Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 26 ақпандағы "Екінші деңгейдегі банктердің резервтік капиталының ең аз мөлшері туралы" N 70 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2007 жылғы 30 қарашадағы N 256 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 8 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5080 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 28 тамыздағы N 196 қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.28 N 196 қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан қараңыз.
Екінші деңгейдегі банктердің қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету және олардың депозиторларының мүдделерін қорғау мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 26 ақпандағы "Екінші деңгейдегі банктердің резервтік капиталының ең аз мөлшері туралы"  N 70 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1169 тіркелген), Агенттік Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы "Қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу туралы"  N 304 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3236 тіркелген) енгізілген өзгерістермен бірге мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасына сай жіктелуге жататын банктердің несие портфелінің 2 пайызынан кем емес сомада екінші деңгейдегі банктер үшін резерв капиталының барынша төмен мөлшері белгіленсін.";
осы қаулының қосымшасына сәйкес қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы 2008 жылғы 1 мамырда қолданысқа енеді.
3. Стратегия және талдау департаменті (Г.А. Ділімбетова):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" Заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жіберсін.

О внесении изменения и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2000 года N 70 "О минимальном размере резервного капитала банков второго уровня"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 ноября 2007 года № 256. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2008 года № 5080. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 августа 2009 года № 196
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.08.2009 № 196 (порядок введения в действие см. п. 5).
В целях обеспечения финансовой устойчивости банков второго уровня и защиты интересов их депозиторов, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2000 года  N 70 "О минимальном размере резервного капитала банков второго уровня" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1169), с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 25 октября 2004 года  N 304 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3236) следующие изменение и дополнение:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Установить минимальный размер резервного капитала для банков второго уровня в сумме не менее 2 процентов от ссудного портфеля банков, подлежащего классификации в соответствии с законодательством Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.";
дополнить приложением, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 мая 2008 года.
3. Департаменту стратегии и анализа (Дилимбетова Г.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".

4. Агенттіктің Төраға қызметі осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау жөнінде шаралар қабылдасын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Е.Л. Бахмутоваға жүктелсін.
Төраға
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының 2007 жылғы
30 қарашадағы N 256 қаулысына
қосымша
"Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкі Басқармасының 2000 жылғы
26 ақпандағы "Екінші деңгейдегі
банктердің резервтік капиталының
ең аз мөлшері туралы"
N 70 қаулысына
қосымша
Банктердің несие портфелі мыналардан қалыптасады:
1. Басқа банктерге берілген заемдардан:
1) қысқа мерзімді;
2) овернайт;
3) ұзақ мерзімді;
2. Банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген заемдардан:
1) қысқа мерзімді;
2) ұзақ мерзімді;
3. Клиенттерге берілген заемдардан:
1) қысқа мерзімді;
2) ұзақ мерзімді;
4. Овердрафт заемдарынан:
1) басқа банктердің корреспонденттік шоттар бойынша;
2) банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға берілген;
3) клиенттерге берілген;
5. Қаржы лизингінен:
1) басқа банктерге;
2) банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға;
3) клиенттерге;
6. Клиенттер факторингінен, форфейтингінен;
7. Кредиттік карточкалар бойынша шоттардан;
8. Клиенттердің ескерілген векселдерінен;
9. Клиенттердің басқа заемдарынан;
10. Бағалы қағаздармен "Кері РЕПО" операцияларынан;
11. Осы қосымшаның 1-9-тармақтарында көзделген кредит (заем) бойынша мерзімі өткен берешектен."

4. Службе Председателя Агентства принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Бахмутову Е.Л.
Председатель
Приложение
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и
финансовых организаций
от 30 ноября 2007 года N 256
"Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка Республики
Казахстан от 26 февраля 2000 года N 70
"О минимальном размере резервного
капитала банков второго уровня"
Ссудный портфель банков формируется из:
1. Займов, предоставленных другим банкам:
1) краткосрочные;
2) овернайт;
3) долгосрочные;
2. Займов, предоставленных организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций:
1) краткосрочные;
2) долгосрочные;
3. Займов, предоставленных клиентам:
1) краткосрочные;
2) долгосрочные;
4. Займов овердрафт:
1) по корреспондентским счетам других банков;
2) предоставленные организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций;
3) предоставленные клиентам;
5. Финансового лизинга:
1) другим банкам;
2) организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций;
3) клиентам;
6. Факторинга, форфейтинга клиентам;
7. Счетов по кредитным карточкам;
8. Учтенных векселей клиентов;
9. Прочих займов клиентам;
10. Операций "обратное РЕПО" с ценными бумагами;
11. Просроченной задолженности по кредитам (займам), предусмотренным пунктами 1-9 настоящего приложения."