Мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органдарымен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2006 жылғы»2 тамыздағы N 300 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2006 жылғы 5 тамызда тіркелді. Тіркеу N 4332. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрии және сауда министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2012 жылғы 1 ақпандағы № 32 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрии және сауда министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2012.02.01 № 32 бұйрығымен.
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органдарымен әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Сәулет-құрылыс бақылауы мен инспекциялау басқармасы:
осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілуін қамтамасыз етсін;
мемлекеттік тіркеуден кейін осы бұйрықты бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
3. "Қазақстан Республикасы құрылыс және сәулет-құрылыс бақылау органдарының әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді жүргізу жөніндегі нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Құрылыс істері жөніндегі комитеті төрағасының 2001 жылғы 14 тамыздағы N 170  бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде N 1658 болып тіркелген және Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2001 ж., N 36-37, ст.513)  күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау төрағаның орынбасары   А.Ұ.Қарамановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрлігінің
Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері комитеті
төрағасының
2006 жылғы 2 тамыздағы
N 300 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы
органдарымен әкімшілік құқық бұзушылық туралы
істерді жүргізу жөніндегі нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1.   Мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органдарымен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді жүргізу жөніндегі нұсқаулық (әрі қарай - Нұсқаулық) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне (әрі қарай - Кодекс) сәйкес әзірленген және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді анықтау мен қарау, сондай-ақ іс жүргізу мен қабылданған шешімдердің негізділігіне бақылау ұйымдастырудағы мемлекеттік сәулет-құрылыс органдары мен олардың лауазымды адамдарымен заңнаманың қолданылуын егжей-тегжейлi көрсетеді.

Об утверждении Инструкции по производству дел об административных правонарушениях органами государственной архитектурно-строительной инспекции
Приказ Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 2 августа 2006 года № 300. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2006 года № 4332. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года № 32
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли РК от 01.02.2012 № 32.
В соответствии с  Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по производству дел об административных правонарушениях органами государственной архитектурно-строительной инспекции
2. Управлению архитектурно-строительного контроля и инспектирования:
обеспечить в установленном порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
после государственной регистрации опубликовать настоящий приказ в средствах массовой информации.
3. Признать утратившим силу  Приказ Председателя Комитета по делам строительства Министерства экономики и торговли Республики Казахстан от 14 августа 2001 года N 170 "Об утверждении Инструкции по производству дел об административных правонарушениях органами строительства и архитектурно-строительного контроля Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1658 и опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2001 г., N 36-37, ст. 513.).
4. Контроль за исполнением данного приказа возложить на заместителя председателя Караманова А.У.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Председатель
Утверждена
приказом Председателя Комитета
по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
Министерства индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 2 августа 2006 года N 300
Инструкция
по производству дел об административных правонарушениях
органами государственной архитектурно-строительной инспекции
1. Общие положения
1. Инструкция по производству дел об административных правонарушениях органами государственной архитектурно-строительной инспекцией (далее - Инструкция) разработана в соответствии с  Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее - Кодекс) и детализирует применение законодательства при выявлении и рассмотрении дел об административных правонарушениях, а также организации делопроизводства и контроля за обоснованностью принятых решений органами государственной архитектурно-строительной инспекции и их должностными лицами.

2. Құрылыс саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер жөніндегі мемлекеттік сәулет-құрылыс органдарының міндеттеріне әрбір істің мән-жайын уақытында, жан-жақты, толық және нақты анықтау, Кодекске сәйкес оның шешілуі, енгізілген қаулының орындалуын қамтамасыз ету, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылықты ескерту мен тоқтату, құрылыстың сапасына мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жетілдіруге әсер ететін және күшейтуге бағытталған себептер мен шарттарды анықтау, пайдалану сенімділігін қамтамасыз ету жатады.
3. Мемлекеттік сәулет-құрылыс органдарының лауазымды адамдарымен әкімшілік іс жүргізуді жүзеге асыру кезінде әкімшілік іс жүргізу жөніндегі құжаттамалардағы сілтеме тек  Кодекстің нормаларымен жүргізілуге тиіс.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық және
әкімшілік жауаптылық
4. Жеке адамның Кодекс бойынша әкiмшiлiк жауаптылық көзделген құқыққа қарсы, кiнәлi (қасақана немесе абайсызда жасалған) iс-әрекетi не әрекетсiздiгi немесе заңды тұлғаның құқыққа қарсы iс-әрекетi не әрекетсiздiгi әкiмшiлiк құқық бұзушылық деп танылады.
5. Мемлекеттік сәулет-құрылыс органдарымен анықталатын әкімшілік құқық бұзушылықтарға мына құқық бұзушылықтар жатады жатады:
1) тарих пен мәдениет ескерткiштерiнiң сақталуына қатер төндiретiн жобалау, iздестiру, құрылыс, мелиорация жұмыстарын және басқа да жұмыс түрлерiн жүргiзу (Кодекстің  130-бабы );
2) құрылыс және жөндеу жұмыстарын жүргiзу кезiнде аумақтарды бүлдiру (Кодекстің  230-бабы );
3) сәулет-құрылыс қызметi саласында заңнама мен мемлекеттiк нормативтердiң талаптарын бұза отырып, жобалау алдындағы, iздестiру, жобалау, құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау, құрылыс материалдарын, бөлшектерi мен құрастырмаларын шығару мен қолдану (Кодекстің  231-бабы );
4) құрылыс-монтаж және жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу кезiнде бекiтiлген құрылыс нормаларының және жобалау құжаттарының талаптарын бұзу (Кодекстің  232-бабы );
5) белгiленген тәртiппен бекiтiлген жобалау құжаттамасынсыз объектiлердi тұрғызу және қайта жаңғырту кезiнде құрылыс, құрылыс-монтаж, жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу (Кодекстің  233-бабы );
6) объектiлердi тұрғызу және қайта жаңғырту, құрылыс материалдарын, бұйымдар мен құрастырмалар дайындау бойынша құрылыс-монтаж, жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу кезiнде нормативтiк құжаттармен көзделген атқарушы техникалық құжаттамаларды ресiмдеу ережелерiн бұзу (Кодекстің  234-бабы );

2. Задачами органов государственной архитектурно-строительной инспекции по делам об административных правонарушениях в области строительства являются своевременное, всестороннее, полное и объективное выяснение обстоятельств каждого дела, разрешение его в соответствии с Кодексом, обеспечение исполнения вынесенного постановления, а также предупреждение и пресечение административных правонарушений, выявление причин и условий, способствующих их совершению и направленных на усиление государственного архитектурно-строительного контроля за качеством строительства, обеспечение эксплуатационной надежности.
3. Ссылки в документациях при осуществлении административного производства должностными лицами государственной архитектурно-строительной инспекции должны производиться только на нормы Кодекса.
2. Административные правонарушения и
административная ответственность
4. Административным правонарушением признается противоправное, виновное (умышленное или неосторожное) действие или бездействие физического лица или противоправное действие или бездействие юридического лица, за которое Кодексом предусмотрена административная ответственность.
5. К административным правонарушениям, выявляемым органам государственной архитектурно-строительной инспекции относятся следующие правонарушения:
1) производство проектных, изыскательских, строительных, мелиоративных и других видов работ, создающих угрозу для существования памятников истории и культуры ( статья 130 Кодекса);
2) повреждение территорий при производстве строительных и ремонтных работ ( статья 230 Кодекса);
3) выполнение предпроектных, изыскательских, проектных, строительно-монтажных работ, производство и применение строительных материалов, деталей и конструкций с нарушением требований законодательства и государственных нормативов в сфере архитектурно-строительной деятельности ( статья 231 Кодекса);
4) нарушение требований утвержденных строительных норм и проектных документов при производстве строительно-монтажных и ремонтно-восстановительных работ ( статья 232 Кодекса);
5) производство строительных, строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ при возведении и реконструкции объектов без утвержденной в установленном порядке проектной документации ( статья 233 Кодекса);
6) нарушение правил оформления исполнительной технической документации, предусмотренные нормативными документами, при производстве строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ, по возведению и реконструкции объектов, изготовлению строительных материалов, изделий и конструкций ( статья 234 Кодекса);

7) белгiленген тәртiппен сараптамадан өткiзiлмеген немесе құрылыс жұмыстарын жүргiзу құқығына рұқсатсыз объектiлердi салу, қайта жаңғырту және күрделi жөндеу (Кодекстің  235-бабы );
8) объектiлер мен кешендердi пайдалануға берудiң белгiленген тәртiбiн бұзу (Кодекстің  236-бабы );
9) заңсыз құрылыс (Кодекстің  237-бабы );
10) тұрғын үй-жайларды заңсыз қайта жабдықтау және қайта жоспарлау (Кодекстің  238-бабы );
11) белгiленген тәртiпте пайдалануға енгiзiлмеген объектiлер мен кешендердi пайдалану (Кодекстің  239-бабы );
12) су айдындарының жай-күйiне әсер ететiн заңсыз құрылыс (Кодекстің  278-бабы );
13) орманның жай-күйiне және оны ұдайы молайтуға зиянды ықпал етуге әкеп соғатын объектiлердi салу және пайдалану (Кодекстің  291-бабы );
14) лицензиялау ережелерi мен нормаларын бұзу (Кодекстің  357-2-бабы );
15) қалалар мен елдi мекендердiң аумақтарын көрiктендiру ережелерiн бұзу, сондай-ақ қалалық инфрақұрылым объектiлерiн бұзу (Кодекстің  387-бабы );
16) байланыс құрылыстарын заңсыз салу (Кодекстің  499-бабы ).
6. Әкімшілік жауаптылықта болуға тиіс тұлғалар:
1) ақыл-есі дұрыс, әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кезде он алты жасқа толған жеке адам;
2) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында әкімшілік құқық бұзушылық жасаған заңды тұлғалар.
Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасы заңнамасынан, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында белгіленген мемлекеттік нормативтік талаптарды, шарттар мен шектеулерден ауытқуға жол бере әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған шетелдiктер, шетелдiк заңды тұлғалар және азаматтығы жоқ адамдар жалпы негiздерде әкiмшiлiк жауаптылықта болуға тиiс.
7. Мемлекеттік сәулет-құрылыс органдарының лауазымды тұлғалары әкімшілік жауаптылыққа қызметтік міндеттерін орындамауына немесе тиісті дәрежеде орындамауына байланысты әкімшілік жауаптылыққа тартылады. Мұндай мән-жайлар болмаған кезде әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалуына кінәлі лауазымды адам жалпы негіздерде жауаптылықта болуға тиіс.
3. Әкімшілік жаза және әкімшілік-құқықтық
ықпал ету шаралары
8. Әкімшілік жаза мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясының лауазымды тұлғалары әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін қолданатын мемлекеттік мәжбүрлеу шарасы болып табылады және осындай құқық бұзушылық жасаған адамның  Кодексте көзделген құқықтары мен бостандықтарынан айыруға немесе оларды шектеуге саяды.

7) строительство, реконструкция и капитальный ремонт объектов, не прошедших в установленном порядке экспертизу, или без разрешения на право производства строительных работ ( статья 235 Кодекса);
8) нарушение установленного порядка ввода объектов и комплексов в эксплуатацию ( статья 236 Кодекса);
9) незаконное строительство ( статья 237 Кодекса);
10) незаконное переоборудование и перепланировка жилых помещений ( статья 238 Кодекса);
11) эксплуатация объектов и комплексов, не введенных в установленном порядке в эксплуатацию ( статья 239 Кодекса);
12) незаконное строительство, влияющее на состояние водоемов (статья  278 Кодекса);
13) Строительство и эксплуатация объектов, приведших к вредному воздействию на состояние и воспроизводство лесов (статья  291 Кодекса);
14) нарушение правил и норм лицензирования ( статья 357-2 Кодекса);
15) нарушение правил благоустройства территорий городов и населенных пунктов, а также разрушение объектов городской инфраструктуры ( статья 387 Кодекса);
16) незаконное строительство сооружений связи ( статья 499 Кодекса);
6. Административной ответственности подлежат:
1) физическое вменяемое лицо, достигшее ко времени совершения административного правонарушения шестнадцатилетнего возраста;
2) юридические лица совершившее административное правонарушение в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Иностранцы, иностранные юридические лица, лица без гражданства, совершившие на территории Республики Казахстан административные правонарушения, связанные с допущениями и отклонениями от норм законодательства, государственных нормативных требований, условий и ограничений, установленных в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан, подлежат административной ответственности на общих основаниях.
7. Должностные лица органов архитектурно-строительной инспекции привлекаются к административной ответственности при условии совершения административного правонарушения в связи с неисполнением или ненадлежащим исполнением им служебных обязанностей. При отсутствии этого обстоятельства должностное лицо, виновное в совершении административного правонарушения, подлежит ответственности на общих основаниях.
3. Административное взыскание и меры
административно-правового воздействия
8. Административное взыскание является мерой государственного принуждения, применяемой должностными лицами органов архитектурно-строительной инспекции за совершение административного правонарушения, и заключается в предусмотренном Кодексом лишении или ограничении прав лица, совершившего такое нарушение.

9. Құрылыс саласында әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін жеке адамдарға мынадай әкімшілік жазалары қолданылуы мүмкін:
1) ескерту жасау;
2) әкімшілік айыппұл салу;
3) сәулет-құрылыс, қала құрылысы мен құрылыс саласында белгіленген бір қызмет түріне берілген лицензияның, арнайы рұқсаттың қолданылуын тоқтата тұру;
4) өз бетімен салынып жатқан немесе салынған құрылысты мәжбүрлеп бұзып тастау.
Әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін заңды тұлғаларға 1)-4)-тармақшаларында аталған әкімшілік жазалар, сондай-ақ сәулет-құрылыс, қала құрылысы мен құрылыс қызметі саласында заңды тұлғаның қызметін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу қолданылуы мүмкін.
10. Ескерту, әкімшілік айыппұл салу тек негізгі әкімшілік жазалар ретінде ғана қолданылуы мүмкін.
Ескерту әкімшілік жаза қолдануға уәкілетті құрылыс және сәулет-құрылыс бақылау органдарының (лауазымды адамның) жасалған құқық бұзушылыққа ресми түрде теріс баға беруінен және жеке немесе заңды тұлғаны құқыққа қарсы мінез-құлыққа жол беруге болмайтындығы туралы сақтандырудан тұрады.
Ескерту жазбаша түрде жасалады.
11. Әкімшілік айыппұл (бұдан әрі - айыппұл) - құрылыс саласында әкімшілік құқық бұзушылық үшін мемлекеттік сәулет-құрылыс органдарымен Кодекс баптарымен көзделген ретте және мөлшерде  әкімшілік жаза қолдану кезінде қолданылып жүрген заңдарға сәйкес белгіленген айлық есептік көрсеткіштің белгілі бір мөлшеріне сай келетін дәрежеде салынатын ақшалай жаза.
12. Айыппұл заңдарда белгіленген тәртіппен мемлекеттік бюджет кірісіне өндіріп алынады.
Сәулет-құрылыс, қала құрылысы мен құрылыс субъектісімен (әрі қарай - субъект) екі және одан да көп әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кезде әрбір құқық бұзушылыққа жеке-жеке әкімшілік жаза қолданылады.
Егер субъект бірнеше әкімшілік құқық бұзушылық жасап, ол істерді бір судья, мемлекеттік сәулет-құрылыс органдарының лауазымды адамы қараса, бұл адамға белгілі бір түрдегі жазалар қолданылған жағдайда, жазаның түпкілікті бір мөлшерін жазаның осы түрі үшін осы Кодексте белгіленген үш еселенген ең жоғарғы шегінен асыруға болмайды.
13. Әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жаза қолданылған адам әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының орындалуы аяқталған күннен бастап бір жылдың ішінде осы жазаға ұшырады деп есептеледі.
Созылып кеткен әкімшілік құқық бұзушылық кезінде адам әкімшілік құқық бұзушылық анықталған күннен бастап екі ай өткеннен кейін әкімшілік жауаптылыққа тартылуға тиіс.
Егер Кодекстің  69-бабының бірінші және үшінші бөліктерінде аталған мерзімдер аяқталғанға дейін адам жазадан әкімшілік құқық бұзушылық жасаса, әкімшілік құқық бұзушылық үшін жаза қолдану мерзімінің өтуіне үзіліс жасалады. Мұндай жағдайларда мерзімдерді есептеу жаза әкімшілік құқық бұзушылық анықталған кезден басталады.
Ескерту. Белгiлi бiр әрекеттiң бiрыңғай құрамының үздiксiз жүзеге асырылуымен сипатталатын және оны анықтаған кезде аяқталмаған құқық бұзушылық созылып кеткен құқық бұзушылық деп танылады.

9. За совершение административного правонарушения в области строительства к физическому лицу могут применяться следующие административные взыскания:
1) предупреждение;
2) административный штраф;
3) приостановление действия лицензии, специального разрешения на определенный вид деятельности в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности;
4) принудительный снос самовольно возводимого или возведенного строения.
К юридическим лицам за совершение административных правонарушений могут применяться административные взыскания, указанные в подпункте 1)-4), а также приостановление или запрещение деятельности юридического лица в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
10. Предупреждение, административный штраф могут применяться только в качестве основных административных взысканий.
Предупреждение состоит в официальной даче органом (должностным лицом) строительства и архитектурно-строительного контроля, уполномоченным налагать административное взыскание, отрицательной оценки совершенного правонарушения и предостережение физического или юридического лица о недопустимости противоправного поведения.
Предупреждение выносится в письменной форме.
11. Административный штраф (далее - штраф) есть денежное взыскание, налагаемое за административное правонарушение в области строительства, государственными органами архитектурно-строительной инспекции в случаях и пределах, предусмотренных статьями Кодекса, в размере, соответствующем определенному количеству месячного расчетного показателя, устанавливаемого в соответствии с законодательным актом, действующим на момент наложения административного взыскания.
12. Штраф взыскивается в доход государственного бюджета в установленном законодательством порядке.
При совершении одним субъектом архитектурной, градостроительной и строительной деятельности (далее - субъект), двух или более административных правонарушений административное взыскание налагается за каждое правонарушение в отдельности.
Если субъект совершил несколько административных правонарушений, которые рассматриваются одним и тем же судьей, должностным лицом государственной архитектурно-строительной инспекции, то в случае наложения на этот субъект взысканий одного и того же вида, окончательный размер взыскания не может превышать трехкратного максимального предела, установленного Кодексом для данного вида взыскания.
13. Субъект, на которого наложено административное взыскание за административное правонарушение, считается подвергнутым данному взысканию в течение года со дня окончания исполнения постановления о наложении административного взыскания.
При длящемся административном правонарушении субъект не подлежит привлечению к административной ответственности по истечении двух месяцев со дня обнаружения административного правонарушения.
Течение срока наложения взыскания за административное правонарушение прерывается, если до истечения сроков, указанных в частях первой и третьей  статьи 69 Кодекса, субъект совершит новое административное правонарушение. Исчисление срока в этих случаях начинается с момента обнаружения нового административного правонарушения.
Примечание. Длящимся признается правонарушение, которое характеризуется непрерывным осуществлением единого состава определенного деяния и не завершено к моменту его обнаружения.

4. Мемлекеттік сәулет-құрылыс
инспекциясының өкілеттігі
14. Мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясының органдары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі жүргізуді  Кодекстің 33-  35-тарауларында белгіленген тәртіппен және шартта жүзеге асырады.
15. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғауға:
1) уәкiлеттi лауазымды адамның әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау фактiсiн тiкелей анықтауы;
2) құқық қорғау органдарынан, сондай-ақ басқа да мемлекеттiк органдардан, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарынан түскен материалдар;
3) жеке және заңды тұлғалардың хабарламалары немесе мәлiмдемелерi, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарындағы хабарламалар себеп болады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық белгiлерiн көрсететiн жеткiлiктi деректердiң болуы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғау үшiн негiздеме болады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалғаны туралы хаттама жасалған немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғау туралы прокурор қаулы шығарған кезден бастап әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қозғалған болып саналады.
16. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамада ( 1-қосымша ) оның жасалған күнi мен орны, хаттаманы жасаған адамның лауазымы, аты-жөнi; ic қозғалған тұлға туралы мәлiметтер; әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың жасалған орны, уақыты мен мәнi; Кодекстiң ерекше бөлiмiнiң аталған құқық бұзушылық үшiн әкiмшiлiк жауаптылық көзделетiн бабы; егер олар бар болса, куәлардың аты-жөнi, мекен-жайы; өзiне қатысты iс қозғалған жеке адамның не заңды тұлғаның заңды өкiлiнiң түсiнiктемесi; егер ол әкiмшiлiк құқық бұзушылықты анықтау және көрсету кезiнде пайдаланылса, метрологиялық тексерудiң атауы, нөмiрi, күнi, техникалық құралдың айғақтары; iстi шешу үшiн қажеттi өзге де мәлiметтер көрсетiледi, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау фактiсiн растайтын құжаттар қоса берiледi.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалған кезде өздерiне қатысты iс қозғалған жеке адамға немесе заңды тұлғаның заңды өкiлiне, сондай-ақ iс жүргiзудiң басқа да қатысушыларына олардың Кодексте көзделген құқықтары мен мiндеттерi түсiндiрiлiп, бұл туралы хаттамада белгi жасалады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға оны жасаған адам және әкiмшiлiк бұзушылық жасаған адам немесе заңды тұлғаның заңды өкiлi қол қояды. Куәлар болған кезде, сондай-ақ куәгерлер қатысқан жағдайда хаттамаға сол адамдар да қол қояды.
Өздерiне қатысты iс қозғалған жеке адамға немесе заңды тұлғаның заңды өкiлiне әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамамен танысуға мүмкiндiк берiлуге тиiс. Аталған адамдар хаттаманың мазмұны бойынша түсiнiктеме беруге және ескерту жасауға, сондай-ақ оған қол қоюдан өзiнiң бас тарту себебiн баяндауға құқылы, олар осы хаттамаға қоса тiркеледi. Бұл адамдар әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда хаттамаға тиiстi жазба жасалады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалғаннан кейiн, оның көшiрмесi қолхат алынып, өздерiне қатысты iс қозғалған жеке тұлғаға, заңды тұлғаның заңды өкiлiне дереу тапсырылады.

4. Полномочия государственной
архитектурно-строительной инспекции
14. Производство по делам об административных правонарушениях осуществляется органами государственной архитектурно-строительной инспекции в порядке и условиях, установленных  главами 33 -  35 Кодекса.
15. Поводами для возбуждения дела об административном правонарушении в области строительства являются:
1) непосредственное обнаружение уполномоченным должностным лицом факта совершения административного правонарушения;
2) материалы, поступившие из правоохранительных органов, а также других государственных органов, органов местного самоуправления;
3) сообщения или заявления физических и юридических лиц, а также сообщения в средствах массовой информации.
Основанием для возбуждения дела об административном правонарушении является наличие достаточных данных, указывающих на признаки административного правонарушения.
Дело об административном правонарушении считается возбужденным с момента составления протокола о совершении административного правонарушения или вынесения прокурором постановления о возбуждении дела об административном правонарушении.
16. В протоколе об административном правонарушении (приложение 1) указываются дата и место его составления, должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол; сведения о лице, в отношении которого возбуждено дело; место, время совершения и существо административного правонарушения; статья особенной части Кодекса, предусматривающая административную ответственность за данное правонарушение; фамилии, имена, отчества, адреса свидетелей, если они имеются; объяснение физического лица либо законного представителя юридического лица, в отношении которого возбуждено дело; название, регистрационный номер юридического лица, филиала, представительства и иные сведения, необходимые для разрешения дела.
При составлении протокола об административном правонарушении физическому лицу или законному представителю юридического лица, в отношении которых возбуждено дело, а также другим участникам производства по делу разъясняются их права и обязанности, предусмотренные Кодексом, о чем делается отметка в протоколе.
Протокол подписывается лицом, его составившим, и лицом, совершившим административное правонарушение, или представителем юридического лица, представительства. При наличии свидетелей, а также в случаях участия понятых, протокол подписывается также этими лицами.
Физическому лицу или законному представителю юридического лица, в отношении которых возбуждено дело, должна быть предоставлена возможность ознакомления с протоколом об административном правонарушении. Указанные лица вправе представлять объяснения и замечания по содержанию протокола, а также изложить мотивы своего отказа от его подписания, которые прилагаются к этому протоколу. В случае отказа этих лиц от подписания протокола об административном правонарушении в нем производится соответствующая запись.
Физическому лицу, законному представителю юридического лица, в отношении которых возбуждено дело, копия протокола об административном правонарушении вручается под расписку немедленно после его составления.

17. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалу фактiсi ашылғаннан кейiн дереу жасалады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың мән-жайларын, өзiне қатысты iс қозғалған жеке адамның өз басын немесе заңды тұлға туралы мәлiметтердi және заңды тұлғаның заңды өкiлiнiң жеке басын қосымша анықтау талап етiлген жағдайларда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама құқық бұзушылық анықталған кезден бастап үш тәулiк iшiнде жасалады.
18. Әкiмшiлiк бұзушылық туралы хаттама қарау үшiн әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға уәкiлдiк берiлген судьяға, органға (лауазымды адамға) жасалған кезден бастап үш тәулiк iшiнде жiберiледi.
19. Хаттаманы құқығы жоқ адам жасаған, хаттама дұрыс жасалмаған және iстiң басқа материалдары дұрыс ресiмделмеген жағдайларда, сондай-ақ Кодекстiң  646-бабының 4) тармақшасында көзделген өзге де жағдайларда хаттаманың және басқа материалдардың кемшiлiктерi оларды әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қараушы судья, орган (лауазымды адам) алған күннен бастап үш тәулiктен аспайтын мерзiмде жойылады. Түзетiлген хаттама және iстiң басқа материалдары оларға енгiзiлген өзгерiстерiмен қоса әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қараушы судьяға, органға (лауазымды адамға) кемшiлiктерi жойылған күннен бастап бiр тәулiк iшiнде қайта жiберiледi.
20. Мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясының органдары Кодекстің  538 ,  568-баптарына сәйкес Кодекстің  130 ,  230 ,  231 (бірінші бөлігімен),  234 ,  235 (бірінші бөлігімен),  236 ,  238 ,  239 ,   278 (екінші бөлігімен),  291 ,  357-2 (бірінші бөлігімен),  387 ,   499 баптарымен көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтарды қарайды.
21. Соттармен қаралатын Кодекстің  231 (екінші бөлігімен),  232 ,  233 ,  235 (екінші бөлігімен),  237 ,  278 (бірінші бөлігімен) көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органдарының лауазымды тұлғалары:
1) республикалық маңызы бар құрылыс объектілері бойынша - мемлекеттік құрылыс инспекторларымен;
2) жергілікті маңызы бар құрылыс объектілері бойынша - ведомстволық бағынысты аумақтағы мемлекеттік құрылыс инспекторларымен жасалады.
22. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға:
1) республикалық маңызы бар құрылыс объектілері бойынша - Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік құрылыс инспекторы мен оның орынбасарлары;

17. Протокол об административном правонарушении составляется немедленно после выявления факта совершения административного правонарушения.
В случаях, когда требуется дополнительное выяснение обстоятельств административного правонарушения, личности физического лица или сведений о юридическом лице и личности законного представителя юридического лица, в отношении которых возбуждается дело, протокол об административном правонарушении составляется в течение трех суток с момента выявления правонарушения.
18. Протокол об административном правонарушении в течение трех суток с момента составления направляется для рассмотрения судье, органу (должностному лицу), уполномоченному рассматривать дело об административном правонарушении.
19. В случаях, когда протокол составлен неправомочным лицом, при неправильном составлении протокола и оформлении других материалов дела, а также в иных случаях, предусмотренных подпунктом 4)  статьи 646 Кодекса, недостатки протокола и других материалов устраняются в срок не более трех суток со дня их получения от судьи, органа (должностного лица), рассматривающего дело об административном правонарушении. Исправленный протокол и другие материалы дела с внесенными в них изменениями повторно направляются судье, органу (должностному лицу), рассматривающему дело об административном правонарушении, в течение суток со дня устранения недостатков.
20. Органы государственной архитектурно-строительной инспекции согласно  статей 538 ,  568 Кодекса, рассматривают административные правонарушения предусмотренные  статьями 130 ,  230 ,   231 (частью первой),  234 ,  235 (частью первой),  236 ,  238 ,  239 ,    278 (частью второй),  291 ,  357-2 (частью первой),  387 ,  499 Кодекса, за следующие административные правонарушения.
21. По делам об административных правонарушениях, предусмотренных  статьями 231 (часть вторая),  232 ,  233 ,  235 (часть вторая),  237 ,  278 (часть первая) Кодекса, рассматриваемым судами, протоколы об административных правонарушениях составляются должностными лицами органов архитектурно-строительной инспекции:
1) государственными строительными инспекторами - по объектам строительства республиканского значения;
2) государственными строительными инспекторами на подведомственной территории - по объектам строительства местного значения.
22. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
1) по объектам строительства республиканского значения - Главный государственный строительный инспектор Республики Казахстан и его заместители;

2) жергілікті маңызы бар құрылыс объектілері бойынша - облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) мемлекеттік құрылыс инспекторлары құқылы.
23. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс оның жасалған жері бойынша қаралады.
24. Мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органының лауазымды тұлғасы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға әзiрлеу кезiнде мына мәселелердi:
1) бұл iстi қарау өзiнiң құзыретiне жататынын;
2) бұл iстi лауазымды адамның қарау мүмкiндiгiн болдырмайтын мән-жайлардың болуын;
3) Кодексте көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама мен басқа хаттамалардың дұрыс жасалғанын, сондай-ақ iстiң өзге де материалдарының дұрыс ресiмделгенiн;
4) iс жүргiзудi болдырмайтын мән-жайлардың, сондай-ақ адамды әкiмшiлiк жауапқа тартпауға мүмкiндiк беретiн мән-жайлардың болуын;
5) өтiнiштердiң және бас тартудың болуын;
6) осы Кодекстiң  584 588-баптарында аталған адамдарға iс қаралатын орын мен уақыт туралы хабарланғанын анықтайды.
25. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс қарауға берiлген мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органының лауазымды тұлғасы, егер ол адам:
1) жауапқа тартылып отырған адамның немесе жәбiрленушiнiң, олардың заңды өкiлдерiнiң, қорғаушысының немесе өкiлiнің туысы болса;
2) iстiң шешiлуiне жеке басы, тiкелей немесе жанама түрде мүдделi болса, бұл iстi қарай алмайды.
Нұсқаулықтың осы тармағында көзделген мән-жайлар болған кезде мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органының лауазымды тұлғалары өзiнiң бас тартатыны туралы мәлiмдеуге мiндеттi.
Нұсқаулықтың осы тармағында көзделген мән-жайлар болған кезде өзi жөнiнде iс жүргiзiлiп жатқан адам, жәбiрленушi, жеке және заңды тұлғаның заңды өкiлдерi, қорғаушысы мен өкiлi, прокурор мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органының лауазымды тұлғаларынан бас тартатындығын мәлiмдеуге құқылы.
Өздiгiнен бас тарту, олардан бас тарту туралы мәлiмдеме мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органының жоғары тұрған лауазымды адамына берiледi, ол оны түскен күннен бастап бiр тәулiк iшiнде қарап, мәлiмдеменi қанағаттандыру туралы не оны қанағаттандырудан бас тарту туралы ұйғарым шығарады.
26. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарауға әзiрлеу кезiнде мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органының лауазымды тұлғасы мынадай шешiм қабылдайды:
1) iстi қарайтын уақыт пен орын тағайындау туралы;
2) iс бойынша адамдарды шақыру, қажеттi қосымша материалдарды сұрап алдыру туралы;

2) по объектам строительства местного значения - главные государственные строительные инспекторы областей (города республиканского значения, столицы).
23. Дело об административном правонарушении рассматривается по месту его совершения.
24. Должностное лицо органа архитектурно-строительной инспекции при подготовке к рассмотрению дела об административном правонарушении выясняет следующие вопросы:
1) относится ли к его компетенции рассмотрение данного дела;
2) имеются ли обстоятельства, исключающие возможность рассмотрения данного дела должностным лицом органа архитектурно-строительной инспекции;
3) правильно ли составлен протокол об административном правонарушении и другие протоколы, предусмотренные Кодексом, а также оформление иных материалов дела;
4) имеются ли обстоятельства, исключающие ответственность по делу, а также обстоятельства, позволяющие не привлекать лицо к административной ответственности;
5) имеются ли ходатайства и отводы;
6) извещены ли о месте и времени рассмотрения дела лица, указанные в статьях  584 -  588 Кодекса.
25. Должностное лицо органа архитектурно-строительной инспекции, на рассмотрение которого передано дело об административном правонарушении не может рассматривать данное дело в случаях, если это лицо:
1) является родственником лица, привлекаемого к ответственности, или потерпевшего, их законных представителей, защитника или представителя;
2) лично, прямо или косвенно заинтересовано в разрешении дела.
При наличии обстоятельств, предусмотренных данным пунктом настоящей Инструкции, должностные лица органов архитектурно-строительной инспекции обязаны заявить о самоотводе в соответствии с действующим законодательством.
При наличии обстоятельств, предусмотренных данным пунктом настоящей Инструкции, лицо, в отношении которого ведется производство по делу, защитник и представитель, прокурор вправе заявить отвод должностному лицу органа архитектурно-строительной инспекции.
Заявление о самоотводе, отводе подается вышестоящему должностному лицу органа архитектурно-строительной инспекции, который рассматривает его в течение суток со дня поступления, и по результатам рассмотрения выносит определение об удовлетворении заявления либо об отказе в его удовлетворении.
26. Должностное лицо органа архитектурно-строительной инспекции при подготовке к рассмотрению дела об административном правонарушении принимает следующие решения:
1) о назначении времени и места рассмотрения дела;
2) о вызове лиц, истребовании необходимых дополнительных материалов по делу. В случае необходимости также назначает экспертизу;

3) iстi қарауды кейiнге қалдыру туралы;
4) құқығы жоқ адамдар хаттама жасаған және iстiң басқа материалдарын ресiмдеген, хаттама дұрыс жасалмаған және iстiң басқа материалдары дұрыс ресiмделмеген не тапсырылған материалдар толық болмаған, iстi қарау кезiнде оны толықтыру мүмкiн емес жағдайларда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы және iстiң басқа материалдарын хаттама жасаған органға (лауазымды адамға) керi қайтару туралы;
5) егер бұл iстi қарау өзiнiң құзыретiне жатпаса не судьядан, лауазымды адамнан бас тарту туралы ұйғарым шығарылса, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы және iстiң басқа материалдарын ведомстволық бағыныстылық бойынша қарауға беру туралы;
6) Кодекстiң  642-бабына сәйкес iстi мәнi бойынша қарауға беру туралы;
7) Кодекстiң  580 581-баптарында көзделген мән-жайлар болған кезде iс жүргiзудi қысқарту туралы.
27. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер iстi қарауға құқылы органмен (лауазымды адаммен) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы және iстiң басқа материалдарын алған күннен бастап он бес күн мерзiмде қаралады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жүргiзуге қатысушылардан өтiнiштер түскен жағдайда не iстiң мән-жайларын қосымша анықтау қажет болған кезде iстiң қаралу мерзiмiн iстi қараушы орган (лауазымды адам) бiр айдан аспайтын мерзімге ұзартуы мүмкiн.
28. Мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органының лауазымды тұлғалары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауды Кодекстің   648-бабында көзделген өздерінің өкілеттіктері шегінде жүргізеді.
29. Мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органының уәкілетті лауазымды тұлғасы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарап мына қаулылардың бiрiн шығарады:
1) әкiмшiлiк жаза қолдану туралы;
2) iс жүргiзудi қысқарту туралы;
3) iстi осы әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн өзге түрде немесе мөлшерде жаза қолдануға құқылы лауазымды адамның қарауына беру туралы.
30. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiндегi қаулыда ( 2-қосымша ):
1) қаулыны шығарған мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органының лауазымды адамының лауазымы, аты-жөнi;
2) iстiң қаралған күнi мен орны;
3) өзiне қатысты iс қаралған тұлға туралы мәлiметтер;

3) об отложении рассмотрения дела;
4) о возвращении протокола об административном правонарушении и других материалов дела в орган, составивший протокол, в случаях составления протокола и оформления других материалов дела неправомочными лицами, неправильного составления протокола и оформления других материалов дела либо неполноты представленных материалов, которая не может быть восполнена при рассмотрении дела;
5) о передаче протокола об административном правонарушении и других материалов дела на рассмотрение по подведомственности, если рассмотрение данного дела не относится к его компетенции либо вынесено определение об отводе должностного лица органа архитектурно-строительной инспекции;
6) о передаче дела для рассмотрения по существу в соответствии со  статьей 642 Кодекса;
7) о прекращении производства при наличии обстоятельств, предусмотренных  статьями 580 -  581 Кодекса.
Решения, предусмотренные подпунктами 1)-6) настоящего пункта данной Инструкции, выносятся в виде определения.
Решение, предусмотренное подпунктом 7) настоящего пункта данной Инструкции, выносится в виде постановления.
27. Дела об административных правонарушениях рассматриваются в пятнадцатидневный срок со дня получения органом (должностным лицом), правомочным рассматривать дело, протокола об административном правонарушении и других материалов дела.
В случае поступления ходатайств от участников производства по делу об административном правонарушении либо при необходимости дополнительного выяснения обстоятельств дела срок рассмотрения дела может быть продлен органом (должностным лицом), рассматривающим дело, но не более чем на один месяц.
28. Должностные лица органов архитектурно-строительной инспекции осуществляют рассмотрение дел об административном правонарушении в соответствии со  статьей 648 Кодекса в пределах своих полномочий.
29. Рассмотрев дело об административном правонарушении, уполномоченное должностное лицо органа архитектурно-строительной инспекции выносит одно из следующих постановлений:
1) о наложении административного взыскания;
2) о прекращении производства по делу;
3) о передаче дела должностному лицу, правомочному налагать за данное административное правонарушение взыскание иного вида или размера.
30. В постановлении по делу об административном правонарушении (приложение 2) должны быть указаны:
1) должность, фамилия и инициалы должностного лица органа архитектурно-строительной инспекции, вынесшего постановление;
2) дата и место рассмотрения дела;
3) сведения о лице, в отношении которого рассмотрено дело;

4) қаралатын iс бойынша iс жүргiзу тiлi;
5) Кодекстiң әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн жауаптылық көзделетiн бабы;
6) iстi қарау кезiнде анықталған мән-жайлар;
7) iс бойынша шешiм;
8) қаулыға шағым беру тәртiбi мен мерзiмi көрсетiлуге тиiс.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiндегi қаулы дәлелдi болуы тиiс.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiндегi қаулыға қаулы шығарған мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органының лауазымды адамы қол қояды.
31. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс жөнiндегi қаулы iс қаралып бiткен соң дереу хабарланады.
Қаулының көшiрмесi өзi арнап шығарылған жеке адамға немесе заңды тұлғаның заңды өкiлiне, сондай-ақ олардың сұрауы бойынша жәбiрленушiге, жеке адамның заңды өкiлiне дереу тапсырылады. Аталған адамдар болмаған жағдайда қаулының көшiрмесi ол шығарылған күннен бастап үш күн iшiнде жiберiледi.
32. Мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органының лауазымды тұлғасы әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды анықтаған кезде тиiстi ұйымға және лауазымды адамдарға оларды жою жөнiнде шаралар қолдану туралы ұсыныс енгiзедi.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулыға Кодекспен көзделген тәртіппен мүдделі тұлғалар шағым бере алады, сондай-ақ прокурор наразылық келтiре алады.
5. Әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылардың
орындалуы
33. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулы:
1) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулы, егер оған шағым берiлмесе немесе наразылық келтiрiлмесе, шағым беру үшiн белгiленген мерзiм бiткеннен кейiн;
2) шағым, наразылық бойынша ұйғарым шығарылғаннан кейiн дереу, сондай-ақ Кодекстiң  664-бабында көзделген жағдайда қаулы шығарылғаннан кейiн заңды күшiне енедi.
Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулы ол заңды күшiне енген сәттен бастап орындалуға жатады.
34. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыны орындауға жолдау қаулы шығарған мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органының лауазымды адамына жүктеледі.
Қаулы оны орындайтын органға (лауазымды адамға) ол заңды күшіне енген күннен бастап бір тәулік ішінде жіберіледі.
35. Әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулыны Кодексте белгіленген тәртіппен уәкілетті органдар орындайды.
36. Ескерту түріндегі әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыны Кодекстің  652-бабына сәйкес қаулының көшірмесін тапсыру немесе жіберу жолымен қаулыны шығарған мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органының лауазымды адамы орындайды.

4) статья Кодекса, предусматривающая ответственность за административное правонарушение;
5) обстоятельства, установленные при рассмотрении дела;
6) решение по делу;
7) порядок и сроки обжалования постановления.
Постановление по делу об административном правонарушении должно быть мотивированным.
Постановление по делу об административном правонарушении подписывается должностным лицом органа архитектурно-строительной инспекции, вынесшим постановление.
31. Постановление по делу об административном правонарушении объявляется немедленно по окончанию рассмотрения дела.
Копия постановления немедленно вручается физическому лицу или законному представителю юридического лица, в отношении которых оно вынесено, а также потерпевшему, законному представителю физического лица по их просьбе. В случае отсутствия указанных лиц копия постановления высылается в течение трех дней со дня его вынесения.
32. Должностное лицо органа архитектурно-строительной инспекции, рассматривающее дело при установлении причин и условий, способствующих совершению административного правонарушения, вносит в соответствующую организацию и должностным лицам представление о принятии мер по их устранению.
Постановление по делу об административном правонарушении может быть обжаловано заинтересованными лицами, а также опротестовано прокурором, в порядке и сроки, установленные Кодексом.
5. Исполнение постановлений о наложении
административных взысканий
33. Постановление по делу об административном правонарушении вступает в законную силу:
1) после истечения срока, установленного для обжалования срока (десяти дней) постановления по делу об административном правонарушении, если оно не было обжаловано или опротестовано;
2) немедленно после вынесения определения по жалобе, протесту, а также вынесения постановления в случае, предусмотренном   статьей 664 Кодекса.
Постановление о наложении административного взыскания подлежит исполнению с момента вступления его в законную силу.
34. Обращение постановления о наложении административного взыскания к исполнению возлагается на должностное лицо органов архитектурно-строительной инспекции, вынесшее постановление.
Постановление направляется органу (должностному лицу), уполномоченному приводить его в исполнение в течение суток со дня вступления его в законную силу.
35. Постановление о наложении административного взыскания приводится в исполнение уполномоченными на то органами в порядке, установленном Кодексом.
36. Постановление о наложении административного взыскания в виде предупреждения исполняется должностным лицом органа архитектурно-строительной инспекции, вынесшим постановление, путем вручения или направления копии постановления в соответствии со  статьей 652 Кодекса.

37. Әкімшілік жауапқа тартылған адам айыппұлды әкімшілік айыппұл салу туралы қаулының заңды күшіне енген күнінен не Кодекстің   701-бабында көзделген кейінге қалдыру мерзімі өткен күннен бастап отыз тәуліктен кешіктірмей төлеуге тиіс.
Әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін салынған айыппұлды мемлекеттік бюджетке белгіленген тәртіппен жеке адам енгізеді немесе заңды тұлға аударады.
Жеке адамға және заңды тұлғаға айыппұл салу туралы қаулыны мәжбүрлеп орындау Кодекстің  708 ,  709-баптарында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Айыппұл салу туралы айыппұл жазасы толық жүргізілген қаулы оның орындалғаны туралы белгі қойылып, қаулыны шығарған органға (лауазымды адамға) қайтарылады.
6. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы
істер жөнінде іс жүргізу
38. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамалар Кодекстің  635-бабының талаптарына сәйкес жасалады.
39. Мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органының басшылары бланкілерді уақытында дайындауды және алуды қамтамасыз етуге, сондай-ақ оларды сақтау және мақсат бойынша пайдалану үшін бақылауды жүзеге асыруға міндетті.
40. Әкімшілік жауапқа тартылатын құқық бұзушыларға жасалған хаттаманың, актінің журналдары мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органының басшысының бұйрығымен белгіленген жауапты адамда сақталуға тиіс және бау өткізілуге, нөмірленуге және сол органның мөрімен бекітілуге тиіс. V095855
41. Іс жүргізу мен есеп жүргізудің жай-күйі үшін жауапкершілік тиісті  мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органының басшысына жүктеледі.
Мемлекеттік сәулет-құрылыс
инспекциясы органдарымен
әкімшілік құқық бұзушылық
туралы істерді жүргізу
жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы
хаттама
____________________                  ___» ____________200 __ жыл
(жасалған жері)
Менімен_____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(хаттаманы жасаған мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органы
____________________________________________________________________
қызметкерінің қызметі мен аты-жөні)
«Әкімшілік құқық бұзушылық туралы» Қазақстан Республикасының
Кодексінің (әрі қарай - ӘҚБК)  636-бабының негізінде
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(әкімшілік құқық бұзушылық жасаған тұлға туралы мәлiметтер)
қатысты осы хаттама жасалынды
АНЫҚТАДЫМ:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалған жері, уақыты мен мәні)
аталған бұзушылықтар ӘҚБК________________________________ баптарына
сәйкес жауаптылыққа әкеп соғады.
ӘҚБК  584-бабына сәйкес өзi жөнiнде әкiмшiлiк құқық бұзушылық
туралы iс жүргiзiлiп жатқан адам хаттамамен және iстiң басқа да
материалдарымен танысуға, түсiнiктеме беруге, хаттаманың мазмұны
мен ресiмделуi жөнiнде ескертулер жасауға, дәлелдемелер табыс
етуге, өтiнiш және қарсылық мәлiмдеуге, қорғаушының заң көмегiн
пайдалануға, iс қаралғанда ана тiлiнде немесе өзi бiлетiн тiлде
сөйлеуге, егер iс жүргiзiлiп отырған тiлдi бiлмесе, аудармашының
қызметiн пайдалануға; iс жүргiзудi қамтамасыз ету шараларының
қолданылуына, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға және iс
жөнiндегi қаулыға шағымдануға, сондай-ақ өзiне ӘҚБК берiлген өзге
де iс жүргiзу құқықтарын пайдалануға құқылы.
Жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның заңды өкілінің түсіндірмесі:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жоғарыда аталғанның негізінде ӘҚБК  640-бабына сәйкес осы хаттама
қосымша материалдармен бірге әкімшілік жаза қолдану үшін
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарайтын сот, уәкілді орган
___________________________________________________жіберіледі.
(лауазымды тұлға)
Хаттаманы __________________________________________________________
(мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы органы
__________________________________________________________жасады.
қызметкерінің қолы мен аты-жөні)
Хаттамамен таныстым:
_____________________________________________________________
(жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның заңды өкілінің қолы)
Хаттамаға ескертулер мен толықтырулар жоқ (бар)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның заңды өкілінің қолы)
Хаттама куәлардың (куәгерлердің) қатысуымен жасалынды:
1.__________________________________________________________________
2.__________________________________________________________________
(куәлардың (куәгерлердің) аты-жөні мен адресі)
ӘҚБК  594 ,  595-бабына сәйкес куәлардың (куәгерлердің)
құқықтары мен міндеттері таныстырылды:
1.__________________________________________________________________
2.__________________________________________________________________
(куәлардың (куәгерлердің) қолы)
Хаттаманың көшірмесі алынды, құқықтар мен міндеттер түсіндірілді:
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның заңды өкілінің қолы)
Хаттамаға қосымша:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(қосымша материалдардың атауы)
Мемлекеттік сәулет-құрылыс инспекциясы
органдарымен әкімшілік құқық бұзушылық
туралы істерді жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
2-қосымша
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша
қаулы
____________________                   «___» ____________200 __ жыл
(іс қаралған жер)
Менімен_____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымды тұлғаның қызметі мен аты-жөні)
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы»Қазақстан Республикасының
Кодексінің (әрі қарай - ӘҚБК)  568-бабының негізінде
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(әкімшілік құқық бұзушылық жасаған тұлға туралы мәлiметтер)
қатысты жасалынған__________________________________________хаттама
(хаттаманың жасалынған уақыты, сериясы мен N)
__________________________________________________________қаралды.
(әкімшілік құқық бұзушылық туралы қосымша материалдар)
Қаралатын iс бойынша iс жүргiзу тiлi болып _____________ белгіленді.
АНЫҚТАЛҒАНЫ:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(істі қарау барысында анықталған мән-жайлар мен әкімшілік құқық
____________________________________________________________________
бұзушылыққа жауаптылық белгілейтін ӘҚБК бабы)
ӘҚБК  650-бабына сәйкес
ШЕШІМ ЕТТІМ:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(өзіне қатысты іс қаралған тұлға туралы мәлiметтер)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау нәтижесінде
____________________________________________________________________
қабылданған шешім)

37. Штраф должен быть уплачен лицом, привлеченным к административной ответственности не позднее тридцати суток со дня вступления постановления о наложении административного штрафа в законную силу либо со дня истечения отсрочки, предусмотренной  статьей 701 Кодекса.
Штраф, наложенный за совершение административного правонарушения, вносится физическим лицом или перечисляется юридическим лицом в государственный бюджет в установленном законодательством порядке.
Принудительное исполнение постановления о наложении штрафа на физических и юридических лиц, производится в порядке, установленном  статьями 708 ,  709 Кодекса.
Постановление о наложении штрафа, по которому взыскание штрафа произведено полностью, с отметкой об исполнении возвращается органу (должностному лицу), вынесшему постановление.
6. Ведение делопроизводства по делам
об административных правонарушениях
38. Протоколы об административных правонарушениях составляются с учетом требований  статьи 635 Кодекса.
39. Руководители органов государственной архитектурно-строительной инспекции обязаны обеспечить своевременное изготовление и получение бланков, а также осуществлять контроль за их хранением и использованием по назначению.
40. Журналы учета предписаний, протоколов, актов, составленных на правонарушителей, привлекаемых к административной ответственности, должны храниться у ответственного лица, определенного приказом руководителя органов государственной архитектурно-строительной инспекции и должны быть прошнурованы, пронумерованы и скреплены печатью того же органа. V095855
41. Ответственность за состояние делопроизводства и учета возлагается на руководителя государственной архитектурно-строительной инспекции.
Приложение 1
к Инструкции по производству дел
об административных правонарушениях
органами государственной
архитектурно-строительной
инспекции
Протокол
об административном правонарушении
N _____ серия _________________
___________________________         "___"____________ 200__ года
(место составления)
Мною __________________________________________________________,
_______________________________________________________________
(должность и Ф.И.О. сотрудника органа
_______________________________________________________________
архитектурно-строительной инспекции составившего протокол)
__________________________________________________________
действующим в соответствии со  ст. 636 Кодекса Республики
Казахстан "Об административных правонарушениях" от 30 января
2001 года (далее - КоАП), составлен настоящий протокол
в отношении ____________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(сведения о лице, совершившем административное правонарушение)
УСТАНОВИЛ:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(место, время совершения
________________________________________________________________
и существо административного правонарушения)
указанные нарушения влекут ответственность в соответствии со
ст.ст.
____________________________________________________________ КоАП
Согласно  статье 584 КоАП, лицо, в отношении которого
ведется производство по делу об административном правонарушении,
вправе знакомиться с протоколом и другими материалами дела,
давать объяснения, делать замечания по содержанию и оформлению
протокола, представлять доказательства, заявлять ходатайства и
отводы, пользоваться юридической помощью защитника, при
рассмотрении дела выступать на родном языке или языке, которым
владеет, и пользоваться услугами переводчика, если не владеет
языком, на котором ведется производство; обжаловать применение
мер обеспечения производства по делу, протокол об
административном правонарушении и постановление по делу, а также
пользоваться иными процессуальными правами, предоставленными ему
КоАП.
Объяснение физического лица либо законного представителя
юридического лица: _____________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
На основании вышеизложенного данный протокол вместе
с прилагаемыми материалами для наложения административного
взыскания согласно  ст. 640 КоАП, подлежит направлению - в
________________________________________________________________
(суд, органу (должностному лицу), уполномоченному рассматривать
________________________________________________________________
дело об административном правонарушении)
Протокол составил:
________________________________________________________________
(ФИО, подпись сотрудника органа
________________________________________________________________
архитектурно-строительной инспекции)
С протоколом ознакомлен:________________________________________
(подпись физического лица либо
________________________________________________________________
законного представителя юридического лица)
Замечания и дополнения к протоколу не имею (имею)
_____________________________________
________________________________________________________________
(подпись физического лица
________________________________________________________________
либо законного представителя юридического лица)
Протокол составлен в присутствии свидетелей:
1. _____________________________________________________________
2. _____________________________________________________________
(Ф.И.О, адреса свидетелей)
С правами и обязанностями свидетелей в соответствии со
ст. 594 КоАП ознакомлены:
подписи свидетелей:
1. _____________
2. _____________
Копию протокола получил, с правами и обязанностями ознакомлены:
________________________________________________________________
(подпись физического лица либо законного
________________________________________________________________
представителя юридического лица)
К протоколу прилагается:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(наименование прилагаемых документов)
Приложение 2
к Инструкции по производству дел
об административных правонарушениях
органами государственной
архитектурно-строительной
инспекции
Постановление
по делу об административном правонарушении
N ________ серия ________________
____________________________       "___"____________ 200__ года
(место рассмотрения дела)
Мною __________________________________________________________,
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(должность и Ф.И.О. должностного лица)
_______________________________________________________________
действующим в соответствии  ст. 568 Кодекса Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях" от 30 января 2001 года
(далее - КоАП), рассмотрен протокол
________________________________________________________________
(N, серия и дата составления протокола)
_________________________________________________________________
(приложенные к нему материалы об административном правонарушении)
в отношении
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(сведения о лице, в отношении которого рассмотрено дело)
_________________________________________________________________
Языком производства по делу определен:___________________________
УСТАНОВЛЕНО:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(статья КоАП, предусматривающая ответственность за
_________________________________________________________________
административное правонарушение и обстоятельства,
_________________________________________________________________
установленные при рассмотрении дела)
в соответствии  статьей 650 КоАП
РЕШИЛ:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(сведения о лице, в отношении которого рассмотрено дело)
_________________________________________________________________
принятое решение по результатам рассмотрения дела
_________________________________________________________________
об административном правонарушении)

ӘҚБК  655 пен  657-баптарына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық
туралы қаулыға қаулы көшiрмесi тапсырылған күннен бастап он күн
iшiнде, ал егер осы Кодекстiң  584 588-баптарында аталған адамдар
iстi қарауға қатыспаса, оны алған күннен бастап жоғары тұрған
органға (жоғары тұрған лауазымды адамға) немесе орган (лауазымды
адам) тұрған жер бойынша мамандандырылған аудандық және оған
теңестiрiлген әкiмшiлiк сотқа шағым берiлiп, наразылық келтiрiлуi
мүмкiн.
Ескерту: ӘҚБК  707-бабымен көзделген мерзім өткеннен кейін
құқық бұзушыға ӘҚБК  708 ,  709-баптарында көзделген шаралар
қолданылады.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(қаулыны шығарған лауазымды тұлғаның аты-жөні, қызметі, қолы )
Қаулының көшірмесі алынды, құқықтар мен міндеттер түсіндірілді:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның заңды өкілінің қолы)

Согласно  ст. 655 и  ст. 657 КоАП постановление по делу об
административном правонарушении может быть обжаловано,
опротестовано в вышестоящий орган (вышестоящему должностному
лицу) или специализированный районный и приравненный к нему
административный суд по месту нахождения органа (должностного
лица) в течение 10 дней со дня вручения копии постановления, а в
случае, если лица, указанные  в статьях 584 588 настоящего
Кодекса, не участвовали в рассмотрении дела, - со дня ее
получения.
Примечание: по истечении срока, установленного  ст. 707
КоАП к нарушителю применяются меры, установленные ст.  ст. 708 ,
709 КоАП.
_________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность должностного лица,
_________________________________________________________________
вынесшего постановление, подпись)
копию постановления получил (а):
_________________________________________________________________
(подпись физического лица либо законного
_________________________________________________________________
представителя юридического лица)