Ғылыми курортология орталықтарының табиғи минералды суларды пайдалануға медициналық бальнеологиялық қорытынды беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2007 жылғы 31 қазандағы N 632 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 30 қарашадағы Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5017 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2014 жылғы 22 сәуірдегі № 206 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.04.2014 № 206 бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан қараңыз.
"Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  6-бабының 1-тармағына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ғылыми курортология орталықтарының табиғи минералды суларды пайдалануға медициналық бальнеологиялық қорытынды беру ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті (А.А. Белоног) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ұйымдастыру-құқықтық қамтамасыз ету департаменті (Ж.М. Мұхамеджанов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Қ.Т. Омаровқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және міндетті түрде ресми жариялануы тиіс.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2007 жылғы 31 қазандағы
N 632 бұйрығымен бекітілген
Ғылыми курортология орталықтарының табиғи минералды
суларды пайдалануға медициналық бальнеологиялық
қорытынды беру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ғылыми курортология орталықтарының табиғи минералды суларды пайдалануға медициналық бальнеологиялық қорытынды беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес әзірленген.
2. Осы Ереже Қазақстан Республикасының табиғи минералды суларын пайдалануға медициналық бальнеологиялық қорытынды беруді ұйымдастыру тәртібін белгілейді.
3. Осы Ереже жеке және заңды тұлғалар орындау үшін міндетті.
4. Осы Ережеде пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар.
1) тапсырысшы - осы Ереже белгіленген тәртіппен табиғи минералды суларды пайдалануға медициналық бальнеологиялық қорытынды алуға тапсырыс беруші, оны қаржыландыруды жүзеге асырушы, сондай-ақ қажетті құжаттаманы беруші жеке және/немесе заңды тұлғалар;

Об утверждении Правил выдачи научными центрами курортологии бальнеологического медицинского заключения на использование природных минеральных вод
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 октября 2007 года N 632. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2007 года N 5017. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 апреля 2014 года № 206
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 22.04.2014 № 206.
В соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О безопасности пищевой продукции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи научными центрами курортологии бальнеологического медицинского заключения на использование природных минеральных вод.
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Белоног А.А.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту организационно-правового обеспечения Министерства здравоохранения Республики Казахстан (Мухамеджанов Ж.М.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Омарова К.Т.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2008 года и подлежит обязательному официальному опубликованию.
Министр
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 31 октября 2007 г N 632
Правила
выдачи научными центрами курортологии
бальнеологического медицинского заключения
на использование природных минеральных вод 1. Общие  положения
1. Настоящие Правила выдачи научными центрами курортологии бальнеологического медицинского заключения на использование природных минеральных вод (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О безопасности пищевой продукции".
2. Настоящие Правила устанавливают порядок организации выдачи бальнеологического медицинского заключения на использование природных минеральных вод Республики Казахстан.
Правила распространяются также на природные минеральные воды, импортируемые на территорию Республики Казахстан.
3. Настоящие Правила обязательны для исполнения физическими и юридическими лицами.
4. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) заказчик - физические и/или юридические лица, дающие заказ на получение бальнеологического медицинского заключения на использование природных минеральных вод, осуществляющие ее финансирование, а также представляющие необходимую документацию в порядке, установленном настоящими Правилами;

2) орындаушы - медициналық бальнеологиялық қорытынды беруді жүзеге асыратын ұйым;
3) бальнеологиялық (медициналық) қорытынды - бұл табиғи емдік ресурстардың құрамы мен қасиеттерін медициналық-биологиялық, органолептикалық, микробиологиялық, санитарлық-химиялық, токсикологиялық және радиациялық арнайы зерттеулердің негізінде, емдеу, медициналық оңалту және аурулардың алдын алу мақсатында оларды пайдалану мүмкіндігі туралы жасалатын қорытынды.
2. Медициналық бальнеологиялық қорытынды
берудің тәртібі
5. Қазақстан Республикасының табиғи минералды суларын пайдалануға медициналық бальнеологиялық қорытынды жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша органолептикалық, микробиологиялық, санитарлық-химиялық, токсикологиялық және радиологиялық көрсеткіштерді санитарлық-эпидемиологиялық сараптау нәтижесінде, сондай-ақ судың физиологиялық құндылығын және/немесе емдік қасиеттерін медициналық-биологиялық бағалаудың нәтижесі бойынша берілген оң санитарлық-эпидемиологиялық қорытындының негізінде беріледі.
Табиғи минералды суларды медициналық-биологиялық бағалау мамандандырылған ғылыми және емдеу-профилактикалық мекемелердің клиникалық базаларында орындалған клиникаға дейінгі және клиникалық зерттеулердің нәтижесінде беріледі.
6. Табиғи минералды суларды пайдалануға медициналық бальнеологиялық денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген ұйым (бұдан әрі - Орындаушы) жүзеге асырады.
7. Медициналық бальнеологиялық қорытынды алу үшін тапсырысшы орындаушыға мынадай құжаттарды жібереді:
1) минералды суды пайдаланудың негізгі мақсаты көрсетілген өтініш;
2) ұңғыманың гидрогеологиялық паспорты;
3) тапсырысшының және мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының уәкілетті өкілдері куәландырған химиялық талдауға арналған су сынамалары мен сынамаларды іріктеу актісі;
4) аккредиттелген, аттестатталған гидрохимиялық зертхана орындаған бағалау кезеңіне толық химиялық талдаудың нәтижесі; барлық бақыланатын көрсеткіштер бойынша толық химиялық талдау кемінде жылына бір рет орындалуы тиіс;
5) аккредиттелген гидрохимиялық немесе өндірістік зертхана орындаған қысқартылған толық химиялық талдаудың нәтижесі; қысқартылған химиялық талдауды жүргізу мерзімділігі Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды өткізуге жасалған келісім-шартқа жұмыс бағдарламасымен белгіленеді;
6) санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдары берген өнімдердің қауіпсіздігі бойынша органолептикалық, микробиологиялық, санитарлық-химиялық, токсикологиялық, радиациялық және бальнеологиялық көрсеткіштерді санитарлық-эпидемиологиялық сараптау нәтижесі бойынша санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды. Емдік минералды суларға санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды беру нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3608 тіркелген "Ыдыстарға құйылған ауызсуды, минералды табиғи және жасанды минерализацияланған суларды өндіруге, сапасы мен қауіпсіздігіне қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптар" туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2005 жылғы 24 наурыздағы N 147 бұйрығымен айқындалады және регламенттеледі;

2) исполнитель - организация, осуществляющая выдачу бальнеологического медицинского заключения;
3) бальнеологическое (медицинское) заключение - это заключение, сделанное на основании медико-биологических, органолептических, микробиологических, санитарно-химических, токсикологических и радиологических исследований состава и свойств природных лечебных ресурсов, о возможности их использования в целях лечения, медицинской реабилитации и профилактики заболеваний.
2. Порядок выдачи бальнеологического медицинского заключения
5. Выдача бальнеологического медицинского заключения на использование природных минеральных вод Республики Казахстан проводится по заявлениям физических и юридических лиц на основании положительного санитарно-эпидемиологического заключения, выданного по результатам санитарно-эпидемиологической экспертизы природной минеральной воды на органолептические, микробиологические, санитарно-химические, токсикологические и радиологические показатели, а также по результатам медико-биологической оценки физиологической полноценности и/или лечебных свойств воды.
Медико-биологическая оценка природных минеральных вод предоставляется по результатам доклинических и клинических исследований, выполненных на клинических базах специализированных научных и лечебно-профилактических учреждений.
6. Выдача бальнеологического медицинского заключения на использование природных минеральных вод осуществляется организацией, которая определяется уполномоченным органом в области здравоохранения (далее - Исполнитель).
7. Для получения бальнеологического медицинского заключения заказчик направляет исполнителю следующие документы:
1) заявление с указанием основной цели использования минеральной воды;
2) гидрогеологический паспорт на эксплуатационную скважину;
3) пробы воды на химический анализ и акт отбора проб, заверенный уполномоченными представителями заказчика и органов государственного санитарно-эпидемиологического надзора;
4) результаты полного химического анализа на период оценки, выполненного аккредитованной гидрохимической лабораторией;
5) результаты сокращенных химических анализов, выполненных аккредитованной гидрохимической или производственной лабораторией;
6) санитарно-эпидемиологическое заключение по результатам санитарно-эпидемиологической экспертизы на органолептические, микробиологические, санитарно-химические, токсикологические и радиологические показатели по безопасности продукции, выданное государственными органами санитарно-эпидемиологической службы. Выдача санитарно-эпидемиологического заключения к лечебным минеральным водам устанавливается и регламентируется приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2005 года N 147 "Санитарно-эпидемиологические требования к производству, качеству и безопасности расфасованных в емкости питьевых, минеральных природных и искусственно минерализованных вод" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 3608);

7) клиникалық базаның басшысы, жауапты орындаушы қол қойған және мекеменің мөрімен расталған табиғи минералды суларды медициналық-биологиялық бағалау жөніндегі ғылыми-зерттеу жұмыс туралы есеп;
8) қолданыстағы заңнамалық актілеріне сәйкес бекітілген табиғи минералды сулар орналасқан жерлерді пайдаланудың технологиялық схемасы;
9) ұйымның техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келетін табиғи минералды суға арналған стандарты;
10) өнімнің сәйкестік сертификатының көшірмесі;
11) табиғи минералды сулар орналасқан жердегі жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды өткізу келісім-шартының көшірмесі;
12) егер тапсырысшы негізгі жер қойнауын пайдаланушы болмаса, суды қайта пайдалану шарты;
13) мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау саласындағы уәкілетті орган берген кен орындарын санитарлық қорғау аймағының санитарлық-эпидемиологиялық жай-күйі туралы қорытынды.
8. Тапсырысшы медициналық бальнеологиялық қорытындының алдын ала деректерімен танысуы мүмкін, қажетіне қарай табиғи минералды сулар орналасқан жерлер мен судың сапасы мен қасиеттері туралы қосымша мәліметтерді ұсынады.
9. Орындаушы медициналық бальнеологиялық қорытындыны беру үшін барлық қажетті ақпаратты алады, сондай-ақ:
1) тапсырма талаптары мен өткізу мерзімдеріне сәйкес оған берілген сараптау объектілерін зерделейді және бағалайды;
2) құжаттар мен үлгілерді қарау нәтижелері бойынша талаптарға сәйкестік туралы, медициналық бальнеологиялық қорытынды беру бас тарту немесе пысықтауға қайтару туралы шешім шығарады.
10. Орындаушы берген медициналық бальнеологиялық қорытындыны тіркеу осы Ережеге қосымшаға сәйкес медициналық бальнеологиялық қорытындыларды тіркеу журналында жүргізіледі.
11. Медициналық бальнеологиялық қорытындының қолданылу мерзімі ыдыстарға құйылған минералды табиғи ауызсуға берілген күнінен бастап 3 жылдан және сауықтыру ұйымдарында (сауықтыру орындары, санаторийлер, курорттар) пайдаланылатын ауызсу мен бальнеологиялық табиғи минералды суға 5 жылдан аспауға тиіс.
Медициналық бальнеологиялық қорытындының қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін және тапсырысшының қызметі жалғасқан жағдайда тапсырысшы осы Ереженің 7-тармағында көрсетілген құжаттарды бере отырып, осындай қорытынды алуға өтініш беруге тиіс.
12. Табиғи минералды суларды пайдалануға медициналық бальнеологиялық қорытындыны беру және ұзарту үшін орындаушының құжаттарды қарау мерзімі құжаттар келіп түскен күннен бастап бір айдан аспауға тиіс. Қажет болған жағдайларда ол кем дегенде үш айға дейінгі мерзімге ұзартылуы мүмкін.

7) отчет о научно-исследовательской работе по медико-биологической оценке природной минеральной воды, подписанный руководителем клинической базы, ответственным исполнителем и заверенный печатью учреждения;
8) технологическая схема эксплуатации месторождения природных минеральных вод, утвержденная в соответствии с действующими законодательными актами;
9) стандарты организации на питьевую природную минеральную воду, соответствующую требованиям Технических регламентов;
10) копия сертификата соответствия на продукцию;
11) копия Контракта на проведение операций по недропользованию на месторождении природных минеральных вод;
12) договор на вторичное водопользование, в случае, если заказчик не является недропользователем;
13) заключение о санитарно-эпидемиологическом состоянии территории зоны санитарной охраны месторождения, выданное уполномоченным органом в области государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
8. Заказчики могут ознакомиться с предварительными данными бальнеологического медицинского заключения, при необходимости представляют дополнительные сведения о месторождении природных минеральных вод, качестве и свойствах воды.
9. Исполнитель получает всю необходимую информацию для выдачи бальнеологического медицинского заключения, а также:
1) изучает и оценивает представленные ему объекты экспертиз в соответствии с требованиями задания и сроков проведения;
2) по результатам рассмотрения документов и образцов выносит решение о соответствии требованиям, отказе в выдаче бальнеологического медицинского заключения или возврате на доработку.
10. Регистрация бальнеологического медицинского заключения, выданного исполнителем ведется в Журнале регистрации бальнеологических медицинских заключений согласно приложению к настоящим Правилам.
11. Срок действия бальнеологического медицинского заключения не должен превышать 3 года со дня выдачи на природные питьевые минеральные воды, расфасованные в емкости и 5 лет на питьевые и бальнеологические природные минеральные воды, используемые в оздоровительных организациях (здравницы, санатории, курорты).
После окончания срока действия бальнеологического медицинского заключения и в случае продолжения деятельности заказчик должен подать заявление на получение такого заключения с предоставлением документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил.
12. Срок рассмотрения документов исполнителем для выдачи и продления бальнеологического медицинского заключения на использование природных минеральных вод не должен превышать одного месяца со дня поступления документов. В необходимых случаях он может быть продлен, но не более чем до трех месяцев.

13. Осы Ережеге 7-тармағында көрсетілген құжаттардың толық жинағының берілмеуі оларды пысықтауға қайтару үшін негіз болып табылады.
14. Медициналық бальнеологиялық қорытындыны беру мерзімін қайта қарау кезінде 15 күнтізбелік күннен аспайтын уақыт белгіленеді.
15. Зертханалық зерттеулер жүргізу үшін төлемақы Қазақстан Республикасының заңнамасы белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
16. Медициналық бальнеологиялық қорытындыны беруден бас тарту үшін мыналар негіз болып табылады:
1) минералды сулардың, заттар мен материалдардың құрамында Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған заттар мен материалдарды пайдалану;
2) өтініш берушінің расталмаған мәліметтерді ұсынуы;
3) өтініш берушінің минералды сулардың қауіпсіздігін анықтау және медициналық-биологиялық бағалау үшін қажетті сынақтарды өткізуден бас тартуы;
4) табиғи минералды суларды санитарлық-эпидемиологиялық сараптаудың нәтижесі бойынша теріс санитарлық-эпидемиологиялық қорытындыны ұсыну;
5) табиғи минералды суларға және оларды дайындау шарттарына қатысты қауіпсіздік талаптары белгіленбегенде, табиғи минералды суларда және қоршаған ортада қауіпті факторларды анықтау мен өлшеу әдістемелері болмағанда;
6) минералды суларды өндіру, қолдану (пайдалану) кезінде олардың адам денсаулығына зиянды әсер етуінің алдын алу жөніндегі тиімді шаралар болмағанда немесе бұл шаралар қамтамасыз етілмегенде.
17. Орындаушы шешім қабылдағаннан кейін тапсырысшыға жазбаша түрде оң немесе теріс медициналық бальнеологиялық қорытынды беруден бас тартуы немесе пысықтауға қайтаруы туралы хабарлайды.
18. Медициналық бальнеологиялық қорытынды беруден бас тарту туралы шешімге сот тәртібімен шағымдануға болады.
19. Медициналық бальнеологиялық қорытындының қолданылуы мынадай жағдайларда 6 айға дейінгі мерзімге тоқтатылуы мүмкін:
1) табиғи минералды сулардың теріс және/немесе кері әсерлері, оларды өндіру немесе қолдану кезінде бұрын белгісіз болған қауіпті қасиеттері туралы қосымша мәліметтер алынғанда;
2) өтініш беруші халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнама талаптарын бұзғанда.
Ғылыми курортология орталықтарының
табиғи минералды суларды пайдалануға
бальнеологиялық қорытынды беру
ережесіне қосымша
Бальнеологиялық қорытындыларды тіркеу журналы
р/с
N
Ресми
бланктің N
күні
Кімге
берілді
Мекен
жайы
Қорытынды-
ның мазмұны
Тапсырысшыға
берілген күні
1
2
3
4
5
6
7

13. Предоставление неполного пакета документов, указанных в пункте 7 настоящих Правил является основанием для возврата их на доработку.
14. Срок выдачи бальнеологического медицинского заключения при повторном рассмотрении устанавливается не более 15 календарных дней.
15. Оплата за проводимые лабораторные исследования проводится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
16. Основанием для отказа в выдаче бальнеологического медицинского заключения являются:
1) использование в составе минеральных вод, веществ и материалов, запрещенных к применению в Республике Казахстан;
2) представление заявителем недостоверных сведений;
3) отказ заявителя от проведения испытаний, необходимых для определения безопасности и медико-биологической оценки природных минеральных вод;
4) представление отрицательного санитарно-эпидемиологического заключения по результатам санитарно-эпидемиологической экспертизы природных минеральных вод;
5) если в отношении природных минеральных вод и условий ее изготовления не установлены требования безопасности, отсутствие методик определения и измерения в природной минеральной воде и в окружающей среде опасных факторов;
6) отсутствие эффективных мер по предотвращению вредного воздействия минеральной воды на здоровье человека при их производстве, применении (использовании), или эти меры не могут быть обеспечены.
17. После принятия решения исполнитель сообщает заказчику в письменной форме в выдаче положительного или отрицательного бальнеологического медицинского заключения или возврате на доработку.
18. Решение об отказе в выдаче бальнеологического медицинского заключения может быть обжаловано в судебном порядке.
19. Действие бальнеологического медицинского заключения может быть приостановлено сроком до 6 месяцев в случаях:
1) получения дополнительных сведений об отрицательных и/или побочных действиях природной минеральной воды, ранее неизвестных опасных свойств при ее производстве или применении;
2) нарушения заявителем требований законодательства в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Приложение
к Правилам выдачи
научными центрами курортологии
бальнеологического медицинского
заключения на использование
природных минеральных вод
Журнал регистрации бальнеологических медицинских заключений
N
п/п
N официального
бланка
дата
Кому
выдано
Адрес
Содержание
заключения
Дата выдачи
заказчику
1
2
3
4
5
6
7