Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года N 87 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов"

Қазақстан Республикасы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2007 жылғы 30 қарашадағы N 252 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2007 жылғы 26 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5065 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 22 тамыздағы N 131 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.08.22 N 131 Қаулысымен.
----------------- Бұйрықтан үзінді -------------------
" Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. ...
2. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері осы қаулының қосымшасына сәйкес өздерінің күшін жойды деп танылсын.
3. Осы қаулы Нұсқаулықтың 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 39, 41-тармақтарын қоспағанда 2008 жылғы  1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
4. ...
5. ...
6. ...
7. ...
8. ...
Төрайым                                   Е.Бахмутова
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2008 жылғы 22 тамыздағы
N 131 қаулысының қосымшасы
Қазақстан Республикасының күші жойылды деп танылатын нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. ...
2. ...
3. ...
4. ...
5. ...
6. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 30 қарашадағы N 252 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5065 тіркелген).
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4216 тіркелген) Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4447 тіркелген, 2006 жылы 13 желтоқсанда N 215 (1195) "Заң" газетінде жарияланған), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 23 ақпандағы N 37 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4588 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 132 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4713 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы N 182 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4845 тіркелген) енгізілген өзгерістер мен толықтырулармен бірге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы нұсқаулықта:
20-тармақтағы "сақтандыру резервтерін қоспай" деген сөздер "қайта сақтандырушының үлесін қоспағанда" деген сөздермен ауыстырылсын және "активтермен" деген сөздің алдына "сақтандыру резервтерінің сомасына кемітілген" деген сөздермен толықтырылсын;

Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 ноября 2007 года N 252. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2007 года N 5065. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года N 131
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22.08.2008 N 131 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность страховых (перестраховочных) организаций, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правления Агентства от 25 марта 2006 года N 87 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4216), с дополнениями и изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства от 23 сентября 2006 года N 212 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства от 25 марта 2006 года N 87 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4447, опубликованное в газете "Юридическая газета" от 13 декабря 2006 года N 215 (1195)), постановлением Правления Агентства от 23 февраля 2007 года N 37 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства от 25 марта 2006 года N 87 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4588), постановлением Правления Агентства от 30 апреля 2007 года N 132 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства от 25 марта 2006 года N 87 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4713), постановлением Правления Агентства от 25 июня 2007 года N 182 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства от 25 марта 2006 года N 87 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4845) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, утвержденной указанным постановлением:
в пункте 20 слова "за минусом страховых резервов" заменить словами "уменьшенными на сумму страховых резервов, за минусом доли перестраховщика";

26-тармақта 3-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) "Сақтандыру төлемдерiне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының акциялары;";
31-тармақ:
1) тармақшаның екінші - оныншы абзацтарындағы "активтер" деген сөздің алдына "сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы" деген сөздермен толықтырылсын;
1-1) тармақшаның бірінші абзацындағы "ұйымының" деген сөзден кейін "сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы" деген сөздермен толықтырылсын;
2)-4) тармақшалары "активтер" деген сөздің алдына "сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы" деген сөздермен толықтырылсын;
4-қосымшада:
"20___ жылғы "___" ___________ жағдай бойынша сапа және өтімділік олардың жіктелімін ескергендегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтер есебі" кестесінде 22-ші реттік нөмірлі жолдағы "Баланс бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
"Бағалы қағаздары барынша жоғары санат бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушылардың ресми тізіміне енгізілген немесе "А-" ("Standard & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктелімі бойынша) немесе "А3" ("Moody's Investors Serviсe" рейтинг агенттігінің жіктелімі бойынша) санатынан төмен емес ұзақ мерзімді рейтингі бар резидент емес сабақтас банктер резидент еншілес банк болып табылатын Қазақстан Республикасының бір екінші деңгейдегі банктерінің салымдарындағы инвестициялар мөлшерінің есебі - (HД1) - баланс бойынша активтер сомасының 15%-нен артық емес" кестесінде:
кесте атауындағы "баланс бойынша" деген сөздер "сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-баған атауындағы "баланс бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
"Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес (ипотекалық облигациялардан, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының облигацияларынан басқа) шығарылған барынша жоғары санаты және олардың депозитарлық қолхаттары бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі бір банкінің және Қазақстан Республикасының эмитенттерінің бағалы қағаздарындағы инвестициялар мөлшерінің есебі - (HД2) - баланс бойынша активтер сомасының 10%-нен артық емес" кестесінде:
кесте атауындағы "баланс бойынша" деген сөздер "сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-баған атауындағы "баланс бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
"Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес (ипотекалық облигациялардағы, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамының облигацияларындағы бағалы қағаздардан басқа) шығарылған барынша жоғары және олардың депозитарлық қолхаттары санаттан кейінгі санат бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі бір банкінің және Қазақстан Республикасының эмитенттерінің бағалы қағаздарындағы инвестиция мөлшерінің есебі - (HД3) - баланс бойынша активтер сомасының 5%-нен артық емес" кестесінде:
кесте атауындағы "баланс бойынша" деген сөздер "сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-баған атауындағы "баланс бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
"Қазақстан Республикасының эмитенттерінің барынша жоғары және барынша жоғары санаттан кейінгі санат және олардың депозитарлық қолхаттары бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген және осы банктің банктік конгломератына кіретін эмитенттерінің бағалы қағаздарындағы инвестиция мөлшерінің есебі - (HД4) - баланс бойынша активтер сомасының 10%-нен артық емес" бірінші кестесінде:
кесте атауындағы "баланс бойынша" деген сөздер "сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-баған атауындағы "баланс бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
"Қазақстан Республикасының эмитенттерінің барынша жоғары және барынша жоғары санаттан кейінгі санат және олардың депозитарлық қолхаттары бойынша сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізілген және осы банктің банктік конгломератына кіретін эмитенттерінің бағалы қағаздарындағы инвестиция мөлшерінің есебі - (HД4) - баланс бойынша активтер сомасының 10%-нен артық емес" екінші кестесінде:
4-баған атауындағы "баланс бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;

подпункт 3-1) пункта 26 изложить в следующей редакции:
"3-1) акции акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат;";
пункт 31:
абзацы второй - десятый подпункта 1) после слова "активов" дополнить словами ", за минусом активов перестрахования по страховым резервам";
абзац первый подпункта 1-1) после слова "организации" дополнить словами ", за минусом активов перестрахования по страховым резервам";
подпункты 2) - 4) после слова "активов" дополнить словами ", за минусом активов перестрахования по страховым резервам";
в приложении 4:
в строке, порядковый номер, 22 таблицы "Расчет активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности по состоянию на "___" __________ 20__ года" слова "по балансу" исключить;
в таблице "Расчет размера инвестиций во вклады в одном банке второго уровня Республики Казахстан (в том числе в иностранной валюте), ценные бумаги которого включены в официальный список организатора торгов по наивысшей категории или являющиеся дочерними банками - резидентами, родительские банки - нерезиденты которых имеют долгосрочный рейтинг не ниже категории "А-" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А3" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Serviсe") - (НД1) - не более 15% от суммы активов по балансу":
в наименовании таблицы слова "по балансу" заменить словами ", за минусом активов перестрахования по страховым резервам";
в наименовании графы 5 слова "по балансу" исключить;
в таблице "Расчет размера инвестиций в ценные бумаги одного банка второго уровня Республики Казахстан и эмитентов Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств (за исключением ценных бумаг ипотечных облигаций, облигаций акционерного общества "Банк Развития Казахстан"), включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей категории, и депозитарные расписки к ним - (НД2) - не более 10% от суммы активов по балансу":
в наименовании таблицы слова "по балансу" заменить словами ", за минусом активов перестрахования по страховым резервам";
в наименовании графы 5 слова "по балансу" исключить;
в таблице "Расчет размера инвестиций в ценные бумаги одного банка второго уровня Республики Казахстан и эмитентов Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств (за исключением ценных бумаг ипотечных облигаций, облигаций акционерного общества "Банк Развития Казахстан"), включенные в официальный список организатора торгов по категории, следующей за наивысшей, и депозитарные расписки к ним - (НД3) - не более 5% от суммы активов по балансу":
в наименовании таблицы слова "по балансу" заменить словами ", за минусом активов перестрахования по страховым резервам";
в наименовании графы 5 слова "по балансу" исключить;
в первой таблице "Расчет размера инвестиций в ценные бумаги одного банка второго уровня Республики Казахстан и эмитентов Республики Казахстан, входящих в банковский конгломерат данного банка, включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей и следующей за наивысшей категории, и депозитарные расписки к ним - (НД4) - не более 10% от суммы активов по балансу":
в наименовании таблицы слова "по балансу" заменить словами ", за минусом активов перестрахования по страховым резервам";
в наименовании графы 5 слова "по балансу" исключить;
во второй таблице "Расчет размера инвестиций в ценные бумаги одного банка второго уровня Республики Казахстан и эмитентов Республики Казахстан, входящих в банковский конгломерат данного банка, включенные в официальный список организатора торгов по наивысшей и следующей за наивысшей категории, и депозитарные расписки к ним - (НД4) - не более 10% от суммы активов по балансу":
в наименовании графы 4 слова "по балансу" исключить;

реттік нөмірлері 1-4-жолдардағы "баланс бойынша" деген сөздер "сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Бір заңды тұлғаның активтерін жиынтықты орналастыру есебі - (HД4-1) - баланс бойынша активтер сомасының 20%-нан артық емес" кестесінде:
кесте атауындағы "баланс бойынша" деген сөздер "сақтандыру резервтері бойынша қайта сақтандыру активтерін алып тастағандағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-баған және 5-баған атауларындағы "баланс бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
6-қосымшада:
"20__ жылғы "___" _____ бастап 20_ жылға "___" _____ дейінгі жоғары өтімді активтер нормативі есебі" кестесінде 1-ші реттік нөмірлі жолдағы "баланс бойынша" деген сөздер алынып тасталсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Сақтандыру нарығының субъектілерін және басқа қаржы ұйымдарын қадағалау департаменті (Қарақұлова Д.Ш.):
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.
4. Агенттіктің Төраға Қызметі осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Ғ.Н. Өзбековке жүктелсін.
Төраға

в строках, порядковые номера 1-4, слова "по балансу" заменить словами ", за минусом активов перестрахования по страховым резервам";
в таблице "Расчет суммарного размещения активов в одном юридическом лице - (НД4-1) - не более 20% от суммы активов по балансу":
в наименовании таблицы слова "по балансу" заменить словами ", за минусом активов перестрахования по страховым резервам";
в наименовании графы 3 и графы 5 слова "по балансу" исключить;
в приложении 6:
в строке, порядковый номер 1, таблицы "Расчет норматива достаточности высоколиквидных активов" слова "по балансу" исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, страховых (перестраховочных) организаций, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Узбекова Г.Н.
Председатель