"Аэронавигация саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының міндетін атқарушысының 2005 жылғы 14 наурыздағы N 81-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2007 жылғы 15 қарашадағы N 291-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 29 қарашадағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5015 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012 жылғы 27 наурыздағы № 53-НҚ бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2012.03.27 № 53-НҚ (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  7-бабының 3) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аэронавигация саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының міндетін атқарушысының 2005 жылғы 14 наурыздағы  N 81-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3533 нөмірмен тіркелген, "Ресми газетте" 2005 жылғы 10 желтоқсанда N 51 нөмірінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аэронавигация саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізуге тең жағдайлар беру ережесінде:
6-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы қызметті бақылау мен реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) NOTAM - кез келген аэронавигациялық жабдықты (немесе оның жұмыс регламентін) іске қосу немесе өзгерту, қызмет көрсету және ұшу ережелері туралы ақпаратты қамтитын хабарлама; немесе уақытылы ескерту ұшулардың қауіпсіздігі үшін маңызды мәні бар қауіп туралы ақпарат;";
3-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
" 3. Аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтеріне
тең қол жеткізуді ұйымдастыру тәртібі
8. Аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтері туралы, сондай-ақ осы қызметтерді көрсетудің техникалық және технологиялық мүмкіндіктері туралы ақпаратты аэронавигация саласындағы табиғи монополиялар субъектілері Қазақстан Республикасының аэронавигациялық ақпараттар жинағында жариялайды.

О внесении изменений в приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 14 марта 2005 года N 81-ОД "Об утверждении Правил предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере аэронавигации"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 15 ноября 2007 года № 291-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2007 года № 5015. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 27 марта 2012 года № 53-ОД
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 27.03.2012 № 53-ОД.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 14 марта 2005 года  N 81-ОД "Об утверждении Правил предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере аэронавигации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3533, опубликованный 10 декабря 2005 года в "Официальной газете" N 51) следующие изменения:
в  Правилах предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере аэронавигации, утвержденных указанным приказом:
в пункте 6:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности в сферах естественных монополий;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) NOTAM - извещение, содержащее информацию о введении в строй или изменению любого аэронавигационного оборудования (или, регламента его работы), обслуживания и правил полетов; или, информация об опасности, своевременное предупреждение, которого имеет важное значение для безопасности полетов.";
раздел 3 изложить в следующей редакции:
"3. Порядок организации равного доступа к регулируемым услугам аэронавигации
8. Информация об оказываемых регулируемых услугах аэронавигации, а также о технических и технологических возможностях оказания данных услуг публикуются субъектами естественных монополий в сфере аэронавигации в сборнике аэронавигационной информации Республики Казахстан.

9. Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушылардың (бұдан әрі - Пайдаланушы) аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерін алуға өтініштерін аэронавигация саласындағы табиғи монополиялар субъектілері мәлімдеген көлеміне немесе осы қызметтерді пайдаланудың басқа жағдайларына қарамастан тең жағдайларда қабылдайды.
10. Аэронавигация саласындағы табиғи монополиялар субъектілеріне реттеліп көрсетілетін аэронавигация қызметтеріне қол жеткізудің жағдайларын күштеп тануға немесе осы қызметтердің тұтынушыларын кемсітуге алып келетін өзге де іс-әрекеттер жасауға жол берілмейді.
11. Аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізу мақсатында аэронавигация саласында табиғи монополиялар субъектілерімен шарт жасасу үшін, Пайдаланушылар аэронавигация саласындағы табиғи монополиялар субъектілеріне мынадай құжаттардың:
1) қазақстандық Пайдаланушылар:
мемлекеттік басқару органы берген арнайы пайдалану жөніндегі (пайдалану талаптары және шектеулері) ережені қоса бере отырып Пайдаланушы сертификатының;
азаматтық кеменің мемлекеттік тіркелуі туралы куәлігінің;
Мемлекеттік басқару органы берген әуе кемелерінің барлық үлгілері бойынша ұшу жарамдылығы сертификаттарының;
авиакомпанияларға үш әріптік кодты беру туралы Азаматтық авиацияның халықаралық ұйымы (ИКАО) хатының;
заңды тұлғаның жарғысының (құрылтай құжаттары);
заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің;
статистикалық карточканың;
қосымша құн салығы бойынша есепке қою туралы куәлігі қосымшасының көшірмесін қоса бере отырып жібереді.
2) Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдаланатын шетелдік Пайдаланушылар, өйткені шетелдік Пайдаланушылар туралы растаушы құжат өз мемлекетінің заңнамасы бойынша заңды тұлғасы болып табылатындығын дәлелдейтін көшірмелерін қоса бере отырып жолдайды.
12. Шетелдік Пайдаланушылардың әуе кемелеріне аэронавигациялық қызмет көрсету үшін төлемақы жүргізетін ұйымдар (бұдан әрі - Өкіл) көрсетілген қызметті жүзеге асыруға шарт жасасу үшін аэронавигация саласындағы табиғи монополиялар субъектілеріне, жазбаша хабарламаны, Өкіл өз мемлекетінің заңнамасына сәйкес, заңды тұлға болып табылатынын растайтын құжаттардың нотариалды расталған қосымшасының:
заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі туралы куәлігін;
статистикалық карточканың нотариалды расталған көшірмелерін қоса бере отырып жібереді.
13. Пайдаланушылар осы Ережеде санамаланған құжаттарды толық көлемде ұсынған жағдайда, аэронавигация саласындағы табиғи монополиялар субъектілері Пайдаланушылардан өтінішті алған күннен бастап отыз күн мерзім ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 қарашадағы  N 1194 қаулысымен бекітілген Аэронавигация қызметтеріне арналған үлгі шартқа (бұдан әрі - Үлгі шарт) сәйкес шарт жасайды және оларға толық көлемде және тиісті сапада реттеліп көрсетілетін аэронавигация қызметтерін ұсынады.

9. Обращения эксплуатантов гражданского воздушного судна (далее - Эксплуатант) на получение регулируемых услуг аэронавигации принимаются субъектами естественных монополий в сфере аэронавигации на равных условиях, независимо от заявленных объемов либо других условий потребления данных услуг.
10. Навязывания условий доступа к регулируемым услугам аэронавигации или совершения иных действий, ведущих к дискриминации потребителей данных услуг субъектами естественных монополий в сфере аэронавигации, не допускаются.
11. Для заключения договора с субъектами естественных монополий в сфере аэронавигации, в целях получения доступа к регулируемым услугам аэронавигации, Эксплуатанты направляют письменное обращение к субъектам естественных монополий в сфере аэронавигации с приложением копий следующих документов:
1) казахстанские Эксплуатанты:
сертификата Эксплуатанта с приложением специального положения по эксплуатации (эксплуатационные требования и ограничения), выданного государственным органом управления;
свидетельства о государственной регистрации гражданского судна;
сертификатов летной годности по всем типам воздушных судов, выданных государственным органом управления;
письма Международной организации гражданской авиации (ИКАО) о присвоении авиакомпаниям трехбуквенного кода;
устава юридического лица (учредительные документы);
свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
статистической карточки;
свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость.
2) иностранные Эксплуатанты, использующие воздушное пространство Республики Казахстан, подтверждающего документа о том, что иностранный Эксплуатант является юридическим лицом по законодательству своего государства.
12. Организации, производящие оплату за аэронавигационное обслуживание воздушных судов иностранных Эксплуатантов (далее - Представитель), для заключения договора на осуществление указанной деятельности направляют письменное обращение к субъектам естественных монополий в сфере аэронавигации, с приложением нотариально заверенной копии документа, подтверждающего, что Представитель является юридическим лицом по законодательству своего государства.
13. При представлении Эксплуатантами документов, перечисленных в настоящих Правилах в полном объеме, субъекты естественных монополий в сфере аэронавигации в тридцатидневный срок со дня получения письменного обращения от Эксплуатантов заключают договор в соответствии с Типовым договором на услуги аэронавигации, утвержденным  постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2003 года N 1194 (далее - Типовой договор) и предоставляют им регулируемые услуги аэронавигации в полном объеме и соответствующего качества.

14. Пайдаланушы аэронавигация саласындағы табиғи монополиялар субъектісіне әуе кемесінің, реттелмеген тасымалдауды орындау кезінде ұшу уақытынан үш тәулік бұрын өтініш жасаған жағдайда, реттеліп көрсетілетін аэронавигация қызметтеріне қол жеткізу, Қазақстан Республикасы аэронавигациялық ақпарат жинағында жарияланған Үлгі шартқа сәйкес жүзеге асырылады.
15. Пайдаланушылар және Өкілдер осы Ереженің талаптарын сақтаған жағдайда аэронавигация саласындағы табиғи монополиялар субъектілеріне Пайдаланушыларға реттеліп көрсетілетін аэронавигация қызметтерін ұсынудан бас тартуға жол берілмейді.
16. Реттеліп көрсетілетін аэронавигация қызметтері барлық тұтынушыларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды аэронавигацияның реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтынушылар сақтаған жағдайда, мемлекеттік органдар өз құзыретінің шегінде белгілеген олардың сапасына қойылатын талаптарға сәйкес ұсынылады.".
2. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің, Стратегиялық жоспарлау және жиынтық талдау департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің Әкімшілік жұмысы департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны белгіленген тәртіппен ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының және "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының орынбасары Н.Ш. Алдабергеновке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
КЕЛІСІЛГЕН:
Қазақстан Республикасының
Көлік және коммуникация
министрінің міндетін атқарушы
2007 жылғы 23 қараша

14. В случаях, когда Эксплуатант обращается к субъекту естественной монополии в сфере аэронавигации за трое суток до времени взлета воздушного судна, при выполнении нерегулярных перевозок доступ к регулируемым услугам аэронавигации осуществляется в соответствии с Типовым договором, опубликованным в Сборнике аэронавигационной информации Республики Казахстан.
15. При соблюдении Эксплуатантами и Представителями требований настоящих Правил субъектам естественных монополий в сфере аэронавигации отказывать Эксплуатантам в оказании регулируемых услуг аэронавигации не допускается.
16. Регулируемые услуги аэронавигации предоставляются всем потребителям в соответствии с требованиями к их качеству, установленными государственными органами в пределах своей компетенции, при соблюдении потребителями регулируемых услуг аэронавигации требований, установленных законодательством Республики Казахстан.".
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере телекоммуникаций и аэронавигации Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Алиев И.Ш.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной работы и анализа Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий (Есиркепов Е.О.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном порядке его официальное опубликование в средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и республиканского государственного предприятия "Казаэронавигация".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий Смагулова К.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель
СОГЛАСОВАН:
И.о. Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
23 ноября 2007 года