Сәйкестікті растау, өнімнің шыққан елін анықтау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2006 жылғы 20 шілдедегі N 305 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 14 тамызда тіркелді. Тіркеу N 4340. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің м.а. 2009 жылғы 9 қазандағы N 274 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің м.а. 2009.10.09 N 274 бұйрығымен.
Ескерту: Мәтін бойынша "стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды", "стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторлар", "стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудитор" деген сөздер "сәйкестікті растау, өнімнің шыққан елін анықтау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды", "Сәйкестікті растау, өнімнің шыққан елін анықтау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторлар", "Сәйкестікті растау, өнімнің шыққан елін анықтау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудитор" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сәйкестікті растау, өнімнің шыққан елін анықтау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау және аттестаттау, сондай-ақ сарапшы-аудитор аттестатын беру, тоқтату немесе жоққа шығару Ережесі бекітілсін.
2. Қоса беріліп отырған Сәйкестікті растау, өнімнің шыққан елін анықтау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
3. "Сәйкестікті растау, өнімнің шыққан елін анықтау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау және аттестаттау Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті Төрағасының 2005 жылғы 22 сәуірдегі N 118 (N 3597 нөмірімен 2005 жылғы 27 сәуірде нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген, 2005 жылғы қыркүйектегі N 18 Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған)  бұйрығы күшін жойды деп есептелсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау Төраға орынбасары Талғат Амангелдіұлы Момышевқа жүктелсін.

О некоторых вопросах аттестации экспертов-аудиторов по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации
Приказ Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустриии торговли Республики Казахстан от 20 июля 2006 года N 305. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 августа 2006 года N 4340. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 9 октября 2009 года № 274
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и торговли РК от 09.10.2009 № 274 (порядок введения в действие см. п. 5).
Сноска. По всему тексту слова "экспертов-аудиторов по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации", "эксперты-аудиторы по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации", "эксперт-аудитор по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации" заменены словами "экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара и аккредитации", "эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара и аккредитации", "эксперт-аудитор по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара и аккредитации" - приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
В соответствии с  Законом Республики Казахстан "О техническом регулировании"  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки и аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара и аккредитации, а также выдачи, приостановки или аннулирования аттестата эксперта-аудитора.
2. Утвердить прилагаемые квалификационные требования к кандидатам в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара и аккредитации.
3. Признать утратившим силу  Приказ Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 22 апреля 2005 года N 118 "Об утверждении Правил подготовки и аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара и аккредитации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 27 апреля 2005 года под N 3597, опубликованный: Бюллетень нормативных правовых актов Республики Казахстан, сентябрь 2005 г., N 18).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Заместителя Председателя Момышева Талгата Амангельдиевича.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрлігінің
Техникалық реттеу және метрология
комитеті Төрағасының
2006 жылғы 20 шілдедегі N 305
бұйрығымен бекітілген
Сәйкестікті растау, өнімнің шыққан елін анықтау және
аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау және
аккредиттеу, сондай-ақ сарапшы-аудитор аттестатын беру,
тоқтату немесе жоққа шығару
Ережесі
Осы ереже "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  7-бабы екінші абзацының 11) тармақшасына,  16-бабы 4-тармағына сәйкес әзірленген және Сәйкестікті растау, өнімнің шыққан елін анықтау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау және аттестаттау тәртібін, сондай-ақ сарапшы-аудитор аттестатын беру, тоқтату немесе күшін жою тәртібін белгілейді.
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережеде мынадай негізгі түсініктер пайдаланылады:
1) сәйкестікті растау, өнімнің шыққан елін анықтау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторлар (бұдан әрі - сарапшы-аудиторлар) - техникалық реттеу және метрология саласында уәкілетті орган бекіткен тәртіппен аттестатталған маман;
1-1) оқу орталығы - сәйкестікті растау, өнімнің шыққан елін анықтау және аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау және қайта даярлауды жүзеге асыру жөніндегі, уәкілетті орган ведомствосына қарасты кәсіпорында әрекет ететін орталық;
2) сарапшы-аудиторды аттестаттау - сарапшы-аудиторлардың құзыреттілігін уәкілетті орган белгілеген талаптарға сәйкес бағалау мен растау жөніндегі әрекет;
3) сарапшы-аудитордың құзыреттілігі - маманның стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөнінде жұмысты орындау үшін қажетті білімінің, машығының, дағдысының және жеке қасиеттерінің жиынтығы;
4) сарапшы-аудитор аттестаты - маманның көрсетілген аттестаттау саласында қызмет атқаруы үшін аттестатталғанын растайтын белгіленген үлгідегі құжат;
5) сарапшы-аудиторлыққа кандидат - уәкілетті орган комиссиясының қарауына өзін сарапшы-аудитор ретінде аттестаттауға қажетті барлық құжаттарды ұсынған маман.
6) аттестаттау саласы - құзыреттілігі аттестатпен расталған сарапшы-аудитордың бір бағыт шегіндегі қызмет саласы.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя
Комитета по техническому
регулированию и метрологии
Министерства индустрии
и торговли
Республики Казахстан
от 20 июля 2006 года N 305
Правила подготовки и аттестации экспертов-аудиторов
по подтверждению соответствия, определению страны происхождения
товара и аккредитации, а также выдачи, приостановки или
аннулирования аттестата эксперта-аудитора.
Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 11) второго абзаца  статьи 7 , пунктом 4  статьи 16 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" и определяют порядок подготовки и аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара и аккредитации, а также порядок выдачи, приостановки или аннулирования аттестата эксперта-аудитора.
1. Общие положения
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) эксперт-аудитор по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара и аккредитации (далее - эксперт-аудитор) - специалист, аттестованный в порядке, установленном уполномоченным органом в области технического регулирования и метрологии (далее - уполномоченный орган);
1-1) учебный центр - центр по осуществлению подготовки и переподготовки экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара и аккредитации;
2) аттестация эксперта-аудитора - деятельность по оценке и подтверждению компетентности экспертов-аудиторов, установленным уполномоченным органом требованиям;
3) компетентность эксперта-аудитора - совокупность знаний, умений, навыков и личных качеств специалиста, необходимых для выполнения им работ по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации;
4) аттестат эксперта-аудитора - документ установленного образца подтверждающий, что специалист аттестован для осуществления деятельности в указанной области аттестации;
5) кандидат в эксперты-аудиторы - специалист, представивший на рассмотрение комиссии уполномоченного органа все необходимые документы для его аттестации в качестве эксперта-аудитора;
6) область аттестации - сфера деятельности эксперта-аудитора в пределах одного направления, компетентность которого подтверждена аттестатом.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .

2. Аттестатталған және белгілеген біліктік талаптарына жауап беретін мамандар уәкілетті орган құрған комиссияның ұсынысы бойынша сарапшы-аудиторлар бола алады.
3. Сарапшы-аудиторларды аттестаттау мынадай қызмет бағыттары бойынша жүргізіледі:
1) өнімнің, процестердің, қызмет көрсету мен менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау,
2) тауардың шыққан елін анықтау,
3) сәйкестікті растау жөніндегі органдарды және сынақ зертханаларын (орталықтарын) аккредиттеу.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
4. Өнімнің, қызмет көрсетудің және менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторлар қызметінің ұсынылған бағыттары осы Ереженің  1-қосымшасында берілген.
2. Сарапшы-аудиторларды даярлау
5. Техникалық реттеу саласында сарапшы-аудиторларды кәсіби даярлауды және қайта даярлауды ұйымдастыруды уәкілетті орган жүзеге асырады.
5-1. Оқу өткізу үшін оқу орталығында:
1) ұйым басшысы бекіткен және техникалық реттеу саласындағы
уәкілетті органмен келісілген типтік оқу бағдарламалары;
2) типтік және ұйым бекіткен негізде әзірленген оқыту бағдарламалары;
3) бекітілген типтік және оқыту бағдарламаларына сәйкес оқыту процесін жүргізу үшін жабдықталған үймараты;
4) оқыту процесін ұйымдастыру жұмыс тәжірибесі бар білікті
персоналы;
5) іс-әрекеттің бағыттары бойынша сарапшы-аудитор біліктілігі немесе дәріс беру саласында жұмыс тәжірибесі бар оқытушы қызметкерлері;
6) өтінім берушілерді даярлау және біліктілігін арттыру мәселелері бойынша көкейкестілендірілген нормативтік құжаттар қоры;
7) енгізілген сапа менеджменті жүйесі болуы керек.
Ескерту: 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
6. Сәйкестікті растау жөніндегі органдарды және сынақ зертханаларын аккредиттеумен, менеджмент жүйесін сертификаттаумен байланысты бағыттар бойынша машықтану теориялық оқу курсы аяқталған сәттен бастап екі жылдан кешіктірмей, басқа бағыттар бойынша бір жылдың ішінде жүргізіледі.
7. Машықтану жетекшісі ретінде Қазақстан Республикасының сарапшы-аудиторы атағы бар, осы сапада сарапшы-аудиторға кандидаттың машықтанатын бағыты бойынша кемі екі жыл жұмыс істеген маман тағайындалады.
Машықтанудан өту базасында машықтанудан өткізу қарастырылған ұйымның шешімі негізінде жүзеге асырылады.

2. Экспертами-аудиторами могут быть специалисты аттестованные и отвечающие квалификационным требованиям, установленным уполномоченным органом, по представлению созданной им аттестационной комиссии (далее - Комиссии).
3. Аттестация экспертов-аудиторов проводится по следующим направлениям деятельности:
1) подтверждение соответствия продукции, процессов, услуг и систем менеджмента;
2) определение страны происхождения товара;
3) аккредитация органов по подтверждению соответствия и испытательных лабораторий (центров).
Сноска. Пункт 3 в редакции -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
4. Рекомендуемые направления деятельности экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия продукции, услуг и систем менеджмента представлены в  приложении 1 настоящих Правил.
2. Подготовка экспертов-аудиторов
5. Организация профессиональной подготовки и переподготовки экспертов-аудиторов в области технического регулирования осуществляется уполномоченным органом.
5-1. Для проведения обучения учебный центр должен иметь:
1) типовые учебные программы, утвержденные руководителем организации и согласованные с уполномоченным органом в области технического регулирования;
2) программы обучения, разработанные на основании типовых и утвержденные организациями;
3) оборудованное помещение для проведения учебного процесса в соответствии с утвержденными типовыми и учебными программами;
4) квалифицированный персонал с опытом работы организации учебного процесса;
5) преподавательский персонал, имеющий квалификацию экспертов-аудиторов по направлениям деятельности и имеющий опыт работы в области преподавания;
6) фонд актуализированных нормативных документов по вопросам подготовки и повышения квалификации заявителей;
7) внедренную систему менеджмента качества.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 5-1 -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
6. Стажировки по направлениям, связанным с аккредитацией органов по подтверждению соответствия и испытательных лабораторий (центров), сертификацией систем менеджмента должны проводиться не позднее, чем в течение двух лет с момента завершения курса теоретического обучения, по другим направлениям - в течение одного года.
7. В качестве руководителя стажировки назначается специалист, имеющий звание эксперта-аудитора Республики Казахстан, работающий в данном качестве не менее двух лет по тому направлению, по которому стажируется кандидат в эксперты-аудиторы.
Прохождение стажировки осуществляется на основании решения (приказа) организации, на базе которой предусмотрено проведение стажировки.

8. Қазақстан Республикасында аттестаттаудың жаңа салалары бойынша сарапшы-аудиторларды машықтандыру үшін жағдай болмаған жағдайда машықтандыру жетекшісін тағайындау туралы шешімді ұйым басшысы отыз күн ішінде уәкілетті органның келісімі бойынша қабылдайды.
9. Машықтандыру саны:
1) тауардың шыққан елін анықтау - төрт машықтану (құжаттарды әзірлеу, дайындау және сараптама жүргізуді қоса);
2) менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторлар үшін - жалпы ұзақтығы жиырма жұмыс күнінен артық болмайтын кем дегенде төрт машықтану (құжаттаманы талдауды, тексерулерге қатысуды және олар жөнінде есеп беруді құрастыруды қоса);
3) өнім мен қызмет көрсетудің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторлар үшін - кемі бес машықтану (әр түрлі сызбалар бойынша сертификаттау жұмыстарына қатысуды қоса);
4) сәйкестікті растау жөніндегі органдарды, сынақ зертханаларын (орталықтарын) аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторлар үшін - сәйкестікті растау жөніндегі органдарды және/немесе сынақ зертханаларын (орталықтарын) аттестаттық зерттеу жөніндегі комиссия жұмысына қатысуды қоса, кемі төрт машықтану болуы тиіс.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
10. Білім, теориялық және практикалық дайындық аттестаттаудың мәлімделген саласына сәйкес келуі тиіс.
11. Мамандардың тәжірибесіне, біліміне, меңгерген арнайы курсына, біліктілігін көтеруге және өткен машықтануына байланысты маман қызметтің бір немесе бірнеше бағыттарына аттестаттала алады.
3. Сарапшы-аудиторларды аттестаттау, қайта
аттестаттау жүргізу, аттестаттарын беру,
тоқтату және жоққа шығару тәртібі
12. Сарапшы-аудитор ретінде аттестатталуға үміткер кандидат Комиссияға өтініш, жеке карточка, сарапшы-аудитордың теориялық даярлықтан өткені туралы куәліктің нотариалдық расталған көшірмесін және білімі туралы дипломын, машықтанудан өткені туралы есеп және еңбек еткен қызметін растайтын құжаттар беруі тиіс.
Жеке карточканың және мінездеме-пікірі бар машықтанудан өткені туралы есеп беру нысандары осы  ереженің 2 және  3 қосымшаларымен бекітілген.
13. Комиссия уәкілетті органның бірінші басшысы немесе оны алмастырушы тұлға бекіткен Сарапшы-аудиторларды аттестаттау жөніндегі комиссия туралы ережеге сәйкес әрекет етеді.
14. Сарапшы-аудиторларды аттестаттау үш кезеңмен жүргізіледі:
1) берілген құжаттардың түгелдігін тексеру;
2) Комиссияның шешім қабылдауы;

8. При отсутствии в Республике Казахстан условий для стажировки экспертов-аудиторов по новым областям аттестации, решение о назначении руководителя стажировки принимается руководителем организации по согласованию с уполномоченным органом в течении тридцати дней.
9. Количество стажировок должно быть не менее, для экспертов-аудиторов по:
1) определению страны происхождения товара - четырех стажировок (включая разработку, подготовку и проведение экспертизы документов);
2) сертификации систем менеджмента - не менее четырех стажировок, общей продолжительностью не менее двадцати рабочих дней (включая анализ документации, участие в проверках и составление отчетов о них);
3) подтверждению соответствия продукции и услуг - не менее пяти стажировок (включая участие в работах по сертификации по различным схемам);
4) аккредитации органов по подтверждению соответствия, испытательных лабораторий (центров) - не менее четырех стажировок, включая участие в работе комиссии по аттестационному обследованию органов по подтверждению соответствия и/или испытательных лабораторий (центров).
Сноска. В пункт 9 внесены изменения -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
10. Образование, теоретическая и практическая подготовка должны соответствовать заявляемой области аттестации.
11. В зависимости от опыта, образования, освоенного специалистами специального курса, повышения квалификации и пройденных стажировок специалист может быть аттестован в одном или нескольких направлениях деятельности.
3. Порядок проведения аттестации,
продления, выдачи, приостановки и
аннулирования аттестатов экспертов-аудиторов
12. Кандидат, претендующий на аттестацию в качестве эксперта-аудитора должен представить в Комиссию заявление, личную карточку, нотариально удостоверенные копии удостоверения о прохождении теоретической подготовки кандидата в эксперты-аудиторы и диплома об образовании, отчеты о прохождении стажировок и документы, подтверждающие трудовую деятельность.
Формы личной карточки и отчета о прохождении стажировки с отзывом-характеристикой утверждены  приложениями 2 и настоящих Правил.
13. Комиссия действует в соответствии с утвержденным первым руководителем уполномоченного органа или лицом, исполняющим его обязанности, Положением о Комиссии по аттестации экспертов-аудиторов.
14. Аттестации экспертов-аудиторов проводится в три этапа:
1) проверка комплектности представленных документов;
2) вынесение решения Комиссии;

3) сарапшы-аудитор аттестатын рәсімдеу және оны мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің тізбесіне тіркеу.
Құжаттарды қараудың және сарапшы-аудиторларды аттестаттау нәтижелері туралы уәкілетті органның шешім қабылдауының жалпы мерзімі уәкілетті органға келіп түскен күнінен бастап бір айдан артық болмауы тиіс.
15. Оң шешім қабылданған жағдайда сарапшы-аудиторлыққа кандидатқа аттестат беріледі. Аттестатқа уәкілетті органның бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды.
16. Берілген аттестат тіркелген уақытынан бастап үш жыл бойы жарамды.
17. Теріс шешім қабылданған жағдайда Комиссия сарапшы-аудиторлыққа кандидатқа себебі негізделіп бас тарту қағазын жібереді.
Материалдарды Комиссияға қайтадан жіберу бас тартуды алғаннан кейін үш айдан ерте емес мерзімде жүзеге асырылады.
18. Аттестаттың жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін кемі бір ай ішінде сарапшы-аудитор Комиссияға аттестаттың жарамдылық мерзімін созу туралы өтініш жіберуі тиіс.
Аттестаттың жарамдылық мерзімі ұзартылған жағдайда сарапшы-аудитор Комиссияға өтініш, жеке карточкасын, сарапшы-аудитор аттестатының көшірмесін, сарапшы-аудитордың біліктілігін арттыру туралы куәліктің және білімі туралы дипломның нотариалдық расталған көшірмесін, осы Ереженің  4-қосымшасына сәйкес сарапшы-аудитордың сәйкес бағыттарда және аттестаттау салаларында атқарған қызметтері туралы есеп және сарапшы-аудитордың біліктілігін растайтын құжаттар беруі тиіс.
Біліктілігін растау үшін сарапшы-аудитор:
өнімнің (көрсетілетін қызметтің) сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудитор - жылына кемі үш тексеру;
тауардың шыққан елін анықтау жөніндегі сарапшы-аудитор - жылына кемі бес сараптама немесе үш құжатты әзірлеу;
сәйкестікті растау жөніндегі органдар мен сынақ зертханаларын (орталықтарын) аккредиттеу жөніндегі сарапшы - аудитор - жылына кемі үш тексеріс жүргізуі немесе жүргізуге қатысуы керек.
Есепке сарапшы-аудитор мен сарапшы-аудитор жұмыс істейтін ұйым басшысы қол қоюы керек. Ақпараттың растығы мен сапалы орындалуына сарапшы-аудитор жауап береді.
Біліктілікті арттыру курстарында оқу үш жылда кемі бір рет жүргізілуі тиіс.
Қайта аттестаттаудан оң нәтиже алынған жағдайда Аттестаттың жарамдылық мерзімі үш жылға ұзартылады. Бұл жағдайда сарапшы-аудиторға бұрынғы тіркеу нөмірі сақталған жаңа Аттестат беріледі.
Аттестаттың жарамдылық мерзімін ұзарту туралы өтінішті қарау мерзімі өтініш түскен күннен бастап бір айдан артық болмауы тиіс.
Ескерту: 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.

3) оформление аттестата эксперта-аудитора и его регистрация в реестре государственной системы технического регулирования.
Общий срок рассмотрения документов и принятия решения уполномоченным органом о результатах аттестации экспертов-аудиторов не должен превышать одного месяца со дня поступления документов в уполномоченный орган.
15. При положительном решении кандидату в эксперты-аудиторы выдают аттестат. Аттестат подписывает первый руководитель уполномоченного органа или лицо, исполняющее его обязанности.
16. Выданный аттестат действителен в течение трех лет с момента его регистрации.
17. При отрицательном решении Комиссия направляет кандидату в эксперты-аудиторы отказ с обоснованием его причин.
Повторное направление материалов на Комиссию осуществляется не ранее шести месяцев после получения  отказа.
18. Не менее чем за один месяц до истечения срока действия аттестата эксперт-аудитор должен направить в Комиссию заявление о продлении срока действия аттестата.
При продлении срока действия аттестата эксперт-аудитор должен представить в Комиссию заявление, личную карточку, копию аттестата эксперта-аудитора, нотариально удостоверенную копию удостоверения о повышении квалификации эксперта-аудитора и диплома об образовании, отчет о деятельности эксперта-аудитора в соответствующих направлениях и областях аттестации согласно  приложению 4 к настоящим Правилам.
Для подтверждения квалификации эксперт-аудитор должен проводить или участвовать в проведении:
эксперт-аудитор по подтверждению соответствия продукции (услуг) - не менее трех проверок в год;
эксперт-аудитор по определению страны происхождения товара - не менее пяти экспертиз или разработки трех документов в год;
эксперт-аудитор по аккредитации органов по подтверждению соответствия и испытательных лабораторий (центров) - участие в проведении не менее трех проверок в год.
Отчет должен быть подписан экспертом-аудитором и руководителем организации, где работает эксперт-аудитор. Ответственность за достоверность информации  и качественное исполнение несет эксперт-аудитор.
Обучение на курсах повышения квалификации должно проводиться не реже одного раза в три года.
При положительных результатах срок действия Аттестата продлевается на три года. При этом эксперту-аудитору выдают новый Аттестат с сохранением прежнего регистрационного номера.
Срок рассмотрения заявления о продлении срока действия аттестата не должен превышать одного месяца со дня поступления.
Сноска. В пункт 18 внесены изменения -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .

19. Теріс нәтиже алынған, сондай-ақ аттестаттың жарамдылық мерзімін ұзарту үшін құжаттар белгіленген мерзімде берілмеген жағдайда сарапшы-аудитор Қазақстан Республикасының техникалық реттеу жүйесінің сарапшы-аудиторлар мемлекеттік тізілімнен шығарылады.
20. Уәкілетті орган мынадай жағдайларда:
1) өтініш берушінің бастамасы бойынша;
2) сарапшы-аудитордың аттестатының жарамдылық мерзімі ішінде сәйкестікті растау, тауардың шыққан елін анықтау және аккредиттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілер талаптарын бұзғандығы анықталған жағдайда;
3)  алынып тасталды ;
Осы тармақта қарастырылған жағдайларда уәкілетті орган сарапшы-аудитор аттестатының қолданысын тоқтату туралы бұйрық шығарады, сарапшы-аудитордың аттестатын қолданудың тоқтатылғаны туралы хабарламамен бірге бұйрықтың көшірмесі үш күн ішінде сарапшы-аудитор жұмыс істейтін ұйымға жіберіледі.
Сарапшы-аудитор жұмыс істейтін ұйым басшылығы хабарлама алған күннен бастап сарапшы-аудиторға аттестатының қолданысы тоқтатылған мерзім ішінде аттестаттың сәйкесті бағытында жұмыстарды орындауға тиым салуы қажет.
Ескерту: 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
21. Аттестаттың қолданысы тоқтатылған мерзім аяқталғаннан кейін сарапшы-аудитор оқудан және осы Ереженің 9-тармағында көрсетілген машықтану санымен машықтанудан өтуі, уәкілетті органға сарапшы-аудитордың оқудан өткендігі туралы куәліктің нотариалдық расталған көшірмесіне беруі керек.
Талаптарды бұзушылық қайта анықталған жағдайда сарапшы-аудитордың аттестаты жоққа шығарылады.
22. Уәкілетті орган:
1) сарапшы-аудитордың аттестатының жарамдылығы тоқтатылған себептер қайтадан анықталған жағдайда;
2) сәйкестікті растау, тауардың шыққан елін анықтау және аккредиттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілер талаптарының сақталмауы;
3) стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі материалдарды дайындау кезінде біле тұра дүдамал және жалған ақпарат берген жағдайда сарапшы-аудитор аттестатының жарамдылығын жоққа шығаруға шешім қабылдайды.
Ескерту: 22-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
23. Осы ереженің 22-тармағында қарастырылған жағдайлар анықталса, уәкілетті орган сарапшы-аудитордың аттестатының жоққа шығарылғаны және мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің тізілімінен шығарылғаны туралы бұйрық шығарады. Бұйрықтың көшірмесі ол шығарылған күні сарапшы-аудитор жұмыс істейтін ұйымға жіберіледі.
Сарапшы-аудитор жұмыс істейтін ұйым басшылығы хабарлама алған күннен бастап сарапшы-аудиторға аттестаттаудың сәйкесті бағытында жұмыстар орындауға тиым салуы және уәкілетті органға үш күн ішінде сарапшы-аудитор аттестатын жіберуі керек.

19. При отрицательных результатах, а также при непредставлении документов на продление срока действия аттестата в установленный срок эксперт-аудитор исключается из государственного реестра экспертов-аудиторов государственной системы технического регулирования Республики Казахстан.
20. Уполномоченный орган принимает решение о приостановлении действия аттестата эксперта-аудитора сроком до шести месяцев в случаях:
1) по инициативе заявителя;
2) при выявлении нарушений требований нормативных правовых актов в области подтверждения соответствия, определения страны происхождения товара и аккредитации в течении срока действия аттестата эксперта-аудитора;
В случаях, предусмотренных настоящим пунктом, уполномоченный орган издает приказ о приостановлении действия аттестата эксперта-аудитора, копия приказа направляется в организацию, в которой работает эксперт-аудитор с уведомлением о приостановлении аттестата эксперта-аудитора в течение трех дней.
Руководству организации, в которой работает эксперт-аудитор, необходимо со дня получения уведомления запретить эксперту-аудитору выполнять работы в соответствующем направлении аттестации.
Сноска. В пункт 20 внесены изменения -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
21. После истечения срока приостановления действия аттестата эксперту-аудитору необходимо пройти обучение и стажировки в количестве, указанном в  пункте 9 настоящих Правил, представить в  уполномоченный орган нотариально удостоверенную копию удостоверения о прохождении обучения эксперта-аудитора и отчета о прохождении стажировки.
Повторное выявление нарушений влечет аннулирование аттестата эксперта-аудитора.
22. Уполномоченный орган принимает решение об аннулировании действия Аттестата экспертов-аудиторов в следующих случаях:
1) при повторном выявлении причин, по которым было приостановлено действие аттестата эксперта-аудитора;
2) несоблюдение требований нормативных правовых актов в области подтверждения соответствия, определения страны происхождения товара и аккредитации;
3) предоставление заведомо недостоверной и ложной информации при подготовке материалов по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации.
Сноска. В пункт 22 внесены изменения -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
23. При выявлении случаев, предусмотренных  пунктом 22 настоящих правил, уполномоченный орган издает приказ об аннулировании аттестата эксперта-аудитора и исключении из реестра государственной системы технического регулирования. Копия приказа, в день его издания, направляется в организацию, в которой работает эксперт-аудитор.
Руководству организации, в которой работает эксперт-аудитор, необходимо со дня получения уведомления запретить эксперту-аудитору выполнять работы в соответствующем направлении аттестации и направить в течение трех дней аттестат эксперта-аудитора в уполномоченный орган.

24. Мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің тізілімінен шығарылған сарапшы-аудитордан аттестаттауға қайта берген өтінішін сарапшы-аудитор аттестатының жоққа шығарылған күнінен бастап бір жыл өткен соң уәкілетті орган қабылдайды.
25. Өтініш беруші қабылданған шешімге шағым жасауға құқылы.
26. Сарапшы-аудитор аттестатын жоғалтқан жағдайда:
1) уәкілетті органның ресми баспа жарияланымында аттестаттың нөмірі, берілген күні мен жарамдылық мерзімі көрсетіліп, сарапшы-аудитордың аттестатын жарамсыз деп тану туралы мәліметтер жариялауы;
2) уәкілетті органға сарапшы-аудитордың аттестатын жарамсыз деп тану туралы және аттестаттың нөмірі, берілген күні, жарамдылық мерзімі көрсетілген аттестаттың телнұсқасын беру туралы өтініш беруі және өтінішке ереженің осы тармағының 1-тармақшасында қарастырылған мәліметтердің жарияланғанын растайтын құжатты қоса беруі қажет.
27. Аттестаттың телнұсқасы өтініш берілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде беріледі.
Сәйкестікті растау, өнімнің шыққан елін
анықтау және аккредиттеу жөніндегі
сарапшы-аудиторларды даярлау және
аттестаттау, сондай-ақ сарапшы-аудитор
аттестатын беру, тоқтату немесе жоққа
шығару ережесіне 1-қосымша
Ескерту: 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитетінің 2007 жылғы 29 наурыздағы  N 172 (қолданысқа енгізілу тәртібін  7-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
Өнімнің, қызмет көрсетудің және менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың қызметінің ұсынылатын бағыттары:
1. Өнімнің сәйкестігін растау:
1) автокөлік құралдары;
2) тұрмыстық химия;
3) медициналық мақсатқа арналған бұйымдар;
4) кабельдік;
5) жеңіл өнеркәсіп;
6) дәрілік заттар;
7) машина жасау;
8) металлургия;
9) минералды тыңайтқыштар;
10) мұнай;
11) қару (қызметтік-штаттық, азаматтық) және оған арналған оқ-дәрі;
12) парфюмерлік-косметикалық;
13) пиротехникалық;
14) тамақ өнеркәсібі;
15) радиотехникалық;
16) ауыл шаруашылық өндірісі;
17) байланыс құралдары;
18) телекоммуникация құралдары;
18-1) бағдарламалық құралдар және дерекқорлар;
19) құрылыс материалдары мен құрылыстар;
20) ағаш өңдеу тауарлары;
21) отындық шикізат;
22) химиялық;
23) электрондық;
24) электр-техникалық.
2. Көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін растау:
1) жанар-жағар май құю стансалары мен мұнай өнімдерінің базалары;
2) қонақ үй;
3) қоғамдық тамақтану;
4) сәйкестікті растау жөніндегі органдарды және сынақ зертханаларын (орталықтарын) аккредиттеу бойынша;
5) шаштараз;
6) автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
7) туристік және экскурсиялық;

24. Повторное заявление на аттестацию от эксперта-аудитора, исключенного из реестра государственной системы технического регулирования, принимается уполномоченным органом после истечения года с момента аннулирования аттестата эксперта-аудитора.
25. Заявитель вправе обжаловать принятое решение.
26. В случае утери аттестата эксперта-аудитора необходимо:
1) опубликовать в официальном печатном издании уполномоченного органа сведения о признании недействительным аттестата эксперта-аудитора с указанием номера, даты выдачи и срока действия аттестата;
2) подать заявление в уполномоченный орган о признании недействительным аттестата эксперта-аудитора и о выдаче дубликата аттестата с указанием номера аттестата, даты выдачи, срока действия и к заявлению приложить документ, подтверждающий опубликование сведений, предусмотренных подпунктом 1 настоящего пункта Правил.
27. Дубликат аттестата выдается в течение десяти календарных дней со дня подачи заявления.
Приложение 1
к Правилам подготовки и
аттестации экспертов-аудиторов
по стандартизации, подтверждению
соответствия и аккредитации,
а также выдачи, приостановки
или аннулирования аттестата
эксперта-аудитора
Сноска. Приложение 1 с изменениями -   приказом и.о. Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 29 марта 2007 года  N 172 .
Рекомендуемые направления деятельности экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия продукции, услуг и систем менеджмента:
1. Подтверждение соответствия продукции:
1) автотранспортных средств.
2) бытовой химии;
3) изделий медицинского назначения;
4) кабельной;
5) легкой промышленности;
6) лекарственных средств;
7) машиностроения;
8) металлургической;
9) минеральных удобрений;
10) нефтяной;
11) оружия (служебно-штатного, гражданского) и боеприпасов к
нему;
12) парфюмерно-косметической;
13) пиротехнической;
14) пищевой промышленности;
15) радиотехнической;
16) сельскохозяйственного производства;
17) средств связи;
18) средств телекоммуникаций;
18-1) программных средств и баз данных;
19) строительных материалов и конструкций;
20) товаров деревообработки;
21) топливного сырья;
22) химической;
23) электронной;
24) электротехнической;
2. Подтверждение соответствия услуг:
1) автозаправочных станций и баз нефтепродуктов;
2) гостиничных;
3) общественного питания;
4) по аккредитации органов по подтверждению соответствия и
испытательных лабораторий (центров);
5) парикмахерских;
6) технического обслуживания и ремонта автотранспортных
средств;
7) туристских и экскурсионных;

8) химиялық тазарту.
3. Менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау:
1) сапа менеджменті жүйесі;
2) қауіп-қатерді және сыни бақылау нүктелерін талдау негізінде тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі менеджменті жүйесі (ХАССП);
3) қоршаған ортаны қорғау менеджменті жүйесі;
4) еңбекті қорғау және кәсіби аурулардың алдын алу менеджменті жүйесі;
5) тамақ өнімдері қауіпсіздігі менеджментінің жүйесі.
Сәйкестікті растау, өнімнің шыққан
елін анықтау және аккредиттеу
жөніндегі сарапшы-аудиторларды
даярлау және аттестаттау, сондай-ақ
сарапшы-аудитор аттестатын беру,
тоқтату немесе жоққа шығару
ережесіне 2-қосымша
Сарапшы-аудитордың (сарапшы-аудиторлыққа кандидаттың)
жеке карточкасының нысаны
Суретке арналған орын
сарапшы-аудитордың (сарапшы-аудиторлыққа кандидаттың)
Жеке карточкасы
____________________________________________________________________
бойынша маманның аттестатталатын жүйе атауы
____________________________________________________________________
(аттестаттау саласы)
Толтырылған күні______________________________________________
1. Жеке деректер
Тегі _______________  Аты _______________Әкесінің аты_________
Туылған жылы ______________Жеке куәлігінің N__________________
Білімі  ______________________________________________________
Аяқтаған оқу мекемесінің атауы  ______________________________
Аяқтаған жылы_____________диплом N  __________________________
Диплом бойынша мамандығы______________________________________
Диплом бойынша біліктілігі____________________________________
Ғылыми деңгейі _______________________________________________
Аттестат _____________________________________________________
(сарапшы-аудитордың)
N    _______________ "____"_____200___ж. берілген
Аттестатталған күні___________________________________________
Жұмыс орны ___________________________________________________
Лауазымы   ___________________________жұмыс тел. _____________
Тұрғылықты мекен-жайы ________________________________________
2. Өндірістік қызметі:
Күні
Ұйым, лауазымы
Негізгі міндеттері
басталуы
аяқталуы
3.   Стандарттау, сәйкестікті растау және аккредиттеу жөніндегі
жұмыстарға қатысуы.
Тексеретін кәсіпорын (ұйым) атауы және мекен-жайы, орындалған жұмыстар атауы
Тексерілген (орындалған) күні
Тексеру (жұмыс) түрі
3.4 Біліктілікті арттыру
Күні
Оқу түрі
Мамандану
Куәлік N
Оқыту жұмысын жүргізген оқу орталығы
_____________________________       ____________________________
сарапшы-аудиторлыққа              сарапшы-аудитор қолы және
кандидаттың қолы                     қолының таралуы
Сәйкестікті растау, өнімнің шыққан
елін анықтау және аккредиттеу жөніндегі
сарапшы-аудиторларды даярлау және
аттестаттау, сондай-ақ сарапшы-аудитор
аттестатын беру, тоқтату немесе жоққа
шығару ережесіне 3-қосымша
Сипаттама-пікірмен бірге машықтанудан өткені
туралы есеп беру
Нысаны
Сарапшы-аудиторлыққа кандидаттың машықтанудан өткені туралы
N ____ ЕСЕП
_____________________________________________________________бойынша
(аттестаттау саласы)
____________________________________________________________________
(машықтанушы - кандидаттың тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
(есеп мәтіні)
Машықтанушы ____________________        _____________________
(қолы)                   (аты-жөні, тегі)
Машықтану басшының сипаттама - пікірі:
Бағалау саласы
Баға (қанағаттанарлық, қанағаттанғысыз)
Білімі:
Қазақстан Республикасы заңнамасының негіздері
Техникалық реттеу саласында негіз қалаушы нормативтік құжаттар
Жұмыстар мен тексерулерді жүргізу әдістері мен процедуралары, тексерілетін объектілерінің сипаттамалары, оларды бағалау әдістері мен тәсілдері, есептерді дайындау, қажетті құжаттар мен жұмыс нәтижелері бойынша қорытындылар
Білімін іс жүзінде пайдалана алуы
Жеке қасиеттерін іске асыруы
Жалпы бағасы
Машықтану басшысы,
____________________________________________________________________
(сарапшы-аудитор, тегі, аты, әкесінің аты, аттестаттың тіркелген
нөмірі, қызмет бағыты, лауазымы, жұмыс орны, жұмыс өтілі)
____________________________________________________________________
(қолы, қолының таралуы)
Ұйым басшысы
____________________________________________________________________
(қолы, қолының таратылуы)
М.О
Ескерту:
Есеп мәтінінде:

8) химической чистки.
3. Подтверждение соответствия систем менеджмента:
1) система менеджмента качества;
2) система менеджмента безопасности пищевых продуктов на
основе анализа риска и критических контрольных точек
(ХАССП);
3) система менеджмента охраны окружающей среды;
4) система менеджмента охраны труда и предупреждения
профессиональных заболеваний;
5) система менеджмента безопасности пищевых продуктов.
Приложение 2
к Правилам подготовки и
аттестации экспертов-аудиторов
по стандартизации, подтверждению
соответствия и аккредитации, а
также выдачи, приостановки
или аннулирования аттестата
эксперта-аудитора
Форма личной карточки эксперта-аудитора
(кандидата в эксперты-аудиторы)
Место для фотографии
Личная карточка
эксперта-аудитора (кандидата в эксперты-аудиторы)
______________________________________________________
(наименование системы, в которой аттестуется специалист)
______________________________________________________________
(область аттестации)
Дата заполнения
______________________________________________________________
3) Личные данные:
Фамилия _____________ Имя ____________ Отчество ______________
Год рождения ___________ Удостоверение личности N ____________
Образование _________________________________
Название законченного учебного заведения
______________________________________________________________
Год окончания _____________ N диплома ________________________
Специальность по диплому
______________________________________________________________
Квалификация по диплому
______________________________________________________________
Ученая степень _______________________________________________
Аттестат
______________________________________________________________
(эксперта-аудитора)
N _______________ выданный " ___ " __________ 200__ г.
Дата аттестации
______________________________________________________________
Место работы
______________________________________________________________
Должность _________________________ телефон __________________
Адрес местожительства ________________________________________
2. Производственная деятельность:
Дата
Организация,
должность
Основные
обязанности
начала
окончания
3. Участие в работах по стандартизации, подтверждению соответствия и аккредитации:
Наименование
и адрес
проверяемого
предприятия
(организации),
наименование
выполненных
работ
Дата
проверки
(выполнения)
Вид
проверки (работы)
4. Повышение квалификации:
Дата
Вид обучения
Специализация
N
Свидетельства
Учебный
центр,
проводивший
обучение
____________________      _______________________
Подпись кандидата          Подпись и расшифровка
в эксперты-аудиторы         подписи кандидата
эксперта-аудитора
Приложение 3
к Правилам подготовки и
аттестации экспертов-аудиторов
по стандартизации, подтверждению
соответствия и аккредитации, а
также выдачи, приостановки
или аннулирования аттестата
эксперта-аудитора
Форма
отчета о прохождении стажировки с отзывом-характеристикой
ОТЧЕТ N __
о прохождении стажировки кандидатом в эксперты-аудиторы
по____________________________________________________________
(область аттестации)
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество кандидата-стажера)
______________________________________________________________
(текст отчета)
Стажер _________________           ___________________________
(подпись)                   (инициалы, фамилия)
Отзыв-характеристика руководителя стажировки:
Область оценки
Оценка
(удовлетворительно,
неудовлетворительно)
Знания:
Основ законодательства
Республики Казахстан
Основополагающих
нормативных правовых
актов и нормативных
документов в области
технического регулирования
Методов и процедур
проведения работ и
проверок, характеристик
проверяемых объектов,
методов и способов их
оценки, подготовки
отчетов, необходимых
документов и заключений
по результатам работы
Умение практически
применять знания
Реализация личных качеств
Общая оценка
Руководитель стажировки_______________________________________
______________________________________________________________
(эксперт-аудитор, фамилия, имя, отчество, регистрационный номер
аттестата, направление деятельности, должность, место работы,
стаж работы)
______________________________________________________________
(подпись, расшифровка подписи)
Руководитель организации
______________________________________________________________
(подпись, расшифровка подписи)
М.П.
Примечание:
В тексте отчета указывают:

1) машықтанудан өткен күні(дері), машықтау өткен ұйым атауы мен мекен-жайы (мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің тізілімінде тіркелген ұйымының аккредиттеу аттестатының N);
2) ереже мен процедураларды анықтайтын қандай құжаттарға сәйкес жұмыстар жүргізілгені;
3) қандай құжаттардың негізінде тексерістің тексерілетін объектісінің сәйкестігі (сәйкеспейтіні) туралы шешім қабылданды, сол құжаттар (сертификаттау процедурасының қорытындысы, сынау хаттамаларының және басқа да құжаттардың нөмірлері) көрсетілген жұмыс жүргізу тәртібі;
4) сәйкестік сертификатын беру туралы қабылданған шешім (тексерілетін ұйымның атауы мен мекен-жайы) көрсетіледі.
Есеп беру кезінде кандидаттың машықтануға қатысқанын растайтын құжаттарының болуы қажет.
Сәйкестікті растау, өнімнің шыққан
елін анықтау және аккредиттеу жөніндегі
сарапшы-аудиторларды даярлау және
аттестаттау, сондай-ақ сарапшы-аудитор
аттестатын беру, тоқтату немесе жоққа
шығару ережесіне 4-қосымша
Сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп
Тегі _________________________________________________________
Аты__________________________Әкесінің аты_____________________
Аттестат
______________________________________________________________
(сарапшы-аудиторды аттестаттау бағыты)
N__________________  "____" _________ 200__ж. берілген
Аттестаттау күні
Есеп беру кезеңі "__" ______ 200__ж. және "__"_______ 200_ж.
аралығындағы
Есеп беру кезеңі ішінде орындалған жұмыстар туралы мәліметтер
Есеп беру кезеңі ішінде орындалған жұмыстар нәтижесі
____________________________________________________________________
(негізгі жұмыс орны)
____________________________________________________________________
(Аттестаттың жарамдылығын тоқтату туралы мәліметтер)
____________________________          ______________________________
(сарапшы-аудитордың қолы)                    (басшының қолы)
М.О.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрлігінің
Техникалық реттеу және метрология
комитеті Төрағасының
2006 жылғы 20 шілде N 305
бұйрығымен  бекітілген
Сәйкестікті растау, өнімнің шыққан елін анықтау және
аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын
біліктілік талаптары
Сарапшы-аудиторлыққа кандидатқа аттестат алу үшін мынадай біліктілік талаптары қойылады:
1) жоғары білімінің болуы;
2) мамандығы бойынша жұмыс өтілі - кемі үш жыл;
3) Қазақстан Республикасы мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінде өтінілген аттестаттау саласындағы жұмыс өтілі - кемі екі жыл;
4) өтінілген аттестаттау саласында кәсіби оқудан (теориялық дайындау және біліктілікті арттыру) өтуі;
5) өтінілген аттестаттау саласында тәжірибелік даярлықтан (машықтанудан) өтуі керек.

1) дату(ы) прохождения стажировки, наименование и адрес организации, в которой проходила стажировка (номер аттестата аккредитации организации, зарегистрированный в Реестре государственной системы технического регулирования);
2) в соответствии, с какими документами, определяющими правила и процедуры, проводились работы;
3) порядок проведения работ с указанием документов (заключение процедуры сертификации, номера протоколов испытаний и других документов), на основании которых принималось решение о соответствии (несоответствии) проверяемого объекта проверки;
4) принятое решение о выдаче сертификата соответствия (наименование и адрес проверяемой организации).
При предоставлении отчетов необходимо наличие документов, подтверждающих участие кандидата в стажировках.
Приложение 4
к Правилам подготовки и
аттестации экспертов-аудиторов
по стандартизации, подтверждению
соответствия и аккредитации,
а также выдачи, приостановки
или аннулирования аттестата
эксперта-аудитора
Отчет о деятельности эксперта-аудитора
Фамилия_____________
Имя_____________ Отчество_____________
Аттестат
______________________________________________________________
(направление аттестации эксперта-аудитора)
N _______________ выданный " ___ " __________ 200__ г.
Дата аттестации
Отчетный период с " ___ " ______ 200__г. по " ___ " _______ 200__г.
Сведения о
выполненных
работах за
отчетный период
Результат выполненных
работ за отчетный
период
________________________________________________
(основное место работы)
________________________________________________
(сведения о приостановлении действия Аттестата)
___________________________      __________________________
(подпись эксперта-аудитора)        (подпись руководителя)
М.П.
Утверждены
приказом Председателя
Комитета по техническому
регулированию и метрологии
Министерства индустрии и
торговли Республики Казахстан
от 20 июля 2006 года N 305
Квалификационные требования   к кандидатам
в эксперты-аудиторы   по стандартизации,
подтверждению соответствия и аккредитации
К кандидату в эксперты-аудиторы, для получения аттестата предъявляются следующие квалификационные требования:
1) наличие высшего образования;
2) стаж работы по специальности - не менее трех лет;
3) стаж работы в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан в заявленной области аттестации не менее двух лет;
4) прохождение профессионального обучения (теоретической подготовки и повышение квалификации) в заявляемой области аттестации;
5) прохождение практической подготовки (стажировки) в
заявленной области аттестации.