Жоғары зардапты құс тумауымен күрес шаралары және алдын алу жөніндегі шараларды бекіту және аудандық жедел штаб құру туралы
Шығыс Қазақстан облысы Глубокое ауданы әкімдігінің 2006 жылғы 26 сәуірдегі № 1657 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Глубокое аудандық Әділет басқармасында 2006 жылғы 29 мамырда № 5-9-37 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық әкімдігінің 2024 жылғы 26 тамыздағы № 389 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық әкімдігінің 26.08.2024 № 389 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Республиканың көршілес облыстары, шекаралас мемлекеттердің аумақтарында жоғары зардапты құс тұмауының таралуы жөніндегі қолайсыз жағдайдың пайда болуына байланысты және аудан аумағына бұл аурудың келуіне жол бермеу, сонымен қатар ауру пайда болған жағдайда оны жою мен шектеу мақсатында, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жыл 23 қаңтардағы №148-11 Заңының 31- бабына, "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жыл 10 шілдедегі № 339-ІІ Заңына ауыл шаруашылық Министрлігінің "Құстардың зардапты тұмауын алдын алу және жою жөніндегі іс- шараларды жүзеге асырудың ветеринариялық ережелерін бекіту туралы" 2006 жыл 25 қаңтардағы № 45 бұйрығына сәйкес Глубокое аудандық әкімдік ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Аудандық жедел штаб құрылсын (қосымшаға сәйкес)
2. Ұсынылған жоғары зардапты құс тұмауымен күрес шаралары және алдын алу жөніндегі шаралар жоспары бекітілсін.
3. Жоғары зардапты қүс түмауымен күрес шаралары және алдын алу жөнінде аудандық жедел штаб құрамы Глубокое аудандық мәслихаттың кезекті сессиясында ұсынылсын.
4. "Глубокое ауданы аумағында зардапты құс тұмауына қарсы жұмыс үйлестіру үшін және кешенді бақылау жоспарын құру туралы" аудандық әкімдіктің 2005 жыл 15 тамыздағы № 1243 қаулысының күші жойылған деп саналсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары В.В. Лаптевке жүктелсін.
Глубокое ауданының әкімі С.Плотнтков
2006 ж. 26 сәуір
№ 1657 қаулысына
ҚОСЫМША
ЖОҒАРЫ ЗАРДАПТЫ Қ¥С ТҰМАУЫМЕН КҮРЕС ШАРАЛАРЫ ЖӘНЕ АЛДЫН АЛУ ЖӨНІНДЕГІ АУДАНДЫҚ ЖЕДЕЛ ШТАБ ҚҰРАМЫ
Лаптев Владимир Васильевич - Глубокое ауданы әкімінің орынбасары, штаб төрағасы
Штаб мүшелері:
Тоқтасынов Кенжеғазы Абзалбекович - Мемлекеттік ветеринарлық қадағалау бөлімінің бастығы (келісім бойынша)
Күмарғожин Нүрлыбек Саянович - "Глубокое ауданының ауыл шаруашылық бөлімі" ММ жетекші маман
Баймухамбетов Қайрат Кажиманович - Шығыс Қазақстан облысы мемлекеттік санитарлық эпидемиологиялық департаментінің Глубокое ауданы бойынша басқармасының бастығы
Иванов Геннадий Семенович - Глубокое ауданы бойынша төтенше жағдайлар және азаматтық қорғаныс жөнінде бас маман
Ластаев Марат Сейткамзинович - Глубокое аудандық орталық аурухананың басдәрігері (келісім бойынша)
Имамбаев Сайрамбек Курмашевич - Глубокое аудандық ішкі істер бөлімінің бастығы (келісім бойынша)
Глубокое ауданы әкімі аппаратының басшысы А. Баймульдинов
Глубокое аудандық әкімдіктің
2006 ж. 16 сәуір № 1657
қаулысымен бекітілген
Жоғары зардапты құс тұмауымен күрес шаралары және алдын алу шаралары бойынша жоспар
Шаралардың атауы
Орындалу мерзімі
Үйымдастырылуы мен орындалуына жауапты
Алдын алу шаралары
1.
Құстардың орналасқан жерлері мен су қоймаларына турақты бақылау ұйымдастыру
үнемі
Кенттік және ауылдық округтер әкімдері, ҚР АШМ аудандық аумақтық басқармасының мемветинспекторлары (келісім бойынша)
2.
Барлық құс түрлерін жабайы құстармен қарым-қатынасқа түспеу үшін құстарды жабық үй-жайда ұстауды ұйымдастыру және қамтамасыз ету
Қауіп төну шегінде
Кенттік және ауылдық округтер әкімдері, құс ұстаушылар, меншік түріне қарамастан, ҚР АШМ аудандық аумақтық басқармасының ветеринарлық инспекторлары (келісім бойынша)
3.
Жеке меншік аулаларда және құс өсіретін кәсіпорындарда, құс басына ретімен санитарлық- ветеринарлық тексерістер өткізу
үнемі
Кенттік және ауылдық округтер әкімдері, мемветинспекторлары, ҚР АШМ аудандық аумақтық басқармасы (келісім бойынша), АІІБ (келісім бойынша)
4.
Аң аулау алқаптарында және құс шаруашылығы аумағында ату, аулау, улы химикаттарды пайдаланудан кейін өліктерді жинау әдістерімен қаңғыған иттерді, мысықтарды, дала құстарын құрту. ұшып келген және жабайы
үнемі
Кенттік және ауылдық округтер әкімдері, ҚР АШМ аудандық аумақтық басқармасының мемветинспекторлары (келісім бойынша)
құстарды қуалауды ретке келтіруді өткізу
5.
Аса қауіпті аурулар мен зардапты құс түмауының алдын алу жөнінде түсініктеме жұмыстарын өткізу. Үй және жабайы су құстарын қарым-қатынасқа түсірмеу мақсатында құс тұмауымен күрес және насихаттау жөнінде әр елді мекенде белсенділер тобын құру
үнемі
Кенттік және ауылдық округтер әкімдері, ҚР АШМ аудандық аумақтық басқармасының мемветинспекторлары (келісім бойынша)
6.
Кәсіптік техникалық мектептерде, мектептерде және мектепке дейінгі балалар мекемелерінде зардапты құс тұмауының алдын алу жөнінде түсініктеме жұмысын жүргізу
үнемі
Кенттік және ауылдық округтер әкімдері, ҚР АШМ аудандық аумақтық басқармасының мемветинспекторлары (келісім бойынша), "Глубокое білім беру бөлімі" "Ауыл шаруашылық бөлімі"ММ
Зардапты құс тумауы пайда болған кезде жасалатын мамандандырылған шаралар
7.
Карантинді енгізу жөнінде кезек күттірмейтін шараларды қабылдау, зардапты материалды тез арада іріктеу және оны облыстық ветеринарлық зертханаға жіберу
Жабайы және үй құстарында аурудың пайда болу белгілері кезінде
Кенттік және ауылдық округтер әкімдері, мемветинспекторлары, ҚР АШМ аудандық аумақтық басқармасы (келісім бойынша), АІІБ (келісім бойынша)
8.
Үй құстарын, олардан жасалған өнімдерді шығару (кіргізу) фактілерін тексеру мен тыйым салуды жүзеге асыру үшін елді мекендердің шығатын және кіретін жолдарына блок бекеттерін қою
Пайда болған жағдайда
"Ауыл шаруашылық бөлімі" ММ, ҚР АШМ аумақтық басқармасы, АІІБ (келісім бойынша)
9.
Карантиндік аймақта орналасқан бос су қоймаларына азаматтарды және жануарларды жібермеу
Аурудан күмән туғанда және өліктің табылуы расталғанда
Кенттік және ауылдық округтердің әкімдері, ҚР АШМ аудандық аумақтық басқармасының ветеринарлық инспекторлары (келісім бойынша), АІІБ (келісім бойынша)
10.
Ауру белгілері және құс өлігі
үнемі
Меншік түріне қарамастан қүс
табылған жағдайда себебін анықтау
ұстаушылар
үшін ветеринарлық мамандарға
лезде хабарлау
11
Қауіп төнген аймақта және жайсыз пунктте зардапты тұмаудың диагнозы зертханалық расталған кезде тұтас кешенді шаралар жүзеге асырылсын, ауру пайда болғанда эпизоотикалық сараптама жүргізілсін
Қырылу расталған кезде
ҚР АШМ аумақтық басқармасы, "Ауыл шаруашылық бөлімі" ММ (келісім бойынша)
12
Ауданның барлық құс өсіру шаруашылықтары жабық режимдегі жұмысқа көшірілсін, шаруашылық субъектілері аумақтарына бөтен тұлғалардың кіруіне тыйым салынсын
үнемі
ҚР АШМ аумақтық басқармасының ветеринарлық инспекторлары, (келісім бойынша), құс өсіру шаруашылықтарының басшылары (келісім бойынша)
13
Құс шаруашылықтары аумағындағы үй-жайларға дезинфекциялық, дератизациялық, дезинсиоциондық шаралар өткізу
үнемі
Меншік түріне қарамастан құс устаушылар
14
Құс өсіру шаруашылықтарының иелері аумаққа кіретін жолдарда дизкедергілер орнатсын, кіретін есіктерге дезокілемшелер қойсын,
үнемі
"Ауыл шаруашылық бөлімі" ММ, ҚР АШМ аумақтық басқармасы (келісім бойынша) құс өсіру шаруашылықтарының басшылары (келісім бойынша)
15
Шаруашылықтар аумағына жабайы құстарды жібермеу шаралары қабылдансын. Қажет болғанда оларды ату.
үнемі
ҚР АШМ аумақтық басқармасының инспекторлары, (келісім бойынша), ветеринарлық инспекторлар
16
Құс өсірушілер құс тумауында қарастырылған қажетті арнаулы киіммен және қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етілсін, сонымен қатар су қоймалары аудан аумағында жабайы фаунаның қозғалысын бақылауды өткізу мақсатында ЖЖМ бөлінсін
үнемі
құс өсіру шаруашылықтарының басшылары (келісім бойынша), "Ауыл шаруашылық бөлімі" ММ
17
Азықты, жайсыз пункттен құс өнімдерін әкелуге және шығаруға тыйым салынсын
үнемі
Кенттер мен ауылдық округтер әкімдері, ҚР АШМ аумақтық басқармасының ветеринарлық инспекторлары, (келісім бойынша), АІІБ (келісім бойынша)
18
Құсты сойғанда, өңдеуде, сурыптауда және сатуда ветеринарлық-санитарлық талаптардың сақталуына қатаң бақылаулар белгіленсін
үнемі
Кенттер мен ауылдық округтер әкімдері, ҚР АШМ аумақтық басқармасының ветеринарлық инспекторлары, (келісім бойынша), құс өсіру шаруашылықтарының басшылары (келісім бойынша)
19
Медициналық уйымдардың зардапты тумауға уқсас аурулар пайда болған жағдайда халыққа көмек көрсетуі тексерілсін
үнемі
Глубокое ауданы бойынша СЭҚЦБ (келісім бойынша)
20
Құс өлігі табылғанда және ауру құсты ұстағанда жеке бас гигиенасы ережелері сақталсын
үнемі
Меншік түріне қарамастан құс ұстаушылар
"Глубокое ауданының ауыл шаруашылық бөлімі"
ММ басшысы
П. Мельников

О создании районного оперативного штаба и утверждение мероприятий по профилактике и мерам борьбы с высоко патогенным гриппом птиц
Постановление Акимата Глубоковского района Восточно-Казахстанской области от 26 апреля 2006 года № 1657. Зарегистрировано управлением юстиции Глубоковского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 29 мая 2006 года за № 5-9-37. Утратило силу постановлением Глубоковского районного акимата Восточно-Казахстанской области от 26 августа 2024 года № 389
Сноска. Утратило силу постановлением Глубоковского районного акимата Восточно-Казахстанской области от 26.08.2024 № 389 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В связи со сложившейся неблагоприятной обстановкой по распространению высоко патогенного гриппа птиц на территориях сопредельных государств, соседских областей Республики и в целях недопущения заноса на территорию района данного заболевания, а также локализации и ликвидации заболеваемости в случае его возникновения, в соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан ", законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года № 339-ІІ "О ветеринарии", приказом Министерства сельского хозяйства от 25 января 2006 года № 45 "Об утверждении Ветеринарных правил осуществления мероприятий о профилактике и ликвидации высоко патогенного гриппа птиц" Глубоковский районный акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать районный оперативный штаб (согласно приложению)
2. Утвердить прилагаемый план мероприятий по профилактике и мерам борьбы с высоко патогенным гриппом птиц.
3. Состав районного оперативного штаба по профилактике и мерам борьбы с высоко патогенным гриппом птиц представить на утверждение очередной сессии Глубоковского районного маслихата.
4. Постановление районного акимата от 15 августа 2005 года № 1243 "Об образовании комиссии для координации работы и контроля комплексного плана против патогенного гриппа птиц на территории Глубоковского района" считать утратившим силу.
5. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима района Лаптева В.В.
Аким Глубоковского района С.Плотников
Приложение к постановлению
Глубоковского районного
акимата 26.04.2006 года
№ 1657
СОСТАВ РАЙОННОГО ОПЕРАТИВНОГО ШТАБА ПО ПРОФИЛАКТИКЕ И МЕРАМ БОРЬБЫ С ВЫСОКО ПАТОГЕННЫМ ГРИППОМ ПТИЦ
Лаптев Владимир Васильевич
заместитель акима Глубоковского района председатель штаба
Члены штаба: Токтасынов Кенжегазы Абзалбекович
начальник отдела государственного ветеринарного надзора (по согласованию)
Кумаргажин Нурлыбек Саянович
ведущий специалист ГУ "Отдел сельского хозяйства Глубоковского района"
Баймухамбетов Кайрат Кажиманович
начальник управления департамента государственного санитарного эпидемиологического надзора Восточно-Казахстанской области по Глубоковскому району (по согласованию)
Иванов Геннадий Семенович
главный специалист по гражданской обороне и чрезвычайным ситуациям по Глубоковскому району
Ластаев Марат Сейткамзинович
главный врач Глубоковской центральной районной больницы (по согласованию)
Имамбаев Сайрамбек Курмашевич
начальник Глубоковского районного отдела внутренних дел (по согласованию)
Руководитель аппарата акима Глубоковского района А. Баймульдинов
Утвержден постановлением
Глубоковского районного
акимата от 26.04.2006 года
№ 1657
План мероприятий по профилактике и мерам борьбы с высоко патогенным гриппом
Наименование мероприятий
Сроки исполнения
Ответственный за организацию и исполнение
Профилактические мероприятия
1.
Организовать постоянный контроль за водоҰмами и местами обитания птиц
постоянно
Акимы сельских и поселковых округов, госветинспектора районного территориального управления МСХ РК по согласованию
2.
Организовать и обеспечить исключение контакта всех видов птиц с дикими птицами, для этого содержать птиц в закрытых помещениях
По мере угрозы
Акимы сельских и поселковых округов, владельцы птиц, независимо от форм собственности, ветеринарные инспектора районного территориального управления МСХ РК (по согласованию)
3.
Проводить регулярные ветеринарно-санитарные обследования поголовья птиц, птицеводческих предприятий и частного подворья
постоянно
Акимы сельских и поселковых округов, госветинспектора, районного тер.управления МСХ РК по согласованию, РОВД (по согласованию)
4.
Проводить на территории птицехозяйства и охотничьих угодий истребление бродячих собак, кошек синатропных птиц методами: отстрела, ловли, применение ядохимикатов с последующей утилизацией трупов. Проводить регулярные мероприятия по отпугиванию диких и перелетных птиц
постоянно
Акимы сельских и поселковых округов, ветеринарные инспектора районного территориального управления МСХ РК (по согласованию)
5.
Организовать разъяснительную работу по профилактике патогенного гриппа птиц и других особо опасных болезней. Создать в каждом населенном пункте группы активистов по пропаганде и борьбе с гриппом птиц, особенно в целях недопущения контакта домашней и дикой водоплавающей птицей
постоянно
Акимы сельских и поселковых округов, районное территориальное управление МСХ РК (по согласованию)
6.
Организовать разъяснительную работу по профилактике патогенного гриппа среди детей в детских дошкольных учреждениях, школах и профессиональных технических школах
постоянно
Акимы сельских и поселковых округов, ветеринарные инспектора районного территориального управления МСХ РК (по согласованию), ГУ "Глубоковский отдел образования" "Отдел сельского хозяйства",
Специализированные мероприятия при обнаружении патогенного гриппа птиц
7.
Принимать неотложные меры по введению карантина, немедленного отбора патогенного материала и направлению его в областную ветеринарную лабораторию
В случае появления признаков заболевания домашней и дикой птицы
ГУ "Отдел сельского хозяйства", Акимы сельских и поселковых округов, ветеринарные инспектора районного территориального управления МСХ РК (по согласованию)
8.
Установить блок посты на выездах (въездах) из населенных пунктов для осуществления проверок и пресечения фактов вывоза (ввоза) домашних птиц, продуктов их убоя
В случае появления
ГУ "Отдел сельского хозяйства", территориальное управление МСХ РК, РОВД (по согласованию)
9.
Запретить доступ граждан и животных на свободные водоемы, находящиеся в карантинной зоне
При подозрении на заболевание и случае падежа при подтверждении
Акимы сельских и поселковых округов, ветеринарные инспектора районного территориального управления МСХ РК (по согласованию), РОВД (по согласованию)
10.
При заболевании и падеже птиц срочно сообщать ветеринарным специалистам для установления причины падежа
постоянно
Владельцы птиц независимо от форм собственности
11.
При лабораторном подтверждении диагноза на патогенный грипп в неблагополучном пункте и в угрожаемой зоне осуществить весь комплекс мероприятий, провести эпизоотический анализ вспышки заболевания
При подтверждении падежа
ГУ "Отдел сельского хозяйства", территориальное управление МСХ РК (по согласованию)
12.
Все птицеводческие хозяйства района перевести на работу в закрытом режиме, запретить доступ посторонних лиц на территорию хозяйствующих субъектов
постоянно
Ветеринарные инспекторы районного территориального управления МСХ РК (по согласованию), руководители птицеводческих хозяйств (по согласованию)
13.
Проводить дезинфекционные, дератизационные, дезинсиоционные мероприятия в помещениях на территории птичников
постоянно
Владельцы птиц независимо от форм собственности
14.
Владельцам птицеводческих хозяйств при въезде на территорию установить дизбарьеры, при входе в птичники установить дезоковрики
постоянно
ГУ "Отдел сельского хозяйства", территориальное управление МСХ РК (по согласованию), руководители птицеводческих хозяйств (по согласованию)
15.
Принять меры по недопущению на территорию хозяйств диких птиц. При необходимости производить их отстрел
постоянно
Ветеринарные инспектора инспекторы районного территориального управления МСХ РК (по согласованию),
16.
Обеспечить обслуживающий персонал птичников необходимой спецодеждой и средствами защиты, предусмотренными при птичьем гриппе, а также ГСМ для проведения объездов водоемов и территории района с целью слежения передвижения дикой фауны
постоянно
Руководители птицеводческих хозяйств (по согласованию), ГУ "Отдел сельского хозяйства"
17.
запретить ввоз и вывоз кормов, продуктов птицеводства из неблагополучного пункта
постоянно
Акимы сельских и поселковых округов, ветеринарные инспекторы районного территориального управления МСХ РК (по согласованию), РОВД (по согласованию)
18.
Установить жесткий контроль за соблюдением ветеринарно-санитарных требований при убое, переработке птицы, сортировке и реализации
постоянно
Акимы сельских и поселковых округов, ветеринарные инспектора районного территориального управления МСХ РК (по согласованию), руководители птицеводческих хозяйств (по согласованию)
19.
Проверить готовность медицинских организаций к оказанию помощи населению в случае возникновения заболеваний сходных на патогенный грипп
постоянно
УДСЭН по Глубоковскому району (по согласованию)
20.
Соблюдать правила личной гигиены при обращении с больной птицей и при обнаружении трупов птиц
постоянно
Владельцы птиц независимо от форм собственности
Руководитель ГУ "Отдел сельского хозяйства
Глубоковского района"
П.Мельников