Денсаулық сақтау саласында біліктілік емтихандарын өткізу ережесін бекіту туралы.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 2 наурыздағы N 151 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 30 наурыздағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4596 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009 жылғы 6 қарашадағы N 661 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2009.11.06 N 661 бұйрығымен.
"Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес, жоғары немесе орта медициналық немесе  фармацевтикалық білімі бар адамдардың кәсіби медициналық, дәрігерлік немесе фармацевтикалық қызметті жүзеге асыруға дайындығын айқындау, сондай-ақ олардың біліктілік деңгейін айқындау мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Денсаулық сақтау саласында біліктілік емтихандарын өткізу ережесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі бұйрықтарының  күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау комитеті (Е.М.Мусинге) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық қамтамасыз ету департаменті (Ж.М.Мұхамеджановқа) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Қ.Т.Омаровқа.
6. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2007 жылғы 2 наурыздағы
N 151 бұйрығымен
бекітілген
Денсаулық сақтау саласында біліктілік
емтихандарын өткізу ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау саласында біліктілік   емтихандарын өткізу ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау саласында  біліктілік емтихандарын өткізу тәртібін айқындайды. K090193
2. Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға арналған біліктілік емтихандары жоғары немесе орта медициналық немесе фармацевтикалық білімі бар адамдардың кәсіби медициналық, дәрігерлік немесе фармацевтикалық қызметті жүзеге асыруға дайындығын айқындау, сондай-ақ олардың біліктілік деңгейін айқындау мақсатында жүргізіледі.
3. Осы ережеге сәйкес біліктілік емтихандары:
санитарлық-эпидемиологиялық бейінді мамандарды алмағанда, жоғары және орта медициналық білімі бар мамандар үшін - медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік орган;
санитарлық-эпидемиологиялық бейінді жоғары және орта медициналық білімі бар мамандар үшін - санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылық саласындағы мемлекеттік орган;
жоғары және орта фармацевтикалық білімі бар мамандар үшін - дәрілік заттар айналымы саласындағы мемлекеттік орган өткізеді.

Об утверждении Правил проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 марта 2007 года N 151. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2007 года N 4596. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 ноября 2009 года № 661
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 06.11.2009 № 661 (порядок введения в действие см. п. 6).
В соответствии с  Законом Республики Казахстан "О системе здравоохранения", в целях определения готовности лиц, имеющих высшее или среднее медицинское или фармацевтическое образование, к осуществлению профессиональной медицинской, врачебной и фармацевтической деятельности, а также определения уровня их квалификации,  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения.
2. Признать утратившими силу приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету по контролю в сфере оказания медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Мусину Е.М.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Департаменту организационно-правового обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Мухамеджанову Ж.М.) обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Омарова К.Т.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 2 марта 2007 года N 151
Правила
проведения квалификационных экзаменов в области
здравоохранения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О системе здравоохранения" и определяют порядок проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения. K090193
2. Квалификационные экзамены для специалистов в области здравоохранения проводятся в целях определения готовности лиц, имеющих высшее или среднее медицинское или фармацевтическое образование, к осуществлению профессиональной медицинской, врачебной или фармацевтической деятельности, а также в целях определения уровня их квалификации.
3. В соответствии с настоящими Правилами квалификационные экзамены проводятся:
для специалистов с высшим и средним медицинским образованием за исключением специалистов санитарно-эпидемиологического профиля, - государственным органом по контролю в сфере оказания медицинских услуг;
для специалистов с высшим и средним медицинским образованием санитарно-эпидемиологического профиля - государственным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия;
для специалистов с высшим и средним фармацевтическим образованием - государственным органом в сфере обращения лекарственных средств.

4. Біліктілік емтихандарының екі түрі жүргізіледі:
1) медициналық қызметті жүзеге асыруда жоғары немесе орта медициналық білімі бар, санитарлық-эпидемиологиялық бейінді адамдардың дайындығын айқындау мақсатында ерікті сипаттағы және біліктілік санатынсыз маман сертификатын берумен аяқталады;
2) кәсіби медициналық немесе фармацевтикалық қызметті немесе санитарлық-эпидемиологиялық қызмет саласындағы қызметті жүзеге асыру кезінде және жоғары немесе орта медициналық немесе фармацевтикалық білімі бар адамдардың біліктілік деңгейін айқындау мақсатында ерікті сипаттағы және біліктілік санатын беретін маман сертификатын берумен аяқталады.
5. Санат берілмейтін алғашқы біліктілік емтиханы интернатурада, ординатурада, аспирантурада оқуын аяқтағаннан кейін (интернатураны бітіруін көздемейтін мамандықтар бойынша жоғары оқу орнын бітіргеннен кейін), ал орта медицина және фармацевтика қызметкерлері үшін колледжде оқуын бітіргеннен кейін өткізіледі.
Санат берілетін алғашқы біліктілік емтиханы үміткер Осы ережеде белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда өткізіледі.
6. Санат берілмейтін біліктілік емтихандары әр бес жыл сайын өткізіледі. Осы ережеде көзделген мерзімдерден бұрын санат берілмейтін біліктілік емтиханын өткізуге жол берілмейді.
Санат берілетін кезекті біліктілік емтихандарына маман медициналық немесе фармацевтикалық білім беру қызметіне лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдарында соңғы 5 жылда мамандығы бойынша біліктілігін арттырған жағдайда ғана жіберіледі.
7. Медициналық, соның ішінде санитарлық-эпидемиологиялық бейінді мамандардың және фармацевтика қызметкерлерінің біліктілік деңгейі мынадай біліктілік санаттары бойынша айқындалады:
1) екінші санат;
2) бірінші санат;
3) жоғары санат.
8. Санаты жоқ маман сертификатының болуы маманның медициналық, дәрігерлік қызметпен айналысуы үшін негіз болып табылады.
Санаты бар маман сертификатының болуы маманның медициналық, дәрігерлік немесе фармацевтикалық қызметпен, сондай-ақ санитарлық-эпидемиологиялық қызметпен айналысуы үшін негіз болып табылады.
2. Біліктілік емтиханын тапсыру үшін
ұсынылатын құжаттар
9. Біліктілік санаты берілмейтін біліктілік емтиханын тапсыру үшін мамандар медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік органға мынадай құжаттарды ұсынады:

4. Проводятся два вида квалификационных экзаменов:
1) в целях определения готовности лиц, имеющих высшее или среднее медицинское образование, за исключением санитарно-эпидемиологического профиля, осуществлять медицинскую, врачебную деятельность, носят обязательный характер и завершаются выдачей сертификата специалиста без присвоения квалификационной категории;
2) в целях определения уровня квалификации лиц, имеющих высшее или среднее медицинское или фармацевтическое образование, при осуществлении профессиональной медицинской, фармацевтической деятельности или деятельности в области санитарно-эпидемиологической службы, носят добровольный характер и завершаются выдачей сертификата специалиста с присвоением квалификационной категории.
5. Первый квалификационный экзамен без присвоения категории проводится после завершения обучения в интернатуре, ординатуре и аспирантуре (по специальностям, не предусматривающим окончание интернатуры, - после завершения обучения в высшем учебном заведении), а для средних медицинских или фармацевтических работников - после завершения обучения в колледже.
Квалификационный экзамен с присвоением категории проводится при соответствии претендента квалификационным требованиям, установленными настоящими Правилами.
6. Квалификационные экзамены без присвоения категории проводятся через каждые пять лет. Не допускается проведение квалификационных экзаменов без присвоения категории ранее сроков, предусмотренных настоящими Правилами.
К очередному квалификационному экзамену с присвоением категории специалист допускается при условии повышения квалификации по специальности за последние 5 лет в организациях здравоохранения, имеющих лицензию на медицинскую или фармацевтическую образовательную деятельность.
7. Уровень квалификации медицинских, в том числе специалистов санитарно-эпидемиологического профиля, и фармацевтических работников определяется по следующим квалификационным категориям:
1) вторая категория;
2) первая категория;
3) высшая категория.
8. Наличие сертификата специалиста без категории является основанием для занятия специалистом медицинской, врачебной деятельностью.
Наличие сертификата специалиста с категорией является основанием для продолжения занятия специалистом медицинской, врачебной, фармацевтической деятельностью, а также деятельностью в области санитарно-эпидемиологической службы.
2. Документы, предоставляемые для сдачи
квалификационного экзамена
9. Для сдачи квалификационного экзамена без присвоения квалификационной категории специалисты подают в государственный орган по контролю в сфере оказания медицинских услуг следующие документы:

1) Осы ережеге  1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) нотариалды немесе ұйымның кадр қызметі куәландырған жоғары немесе орта медициналық білімі туралы дипломның көшірмесі;
3) өтініш берілген мамандық бойынша нотариалды немесе ұйымның кадр қызметі куәландырған интернатураны, ординатураны, аспирантураны бітіргенін куәландыратын куәліктерінің көшірмелері (жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін).
10. Біліктілік санаты берілетін біліктілік емтиханын тапсыру үшін мамандар тиісті мемлекеттік органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Осы ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) Қазақстан Республикасында маманның жұмысын сипаттайтын және азаматтардың денсаулығын сақтау ісіне қосқан жеке үлесі көрінетін көрсеткіштерін талдай отырып, мемлекеттік орган бекіткен нысан бойынша мамандығы бойынша соңғы үш жылдағы өндірістік жұмысы туралы есеп.
Мамандығы бойынша жұмыс өтілінде 12 айдан аса үзіліс болған жағдайда маман есеп беру үшін үш жыл жұмыс істеуі қажет.
Мамандығы бойынша жұмыс өтілінде кемінде 12 ай үзіліс болған жағдайда маман үзіліске дейін жұмыс істеген кезеңіне және үзілістен кейінгі жиынтығы үш жылды құрайтын өндірістік қызметіне есеп береді.
Егер маман соңғы үш жылдың ішінде екі немесе одан да көп ұйымдарда жұмыс істесе, онда есепті осы ұйымдардың басшылары жеке бекітеді;
3) ұйымның кадр қызметі растаған жоғары немесе орта кәсіби білімі туралы дипломның көшірмесі;
4) ұйымның кадр қызметі растаған біліктілігін арттыру, мамандандыру курстарын өткендігі туралы құжаттарының көшірмелері.
Бұл ретте үміт білдіріп отырған мамандық бойынша біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау сағаттарының саны жалпы көлемнің 70 % құруы керек. Бастапқы медициналық-санитарлық көмек қызметкерлері үшін салауатты өмір салтын қалыптастыру бойынша мамандандыру, қайта даярлау сағаттарының саны жалпы көлемнің кемінде 50 % есептеледі.
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді дипломнан кейінгі оқытумен айланысатын жоғары медициналық оқу орындарының профессорлық-оқытушылық құрамы біліктілігін арттыру, мамандандыру курстарынан өту туралы құжаттарды тапсырудан босатылады;
5) нотариалды расталған немесе ұйымның кадр қызметі растаған еңбек кітапшасының көшірмесі;
6) нотариалды расталған немесе ұйымның кадр қызметі растаған бұрын берілген біліктілік санаты бар екендігі туралы санаты жоқ маман сертификатының көшірмесі;
7) нотариалды расталған немесе ұйымның кадр қызметі растаған өтініш берілген мамандық бойынша интернатураны, ординатураны, аспирантураны бітіргендігі немесе қайта даярлықтан өткендігі туралы куәландыратын құжаттардың көшірмелері (жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін);

1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копия диплома о высшем или среднем медицинском образовании, заверенная нотариально или кадровой службой организации;
3) копии удостоверений, свидетельствующих об окончании интернатуры, ординатуры по заявляемой специальности, заверенные нотариально или кадровой службой организации (для специалистов с высшим медицинским образованием).
10. Для сдачи квалификационного экзамена с присвоением квалификационной категории специалисты подают в соответствующий государственный орган следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) отчет о производственной деятельности за последние три года в Республике Казахстан по специальности с анализом показателей, характеризующих работу и отражающих личный вклад специалиста в дело охраны здоровья граждан по форме, утвержденной соответствующим государственным органом.
В случае перерыва стажа работы по специальности более 12 месяцев, специалисту необходимо отработать три года для предоставления отчета.
В случае перерыва стажа работы по специальности менее 12 месяцев, специалист представляет отчет за отработанный период до перерыва и после перерыва в совокупности, составляющий три года производственной деятельности.
В случае, если специалист отработал последние три года в двух и более организациях, отчет утверждается руководителями данных организаций в отдельности;
3) копия диплома о высшем или среднем профессиональном образовании, заверенные нотариально или кадровой службой организации;
4) копии документов о прохождении курсов повышения квалификации, специализации, заверенные нотариально или кадровой службой организации;
При этом количество часов повышения квалификации или переподготовки по претендуемой специальности должно составлять не менее 70 % от общего объема. Для работников первичной медико-санитарной помощи может засчитываться прохождение специализации, переподготовки по формированию здорового образа жизни в количестве часов не более 50 % от общего объема.
Профессорско-преподавательский состав высших медицинских учебных заведений, занятый постдипломным обучением медицинских и фармацевтических работников, освобождается от подачи документов о прохождении курсов повышения квалификации, специализации;
5) копия трудовой книжки, заверенная нотариально или кадровой службой организации;
6) копия сертификата специалиста без категории или о наличии ранее присвоенной квалификационной категории, заверенная нотариально или кадровой службой организации;

8) жарияланған мақалалардың, титулдық парақ пен жарияланым таратылған баспахананың бедерлерінің көшірмелері.
3. Біліктілік санатын беретін біліктілік
емтихандарын өткізу кезінде қойылатын
біліктілік талаптары
11. Мамандығы бойынша үш және одан да көп жыл жұмыс өтілі мен жоғары және орта медициналық, соның ішінде санитарлық-эпидемиологиялық бейінді немесе фармацевтикалық білімі бар мамандарға:
1) маманның біліктілік мінездемелерінде көзделген мамандығы бойынша қажетті білімдері мен практикалық дағдылары;
2) соңғы 5 жылда жалпы көлемі кемінде 144 сағат біліктілігін арттыру;
3) жоғары медициналық немесе фармацевтикалық білімі бар мамандар үшін соңғы 5 жылда мамандығы бойынша кемінде бір жарияланымы;
4) тестілеу нәтижелері 60% және одан да көп дұрыс жауаптар болған жағдайда екінші біліктілік санаты беріледі.
12. Мамандығы бойынша бес және одан да көп жыл жұмыс өтілі бар жоғары және орта медициналық, соның ішінде санитарлық-эпидемиологиялық бейіні немесе фармацевтикалық білімі бар мамандарға:
1) маманның біліктілік мінездемелерінде көзделген мамандығы бойынша қажетті білімдері мен практикалық дағдылары;
2) соңғы 5 жылда жалпы көлемі кемінде 216 сағат біліктілігін арттыру;
3) жоғары медициналық немесе фармацевтикалық білімі бар мамандар үшін соңғы 5 жылда мамандығы бойынша кемінде екі жарияланымы;
4) тестілеу нәтижелері 70 % және одан да көп дұрыс жауаптар болған жағдайда бірінші біліктілік санаты беріледі.
13. Мамандығы бойынша он жыл және одан көп жұмыс өтілі мен жоғары және орта медициналық немесе фармацевтикалық білімі бар мамандарға:
1) маманның біліктілік мінездемелерінде көзделген мамандығы бойынша қажетті білімдері мен практикалық дағдылары;
2) соңғы 5 жылда жалпы көлемі кемінде 288 сағат біліктілігін арттыру;
3) жоғары медициналық немесе фармацевтикалық білімі бар мамандар үшін соңғы 5 жылда мамандығы бойынша кемінде үш жарияланымы;
4) тестілеу нәтижелері 80% және одан да көп дұрыс жауаптар болған жағдайда жоғары біліктілік санаты беріледі.
14. Біліктілік емтихандарын өткізу кезінде:

8) копии документов, свидетельствующих об окончании интернатуры, ординатуры, аспирантуры или прохождении переподготовки по заявляемой специальности, заверенные нотариально или кадровой службой организации (для специалистов с высшим медицинским образованием);
9) копии оттисков опубликованных статей, титульный лист и наименование печатного издания, в котором размещена публикация.
3. Квалификационные требования, предъявляемые
при проведении квалификационных экзаменов
с присвоением квалификационных категорий
11. Вторая квалификационная категория присваивается специалистам с высшим и средним медицинским, в том числе санитарно-эпидемиологического профиля, или фармацевтическим образованием со стажем работы по специальности три года и более, при наличии:
1) необходимых знаний и практических навыков по специальности, предусмотренных квалификационными характеристиками специалиста;
2) повышения квалификации в общем объеме за последние 5 лет не менее 144 часов;
3) для специалистов с высшим медицинским или фармацевтическим образованием - не менее одной публикации по специальности за последние 5 лет;
4) результатов тестирования 60 % и более правильных ответов.
12. Первая квалификационная категория присваивается специалистам с высшим и средним медицинским, в том числе санитарно-эпидемиологического профиля, или фармацевтическим образованием со стажем работы по специальности пять лет и более при наличии:
1) необходимых знаний и практических навыков по специальности, предусмотренных квалификационными характеристиками специалиста;
2) повышения квалификации в общем объеме за последние 5 лет не менее 216 часов;
3) для специалистов с высшим медицинским или фармацевтическим образованием - не менее двух публикаций по специальности за последние 5 лет;
4) результатов тестирования 70 % и более правильных ответов.
13. Высшая квалификационная категория присваивается специалистам с высшим и средним медицинским, в том числе санитарно-эпидемиологического профиля, или фармацевтическим образованием со стажем работы по специальности десять лет и более, при наличии:
1) необходимых знаний и практических навыков по специальности, предусмотренных квалификационными характеристиками специалиста;
2) повышения квалификации в общем объеме за последние 5 лет не менее 288 часов;
3) для специалистов с высшим медицинским или фармацевтическим образованием - не менее трех публикации по специальности за последние 5 лет;
4) результатов тестирования 80 % и более правильных ответов.
14. При проведении квалификационных экзаменов:

1) медициналық бейінді немесе фармацевтика мамандығы немесе "әлеуметтік гигиена және денсаулық сақтауды ұйымдастыру" және "фармация (провизор-ұйымдастырушы)" мамандығы бойынша біліктілік санатын алуға үміткер, денсаулық сақтау жүйесінің мемлекеттік қызметшісі болып табылатын адамдардың жұмыс өтіліне денсаулық сақтау саласындағы, оның ішінде денсаулық сақтау жүйесінде мемлекеттік қызметтегі жұмыс өтілі есептеледі;
2) "жалпы практика дәрігері" мамандығы бойынша сертификат алуға үміткер адамдардың осы мамандық бойынша жұмыс өтіліне бастапқы медициналық-санитарлық көмек ұйымдарындағы бар жұмыс өтілі есептеледі;
3) "медбике" мамандығы бойынша біліктілік санатын алуға үміткер медбике болып істейтін адамдардың жұмыс өтіліне фельдшер және акушер мамандығы бойынша бар жұмыс өтілі есептеледі;
4) "әлеуметтік гигиена және денсаулық сақтауды ұйымдастыру" мамандығы бойынша біліктілік санатын алуға үміткер, денсаулық сақтау жүйесінің кәсіби одақтарында (бірлестіктерінде) жұмыс істейтін адамдардың жұмыс өтіліне көрсетілген ұйымдардағы бар жұмыс өтілі есептеледі;
5) денсаулық сақтау жүйесінде тәуелсіз сарапшылар болып табылатын медицина қызметкерлерінің жұмыс өтіліне мамандығы бойынша сараптама қызметінің бар өтілі есептеледі.
4. Біліктілік емтиханын өткізу
15. Біліктілік санаты берілмейтін біліктілік емтихандары тестілеу түрінде өткізіледі.
Тестілеуден өтудің және санаты жоқ маман сертификатын алудың бастапқы деңгейі 40 % дұрыс жауапты құрайды.
Біліктілік санаты берілетін біліктілік емтихандары екі кезеңнен тұрады:
1) тестілеу;
2) әңгімелесу.
16. Құжаттарды қабылдауды, сондай-ақ мамандарды тестілеуді тиісті мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.
Құжаттарды қабылдау кестесін, сондай-ақ тестілеу мен әңгімелесуді өткізуді тиісті мемлекеттік орган айқындайды.
17. Үміткерлер қолданыстағы маман сертификатының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін 3 айда маман сертификатын алуға құжаттар тапсырады.
18. Адам құжаттардың керекті тізбесін толық тапсырмаған жағдайда біліктілік емтиханының бірінші кезеңі - тестілеуге жіберілмейді.
19. Тестілеу автоматтандырылған компьютерлік тәсілмен өткізіледі. Компьютерлік тестілеудің дұрыс жауаптарын санау автоматты тәртіппен өтеді. Нәтижелер бірі тестілеуден өтетін адамның қолына берілетін, екіншісі тестілеуден өтетін адамның қолы қойылып, тиісті мемлекеттік органда сақталатын екі данада принтерде басылып шығарылады. Тестілеу нәтижелері бір жыл бойы жарамды болады.

1) лицам, являющимся государственными служащими системы здравоохранения, претендующим на получение квалификационной категории по профилю медицинской или фармацевтической специальности или по специальности "социальная гигиена и организация здравоохранения" и "провизор-менеджер фармации (провизор-организатор)" в стаж работы засчитывается имеющийся стаж работы в области здравоохранения, в том числе и на государственной службе в системе здравоохранения;
2) лицам, претендующим на получение сертификата по специальности "врач общей практики", в стаж работы по данной специальности засчитывается имеющийся стаж работы в организациях первичной медико-санитарной помощи;
3) лицам, работающим медицинскими сестрами, претендующим на получение квалификационной категории по специальности "медицинская сестра" в стаж работы засчитывается имеющийся стаж по специальности фельдшера и акушерки;
4) лицам, работающим в профессиональных союзах (объединениях) системы здравоохранения, претендующим на получение квалификационной категории по специальности "социальная гигиена и организация здравоохранения" в стаж работы засчитывается имеющийся стаж работы в указанных организациях;
5) медицинским работникам, являющимся независимыми экспертами в системе здравоохранения, в стаж работы по профилю специальности засчитывается имеющийся стаж экспертной деятельности по специальности.
4. Проведение квалификационных экзаменов
15. Квалификационные экзамены без присвоения квалификационной категории проводятся в виде тестирования.
Пороговый уровень для прохождения тестирования и получения сертификата специалиста без категории составляет 40 % правильных ответов.
Квалификационные экзамены с присвоением квалификационной категории состоят из двух этапов:
1) тестирование;
2) собеседование.
16. Прием документов, а также тестирование специалистов осуществляются территориальными подразделениями соответствующих государственных органов.
Графики приема документов, а также проведения тестирования и собеседования определяются соответствующим государственным органом.
17. Претенденты подают документы на получение сертификата специалиста за 3 месяца до истечения срока действия имеющегося сертификата специалиста.
18. В случае неполного представления необходимого перечня документов, лицо не допускается к первому этапу квалификационного экзамена - тестированию.
19. Тестирование проводится автоматизированным компьютерным способом. Подсчет правильных ответов компьютерного тестирования проводится в автоматическом режиме. Результаты распечатываются на принтере в двух экземплярах, один из которых предоставляется тестируемому, второй экземпляр с подписью тестируемого хранится в соответствующем государственном органе. Результаты тестирования действительны в течение одного года.

Мамандығы бойынша тест сұрақтарының саны 50-ден тұрады. Тестілеу уақыты 60 минуттан тұрады.
20. Егер тестілеу нәтижелері 60%-н кем болған жағдайда санат алудың біліктілік емтиханынан өтпеген болып есептеледі және үміткер әңгімелесуге қатысуға жіберілмейді.
Үміткердің төменде өтініш білдірген санатына тестілеудің нәтижелері сәйкес келген жағдайда, маман тиісті санатқа біліктілік емтиханының екінші кезеңі - әңгімелесуден өтеді.
21. Тиісті мемлекеттік органдармен әңгімелесуді өткізу үшін денсаулық сақтау саласындағы тиісті мемлекеттік органның, денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының, медициналық немесе фармацевтикалық ғылым және білім, практикалық денсаулық сақтау ұйымдарының және үкіметтік емес ұйымдардың өкілдерінің ішінен біліктілік комиссиялары (бұдан әрі - комиссиялар) құрылады.
Комиссия мүшелерінің саны тақ және 21 адамнан аспайтын кем дегенде жеті адамнан болуы керек. Мемлекеттік орган комиссия мүшелерінің арасынан комиссия төрағасын сайлайды. Комиссияның отырысы, егер оған оның құрамының кем дегенде үштен екісі қатысса, заңды болып есептеледі.
22. Дауыс берудің нәтижелері комиссия мүшелерінің басым даусымен айқындалады. Дауыстар тең болғанда комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
23. Әңгімелесу процесінде маманның кәсіби біліктілік деңгейі, оның кәсіби міндеттерді (диагностикалық, тактикалық, ұйымдастырушылық) шешудегі, қолда бар ақпаратты талдаудағы және ол жөнінде тиісті шешім қабылдаудағы іскерлігі бағаланады.
24. Егер әңгімелесу нәтижелері бойынша адамға өтініш білдірілген біліктілік санаты берілмесе, комиссия оған төменгі санатты ұсынады немесе біліктілік санатын беруден бас тартуға құқылы.
25. Әңгімелесу нәтижелері Осы ережеге  2-қосымшаға сәйкес комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді.
Комиссияның отырысы хаттамасының негізінде тиісті мемлекеттік орган біліктілік санаты берілген маман сертификатын беру немесе біліктілік санатынсыз маман сертификатын беру (ол болмаған жағдайда) туралы шешім шығарады.
26. Біліктілік санаты берілген маман сертификатын тиісті мемлекеттік орган комиссия отырысы күнінен бастап бір айдың ішінде, ал біліктілік санатынсыз маман сертификатын алуға үміткер адамдарға Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 12 ақпандағы  N 97 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4556 тіркелген) бекітілген медициналық және фармацевтикалық мамандар номенклатурасының тізбесіне, Осы ережеге  3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тестілеуден өткен күннен бастап береді. Маман сертификаты Қазақстан Республикасының аумағында бес жыл бойы жарамды болады.

Число тестовых вопросов по специальности составляет 50. Время тестирования составляет 60 минут.
20. В случае если результаты тестирования составляют менее 60 %, квалификационный экзамен на получение категории считается не пройденным и претендент к участию в собеседовании не допускается.
В случае соответствия результатов тестирования претендента на категорию ниже заявляемой, специалист проходит второй этап квалификационного экзамена - собеседование на соответствующую категорию.
21. Для проведения собеседования соответствующими государственными органами создаются квалификационные комиссии (далее - комиссии) из числа представителей соответствующего государственного органа, местных органов государственного управления здравоохранением, медицинской или фармацевтической науки и образования, практических организаций здравоохранения и неправительственных организаций в области здравоохранения.
Количество членов комиссии должно быть нечетным и составлять не менее 7, но не более 21 человек. Из числа членов комиссии государственным органом назначается председатель комиссии.
Заседание комиссии считается правомочным, если на нем присутствовали не менее двух третей ее состава.
22. Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя комиссии является решающим.
23. В процессе собеседования оценивается уровень квалификации специалиста, его умение решать профессиональные задачи (диагностические, тактические, организационные), анализировать имеющуюся информацию и принимать по ней соответствующее решение.
24. Если по результатам собеседования лицу не присвоена заявленная квалификационная категория, комиссия рекомендует ему категорию ниже заявляемой либо отказывает в присвоении категории.
25. Результаты собеседования оформляются протоколом заседания комиссии согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
На основании протокола заседания комиссии соответствующий государственный орган выносит решение о выдаче сертификата специалиста с присвоением квалификационной категории либо без присвоения квалификационной категории (в случае его отсутствия).
26. Сертификат специалиста с присвоением категории выдается соответствующим государственным органом в течение месяца со дня заседания комиссии, а для лиц, претендующих на получение сертификата специалиста без квалификационной категории, со дня прохождения тестирования по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в соответствии с перечнем номенклатуры медицинских и фармацевтических специальностей, утвержденным  приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 февраля 2007 года N 97 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4556). Сертификат специалиста действует на территории Республики Казахстан в течение пяти лет со дня его выдачи.

27. Маман негізгі және қоса атқаратын лауазымы бойынша маман сертификатын ала алады.
28. Санат берілетін не санат берілмейтін біліктілік емтихандарын тапсыра алмаған адамдар 6 айдың ішінде мемлекеттік органға белгіленген нысандағы өтініш пен кемінде 144 сағат көлемінде біліктілігін арттырғанын растайтын құжаттарды ұсына отырып, біліктілік емтиханын қайта тапсырады.
29. Санат берілмейтін біліктілік емтиханын қайта тапсыра алмаған адамдар бір жыл бойы медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік органға белгіленген нысандағы өтінішті және кемінде 216 сағат көлемінде өтініш білдірген мамандығы бойынша біліктілігін арттыру курстарынан немесе мамандандырудан өткендігін растайтын құжаттарды ұсына отырып, біліктілік емтиханын қайта тапсырады.
5. Маман сертификатын қайтарып алу
30. Мына жағдайларда медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік орган санат берілетін не санат берілмейтін маман сертификатын қайтарып алуы мүмкін:
1) денсаулық сақтау саласында емделуші денсаулығына ауыр зиян немесе өлімге әкелетін тәртіп бұзушылықтар жасаса;
2) үміткер маман сертификатын алу кезінде жалған мәліметтерді, ақпараттарды беру фактілері анықталса;
3) үміткердің Осы ережеде ұсынылған біліктілік талаптарына айқындалған сәйкессіздігі.
31. Медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік орган санат берілетін маман сертификатын денсаулық сақтау саласында емделуші денсаулығына жеңіл немесе орташа зиян әкелетін тәртіп бұзушылықтар жасағанда қайтарылып алуы мүмкін.
32. Осы ереженің 31-тармағында көзделген негіздер бойынша санат берілетін маман сертификатын қайтарып алу болған жағдайда маманға қайтарылып алынған сертификатта көзделген мерзімге санат берілмейтін маман сертификаты орнына беріледі.
33. Маман сертификатын қайтарып алу өзінің құзыреті шегінде медициналық қызмет көрсету саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік органның бұйрығымен жүзеге асырылады.
Маман сертификаты қайтарылып алынған жағдайда Осы ережеге сәйкес жаңа маман сертификатын алғанға дейін медициналық қызметті жүзеге асыруға рұқсат берілмейді.
6. Қорытынды ережелер
34. Маман сертификатының қолданысы маман клиникалық ординатурада, аспирантурада, докторантурада оқу оқыған, жүктілігі және босануы немесе балаға күтім жасау немесе маманның сырқаттануы бойынша демалыста болған уақытына тоқтатылады.
Маман сертификаты қолданысының тоқтатылған мерзімі көрсетілген жағдайларды растайтын құжаттар болған жағдайда тиісті мемлекеттік органның бұйрығымен оның қолданысын ұзартуға жатады.

27. Специалист может получить сертификат специалиста, как по основной, так и по совмещаемой специальности.
28. Лица, не сдавшие квалификационный экзамен, как с присвоением категории, так и без присвоения категории, в течение 6 месяцев повторно сдают квалификационный экзамен с предоставлением в соответствующий государственный орган заявления установленной формы и документов, подтверждающих прохождение курсов повышения квалификации или специализации по заявленной специальности в количестве не менее 144 часов.
29. Лица, повторно не сдавшие квалификационный экзамен без присвоения категории в течение года вновь сдают квалификационный экзамен без присвоения категории с предоставлением в государственный орган по контролю в сфере оказания медицинских услуг заявления установленной формы и документов, подтверждающих прохождение курсов повышения квалификации или специализации по заявленной специальности в количестве не менее 216 часов.
5. Отзыв сертификата специалиста
30. Сертификат специалиста, как с присвоением категории, так и без присвоения категории может быть отозван государственным органом по контролю в сфере оказания медицинских услуг в случаях:
1) совершения нарушения в области здравоохранения, повлекшего тяжкий вред здоровью пациента или его смертельный исход;
2) выявления фактов предоставления претендентом заведомо ложных сведений, информации при получении сертификата специалиста;
3) выявленному несоответствию претендента требованиям, предъявляемым настоящими Правилами.
31. Сертификат специалиста с присвоением категории также может быть отозван государственным органом по контролю в сфере оказания медицинских услуг за совершение нарушения в области здравоохранения, повлекшего легкий или средний вред здоровью пациента.
32. В случае отзыва сертификата специалиста с присвоением категории по основаниям, предусмотренным пунктом 31 настоящих Правил, специалисту выдается взамен сертификат специалиста без присвоения категории на срок, предусмотренный отозванным сертификатом.
33. Отзыв сертификата специалиста осуществляется приказом государственного органа по контролю в сфере оказания медицинских услуг в пределах своей компетенции.
В случае отзыва сертификата специалиста не допускается к осуществлению медицинской деятельности до получения нового сертификата специалиста в соответствии с настоящими Правилами.
6. Заключительные положения
34. Действие сертификата специалиста приостанавливается на время обучения специалиста в клинической ординатуре, аспирантуре, докторантуре, нахождения в отпуске по беременности и родам, по уходу за ребенком, по болезни специалиста.
Приостановленный срок действия сертификата специалиста подлежит его продлению приказом соответствующего государственного органа при наличии документов, подтверждающих указанные случаи.

35. Маман сертификаты жоғалған немесе бүлінген жағдайда тиісті мемлекеттік орган үміткердің өтініші негізінде сертификаттың төлнұсқасын береді.
36. Біліктілік емтихандарын өткізу кезінде туындаған дауларды тиісті мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен немесе сот тәртібімен қарайды.
Денсаулық сақтау саласында
біліктілік емтихандарын өткізу
ережесіне
1-қосымша
__________________________________________________________________
_________________________________біліктілік комиссиясының төрағасына
(тиісті мемлекеттік органның атауы)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(аты, тегі, әкесінің аты)
Өтініш
_______________________ мамандығы бойынша __________________ санаты
берілетін, санат берілмейтін біліктілік емтиханын тапсыруға
жіберуіңізді сұраймын.
Мамандығым бойынша жұмыс өтілім ____________________________,
жалпы жұмыс өтілім _________________________________________
______________________________________біліктілік санатым бар.
__________________________            _____________________
(үміткердің қолы)                   (толтырылған күні)
Денсаулық сақтау саласында
біліктілік емтихандарын өткізу
ережесіне
2-қосымша
Біліктілік комиссиясы отырысының
200__ жылғы "___" ___________
N ____ хаттамасы
____________________________________________________________
(тиісті мемлекеттік органның атауы)
_____________________________________________біліктілік комиссиясы
1. Емтихан тапсырушының тегі, аты, әкесінің аты __________________
__________________________________________________________________
2. Мамандығы _____________________________________________________
3. Тестілеу нәтижелері_______________________(тапсырды, тапсырмады)
4. Әңгімелесу нәтижелері_____________________(тапсырды, тапсырмады)
5. Біліктілік емтиханы _____________________ (тапсырды, тапсырмады)
6. ____________________________________________ мамандығы бойынша
(номенклатура бойынша мамандығы)_______________________санатын беру
ұсынылсын.
7. _____________________________________________ мамандығы бойынша
(номенклатура бойынша мамандығы) __________санатын беруден бас
тартылсын.
8. Шешім қабылдау бойынша мамандандырылған біліктілік комиссиясы
мүшелерінің дауысқа салу нәтижелері: "Қолдаған"____ адам,
"қарсы" ____ адам.
9. Мамандандырылған біліктілік комиссиясының ескертулері, ұсыныстары
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қойылған қолдар:
Комиссия төрағасы ____________________________
Комиссия хатшысы ____________________________
Комиссия мүшелері ___________________________
Денсаулық сақтау саласында
біліктілік емтихандарын өткізу
ережесіне
3-қосымша
Маман сертификаты
Осы сертификат _____________________________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________ мамандығы бойынша ___________біліктілік санаты берілді.
____________ мамандығы бойынша _______біліктілік санатынсыз берілді.
(керегінің астын сызу керек)
Маман сертификатын беру туралы шешім шығарған мемлекеттік
орган басшысының 200__жылғы "___" ___________ N ___бұйрығы
Сертификат 200__ жылғы "__" ____________дейін жарамды
Маман сертификатын беру туралы шешім шығарған мемлекеттік
орган басшысының қолы __________                   Тіркеу N_____
М.О.                     Берілген күні 200__жылғы "__" __________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2007 жылғы 2 наурыздағы
N№151 бұйрығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің
күші жойылған бұйрықтарының тізбесі

35. В случае утери или порчи сертификата специалиста соответствующий государственный орган на основании заявления претендента выдает дубликат сертификата.
36. Споры, возникающие при проведении квалификационных экзаменов, рассматриваются соответствующими государственными органами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан или в судебном порядке.
Приложение 1
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
Председателю квалификационной комиссии_______________
___________________________________________________________
(наименование соответствующего государственного органа)
от ________________________________________________________
___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу Вас допустить меня к квалификационному экзамену
по специальности _______________ на присвоение ____________
категории, без присвоения категории.
(необходимое подчеркнуть)
Стаж работы по специальности_________________________,
общий стаж работы _________________________________________.
Наличие _________________ квалификационной категории.
(дата заполнения)
_____________________
(подпись претендента)
Приложение 2
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
Протокол заседания квалификационной комиссии
N__ от "__"_________200__года
Квалификационная комиссия _________________________________
___________________________________________________________
(наименование соответствующего государственного органа)
1. Фамилия, имя, отчество экзаменуемого лица_______________
___________________________________________________________
2. Специальность __________________________________________
3. Результаты тестирования _______________(сдано, не сдано)
4. Результаты собеседования ______________(сдано, не сдано)
5. Квалификационный экзамен ______________(сдан, не сдан)
6. Рекомендовано присвоить ___________________ категорию по
специальности _____________________________________________
(специальность по номенклатуре)
7. Отказать в присвоении _______ категории по специальности
___________________________________________________________
(специальность по номенклатуре)
8. Результаты голосования членов специализированной
квалификационной комиссии по принятию решения: "За" ______,
"против" ____ голосов
9. Замечания, рекомендации специализированной
квалификационной комиссии__________________________________
___________________________________________________________
Подписи:
Председатель комиссии _______________________
Секретарь комиссии __________________________
Члены комиссии: _____________________________
Приложение 3
к Правилам проведения
квалификационных экзаменов
в области здравоохранения
Сертификат специалиста
Настоящий сертификат выдан __________________________
___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
с присвоением _______________ квалификационной категории по
специальности______________________________________________,
без присвоения квалификационной категории по
специальности______________________________________________,
(необходимое подчеркнуть)
Приказ руководителя государственного органа, вынесшего
решение о его выдаче от "___"___________ 200___ года N_____
Сертификат действителен до "___" _________ 200__ года
Подпись руководителя государственного органа, вынесшего
решение о его выдаче
________________                      Регистрационный N____
М.П.                    Дата выдачи "___"_______ 200__ года
Приложение
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 2 марта 2007 года N 151
Перечень утративших силу приказов
Министра здравоохранения Республики Казахстан

1. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2004 жылғы 23 наурызда N 2763 тіркелген, "Официальная газета" газетінің 2004 жылғы 30 сәуірдегі N 18 (175) санында жарияланған "Денсаулық сақтау саласында біліктілік емтихандарын өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 25 ақпандағы  N 190 бұйрығы.
2. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2005 жылғы 25 ақпанда N 3550 тіркелген, "Юридическая газета" газетінің 2005 жылғы 9 қыркүйектегі N 165-166 (899-900) санында жарияланған»"Денсаулық сақтау саласында біліктілік емтихандарын өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 25 ақпандағы N 190 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2005 жылғы 30 наурыздағы  N 157 бұйрығы.
3. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2006 жылғы 27 қаңтарда N 4055 тіркелген, "Юридическая газета" газетінің 2006 жылғы 24 ақпандағы N 33-34 (1013-1014) санында жарияланған "Денсаулық сақтау саласында біліктілік емтихандарын өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы "Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 25 ақпандағы N 190 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2006 жылғы 25 қаңтардағы  N 23 бұйрығы.
4. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2006 жылғы 11 қыркүйекте N 4389 тіркелген, "Юридическая газета" газетінің 2006 жылғы 29 қыркүйектегі N 174 (1154) санында жарияланған "Денсаулық сақтау саласында біліктілік емтихандарын өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы "Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 25 ақпандағы N 190 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2006 жылғы 14 тамыздағы  N 346 бұйрығы.

1.  Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 февраля 2004 года N 190 "Об утверждении Правил проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 23 марта 2004 года под N 2763, опубликованный в газете "Официальная газета" от 30 апреля 2004 г. N 18 (175).
2.  Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2005 года N 157 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 февраля 2004 года N 190 "Об утверждении Правил проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 6 апреля 2005 года N 3550, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 9 сентября 2005 г. N 165-166 (899-900).
3.  Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 января 2006 года N 23 "О внесении дополнений и изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 февраля 2004 года N 190 "Об утверждении Правил проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 27 января 2006 года под N 4055, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 24 февраля 2006 г. N 33-34 (1013-1014).
4.  Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 августа 2006 года N 346 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 февраля 2004 года N 190 "Об утверждении Правил проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 11 сентября 2006 года под N 4389, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 29 сентября 2006 года N 174 (1154).