Жамбыл облысының ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерін облыстық бюджеттен несиелеу Ережесін бекіту туралы
Жамбыл облыстық Әкімиятының 2006 жылғы 29 маусымындағы N 167 қаулысы. Жамбыл облыстық Әділет департаментінде 2006 жылғы 08 тамызда N 1643 тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облысы әкімдігінің 2014 жылғы 30 қаңтардағы № 2 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Жамбыл облысы әкімдігінің 30.01.2014 № 2 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексінің 172 бабына сәйкес және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы "Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу Ережесін бекіту туралы" N 225 қаулысына сәйкес Жамбыл облысының әкімияты ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді - Жамбыл облысы әкімиятының 2007 жылғы 27 қыркүйектегі N 205 қаулысымен.
1. Жамбыл облысы ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерін бюджеттен несиелеу үшін қоса беріліп отырған Ережесі бекітілсін.
2. Осы Қаулының орындалуын бақылау облыс Әкімінің орынбасары Е.Ө. Үсенбаевқа жүктелсін.
Облыс Әкімі                                Б. Жексембин
Жамбыл облысы әкімиятының
2006 жылғы 29 маусымдағы
N 167 қаулысымен бекітілген
Жамбыл облысының ауыл шаруашылығы тауар өндірушілерін облыстық
бюджеттік несиелеу Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже ауыл шаруашылығы жобаларын облыстық бюджеттен бюджеттік несиелеу тәртібін  белгілейді.
2. Облыстық бюджеттен берілетін қаржы облыстық мәслихаттың шешімімен бекітілген тиісті бюджеттік бағдарламалармен анықталған мақсаттарға және сомалар шегінде орта мерзімді кредиттер түрінде бөлінеді.
3. Ауыл шаруашылығы жобаларын бюджеттік несиелеудің негізгі шарты, кредит алушының мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету, кредиттік қауіп-қатердің туындауын барынша азайту сондай-ақ кредиттерді осы Ережеде қарастырылған мақсаттарға бағыттау болып табылады.
4. Бюджеттік кредит бойынша сыйақылар ставкасы бюджеттік кредит мерзіміне сәйкес келетін айналыс мерзіммен бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган эмитенттеген, бағалы қағаздардың ұйымдасқан қайталама рыногындағы операциялардың нәтижелері бойынша өткен тоқсанда қалыптасқан тиісті мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірістің орташа өлшемдік ставкасымен тең болып белгіленеді.
Ескерту. 4 тармаққа өзгеріс енгізілді - Жамбыл облысы әкімиятының 2007 жылғы 27 қыркүйектегі N 205 қаулысымен.
5. Қарыз алушы банк белгілеген түпкі қарыз алушыға арналған сыйақы ставкасының мөлшері осы Ереженің 4-тармағына сәйкес белгіленген екі еселенген сыйақы ставкасынан аспауы тиіс.
Ескерту. 5 тармақ жаңа редакцияда мазмұндалды - Жамбыл облысы әкімиятының 2007 жылғы 27 қыркүйектегі N 205 қаулысымен.

Об утверждении Правил бюджетного кредитования сельхозтоваропроизводителей Жамбылской области
Постановление Акимата Жамбылской области от 29 июня 2006 года N 167. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 08 августа 2006 года за N 1643. Утратило силу постановлением акимата Жамбылской области от 30 января 2014 года № 2
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Жамбылской области от 30.01.2014 № 2.
В соответствии со статьей 172 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан и Постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года N 225 "Об утверждении Правил исполнения республиканского и местных бюджетов" акимат Жамбылской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
<*> Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными постановлением Жамбылского областного Акимата от 27 сентября 2007 года N 205;
1. Утвердить прилагаемые Правила бюджетного кредитования сельскохозтоваропроизводителей Жамбылской области.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на заместителя акима Жамбылской области Е.О. Усенбаева.
Аким области                               Б. Жексембин
Утверждено
постановлением акимата
Жамбылской области N 167
от 29 июня 2006 года
ПРАВИЛА
бюджетного кредитования сельхозтоваропроизводителей
Жамбылской области
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок бюджетного кредитования сельскохозяйственных проектов из областного бюджета.
2. Средства из областного бюджета выделяются в виде среднесрочных кредитов на цели и в пределах сумм, определенных соответствующими бюджетными программами, утвержденными решением областного маслихата.
3. Основным условием бюджетного кредитования сельскохозяйственных проектов является обеспечение защиты интересов кредитора, сведение к минимуму возникновения кредитного риска, также направление кредитов на цели, предусмотренные настоящими Правилами.
4. Ставка вознаграждения по бюджетным кредитам устанавливается не ниже сложившейся в предыдущем квартале по результатам операций на организованном вторичном рынке ценных бумаг средневзвешенной ставке доходности по соответствующим государственным эмиссионным ценным бумагам, эмитированным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета со сроком обращения, соответствующему сроку бюджетного кредита.
<*> Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Жамбылского областного Акимата от 27 сентября 2007 года N 205 ;
5. Размер ставки вознаграждения для конечного заемщика, устанавливаемый банком-заемщиком не должен превышать двукратной ставки вознаграждения, устанавливаемой в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил.
<*> Сноска. Пункт 5 изложена в новой редакций постановлением Жамбылского областного Акимата от 27 сентября 2007 года N 205 ;

6. Қарыз алушы - банктерді іріктеуді "Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысына сәйкес конкурстық комиссия жүзеге асырады.
Ескерту. 6 тармаққа өзгеріс енгізілді - Жамбыл облысы әкімиятының 2007 жылғы 27 қыркүйектегі N 205 қаулысымен.
2. Бюджеттік кредиттің бағыттары
7. Жергілікті кіші және орта ауыл шаруашылығы тауар өндірушілеріне қолдау көрсету шаралары шеңберінде кредит ресурстары негізгі және айналым қорларын толықтыруға, ауыл-шаруашылық өнімдерін өндіруге және оларды сатуға бөлінеді.
8. Қазақстан Республикасының заңды және жеке тұлғалар - резиденттер болып табылатын соңғы несие алушылардың ауыл шаруашылық жобалары мынадай өлшемдері басшылыққа алына отырып, кредит беруге қабылданады:
1) жобаның импортты алмастырушы бағыты;
2) жобаның тиімділігі.
3. Жобаларды қарау реті
9. Кредит ресурстарын алуға талапкерлер болатын, ауыл шаруашылығының жобаларын облыс әкімиятымен белгіленген уәкілетті атқарушы органына - бюджеттік бағдарламаның Әкімшісіне ұсынады.
Бюджеттік бағдарламаның Әкімшісі шаруашылық субъектілерінің ұсынған жобаларын қарағаннан кейін, жобаны кредит беруші банктерге жолдайды.
10. Жобаны кешенді сараптауды қарыз алушы - банк жүзеге асырады.
Қарыз алушы банктер өздерінің тағайындалған бюджеттік бағдарламасына және ішкі несие беру саясатына сәйкес соңғы несие алушылардың ұсыныстарын төмендегі жолдар арқылы сараптап іріктейді: соңғы несие алушылардың төлем мүмкіндіктері мен бюджет несиелерін өтемеу тәуекелдерінің дәрежесін талдау, техника-экономикалық және жобаның қаржылық көрсеткіштерін талдау, кредиттерді өтеудің көздері мен қамтамасыз етілуін тексеру.
11. Тапсырылған жобаларға жүргізілген сараптаулардың нәтижелері бойынша, қарыз алушы - банк бюджеттік бағдарламаның Әкімшісіне ауыл шаруашылығының жобаларын кредиттеу немесе кері қайтару туралы мәліметтерін  жолдайды.
4. Бюджет кредиттерін өтеу тәртібі және қызмет көрсету
12. Бюджеттік кредиттерді өтеу тәртібі және қызмет көрсету "Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысына сай жүзеге асырылады.
Ескерту. 12 тармаққа өзгеріс енгізілді - Жамбыл облысы әкімиятының 2007 жылғы 27 қыркүйектегі N 205 қаулысымен.
5. Бюджет кредиттерін есепке алу және бақылау
13. Бюджет кредиттерін есепке алу және бақылау "Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылу Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 наурыздағы N 225 қаулысына сай жүзеге асырылады.
Ескерту. 13 тармаққа өзгеріс енгізілді - Жамбыл облысы әкімиятының 2007 жылғы 27 қыркүйектегі N 205 қаулысымен.

6. Отбор банков-заемщиков по обслуживанию кредитов, осуществляется конкурсной комиссией согласно постановления Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года N 225 "Об утверждении Правил исполнения республиканского и местных бюджетов".
<*> Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Жамбылского областного Акимата от 27 сентября 2007 года N 205 ;
2. Направления бюджетного кредитования
7. В рамках мер поддержки мелких и средних местных сельскохозяйственных товаропроизводителей, кредитные ресурсы выделяются на пополнение основных и оборотных средств, на производство и реализацию сельскохозяйственной продукции.
8. К кредитованию принимаются сельскохозяйственные проекты конечных заемщиков, которые являются юридическими и физическими лицами - резидентами Республики Казахстан, исходя из следующих критериев:
1) импортозамещающая направленность проекта;
2) эффективность проекта.
3. Порядок рассмотрения проектов
9. Сельскохозяйственные проекты, претендующие на получение кредитных ресурсов представляются уполномоченному акиматом области исполнительному органу - Администратору бюджетной программы.
Администратор бюджетной программы после рассмотрения представленных хозяйствующими субъектами проектов, направляет проекты в банки-заемщики.
10. Проведение комплексной экспертизы проекта осуществляется банками - заемщиками.
Банки - заемщики производят экспертизу и отбор кредитных предложений конечных заемщиков в соответствии с назначением бюджетной программы, а также кредитной политикой путем проведения: анализа платежеспособности конечных заемщиков, степени риска непогашения бюджетного кредита, технико - экономических и финансовых показателей проекта, проверки наличия источников и обеспечения погашения кредита.
11. По результатам банковской экспертизы представленных проектов, банки - заемщики направляют Администратору бюджетной программы сведения о кредитовании или отклонении сельскохозяйственных проектов.
4. Порядок погашения и обслуживания бюджетных кредитов
12. Порядок погашения и обслуживания бюджетных кредитов, осуществляется согласно постановления Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года N 225 "Об утверждении Правил исполнения республиканского и местных бюджетов".
<*> Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Жамбылского областного Акимата от 27 сентября 2007 года N 205 ;
5. Учет и контроль бюджетных кредитов
13. Учет и контроль бюджетных кредитов осуществляются согласно постановления Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2007 года N 225 "Об утверждении Правил исполнения республиканского и местных бюджетов".
<*> Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными постановлением Жамбылского областного Акимата от 27 сентября 2007 года N 205.