандағы 26-нөмірінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары И.Ә.Әбішевке жүктелсін.
Облыс әкімі
Оңтүстік Қазақстан облысы
әкімдігінің 2005 жылғы
"29" наурыздағы
N 199 қаулысымен
бекітілген
Облыстық бюджет қаражаты есебінен кредит берудің
ШАРТТАРЫ

Об утверждении условия кредитования за счет средств областного бюджета
Постановление Акимата Южно-Казахстанской области от 29 марта 2005 года № 199. Зарегистрировано Департаментом юстиции Южно-Казахстанской области 21 апреля 2005 года за № 1908. Утратило силу постановлением акимата Южно-Казахстанской области от 17 мая 2013 года № 108
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Южно-Казахстанской области от 17.05.2013 № 108.
В соответствии с Гражданским Кодексом Республики Казахстан (общая часть) от 27 декабря 1994 года,
Бюджетным  Кодексом Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года и постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2005 года N 110 "Об утверждении Правил исполнения республиканского и местных бюджетов" акимат Южно-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить условия кредитования за счет средств областного бюджета (прилагается).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление акимата Южно -Казахстанской области от 1 февраля 2003 года N 57 "Об утверждении условия кредитования за счет средств областного бюджета" (зарегистрировано в управлении юстиции Южно-Казахстанской области 12 февраля 2003 года N 819, опубликовано в газете "Южный Казахстан" от 19 февраля 2003 года N 21-22);
2) постановление акимата Южно-Казахстанской области от 2 февраля 2004 года N 71 "О внесении изменений и дополнений в постановление акимата Южно-Казахстанской области от 1 февраля 2003 года N 57 "Об утверждении условий договора кредитования за счет средств областного бюджета зарегистрированное в управлении юстиции Южно-Казахстанской области 12 февраля 2003 года N 819" (зарегистрировано в Департаменте юстиции Южно-Казахстанской области 18 февраля 2004 года N 1109, опубликовано в газете "Южный Казахстан" от 27 февраля 2004 года N 25);
3) постановление акимата Южно-Казахстанской области от 10 февраля 2005 года N 100 "О внесений изменений в постановление акимата Южно-Казахстанской области от 1 февраля 2003 года N 57 "Об утверждении условия договора кредитования за счет средств областного бюджета" (зарегистрировано в департаменте юстиции 17 февраля 2005 года N 1767, опубликовано в газете "Южный Казахстан" от 23 февраля 2005 года N 22).
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Абишева И.А.
Аким области
Приложение к постановлению акимата
Южно-Казахстанской области
от 29 марта 2005 года N 199
Условия
кредитования за счет средств областного бюджета

1. Осы Шарттар Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық кодексіне (жалпы бөлім), Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуірдегі Бюджет кодексіне , "Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы үкіметінің 2005 жылғы 5 ақпандағы N 110 қаулысына сәйкес әзірленді.
2. Осы Шарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
кредит беруші-Оңтүстік Қазақстан облысының әкімдігі;
бағдарламаның әкімшісі-Оңтүстік Қазақстан облысының кәсіпкерлік және өнеркәсіп департаменті;
бюджеттік кредит-қайтарымдылық, шұғыл және төлем негіздерінде тиісті бюджеттен бөлінетін ақша;
түпкілікті қарыз алушы-Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын заңды және жеке тұлғалар;
қарыз алушы-банк-Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын Банктер мен ұйымдар.
3. Бюджеттік кредит беру қарыз алушы-банктерге одан әрі түпкілікті қарыз алушыларға беру үшін бюджеттік кредит беру жолымен жүзеге асырылады.
4. Облыстық бюджет қаражаты есебінен бюджеттік кредит беру туралы шарттарды (келісімдерді) жасасу жергілікті атқарушы орган-әкімінің немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның атынан жүзеге асырылады.
5. Кредиттік шарт мынадай ақпаратты:
1) заңды тұлғалар үшін тараптардың толық атауын және шарттарға қол қоюға уәкілеттік берілген тұлғалар туралы мәліметтерді;
жеке тұлғалар үшін тегін, аты, әкесінің атын, жеке басын куәландыратын құжаттардың деректерін;
2) тараптардың мекен-жайын, салық төлеушінің тіркелген нөмірін (Қазақстан Республикасының резиденттері үшін);
3) тараптардың банктік деректемелерін: берушінің дербес сәйкестендіру кодын, ұлттық валютада есеп айырысу үшін қызмет көрсететін банктің атауы мен бірегейлеу кодын. Шетел валютасында есеп айырысу үшін банк-корреспондентте қызмет көрсететін банктің деректемелерін;
4) бюджеттік бағдарламаның, кіші бағдарлама мен ерекшеліктің атауын;
5) шарттың мәнін;
6) тараптардың құқықтары мен міндеттерін;
7) бюджеттік кредитті игерудің кезеңдерін;
8) есеп айырысудың тәртібін;
9) шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тараптардың жауапкершілігін;
10) тараптар шарт талаптарын орындамаған жағдайдағы іс-әрекет және шарттың екінші тарабының айыппұл және өсімақы есептеуін;
11) кредиттің негізгі сомасын өтеу мерзімін;
12) кредиттің негізгі сомасын өтеу және сыйақы кестесін (сыйақы ставкасы бюджеттік кредит берудің бүкіл мерзіміне кесімді болып белгіленеді);
13) бюджеттік кредит бойынша міндеттемелердің орындалуы кепілмен, кепілдікпен, кепілгерлікпен немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да тәсілдермен қамтамасыз етіледі;

1. Настоящие Условия разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года, Бюджетным Кодексом Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года N 548, Постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2005 года N 110 "Об утверждении Правил исполнения республиканского и местных бюджетов".
2. В настоящих Условиях используются следующие понятия:
кредитор - акимат Южно-Казахстанской области;
администратор программы - Департамент предпринимательства и промышленности Южно-Казахстанской области;
(бюджетный кредит - деньги, выделяемые из соответствующего бюджета на возвратной, срочной и платной основах;
конечный заемщик - юридические и физические лица, являющиеся резидентами Республики Казахстан;
банк-заемщик - Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операции, являющиеся резидентами Республики Казахстан.
3. Бюджетные кредитование осуществляется путем предоставления бюджетных кредитов банкам-заемщикам с последующим предоставлением их конечным заемщикам.
4. Заключение договоров (соглашений) о предоставлении бюджетных кредитов за счет средств областного бюджета осуществляется от имени местного исполнительного органа - Акимом или лицом, им уполномоченным.
5. Кредитный договор должен содержать следующую информацию:
1) полное наименование сторон и сведения о лицах, уполномоченных подписывать договор для юридических лиц; фамилия, имя, отчество, данные документов, удостоверяющих деятельность для физических лиц;
2) адреса сторон, регистрационный номер налогоплательщика (для резидентов Республики Казахстан);
3) Банковские реквизиты сторон: индивидуальный идентификационный код поставщика, наименование и банковский идентификационный код обслуживающего банка для расчетов в национальной валюте. Для расчетов в иностранной валюте обязательно указание реквизитов обслуживающего банка в банке-корреспонденте;
4) наименование бюджетной программы, подпрограммы и специфики;
5) предмет договора;
6) права и обязанности сторон;
7) период освоения бюджетного кредита;
8) порядок расчетов;
9) ответственность сторон за неисполнение или ненадлежащее исполнение условий договора;
10) действие при невыполнении сторонами его условий и зачисление штрафа и пени второй стороной договора;
11) срок погашения основной суммы кредита;
12) график погашения основной суммы кредита и вознаграждения (ставка вознаграждения устанавливается фиксированной на весь срок бюджетного кредитования);
13) исполнение обязательств по бюджетному кредиту обеспечивается залогом, гарантией, поручительством или другими способами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан или договором;

14) бюджеттік кредиттің қайтарылуын қамтамасыз ету құны сыйақы сомасы ескеріле отырып, бюджеттік кредит мөлшерінен кем болмауы тиіс;
15) бюджеттік кредиттің мерзімін - қарыз алушы бюджеттік кредитті алатын, пайдаланатын, қызмет көрсететін және өтейтін кезеңді;
16) кредит алушылардың міндеттемелерді мерзімінен бұрын пайдалану мүмкіндігін;
17) кредиттің қайтарымдылығын қамтамасыз етуді (кредит берушінің мүдделерін қорғауды қамтамасыз етуді, кредиттік тәуекелдің туындауын барынша азайтуды);
18) берешектің негізгі сомасын өтеу және сыйақы төлеу жөнінде жеңілдетілген кезеңнің болуын (болмауын) қамтуы тиіс.
6. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі бюджеттік кредит беру кезінде кредиттік шарттың тарабы болып табылады және мыналарды:
1) конкурстық негізде қарыз алушы-банкті анықтауды;
2) бюджеттік кредиттің мақсатты пайдаланылуына, өтелуіне және қызмет көрсетілуіне бақылау жасауды және мониторинг жүргізуді жүзеге асырады.
7. Бюджеттік кредит беру кезінде Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 5 ақпандағы N 110 қаулысымен бекітілген "Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу ережесінде" көзделген талаптар мен өлшемдер сақталуы тиіс.

14) стоимость обеспечения возврата бюджетного кредита не должна быть менее размера бюджетного кредита с учетом суммы вознаграждения;
15) срок бюджетного кредита - период времени, в течение которого заемщик получает, использует, обслуживает и погашает бюджетный кредит;
16) о возможности досрочного использования обязательств получателями кредита;
17) обеспечение возвратности кредита (обеспечение защиты интересов кредитора, сведение к минимуму возникновения кредитного риска);
18) наличие (отсутствие) льготного периода по погашению основной суммы долга и выплате вознаграждения.
6. Администратор бюджетной программы при бюджетном кредитовании является стороной кредитного договора и осуществляет:
1) определение на конкурсной основе банков-заемщиков;
2) контроль и мониторинг целевого использования, погашения и обслуживания бюджетных кредитов.
7. При бюджетном кредитовании должны соблюдаться требования и критерии, предусмотренные Бюджетных Кодексом Республики Казахстан и "Правилами исполнения республиканского и местных бюджетов", утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 февраля 2005 года N 110.