"Екiншi деңгейдегi банктерде тәуекелдердi басқару және iшкi бақылау жүйелерiнiң болуына қойылатын талаптар жөнiндегi Нұсқаулықты бекiту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актiлерiне өзгерiстер енгiзу туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы N 116 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының 2005 жылғы 30-қыркүйектегi N 359 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы"
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 27 қазандағы N 234 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 8 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4485 болып енгізіледі. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 26 ақпандағы № 29 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.02.2014 № 29 қаулысымен (01.01.2015 бастап қолданысқа енгізіледі).
Екiншi деңгейдегi банктер қызметiн реттеп отыратын нормативтiк құқықтық актiлердi жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгiнiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Екiншi деңгейдегi банктерде тәуекелдердi басқару және iшкi бақылау жүйелерiнiң болуына қойылатын талаптар жөнiндегi Нұсқаулықты бекiту және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне өзгерiстер енгiзу туралы" 2005 жылғы 26 наурыздағы N 116 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттiгi Басқармасының 2005 жылғы 30-қыркүйектегi  N 359 қаулысына (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 3925 тiркелген) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
Аталған қаулымен бекiтiлген Екiншi деңгейдегi банктерде тәуекелдердi басқару және iшкi бақылау жүйелерiнiң болуына қойылатын талаптар жөнiндегi Нұсқаулыққа:
1-тармақтағы "мен банктiк топтардың", "және банктiк топтарда" деген сөздер алып тасталсын;
5 және 6-тармақтардағы ", банктердiң орындауы үшiн мiндеттi болатын" деген сөздер алып тасталсын;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 сентября 2005 года N 359 "Об утверждении Инструкции о требованиях к наличию систем управления рисками и внутреннего контроля в банках второго уровня и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года N 116 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 октября 2006 года N 234. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2006 года N 4485. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2014 года № 29
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.02.2014 № 29 (вводится в действие с 01.01.2015).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков второго уровня, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство)  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правления Агентства от 30 сентября 2005 года N 359 "Об утверждении Инструкции о требованиях к наличию систем управления рисками и внутреннего контроля в банках второго уровня и внесении изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 марта 2005 года N 116 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3925) следующие изменения и дополнения:
в  Инструкции о требованиях к наличию систем управления рисками и внутреннего контроля в банках второго уровня, утвержденной указанным постановлением:
в пункте 1 слова "и банковскими группами", "и банковской группы" исключить;
в пунктах 5 и 6 слова ", обязательные для выполнения банками," исключить;

мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Осы Нұсқаулықпен белгiленген талаптар критерийлерiн орындау жөнiндегi есеп уәкiлеттi органға Осы Нұсқаулықтың 9-қосымшасына сәйкес нысанда берiледi.
Осы Нұсқаулықтың талаптар критерийлерiне сәйкестiгiн уәкiлеттi орган анықтайды.
Егер "сәйкестiлiктi" бағалау үлесi талап ету критерийлерi санының 80 және одан артық пайызы болған жағдайда, ал "сәйкессiздiктi" бағалау үлесi - 10 немесе одан төмен пайыз болған жағдайда, банк осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес деп танылады және осы тармақтың бiрiншi абзацында көрсетiлген есеп берiлген күннен бастап он төрт күнтiзбелiк күн iшiнде тәуекелдi басқару жүйесiн ұйымдастыру және iс-шараларды орындаудың нақты мерзiмi қойылған iшкi бақылау жасаудағы анықталған кемшiлiктердi жою жөнiндегi iс-шаралар жоспарын келiсу үшiн уәкiлеттi органға бередi.
Өзге жағдайларда банк осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес келмейдi деп танылады және оған Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген ықпал ету шаралары және/немесе шектеулi санкциялар қолданылуы мүмкiн.
Осы Нұсқаулық талаптарының банк орындаған критерийлер үлесi есебiне "қолданылмайды" деген баға енгiзiлмейдi.
Тиiстi баға Осы Нұсқаулықтың 9-қосымшасына сәйкес анықталады.";
7-тармақта:
мынадай мазмұндағы 4-1) - 4-3) тармақшаларымен толықтырылсын:
"4-1) гэп - қолма-қол ақша/қолда бар ақша бойынша позиция - банктiң қолма-қол ақшасының келiп түсуi мен есептен шығарылуының арасындағы алшақтық шегi;
4-2) комплаенс-бақылаушы - комплаенс қызметiнiң жұмысын үйлестiру жөнiндегi жауапкершiлiк және комплаенс қатысушыларының комплаенс-тәуекелiн басқару саясатын iске асыруға бақылауды жүзеге асыру айрықша құзыретiне кiретiн банк қызметкерi;
4-3) комплаенс-тәуекел - банктiң Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарын, оның iшiнде уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық кесiмдерiн, сондай-ақ банктiң iшкi ережелерiн және рәсiмдерiн қадағалау негiзiнде пайда болған шығыстар (шығындар) тәуекелi;";
5) тармақшада:
"заем" деген сөздiң алдынан "банктiк" деген сөзбен толықтырылсын;
"ломбард" деген сөз алып тасталсын;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) рыноктық тәуекел - рыноктық параметрлердiң (валюта бағамы, сыйақы мөлшерлемесi, қаржы құралдарының құны) тиiмсiз өзгеруiне байланысты шығыстардың (шығындардың) пайда болу тәуекелi;";
мынадай мазмұндағы 15-1) - 15-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"15-1) комплаенс қызметi - Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының, оның iшiнде уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық кесiмдерiнiң, сондай-ақ банктiң iшкi ережелерiн және рәсiмдерiнiң (комплаенс - тәуекелдi басқару) талаптарына сәйкестiгiне iшкi бақылау жасау кiретiн айрықша құзыретi бар комплаенс-бақылаушы және комплаенс қатысушыларынан тұратын банктiң iшкi қызметi;

дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Отчет по выполнению критериев требований, установленных настоящей Инструкцией, представляется в уполномоченный орган по форме согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.
Соответствие критериям требований настоящей Инструкции определяется уполномоченным органом.
В случае, если доля оценок "соответствие" составляет 80 и более процентов от количества критериев требований, а доля оценок "несоответствие" - 10 или менее процентов, то банк признается соответствующим требованиям настоящей Инструкции и в течение четырнадцати календарных дней со дня представления отчета, указанного в абзаце первом настоящего пункта, направляет в уполномоченный орган для согласования план мероприятий по устранению выявленных недостатков в организации системы управления рисками и внутреннего контроля с конкретными сроками исполнения мероприятий.
В иных случаях банк признается несоответствующим требованиям настоящей Инструкции и к нему могут быть применены ограниченные меры воздействия и/или санкции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Оценка "не применимо" в расчет доли выполненных банком критериев требований настоящей Инструкции не включается.
Соответствующая оценка определяется согласно приложению 9 к настоящей Инструкции.";
в пункте 7:
дополнить подпунктами 4-1) - 4-3) следующего содержания:
"4-1) гэп - позиции по наличным деньгам/наличности - величина разрыва между поступлением и выбытием наличных денег банка;
4-2) комплаенс-контролер - работник банка, в исключительную компетенцию которого входит ответственность за координацию деятельности службы комплаенс и осуществление контроля за реализацией политики управления комплаенс - риском участниками комплаенс;
4-3) комплаенс-риск - риск возникновения расходов (убытков) вследствие несоблюдения банком требований законодательства Республики Казахстан, в том числе нормативных правовых актов уполномоченного органа, а также внутренних правил и процедур банка;";
в подпункте 5):
после слова "проведении" дополнить словом "банковских";
слово ", ломбардных" исключить;
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) рыночный риск - риск возникновения расходов (убытков), связанных с неблагоприятными изменениями рыночных параметров (валютный курс, ставка вознаграждения, стоимость финансовых инструментов);";
дополнить подпунктами 15-1) - 15-2) следующего содержания:
"15-1) служба комплаенс - внутренняя служба банка, состоящая из комплаенс-контролера и участников комплаенса, в исключительную компетенцию которой входит осуществление внутреннего контроля за соответствием деятельности банка требованиям законодательства Республики Казахстан, в том числе нормативных правовых актов уполномоченного органа, а также внутренних правил и процедур банка (управление комплаенс - риском);

2. Қаулының, 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енетін 1-тармағының бесінші-он бірінші абзацтарын қоспағанда, осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Стратегия және талдау департаменті (Еденбаев Е.С.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне, екінші деңгейдегі банктерге және "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар Бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
4. Агенттіктің Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л.Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2006 жылғы
27 қазандағы N 234 қаулысы
"Екінші деңгейдегі банктерде
тәуекелдерді басқару және ішкі
бақылау жүйелерінің болуына
қойылатын талаптар туралы
нұсқаулыққа 9-қосымша
Талаптар критерийлерін орындау жөнінде "_____________" есеп
банктің атауы
Тәуекелді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуына " " жыл
бойынша нұсқаулықтар
N
Тәуекелді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуына талаптар критерийінің атауы
Ішкі құжаттардың және өткізілген рәсімдердің тізімдесі (Құжаттың деректемелері және осы құжатты бекіткен орган)
Нұсқаулықтың талап критерийіне банктің сәйкестігін бағалау
Банктің ескертуі
1
Нұсқаулықтың талаптарына сәйкестікті бағалау: _______________
Банктің бірінші басшысы (немесе оның орнын басқан тұлға)
_________________  ___________________
қолы                күні
Тәуекелдерді басқару бөлімшесінің басшысы
_________________  ___________________
қолы                күні
Ішкі аудит қызметінің басшысы
_________________  ___________________
қолы                күні
Комплаенс қызметінің басшысы
_________________  ___________________
қолы                күні
Кестені толтыруға байланысты түсініктемелер:
Нұсқаулықтың талаптарына сәйкестігін бағалау критерийлерін мынадай үш балл жүйесі бойынша жүргізу қажет: сәйкестік, ішінара сәйкестік, сәйкес келмеу.
1. "Сәйкестік" бағасы нұсқаулықтың талаптар критерийлерін банк қандай да қомақты кемшіліктерсіз орындағанда беріледі.

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, за исключением абзацев пятого - одиннадцатого пункта 1 постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2007 года.
3. Департаменту стратегии и анализа (Еденбаев Е.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Отделу международных отношений и связей с общественностью Агентства (Пернебаев Т.Ш.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Бахмутову Е.Л.
Председатель
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций
от 27 октября 2006 года N 234
Приложение 9 к Инструкции
о требованиях к наличию
систем управления рисками и
внутреннего контроля в
банках второго уровня
Отчет "_____________" по выполнению критериев требований
наименование банка
Инструкции к наличию системы управления рисками и
внутреннего контроля за "____" год
N
Наименование
критерия требования к
наличию систем
управления
рисками и
внутреннего
контроля
Перечень внутренних
документов и
проведенных процедур
(реквизиты документа
и орган, которым
утвержден данный
документ)
Оценка
соответствия
банка критерию
требования
Инструкции
Примечание
банка
1
Оценка соответствия требованиям Инструкции: _______________
Первый руководитель банка (либо лицо, его замещающее)
___________  _________
подпись       дата
Руководитель подразделения управления рисками
___________  _________
подпись       дата
Руководитель службы внутреннего аудита
___________  _________
подпись       дата
Руководитель комплаенс-офиса
___________  _________
подпись       дата
Пояснения к заполнению таблицы:
Оценку соответствия требованиям Инструкции необходимо осуществлять по трехбалльной системе следующих критериев: соответствие, частичное соответствие, не соответствие.
1. Оценка "соответствие" выносится при выполнении банком критерия требования Инструкции без каких-либо значительных недостатков.

2. "Ішінара сәйкестік" бағасы талаптардың нақты критерийлерін сақтауға қол жеткізудегі банктің мүмкіндігіне қатысты маңызды күмәнданулардың пайда болуы үшін жеткілікті деп саналмайтын кемшіліктер пайда болған кезде беріледі.
3. "Сәйкес келмеу" бағасы банк нұсқаулықтың талаптар критерийлерін орындамағанда беріледі.
4. Егер Нұсқаулықтың талаптарының жекелеген критерийлері банкке қатысты қолданылмаған жағдайда, талаптың осы критерийге сәйкестік бағасы берілмейді және тиісінше "қолданылмайды" жазуымен белгіленеді.".

2. Оценка "частичное соответствие" выносится при обнаружении недостатков, которые не считаются достаточными для появления серьезных сомнений относительно способности банка в достижении соблюдения конкретного критерия требования.
3. Оценка "несоответствие" выносится при невыполнении банком критерия требований Инструкции.
4. В случае, если отдельные критерии требования Инструкции не могут быть применены в отношении банка, оценка соответствия данному критерию требования не осуществляется и отмечается соответствующей записью "не применимо.".