Локомотивтік тартқыш қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2007 жылғы"28 наурыздағы N 70 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 20 сәуірдегі Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4619 болып енгізілді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 20.07.2017 № 486 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Локомотивтік тартқыш қызметтерін көрсету қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 20.07.2017 № 486 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Локомотивтік тартым қызметтерін көрсету ережесін бекіту туралы"(Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2972 нөмірмен тіркелген және Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде, 2004 ж., N 37-40, 1000-құжат, жарияланған) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 23 шілдедегі № 286-І бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Қатынас жолдары комитеті (М.Ж.Оразбеков) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2007 жылғы"28 наурыздағы
N 70 бұйрығымен бекітілген
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "магистральдық темір жол желісі операторының", "магистральдық темір жол желісі операторы", "магистральдық темір жол желісі операторына", "магистральдық темір жол желісі операторы" деген сөздер тиісінше "МТЖ операторының", "МТЖ операторы", "МТЖ операторына", "МТЖ операторы" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23 № 555 Бұйрығымен.
Локомотивтік тартқыш қызметерін көрсету қағидалары
Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 20.07.2017 № 486 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил предоставления услуг локомотивной тяги
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 марта 2007 года N 70. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 апреля 2007 года N 4619.
Сноска. В заголовок внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 20.07.2017 № 486 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 18) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления услуг локомотивной тяги.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 20.07.2017 № 486 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 июля 2004 года N 286-1 "Об утверждении Правил предоставления услуг локомотивной тяги", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2972, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2004 г., N 37-40, ст. 1000).
3. Комитету путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Уразбеков М.Ж.) обеспечить представление настоящего приказа для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 28 марта 2007 года
N 70
Правила предоставления услуг локомотивной тяги
Сноска. В заголовок внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 20.07.2017 № 486 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. По всему тексту слова "оператора магистральной железнодорожной сети", "оператором магистральной железнодорожной сети", "оператору магистральной железнодорожной сети", "оператор железнодорожной сети" заменены соответственно словами "оператора МЖС", "оператором МЖС", "оператору МЖС", "оператор МЖС" приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 N 555 (порядок введения в действие см. п. 2 ).

1. Жалпы ережелер
1. Осы Локомотивтік тартқыш қызметтерін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және темір жол көлігі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленеді және локомотивтік тартқыш қызметтерін көрсету тәртібін айқындайды.
Қағидалар локомотивтік тартқыш операторының (бұдан әрі - оператор), тасымалдаушылардың және тасымалдау процесіне өзге де қатысушылардың арасындағы қарым-қатынастарды реттейді, сондай-ақ жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, пошталық жөнелтілімдерді және жүктерді темір жол көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру мен маневрлік және шаруашылық жұмыстарын жүзеге асыру кезінде локомотивтік тартқыш қызметін көрсетуді ұсыну тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 20.07.2017 № 486 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) локомотивтік тартқыш қызметін көрсетуді ұсыну шарты - магистральдық темір жол желісімен жолаушылар, багаж, жүк-багаж, пошталық жөнелтілім мен жүк тасымалын жүзеге асыру кезінде оператордың, тасымалдаушылардың және локомотивтік тартқыш қызметін өзге де пайдаланушылардың немесе маневрлік және шаруашылық жұмыстарын орындау кезінде тасымалдау процесіне өзге де қатысушылардың арасындағы өзара іс-қимыл тәртібін айқындайтын шарт;
2) локомотивті басқару құқығына арналған куәлік - машинистің немесе машинист көмекшісінің локомотивті басқару құқығын куәландыратын құжат;
3) Ұлттық инфрақұрылым операторының локомотив жұмысына рұқсаты - магистральдық темір жол желісінде жұмыс істеуге локомотивке және локомотив бригадасына рұқсат беру;
4) локомотив бригадасының жол жүруіне рұқсат беру - локомотив бригадасының магистральдық темір жол желісінің нақты учаскесінде жұмыс істеуге оператор растаған психофизикалық және біліктілік даярлығы;
5) локомотив бригадасының қызмет көрсету аймағы - Ұлттық инфрақұрылым операторы локомотив бригадасының үздіксіз жұмыс істеу ұзақтығын белгілеген локомотивтің айналым учаскесінің бөлігі;
6) локомотивтің айналым учаскесі - Ұлттық инфрақұрылым операторы локомотивтің ауысуын белгілеген магистральдық темір жол желісінің станциялармен шектелген бөлігі;
7) локомотивтік тартқышты пайдаланудың технологиялық сызбасы - Ұлттық инфрақұрылым операторы белгілеген локомотивтерге арналған техникалық параметрлер және Ұлттық инфрақұрылым операторы мен оператордың локомотивтердің, локомотив бригадаларының магистральдық темір жол желісіндегі жұмысы кезінде өзара іс-қимылының технологиялық тәртібі;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления услуг локомотивной тяги (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" и иными нормативными правовыми актами в области железнодорожного транспорта и определяют порядок организации предоставления услуг локомотивной тяги.
Правила регулируют отношения между оператором локомотивной тяги (далее - оператор), перевозчиками и иными участниками перевозочного процесса, а также определяют порядок предоставления услуг локомотивной тяги при организации перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений и грузов железнодорожным транспортом и осуществлении маневровых и хозяйственных работ.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 20.07.2017 № 486 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) договор предоставления услуг локомотивной тяги - договор, определяющий порядок взаимодействия оператора, перевозчиков и иных пользователей услуг локомотивной тяги при осуществлении перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений и грузов по магистральной железнодорожной сети или другими участниками перевозочного процесса при выполнении хозяйственных и маневровых работ;
2) свидетельство на право управления локомотивом - документ, удостоверяющий право машиниста или помощника машиниста на управление локомотивом;
3) разрешение Национального оператора инфраструктуры на работу локомотива - предоставление допуска локомотиву и локомотивной бригаде для работы на магистральной железнодорожной сети;
4) допуск к поездке локомотивной бригады - психофизическая и квалификационная готовность локомотивной бригады к работе на конкретном участке магистральной железнодорожной сети, подтвержденная оператором ;
5) зона обслуживания локомотивной бригадой – часть участка обращения локомотива, на которой Национальным оператором инфраструктуры установлена продолжительность непрерывной работы локомотивной бригады;
6) участок обращения локомотива – часть магистральной железнодорожной сети ограниченная станциями, на которых Национальным оператором инфраструктуры установлена смена локомотива;
7) технологическая схема использования локомотивной тяги - установленные Национальным оператором инфраструктуры технические параметры к локомотивам и технологический порядок взаимодействия Национального оператора инфраструктуры и оператора при работе локомотивов, локомотивных бригад на магистральной железнодорожной сети;

8) маневрлік жұмыс – вагондарды өңдеу, сұрыптау, тарқату, тиеуге, түсіруге, жөндеу жолына (жолынан), салмағын өлшеуге әкелу-әкету, поездарды құрастыру, тарқату кезінде олардың орнын ауыстыру, жылжымалы құрамды бір жолдан басқасына ауыстырып қою, локомотивтердің станция шегіндегі қозғалысы, арнайы жылжымалы құрамның, тартқыш көлік құралдарының (локомотивтер немесе моторвагондық жылжымалы құрамдардың) орнын ауыстыру;
9) локомотивті есепке алу - Ұлттық инфрақұрылым операторының автоматтандырылған деректер базасына локомотивтің техникалық паспортының деректерін енгізу;
10) локомотивті күтіп ұстау - локомотивтің қауіпсіз және үзіліссіз жұмыс істеуін қамтамасыз ететін нормативтік-технологиялық жұмыстар кешенін орындау;
11) локомотивтің ілеспе құжаттамасы - жөндеу мен қызмет көрсетудің технологиялық түрлерінен өтуін көрсететін локомотивті жөндеудің және оған техникалық қызмет көрсетудің есеп картасы, сондай-ақ локомотивтің техникалық жай-күйін, локомотивтің кімге тиесілі екендігін білдіретін, сәйкестендіру нөмірі көрсетілген құжат;
12) шаруашылық жұмыстар - магистральдық темір жол желісінің объектілерін ұстау, жөндеу, қызмет көрсету және салу жұмыстарын орындау үшін жылжымалы құрамның орын ауыстыру процесі;
13) локомотивтің жабдықталуы - локомотивтің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін оны жанар-жағар материалдармен, сумен және құммен жабдықтау;
14) Ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық-есептеу орталығы – тасымалдау процесін ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын және темір жол көлігін автоматтандырылған басқару жүйесін енгізу, үздіксіз жұмыс істеу және дамыту, сүйемелдеу және пайдалану жөніндегі жұмыстарды қамтамасыз ететін Ұлттық инфрақұрылым операторының бөлімшесі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23 № 555; ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 20.07.2017 № 486 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен
2. Локомотивтік тартқыш қызметін көрсетуді
ұсыну тәртібі
3. Оператор тасымалдаушыға, сондай-ақ тасымалдау процесінің өзге қатысушыларына ортақ шарттармен локомотивтік тартқыш қызметтерін көрсетеді.
Локомотив айналымының учаскелері мен локомотив бригадаларының қызмет көрсету аймақтары, тартқыш түрі, магистральдық темір жол желісіндегі поездардың салмақтық нормалары локомотивтік тартқышты пайдаланудың технологиялық сызбасымен белгіленеді.

8) маневровая работа - перемещение вагонов при их обработке, сортировке, роспуске, подаче-уборке под погрузку, выгрузку, на пути (с пути) ремонта, на взвешивание, при формировании, расформировании поездов; перестановка подвижного состава с одного пути на другой, движение локомотивов в пределах станции, перемещение специального подвижного состава, тяговых транспортных средств (локомотивов или моторвагонных подвижных составов);
9) учет локомотива - внесение данных технического паспорта локомотива в автоматизированную базу данных Национального оператора инфраструктуры;
10) содержание локомотива - выполнение комплекса нормативно-технологических работ, обеспечивающих безопасную и бесперебойную работу локомотивов;
11) сопроводительная документация на локомотив - учетная карта ремонта и технического обслуживания локомотива, отражающая прохождение технологических видов ремонта и обслуживания, а также документ, отражающий техническое состояние локомотива, принадлежность локомотива, идентификационные номера;
12) хозяйственные работы - процесс перемещения подвижного состава для выполнения работ по содержанию, ремонту, обслуживанию и строительству объектов магистральной железнодорожной сети;
13) экипировка локомотива - снабжение горюче-смазочными материалами, водой и песком для обеспечения его функционирования;
14) информационно-вычислительный центр Национального оператора инфраструктуры – подразделение Национального оператора инфраструктуры осуществляющее информационное обеспечение перевозочного процесса и обеспечивающее работы по внедрению, бесперебойному функционированию и развитию, сопровождению и эксплуатации автоматизированных систем управления железнодорожным транспортом.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 N 555 (порядок введения в действие см. п. 2 ); Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 20.07.2017 № 486 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок предоставления услуг локомотивной тяги
3. Оператор предоставляет услуги локомотивной тяги перевозчику, а также другим участникам перевозочного процесса на равных условиях.
Участки обращения локомотивов и зоны обслуживания локомотивных бригад, вид тяги, весовые нормы поездов на магистральной железнодорожной сети устанавливаются технологической схемой использования локомотивной тяги.

4. Оператор қызмет көрсету үшін мыналардың:
1) әрбір локомотивке ілеспе құжаттаманың;
2) әрбір локомотив бригадасының Ұлттық инфрақұрылым операторы бекіткен нысандағы локомотивті басқаруға құқық беретін куәлігінің және локомотивтің жұмыс істеуіне Ұлттық инфрақұрылым операторының рұқсатының болуын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
5. Оператор тасымалдаушы мен Ұлттық инфрақұрылым операторына мыналарды растайды:
1) меншікті (жалға алынған) локомотивтердің және мотор-вагондық жылжымалы құрамның (МВЖҚ), құжаттардың (темір жол жылжымалы құрамын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің), оның ішінде Ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық-есептеу орталығында тіркеу құжаттарының болуын;
2) локомотивтік бригадалардың саны туралы анықтаманы (өтілі, локомотивті басқару құқығына куәліктің болуын, Ұлттық инфрақұрылым операторы белгілеген нысандағы біліктілік сыныбы);
3) локомотивтердің және МВЖҚ-ның техникалық сипаттамаларын (қуаттылығы, конструктивті жылдамдығы, білікке түсетін жүктеме, ток түрі, қауіпсіздік және байланыс аспаптарының, құрылғыларының болуын);
4) техникалық байқауды, техникалық қызмет көрсетуді және локомотивтерді (МВЖҚ) жабдықтауды, жөндеуді жүргізуге арналған материалдық-техникалық базасы туралы немесе осы қызметтерді көрсетуге тиісті рұқсаты (лицензиясы) бар ұйымдармен шарттың болуын;
5) айналу пункттерінде локомотивтік бригадалардың демалуы үшін орындар ұсыну бойынша қызмет көрсету жөніндегі ұйымдармен шарттың болуын;
6) локомотивтік бригадалардың қызметкерлеріне рейс алдындағы медициналық тексеру және мерзімдік медициналық куәландыру жүргізуге шарттың болуын.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
6. Оператор мыналармен өзара іс-қимыл жасайды:
1) локомотивтік тартқыш қызметін көрсету шартының негізінде тасымалдаушымен;
2) Ұлттық инфрақұрылым операторымен мыналардың:
Ұлттық инфрақұрылым операторының локомотивтің жұмыс істеуіне берген рұқсатының;
ақпараттық қызмет көрсету шартының;
локомотивтік тартқышты пайдаланудың технологиялық сызбасының;
шаруашылық және маневрлік жұмыстарды орындау кезінде локомотивтік тартқыш қызметін көрсету шартының негізінде іс-қимыл жасайды.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен

4. Оператор для выполнения услуг обеспечивает наличие:
1) сопроводительной документации на каждый локомотив;
2) у каждой локомотивной бригады свидетельства на право управления локомотивом в форме, установленной Национальным оператором инфраструктуры, и разрешение Национального оператора инфраструктуры на работу локомотива.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Оператор подтверждает перевозчику и Национальному оператору инфраструктуры:
1) наличие собственных (арендованных) локомотивов и мотор-вагонного подвижного состава (МВПС), документы (свидетельство о государственной регистрации железнодорожного подвижного состава), в том числе регистрации в информационно-вычислительном центре Национального оператора инфраструктуры;
2) справку о количестве локомотивных бригад (стаж, наличие свидетельств на право управления локомотивом, класс квалификации установленной Национальным оператором инфраструктуры формы);
3) технические характеристики локомотивов и МВПС (мощность, конструктивная скорость, нагрузка на ось, род тока, наличие устройств, приборов безопасности и связи);
4) справку о материально–технической базе для производства технического осмотра, технического обслуживания и экипировки, ремонта локомотивов (МВПС) или наличие договоров с организациями, имеющими соответствующее разрешение (лицензию) на оказание данных услуг;
5) наличие договоров с организациями по оказанию услуг по предоставлению в пунктах оборота места для отдыха локомотивных бригад;
6) наличие договора на проведение предрейсовых медицинских осмотров и периодических медицинских освидетельствований работников локомотивных бригад.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Оператор взаимодействует:
1) с перевозчиком на основании договора предоставления услуг локомотивной тяги;
2) с Национальным оператором инфраструктуры на основании:
разрешения Национального оператора инфраструктуры на работу локомотива;
договора на оказание информационных услуг;
технологической схемы использования локомотивной тяги;
договора предоставления услуг локомотивной тяги при выполнении хозяйственной и маневровой работы.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Осы Қағидаларға және темір жол көлігі саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес талаптарды, ұсынылатын қызметтер ауқымын, тараптардың құқықтарын, міндеттерін және жауапкершіліктерін айқындайтын локомотивтік тартқыш қызметін көрсету жөніндегі шарт оператордың локомотивтік тартқыш қызметін көрсетуге негіз болып табылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 20.07.2017 № 486 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі бұйрығымен
8. Локомотивтік тартқыш қызметін көрсету жөніндегі шартты жасасу үшін тасымалдаушылар және тасымалдау процесіне өзге де қатысушылар операторға еркін түрде өтініш пен оған қоса берілетін:
1) жүктерді тасымалдау кезінде - тасымалданатын жүктің көлемі, атауы, бағыты және тасымал ұзақтығы көрсетілген ақпараттың;
2) жолаушыларды тасымалдау кезінде - жолаушылар поезының үлгісі мен бағыты және тасымал ұзақтығы көрсетілген ақпараттың;
3) көшірмелерді:
егер тасымалдаушы немесе тасымалдау процесінің өзге қатысушыларының өкілдері ретінде бірінші басшы немесе бірінші басшының қызметін атқарушы тұлға болмаса, Шартқа қол қоюға берілген сенімхатты ұсынады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің м.а. 09.08.2013 № 626 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
9. Локомотивтік тартқыш қызметін көрсету шартында көзделген қызметтерге арналған құжаттар жинағын толық ұсынбаған жағдайда оператор тасымалдаушылардың, тасымалдау процесіне өзге де қатысушылардың өтініштерін қабылдаудан бас тартуы мүмкін, ол туралы құжаттар келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей тасымалдаушыларды, тасымалдау процесіне өзге де қатысушыларды өтінішті қараудан бас тарту себептерін көрсете отырып жазбаша түрде хабардар етеді.
10. Оператордың локомотивтік тартқыш қызметін көрсету туралы шешімі өтініш тіркелген және осы Қағидаларға сәйкес қажетті барлық құжаттар ұсынылған соң мынадай мерзімдерден кешіктірілмей қабылдануы тиіс:
1) 15 тәулік - тасымалдарды орындау бойынша;
2) 2 тәулік - магистральдық желі объектілерін күрделі жөндеу және жөндеудің басқа түрлерін жүргізу бойынша;
3) 12 сағат - маневрлік және шаруашылық жұмыстар бойынша.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 20.07.2017 № 486 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7. Основанием для предоставления услуг локомотивной тяги оператора является договор предоставления услуг локомотивной тяги, определяющий условия, объем предоставляемых услуг, права, обязанности и ответственность сторон, в соответствии с настоящими Правилами и иными нормативными правовыми актами в области железнодорожного транспорта.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 20.07.2017 № 486 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Для заключения договора предоставления услуг локомотивной тяги перевозчики и иные участники перевозочного процесса направляют оператору заявление в произвольной форме с прилагающимися к нему:
1) информацией об объеме, наименовании, направлении перевозимого груза и сроке перевозок - при перевозке грузов;
2) информацией о типе и маршруте следования пассажирского поезда, срока перевозок - при перевозке пассажиров;
3) копии:
доверенности на право подписания Договора, в случае, если представителем перевозчика или иного участника перевозочного процесса выступает не первый руководитель или лицо, исполняющее обязанности первого руководителя.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 09.08.2013 № 626 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случае предоставления неполного пакета документов на услуги, предусмотренные договором предоставления услуг локомотивной тяги, оператор может отказать в приеме заявления перевозчиков, иных участников перевозочного процесса, о чем не позднее пяти рабочих дней со дня поступления документов уведомляет в письменной форме перевозчиков, иных участников перевозочного процесса с указанием причин отказа в принятии заявления к рассмотрению.
10. Решение оператора о предоставлении услуг локомотивной тяги принимается после регистрации заявления и предоставления всех необходимых документов в соответствии с настоящими Правилами, не позже:
1) 15 суток - по выполнению перевозок;
2) 2 суток - по производству капитальных и других видов ремонта объектов магистральной сети;
3) 12 часов - по маневровым и хозяйственным работам.
Сноска. В пункт 10 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 20.07.2017 № 486 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Оператор локомотивтік тартқыш қызметін көрсету туралы жазбаша хабарламаны және қол қою үшін Локомотивтік тартқыш қызметін көрсету шартының жобасын жібереді.
12. Магистральдық темір жол желісінің нақты бір учаскесінде локомотивтік тартқыш қызметін көрсетудің, маневрлік жұмыстарды жүргізудің техникалық және технологиялық мүмкіндіктері болмаған жағдайда локомотивтік тартқыш операторы локомотивтік тартқыш қызметін ұсынудан бас тартады, ол туралы локомотивтік тартқыш қызметін көрсету туралы шешім қабылданғаннан кейін бес күнтізбелік күн ішінде тасымалдаушыны және тасымалдау процесіне өзге де қатысушыларды жазбаша түрде хабардар етеді.
13. Тасымалдаушылар мен тасымалдау процесіне өзге де қатысушылар берілген өтініште сұралған локомотивтік тартқыш ұсынатын қызметтерден бас тартқанда, тасымалдаушылар мен тасымалдау процесіне өзге де қатысушылар бұл туралы локомотивтік тартқыш операторын жазбаша түрде локомотивтік тартқышты пайдалана отырып тасымалдау, шаруашылық және маневрлік жұмыстарды жүзеге асыру басталатын күнге дейін кемінде он күнтізбелік күн бұрын хабардар етуі тиіс.
3. Локомотивтер мен локомотив бригадаларының
жұмысын ұйымдастыру
14. Ұлттық инфрақұрылым операторы оператор мен тасымалдаушыларға және/немесе тасымалдау процесiне өзге де қатысушыларға локомотивтік тартқышты пайдаланудың технологиялық сызбасына сәйкес мынадай:
локомотив айналымының учаскелері, локомотивтерді ауыстыру пункттері, локомотив бригадаларына қызмет көрсету аймағы, олардың үздіксіз жұмысының ұзақтығы, демалыс орындары мен ұзақтығы туралы;
нақты бір жұмысты атқару кезінде магистральдық желінің нақты учаскесінде пайдаланылатын локомотивтерге қойылатын техникалық талаптар туралы;
жүк поездарының салмақтық нормалары, учаскелер бойынша қозғалатын жүк және жолаушылар қозғалысы вагондарының рұқсат етілген саны, магистральдық және станциялық жолдармен поездар қозғалысының рұқсат етілген жылдамдығы туралы;
локомотивтерді жөндеуге, жабдықтауға және техникалық қызмет көрсетуге жіберу тәртібі туралы;
локомотивтерге орнатылатын қауіпсіздік және байланыс құралдарының үлгілері мен параметрлері туралы;
локомотивтік бригадалардың қызметкерлерін рейс алдындағы медициналық тексеруді және мерзімдік медициналық куәландыруды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі туралы.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23 N 555; ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен

11. Оператор направляет письменное уведомление о предоставлении услуг локомотивной тяги и проект Договора предоставления услуг локомотивной тяги для подписания.
12. В случае отсутствия технических и технологических возможностей предоставления услуги локомотивной тяги на конкретном участке магистральной железнодорожной сети, технической и технологической невозможности осуществления маневровых работ, оператор отказывает в предоставлении услуг локомотивной тяги, о чем в течение пяти календарных дней после принятия решения о предоставлении услуг локомотивной тяги письменно уведомляет перевозчика или иных участников перевозочного процесса.
13. В случае отказа перевозчиков и иных участников перевозочного процесса от предлагаемых услуг локомотивной тяги, запрошенных поданным заявлением, перевозчики и иные участники перевозочного процесса уведомляют об этом в письменной форме оператора не менее чем за десять календарных дней до даты начала осуществления перевозок, хозяйственных и маневровых работ с использованием локомотивной тяги.
3. Организация работы локомотивов и локомотивных бригад
14. Национальный оператор инфраструктуры в соответствии с технологической схемой использования локомотивной тяги предоставляет оператору и перевозчикам и/или иным участникам перевозочного процесса следующую информацию:
об участках обращения локомотивов, пунктах смены локомотивов, зонах облуживания локомотивных бригад, продолжительностью непрерывной их работы, пунктах и продолжительностью отдыха;
о технических требованиях к локомотивам, используемым на конкретном участке магистральной сети при выполнении конкретной работы;
о весовых нормах грузовых поездов, допустимых количествах вагонов грузового и пассажирского движения по участкам, допускаемой скорости движения поездов по магистральным и станционным путям;
о порядке направления локомотивов на ремонт, экипировку и техническое обслуживание;
о типах и параметрах средств безопасности и связи, устанавливаемых на локомотивах;
о порядке организации и проведения предрейсовых медицинских осмотров и периодических медицинских освидетельствований работников локомотивных бригад.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказами Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 N 555 (порядок введения в действие см. п. 2 ); Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

15. Ұлттық инфрақұрылым операторы мыналарды:
1) қозғалыс қауіпсізігін қамтамасыз ету және тартқыш құралдарын пайдалану мәселелері бойынша операторлармен өзара үйлестірілген іс-қимылды;
2) поездар қозғалысын ұйымдастыруға байланысты технологиялық операциялардың орындалуын күтуі кезінде локомотивтердің орналасуы үшін арнайы бөлінген жолдарды ұсынуды;
3) локомотивтердің айналым учаскелері бойынша локомотивтік парктің орналасуы туралы ақпараттың берілуін;
4) локомотив бригадаларының үздіксіз жұмысының рұқсат етілген ұзақтығын және демалысын;
5) магистральдық темір жол желісінің нақты учаскелерінде локомотивтер (МВПС) мен локомотив бригадаларының жұмыс істеуіне рұқсатты;
6) есепке алу жүйесін ұйымдастыру және локомотив паркін пайдалануға және локомотив бригадаларының жұмыстарына қатысты операторлардың есептік құжаттарды жасауын;
7) локомотив машинисі, машинист көмекшісі мамандықтарын беруге сынауларды өткізуді, машинистерге біліктілік сыныбын беруді, локомотивтерді басқару құқығына куәлік жазып беруді және локомотивтік бригадалардың біліктілік сыныбын беруді;
8) апаттық жағдайлар мен олардың зардаптарын жою кезіндегі локомотивтік тартқыш операторларының жұмысын ұйымдастыруды;
9) веб-сайтта (Интернетте) локомотивтерді пайдалану қызметіне қатысты қолданыстағы немесе жаңадан енгізілген нормативтік құқықтық және техникалық актілер туралы мәліметтерді орналастыруды;
10) операторлардың локомотивтік бригадаларын жоспармен, қызмет көрсетілетін учаскелердің пішінімен және сигналдардың, сигналдық көрсеткіштердің орналасуымен, станцияның техникалық-басқарушылық актілерімен, жолаушылар (қала маңындағы) поездарының қозғалыс кестесімен таныстыруды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23 N 555; ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен
16. Оператор өз қызметі барысында:
1) магистральдық, станциялық және кірме жолдарда локомотивтік тартқышты пайдаланудың Технологиялық сызбасының, поездардың үздіксіз және қауіпсіз қозғалу ережелерінің, нормативтерінің және шарттарының сақталуын қамтамасыз етеді;
2) тиісті біліктіліктері бар локомотив бригадаларының штатын, локомотивтер паркін ұстайды және олардың ұсталуын қамтамасыз етеді;
3) локомотив бригадаларының қызметіне, олардың қызмет көрсетілетін учаскеге жауап беретін диспетчердің (поездық, маневрлік), станция және дөңес бойынша кезекшінің және жұмыс басшысының темір жол көлігі саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес берген бұйрықтарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады;

15. Национальный оператор инфраструктуры обеспечивает:
1) координированное взаимодействие с операторами по вопросам обеспечения безопасности движения и эксплуатации тяговых средств;
2) предоставление специально отведенных путей для нахождения локомотивов в ожидании выполнения технологических операций, связанных с организацией движения поездов;
3) предоставление информации о дислокации локомотивного парка по участкам обращения локомотивов;
4) допускаемую продолжительность непрерывной работы и отдых локомотивных бригад;
5) разрешение на работу локомотивов и локомотивных бригад на конкретные участки, магистральной железнодорожной сети;
6) организацию системы учета и составления отчетных документов, связанных с эксплуатацией парка локомотивов и работы локомотивных бригад операторов;
7) проведение испытаний на присвоении профессии помощника машиниста, машиниста локомотива, присвоение класса квалификации машинистам, выписку свидетельства на право управления локомотивом и присвоение класса квалификации локомотивных бригад;
8) организацию работы операторов при ликвидации аварийных ситуаций и их последствий;
9) размещение на WEB-сайте (Интернет) сведений об изменениях в действующих или вновь введенных нормативных правовых и технических актах, касающихся эксплуатационной деятельности локомотивов;
10) ознакомление локомотивных бригад операторов с планом, профилем обслуживаемых участков и расположением сигналов, сигнальных указателей, техническо-распорядительными актами станции, расписанием движения пассажирских (пригородных) поездов.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказами Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 N 555 (порядок введения в действие см. п. 2 ); Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Оператор в процессе своей деятельности:
1) обеспечивает соблюдение Технологической схемы использования локомотивной тяги, правил, нормативов и условий безопасного и бесперебойного движения поездов по магистральным, станционным и подъездным путям;
2) содержит штат локомотивных бригад соответствующей квалификации, парк локомотивов и обеспечивает его содержание;
3) осуществляет контроль за деятельностью локомотивных бригад, выполнения ими приказов диспетчера (поездного, маневрового), отвечающего за обслуживаемый участок, дежурных по станции, горке и руководителя работ в соответствии с нормативными правовыми актами в области железнодорожного транспорта;

4) магистральдық темір жол желісі объектілерінің оларды пайдалану кезіндегі пайдалану мен сақталу талаптарын орындайды, өртке қарсы алдын алу жұмыстарының және темір жол көлігімен тасымалдау кезінде пайда болатын өрттерді жою жөніндегі жұмыстардың жүргізілуін, сондай-ақ экологиялық қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау талаптарын қамтамасыз етеді;
5) локомотивтік бригадалардың қызметкерлерін оқытуды, біліктіліктерін көтеруді ұйымдастырады және Ұлттық инфрақұрылым операторының келісуі бойынша оларды аттестаттаудан өткізеді;
6) машинистің бағдарғысын ресімдейді және оның деректерін Ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық-есептеу орталығына беруді қамтамасыз етеді;
7) локомотивтік тартқыш қызметін көрсету үшін пайдаланатын локомотивте локомотивке арналған ілеспе құжаттаманың болуын қамтамасыз етеді;
8) локомотивтік бригадалардың мерзімдік медициналық куәландырудан және рейс алдындағы тексеруден өтуін белгіленген мерзімде қамтамасыз етеді.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2008.12.23 N 555; ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен
17. Локомотивтік тартқыш қызметін орындау барысында локомотив пен локомотив бригадасы жұмысының уақытын есепке алу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) Ұлттық инфрақұрылым операторы:
локомотивтік тартқыш қызметін орындаудың уақытша кестесін белгілейді;
оператор машинисінің есептік бағдарғы - құжатын тіркейді;
2) оператор:
локомотивтік бригаданың жол жүруі барысында машинистің есептік бағдарғы - құжатын ресімдейді;
жұмысты орындағанан кейін машинист бағдарғысының қосымша данасын Ұлттық инфрақұрылым операторына береді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
18. Локомотив және локомотив бригадасының жұмысын талдау және есепке алуға арналған машинист бағдарғысын ресімдеу және өңдеу тәртібін Ұлттық инфрақұрылым операторы белгілейді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен

4) соблюдает требования по эксплуатации и сохранности объектов магистральной железнодорожной сети в процессе пользования ими, обеспечивает проведение противопожарной профилактической работы и ликвидации пожаров, возникающих в процессе перевозок железнодорожным транспортом, а также требований экологической безопасности и охраны окружающей среды;
5) организовывает обучение, повышение квалификации и совместно с Национальным оператором инфраструктуры проводит аттестацию работников локомотивных бригад;
6) оформляет маршрут машиниста и обеспечивает передачу данных о маршруте в информационно-вычислительный центр Национального оператора инфраструктуры;
7) обеспечивает нахождение на локомотиве, используемого для предоставления услуг локомотивной тяги, сопроводительной документации на локомотив;
8) обеспечивает в установленные сроки прохождение локомотивными бригадами периодических медицинских освидетельствований и предрейсовых осмотров.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказами Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.12.2008 N 555 (порядок введения в действие см. п. 2 ); Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Учет времени работы локомотива и локомотивной бригады в процессе выполнения услуги локомотивной тяги проводится в следующем порядке:
1) Национальный оператор инфраструктуры:
устанавливает временной график выполнения услуги локомотивной тяги;
регистрирует учетный документ-маршрут машиниста оператора;
2) оператор:
оформляет при поездке локомотивной бригады учетный документ-маршрут машиниста;
передает дополнительный экземпляр маршрута машиниста Национальному оператору инфраструктуры после выполнения работы.
Сноска. Пункт 17 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Порядок оформления и обработки маршрута машиниста для анализа и учета работы локомотива и локомотивной бригады устанавливается Национальным оператором инфраструктуры.
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).