Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің "Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің және өкілетті өкілдіктерінің Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша құжаттарды ресімдеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2000 жылғы 21 қарашадағы N 263 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2006 жылғы 23 қаңтардағы N 08-1/16 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 27 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 4049. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысы - Сыртқы істер министрінің 2011 жылғы 19 қаңтардағы № 08-1-1-1/13 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік хатшысы - Сыртқы істер министрінің 2011.01.19 № 08-1-1-1/13 (мемлекеттiк тiркелу күнiнен бастап күшiне енедi) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН :
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы - Сыртқы істер министрінің 2002 жылы 2 қазандағы N 08-1/47  бұйрығымен және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2003 жылғы 17 шілдедегі N 08-1/90  бұйрығымен енгізілген өзгерістері мен толықтырулары бар Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің "Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің және өкілетті өкілдіктерінің Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша құжаттарды ресімдеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" 2000 жылғы 21 қарашадағы N 263   бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1347 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбындағы "дипломатиялық өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің және өкілетті өкілдіктерінің" деген сөздер "шетелдегі мекемелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
кіріспе бөлімде:
"тәртібі туралы ережеге" деген сөздер "ережелерге" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бекітілген" деген сөз "бекітілген" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "дипломатиялық өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің және өкілетті өкілдіктерінің" деген сөздер "шетелдегі мекемелерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің және өкілетті өкілдіктерінің Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша құжаттарды ресімдеу жөніндегі нұсқаулықта:
тақырыбындағы "дипломатиялық өкілдіктерінің, консулдық мекемелерінің және өкілетті өкілдіктерінің" деген сөздер "шетелдегі мекемелерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
бүкіл мәтін бойынша:
"дипломатиялық өкілдіктерімен және консулдық мекемелерімен", "дипломатиялық өкілдіктер және консулдық мекемелер", "консулдық мекемемен", "консулдық мекемелер", "консулдық мекеменің", "консулдық мекемеде", "консулдық мекеме", "консулдық мекемелермен" деген сөздер тиісінше "шетелдегі мекемелерімен", "шетелдегі мекемелері", "шетелдегі мекемемен", "шетелдегі мекемелері", "шетелдегі мекеменің", "шетелдегі мекемеде", "шетелдегі мекеме", "шетелдегі мекемелермен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Ережемен", "Ереже" деген сөздер "Ережелермен", "Ереже" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта "тәртібі туралы ережеге" деген сөздер "ережелерге" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "азаматтығына(-ын) қабылдау (қалпына келтіру)" деген сөздер "азаматтығын қалпына келтіру" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 21 ноября 2000 года № 263 "Об утверждении Инструкции по оформлению дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями и полномочными представительствами Республики Казахстан документов по вопросам гражданства Республики Казахстан"
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 23 января 2006 года № 08-1/16. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 января 2006 года № 4049. Утратил силу приказом Государственного секретаря - Министра иностранных дел Республики Казахстан от 19 января 2011 года № 08-1-1-1/13
Сноска. Утратил силу приказом Государственного секретаря - Министра иностранных дел РК от 19.01.2011 № 08-1-1-1/13 (вводится в действие с 19.01.2011).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 21 ноября 2000 года N 263 "Об утверждении Инструкции по оформлению дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями и полномочными представительствами Республики Казахстан документов по вопросам гражданства Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1347, с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного секретаря - Министра иностранных дел Республики Казахстан от 2 октября 2002 года N 08-1/47 и приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 17 июля 2003 года N 08-1/90) следующие изменения и дополнения:
в заголовке слова "дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями и полномочными представительствами" заменить словом "загранучреждениями";
в преамбуле:
слова "Положением о порядке" заменить словом "Правилами";
слово "утвержденным" заменить словом "утвержденными";
в пункте 1 слова "дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями и полномочными представительствами" заменить словом "загранучреждениями";
в Инструкции по оформлению дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями и полномочными представительствами Республики Казахстан документов по вопросам гражданства Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
в заголовке слова "дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями и полномочными представительствами" заменить словом "загранучреждениями";
по всему тексту:
слова "дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями", "дипломатические представительства и консульские учреждения", "консульским учреждением", "консульские учреждения", "консульского учреждения", "консульском учреждении", "консульское учреждение", "консульскими учреждениями" заменить соответственно словами "загранучреждениями", "загранучреждения", "загранучреждением", "загранучреждения", "загранучреждения", "загранучреждении", "загранучреждение", "загранучреждениями";
слова "Положением", "Положения" заменить словами "Правилами", "Правил";
в пункте 1:
слова "Положением о порядке" заменить словом "Правилами";
слова "(далее - Положение)" заменить словами "(далее - Правила)";
в пункте 2 слова "принятие (восстановление) в гражданство (-ве)" заменить словами "восстановление в гражданстве";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелері:
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты тұратын адамдардан Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша өтініштер қабылдайды және оларды қажетті құжаттармен бірге кейінірек Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына жіберу үшін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне жолдайды;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты тұратын адамдардың Қазақстан Республикасы азаматтығын жоғалтқандығын тіркейді;
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасы азаматтарының есебін жүргізеді.
Шет мемлекеттерде Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері болмаған жағдайда, олардың міндеттерін Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары негізінде шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері орындай алады.";
2-ші тарау "Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы құжаттарды ресімдеу" алынып тасталсын;
10-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Нұсқаулықтың 2-ші қосымшасына сәйкес нысан бойынша екі дана сауалнама-өтініш;";
13-тармақтың бірінші абзацындағы "осы Нұсқаулықтың 7" деген сөздер "Ереженің 6" деген сөзбен ауыстырылсын;
16-тармақтағы "осы Ережеде" деген сөздер "осы Нұсқаулықта" деген сөздермен ауыстырылсын;
20-тармақта:
1) тармақшадағы:
"мемлекетаралық" деген сөз "халықаралық" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аталған органдармен" деген сөздерден кейін "еңбек" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) егер адам басқа мемлекеттің азаматтығын алған болса.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Заңының 37-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығы оны жоғалтқандығын тіркеген күннен бастап тоқтатылады.
Ереженің 31-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтуды тіркеу Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқандығы туралы шешім қабылдаудың себептері мен негіздері туралы адамдар хабарландырылғаннан кейін ғана жүзеге асырылады. Бұл ретте, адамға мұндай шешімге шағым айту тәртібі түсіндірілуі тиіс.";
23-тармақтың екінші абзацындағы "Мемлекеттік құқықтық бөліміне" деген сөздер "Құқық қорғау мен сот жүйелері мәселелері бөліміне" деген сөздермен ауыстырылсын;
24-тармақта ", тұрған жерінен анықтама" деген сөздер алынып тасталсын;
25-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша екі дана сауалнама-өтініш;";
аталған Нұсқаулықтың 1-қосымшасында:

"3. В соответствии со  статьей 31  Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан" загранучреждения Республики Казахстан:
принимают от лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, заявления по вопросам гражданства Республики Казахстан и вместе с необходимыми документами направляют их в Министерство иностранных дел Республики Казахстан для последующей передачи на рассмотрение Президента Республики Казахстан;
регистрируют утрату гражданства Республики Казахстан лицами, постоянно проживающими вне пределов Республики Казахстан;
ведут учет граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан.
В случае отсутствия в иностранных государствах загранучреждений Республики Казахстан, их функции могут выполнять дипломатические представительства и консульские учреждения иностранных государств на основе международных договоров Республики Казахстан.";
главу 2 "Оформление документов о приеме в гражданство Республики Казахстан" исключить;
подпункт 1) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"1) анкета-заявление в двух экземплярах по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции;";
в абзаце первом пункта 13 слова "7 настоящей Инструкции" заменить словами "6 Правил";
в пункте 16 слова "настоящем положении" заменить словами "настоящей Инструкции";
в пункте 20:
в подпункте 1):
слово "межгосударственными" заменить словом "международными";
после слов "с указанными органами" дополнить словом "трудовые";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) если лицо приобрело гражданство другого государства.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Согласно  статье 37  Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан" гражданство Республики Казахстан прекращается в день регистрации его утраты.
В соответствии с пунктом 31 Правил регистрация утраты гражданства Республики Казахстан осуществляется только после уведомления лица о причинах и основаниях принятия решения об утрате им гражданства Республики Казахстан. При этом лицу должен быть разъяснен порядок обжалования такого решения.";
в абзаце втором пункта 23 слова "Государственно-правовой отдел" заменить словами "Отдел по вопросам правоохранительной и судебной систем";
в пункте 24 слова ", справка с места жительства" исключить;
подпункт 2) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"2) анкету-заявление в двух экземплярах по форме, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции;";
в приложении 1 к указанной Инструкции:

жоғары оң жақтағы бұрыштағы "1-қосымша" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша құжаттарды Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелерінің ресімдеуі жөніндегі нұсқаулыққа 1-қосымша" деген сөздермен ауыстырылсын;
Сауалнама-өтініште:
кіріспе бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Менің Қазақстан Республикасының азаматтығымды қалпына келтіруді өтінемін";
реттік нөмірі 7-ші жол мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Бұрын Қазақстан Республикасының азаматы болған уақытта, Қазақстан Республикасының қай жерінен және қандай құжатпен кеттіңіз";
реттік нөмірі 8-ші жолдағы "азаматтығына(-ын) қабылдауыңызды (қалпына келтіруіңізді)" деген сөздер "азаматтығын қалпына келтіруіңізді" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 13-ші жол мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Қазақстан Республикасының азаматтығынан айрылғанға дейін Қазақстан Республикасында тұрақты тұрған мекен-жайыңызды көрсетіңіз";
реттік нөмірі 16-шы жолдағы "азаматтығына(-ын) қабылдау (қалпына келтіру)" деген сөздер "азаматтығын қалпына келтіру" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 17-ші жолдағы "азаматтығына(-ын) қабылдауға (қалпына келтіруге)" деген сөздер "азаматтығын қалпына келтіруге" деген сөздермен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 18-ші жолдағы "азаматтығына(-ын) қабылдауды (қалпына келтіруді)" деген сөздер "азаматтығын қалпына келтіруді" деген сөздермен ауыстырылсын;
аталған Нұсқаулықтың 2-ші қосымшасында:
жоғары оң жақтағы бұрыштағы "2-ші қосымша" деген сөз "Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелері бойынша құжаттарды Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелерінің ресімдеуі жөніндегі нұсқаулыққа 2-ші қосымша" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр

в правом верхнем углу слово "Приложение 1" заменить словами "Приложение 1 к Инструкции по оформлению загранучреждениями Республики Казахстан документов по вопросам гражданства Республики Казахстан";
в Анкете-заявлении:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Прошу восстановить меня в гражданстве Республики Казахстан";
строку, порядковый номер 7 изложить в следующей редакции:
"7. Откуда и по какому документу выехали из Республики Казахстан в то время, когда ранее состояли в гражданстве Республики Казахстан";
в строке, порядковый номер 8 слова "приеме (восстановлении)" в гражданство (-ве)" заменить словами "восстановлении в гражданстве";
строку, порядковый номер 13 изложить в следующей редакции:
"13. Укажите адрес постоянного проживания в Республике Казахстан до утраты гражданства Республики Казахстан";
в строке, порядковый номер 16 слова "принять (восстановить) в гражданство (-ве)" заменить словами "восстановить в гражданстве";
в строке, порядковый номер 17 слова "прием (восстановление) в гражданство (-ве)" заменить словами "восстановление в гражданстве";
в строке, порядковый номер 18 слова "приема (восстановления) в гражданство (-ве)" заменить словами "восстановления в гражданстве";
в приложении 2 к указанной Инструкции:
в правом верхнем углу слово "Приложение 2" заменить словами "Приложение 2 к Инструкции по оформлению загранучреждениями Республики Казахстан документов по вопросам гражданства Республики Казахстан".
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр