"Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi түзеу мекемелерiнде ұсталатын адамдарды қадағалауды ұйымдастыру жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң 2001 жылғы 11 желтоқсандағы N 154 бұйрығына толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2006 жылғы 21 маусымдағы N 182 Бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2006 жылғы 26 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 4313. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 29 наурыздағы № 182 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2012.03.29 № 182 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
"Әдiлет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасын басшылыққа алып,  БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi түзеу мекемелерiнде ұсталатын адамдарды қадағалауды ұйымдастыру жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң 2001 жылғы 11 желтоқсандағы N 154  бұйрығына (Қазақстан Республикасы Нормативтiк-құқықтық актiлердiң мемлекеттiк тiзiлiмiнде N 1723 болып тiркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттiк органдарының нормативтiк-құқықтық актiлерi бюллетенiнде жарияланған, 2002 жыл, N 9-10, 544-құжат, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң 2004 жылғы 27 мамырдағы  N 155 , 2004 жылғы 24 тамыздағы  N 240 , 2005 жылғы 12 мамырдағы   N 128 бұйрықтарымен енгiзiлген өзгерiстерi мен толықтырулары бар) мынадай толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген бұйрықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң түзеу мекемелерiнде ұсталатын адамдарға қадағалауды ұйымдастыру жөнiндегi нұсқаулықта:
15-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Түрменi қадағалау жоспарына режiмдiк корпустардың әрбiр қабатының жоспарлары да, оларға қадағалау бекеттерi енгiзiле отырып кiредi.";
23-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Түрмелерде нұсқамалық жүргiзу кезiнде, бұдан басқа, уақытша бекеттердi, сондай-ақ бақылау тiнтулерi мен техникалық тексерiстер жүргiзiлуi тиiс камералардың нөмiрiн қою арқылы күзеттi күшейту жөнiндегi нақты шаралар және басқа да өкiмдер аталады.";
3) мынадай мазмұндағы 9-тараумен толықтырылсын:
"9-тарау. Түрмелерде ұсталатын адамдарды қадағалау
ерекшелiктерi 1. Қадағалаудың негiзгi талаптары
175. Кезекшi ауысымның және режiм бөлiмiнiң сандық құрамы режiм корпустарының, қадағалау бекеттерiнiң саны, сотталғандардың тәулiктiк қозғалысы, айдауылдау, тiнту жөнiндегi мiндеттердiң орындалуы және т.б. ескерiле отырып белгiленедi.

О внесении дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года № 154 "Об утверждении Инструкции по организации надзора за лицами, содержащимися в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 21 июня 2006 года № 182. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2006 года № 4313. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 марта 2012 года № 182
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 29.03.2012 № 182 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
Руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года N 154 "Об утверждении Инструкции по организации надзора за лицами, содержащимися в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 1723, опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 год, N 9-10, ст. 544, с изменениями и дополнениями, внесенными приказами Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2004 года N 155, от 24 августа 2004 года N 240, от 12 мая 2005 года N 128) следующие дополнения:
в Инструкции по организации надзора за лицами, содержащимися в исправительных учреждениях Министерства юстиции Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
пункт 15 дополнить абзацем следующего содержания:
"В план надзора тюрьмы также включаются поэтажные планы режимных корпусов, с нанесенными на них постами надзора.";
пункт 23 дополнить абзацем следующего содержания:
"В тюрьмах во время проведения инструктажа, кроме того, указываются конкретные меры по усилению охраны путем выставления временных постов, а также номера камер, в которых должны быть произведены контрольные обыски и технические осмотры, и другие распоряжения.";
3) дополнить главой 9 следующего содержания:
"Глава 9. Особенности надзора за лицами,
содержащимися в тюрьмах 1. Основные требования надзора
175. Численный состав дежурных смен и режимного отдела определяется с учетом количества режимных корпусов, постов надзора, суточного движения осужденных, выполнения задач по конвоированию, обыску и так далее.

176. Сотталғандарды серуенге, дәрiгерге, кездесуге шығаруды және ұстау режiмiне байланысты басқа да функцияларды орындауды режiмдiк бөлiмнiң бақылаушылары қамтамасыз етедi.
177. Қадағалау бекеттерiнiң саны мен орналасуы, түрмелердiң корпустық бөлiмшелерiнiң саны түрмелердегi қадағалау бекеттерiнiң табельдерiмен (45-46-қосымшалар) белгiленедi.
178. Корпустық бөлiмшелер режiмдiк корпустар немесе қабаттар бойынша белгiленедi. Олардың саны бiр корпустық бөлiмшеде ұсталатын сотталғандар есебiнен айқындалады. Әрбiр корпустық бөлiмшеге табельдегi жазба бойынша нөмiр берiледi.
179. Табельмен бекiтiлген қадағалау бекеттерi табельдiк бекеттер деп аталады. Нақты жағдайларға қарай қадағалау бекеттерi бiр ауысымдық, екi ауысымдық, үш ауысымдық немесе тәулiк бойғы болуы мүмкiн, ол табельде көрсетiледi. Әрбiр табельдiк бекетке табельдегi жазба бойынша реттiк нөмiр берiледi. Табельде әрбiр бекеттiң қадағалауында болатын объектi көрсетiледi.
180. Табельдiк бекеттерден басқа, түрме бастығының, оның жедел-режiм жұмысы жөнiндегi орынбасарының немесе түрме бастығының кезекшi көмекшісiнiң (бұдан әрi - ТБКК) өкiмi бойынша сотталғандар қолда бар деректер бойынша қашуға, күзетке шабуыл жасауға, не болмаса басқа да заңсыз әрекеттер жасауға ниеттенiп отырған бiр немесе бiрнеше камераларға бақылауды күшейту үшiн қосымша (уақытша) бекеттер орнатылуы мүмкiн.
181. Қадағалау бекеттерi:
1) камера, AИ үй-жайы жанында;
2) кiру қақпаларының жанында;
3) сотталғандардың серуендеуi кезiнде серуендеу аулаларының жанында;
4) өндiрiстiк аймақ жанында;
5) медсан бөлiмдерi жанында;
6) ұзағырақ кездесу бөлмесiнiң жанында;
7) басқа да бекеттерге қойылады.
Камералар жанындағы бекеттердiң қадағалау жөнiндегi бақылаушылары бiр бекетке 10-нан 15-ке дейiнгi аралас немесе қарама-қарсы орналасқан камераларды күзетке тапсыру есебiнен орналастырылады.
2. Кезекшi ауысымдардың қызмет өткеруiн ұйымдастыру
182. ТБКК қызмет өткеру кезiнде:
1) корпус бойынша аға қызметкер мен бақылаушылардың қызмет өткерулерiн жеке өзi, сондай-ақ орынбасары арқылы күндiзгi уақытта кемiнде үш рет, ал түнгi уақытта кемiнде төрт рет жүйелi түрде тексередi;
2) белгi беру, байланыс құралдарының, сондай-ақ есiктердiң, есiктердегi желдеткiштердiң, құлыптардың, торлардың, камералық жабдықтардың ақауларын тез арада жою жөнiнде шаралар қолданады;
3) режiмдiк аумақта баспалдақ, тақтай және шабуыл жасау мен қашу үшiн пайдалануға болатын басқа да заттарды сақтауға жол бермейдi;
4) сотталғандарды қабылдауды және жөнелтудi жүзеге асырады, оларды жедел және режiм бөлiмi құрастырған камералық орналастыру жоспарына сәйкес камераларға орналастырады және жеке тiнтудi ұйымдастырады.

176. Вывод осужденных на прогулку, к врачу, на свидание и выполнение других функций, связанных с режимом содержания, обеспечивается контролерами режимного отдела.
177. Количество и расстановка постов по надзору, число корпусных отделений тюрем устанавливаются табелями постов по надзору в тюрьмах (приложения 45-46).
178. Корпусные отделения устанавливаются по режимным корпусам или этажам. Их количество определяется из расчета численного содержания осужденных в одном корпусном отделении. Каждому корпусному отделению присваивается номер по записи в табеле.
179. Установленные табелем посты надзора называются табельными постами. В зависимости от конкретных условий посты надзора могут быть односменными, двухсменными, трехсменными или круглосуточными, что указывается в табеле. Каждому табельному посту присваивается порядковый номер по записи в табеле. В табеле указывается объект, находящийся под надзором каждого поста.
180. Кроме табельных постов, по распоряжению начальника тюрьмы, его заместителя по оперативно-режимной работе или дежурного помощника начальника тюрьмы (далее - ДПНТ) могут устанавливаться дополнительные (временные) посты для усиления наблюдения за одной или несколькими камерами, где, по имеющимся данным, осужденные намереваются совершить побег, нападение либо другие противоправные действия.
181. Посты надзора устанавливаются:
1) у камер, помещения ШИЗО;
2) у въездных ворот;
3) у прогулочных дворов на период проведения прогулки осужденных;
4) в промышленной зоне;
5) в медсанчасти;
6) в комнате длительного свидания;
7) в других постах.
Контролеры по надзору на постах у камер устанавливаются из расчета передачи под охрану одного поста от 10 до 15 смежно или противоположно расположенных камер.
2. Организация несения службы дежурными сменами
182. ДПНТ во время несения службы:
1) систематически проверяет лично, а также через своего заместителя несение службы старших по корпусам и контролеров у камер в дневное время не менее трех раз, а в ночное - не менее четырех;
2) принимает меры к немедленному устранению неисправностей сигнализации, связи, а также дверей, дверных форточек, замков, решеток, камерного оборудования;
3) не допускает хранения на режимной территории лестниц, досок и других предметов, которые могут быть использованы для нападения или побега;
4) осуществляет прием и отправку осужденных, организует личный обыск и их размещение по камерам в соответствии с планом покамерного размещения, составленным оперативным и режимным отделами.

183. ТБКК кезекшi бөлiмiнде:
1) арнайы кiлттердiң есебiн жүргiзу кiтабын (47-қосымша);
2) өлiм жазасына сотталған және өмiрлiк бас бостандығынан айырылған сотталғандар ұсталатын түрме типтес камералардың артық кiлттерiн және камералардың екiншi құлыптарының кiлттерiн;
3) камера бойынша орналастыру жоспарын;
4) Осы Нұсқаулыққа сәйкес журналдарды сақтайды және жүргiзедi.
Осы Нұсқаулықта көрсетiлген жеке құжаттарды жүргiзудi және сақтауды ТБКК өзiнiң орынбасарына жүктеуi мүмкiн.
184. Корпустық бөлiмшенi кезекшi ауысымның корпус бойынша аға қызметкерi басқарады. Корпус бойынша аға қызметкер корпуста кезекшi ауысым құрамында корпуста қызмет өткередi және ТБКК мен оның орынбасарына бағынады. Оған қадағалау жөнiндегi бақылаушылар бағынады.
Корпус бойынша аға қызметкерге корпустық бөлiмшеде бөлме бөлiнедi, оған:
1) iшкi телефон байланысы және кезекшiмен тiкелей байланыс аппараттары;
2) камералармен бiржақты байланыс жасайтын дауыс зорайтқыш аппараттар;
3) күзет-дабыл белгiлерiн беретiн түйме;
4) құжаттарды сақтауға арналған металл шкаф орналастырылады.
185. Корпус бойынша аға қызметкер:
1) күзет орнына бақылаушылардың өздерiне бекiтiлген корпустық бөлiмшеде қызмет атқаруларын тексередi, дабыл кезiнде дереу белгi түскен күзет орнына келедi;
2) корпустық бөлiмшеге келген сотталғандарды қабылдайды және оларды ТМ бастығы басқаратын ТМ комиссиясының шешiмiмен камераларға орналастырады. Сотталған орналасуға тиiс орынды (төсектi) жеке көрсетедi және оны тиiстi төсек жабдықтарымен, күнделiктi қажеттi заттармен қамтамасыз етедi;
3) орын ауыстыру тiзiмi негiзiнде сотталғандарды басқа камераға ауыстырады (48-қосымша);
4) камералық картотека бойынша сотталғандардың есебiн жүргiзедi, камералық карточкаға (49-қосымша) бiр камерадан екiншi камераға ауыстыру туралы мәлiмет, берiлген немесе қайтарылған мүлiк туралы барлық қажеттi жазбаларды жүргiзедi;
5) iшкi тәртiп ережесiнiң сақталуын, уақытында ұйқыдан тұруды, ұйқыға жатуды, тамақ таратуды қадағалайды, сотталғандар арасындағы тәртiптi қадағалау шараларын қолданады, байқалған тәртiп бұзушылықтарды дереу жояды және олардың тарапынан болған заңсыз әрекеттердiң жолын кеседi;
6) Сотталғандардың кенеттен ауырып қалып, медициналық жедел жәрдемдi қажет ететiндерi туралы ТБКК баяндайды және медицина бөлiмiн хабардар етедi;
7) камераларда кесте бойынша кезекшiлердi тағайындайды және корпустық бөлiмшелерде тазалықты сақтауын қамтамасыз етедi;
8) сотталғандарға киiмдердi ұсақ-түйек жөндеу жұмыстары үшiн ине, жiп, қайшыларды бақылаумен бередi және олардың қайтарылуы мен сақталуын қамтамасыз етедi;

183. ДПНТ хранит в дежурной части и ведет:
1) книгу учета специальных ключей (приложение 47);
2) запасные ключи тюремного типа и ключи от вторых замков камер, в которых содержатся осужденные к смертной казни и пожизненному лишению свободы;
3) план покамерного размещения;
4) журналы согласно настоящей Инструкцией.
Ведение и хранение отдельных документов, указанных в настоящей Инструкции, ДПНТ может поручить своему заместителю.
184. Корпусное отделение возглавляется старшим по корпусу дежурной смены. Старший по корпусу несет службу в составе дежурной смены в корпусе и подчиняется ДПНТ и его заместителю. В его подчинении находятся контролеры по надзору.
Старшему по корпусу выделяется в корпусном отделении комната, в которой устанавливаются:
1) аппараты внутренней телефонной связи и прямой связи с дежурным;
2) аппарат односторонней громкоговорящей связи с камерами;
3) кнопка охранно-тревожной сигнализации;
4) металлический шкаф для хранения документов.
185. Старший по корпусу:
1) проверяет несение службы постовыми контролерами закрепленного за ним корпусного отделения и, в случае тревоги, немедленно является на пост, с которого поступил сигнал;
2) принимает в корпусное отделение прибывших осужденных и размещает их по камерам, решением комиссией ИУ, возглавляемой начальником ИУ. Лично указывает место (койку), на котором должен разместиться осужденный, и обеспечивает его положенными постельными принадлежностями и предметами личного обихода;
3) производит перемещение осужденных в другую камеру на основании списка перемещения (приложение 48);
4) ведет учет осужденных по камерной картотеке, производит в камерных карточках (приложение 49) все необходимые записи о перемещении из одной камеры в другую и о выданном или возвращенном имуществе;
5) следит за соблюдением правил внутреннего распорядка, своевременным подъемом, отходом ко сну, раздачей пищи, принимает меры к поддержанию дисциплины среди осужденных, немедленно устраняет замеченные нарушения и пресекает неправомерные действия с их стороны;
6) докладывает ДПНТ и информирует медицинский отдел о внезапных заболеваниях осужденных, требующих неотложной медицинской помощи;
7) обеспечивает дежурство осужденных в камерах по графику и поддержание чистоты в корпусном отделении;
8) выдает, под контролем осужденным иголки, нитки и ножницы для мелкого ремонта одежды и обеспечивает их возврат и хранение;

9) түрмеден кететiн адамдарды кезекшi бақылаушыларға тапсырады;
10) жазбаша арыздар мен шағымдарды қабылдайды және оларды ТБКК тапсырады;
11) сотталғандар босатылған кезде олардың есебiндегi мүкәммал заттарды тапсыруын бақылайды, жетпеген немесе бүлiнген заттар туралы ТБКК баяндайды;
12) кешкi тамақтану уақыты аяқталған соң бақылаушылардан камералардың кiлттерiн алады және оларды сотталғандар таңғы ұйқыдан тұрғанға дейiн металл шкафта сақтайды немесе ТБКК-ге сақтауға тапсырады;
13) сотталғандарды серуендеуге, санитарлық өңдеуге шығаруды, камералардың техникалық тексерiлуiн, жоспарлы және жоспардан тыс тiнтулер жүргiзудi бақылайды.
186. Корпус бойынша аға қызметкер өзiнiң корпустық бөлiмшесiн тек ТБКК рұқсатымен ғана қалдыра алады.
187. Ауырған жағдайда корпус бойынша аға қызметкер бұл туралы ТБКК баяндайды және оның тиiстi нұсқауы бойынша әрекет етедi.
188. Бақылаушы ауысымға түсер алдында бекет жабдықтарының: камералардың есiгiн, құлыптарды, жарық түсiргiштердi, белгi беру және байланыс құралдарын, өртке қарсы жабдықтарды және мүкәммалдарды мұқият тексеруi және олардың жұмыс iстейтiндiгiне көз жеткiзуi тиiс, сондай-ақ, бекет нұсқаулығын және осы құжаттарды сақтау көзделген бекеттердегi рұқсат қағаздарының үлгiлерiн қабылдап алуы тиiс.
189. Бекеттегi бақылаушыға: оқуға, отыруға, ұйықтауға, бөгде адамдармен сөйлесуге, қандай да бiр затты сақтауға қабылдауға немесе бiр затты бiр камерадан екiншi камераға беруге және сотталғандарды үзiлiссiз бақылаудан назарын тайдыруға тыйым салынады.
190. Бекеттегi қадағалау жөнiндегi бақылаушылар:
1) қызметтi қырағы өткеруге;
2) ауыстырылғанша немесе күзеттен түскенше күзет орнын тастамауға;
3) шабуыл жағдайында дабыл белгiсiн беруге және шабуылды тойтаруға;
4) көршi күзет орнына шабуыл жасалған кезде дабыл белгiсiн беруге, өз күзет орнын қоршау бойынша шаралар қабылдауға және шабуылға душар болған бақылаушыға көмек көрсетуге;
5) өрт көрiнген жағдайда ТБКК-ге хабарлауға, дабыл белгiсiн беруге және өрттi өшiруге шаралар қабылдауға мiндеттi.
3. Бекеттердегi қадағалауды ұйымдастыру
191. Камералар алдындағы бекеттi қадағалау жөнiндегi бақылаушыда:
1) күзетiлетiн камераның кiлтi (күндiзгi уақытта);
2) бақылаушының қолы жетуi үшiн ыңғайлы жерге орналастырылған күзет-дабыл белгiлерiн хабарлағыш;
3) ТБКК бөлмесiмен тiкелей байланыстағы телефон аппараты;
4) өртке қарсы қолданылатын жабдықтар мен құрал-саймандар;
5) қабырғаға жабдықталған тиегi бар қуыс-шкаф болуы керек.
Камералар жанындағы әрбiр бекетте бекет ведомосы (50-қосымша) жүргізіледі.
192. Камералар алдындағы бекеттi қадағалау жөнiндегi бақылаушы:

9) передает дежурным контролерам, лиц, убывающих из тюрьмы;
10) принимает письменные заявления и жалобы и передает их ДПНТ;
11) при убытии осужденных, контролирует сдачу числящихся за ними инвентарных вещей, о недостающих или испорченных вещах докладывает ДПНТ;
12) после окончания ужина изымает ключи от камер у контролеров и хранит их до утреннего подъема осужденных в металлическом шкафу или сдает на хранение ДПНТ;
13) контролирует вывод осужденных на прогулку, санитарную обработку, производство технических осмотров камер, плановых и внеплановых обысков.
186. Оставление старшим по корпусу своего корпусного отделения допускается только по разрешению ДПНТ.
187. В случае заболевания старшего по корпусу, он докладывает об этом ДПНТ и поступает в соответствии с указаниями последнего.
188. При заступлении на пост, контролер должен тщательно проверить и убедиться в исправности оборудования поста: дверей камер, замков, освещения, средств сигнализации и связи, противопожарного оборудования и инвентаря, а также принять постовую инструкцию и образцы пропусков на постах, где предусмотрены эти документы.
189. Контролеру на посту запрещается: читать, сидеть, спать, вести посторонние разговоры, принимать на хранение какие-либо предметы или передавать что-либо из камеры в камеру и чем-либо отвлекаться от непрерывного наблюдения за осужденными.
190. Контролеры по надзору на постах обязаны:
1) бдительно нести службу;
2) не оставлять постов, пока не будут сменены или сняты;
3) в случае нападения подать сигнал тревоги и отражать нападение;
4) при нападении на соседний пост подать сигнал тревоги, принять меры по блокированию своего поста и оказывать помощь контролеру, подвергнувшемуся нападению;
5) в случае обнаружения пожара сообщить ДПНТ, подать сигнал тревоги и принимать меры к тушению.
3. Организация надзора на постах
191. Контролер по надзору поста у камер должен иметь:
1) ключ от охраняемых камер (в дневное время);
2) извещатель охранно-тревожной сигнализации, расположенный в месте, удобном для доступа контролера;
3) аппарат прямой телефонной связи с комнатой ДПНТ;
4) противопожарное оборудование и инвентарь;
5) оборудованный в стене шкаф-нишу с запором.
На каждом посту у камер ведется постовая ведомость (приложение 50).
192. Контролер по надзору поста у камер обязан:

1) өзi күзетiп отырған камерадан қашудың алдын алуға және басқа да төтенше қылмыстардың жолын кесуге бағытталған шаралар қолдануға;
2) сотталғандардың режiм және iшкi тәртiп ережелерiн сақтауын бақылауға;
3) камерадан шақырту келiп түскен жағдайда оның себебiн анықтауға;
4) камераның есiгiн әр ашқан сайын "көзше" арқылы камераға кiру қауiпсiздiгiне көз жеткiзуге;
5) сотталғандарды камерадан серуендеуге немесе санитарлық өңдеуден өткiзу үшiн алып шыққан кезде оларды айдауылдарға санап тапсырып, олардан санап қабылдауға және ол туралы күзет орнының ведомосына жазуға мiндеттi;
6) түнгi уақытта барлық камералардың жарық болуын қадағалауға;
7) әр камерада ұсталатын сотталғандардың, сондай-ақ шаруашылық қызметiн көрсету жұмыстарына қалдырылған сотталғандармен және басқа адамдармен байланысуына жол бермеуге;
8) барлық байқалған тәртiп бұзушылықтар туралы корпус бойынша аға қызметкерге немесе ТБКК-ге баяндауға мiндеттi.
193. Бақылаушы камерада ұсталушы адамдардың мiнез-құлқына қадағалауды "көзше" арқылы, сотталғандардың күдiк тудыратын мiнез-құлқына назар аудара отырып жүзеге асырады.
194. Бақылаушыға сотталғандардың арызын қабылдауға, олармен қызметтiк мiндеттерiн орындауға қатысы жоқ сөз сөйлесуге тыйым салынады.
Егер сотталған өтiнiшпен жүгiнсе немесе шұғыл арыз айтқысы келсе, онда бақылаушы бұл туралы корпус бойынша аға қызметкердi хабардар етедi.
Камерадан жазба хат лақтырған немесе берген кезде бақылаушы оларды дереу корпус бойынша аға қызметкерге немесе ТБКК-ге тапсырады.
195. Қашуға оқталу немесе қашу байқалған кезде бақылаушы дабыл белгiсiн бередi және күзет орнын қалдырмай олардың жолын кесуге шаралар қолданады.
196. Камерада тәртiпсiздiк, төбелес, бағынбаушылық немесе күдiктi әрекеттер болған жағдайда бақылаушы бұл әрекеттердi тоқтатуды талап етедi және дереу корпус бойынша аға қызметкерге баяндайды және дабыл белгiсiн бередi.
197. Камерада немесе режiмдiк корпуста өрт болған кезде бақылаушы:
1) дабыл белгiсiн бередi;
2) қолда бар өрт сөндiргiш құралдармен өрттi өшiру шараларын қолданады.
Камерада өрт тұтанған кезде бақылаушы дабыл белгiсiн бергеннен кейiн есiктiң желдеткiшiн ашады және камераға өрт сөндiргiш құралдарды бередi және көмектiң келуiн күтедi.
198. Өзiн-өзi өлтiру немесе өзiн-өзi өлтiруге оқталу кезiнде бақылаушы дабыл белгiсiн бередi. Егер бұл жалпы камерада болса, онда ол есiктегi желдеткiш арқылы камерадағы адамдардың өзiн-өзi өлтiруге жол бермеуiн және зардап шегушiге көмек көрсетуiн талап етедi.
199. Камера алдындағы бекеттiң бақылаушысына режiмдiк корпусқа немесе дәлізге кіретін есіктердің кiлтiн ұстауға, сондай-ақ жалғыз өзі камераларды ашуға және оған кiруге үзiлдi-кесiлдi тыйым салынады.
Тамақ iшетiн уақытында бақылаушыны корпус бойынша аға қызметкер немесе резервтiк топтың бақылаушысы алмастырады.

1) принимать меры к предупреждению побега из охраняемых им камер и пресечению других чрезвычайных преступлений;
2) наблюдать за соблюдением осужденными правил режима и внутреннего распорядка;
3) в случае поступления из камеры вызова выяснить его причину;
4) удостовериться перед каждым открытием двери камеры через "глазок" в безопасности входа в камеру;
5) при выводе осужденных из камеры на прогулку или санитарную обработку передать их конвоиру по счету и по счету принять от него, отражая это в постовой ведомости;
6) следить, чтобы в ночное время все камеры были освещены;
7) не допускать контактов осужденных, содержащихся в разных камерах, а также с осужденными, привлекаемыми по хозяйственному обслуживанию, и другими лицами;
8) докладывать обо всех замеченных нарушениях старшему по корпусу или ДПНТ.
193. Надзор за поведением лиц, содержащихся в камерах, контролер осуществляет, наблюдая через "глазки", обращая внимание на вызывающее подозрение поведение осужденных.
194. Контролеру запрещается принимать заявления осужденных, вступать с ними в разговоры, не относящиеся к выполнению служебных обязанностей.
Если осужденный обращается с просьбой или хочет сделать срочное заявление, контролер ставит об этом в известность старшего по корпусу.
При выбрасывании или передаче из камеры записок, писем контролер немедленно передает их старшему по корпусу или ДПНТ.
195. При обнаружении попытки к побегу или побега, контролер дает сигнал тревоги и принимает меры к их пресечению, не оставляя своего поста.
196. В случае беспорядка в камере, драки, неподчинения или подозрительных действий контролер требует от лиц, содержащихся в камере, прекращения этих действий, немедленно докладывает старшему по корпусу и подает сигнал тревоги.
197. При возникновении пожара в камере или режимном корпусе контролер:
1) подает сигнал тревоги;
2) принимает меры к тушению пожара наличными противопожарными средствами;
При загорании непосредственно в камере контролер после подачи сигнала тревоги открывает дверную форточку, передает в камеру средства пожарного тушения и ожидает прибытия помощи.
198. При самоубийстве или попытке самоубийства контролер немедленно подает сигнал тревоги. Если это произошло в общей камере, то он требует через дверную форточку от лиц, находящихся в камере, принять меры к предотвращению самоубийства и оказанию помощи пострадавшему.
199. Контролеру поста у камер категорически запрещается иметь ключ от входных дверей в режимные корпуса или коридоры, а также одному открывать камеру и входить в нее.
На время приема пищи, контролера заменяет старший по корпусу или контролер резервной группы.

200. Бақылаушыға тамақ, ыстық су, кiтап таратуға, сондай-ақ камерадан камераға әртүрлi заттар, хаттар беруге және өзiнiң тiкелей мiндетiн орындаумен байланысты емес басқа әрекеттердi жүзеге асыруға рұқсат етiлмейдi.
Сотталғандарға камераларына сәлемдемелердi, тамақ, дәрi-дәрмектер, кiтаптар, дүкеншiктен сатып алынған заттар және т.б. берудi есiктегi желдеткiш арқылы тиiстi қызметкерлер жүзеге асырады.
201. Камераларды әкiмшiлiк, медицина қызметкерлерi және тексерушiлер аралаған кезде, олардың жанында корпус бойынша аға қызметкер немесе арнайы бөлiнген бақылаушы iлесiп жүредi және ол камера алдындағы бекет бақылаушысы есiктi ашқаннан кейiн, камераға бiрiншi болып кiруi тиiс.
Камера алдындағы бекет бақылаушысына аралап жүрген адаммен бiрге камераға кiруге тыйым салынады.
202. Камераларға кiру барлық қауiпсiздiк шараларын сақтай отырып жүргiзiледi.
Камераның есiгiн ашпас бұрын камера алдындағы бекеттiң бақылаушысы есiктегi желдеткiш арқылы сотталғандарға есiкке қарама-қарсы қабырғаға және кiретiн есiктен екi метрден алыс жерге сапқа тұруды талап етедi. Сотталғандардың осы әмiрдi орындағанына көз жеткiзгеннен кейiн камераның есiгi ашылады.
Камераны ашу кезiнде ол есiктi иығымен тiреп тұрып жартылай ашады да, камерада ұсталушы адамдардың мiнез-құлқын мұқият бақылайды. Камераларды ашуға кемiнде 3 адам, ал түнгi уақытта камера алдындағы бекет бақылаушысын қосқанда 4 адам қатысулары керек.
203. Сотталғандарды басқа камераларға ауыстыру үшiн орын ауыстырудың сипатына байланысты оларды бiр-бiрден немесе тобымен, немесе камерадағы барлық құрамымен, корпус бойынша аға қызметкердiң қатысуымен, орын ауыстыру туралы талон немесе орын ауыстыру тiзiмi негiзiнде шығарады. Бұл ретте қызметкерлердiң саны бiр адамға үшеуден келуi тиiс.
204. Сотталғандар корпустық бөлiмшенiң шегiнде орналасқан дәрiгердiң қызмет бөлмесiне қабылдауға корпус бойынша аға қызметкердiң немесе резервтегi бақылаушының қатысуымен шығарылады.
205. Түрмеден жөнелтiлуiне байланысты сотталғандарды камералардан медициналық бөлiмге, басшылыққа, туыстарымен кездесуге шығару кезекшi бақылауышының қатысуымен түрме бастығының жазбаша нұсқауы негiзiнде жүргiзiледi.
206. Дәрiгердiң амбулаториялық қабылдауына, санитарлық өңдеуден өткiзу үшiн, серуенге шығару кезiнде сотталғандарға шығарудың мақсаты ескертiледi. Барлық қалған жағдайларда шығару және шақыру мақсаты оларға хабарланбайды, тек олардың қалай киiнуiне және өздерiмен бiрге не алуларына нұсқау берiледi.
207. Сотталғандарды камерадан шығару бiр-бiрден немесе екеуден қатарға тұру арқылы жүзеге асырылады, ол кезде айдауылшы бақылаушы камера есiгiне қырынан тұрады.

200. Контролеру не разрешается производить раздачу пищи, кипятка, книг, а также передачу из камеры в камеру различных предметов, писем и осуществлять другие действия, не связанные с выполнением его прямых обязанностей.
Передача осужденным в камеры пищи, лекарств, книг, покупок из ларька и так далее, производится соответствующими сотрудниками через дверные форточки.
201. При обходе камер администрацией, медицинскими работниками и инспектирующими, их должен сопровождать старший по корпусу или специально выделенный контролер, который, после того, как контролер поста у камеры откроет ее, должен первым войти в камеру.
Контролеру поста у камер запрещается входить в камеру с лицами, производящими обход.
202. Посещение камер производится с соблюдением всех мер предосторожности.
Прежде чем открыть дверь камеры, контролер поста у камер через дверную форточку предлагает осужденным построиться у противоположной от двери стены и не ближе, чем в двух метрах от входа. Убедившись в выполнении осужденными данной команды, производит открывание двери камеры.
В момент открытия камеры контролер стоит у приоткрытой двери, придерживая ее плечом, внимательно следит за поведением лиц, содержащихся в камере. При открытии камеры должно присутствовать не менее трех человек, а в ночное время - не менее четырех, включая контролера поста у камер.
203. Для перемещения осужденных в другие камеры, в зависимости от характера перемещения, их выводят по одному или группами, или всем составом камеры в присутствии старшего по корпусу на основании списка перемещения. Число сотрудников при этом должно быть не менее 3-х к одному.
204. На прием к врачу в кабинет, расположенный в пределах корпусного отделения, осужденные выводятся в присутствии старшего по корпусу или резервного контролера.
205. Вывод осужденных из камер в медицинский отдел, к руководству, на свидание с родственниками, в связи с отправкой из тюрьмы производится на основании письменного указания начальника тюрьмы в присутствии дежурного.
206. При выводе на амбулаторный прием к врачу, для санитарной обработки и на прогулку, осужденные предупреждаются о целях вывода. Во всех остальных случаях цель вызова или вывода из камеры им не сообщается, а только указывается, как они должны одеться и что взять с собой.
207. Вывод осужденных из камеры осуществляется по одному или по двое в ряд, при этом конвоирующий контролер стоит боком у камерной двери.

208. Бекет орналасқан жерде күзет орны арқылы өтуге құқығы жоқ адам пайда болған жағдайда бақылаушы оларды ұстайды және корпус бойынша аға қызметкерге хабарлайды.
209. Бекетке тiкелей бастықтар мен түрменi тексерушi адамдар келген кезде бақылаушы мынадай нысан бойынша өзiн таныстырады, мысалы: "Полковник мырза, бекеттегi бақылаушы әдiлет прапорщигi Әмiрин".
4. Резервтiк топ бақылаушыларының жұмысын ұйымдастыру
210. Әрбiр кезекшi ауысымның құрамына бақылаушылардың резервтiк тобының қызметкерлерi бөлiнедi, ол күзет бойынша тәулiк сайынғы бұйрықта жарияланады және ТБКК қарамағында болады. Резервтiк топ бақылаушыларының сандық құрамы әрбiр ауысым үшiн қызмет өткеру көлемiне қарай айқындалады.
211. Резервтiк топ бақылаушыларының басшылығына аға бақылаушы тағайындалады.
Резервтiк топтың бақылаушылары:
1) келген сотталғандарға тiнту жүргiзедi және жеке тiнту хаттамасын толтырады;
2) сотталғандардың ақшаларын, бағалы қағаздарын түзеу мекемелерiнiң iшкi тәртiбiне сәйкес пайдалануға тыйым салынатын заттарын алып қою жөнiнде акт жасайды;
3) жаңадан келген сотталғандардың құжаттарын ресiмдейдi, соның iшiнде анықтама карточкасын (51-қосымша) және камералық карточканы толтырады;
4) сотталғандарды карантиннен дәрiгердiң медициналық қарауына және санитарлық өңдеуден өткiзуге шығаруды қамтамасыз етедi;
5) сотталғандарды жөнелтуге әзiрлейдi, олардың жеке басына қажеттi заттарын бередi, тiнту және санитарлық өңдеу жүргiзедi, оларды маусымға сай киiмдермен қамтамасыз етедi;
6) дабыл болған жағдайда бекет бақылаушыларына дереу көмек көрсетедi;
7) тамақ iшу кезiнде және басқа да қажеттi жағдайларда бекет бақылаушыларын ауыстырады;
8) камераларды тексеру кезiнде медициналық қызметкерлердi ертiп жүредi;
9) ТБКК немесе оның орынбасарының нұсқауы бойынша камералардың бақылау техникалық тексерiсiне қатысады.
5. Ауысымдарды бөлу, кезекшiлiктi қабылдау және тапсыру
212. Ауысымдарды бөлу әкiмшiлiк корпусының осы мақсат үшiн арнайы бөлiнген қызмет бөлмесiнде өтедi.
213. Бөлу үшiн кезекшi ауысымның жеке құрамы екi сапқа тұрғызылады: оң жақ қанатқа - корпус бойынша аға қызметкердiң бастауымен қадағалау жөнiндегi бақылаушылар, содан соң топтың аға қызметкерiнiң бастауымен резервтiк топтың бақылаушылары тұрғызылады.
Кезектi ауысымды бөлуден жарты сағат бұрын сотталғандардың барлық қозғалыстары (серуенге шығару, моншаға, дәрiгерге апару және т.б.) жаңа ауысым кезекшiлiкке кiрiскен сәтке дейiн тоқтатылады.
214. Қадағалау жөнiндегi бақылаушылар төмендегiдей тәртiппен ауыстырылады:
1) кезекшiлiкке түсетiн ауысымның корпус бойынша аға қызметкерi қадағалау жөнiндегi бақылаушыларымен бiрге бұрынғы ауысымның корпус бойынша аға қызметкерiнiң қызмет бөлмесiне келiп, ауысымның келгенi туралы хабарлайды;

208. В случаях появления в расположении поста лиц, не имеющих права прохода через пост, контролер задерживает их и докладывает старшему по корпусу.
209. При посещении поста прямыми начальниками и лицами, инспектирующими тюрьму, контролер представляется по форме, например:
"Господин полковник, постовой контролер прапорщик юстиции Амрин".
4. Организация работы контролеров резервной группы
210. В состав каждой смены выделяется резервная группа контролеров, которая объявляется в суточном приказе и находится в распоряжении ДПНТ. Численный состав контролеров резервной группы для каждой смены определяется исходя из объема несения службы.
211. Во главе контролеров резервной группы назначается старший контролер.
Контролеры резервной группы:
1) производят обыск вновь прибывших осужденных и составляют протокол личного обыска;
2) составляют акт об изъятии у осужденных денег, ценных бумаг и вещей, запрещенных к использованию в соответствии с правилами внутреннего распорядка исправительных учреждений;
3) производят оформление документов на вновь прибывших осужденных, в том числе, заполняют справочную карточку (приложение 51) и камерную карточку;
4) обеспечивают вывод осужденных из карантина на медицинский осмотр к   врачу и санитарную обработку;
5) готовят к отправке осужденных на этап, выдают им личные вещи, проводят обыск и санитарную обработку, обеспечивают их одеждой по сезону;
7) оказывают немедленную помощь постовым контролерам в случае тревоги;
8) подменяют постовых контролеров на время приема пищи и в других необходимых случаях;
9) сопровождают медицинских работников при обходе камер;
10) участвуют по указанию ДПНТ или его заместителя в контрольных технических осмотрах камер.
5. Развод смены, прием и сдача дежурства
212. Развод смены производится в специально выделенной для этой цели комнате административного корпуса.
213. Для развода личный состав дежурной смены выстраивается в две шеренги: на правом фланге контролеры по надзору во главе со старшим по корпусу, а затем контролеры резервной группы во главе со старшим группы.
За полчаса до развода очередной смены всякое движение осужденных (вывод на прогулку, баню, к врачу и в иных случаях), прекращается до момента заступления на дежурство новой смены.
214. Контролеры по надзору сменяются в следующем порядке:
1) старший по корпусу заступающей смены с группой контролеров по надзору прибывает с развода в комнату старшего по корпусу старой смены и сообщает о прибытии смены;

2) кiрiсетiн және бұрынғы ауысымның корпус бойынша екi аға қызметкерi кiрiсетiн ауысымның бақылаушыларын бекеттер бойынша бөледi және қабылдау-тапсыруға кiрiсудi бұйырады.
Бұл ретте, корпус бойынша аға қызметкер жаңа ауысымның әрбiр бақылаушысына бекет ведомосының бөлiнбеген бланкiсiн тапсырады.
215. Бақылаушылардың камера алдындағы бекеттi қабылдау-тапсырулары сотталғандарды қабылдаудан басталады. Қабылдау болып өткен қозғалыстарды (келу, кету) ескере отырып, соңғы тексеру мәлiметтерi бойынша жүргiзiледi.
Ауысымды тапсыратын және ауысымға кiрiсетiн бақылаушылар әр камера жөнiндегi нәтижелердi жеке өздерiнiң бекет ведомосiне көрсетедi. Барлық күзетiлетiн камераларды қабылдау аяқталған соң жаңа ауысымның камера алдындағы бекет бақылаушысы одан сотталғандарды қабылдауда ауысымды тапсырушы бақылаушының күзет ведомосiне қол қояды.
216. Қабылдау кезiнде бекет жабдықтарының: белгi беру және байланыс құралдарының, құлыптардың, тиектердiң және "көзшелердiң", өртке қарсы құралдардың жарамдылығына тексеру жүргiзiледi. Бұдан соң тапсырушы ауысымның бақылаушысы кiрiсетiн ауысымның бақылаушысына камералардың кiлттерiн (күндiзгi уақытта) тапсырады және бекет қабылданды деп есептелiнедi.
217. Егер бекеттi тапсырушы бақылаушының жекелеген сотталғандардың мiнез-құлықтарына қатысты ескертпелерi болса, ол бұл туралы күзетке жаңадан кiрiсушi бекет бақылаушысына хабарлауға мiндеттi. Ауысымды қабылдайтын бақылаушы бекеттегi құлыптардың, бекiткiш қондырғылардың, "көзшелердiң", белгi берулердiң ақаулары және басқа да кемшiлiктерi анықталған жағдайда бекеттiк ведомосқа жазады және өз ауысымының корпус бойынша аға қызметкерiне баяндайды.
218. Бақылаушылардың кезекшiлiктi қабылдау-тапсырулары аяқталғаннан кейiн ауысымды қабылдаушы және тапсырушы корпус бойынша аға қызметкерлерi сотталғандардың сандық тексеруiн жүргiзiп, қабылдау-тапсыру барысында анықталған мәселелердi шешедi.
Сотталғандарды сандық тексеру мынадай тәртiппен жүргiзiледi:
1) корпус бойынша аға қызметкер камераның есiгiн ашады және барлықтарына бiр, екi немесе одан да көп сапқа тұруды ұсынады, камераға кiредi және сан бойынша тексередi. Сапқа тұру кезiнде саптың шетiнен камера есiгiне дейiн кемiнде 2 метр арақашықтық қалуы тиiс;
2) егер ауысым кезекшiлiкке түнде кiрiсетiн болса, онда аз орындық камераларда сотталғандарды санау есiк желдеткiшi арқылы жүргiзiледi, ал жалпы камералардағы қозғалысты (бекет бойынша ведомосiн) есепке ала отырып, соңғы тексеру деректерi бойынша жүргiзедi.
Камералардың есiктерiн 202-тармақта көрсетiлген барлық сақтандыру шараларын ескере отырып ашу қажет.
Корпустық бөлiмшелер бойынша сотталғандарды санау нәтижесi тексеру анықтамасына (52-қосымша) енгiзiледi.

2) старшие по корпусу заступающие и старой смен разводят контролеров заступающей смены по постам и приказывают приступить к приему-сдаче постов.
При этом, старший по корпусу вручает каждому контролеру заступающей смены бланк постовой ведомости.
215. Прием-сдача поста у камер контролерами начинается с приема осужденных. Прием производится по данным последней проверки с учетом происшедшего движения (прибытия и убытия).
Результаты приема-сдачи каждой камеры контролеры сдающей и заступающей смен указывают в своей постовой ведомости. По окончании приема всех охраняемых камер, контролер поста у камер новой смены расписывается в постовой ведомости контролера сдающей смены в приеме от него осужденных.
216. Во время приема производится осмотр и проверка исправности оборудования поста: сигнализации и связи, замков, запоров, "глазков" и противопожарных средств. Затем контролер сдающей смены передает контролеру заступающей смены оборудование поста, ключ от камер (в дневное время) и пост считается принятым.
217. Если у контролера, сдающего пост, имеются подозрения в поведении отдельных осужденных, он обязан сообщить о них вновь заступающему на пост контролеру.
Контролер принимающей смены записывает в постовой ведомости выявленные неисправности замков, запорных устройств, смотровых "глазков", сигнализации и другие недостатки на посту и докладывает о них старшему по корпусу своей смены.
218. Старшие по корпусу сдающей и принимающей смен после приема-сдачи дежурства контролерами, производят количественную проверку осужденных и разрешают вопросы, возникающие в ходе приема-сдачи.
Количественная проверка осужденных производится в следующем порядке:
1) старшие по корпусу открывают дверь камеры и предлагают всем осужденным построиться в одну, две или более шеренги, входят в камеру и производят количественный подсчет. При построении от края шеренги до двери камеры расстояние должно оставаться не менее 2 метров;
2) если смена заступает на дежурство в ночное время, подсчет осужденных в маломестных камерах производится через дверную форточку, осужденные общих камер принимаются по данным последней проверки с учетом движения (по постовым ведомостям).
Открывание камер производится с соблюдением всех мер предосторожности указанных в пункте 202.
Результаты подсчета осужденных по корпусному отделению заносятся в проверочную справку (приложение 52).

219. Бұрынғы ауысымның бақылаушылары бекеттi тапсырғаннан кейiн бекет ведомосiн корпус бойынша аға қызметкерге тапсырады және өз ауысымының ТБКК немесе оның орынбасарының рұқсатымен кезекшiлiктен кетедi.
220. Бақылаушылардың бекеттi қабылдау-тапсырулары және сотталғандарды тексеру аяқталғаннан соң корпус бойынша аға қызметкерлердiң кезекшiлiктi қабылдау-тапсырулары төмендегiдей тәртiппен жүргiзiледi:
1) тапсырушы және қабылдаушы ауысымдардың корпус бойынша аға қызметкерлерi корпус бөлiмшелерi бойынша өткiзiлген сандық тексеру нәтижелерiн камералық картотекадағы деректермен салыстырады және корпустық бөлiмше бойынша кезекшiлiк кiтабына жазады;
2) егер уақытша болмаған сотталғандар болса, онда бұл туралы корпустық бөлiмше бойынша кезекшiлiк кiтабында көрсетiледi;
3) сотталғандарды дәрiгерге, басшылыққа және тағы басқа да шақыру (53-қосымша) жөнiндегi талаптарды бұрынғы ауысымның корпус бойынша аға қызметкерi кезекшiлiкке кiрiсетiн корпус бойынша аға қызметкерге тапсырады;
4) егер қабылдау-тапсыру кезiнде бекеттерде немесе корпустық бөлiмшелерде ақаулар анықталса бұл туралы да корпустық бөлiмше бойынша кезекшiлiк кiтабында көрсетiледi;
5) бұрынғы ауысымның корпус бойынша аға қызметкерi қызметке кiрiсетiн ауысымның корпус бойынша аға қызметкерiне корпустық бөлiмшеге немесе режiмдiк корпусқа кiретiн есiктiң кiлтiн және жабдықтарды тапсырады.
Корпус бойынша екi аға қызметкер де корпустық бөлiмше бойынша кезекшiлiк кiтабына қол қояды және осы сәттен бастап кезекшiлiк қабылданды деп есептелiнедi.
Кезекшiлiктi қабылдап-тапсырған соң корпус бойынша аға қызметкерлер сотталғандарды қабылдау-тапсыру туралы, корпустық бөлiмшелердегi сандық тексерулердiң нәтижелерi туралы тексеру анықтамасына қол қояды. Анықтамаға тапсырушы ауысымның бекет ведомосы қоса берiледi. Бұдан кейiн корпус бойынша екi аға қызметкер кезекшiлiктi қабылдау-тапсыру туралы және табылған ақаулар туралы өз ауысымының ТБКК баяндайды. Тексеру анықтамасын бекет ведомосiмен бiрге бұрынғы ауысымның корпус бойынша аға қызметкерi өз ауысымының ТБКК тапсырады.
Тексеру анықтамасы посты ведомосiмен бiрге тәулiк ведомосына тiркеледi.
221. Егер қабылдау және тапсыру сәтiнде камерадан шығарылған сотталғандар басқа үй-жайларда болған болса, онда оларды қабылдау және тапсыру корпустық бөлiмшелердегi сияқты бекет ведомосi бойынша жүргiзiледi.
222. Жаңа ауысымның ТБКК таратудан кезекшi бөлмеге келiп және кезекшiлiктi қабылдауға кiрiседi. Сотталғандардың сандық мәлiметi корпустық бөлiмшелер бойынша тексеру анықтамаларының негiзiнде сотталғандардың санын тексеру журналына жазылады және олардың жалпы есебi жүргiзiледi.
Егер санақ нәтижесiнде түрмедегi сотталғандардың сандық құрамы расталса, тапсырушы және қабылдаушы ауысымдардың ТБКК кезекшiлiктi қабылдау-тапсыру баянаттарының журналына қол қояды.
Деректерде алшақтық болған жағдайда бұл туралы түрме бастығына баяндалады және дереу қайталама санақ жүргiзiледi.

219. После сдачи поста контролеры сдающей смены передают постовые ведомости старшему по корпусу, и с разрешения ДПНТ своей смены или его заместителя уходят с дежурства.
220. По окончании приема-сдачи постов контролерами и проверки осужденных, проводится прием-сдача дежурства старшими по корпусу в следующем порядке:
1) старшие по корпусу сдающей и принимающей смен сверяют результаты количественной проверки осужденных по корпусному отделению в целом с данными камерной картотеки и записывают в книгу дежурств по корпусному отделению;
2) если имеются временно отсутствующие осужденные, то это отражается в книге дежурств по корпусному отделению;
3) требования на вызов осужденных к врачу, руководству и так далее старший по корпусу сдающей смены передает старшему по корпусу, заступившему на дежурство;
4) если при приеме-сдаче дежурства обнаружились неисправности на постах или в корпусном отделении, об этом также указывается в книге дежурств по корпусному отделению;
5) старший по корпусу сдающей смены передает старшему по корпусу заступившей смены камерную картотеку, ключ от входа в корпусное отделение или режимный корпус и оборудование.
Оба старших по корпусу расписываются в книге дежурств по корпусному отделению, и с этого момента дежурство считается принятым.
Приняв-сдав дежурство, старшие по корпусу расписываются о приеме-сдаче осужденных в проверочной справке о результатах количественной проверки осужденных по корпусному отделению. К справке прилагаются постовые ведомости сдающей смены. После этого оба старших по корпусу докладывают ДПНТ своей смены о приеме-сдаче дежурства и об обнаруженных неисправностях. Проверочную справку вместе с постовыми ведомостями старший по корпусу сдающей смены сдает ДПНТ своей смены.
Проверочные справки с постовыми ведомостями приобщаются к суточной ведомости.
221. Если в момент приема и сдачи осужденные, выведенные из камер, находятся в других помещениях, то их прием и сдача производится также, как в корпусных отделениях по постовым ведомостям.
222. ДПНТ принимающей смены с развода возвращается в дежурную комнату и приступает к приему дежурства. На основании проверочных справок по корпусным отделениям данные количественной проверки осужденных записываются в журнал количественной проверки осужденных и производится их общий подсчет.
Если в результате подсчета подтверждается количественный состав осужденных в тюрьме, ДПНТ сдающей и принимающей смен расписываются в журнале рапортов приема-сдачи дежурств.
В случае расхождения данных, об этом докладывается начальнику тюрьмы и немедленно производится повторная проверка.

223. Ауысымға түсетiн ТБКК:
1) арнайы құралдар мен кiлттердi;
2) белгi беру және байланыс құралдарын;
3) Осы Нұсқаулықта көзделген құжаттарды;
4) арнайы кiлттердiң резервтiк қорын;
5) кезекшiлiк бөлмесiнiң жабдықтарын қабылдайды.
Қабылдау-тапсыру хаттамасы журналына қажеттi жазбаларды жазған соң екi ТБКК де оған қол қояды. Осы сәттен бастап түрме бойынша кезекшiлiк тапсырылды және қабылданды деп есептелiнедi.
224. Кезекшiлiктiң қабылданғаны және тапсырылғаны туралы тапсырушы және қабылдаушы ауысымның ТБКК түрме бастығына баяндайды. Бұл ретте, ТБКК кезекшiлiктi тапсырушы түрмедегi жағдай туралы, кезекшiлiктi қабылдаушы ауысымды қызметке бөлу және кезекшiлiктi қабылдау кезiнде анықталған кемшiлiктер туралы ТБКК-ге баяндайды.
225. ТБКК түрме бойынша кезекшiлiктi қабылдау-тапсыру журналын, ал корпус бойынша аға қызметкер корпустық бөлiмше бойынша кезекшiлiк журналын жүргiзедi. Бұл журналдар нөмiрленедi, тiгiледi, мөрмен мөрленедi, қолдары қойылады. Онда жазбалар хронологиялық тәртiппен орындалады.
6. Режiм бөлiмiнiң жеке құрамының қызмет өткеруiн
ұйымдастыру
226. Режiм бөлiмi бақылаушыларына басшылық жасау осы бөлiмнiң бастығына, ал бұл лауазым штатта көзделмеген мекемелерде режiм бөлiмiнiң аға маман - аға инспекторына жүктеледi.
Режiм бөлiмiнiң құрамына күндiзгi ауысымның бақылаушылары, ИТКҚ қызмет көрсету, белгi беру және байланыс жөнiндегi инспектор-инженер (техник) кiредi.
227. Режiм бөлiмi:
1) камераларды және сотталғандарды тiнтудi, техникалық қарауларды жүзеге асыруды;
2) тәртiп бұзушылықтардың алдын алуды, ұстау тәртiбiн бұзушыларды тексерудi;
3) сотталғандарды серуенге шығаруды, санитарлық өңдеуден өткiзудi, дәрiгер бөлмесiне, түрме әкiмшiлiгiне, туысқандарымен немесе өзге де адамдармен кездесуге, сондай-ақ шаруашылық жұмыстарға апаруды;
4) сәлемдемелердi, сәлем-саухаттарды қабылдауды және сотталғандар үшiн дүкеннен тамақ өнiмдерi мен бiрiншi кезекте қажет заттарды сатып алуды;
5) түрмеге кiруге арналған бiр жолғы және тұрақты рұқсат қағаздарын берудi;
6) арнайы құралдарды, сондай-ақ өткiр кескiш және басқа да аспаптарды есепке алуды, сақтауды;
7) тиiстi жабдықтарды және ИТКҚ, белгi беру және байланыс құралдарын пайдалануды;
8) режiм аумағын қар мен қоқыстан дер кезiнде тазалауды қамтамасыз етедi.
228. Режiм бөлiмiнiң қызметкерлерiн, соның iшiнде бақылаушыларды жұмыс учаскелерi бойынша орналастыруды, қызмет өткеру тәртiбiн, жұмыс күнiнiң басталуы мен аяқталуын, түскi үзiлiстiң уақыты мен ұзақтығын, әр топ пен жекелеген қызметкерлердiң өзара ауысуын түрме бастығы анықтайды. Бұл ретте, бiр топтың немесе бiр қызметкердiң екi-үш жұмыс учаскесiне қызмет көрсетуiне рұқсат берiледi. Егер қандай бiр жұмысты атқаруға екi және одан да көп қызметкер бөлiнсе, олардың бiреуi топтың аға қызметкерi болып тағайындалады.

223. Заступающий на смену ДПНТ принимает:
1) спецсредства и ключи;
2) средства сигнализации и связи;
3) предусмотренную настоящей Инструкцией документацию;
4) резервный запас специальных ключей;
5) оборудование дежурной комнаты.
Сделав необходимые записи в журнале рапортов приема-сдачи дежурства, оба ДПНТ расписываются в ней. С этого момента дежурство по тюрьме считается сданным и принятым.
224. О приеме и сдаче дежурства ДПНТ сдающей и принимающей смен докладывают начальнику тюрьмы. При этом, ДПНТ, сдающий дежурство, докладывает об обстановке в тюрьме, а ДПНТ, принимающий дежурство - о разводе смены и недостатках, обнаруженных при приеме дежурства.
225. ДПНТ ведется журнал рапортов приема-сдачи дежурств по тюрьме, а старшими по корпусу - журнал дежурств по корпусному отделению. Данные журналы нумеруются, прошнуровываются, скрепляются подписью и печатью.
Записи в них делаются в хронологическом порядке.
6. Организация несения службы
личным составом режимного отдела
226. Руководство контролерами режимного отдела возлагается на начальника этого отдела, а в учреждениях, где эта должность штатами не предусмотрена, на старшего специалиста - старшего инспектора режимного отдела.
В состав режимного отдела входят контролеры дневной смены, инспектор-инженер (техник) по обслуживанию ИТСО, сигнализации и связи.
227. Режимный отдел обеспечивает:
1) производство технических осмотров, обысков камер и осмотр осужденных;
2) профилактику правонарушений, разбирательство с нарушителями порядка содержания;
3) вывод осужденных на прогулку, санитарную обработку, в кабинеты к врачу, администрации тюрьмы, на свидания с родственниками или иными лицами, а также на хозяйственные работы;
4) прием передач, посылок и продажу продуктов питания и предметов первой необходимости для осужденных из магазина;
5) выдачу разовых и постоянных пропусков на вход в тюрьму;
6) учет, хранение спецсредств, а также острых режущих и других инструментов;
7) надлежащее оборудование и эксплуатацию ИТСО, сигнализации и связи;
8) своевременную уборку режимной территории от снега и мусора.
228. Расстановка сотрудников режимного отдела, в том числе контролеров, по участкам работы, порядок несения службы, начало и окончание рабочего дня, время и продолжительность обеденного перерыва, взаимозаменяемость каждой группы и отдельных сотрудников определяются начальником тюрьмы. При этом допускается совмещение и обслуживание одной группой или одним сотрудником двух-трех участков работы. Если для выполнения какой-либо работы выделяется два и более сотрудника, один из них назначается старшим группы.

229. Сотталғандарды серуенге шығаруды төмендегiдей әдiстердiң бiрiмен белгiленген кесте бойынша бақылаушылар тобы қамтамасыз етедi:
1) бақылаушылар сотталғандарды серуендеу ауласына шығарады, оларды қадағалайды және серуендеу аяқталған соң камераға керi әкеледi;
2) топтағы бақылаушылардың бiр бөлiгi немесе бiр бақылаушы серуендеп жүрген сотталғандарға үзiлiссiз бақылау жасайды, басқасы - оларды камерадан серуендеу ауласына шығарады және керi айдап әкеледi.
230. Серуендеу ауласында сотталғандардың мiнез-құлқын серуендеу ауласынан жоғарырақ орналасқан арнайы орындағы бақылаушы қадағалайды. Жекелеген жағдайларда бақылаушы серуендеу ауласының дәлiзiнде тұрып, есiктен қарайтын "көзше" арқылы қадағалайды.
231. Серуендеуге шығаруды жүзеге асырушы бақылаушылар:
1) режiм аумағы мен дәлiз бойынша қозғалу ережелерiн қамтамасыз етуге, сотталғандарды жүру жолында және серуендеу ауласында қадағалаусыз қалдырмауға;
2) әр камерадағы сотталғандарды әкеткен соң серуендеу ауласын тексеруге мiндеттi.
Серуендеу ауласынан табылған заттар немесе жазбалар баянат берiле отырып, жедел бөлiмге тапсырылады.
232. Санитарлық өңдеу жүргiзуге апару үшiн санитарлық өңдеу жүргiзу күнiне тағайындалған уақытша немесе тұрақты бақылаушылар құрамы бөлiнедi. Осы бақылаушылар тобы сотталғандарды камерадан санитарлық өткiзу пунктiне және керi қарай айдауылдауды, сондай-ақ санитарлық тазалау кезiнде оларды бақылауды қамтамасыз етедi.
233. Санитарлық тазалаудан өткiзуге апаруды жүзеге асырушы бақылаушылар медициналық бөлiм бастығының немесе кезекшi медициналық қызметкердiң нұсқауын орындайды.
Олар:
1) камерадан шығару тәртiбiн және дәлiзбен аумақта жүрiп-тұру ережесiн қамтамасыз етуге;
2) әр камерадағы сотталғандарды санитарлық тазалаудан өткiзу аяқталған соң санитарлық тазалаудан өткiзудi жүргiзетiн барлық үй-жайларда тексеру жүргiзуге мiндеттi. Тексеру кезiнде табылған қандай да бiр заттар немесе жазбалар баянат берiле отырып, жедел бөлiмге тапсырылады.
234. Камераларға техникалық қарау және камералар мен оларда ұсталушы адамдарға жоспарлы тiнту жүргiзуi үшiн режiм бөлiмi құрамынан неғұрлым тәжiрибелi бақылаушылар бөлiнедi.
Әрбiр камераны техникалық қарау күн сайын онда сотталғандар жоқ кезде жүргiзiледi, ол үшiн оларды серуендеуге, санитарлық тазалаудан өткiзуге, жұмысқа алып кеткен уақыт пайдаланылады.
Қарау жүргiзу кезiнде терезе торлар, жалюздер, қабырғалар, едендер, төбелер мұқият тексерiледi, сондай-ақ кереуеттер, үстелдер, орындықтар, қол жуғыштардың бекiткiштерi, санитарлық-техникалық және су жүретiн құбырлар тексерiледi. Қашуға дайындықты көрсететiн белгiлер: төсектердiң астында, унитаздарда топырақ, кiрпiш, құрылыс қалдықтарының болуы, төсектерде немесе торларда жекелеген бөлшектердiң жоқ болуы, өрiлген жгуттер және т.б. болуы анықталады.
Бақылау техникалық қарау жүргiзу үшiн бұл қызметкерлерге кезекшi ауысымның резервтiк тобынан бақылаушылар бөлiнуi мүмкiн.

229. Прогулка осужденных обеспечивается группой контролеров по установленному графику одним из следующих способов:
1) контролеры выводят осужденных из камеры на прогулочный двор, наблюдают за ними и по окончании прогулки сопровождают обратно в камеру;
2) одна часть контролеров или один контролер из группы ведет непрерывное наблюдение за осужденными, находящимися на прогулке, другая - выводит их из камер в прогулочные дворы и конвоирует обратно.
230. Наблюдение за поведением осужденных в прогулочных дворах ведется, контролером на специальном помосте над прогулочными дворами. В отдельных случаях контролер может находиться в коридоре прогулочных дворов и вести наблюдение через смотровые "глазки" дверей.
231. Контролеры, осуществляющие вывод на прогулку, обязаны:
1) обеспечивать правила передвижения по режимной территории и коридорам, не оставлять осужденных без надзора в пути следования и прогулочных дворах;
2) производить осмотр прогулочных дворов после вывода из них осужденных каждой камеры.
Обнаруженные в прогулочном дворе предметы или записки передаются с подачей рапорта в оперативный отдел.
232. Для вывода осужденных на санитарную обработку выделяется постоянный или временный состав контролеров, назначаемый в дни проведения санитарной обработки. Эта группа контролеров обеспечивает конвоирование осужденных из камер в санпропускник и обратно, а также наблюдение за ними во время санитарной обработки.
233. Контролеры, осуществляющие вывод осужденных на санитарную обработку, выполняют указания начальника медицинского отдела или дежурного медицинского работника.
Они обязаны:
1) обеспечивать порядок вывода из камер и правила передвижения по коридорам и территории;
2) производить осмотр всех помещений санпропускника по окончании санитарной обработки осужденных каждой камеры. Обнаруженные при осмотре записки или какие-либо предметы передаются с подачей рапорта в оперативный отдел.
234. Для производства технических осмотров и плановых обысков камер и содержащихся в них лиц из состава режимного отдела выделяется группа наиболее опытных контролеров.
Технический осмотр каждой камеры производится ежедневно в период отсутствия в ней осужденных, для чего используется время их вывода на прогулку, санитарную обработку, работу.
При производстве осмотра тщательно проверяются оконные решетки, жалюзи, стены, полы, потолки, а также проверяются кровати, столы, скамейки, крепления умывальников, санитарно-технические и водопроводные трубы. Выявляются признаки, указывающие на подготовку к побегу: наличие земли, кирпича, строительного мусора под койками, в унитазе, отсутствие на койках или решетках отдельных деталей, сплетенные жгуты и так далее.
В помощь этим сотрудникам, для проведения контрольных технических осмотров, могут выделяться контролеры из резервной группы дежурной смены.

235. Камералардан тыйым салынған заттарды табу мақсатында күндiзгi уақытта және сотталғандардың камераларына кесте бойынша жоспарлы тiнтулер жүргiзiледi. Әрбiр камера және онда ұсталушылар тiнтуден өткiзiледi, ал қажет болған жағдайда кестеден тыс тiнту жүргiзiледi.
Камерада ақаулар мен зақым келген жерлер табылған кезде режiм бөлiмнiң бастығы және ТБКК оларды дереу жою шараларын қабылдайды, ол туралы кезекшiлiктi қабылдау-тапсыру журналына жазба жазылады.
236. Тұрғын аймақтағы қадағалау Нұсқаулық талаптарына сәйкес:
1) жұмыс объектiсi жанында (шеберханада немесе шеберхананың кiреберiсiнде, режiм ауласында және т.б.) бiр орында жұмыс iстейтiн сотталғандардың үлкен тобы болған кезде жылжымайтын бақылаушылар бекетi қойылған;
2) сотталғандардың тәртiп бұзғаны және күдiктi әрекеттерi туралы режiм бөлiмiнiң бастығына баяндаған;
3) жұмыс аяқталған соң оларды камераға кiргiзу алдында аты-жөнiн атап тексеру және сотталғандарға тiнту жүргiзiлген жағдайларды қоспағанда, жүзеге асырылады.
237. Түрме аумағында сатылар, балталар, жәшiктер, жiптер, тақтайлар, сондай-ақ басқа заттар мен құрылыс материалдарын қалдыруға тыйым салынады. Жұмыс уақытынан тыс кезде олар жабылатын үй-жайларда сақталуы тиiс.
7. Техникалық күзет, белгi беру және байланыс құралдарын
қолдану
238. Торды аралау, бүлдiру, есiктi ашуға немесе сындыруға ұмтылыс туралы белгiлердi алу мақсатында режiм корпустарының терезелерiндегi темiр торлар, сотталғандар ұсталатын камералардың есiктерi белгi беру жүйесiмен қоршалады.
239. Iшкi бекеттерге, жер астындағы және жер үстiндегi жолдарға, сотталғандар келуi мүмкiн режiм және әкiмшiлiк корпустарының қызмет бөлмелерiне дабыл белгiсiн беру үшiн хабарлағыштар орнатылады. Режiм корпустарының дәлiздерi мен өту жолдарында хабарлағыштардың ара қашықтығы 20 метрден аспауы тиiс. Дабыл белгiсiн қабылдау үшiн ТБКК немесе оператордың бөлмесiне қажеттi көлемде қабылдағыш қондырғы орнатылады, ал бекеттер және қызметтермен тiкелей телефон байланысы үшiн коммутатор орнатылады.
240. ТБКК бөлмесiмен тiкелей телефон байланысының аппараты барлық бекеттерде, сондай-ақ корпус бойынша аға қызметкердiң, медициналық және жедел қызметкерлердiң кабинеттерiнде, түрме басшылығының ықтияры бойынша басқа да жерлерге орнатылады.
Iшкi жедел телефон байланысының коммутаторы (станция немесе пульт) қалалық телефон жүйесiне шықпауы керек.
241. Режiм корпусына, камераларға, аурухана палаталарына және режiм аймағында орналасқан, сотталғандар ұсталатын немесе бара алатын басқа да үй-жайлар (азық-түлiк блогы, санитарлық тазалықтан өткiзгiш, шеберханалар және т.б.) арнайы (түрмеге арналған) құлыптармен жабдықталады. Құлыптар үнемi екi бұралып жабылуы керек.

235. В целях обнаружения в камерах запрещенных предметов в дневное время производятся плановые обыски камер осужденных по графику. Каждая камера и содержащиеся в ней лица подвергаются обыску, а в необходимых случаях обыск производится вне графика.
При обнаружении в камере неисправностей или повреждений начальник режимного отдела и ДПНТ принимают меры к их немедленному устранению, о чем делается запись в журнале рапортов приема-сдачи дежурств.
236. Надзор в жилой зоне осуществляется в соответствии с требованиями Инструкции за исключением:
1) выставления неподвижного контролерского поста при наличии большой группы осужденных, работающих на одном месте, у объекта работы (в мастерской или у входа в мастерскую, на режимном дворе и тому подобное);
2) доклада начальнику режимного отдела о нарушениях осужденными правил поведения и подозрительных действиях;
3) проведения по окончанию работ перед водворением их в камеры пофамильной проверки и обыск осужденных.
237. Запрещается оставлять на территории тюрьмы лестницы, топоры, ящики, веревки, доски, а также другие предметы и строительные материалы. В нерабочее время они должны храниться в запираемых помещениях.
7. Применение технических средств
охраны, сигнализации и связи
238. Оконные металлические решетки, двери режимных корпусов, а также двери камер, в которых содержатся осужденные, блокируются сигнализацией с целью получения сигнала о попытках перепилить, повредить решетку, открыть или выломать дверь.
239. На внутренних постах, в подземных и наземных переходах, кабинетах режимного и административного корпусов, где возможно пребывание осужденных, устанавливаются извещатели для подачи сигнала тревоги. В коридорах режимных корпусов и переходах расстояние между извещателями не должно превышать 20 метров. Для принятия сигнала тревоги в комнате ДПНТ или оператора устанавливается приемное устройство необходимой емкости, а для прямой телефонной связи с постами и службами - коммутатор.
240. Аппараты прямой телефонной связи с комнатой ДПНТ устанавливаются на всех постах, а также в кабинетах старших по корпусу, медицинских и оперативных работников и других местах по усмотрению руководства тюрьмы.
Коммутатор (станция или пульт) внутренней оперативной телефонной связи не должен иметь выхода в городскую телефонную сеть.
241. Все входы в режимные корпуса, камеры, больничные палаты и другие помещения, расположенные на территории режимной зоны (пищевой блок, санитарный пропускник, мастерские и тому подобное), где содержатся или в которые имеют доступ осужденные, оборудуются замками специального (тюремного) типа. Замки должны постоянно находиться в закрытом состоянии на два оборота ригеля.

242. Арнайы құлыптардың кiлтiн пайдаланатын түрменiң қызметкерлерiне оларды қараусыз қалдыруға, сондай-ақ сотталғандарға беруге тыйым салынады.
243. Түрмедегi барлық арнайы кiлттер режiм бөлiмiнде есепте тұруы және арнайы кiлттердi есепке алу ведомосында (54-қосымша) тiркелуi тиiс. Кезекшi ауысымға берiлген кiлттер, бұдан басқа, арнайы кiлттердi есепке алу журналына жазылады.
Ведомость бойынша және есепке алу журналы бойынша қанша кiлт бар, кiмге және қанша кiлт жеке пайдалануға берiлгенi көрсетiлуi тиiс.
Резервтегi арнайы кiлттер күзет қаруы сияқты тәртiп бойынша сақталады және ауысымға тапсырылады.
244. Режiмдiк корпустардың, дәлiздердiң және режiм аймақтарында орналасқан басқа да үй-жайлардың есiктерiнiң екi жағына да құлып салынуы керек, олардың кiлттерi бiр типтi, бiрақ камераға салынатын құлыптың кiлтiнен өзгеше болуы тиiс.
Камералардың есiктерiне салынатын құлыптар бекет шегiнде бiр типтi болуы керек. Барлық жағдайда да бұл құлыптардың кiлттерi режiм аймағындағы үй-жайлардың есiктерiне орнатылған құлыптарға сәйкес келмеуi қажет.
245. Қадағалау жөнiндегi бақылаушы бекетiнен дабыл белгiсi түскен кезде бақылаушы-оператор дереу ТБКК баяндайды, бақылаушылардың резервтегi тобы үшiн дабыл белгiсiн бередi, дабыл туралы корпустық бөлiмше бойынша аға қызметкерге және дабыл белгiсi түскен жерге жақын орналасқан бекеттiң бақылаушыларына хабарлайды. Белгi беру себептерiн нақтылау және анықтау үшiн дабыл белгiсiн берген бекетке телефон шалуға тыйым салынады.
246. Топтық және жаппай бұзушылықтар, бағынбаушылықтар, топтасып қашулар, қызметкерлерге шабуыл жасау, кепiлге алуды жолын кесу және тарату мақсатында, өрт болған жағдайларда әр түрмеде төтенше оқиғалар кезiнде жеке құрамның iс-әрекет жоспары әзiрленедi. Жоспарда бұл iс-шараларға iшкi iстер департаменттерiнiң, iшкi әскер бөлiмдерi мен бөлiмшелерiнiң, аумақтық ҚАЖКБ күштерi мен құралдарының өзара iс-қимылының шарттары мен тәртiбi көзделедi.
Жоспарға түрме бастығы қол қояды және оны аумақтық ҚАЖКБ бастығы бекiтедi.
Жоспардың даналары түрме бастығында және ТБКК-де сақталады.".
2. Осы бұйрыққа 1-8-қосымшаларға сәйкес 45-52-қосымшалармен толықтырылсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетiнiң төрағасына жүктелсiн.
4. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Әдiлет министрi
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Бас прокурорының
бірінші орынбасары
2-дәрежелі мемлекеттік
әділет кеңесшісі
2006 жылғы 19 маусым
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2006 жылғы 21 маусымдағы
N 182 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің түзеу
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 45-қосымша
Бекітемін
Мекеме бастығы
200 ж. "___"______
__________________
__________________
N ____________ ___________ мекемесінің қадағалау бекеттеріне
табель
Бекет нөмірі
Бекет сипаты
Бекет қайда орналасқан
Қадағалауда не
Бекеттің жабдықталуы
Ерекше белгілер
Мекеме бастығының орынбасары ___________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
200 ж. "______"______________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2006 жылғы 21 маусымдағы
N 182 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің түзеу
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 46-қосымша
Бекітемін
Мекеме бастығы
200 ж. "___"______
__________________
__________________
N ____________ ___________ мекемесінің қадағалау бекеттеріне
табель
Бөлімше номері
Орналасу орны
Бөлімше құрамына кіретін бекеттер
Камералар саны
Ескерту
жалпы
аз орындық
АИ ЖК
1.
1-корпустың 1-қабаты
№ 1 бекет, N 2 бекет, N 3 бекет
3
4
5
2.
1-корпустың 1-қабаты
3.
4.
Мекеме бастығының орынбасары ___________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
200 ж. "______"______________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2006 жылғы 21 маусымдағы
N 182 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің түзеу
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 47-қосымша
Арнайы кілттерді есепке алу кітабы
N р.н.
Режімдік корпустың N, қай қабат немесе дәліз
Камералар NN
Кілттердің атауы
Кілттер даналарының саны
Кімге, кашан және канша кілт данасы
Белгілер
Ескерту: Кітап кезекші бөлімде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2006 жылғы 21 маусымдағы
N 182 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің түзеу
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 48-қосымша
Сотталғандардың ауысу тізімі
N _______________ корпус бойынша аға қызметкер _____________________
Төменде көрсетілген адамдарды ауыстырыңыз:
№ р/н
Аты-жөні
камерасынан
№камерасына
Ескерту
Ауыстыру туралы нұсқау
берген адам _________________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
200_____ ж. "_______________"
Тізімде көрсетілген адамдарды ауыстырдым
________________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
200_____ ж. "_______________"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2006 жылғы 21 маусымдағы
N 182 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің түзеу
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 49-қосымша
Камералық кәртішке
N ____ жеке іс
N________ оқшаулау тізімі           Бұрын бас бостандығынан айыру
орнында жазасын өтеді ме
1. Тегі _________________           (ия, жоқ) ___________________
2. Аты __________________
Әкесінің аты ____________
3. Туған жылы____________
4. ҚР ҚК ________ баптары
бойынша сотталған
(Ауыстырылуы туралы мәліметтер)
Камера N
Күні
Қолы

242. Работникам тюрьмы, пользующимся ключами от замков специального типа, запрещается оставлять их без присмотра, а также передавать осужденным.
243. Все ключи специального типа, имеющиеся в тюрьме, должны находиться на учете в режимном отделе и регистрироваться в ведомости учета специальных ключей. Ключи, выданные в дежурную смену, кроме того, учитываются в журнале учета специальных ключей.
По ведомости и журналу учета должно быть отражено, сколько всего имеется ключей, сколько и кому выдано в персональное пользование.
Резервные ключи специального типа хранятся и передаются по сменам в том же порядке, что и постовое оружие.
244. Замки дверей режимных корпусов, коридоров и других зданий, расположенных на территории режимного двора, должны быть двусторонними, а ключи к ним однотипными, но отличными от ключей к камерным замкам.
Замки камерных дверей должны быть однотипными в пределах поста. Во всех случаях ключи от этих замков не должны подходить к замкам, установленным на дверях зданий в режимной зоне.
245. При поступлении сигнала тревоги с поста контролера по надзору, контролер-оператор немедленно докладывает ДПНТ, подает сигнал тревоги для резервной группы контролеров, сообщает о тревоге старшему по корпусному отделению и контролерам постов, соседних с тем, откуда поступил сигнал тревоги. Звонить на пост, откуда поступил сигнал тревоги для уточнения и выяснения причины сигнала, запрещается.
246. В целях пресечения и ликвидации групповых и массовых беспорядков и неповиновений, групповых побегов, нападений на сотрудников, захватов заложников, на случай пожара в каждой тюрьме разрабатывается план действий личного состава при чрезвычайных происшествиях. В плане предусматриваются условия и порядок взаимодействия в этих мероприятиях департамента внутренних дел, подразделений и частей внутренних войск, сил и средств территориального УКУИС.
План подписывается начальником тюрьмы и утверждается начальником территориального УКУИС.
Экземпляры плана хранятся у начальника тюрьмы и ДПНТ.".
2. Дополнить приложениями 45 - 52 согласно приложения 1 - 8 к настоящему приказу.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на председателя Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации.
Министр юстиции
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Первый заместитель
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
____________________
19 июня 2006 года
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 21 июня 2006 года N 182
Приложение N 45
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан
Утверждаю
Начальник учреждения
"__"__________ 200 г.
__________________________
__________________________
Табель
постам надзора учреждения _______N__________
Номер
поста
Характер
поста
Где
установлен
пост
Что под
надзором
Оборудование
поста
Особые
отметки
Заместитель начальника учреждения ___________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)
"___" ________ 200 г.
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 21 июня 2006 года N 182
Приложение N 46
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан
Утверждаю
Начальник учреждения
"__"__________ 200 г.
__________________________
__________________________
Табель
корпусным отделениям тюрьмы N __________
Номер
отделения
Место
распо-
ложения
Посты,
входящие
в состав
отделения
Количество
камер
Приме-
чание
общих
мало-
местных
ШИЗО
ОК
1.
1 этаж
1 кор-
пуса
Пост N 1,
пост N 2,
пост N 3
3
4
4
2
2 этаж
1 кор-
пуса
3.
4.
Заместитель начальника учреждения ___________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)
"___" ________ 200 г.
Приложение 3
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 21 июня 2006 года N 182
Приложение N 47
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан
Книга учета специальных ключей
N п.п.
N
режимного
корпуса
какой
этаж
NN
камер
Наименование
ключей
Коли-
чество
экзем-
пляров
ключей
Кому,
когда и
сколько
экзем-
пляров
ключей
Отметки
Примечание: Книга ведется в дежурной части.
Приложение 4
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 21 июня 2006 года N 182
Приложение N 48
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан
Список перемещения осужденных
Старшему по корпусу N _________
Нижеперечисленных лиц переведите:
N
п/п
Фамилия, имя,
отчество
Из камеры N
В камеру N
Примечание
Лицо, давшее указание
о перемещении               ____________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)
"___" ________ 200 г.
Указанных в списке лиц перевел ___________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)
"___" ________ 200 г.
Приложение 5
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 21 июня 2006 года N 182
Приложение N 49
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан
Камерная карточка
Личное дело N
Список изоляции        N _______    Отбывал ли ранее наказание
в местах лишения свободы
1.Фамилия _________________         (да, нет) _______________
2.Имя  ____________________
Отчество __________________
З.Год рождения ____________
4.Осужден по ст. __________            (Сведения о перемещении)
______________________ УКРК         ____________________________
|N камеры  | Дата  | Подпись |
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|
|__________|_______|_________|

5. _____________ баптар бойынша
бұрын ___________ рет сотталған
6. Түзеу мекемесіне келген күні
_______________________________
7. 200__ ж. "_____" ___________мерзімге сотталған
8. Сот белгілеген түзеу мекемесінің түрі
____________________________________________________________________
9. Қабылдау кезінде жеке тінту жүргізген
____________________________________________________________________
(Тінту жүргізген қызметкердің аты-жөні)
____________________________________________________________________
(қолы)
N__________ камераға орнарастырылсын
____________________________________________________________________
(нұсқау берген адамның атағы, аты-жөні, қолы)
Сақтауға тапсырылған заттарына (кұндылықтарына)
N __________ түбіртек берілді
Қашан және қайда кетті _____________________________________________
Сотталғанның келген кезде өзінде болған және камерада сақтауға
рұқсат етілген сәлем-саухаттар мен сәлемдемелер арқылы алынған өз
заттарының тізбесі
Атауы
Сипаттамасы
Туыстарының сәлем-саухаттарынан алынған заттар
Жеке тінту жүргізген (қолы, күні)
1. Пальто
(күні)
2. Пиджак
(күні)
3. Етік
(күні)
200 ж. "____" _______________
Көрсетілген заттардан басқа заттар менде жоқ _______________________
(сотталғанның қолы)
Мекемеге тиесілі, сотталғанға пайдалануға берілген заттардың тізбесі
Реттік
Бұйымдардың атауы
Саны
Берілген күні
Сотталған
Корпус бойынша аға қызметкер
1.
Матрас
2.
Жастық
3.
Көрпе
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2006 жылғы 21 маусымдағы
N 182 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің түзеу
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 50-қосымша
____________________________ қ-сы _______________________________
N ________________ камерасы жанындағы N _____ қадағалау бекетінің
БЕКЕТ ВЕДОМОСЫ  (беткі жағы)
Қадағалау жөніндегі бақылаушы ______________________________________
(аты, аты-жөні)
200__ ж. ___________ "____" сағат "____" минутта кезекшілікке түсті.
Бекеттің тексерілуі
Тексеру уақыты (сағ.мин.)
Тексерушінің лауазымы мен аты-жөні
Ескертпелер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(сыртқы жағы)
Сотталғандардың қозғалысы
камерадан
Сотталғандардың саны
Қабылданды
Келді
Кетті
Тапсырылды
Барлығы _________________
Бекет тапсырылды, бақылаушы ________________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
Бекет кабылданды, бақылаушы ________________________________________
(атағы, аты-жөні, колы)
200 __ж._____________"___" сағат "___" минут.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2006 жылғы 21 маусымдағы
N 182 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің түзеу
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 51-қосымша
N____ анықтамалық кәртішке

5. Ранее судим ________ раз по
ст.ст. _______________________________________________
6. Дата прибытия в исправительное учреждение
______________________________________________________
7. Осужден "__" ________200 г.
на срок ______________________________________________
8. Вид исправительного учреждения определенного судом
______________________________________________________
9. Личный обыск при приеме производил
______________________________________________________
(ФИО сотрудника, производившего обыск )
______________________________
(подпись)
Поместить в камеру N ___________
______________________________________________________
(звание, Ф.И.О., подпись лица, давшего указание)
На сданные на хранение вещи (ценности)
выписаны квитанции N __________
Когда и куда выбыл ___________________________________
Перечень собственных вещей осужденного, имеющихся у него при
поступлении и полученных в передачах и посылках, разрешенных
к хранению в камере.
Наименование
Описание
Вещи из
передачи от
родственников
Личный обыск
производил
(подпись, дата)
1. Пальто
(дата)
2. Пиджак
(дата)
3. Сапоги
(дата)
"__" __________ 200 г.
Других вещей, кроме указанных у меня нет _____________________
(подпись осужденного)
Перечень вещей, принадлежащих учреждению, выданных в
пользование осужденному.
N
п/п
Наименование
предметов
Количество
Дата
выдачи
осужденный
Старший по корпусу
1.
Матрац
2
Подушка
3.
Одеяло
Приложение 6
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 21 июня 2006 года N 182
Приложение N 50
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан
Постовая ведомость  (лицевая сторона)
поста надзора N________ у камер N _________________
______________________________ гор. _____________________
Контролер по надзору ____________________________________
(звание, Ф.И.О.)
Заступил в " " час. " " мин. " " 200 г.
Проверка поста
Время проверки
(час. мин.)
Должность и фамилия
проверяющего
Замечания
(оборотная сторона)
Движение осужденных
N камеры
Количество осужденных
принято
Прибыло
Убыло
Сдано
Всего ___________
Пост сдал контролер ___________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)
Пост принял контролер ____________________________
(звание, Ф.И.О, подпись)
" " час. " " мин. "__" ___________ 200 г.
Приложение 7
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 21 июня 2006 года N 182
Приложение N 51
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан
Справочная карточка N

1. Тегі ____________________________________________________________
2. Аты, әкесінің аты _______________________________________________
3. Туған жылы __________ 4. N _______________ камераға орналастырылды  N ________ корпус    200___ ж. "___"_______________
Түрме бастығының кезекші көмекшісі
____________________________________________________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)
Ауыстырылуы, кетуі туралы белгілер
а) __________________________________________ мекемесіне ауыстырылуы
Күні _______________________________________________________________
камера N ___________________________________________________________
корпус N ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
б) Кетуі
200 __ ж. "____" _________________ түрмеден кетті
200 __ ж. ___________ "____" "____".
Жазу жазған қызметкердің аты-жөні мен қолы: ________________________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2006 жылғы 21 маусымдағы
N 182 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің түзеу
мекемелерінде ұсталатын
адамдарға қадағалауды
ұйымдастыру жөніндегі
нұсқаулыққа 52-қосымша
Тексеру анықтамасы
N _______ корпустық бөлімше (беткі жағы)
200___ж. "_____________"
Камераның N
Адам саны
Ескерту
Камераның N
Адам саны
Ескерту
Камераның N
Адам саны
Жиыны:
(сыртқы жағы)
Сотталғандардың құрамы туралы анықтама
Жалпы санынан ________________________________________ адам корпуста
a) еркектер __________________________________________ адам
б) науқастар _________________________________________ адам
в) бір адамдық камерада ______________________________ адам
г) АИ ________________________________________________ адам
тамақтандыру _________________________________________ адам
е) аштық жариялаушылар _______________________________ адам
ж) ерекше бақылаудағылар _____________________________ адам
з) қауіпті қайталама қылмыс жасап сотталғандар _______ адам
Тапсырылды:                            Қабылданды:
корпус бөлімшесінің аға                корпус бөлімшесінің аға
қызметкері                             қызметкері
________________________               _____________________________
(атағы, аты-жөні, қолы)                 (атағы, аты-жөні, қолы)

1. Фамилия ___________________________________________________
2. Имя, отчество _____________________________________________
З. Год рождения ___________ 4.Помещен в камеру N _____________
Корпус N ______ " "______________ 200 г.
Дежурный помощник начальника тюрьмы
_________________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)
Отметки о перемещении выбытии
а) Перемещение в учреждении
_____________________________________________________________
Дата
_____________________________________________________________
N камеры
_____________________________________________________________
N корпуса
_____________________________________________________________
б) Выбытие
выбыл из тюрьмы "  "__________   ______________ 200 г.
в ________ "  "_____________ 200 г.
Фамилия и подпись сотрудника осуществившего
запись: _____________________________________
Приложение 8
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 21 июня 2006 года N 182
Приложение N 52
к Инструкции по организации надзора
за лицами, содержащимися в исправительных
учреждениях Министерства юстиции
Республики Казахстан
Проверочная справка
Корпусное отделение N _______ (лицевая сторона)
"  " ________________200 г.
N
камеры
Коли-
чество
человек
Приме-
чание
N
камеры
Коли-
чество
человек
Приме-
чание
N
камеры
Коли-
чество
человек
Итого:
(оборотная сторона)
Справка о составе осужденных
Из общего количества ______________________ чел. в корпусе
а) мужчин __________________________ чел.
б) больных _________________________ чел.
в) один, камерах ___________________ чел.
г) ШИЗО   __________________________ чел.
кормить  ________________________ чел.
е) голодающих ______________________ чел.
ж)под особым наблюдением  _______________ чел.
з)осужденных при особо опасном рецидиве __________ чел.
Сдал:                     Принял:
старший корпусного отделения    старший корпусного отделения
___________________________     ___________________________
(звание, Ф.И.О., подпись)       (звание, Ф.И.О., подпись)