Жоғары медициналық білім беру ұйымдарының клиникалық базалары туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 11 мамырдағы N 302 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 11 маусымдағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4722 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 876 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2011.12.12 № 890 (қол қойған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасында медициналық және фармацевтикалық білім беру ісін реформалау тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 317 қаулысын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Жоғары медициналық білім беру ұйымдарының клиникалық базалары туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
2. Жоғары медициналық білім беру ұйымдарының ректорлары, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау департаменттерінің директорлары (келісім бойынша) қоса беріліп отырған Ережеге сәйкес халыққа медициналық көмек көрсету, медицина кадрларын даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі жұмыстарды жүзеге асырсын.
3. Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1936 тіркелген (Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған, 2002 ж., N 36, 690-құжат) "Жоғары медициналық білім беру ұйымдарының клиникалық базалары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2002 жылғы 5 шілдедегі N 650 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Білім, ғылым және кадр ресурстары департаменті (Хамзина Н.Қ.) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ұйымдастыру-құқықтық қамтамасыз ету департаменті (Мұхамеджанов Ж.М.) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауға жіберсін.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Қ.Т. Омаровқа жүктелсін.
7. Осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2007 жылғы 11 мамырдағы N 302
бұйрығымен бекітілген
Жоғары медициналық білім беру ұйымдарының
клиникалық базалар туралы ереже

Об утверждении Положения о клинических базах высших медицинских организаций образования
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 мая 2007 года № 302. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июня 2007 года № 4722. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 декабря 2011 года № 890
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 12.12.2011 № 890.
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2006 года N 317 "О Концепции реформирования медицинского и фармацевтического образования Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемое Положение о клинических базах высших медицинских организаций образования (далее - Положение).
2. Ректорам высших медицинских организаций образования, директорам департаментов здравоохранения областей, городов Астана, Алматы (по согласованию) осуществлять работу по организации медицинской помощи населению, подготовке и повышению квалификации медицинских кадров в соответствии с прилагаемым Положением.
3. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 июля 2002 года N 650 "Об утверждении Положения о клинических базах высших медицинских организаций образования", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1936 (опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2002 г., N 36, ст. 690).
4. Департаменту образования, науки и кадровых ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Хамзина Н.К.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Департаменту организационно-правового обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Мухамеджанов Ж.М.) направить настоящий приказ после его государственной регистрации на официальное опубликование в средствах массовой информации.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Омарова К.Т.
7. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования.
Министр
Утверждено
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 мая 2007 года N 302
Положение
о клинических базах высших медицинских
организаций образования

1. Жалпы ережелер
1. Клиникалық база - жергілікті денсаулық сақтау ұйымдары базасында жұмыс істейтін, материалдық-техникалық базаның жоғары деңгейі бар және ұйымдастыру-әдістемелік, оқу, емдеу-диагностикалық және ғылыми-зерттеу жұмысының қазіргі заманғы әдістері негізінде дәрігерлерді, ғылыми кадрларды даярлау мен қайта даярлауды жүзеге асыратын және медициналық көмектің барлық түрлерін көрсететін жоғары медициналық білім беру ұйымының немесе денсаулық сақтау ұйымының клиникасы.
2. Клиникалық базалардың тізбесі»"Республикадағы медициналық білім беруді одан әрі жетілдіру шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 28 қыркүйектегі N 1469 қаулысымен айқындалған.
3. Жергілікті денсаулық сақтау ұйымдарының базаларында жұмыс істейтін денсаулық сақтау ұйымының клиникасы бөлімшелерінің құрылымын, бейіні мен қуатын жоғары медициналық білім беру ұйымымен келісе отырып, денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті мемлекеттік органы бекітеді.
4. Жоғары медициналық білім беру ұйымының құрылымын, бейіні мен қуатын денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті мемлекеттік органымен келісе отырып, ректор бекітеді.
5. Жергілікті денсаулық сақтау ұйымдарының базасында жұмыс істейтін денсаулық сақтау ұйымы клиникасының қызметі осы Ережемен және жоғары медициналық білім беру ұйымымен және медицина ұйымының бас дәрігерімен (директорымен) жасасатын шартпен, ал жоғары оқу орны клиникасының қызметі - осы Ережемен реттеледі.
6. Жоғары медициналық білім беру ұйымымен және денсаулық сақтау ұйымының бас дәрігерімен (директорымен) жасасатын еңбек шартында мынадай негізгі ережелер атап көрсетіледі:
1) тараптардың міндеттемелері;
2) сапалы оқу процесі үшін жағдай жасау;
3) оқу процесінде медициналық жабдықты қолдану туралы;
4) кафедраларға оқу бөлмелерін бекіту.
7. Жоғары оқу орнының клиникасы медициналық жоғары оқу орнының құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
8. Жоғары медициналық білім беру ұйымы клиникасының бас дәрігері жоғары медициналық білім беру ұйымы ректорының бұйрығымен тағайындалады және қызметінен босатылады.
2. Жоғары медициналық білім беру ұйымдарының клиникалық базаларының негізгі міндеттері мен функциялары
9. Мыналар клиникалық базалардың негізгі міндеттері болып табылады:
1) халыққа мамандандырылған және жоғары мамандандырылған медициналық көмек көрсету;
2) медициналық ғылым мен тәжірибенің жаңа түрлері мен әдістерін, жетістіктерін қолдана отырып, медицина және фармацевтика кадрларын даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру бойынша оқу-педагогикалық процесті ұйымдастыру және өткізу үшін жағдай жасау;

1. Общие положения
1. Клиническая база - клиника высшей медицинской организации образования или организации здравоохранения, функционирующая на базе местных организаций здравоохранения, имеющая высокий уровень материально-технической базы и осуществляющая на основе современных методов организационно-методической, учебной, лечебно-диагностической и научно-исследовательской работы подготовку и переподготовку врачей, научных кадров и оказывающая все виды медицинской помощи.
2. Перечень клинических баз определен постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 1999 года N 1469 "О мерах по дальнейшему совершенствованию медицинского образования в республике".
3. Структура, профиль и мощность отделений клиники организации здравоохранения, функционирующей на базе местных организаций здравоохранения, утверждается местным государственным органом управления здравоохранения по согласованию с высшей медицинской организацией образования.
4. Структура, профиль и мощность отделений клиники высшей медицинской организации образования утверждается ректором по согласованию с местным государственным органом управления здравоохранения.
5. Деятельность клиники организации здравоохранения, функционирующей на базе местных организаций здравоохранения, регулируется настоящим Положением и договором, заключаемым между высшей медицинской организацией образования и главным врачом (директором) медицинской организации, а деятельность клиники высшей медицинской организации образования - настоящим Положением.
6. В договоре, заключаемом между высшей медицинской организацией образования и главным врачом (директором) организации здравоохранения оговариваются следующие основные положения:
1) обязательства сторон;
2) создания условий для качественного учебного процесса;
3) об использовании медицинского оборудования в учебном процессе;
4) закрепления за кафедрой учебных комнат.
7. Клиника высшей медицинской организации образования является структурным подразделением медицинского высшего учебного заведения.
8. Главный врач клиники высшей медицинской организации образования назначается и освобождается от занимаемой должности приказом ректора высшей медицинской организации образования.
2. Основные задачи и функции клинических баз высших
медицинских организаций образования
9. Основными задачами клинических баз являются:
1) оказание специализированной и высокоспециализированной медицинской помощи населению;
2) создание условий для организации и проведения учебно- педагогического процесса по подготовке, переподготовке и повышению квалификации медицинских и фармацевтических кадров с использованием новых форм и методов обучения, достижений медицинской науки и практики;

3) ғылыми-зерттеу қызметін іске асыру, қазіргі заманғы тиімділігі жоғары медициналық технологияларды әзірлеу және енгізу үшін жағдайлармен қамтамасыз ету;
4) мамандарды оқытудың түрлері мен әдістерін үнемі жетілдіру.
10. Көрсетілген міндеттерді шешу үшін клиникалық базалар мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) жергілікті денсаулық сақтау ұйымдарының мамандандырылған бөлімшелерінің жоғары оқу орындарының клиникалық кафедраларымен бірлескен қызметін ұйымдастыру;
2) клиникаға жатқызылған сырқаттардың диагностикасын жасау және емдеу;
3) күрделі клиникалық жағдайлардың диагностикасы мен емдеу мәселелері бойынша консультациялар беру;
4) халыққа тегін медициналық көмектің кепілді көлемін көрсетуге мемлекеттік тапсырысты орналастыру жөніндегі конкурстарға қатысу;
5) медицина кадрларын, оның ішінде жергілікті денсаулық сақтау ұйымдарының базаларында жұмыс істейтін клиникалық базалардың қызметкерлерін даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету;
6) клиникалық және патологиялық-анатомиялық конференциялар, семинарлар, ғылыми-практикалық және басқа да конференциялар өткізу;
7) жоғары медициналық білім беру ұйымы бекіткен жоспарлар бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу;
8) белгіленген тәртіппен емделушілердің диагностикасын жасаудың, емдеудің, оңалтудың жаңа тиімді әдістерін сараптамалық бағалауды, клиникалық сынақтарды әзірлеу мен өткізуді қамтамасыз ету;
9) ғылыми-техникалық еңбектерді және ғылыми-медициналық әзірлемелерді, құралдарды жариялау;
10) амбулаториялық сырқаттардың диагностикасы мен емдеу мәселелері бойынша консультациялар беру.
3. Жоғары медициналық білім беру ұйымдарының
клиникалық базаларын басқару
11. Клиникалық базаны жалпы басқару мен басшылық етуді бас дәрігер жүзеге асырады.
12. Клиникалық базаның бас дәрігері:
1) өз қызметінде қолданыстағы заңнаманы, басқа да нормативтік құқықтық актілер мен осы Ережені басшылыққа алады;
2) шаруашылық-әкімшілік функцияларды жүзеге асырады;
3) қызметті қоса атқара отырып, жоғары медициналық білім беру ұйымының қызметкері бола алады, сондай-ақ клиникалық кеңестің құрамына кіре алады;
4) кафедра басшысымен бірлесіп, кафедра жұмысын үйлестіреді;
5) клиникалық базаның емдеу жұмысын жергілікті мемлекеттік денсаулық сақтау органымен үйлестіреді;
6) ғылыми-клиникалық жұмыс жөніндегі проректормен бірлесіп, кафедра қызметкерлерінің емдеу-консультациялық жұмыстың орындалған көлемін бақылайды;
7) жергілікті мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының алқаларында клиникалық базалардың емдеу жұмысының жағдайы туралы ұсыныстар енгізеді және ақпарат береді.

3) обеспечение условий для проведения научно-исследовательской деятельности, разработок и внедрения высокоэффективных современных медицинских технологий;
4) постоянное совершенствование форм и методов обучения специалистов.
10. Для решения указанных задач клинические базы осуществляют следующие функции:
1) организация совместной деятельности специализированных отделений местных организаций здравоохранения с клиническими кафедрами высших учебных заведений;
2) проведение диагностики и лечения больных, госпитализированных в клинику;
3) осуществление консультаций по вопросам диагностики и лечения сложных клинических случаев;
4) участие в конкурсах по размещению государственного заказа на оказание гарантированного объема медицинской помощи населению;
5) обеспечение подготовки, переподготовки и повышения квалификации медицинских кадров, в том числе сотрудников клинических баз, функционирующих на базе местных организаций здравоохранения;
6) проведение клинических и патолого-анатомических конференций, семинаров, научно-практических и других конференций;
7) проведение научно-исследовательской работы по планам, утвержденным высшей медицинской организацией образования;
8) обеспечение разработок и проведение в установленном порядке клинических испытаний, экспертной оценки новых эффективных методов диагностики, лечения, реабилитации пациентов;
9) опубликование научно-технических трудов и научно-медицинских разработок, пособий;
10) осуществление консультации по вопросам диагностики и лечения амбулаторных больных.
3. Управление клиническими базами высших
медицинских организаций образования
11. Общее управление и руководство клинической базой осуществляется главным врачом.
12. Главный врач клинической базы:
1) руководствуется в своей работе действующим законодательством, нормативными правовыми актами и настоящим Положением;
2) осуществляет административно-хозяйственные функции;
3) может по совместительству являться сотрудником, а также входить в состав клинического совета высшей медицинской организации образования;
4) координирует работу кафедры совместно с руководителем кафедры;
5) координирует лечебную работу клинической базы с местным государственным органом здравоохранения;
6) контролирует совместно с проректором по научно-клинической работе объем выполненной лечебно-консультативной работы сотрудниками кафедры;
7) вносит предложения и информирует о состоянии лечебной работы клинических баз на коллегиях местных государственных органов здравоохранения.

13. Жергілікті денсаулық сақтау ұйымдарының базасында жұмыс істейтін клиникалардың бас дәрігерлері, жоғары білікті қызметкерлері профессор-оқытушылардың құрамы лауазымдарында штат бойынша қызметті қоса атқару (0,5 мөлшерлемеден асырмай) немесе сағат бойынша төлеу жағдайында жұмыс істей жүріп, оқу-педагогикалық процеске қатыса алады.
14. Клиникалық базаның бөлімше меңгерушілері бас дәрігердің бұйрығымен кафедра меңгерушісінің және жоғары медициналық білім беру ұйымының ректорының келісімі бойынша жоғары немесе бірінші біліктілік санатты дәрігерлер мен кафедра қызметкерлері арасынан тағайындалады.
15. Кафедра меңгерушісі:
1) кафедраның педагогикалық, емдеу-алдын алу, ұйымдастыру-әдістемелік және ғылыми-зерттеу қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
2) клиникалық базаның бас дәрігерімен және оның клиникалық жұмыс жөніндегі орынбасарымен емдеу-диагностикалық, консультациялық көмекті ұйымдастыру және оқу процесін ұйымдастыру мәселелері бойынша өзара әрекет жасайды;
3) бөлімшелерді жоспарлы аралауды жүргізеді, сырқаттарға консультация береді, оларды тексеру және емдеу жоспарын белгілейді;
4) кафедра қызметкерлері арасында емдеу жүктемесін бөледі;
5) нақты орындалған жұмыс үшін төленетін кем дегенде 30 сағат көлемінде консультациялық жұмыс атқарады;
6) клиникалық базаның дәрігер кадрларын аттестаттауға қатысады;
7) клиникалық база дәрігерлерінің кәсіби деңгейін арттыру жөніндегі ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс (клиникалық ғылыми-практикалық семинарлар, патологиялық-анатомиялық конференциялар және тоқсандық есептерді талқылау) жүргізеді;
8) клиникалық базаның әкімшілігіне құрылымдық бөлімшелердің қызметкерлерін көтермелеу, сондай-ақ оларға еңбек тәртібін бұзғандары үшін тәртіптік жаза қолдану туралы ұсыныстар енгізеді.
16. Кафедра меңгерушісі клиникалық базаның бас дәрігерімен бірлесіп:
1) кафедраның қызметкерлерінің және клиниканың құрылымдық бөлімшесінің медицина қызметкерлері құрамының жұмысына басшылық жасайды, көтермелеуді, тәртіптік жазаға тартуды белгілейді және іске асырады;
2) кафедра қызметкерлерінің емдеу жұмысы кестелерін, түнгі кезекшіліктерді, демалыстарды бекітеді;
3) дәрігерлер мен оқытушылардың ғылыми зерттеулерге қатысуын қамтамасыз етеді;
4) жоғарғы органдарға клиникалық базаның қызметі бойынша бірлесіп есеп береді.
17. Кафедра профессоры педагогикалық және ғылыми-зерттеу жұмысымен қатар:
1) клиникалық базаның ішкі тәртіп ережелерін басшылыққа алады;
2) кафедра меңгерушісімен және клиникалық базаның бас дәрігерімен келісе отырып, клиникалық базаның еңбекақы қорынан төленетін қосымша дәрігерлік жұмысты (кезекшіліктерді) атқара алады;

13. Главный врач, высококвалифицированные сотрудники клиник, функционирующих на базе местных организаций здравоохранения, могут участвовать в учебно-педагогическом процессе, работая на должностях профессорско-преподавательского состава в условиях штатного совместительства (не более 0,5 ставки) или почасовой оплате.
14. Заведующий отделением клинической базы назначается приказом главного врача по согласованию с заведующим кафедрой и ректором высшей медицинской организации образования, из сотрудников кафедры или врачей, имеющих высшую или первую квалификационные категорию.
15. Заведующий кафедрой:
1) осуществляет руководство педагогической, лечебно-профилактической, организационно-методической и научно-исследовательской деятельностью кафедры;
2) взаимодействует с главным врачом клинической базы и его заместителем по клинической работе по вопросам организации оказания лечебно-диагностической, консультативной помощи и организации учебного процесса;
3) проводит плановые обходы отделений, консультирует больных, намечает план их обследования и лечения;
4) распределяет лечебную нагрузку между сотрудниками кафедры;
5) выполняет консультативную работу в объеме не более 30 часов с оплатой за фактически выполненную работу;
6) принимает участие в аттестации врачебных кадров клинической базы;
7) проводит организационно-методическую работу по повышению профессионального уровня врачей клинической базы (клинические научно-практические семинары, патолого-анатомические конференции и обсуждение квартальных отчетов);
8) вносит предложения администрации клинической базы о предоставлении к поощрению сотрудников структурных подразделений, а также применения к ним дисциплинарных взысканий за нарушение трудовой дисциплины.
16. Заведующий кафедрой совместно с главным врачом клинической базы:
1) руководят деятельностью сотрудников кафедры и медицинского персонала структурного подразделения клиники, определяют и реализуют поощрения, взыскания;
2) утверждают графики лечебной работы сотрудников кафедры, ночные дежурства, отпуска;
3) обеспечивают участие врачей и преподавателей в научных исследованиях;
4) представляют совместный отчет по деятельности клинической базы в вышестоящие органы.
17. Профессор кафедры наряду с педагогической и научно-исследовательской работой:
1) руководствуется правилами внутреннего распорядка клинической базы;
2) по согласованию с заведующим кафедрой и главным врачом клинической базы может выполнять дополнительную врачебную работу (дежурства) с оплатой из фонда заработной платы клинической базы;

3) нақты орындалған жұмыс үшін төленетін 30 сағаттан аспайтын көлемде консультативтік жұмысты атқарады.
18. Кафедра доценті педагогикалық және ғылыми-зерттеу жұмысымен қатар:
1) дәрігер-ординатордың 0,5 мөлшерлемесі көлемінде консультациялық жұмысты атқарады және клиникалық базаның ішкі тәртіп ережелерін басшылыққа алады;
2) өндірістік қажеттілік болған жағдайда кафедра меңгерушісімен және клиникалық базаның бас дәрігерімен келісе отырып, клиникалық базаның еңбекақы қорынан төленетін қосымша дәрігерлік жұмысты (кезекшіліктерді) атқара алады.
19. Кафедра ассистенті педагогикалық және ғылыми-зерттеу жұмысымен қатар:
1) дәрігер-ординатордың 0,5 мөлшерлемесі көлемінде емдеу және консультациялық жұмысты атқарады;
2) өндірістік қажеттілік болған жағдайда кафедра меңгерушісімен және клиникалық базаның бас дәрігерімен келісе отырып, клиникалық базаның еңбекақы қорынан төленетін қосымша дәрігерлік жұмысты (кезекшіліктерді) атқара алады.
20. Докторанттар, аспиранттар және клиникалық ординаторлар емдеу жұмысын Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 28 маусымдағы N 509 бұйрығымен бекітілген қолданыстағы Медицина және фармацевтика қызметкерлерін клиникалық ординатурада, магистратурада, аспирантурада және докторантурада даярлау туралы ережеге (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2962 тіркелген, Орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде N 3740 жарияланған, 2005 жылғы 18 тамыздағы N 151 "Юридическая газетада" жарияланған) және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 21 маусымдағы N 343 бұйрығымен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі кәсіптік білім туралы ережеге (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4302 тіркелген, 2006 жылғы 28 шілдедегі N 139 "Юридическая газетада" жарияланған) сәйкес атқарады.

3) выполняет консультативную работу в объеме не более 30 часов с оплатой за фактически выполненную работу.
18. Доцент кафедры наряду с педагогической и научно-исследовательской работой:
1) оказывает консультативную работу в объеме 0,5 ставки врача-ординатора и руководствуется правилами внутреннего распорядка клинической базы;
2) при производственной необходимости по согласованию с заведующим кафедрой и главным врачом клинической базы может выполнять дополнительную врачебную работу (дежурства) с оплатой из фонда заработной платы клинической базы.
19. Ассистент кафедры наряду с педагогической и научно-исследовательской работой:
1) выполняет лечебную и консультативную работу в объеме 0,5 ставки врача-ординатора;
2) при производственной необходимости по согласованию с заведующим кафедрой и главным врачом клинической базы может выполнять дополнительную врачебную работу (дежурства) с оплатой из фонда заработной платы клинической базы.
20. Докторанты, аспиранты и клинические ординаторы выполняют лечебную работу согласно действующим Правилам подготовки медицинских и фармацевтических работников в клинической ординатуре, магистратуре, аспирантуре и докторантуре, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2004 года N 509 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2962, опубликованным в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов за N 3740, "Юридическая газета" 18 августа 2005 года N 151, и Положению о послевузовском профессиональном образовании, утвержденному приказом Министра образования и науки от 21 июня 2006 года N 343 , зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4302, опубликованному "Юридическая газета" от 28 июля 2006 года N 139.