Аграрлық ғылым саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер мен жұмыстар үшiн А.И. Бараев атындағы сыйлық (бірінші, екінші, үшінші сыйлықтар) беру тәртібі туралы ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2007 жылғы 11 маусымдағы N 386 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 25 маусымда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 4758 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 31-2/16 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2012.01.17 № 31-2/16 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Ғылым саласындағы сыйлықтар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 10 мамырдағы  N 685 қаулысының 3-1 - тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Аграрлық ғылым саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер мен жұмыстар үшiн А.И. Бараев атындағы сыйлық (бірінші, екінші, үшінші сыйлықтар) беру тәртібі туралы қоса беріліп отырған ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2005 жылғы 6 маусымдағы "Аграрлық ғылым саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер мен жұмыстар үшiн А.И. Бараев атындағы сыйлық (үш сыйлық) беру тәртібі туралы ережелерін бекіту туралы"  N 386 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу реестрінде N 3710 тіркелген, "Нормативтік құқықтық бюллетенінде" 2005 жылы N 16 санында жарияланған).
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министрі А.Қ. Күрішбаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның бірінші ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Министр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
Ғылым комитетінің төрағасы
_____________ Т. Рамазанов
11 маусым 2007 ж.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2007 жылғы»11 маусымдағы
N 386 бұйрығымен бекітілді
Аграрлық ғылым саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер үшiн
А.И.Бараев атындағы (бірінші, екінші, үшінші сыйлықтар) сыйлық беру тәртібі туралы
ЕРЕЖЕЛЕРІ 1. Жалпы ережелер
1. Аграрлық ғылым саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер үшiн А.И. Бараев атындағы (бірінші, екінші және үшінші сыйлықтар) сыйлық беру тәртібі туралы ережелері (бұдан әрi - Ереже)»"Ғылым саласындағы сыйлықтар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 10 мамырдағы N 685 қаулысының 3-1 - тармағына сәйкес әзiрлендi.
2. Аграрлық ғылым саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер үшiн А.И. Бараев атындағы (бiрiншi, екiншi және үшiншi) сыйлық (бұдан әрi - сыйлықтар) айтарлықтай теориялық және практикалық маңызы бар ашылымдар, селекциялық жетістіктер және өнертапқыштық, соның ішінде:
шығарылған және будандастырылған ауыл шаруашылық өсiмдiктерiнiң сорттары мен будандары, ауыл шаруашылығы жануарлардың, балық пен араның тұқымдары, типтері мен аталық іздері және құстың кростары;
ауыл шаруашылығын механикаландыру және ауыл шаруашылығы өнімін өндіру, сақтау және қайта өңдеу саласындағы технологиялық және техникалық әзiрлемелерi;
жануарлар, құс, балық және ара ауруларының алдын ала емдеу, диагностикалау мен емдеу және жаңа әдістері;
агроөнеркәсiп кешені және ауыл шаруашылық аумақтарды дамыту саласындағы экономикалық әзiрлемелерi үшiн Қазақстан Республикасының азаматтарына жыл сайын конкурстық негiзде берiледi.
Сыйлықтарға ұсынудың алдында ғылыми жұмыстар ғылыми көпшiлiкке кеңiнен танылмал және меншiк нысанына қарамай Қазақстан Республикасының ғылыми және білім беру ұйымдарының ғылыми-техникалық кеңестерінде және өзге алқа органдарында жан-жақты талқыланудан өтуі қажет.

Об утверждении Правил о порядке присуждения премии имени А.И. Бараева (первая, вторая, третья премии) за лучшие научные исследования и работы в области аграрной науки
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 июня 2007 года № 386. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2007 года № 4758. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 31-2/16
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 17.01.2012 № 31-2/16.
В соответствии с пунктом 3-1  постановления Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2000 года N 685 "О премиях в области науки" ПРИКАЗЫВАЮсм. P1100000830
1. Утвердить прилагаемые Правила о порядке присуждения премии имени А.И. Бараева (первая, вторая, третья премии) за лучшие научные исследования и работы в области аграрной науки.
2. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 июня 2005 года N 386 "Об утверждении Правил о порядке присуждения премии имени А.И. Бараева (три премии) за лучшие научные исследования и работы в области аграрной науки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3710, опубликован в "Бюллетене нормативных правовых актов", 2005, N 16).
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан Куришбаева А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
"СОГЛАСОВАНО"
председатель Комитета науки
Министерства образования и науки РК
11 июня 2007 г.
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 июня 2007 года N 386
Правила
о порядке присуждения премии имени А.И. Бараева
(первая, вторая, третья премии) за лучшие научные исследования
и работы в области аграрной науки
1. Общие положения
1. Настоящие Правила о порядке присуждения премии имени А.И. Бараева (первая, вторая и третья) за лучшие научные исследования и работы в области аграрной науки (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3-1  постановления Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2000 года N 685 "О премиях в области науки".
2. Премии имени А.И. Бараева (первая, вторая и третья) за лучшие научные исследования в области аграрной науки (далее - Премии) присуждаются гражданам Республики Казахстан ежегодно на конкурсной основе - за имеющие теоретическое и практическое значения открытия, селекционные достижения и изобретения, в том числе:
выведенные и районированные сорта и гибриды сельскохозяйственных растений, породы, типы, линии сельскохозяйственных животных, рыб и пчел, а также кроссы птиц;
технологические и технические разработки в области механизации сельского хозяйства, производства, хранения и переработки сельскохозяйственной продукции;
новые методы, а также средства профилактики, диагностики и лечения болезней животных, птиц, рыб и пчел;
экономические разработки в области агропромышленного комплекса и развития сельских территорий.
До выдвижения на соискание Премий научные работы должны получить широкое признание научной общественности, пройти всестороннее обсуждение на научно-технических советах и других коллегиальных органах научных, учебных организаций Республики Казахстан, независимо от форм собственности.

3. Сыйлық алуға осы ереженің 2 тармағында көрсетілген, конкурс жарияланған жылды қоспағанда соңғы 5 жылда аяқталған және жарияланған жұмыстар ұсынылады.
4. Бұрын республикалық бюджет қаражатынан төленетiн басқа сыйлықтарға, сондай-ақ шетел сыйлықтарына ие болған жұмыстар, осы сыйлықтарды алу конкурсына қатысуға жiберiлмейдi.
Сыйлыққа үміткер ретінде жұмыс екi реттен артық ұсынылмайды.
Осы сыйлық лауреатының жаңа жетiстiктерi болған жағдайда, сыйлық оған үш жыл өткен соң, жарнама берген жылды қоса есептегенде, қайтадан тағайындалуы мүмкiн.
5. Бiрiншi, екiншi және үшiншi сыйлықтардың мөлшерi тиiсiнше 200, 150 және 100 айлық есеп көрсеткiштерiнiң шегiнде белгiленедi.
Ұжымдық жұмыстардың авторларына сыйлық жұмысқа қосқан үлесіне сай төленедi.
6. Аграрлық ғылым саласындағы сыйлықтарды төлеу шығындары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң (бұдан әрi - Министрлiк) аграрлық ғылым саласындағы сыйлықтарды төлеу үшiн көзделген республикалық бюджет қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
Сыйлықтарға үміткерлер үшін өткізілетін конкурс туралы хабарландыру Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымында мемлекеттік және орыс тілдерінде жарияланады.
2. Жұмыстарды сыйлыққа ұсынудың, рәсiмдеудің және тапсырудың тәртiбi
7. Сыйлық алуға үміткерлердің жұмыстары министрлiктер мен ведомстволардың алқаларында, ғылыми-техникалық, ғылыми кеңестерінде және меншiк нысанына қарамай Қазақстан Республикасының басқа ғылыми, оқу және өзге ұйымдарының алқа органдарымен (бұдан әрi - ұйымдар) ұсынылады.
8. Сыйлық алуға жеке авторлардың, сондай-ақ ұжым авторларының жұмыстары ұсынылады.
9. Конкурсқа келесі құжаттар тапсырылады (басылған түрде, екі дана):
1) сыйлыққа ұсынған ғылыми жұмыс:
кiтаптар, монографиялар, оқулықтар, мемлекеттiк тiркеуден өткен ғылыми-зерттеу жұмысы туралы есептер;
ауыл шаруашылық жануарлар, құс және балықтардың тұқымдарын, типтерін және аталық іздерін шығарған туралы авторлық куәліктер нотариус арқылы куәландырылған көшірмелері;
ауыл шаруашылық өсiмдiктерiнiң сорттары мен будандарының шығарған туралы авторлық куәліктер нотариус арқылы куәландырылған көшірмелері;
патенттер және басқа қорғау құжаттар түрде.
2) жұмыстың мазмұны, зерттеулердің өзектілігі және жаңалығы, негiзгi ғылыми нәтижелерi, олардың маңыздылығы мен ғылымның әлемдiк деңгейiне сәйкестiгi, оларды болашақта одан әрi пайдалану туралы баяндалатын жұмыстың сипаттамасы (20 беттен аспауы тиiс).
Сипаттамаға (мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде):
жұмысты ұсынған мекеменiң атауы;
жұмыстың аты, ізденушілердiң қолы қойылған, оның тегi, аты-жөнi көрсетiлген жұмыстың бiрiншi бетi;

3. На соискание Премий выдвигаются научные работы, указанные в пункте 2 настоящих Правил, завершенные и опубликованные за последние пять лет, не включая год объявления конкурса.
4. Работы, ранее удостоенные премий, выплачиваемых из средств республиканского бюджета, а также премий зарубежных стран, к участию в конкурсе на соискание настоящих премий не допускаются.
Работа на соискание Премий выдвигается не более двух раз.
При наличии новых достижений лауреата настоящих премий, премия может быть присуждена ему повторно не раньше, чем через три года после предыдущего присуждения, включая год объявления конкурса.
5. Размеры первой, второй и третьей Премий составляют 200, 150 и 100 месячных расчетных показателей, соответственно.
Авторам коллективной работы Премии выплачиваются в долях в зависимости от вклада в работу.
6. Расходы на выплату Премий в области аграрной науки производятся в пределах средств республиканского бюджета, предусматриваемых Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Министерство) на выплату премий в области аграрной науки.
Объявление о конкурсе на соискание Премий публикуется в периодическом печатном издании на государственном и русском языках, распространяемом на всей территории Республики Казахстан.
2. Порядок выдвижения, оформления и
представления работ на соискание премии
7. Выдвижение работ на соискание премий осуществляется коллегиями министерств и ведомств, научно-техническими, учеными советами и другими коллегиальными органами научных, учебных и других организаций Республики Казахстан, независимо от форм собственности (далее - Организации).
8. На соискание Премий могут быть представлены работы, как отдельных авторов, так и коллектива авторов.
9. На конкурс представляются следующие документы (в отпечатанном виде, в двух экземплярах):
1) научная работа, выдвинутая на соискание Премий, в виде:
книг, монографий, учебников, отчетов о научно-исследовательской работе, прошедших государственную регистрацию;
нотариально засвидетельствованных копий авторских удостоверений на созданные породы, типы и линии сельскохозяйственных животных, птиц и рыб;
нотариально засвидетельствованных копий авторских свидетельств на созданные сорта и гибриды сельскохозяйственных культур;
патентов и других охранных документов.
2) описание научной работы (не более 20 страниц), в котором излагается ее содержание, актуальность и новизна исследований, основные научные результаты, их значимость и соответствие мировому уровню науки, перспективы их дальнейшего использования.
К описанию прилагается титульный лист (на государственном и русском языках) с указанием:
наименования организации, представляющей работу;
названия работы, фамилии и инициалов соискателей, подписанный соискателями;

3) келесі мәлiметтерi бар жұмыстың қысқаша мазмұндамасы (бiр бетте):
алдыңғы бетiнде - жұмыстың атауы, жұмысты ұсынатын ұйымның толық атауы, авторлардың тегi, аты-жөнi, олардың қызмет орындары, лауазымдары, ғылыми атақтары мен дәрежелерi;
екiншi жағында - жұмыстың қысқаша мазмұны мен алынған нәтижелерiнiң маңызы, жұмыс авторларының қолы;
4) ұйымның басшысы қол қойған (ресми бланкiде), жұмыстың (жұмыстар сериясының) ғылыми маңыздылығын бейнелейтiн, оның республиканың әлеуметтiк-экономикалық дамуы үшiн маңыздылығы айтылатын ұсыным-негiздеме;
5) мөрмен бекітілген жұмысты ұсынушы алқалы орган мәжiлiсiнiң хаттамасынан үзiндi;
6) автор (авторлар) туралы мәлiметтер - ізденушінің тегi, аты-жөнi, туған жылы, төлқұжат немесе жеке куәлiк мәлiметтерi, ғылыми дәрежесi мен атағы, мамандығы, қызмет орны мен лауазымы, қызметі мен үйінің мекен-жайы, телефондары көрсетiлген кадр бөлiмiнiң қызметкерi куәландырған, ізденушінің негiзгi қызмет орны берген анықтама;
7) жұмысты ұсынушы ұйымның басшысы қол қойған, ізденушінің (ізденішілердің) ұсынылып отырған жұмысқа қосқан пайыздық салмақта (ұжым жұмыстары үшiн) шығармашылық үлесiн көрсететін қысқаша
сипаттама;
8) ізденушінің (ізденушілердің) негiзгi қызмет орнының мөрiмен бекітілген негізгі ғылыми еңбектерiнiң тiзiмi (10-нан артық
болмауы тиiс);
9) жұмысты ұсынушы ұйымның басшысының қолы қойылған, мөрмен бекітілген, конкурсқа тапсырылған жұмыс (жұмыстар сериясы) бұрын осы Ереженiң 4-тармағында аталған сыйлықтарға ие болмағанын растайтын анықтама.
Осы тармақтың 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетiлген құжаттарды ізденушінің егер ол зейнеткер болса (жұмыстан босатылса, қайтыс болса және басқа да) соңғы жұмыс орнынан ұсынуға болады.
10. Аталған құжаттардың әр жинағы "Аграрлық ғылым саласындағы үздiк ғылыми зерттеулер үшiн А.И.Бараев атындағы сыйлық алуға" деген жазуы бар ғылыми жұмысымен бiрге конвертте жеке папкiге салынуы қажет. Конверттерде және папканың бетінде жұмысты орындаған ұйымның атауы, жұмыстың атауы, авторлардың тегi, аты-жөнi көрсетіледі.
11. Сыйлыққа ұсынылған құжаттар конкурс туралы хабарландыруға сәйкес Министрлікке тіркеу үшін беріледі және қабылдау мерзім аяқталған соң Конкурстық комиссияға тапсырылады.
12. Көрсетілген талаптарға сай рәсiмделмеген құжаттар қарастырылмайды. Конкурсқа ұсынылған материалдарға тіркеуден өткеннен және ашылғаннан кейін өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге болмайды.

3) краткая аннотация (на 1 листе), содержащая следующие сведения:
на лицевой стороне - название работы, полное название организации выдвигающей работу, фамилии, имена, отчества авторов, места их работы, должности, ученые степени и звания;
на оборотной стороне - краткое содержание работы и значение полученных результатов, подписи авторов работы;
4) представление-обоснование, подписанное руководителем организации (на официальном бланке), отражающее научную актуальность работы (серии работ), ее значение для социально-экономического развития агропромышленного комплекса;
5) выписка из протокола заседания коллегиального органа, заверенная печатью организации, выдвинувшей работу;
6) сведения об авторе (авторах) - справка с места основной работы соискателя, заверенная работником отдела кадров, с указанием фамилии, имени, отчества, даты рождения, данных паспорта или удостоверения личности, ученой степени и звания, специальности, места работы и занимаемой должности, служебного и домашнего адресов и телефонов соискателя (соискателей);
7) краткая характеристика научной деятельности соискателя (соискателей) с указанием его творческого вклада в выдвигаемую работу, в процентном соотношении (для коллективных работ), подписанная руководителем организации, выдвинувшей работу;
8) список основных научных работ (не более 10), заверенный печатью организации по месту основной работы соискателя (соискателей);
9) справка из организации, выдвинувшей работу, за подписью ее руководителя, заверенная печатью, удостоверяющая, что представленная на конкурс работа (серия работ) не удостаивалась ранее премий, перечисленных в пункте 4 настоящих Правил.
Документы, указанные в подпунктах 6), 7) и 8) настоящего пункта, допускается представлять с места последней работы соискателя в случае его выхода на пенсию (увольнения, смерти и так далее).
10. Каждый комплект перечисленных документов должен быть запечатан в отдельный конверт и вместе с научной работой помещен в папку с надписью "На соискание Премий имени А.И. Бараева за лучшие научные исследования и работы в области аграрной науки". На конвертах и обложках папок указывается наименование организации, где выполнена работа, название работы, фамилии, имена, отчества авторов.
11. Материалы на соискание Премий, согласно объявлению о конкурсе, представляются в Министерство для регистрации и по окончании срока приема передаются для рассмотрения в Конкурсную комиссию.
12. Документы, оформленные с нарушением указанных требований, не рассматриваются. Не допускается внесение изменений и дополнений к представленным на конкурс материалам после их регистрации и вскрытия.

13. Конкурсқа ұсынылған жұмыстар мен материалдар бiр данасы авторлардың жазбаша талаптары бойынша қайтарылады.
3. Жұмыстарды қарау тәртiбi
14. Сыйлықты беру мәселелерi жөнiнде конкурстық материалдарды қарау және конкурстың жеңімпаздарын анықтау үшiн Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрiнің бұйрығымен құрамы 9 (тоғыз) адамнан кем емес Конкурстық комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылады.
Комиссияның құрамына кіргізу үшін кандидатураларды сұрыптау кезінде мамандардың салалық бағытталуының теңдік арасалмағын ескеру қажет.
Комиссия консультативтiк-кеңесшi орган болып табылады және министрлiктер мен ведомстволар өкiлдерiнен, белгілі аграрлық-ғалымдарынан, және де меншiк нысанына қарамай үздік ауыл шаруашылық құрылымдарының басшыларынан құрылады.
Комиссияны төраға - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрi немесе  Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министрi басқарады.
Осы Сыйлыққа, жеке немесе ұжымдық жұмыстар авторлары құрамында Комиссия мүшелерi және олардың жақын туысқандарының жұмыстары ұсынған жағдайда, Комиссияның сол мүшелері Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрiнің бұйрығына тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы Комиссия құрамынан шығарылады.
Комиссияның барлық шешiмдерi хаттамалармен рәсiмделедi.
15. Комиссия:
конкурстық материалдар салынған конверттерді ашады, олардың конкурс талаптарына сәйкестiгiн анықтайды;
сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарды осы сыйлық алуға жұмыстар ұсынған ұйымдарды алып тастағандағы ғылыми және тиiстi профильдегі басқа да ұйымдарға сараптап қарауға жолдайды;
қажет болса Сыйлық алуға ұсынылған жұмыстарды сараптауға жетекші ғалымдар мен мамандарды тартады;
жасырын дауыс беруге арналған бюллетендерге жұмыстарды кіргізу туралы шешімді Комиссия мүшелерiнiң мәжiлiсiне қатысқандардың көпшілік даустарымен ашық дауыс беру арқылы қабылдайды;
Сыйлықтар беру туралы шешiмдердi жасырын дауыспен қабылдайды.
16. Жасырын дауыс беру барлық жұмыстар бойынша бiр мезгiлде жүргiзiледi.
Жасырын дауыс берудiң қорытындысы бойынша Сыйлық ең көп дауыс санын жинаған үш жұмысқа берiледi (бiрiншi, екiншi және үшiншi сыйлықтар).
17. Егер, жасырын дауыс берудiң қорытындысы бойынша екі немесе одан астам жұмыстар, үш сыйлықтың біреуіне үміттенуге рұқсат беретін тең дауысқа ие болса, Комиссия олардың арасында қайта дауыс беруді өткізуге құқығы бар.
Қайта дауыс беруге арналған бюллетенге тек бiрiншi дауыс беру кезiнде тең дауыс алған жұмыстар кіргізіледі.
Егер, қайта дауыс берудің кезінде қайталап дауыс беруге арналған бюллетенге кіргізген жұмыстар тең дауыс алған болса, жеңімпазды анықтау құқығы Комиссияның төрағасына беріледі.

13. Работы и материалы, представленные на конкурс, возвращаются по письменному требованию авторов в одном экземпляре.
3. Порядок рассмотрения работ
14. Для рассмотрения конкурсных материалов и определения победителя конкурса, приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан создается Конкурсная комиссия в составе не менее 9 (девяти) человек (далее - Комиссия).
При подборе кандидатур для включения в состав Комиссии необходимо учитывать равное соотношение специалистов по отраслевой направленности.
Комиссия является консультативно-совещательным органом и формируется из числа представителей министерств и ведомств, ведущих ученых-аграриев, а также руководителей передовых сельскохозяйственных формирований с различной формой собственности.
Комиссию возглавляет председатель - Министр сельского хозяйства Республики Казахстан или вице-министр сельского хозяйства Республики Казахстан.
В случае выдвижения на соискание Премий работ, выполненных членами Комиссии, а также их близкими родственниками, лично или в составе коллектива авторов, указанные члены Комиссии выводятся из состава Комиссии путем их замены и внесения соответствующих изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
Все решения Комиссии оформляются протоколами.
15. Комиссия:
вскрывает конверты с конкурсными материалами, определяет их соответствие требованиям конкурса;
направляет работы, выдвинутые на соискание премий, на экспертное заключение в научные и другие организации соответствующего профиля за исключением тех организаций, которые представили данные работы;
при необходимости привлекает к рецензированию работ, выдвинутых на соискание Премий, ведущих ученых и специалистов;
открытым голосованием простым большинством голосов присутствовавших на заседании членов Комиссии принимает решение о включении работ в бюллетень для тайного голосования;
тайным голосованием принимает решение о присуждении Премий.
16. Тайное голосование проводится одновременно по всем работам, включенным в бюллетень для тайного голосования.
По итогам тайного голосования к присуждению Премий рекомендуются три работы, набравшие наибольшее число голосов (первая, вторая и третья Премии).
17. Если при тайном голосовании две и более работ получили равное количество голосов, позволяющих им претендовать на какую-либо из трех премий, Комиссия вправе провести по ним повторное голосование.
В бюллетень для повторного голосования включаются только работы, которые получили одинаковое число голосов при первом голосовании.
В случае если при повторном голосовании также получено равное количество голосов, по каким либо из включенных в бюллетень для тайного голосования работам, право определения победителя остается за Председателем Комиссии.

18. Конкурстық комиссия мәжіліске комиссия мүшелерінің 2/3 кемі қатысқан жағдайда шешім қабылдауға құқылы.
4. Конкурс нәтижелерiн бекiту тәртiбi
19. Комиссия жұмыстарды қарау нәтижесі бойынша келесі құжаттарды рәсімдейді:
Комиссияның хаттамасын;
Комиссияның мүшелерi қол қойған және мөр басылған дауыс берген бюллетендері салынған конвертті.
20. Тиісті шешім қабылданған туралы Комиссия отырысының хаттамасы конкурста жеңімпаз атанған жұмыстарды Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министріне бекiтуге ұсынылады.
21. Конкурстың лауреаттары және де сыйлыққа лайықты жұмыстар туралы қысқаша түсiнiктемелер Қазақстан Республикасының барлық аймақтарында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
22. Сыйлық берілген ғылыми жұмыстар Министрлiктiң Республикалық ауыл шаруашылығы ғылыми кiтапханасына сақтауға берiледi.
5. Сыйлық лауреаттарын марапаттау
23. Сыйлық беру туралы дипломдар және омырау белгiлерiн лауреаттарға Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрi тапсырады.
24. Ақшалай сыйлықтар осы ереженің 5 тармағында көрсетілген көлемінде және авторлардың үлесіне сай өлшемде (ұжым жұмыстары үшiн) конкурс лауреаттарының карточкалық және ағымдық шоттарына аударылады.
Егер конкурс лауреаты қайтыс болған жағдайда ақшалай сыйлық, диплом және омырау белгiсі оның жақын туысқандарына немесе мұрагерлеріне беріледі.

18. Комиссия правомочна принимать решение, если на ее заседании присутствуют не менее 2/3 членов комиссии.
4. Порядок утверждения результатов конкурса
19. Комиссия по результатам рассмотрения работ оформляет следующие материалы:
протокол Конкурсной комиссии;
запечатанный и подписанный членами Конкурсной комиссии конверт с бюллетенями голосования.
20. Работы, победители конкурса, с протоколом заседания Комиссии о соответствующем решении, представляются на утверждение Министру сельского хозяйства Республики Казахстан.
21. Информация о лауреатах конкурса, а также краткие аннотации о работах, удостоенных Премий, публикуются в периодическом печатном издании, распространяемом на всей территории Республики Казахстан.
22. Научные работы, удостоенные Премий, передаются на хранение в республиканскую научную сельскохозяйственную библиотеку Министерства.
5. Награждение лауреатов премии
23. Дипломы о присуждении Премий и нагрудные знаки вручаются лауреатам Министром сельского хозяйства Республики Казахстан.
24. Денежные премии в размерах, указанных в пункте 5 настоящих правил и долях в зависимости от вклада авторов (для коллективных работ), перечисляются на карточные или текущие счета лауреатов конкурса.
В случае смерти автора или одного из авторов работы денежная премия выплачивается его близким родственникам или наследникам.