Солтүстік Қазақстан облысы су объектілеріндегі жалпы су пайдаланудың Ережелерін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2006 жылғы 3 шілдедегі N 24/16 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының әділет департаментінде 2006 жылғы 7 шілдегі N 1626 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2011 жылғы 19 тамыздағы N 37/4 Шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2011.08.19 N 37/4 Шешімімен
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 7 шiлдедегi N 481 Су Кодексiнiң 38-бап 1 тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148 Заңының 6 бап 1 тармақ 8 тармақшасына сәйкес облыстық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Солтүстiк Қазақстан облысы су объектiлерiндегi жалпы су пайдаланудың қоса берiлген Ережелерi бекiтiлсiн.
2. Осы шешiм әдiлет органдарында тiркелген сәттен бастап күшiне енедi.
Облыстық мәслихаттың                               Облыстық
ХХIV  сессиясының төрағасы                      мәслихаттың хатшысы
Үшiншi шақырылған облыстық мәслихаттың
ХХІҮ сессиясының 2006 жылғы 3 шiлдедегi
№ 24/16 шешiмiмен бекiтiлдi
Солтүстiк Қазақстан облысы су объектiлерiндегi жалпы су пайдаланудың
ЕРЕЖЕЛЕРІ
Осы жалпы су пайдаланудың Ережелерi (әрi қарай - Ережелер) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi Су ресурстары жөнiндегi комитетiнiң 2006 жылғы 9 ақпандағы № 18  бұйрығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында жалпы су пайдаланудың Типтiк ережелерiне сәйкес әзiрлендi, меншiк нысанына және азаматтығына қарамастан, барлық заңды және жеке тұлғаларға атқару үшiн мiндеттi Солтүстiк Қазақстан облысы аумағында орналасқан су объектiлерiнiң жалпы су пайдаланудың тәртiбiн регламенттейдi.
1. Жалпы ережелер
1. Жалпы су пайдалануға жататын су объектiлерi:
1) техникалық құралдарды қолданбай жер үстi су көздерiнен су алу кезiнде;
2) жалпы демалу, туризм және спорттық нысандарды қайта қалпына келтiру мақсаттарында;
3) кiшi және желкендi судаларда жүзу үшiн;
4) малды суару үшiн.
2. Жалпы су пайдалану, жалпы су пайдаланудың объектiлерiнде, сонымен қатар, жалпы су пайдаланудың объектiлерiне жатпайтын су объектiлерiнде жүргiзiлуi мүмкiн және рұқсаттың болуын талап етпейдi.
3. Азаматтардың өмiрi мен денсаулығын қорғау мақсатында, санитарлы-эпидемиологиялық және ветеринариялық қадағалау саласындағы өкiлеттi органдардың келiсiмiмен жергiлiктi атқарушы органдар шомылуға, ауыз су және тұрмыстық қажеттiктерге су алу үшiн, малды суаруға тыйым салынған орындарды белгiлейдi.

Об утверждении Правил общего водопользования на водных объектах Северо-Казахстанской области
Решение Маслихата Северо-Казахстанской области N 24/16 от 3 июля 2006 года. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области N 1626 от 7 июля 2006 года. Утратило силу - решением маслихата Северо-Казахстанской области от 19 августа 2011 года N 37/4
Сноска. Утратило силу - решением маслихата Северо-Казахстанской области от 19.08.2011 N 37/4
В соответствии с подпунктом 1 ст. 38 Водного Кодекса РК от 7 июля 2005 г. N 481 и подпунктом 8 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148 "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", областной маслихат  РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила общего водопользования на водных объектах Северо-Казахстанской области.
2. Настоящее решение вступает в силу с момента регистрации в органах юстиции.
Председатель
XXIV сессии областного                Секретарь
маслихата                             областного маслихата
Утверждены
решением ХХІV сессии
областного маслихата третьего созыва
от 3 июля 2006 года N 24/16
ПРАВИЛА
общего водопользования на водных объектах
Северо-Казахстанской области
Настоящие Правила общего водопользования (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Типовыми правилами общего водопользования в Республике Казахстан от 9 февраля 2006 года N 18, утвержденными  приказом Комитета по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и регламентируют порядок общего водопользования водных объектов, расположенных на территории Северо-Казахстанской области, обязательный для исполнения всеми юридическими и физическими лицами независимо от формы собственности и гражданства.
1. Общие положения
1. К общему водопользованию относится пользование водными объектами:
1) при заборе воды из поверхностных источников без применения технических средств;
2) в рекреационных целях массового отдыха, туризма и спортивных целей;
3) для плавания на маломерных и парусных судах;
4) для водопоя скота.
2. Общее водопользование может осуществляться как на водных объектах общего пользования, так и на водных объектах не состоящих в общем водопользовании, и не требуют наличия разрешений.
3. В целях охраны жизни и здоровья граждан, местные исполнительные органы по согласованию с уполномоченными органами в области санитарно - эпидемиологического и ветеринарного надзора устанавливают места, где запрещены купание, забор воды для питьевых и бытовых нужд, водопой скота.

4. Азаматтардың судағы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету су объектiлерi иегерлерiнiң жауапкершiлiгi мен мiндеттерi, суды пайдаланушылар және ұйымдар (меншiк нысанына  қарамастан) Қазақстан Республикасындағы қолданыстағы заңнамаларымен айқындалады.
2. Ерекше жағдайлардағы жалпы су пайдалану
5. Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес, елдiң қорғанысын және мемлекеттiң қауiпсiздiгiн, тұрғылықты халықтың денсаулығын, қоршаған табиғи ортаны және тарихи-мәдени мұраны, басқа тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету мақсаттарында жекелеген су объектiлерiн немесе олардың бөлiктерiн пайдалануға шектеулер, тоқтата тұрулар немесе тыйым салулар енгiзiлуi мүмкiн.
6. Жеке немесе бiрлесiп пайдалануға берiлген су айдындарында осы ережелермен бекiтiлген жалпы су пайдаланудың талаптары есепке алынады.
7. Жалпы су пайдаланудың шарттарын немесе оған тыйым салынатынын жариялау үшiн жеке немесе бiрлесiп су пайдалануды жүзеге асыратын су пайдаланушы, облыстың жергiлiктi өкiлдi органдарына мәлiмдеме тапсырады, онда оларды қабылдаудың қажеттiгi негiзделедi.
8. Қауiпсiз жүзудi сақтау мақсатында  желкендi және айдарлы кемелердiң қозғалыстарын шектеу,  Көлiк және қатынас министрiнiң 1999 жылғы 30 қарашадағы 849 бұйрығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасындағы  iшкi су жолдарымен жүзу  Ережелерiмен реттеледi.
9. Жалпы су пайдалануға тыйым салу немесе оны шектеу жөнiндегi ақпараттық белгiлердi орнату жөнiндегi шығындар, осы су объектiлерi оларға жеке немесе бiрлесiп су пайдалануға берiлген су пайдаланушылардың есебiнен жүргiзiледi.
10. Бекiтiлмеген су объектiлерiнде Ереженi бұзғаны үшiн айыппұл мөлшерi туралы ескертулерi бар тыйым салатын белгiлер мен плакаттарды орнату жергiлiктi  атқарушы органдармен қамтамасыз етiледi.
11. Су объектiлерiн жалпы су пайдалану тәртiбiнде, мал суару үшiн пайдалану, ауыз сумен жабдықтаудың су көздерiн санитарлық қорғау аумақтарынан тыс жерлерде және су объектiлерiн ластанудан қорғайтын құрылғылар болса ғана рұқсат етiледi. Басқа жағдайларда жергiлiктi атқарушы органдар суару алаңшаларын жайластыру жөнiндегi шараларды жүргiзедi.
12. Суда жүзетiн жабайы құстар мен терiсi бағалы аңдардың, балық ресурстары мен басқа да су жануарларының мекен-жайы болып табылатын су объектiлерiнде, жалпы су пайдалану, суды кешендi пайдаланудың талаптарын ескере отырып, аң және балық шаруашылығы ұйымдары мен кәсiпорындары келiсiм берген жағдайда мүмкiн болады.
13. Суда шомылуға және басқа жағдайларда жалпы су пайдалануға тұрғындар бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, арнайы ақпараттық белгiлермен немесе басқа әдiстермен жария етiледi.

4. Обеспечение безопасности граждан на водах, обязанности и ответственность владельцев водных объектов, водопользователей и организаций (независимо от формы собственности), определяются действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Общее водопользование при особых условиях
5. Использование отдельных водных объектов или частей может быть ограниченно, приостановлено или запрещено в целях обеспечения обороны страны и безопасности государства, охраны здоровья населения, окружающей природной среды и историко-культурного наследия, прав и законных интересов других лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. На водоемах предоставленных в обособленное или совместное использование, учитываются требования общего водопользования, установленные настоящими правилами.
7. Для объявления условий или запрета общего водопользования, водопользователь, осуществляющий обособленное или совместное водопользование, представляет в местные представительные органы области  заявление, в котором обосновывается необходимость их принятия.
8. Ограничение движения гребных и парусных судов осуществляемое с целью соблюдения безопасного плавания регламентируется  Правилами плавания по внутренним водным путям Республики Казахстан, утвержденными  приказом Министра транспорта и коммуникаций от 30 ноября 1999 года N 849.
9. Затраты по установлению информационных знаков по запрещению или ограничению общего водопользования несут физические и юридические лица, водные объекты которым предоставлены для обособленного или совместного пользования.
10. На незакрепленных водных объектах установка запретительных знаков, плакатов с предупреждениями о размерах штрафов за нарушение Правил обеспечиваются местными исполнительными органами.
11. Использование водных объектов в порядке общего водопользования для водопоя скота допускается вне зоны санитарной охраны источников питьевого водоснабжения и при наличии устройств, предотвращающих загрязнение водных объектов. В противном случае местные исполнительные органы проводят мероприятия по обустройству водопойных площадок.
12. На водных объектах, признанных местами обитания диких водоплавающих птиц, ценных видов пушных зверей, рыбных ресурсов и других водных животных, общее водопользование возможно при согласовании с предприятиями и организациями охотничьего и рыбного хозяйства с учетом требований комплексного использования вод.
13. О запрещении купании и других условиях осуществления общего водопользования население оповещается через средства массовой информации, специальными информационными знаками или иными способами.