Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы сарапшы аудиторлар және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау жүргізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2007 жылғы 23 мамырдағы N 279 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 19 маусымдағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4750 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2009 жылғы 12 қарашадағы N 313 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2009.11.12 N 313 бұйрығымен.
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 маусымдағы Заңын жүзеге асыру мақсатында,  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы сарапшы - аудиторлар және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау жүргізу ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және сертификаттау комитетінің техникалық реттеу және метрология басқармасы (Р.А. Баутов) және "Қазақстан метрология институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорны белгіленген заңнамалық тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жалпы бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін;
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының орынбасары Талғат Амангелдіұлы Момышевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Индустрия және сауда министрлігінің
Техникалық реттеу және метрология
комитеті Төрағасының
2007 жылғы 23 мамырдағы N 279
бұйрығымен бекітілген
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы сарапшы - аудиторлар және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау жүргізу ережелері
Осы ережелер "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 маусымдағы  Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесіндегі сарапшы - аудиторлар және өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерге аттестаттау жүргізу тәртібін орнатады.
1. Жалпы ережелер
1. Аттестаттау өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы жұмыстар мен қызмет көрсетудің нақты түрлерін іске асыру үшін біліктілікті беру мақсатында жүргізіледі.

Об утверждении правил проведения аттестации экспертов-аудиторов и поверителей средств измерений в области обеспечения единства измерений
Приказ Председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 23 мая 2007 года № 279. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2007 года № 4750. Утратил силу приказом Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 12 ноября 2009 года № 313
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и торговли РК от 12.11.2009 № 313 (порядок введения в действие см. п. 5).
В целях реализации  Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений",  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые правила проведения аттестации экспертов - аудиторов и поверителей средств измерений в области обеспечения единства измерений.
2. Управлению по техническому регулированию и метрологии Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан (Баутов Р.А.) и республиканскому государственному предприятию "Казахстанский институт метрологии" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) опубликование настоящего приказа в официальных средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя председателя Комитета по техническому регулированию и метрологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан Момышева Талгата Амангельдиевича.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя Комитета по
техническому регулированию и
метрологии Министерства индустрии и
торговли Республики Казахстан
от 23 мая 2007 года N 279
Правила
проведения аттестации экспертов - аудиторов и поверителей
средств измерений в области обеспечения единства измерений
Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" (далее - Закон) и устанавливают порядок проведения аттестации экспертов - аудиторов и поверителей средств измерений в государственной системе обеспечения единства измерений Республики Казахстан.
1. Общие положения
1. Аттестация проводится с целью присвоения квалификации для осуществления конкретных видов работ и услуг в области обеспечения единства измерений.

2. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы сарапшы - аудиторларды аттестаттау мынадай бағыттар бойынша іске асырылады:
1) өлшем құралдарын салыстырып тексеру, калибрлеу құқығына заңды тұлғалардың метрологиялық қызметтерін аккредиттеу кезінде техникалық зерттеулер жүргізу;
2) өлшемдерді орындау әдістемесіне метрологиялық аттестаттау жүргізу құқығына заңды тұлғалардың метрологиялық қызметін аккредиттеу кезінде техникалық зерттеулер жүргізу;
3) өлшем құралдарына сынақтар жүргізу;
4) сыналатын жабдықтарға аттестаттау жүргізу;
5) өлшемдерді орындау әдістемелеріне метрологиялық аттестаттау жүргізу;
6) техникалық құжаттамаларға метрологиялық сараптама жүргізу.
3. Өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді (бұдан әрі -салыстырып тексерушілер) аттестаттау өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес өлшем түрлері бойынша жүргізіледі.
2. Сарапшы-аудиторлар үміткерлерге қойылатын біліктілік талаптары
4. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы жұмыстарды іске асыру үшін, сонымен қатар, заңды және жеке тұлғаларды аккредиттеу кезінде аттестатталған жеке тұлғалар сарапшы-аудиторлар бола алады.
5. Сарапшы-аудиторға үміткер мынадай біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс:
1) жоғары немесе орташа кәсіби білімінің болуы;
2) өлшем бірлігін қамтамасыз ету бойынша нормативтік құжаттарға сәйкес, тапсырылған іс-әрекет бағыттары бойынша біліктілік курстарындағы теориялық дайындықтан өтуі;
3) іс-әрекеттің таңдап алынған бағыты бойынша бестен кем емес сынақ ісінен өтуі.
4) жоғары кәсіби білімі бар үміткер үшін өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы жұмыс өтілімі төрт жылдан кем емес, орташа кәсіби білімі бар үміткер үшін бес жылдан кем емес, іс-әрекеттің мәлімденген саласындағы практикалық жұмыс үш жылдан кем емес болуы тиіс; техникалық құжаттаманы метрологиялық сараптауды қоспағанда, жоғары білімі бар үміткер үшін өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында үш жылдан кем емес, орташа кәсіби білімі бар үміткер үшін төрт жылдан кем емес, іс-әрекеттің мәлімденген саласындағы практикалық жұмыс екі жылдан кем емес болуы тиіс.
Осы тармақтағы талап осы Ережені қолданысқа енгізгенге дейін сарапшы-аудиторлар ретінде аттестатталған мамандарға таратылмайды.
3. Салыстырып тексерушілер үміткерлерге қойылатын біліктілік талаптары
6. Заңға сәйкес өлшем құралдарын салыстырып тексеру құқығына аккредиттелген немесе аккредиттелетін заңды тұлғалардың метрологиялық қызметтерінің мамандары салыстырып тексерушілер бола алады.

2. Аттестация экспертов - аудиторов в области обеспечения единства измерений осуществляется по следующим направлениям деятельности:
1) проведение технического обследования при аккредитации метрологических служб юридических лиц на право поверки, калибровки средств измерений;
2) проведение технического обследования при аккредитации метрологических служб юридических лиц на право проведения метрологической аттестации методик выполнения измерений;
3) проведение испытаний средств измерений;
4) проведение аттестации испытательного оборудования;
5) проведение метрологической аттестации методик выполнения измерений;
6) проведение метрологической экспертизы технической документации.
3. Аттестация поверителей средств измерений (далее - поверители) осуществляется по видам измерений в соответствии с нормативными документами по обеспечению единства измерений.
2. Квалификационные требования к кандидатам в эксперты - аудиторы
4. Экспертами - аудиторами могут быть физические лица, аттестованные для осуществления работ в области обеспечения единства измерений, в том числе при аккредитации физических и юридических лиц.
5. К кандидату в эксперты-аудиторы предъявляются следующие квалификационные требования:
1) наличие высшего либо среднего профессионального образования;
2) прохождение теоретической подготовки на квалификационном курсе по заявленному направлению деятельности, в соответствии с нормативными документами по обеспечению единства измерений;
3) прохождение не менее 5 стажировок по заявленному направлению деятельности.
4) стаж работы в области обеспечения единства измерений не менее четырех лет для кандидата с высшим профессиональным образованием, не менее пяти лет для кандидата со средним профессиональным образованием, практической работы в заявленном направлении деятельности не менее трех лет; за исключением метрологической экспертизы технической документации, для которой стаж работы в области обеспечения единства измерений не менее трех лет кандидата с высшим профессиональным образованием, не менее четырех лет для кандидата со средним профессиональным образованием, практической работы в заявленном направлении деятельности не менее двух лет.
Требование настоящего пункта не распространяется на специалистов, аттестованных в качестве экспертов - аудиторов до введения в действие настоящих Правил.
3. Квалификационные требования к кандидатам поверителям
6. Поверителями могут быть специалисты метрологических служб юридических лиц аккредитованных либо аккредитуемых на право поверки средств измерений в соответствии с Законом.

7. Салыстырып тексерушіге үміткер келесі біліктілік талаптарына сәйкес келуі тиіс:
1) орта техникалық білімі және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында екі жылдан кем емес жұмыс стажы немесе жоғары білімі болуы тиіс;
2) белгіленген өлшем түрі бойынша біліктілік курстарындағы теориялық дайындығы болуы тиіс;
3) бір жылдан кем емес белгіленген өлшем түрі бойынша практикалық тәжірибесі бар болса, өлшемнің таңдалып алған түрі бойынша өлшем құралдарына бестен кем емес салыстырып тексеруді қосатын өлшемнің белгіленген түрі бойынша сынақ ісі болуы тиіс. Егер үміткер салыстырып тексеруші біліктілігіне бірнеше өлшем түрлерінен тапсырыс берсе, өлшемнің әр белгіленген түрі бойынша тапсырыс түрінен кемінде үш өлшем құралын салыстырып тексеру сынағынан өтуі қарастырылады.
Осы тармақтағы талап осы Ережені қолданысқа енгізгенге дейін салыстырып тексеруші ретінде аттестатталған мамандарға таратылмайды.
4. Сарапшы - аудиторлар және салыстырып тексерушілерді аттестаттау, сертификаттарды беру және жою тәртібі
8. Сарапшы-аудитор біліктілігін алу үшін құжаттар техникалық реттеу және метрология жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган), салыстырып тексеруші біліктілігін алу үшін мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталыққа (бұдан әрі - МҒМО) ұсынылады.
Құжаттар жинағы кітапша және нөмірленген түрінде ұсынылады.
9. Сарапшы-аудиторлар және салыстырып тексерушілер біліктілігін алу үшін мынадай құжаттар жинағы ұсынылады:
1) үміткердің   әлімденетін біліктілігін, сарапшы-аудиторлар үшін іс-әрекеттер бағыты, салыстырып тексерушілер үшін өлшемдер түрлері көрсетілген еркін пішіндегі мәлімдеме;
2) біліктілікке үміткердің жеке басын куәландыратын, нотариалды расталған құжат көшірмесі;
3) аттестаттауға берілген құжаттардың нотариалды расталған немесе ұйыммен расталған білімі туралы құжат көшірмесі;
4) аттестаттауға берілген құжаттардың нотариалды расталған немесе ұйыммен расталған біліктілік курсын өткенін куәландыратын құжат көшірмесі;
5) сынақ ісінен өткенін куәландыратын анықтама-пікір. Құжаттар жинағын тапсырғанға дейінгі бір жыл бұрын немесе сәйкес біліктілікті беру туралы сертификаты жоқ маманмен берілген сынақ ісінен өткенін куәландыратын анықтама-пікірді біліктілік комиссиясы мақұлдамайды;
6) аттестаттауға берілген құжаттардың нотариалды расталған немесе ұйыммен расталған, сарапшы-аудиторлар және салыстырып тексерушілер үшін өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы жұмыс стажын растайтын (еңбек кітапшасы немесе оған балама құжат) және тек қана сарапшы-аудиторлар үшін қызметтің мәлімделген бағытындағы жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттардың көшірмесі;

7. К кандидату в поверители предъявляются следующие квалификационные требования:
1) наличие среднего технического образования и стаж работы в области обеспечения единства измерений не менее двух лет или высшего профессионального образования;
2) прохождение теоретической подготовки на квалификационном курсе по заявленному виду измерений;
3) прохождение стажировки по заявленному виду измерений, включающую проведение не менее пяти поверок средств измерений по выбранному виду измерений, при наличии практического опыта по заявленному виду измерений менее одного года. В случае если кандидат на квалификацию поверитель заявляет на несколько видов измерений предусматривается прохождение стажировки, включающей проведение не менее трех поверок средств измерений по каждому заявленному виду измерений.
Требование настоящего пункта не распространяется на специалистов, аттестованных в качестве поверителей до введения в действие настоящих Правил.
4. Порядок аттестации экспертов - аудиторов и
поверителей, выдачи и аннулирования сертификатов
8. Документы на получение квалификации экспертов - аудиторов представляются в уполномоченный орган по техническому регулированию и метрологии (далее - уполномоченный орган), на получение квалификации поверителя - в государственный научный метрологический центр (далее - ГНМЦ).
Комплект документов представляется в сброшюрованном и пронумерованном виде.
9. Для получения квалификации экспертов - аудиторов и поверителей представляется следующий комплект документов:
1) заявка произвольной формы, с указанием заявляемых квалификаций кандидата, направления деятельности для экспертов - аудиторов, вида измерений для поверителей;
2) нотариально заверенная копия документа, удостоверяющего личность кандидата на квалификацию;
3) нотариально заверенная либо заверенная организацией, подавшей документы на аттестацию, копия документа об образовании;
4) нотариально заверенная либо заверенная организацией, подавшей документы на аттестацию, копия документа, удостоверяющего прохождение квалификационного курса;
5) справка - отзыв, удостоверяющая прохождение стажировки. Справка - отзыв, удостоверяющая прохождение стажировки, выданная ранее одного года до подачи комплекта документов либо специалистом, не имеющим сертификата о присвоении соответствующей квалификации, квалификационной комиссией не признается;
6) нотариально заверенные либо заверенные организацией, подавшей документы на аттестацию, копии документов, подтверждающих стаж работы в области обеспечения единства измерений (трудовая книжка или эквивалентный ей документ) - для экспертов - аудиторов и поверителей, и опыт работы в заявленном направлении деятельности - только для экспертов - аудиторов;

7) жұмыс орнынан мінездеме;
8) аттестаттауға берілген құжаттардың нотариалды расталған немесе ұйыммен расталған біліктілігін жоғарылату, қосымша оқу, өлшем бірлігін қамтамасыз ету бойынша басқа да жұмыстарға қатысу (бар болса) туралы құжаттар көшірмесі.
10. Сарапшы-аудиторға ұсынылған материалдарды қарау уәкілетті органның метрология жөніндегі үнемі іс-әрекеттегі ғылыми-техникалық комиссиясымен, салыстырып тексеруші біліктілігін беру - үнемі іс-әрекеттегі МҒМО комиссиясымен іске асырылады (бұдан әрі - білікті комиссия).
11. Сарапшы-аудиторлар және салыстырып тексерушілер біліктілігін беру туралы шешім уәкілетті органның және МҒМО-ның білікті комиссияларымен, құжаттар жинағымен мәлімдемені берген күннен бастап 30 күнтізбелік күн ішінде қабылданады.
12. Уәкілетті мемлекеттік органның шешімі бойынша шет елдер сарапшы-аудиторлары біліктілігін беру туралы сертификат мақұлдануы мүмкін. МҒМО-ның шешімі бойынша шет елдер салыстырып тексерушілері біліктілігін беру туралы сертификат мақұлдануы мүмкін.
13. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы кәсіби білімі бар үміткерлер   белгіленген бағыт бойынша біліктілік курстарында теориялық дайындықсыз салыстырып тексерушілер және сарапшы-
аудиторлар біліктілігін бастапқы аттестаттау кезінде, кәсіби білімді алғаннан кейін бір жыл ішінде алуы мүмкін.
14. Біліктілік комиссиясының дұрыс шешімінде Қосымшаға сәйкес үш жылға біліктілікті беру туралы сертификат ресімделеді.
15. Біліктілікті беру туралы сертификат өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде міндетті түрде тіркелуі қажет.
16. Біліктілік комиссиясының теріс шешімінде үміткерге жазбаша түрде дәлелденген қабыл алмау жіберіледі.
Қабыл алмаудың негіздері мыналар болуы мүмкін:
1) осы біліктіліктегі бекітілген біліктілік талаптарға үміткердің сай келмеуі;
2) осы Ереженің 6 тармағы бойынша барлық қажетті құжаттарды ұсынбауы.
17. Біліктілікті берудегі қабыл алмаумен үміткер келіспеген жағдайда, ол қабыл алмауды алған күннен бастап 30 күнтізбелік күн ішінде қабылданған шешімге шағым арызбен уәкілетті органның аппеляциялық комиссиясына немесе сот органдарына баруына болады.
Уәкілетті органның аппеляциялық комиссиясы үміткердің шағымын, шағым түскен күннен бастап 30 күнтізбелік күн ішінде қарайды және жазбаша түрде дәлелді жауап береді.
18. Үміткерге біліктілік берілмеген жағдайда, үміткердің, бермеуге негіз болып табылатын біліктілік комиссияның ескертулерін шеттеткеннен кейін құжаттарды қайта тапсыруына болады.

7) характеристику с места работы;
8) нотариально заверенные либо заверенные организацией, подавшей документы на аттестацию, копии документов о повышении квалификации, дополнительном обучении, участии в прочих работах по обеспечению единства измерений (при наличии).
10. Рассмотрение представленных материалов на эксперта - аудитора осуществляется постоянно действующей Научно-технической комиссией по метрологии уполномоченного органа, при присвоении квалификации поверителя - постоянно действующей комиссией ГНМЦ (далее - квалификационная комиссия).
11. Решения о присвоении квалификаций экспертов-аудиторов и поверителей принимаются квалификационными комиссиями уполномоченного органа и ГНМЦ в течение 30 календарных дней со дня подачи заявки с комплектом документов.
12. По решению уполномоченного органа может быть признан сертификат о присвоении квалификации экспертов - аудиторов зарубежных стран. По решению ГНМЦ может быть признан Cертификат о присвоении квалификации поверителей зарубежных стран.
13. Кандидаты, имеющие профессиональное образование в области обеспечения единства измерений, при первичной аттестации могут получить квалификацию экспертов - аудиторов и поверителей без осуществления теоретической подготовки на квалификационных курсах по заявленному направлению, в течение не менее одного года после получения профессионального образования.
14. При положительном решении квалификационной комиссии оформляется сертификат о присвоении квалификации, в соответствии с Приложением, сроком на три года.
15. Сертификат о присвоении квалификации подлежит обязательной регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений.
16. При принятии квалификационной комиссией отрицательного решения кандидату направляется мотивированный отказ в письменном виде.
Основанием для отказа может быть:
1) несоответствие кандидата установленным квалификационным требованиям к данной квалификации;
2) непредставление всех требуемых документов согласно пункту 6 настоящих Правил.
17. В случае несогласия кандидата с отказом в присвоении квалификации, он вправе в течение 30 календарных дней со дня получения отказа обратиться в апелляционную комиссию уполномоченного органа с апелляцией на принятое решение либо в судебные органы.
Апелляционная комиссия уполномоченного органа рассматривает обращение кандидата в течение 30 календарных дней со дня получения обращения и дает мотивированный ответ в письменном виде.
18. Кандидат, которому было отказано в присвоении квалификации, вправе повторно подать документы после устранения замечаний квалификационной комиссии, послуживших основанием для отказа.

19. Сарапшы-аудитор және салыстырып тексеруші сертификатының мерзімі аяқталғанда, қайта аттестаттау 8 - 18 тармақтарда белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады. Сарапшы-аудитор және салыстырып тексеруші сертификатын ұзартуға болмайды.
20. Сарапшы-аудитор, салыстырып тексеруші сертификаты өлшем бірлігін қамтамасыз ету бойынша нормативтік құжаттар талаптары бұзылған жағдайда уәкілетті органмен немесе МҒМО-мен жойылуы мүмкін. Сарапшы-аудитор, салыстырып тексеруші сертификатын жою туралы мәселені осы Ереженің 10 тармағына сәйкес тиісті комиссия қарастырады.
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету
саласындағы сарапшы-аудиторлар
және салыстырып тексерушілерге
аттестаттау жүргізу Ережесіне
қосымша
Біліктілікті беру туралы сертификат пішіні
____________________________________________________________________
уәкілетті орган (немесе МҒМО)
СЕРТИФИКАТ
Қазақстан Республикасы
өлшем бірлігін қамтамасыз ету
мемлекеттік жүйесінің
Тізілімінде тіркелген
N___________________________
20__ж."___"________ берілген
20__ж."___"________ дейін күшінде
Осы сертификат______________________________________________________
(фамилиясы, аты, әкесінің аты)
_________________________________________біліктілік беруімен берілді
Уәкілетті орган немесе МҒМО басшысы
____________________________________________________________________
(қолы, қолының расшифровкасы)
М.О.
_____________________________
*Берілген біліктілік көрсетіледі: сарапшы-аудиторға арналған өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы іс-әрекет бағыты немесе салыстырып тексерушіге арналған өлшем түрлі (түрлері) көрсетілген сарапшы-аудитор немесе салыстырып тексеруші

19. После истечения срока действия сертификата эксперта - аудитора и поверителя переаттестация осуществляется в порядке установленном в пунктах 8-18 настоящих Правил. Продление сертификата эксперта - аудитора и поверителя не допускается.
20. Сертификат эксперта - аудитора, поверителя может быть аннулирован уполномоченным органом или ГНМЦ в случае нарушения ими требований нормативных документов по обеспечению единства измерений.
Вопрос об аннулировании сертификата эксперта - аудитора и поверителя рассматривается соответствующими квалификационными комиссиями, согласно пункту 10 настоящих Правил.
Приложение
к Правилам проведения аттестации
экспертов - аудиторов и поверителей
в области обеспечения единства
измерений
Форма сертификата о присвоении квалификации
___________________________________________________________________
______________________________________
уполномоченный орган (или ГНМЦ)
СЕРТИФИКАТ
зарегистрирован в Реестре
государственной системы
обеспечения единства измерений
Республики Казахстан
за N _________________________
выдан           "___" ______ 20_г.
действителен до "___" ______ 20_г.
Настоящий сертификат выдан ___________________________________
(фамилия, имя, отчество)
с присвоением квалификации* ________________________________________
Руководитель уполномоченного органа или ГНМЦ
____________________________________________________________________
(подпись, расшифровка подписи)
М.П.
_______________________
* Указывается присвоенная квалификация: эксперт - аудитор или
поверитель, с указанием направления деятельности в области обеспечения
единства измерений для эксперта - аудитора либо вида (видов) измерений
для поверителя.