Жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиадалар мен ғылыми жарыстар, орындаушылар мен кәсіби шеберліктің республикалық конкурстарын өткізу ережеcін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 668 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 18 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5100 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрінің 2012 жылғы 13 наурыздағы N 99 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Бiлiм және ғылым министрінің 2012.03.13 N 99 бұйрығымен.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңының 5-бабы 29 тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиадаларды өткізу ережесі;
2) Жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық ғылыми жарыстарды өткізу ережесі;
3) Орындаушылардың республикалық конкурстарын өткізу ережесі;
4) Кәсіби мамандардың республикалық конкурстарын өткізу ережесі бекітілсін.
2. Мектепке дейінгі және жалпы орта білім департаменті (М.Т. Санатова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуге ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің бірнеше бұйрықтарының күші жойылды деп есептелсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр К.Н. Шәмшидиноваға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енеді.
Министрдің
міндетін атқарушы
Қазақстан Республикасы
Бiлiм және ғылым министрi
міндетін атқарушының
2007 жылғы»28 желтоқсандағы
N 668 бұйрығымен бекітілген
Жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша республикалық
олимпиадаларды өткiзуді ұйымдастырудың
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. Жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша республикалық олимпиадаларды өткiзу ережесi (бұдан әрі - Олимпиада) жалпы білім беретін пәндер бойынша жалпы орта білімнің білім беру бағдарламаларын белгіленген тәртіппен іске асыратын барлық білім беру ұйымдары оқушыларының республикалық олимпиадасының мақсаттары мен мiндеттерін, оны өткiзу тәртiбiн анықтайды.
2. Олимпиаданың негiзгi мақсаттары мен мiндеттерi: ғылыми бiлiмдi насихаттау және оқушылардың ғылыми қызметке қызығушылығын дамыту, дарынды балаларды анықтау үшін қажеттi жағдай тудыру, халықаралық олимпиадаларға қатысатын оқушыларды iрiктеу және даярлау, Қазақстан Республикасында білім берудің беделiн көтеру.
2. Олимпиада кезеңдері
3. Олимпиаданы оқу жылы бойы тиісті білім бөлімі бес кезеңде өткізеді: Білім беруді басқару органы білім беру ұйымдарында, аудандық (қалалық), облыстық (Астана және Алматы қалалары үшін - қалалық), республикалық ұйымдастыру комитеттерін құрады.

Об утверждении Правил проведения республиканских олимпиад и научных соревнований по общеобразовательным предметам, республиканских конкурсов исполнителей и профессионального мастерства
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 668. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 января 2008 года № 5100. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 13 марта 2012 года № 99
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 13.03.2012 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 29) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила проведения республиканских олимпиад по общеобразовательным предметам;
2) Правила проведения республиканских научных соревнований по общеобразовательным предметам;
3) Правила проведения республиканских конкурсов исполнителей;
4) Правила проведения республиканских конкурсов профессионального мастерства.
2. Департаменту дошкольного и среднего общего образования (Санатова М.Т.) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра образования и науки Республики Казахстан согласно приложению.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Шамшидинову К.Н.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра
Утверждены
приказом и.о. Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 декабря 2007 года N 668
ПРАВИЛА
организации проведения республиканских олимпиад
по общеобразовательным предметам 1. Общие положения
1. Правила проведения республиканских олимпиад по общеобразовательным предметам (далее - Олимпиада) определяют цели и задачи республиканской олимпиады, учащихся всех организаций образования, реализующих в установленном порядке образовательные программы общего среднего образования по общеобразовательным предметам, порядок ее проведения.
2. Основными целями и задачами олимпиады являются: пропаганда научных знаний и развитие у учащихся интереса к научной деятельности, создание необходимых условий для выявления одаренных детей, подбор и подготовка обучающихся к участию в международных олимпиадах, повышение престижа образования в Республике Казахстан.
2. Этапы олимпиады
3. Олимпиада проводится на протяжении учебного года в пять этапов соответствующими отделами образования. Органами управления образования образуются организационные комитеты: в организациях образования, районные (городские), областные (для городов Астана и Алматы-городской), республиканский.

1) Бірінші кезең - білім беру ұйымдарында. Өтетін уақыты - қараша айы. Олимпиада облыстық, Астана және Алматы қалалық білім департаменттерінің дайындаған тапсырмалары бойынша өтеді.
2) Екiншi және үшiншi кезеңдер - аудандық (қалалық) және облыстық, Астана және Алматы қалаларының, мемлекеттiк және мемлекеттiк емес халықаралық бiлiм беру ұйымдарының олимпиадаларын облыстық, Астана және Алматы қалаларының департаменттерi Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің (бұдан әрі - Министр) бұйрығымен белгiленген мерзiмде (бұдан әрі - Әдiстемелiк кеңес) дайындаған тапсырмалар бойынша өткiзiледi.
Әр кезеңдi өткiзуден бiр ай бұрын облыстық, Астана және Алматы қалаларының бiлiм департаменттерi әрбiр пәннен және сыныптардан оқытылу тiлдерi бойынша қатысушылар санын көрсетiп, әр қатысушыға олимпиада материалдарын дайындау үшiн сұраныстар жiбередi.
3) Төртiншi кезең - республикалық олимпиадаға дайындық деңгейi ең жоғары оқушыларды іріктеп алу мақсатында өткiзiлетiн iрiктеу кезеңі (үшінші кезеңнiң қорытындылары бойынша өткiзiледi). Іріктеу кезеңіне әр сынып және пән бойынша үшінші кезең жүлдегерлерінің қазылар алқасы үздік деп таныған үш үздік жұмыс жіберіледі.
Осы кезеңнің тапсырмасы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) бекіткен Әдістемелік ұсынымдамаларына сәйкес үшінші кезеңнің параметрлері және өлшемдері және тапсырмалары бар пакетке салынған бағалау өлшемдері бойынша бағаланады. Осы жұмыстарды бірыңғай шарттармен тексергеннен кейін қазылар алқасы әр пән және әр сынып бойынша бесінші кезең қатысушыларын анықтайды
4) Бесiншi кезең - республикалық олимпиада Министрлiктiң бұйрығымен белгiленген мерзiмде өткiзiледi. Соңғы кезең үшін тапсырмаларды әдiстемелiк кеңес әзiрлейдi.
4. Олимпиада өткізілетін жалпы білім беретін пәндер тізбесі және өткізу уақыты, қатысушылар саны жыл сайын Министрдің бұйрығымен бекітіледі.
3. Олимпиадаға қатысушылар
5. Олимпиаданың бiрiншi және екiншi кезеңдерiне жалпы орта білім беру ұйымдарының 8-11 сынып білім алушылары қатысады.
Орыс тiлiнде оқытатын мектептердегi»Қазақ тiлi» пәнi бойынша ұлты қазақ оқушылар қатыса алмайды.
Олимпиаданың үшiншi кезеңiнде 8-11 сынып оқушылары (екiншi кезеңнен iрiктелiп алынған ең үздiк үш қатысушы, Астана қаласы үшiн алты қатысушы), сондай-ақ республикалық ұйымдастыру комитетi ұсынған ұсынымдамаға сәйкес сырттай оқытатын мектептердiң олимпиада жеңiмпаздары қатысады.
Тиiстi деңгейдегi бiлiмi бар орта буын оқушылары жоғары сыныптардың бағдарламалары бойынша олимпиадаға қатысуға жіберілуі мүмкiн.

1) Первый этап - в организациях образования. Время его проведения - ноябрь. Олимпиада проводится по заданиям подготовленными областными, городов Астана и Алматы департаментами образования.
2) Второй и третий этап - районные (городские) и областные, олимпиады городов Астана и Алматы, государственных и негосударственных международных организациях образования проводятся областными, городов Астана и Алматы департаментами образования в сроки, определенные приказом Министра образования и науки Республики Казахстан (далее - Министр), и по заданиям, подготовленным республиканским методическим советом (далее - Методический совет).
За один месяц до проведения данного этапа областные, городов Астана и Алматы департаменты образования направляют заявки с указанием количества участников по каждому предмету и классу по языкам обучения для подготовки материалов олимпиады на каждого участника.
3) Четвертый этап - отборочный (проводится по итогам третьего этапа), который проводится с целью отбора на республиканскую олимпиаду наиболее подготовленных учащихся. На отборочный этап направляются признанные жюри три лучшие работы призеров третьего этапа по каждому классу и каждому предмету.
Задания данного этапа оцениваются по параметрам и критериям третьего этапа в соответствии с методическими рекомендациями, утвержденными Министерством образования и науки Республики Казахстан (далее - Министерство), и критериев оценки, вложенных в пакет с заданиями. После проверки этих работ по единым критериям, жюри определяет участников пятого этапа олимпиады по каждому предмету и классу.
4) Пятый этап - республиканская олимпиада проводится в сроки, определенные приказом Министерства.
Задания для завершающего этапа подготавливаются Методическим советом.
4. Количество участников, сроки проведения и перечень общеобразовательных предметов олимпиады ежегодно утверждаются приказом Министра.
3. Участники олимпиады
5. На первом и втором этапах олимпиады принимают участие обучающиеся 8-11 классов организаций образования общего среднего образования.
По предмету "Казахский язык" в школах с русским языком обучения не могут принимать участие учащиеся казахской национальности.
На третьем этапе олимпиады участвуют учащиеся 8-11 классов (лучшие три участника, отобранные после второго этапа, для города Астана - шесть участников), а также победители олимпиады заочных школ согласно рекомендациям, представляемым республиканским оргкомитетом.
Учащиеся среднего звена соответствующем уровне знаний могут быть допущены к участию в олимпиаде по программе старших классов.

6. Олимпиаданың үшiншi кезеңiн өткізу нәтижесі бойынша Республикалық олимпиаданы ұйымдастыру комитетiнің (бұдан әрі - республикалық ұйымдастыру комитеті) өткен жылдардың олимпиада қорытындыларын және үшінші кезеңге қатысушылардың санын ескере отырып ұсынған жұмыстардың санын көбейтуге құқығы бар.
Жiберiлген жұмыстар үшiншi кезеңге қатысушылар тапсырмамен бірге алатын талаптарға сәйкес ресiмделуi тиiс. Осы жұмыстарды бiрыңғай өлшемдер бойынша тексергеннен кейін қазылар алқасы әр сынып және пән бойынша олимпиаданың бесiншi кезеңiнің қатысушыларын анықтайды.
7. Олимпиаданың бесiншi кезеңiне жаратылыстану-математика пәндерi бойынша 8-11 сынып оқушылары және гуманитарлық пәндер бойынша 8-11 сынып оқушылары, сырттай оқытатын олимпиадалық резерв мектебінің оқушылары, сондай-ақ»"Қазақ тiлi мен әдебиеті" пәнiнен шетелдердегі қазақ диаспорасының өкiлдерi қатыса алады.
8. Республикалық олимпиадаға қатысатын облыстар, Астана және Алматы қалаларының командаларын ең үздiк мамандар, әдiскерлер, сондай-ақ пән мұғалiмдері басқарып келу, олимпиада барысында олимпиадаға қатысушыларды даярлау жөнiнде тәжiрибе алмасу, жалпы бiлiм беретiн пәндердi оқыту проблемалары жөнінде өткiзiлетін пiкiр алмасуларға, семинарларға қатысады.
Жетекшi олимпиадаға қатысушыларды олимпиада өтетiн жерге алып келу және тұратын жерiне алып қайту жолында, олимпиада барысында толық жауапкершiлiкте болады.
4. Олимпиаданың жұмыс органдары
9. Министрлiктің бұйрығы негізінде олимпиаданы дайындау және өткiзу жөнiндегi ұйымдастыру жұмыстарын үйлестiру және жүзеге асыру үшiн Республикалық ұйымдастыру комитетi құрылады (бұдан әрі - республикалық ұйымдастыру комитетi). Республикалық ұйымдастыру комитетiнiң құрамына Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым вице-министрi, тиісті құрылымдық бөлімшелердің жетекшілері кiредi.
10. Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым вице-министрi республикалық ұйымдастыру комитетiнiң төрағасы болып табылады. Құпиялықты сақтау үшiн ұйымдастыру комитетiнiң төрағасы олимпиаданың тапсырмалары мен талаптарын бекiтедi.
11. Олимпиаданың республикалық ұйымдастыру комитетi:
1) олимпиаданың барлық кезеңдерiн өткiзудiң жалпы тәртiбiн анықтайды;
2) олимпиадаға тiкелей басшылық жасауды жүзеге асырады;
3) олимпиаданы өткiзудiң қажеттi ғылыми-әдiстемелiк деңгейiн қамтамасыз ету үшiн пәндер бойынша әдiстемелiк комиссияларды қалыптастырады;
4) ғылым негiздерi бойынша пәндік қазылар алқасы мүшелерiнiң құрамы және саны жөнiнде Министрлiкке ұсыныс бередi;
5) республикалық олимпиаданың қорытындысын талдайды және қорытындылайды, Министрлiк алқасының бұйрығы мен шешiмiнің жобасын дайындауға қатысады;

6. По результатам проведения третьего этапа на отборочный четвертый этап направляются признанные жюри лучшие работы призеров. Организационный комитет республиканской олимпиады (далее - республиканский оргкомитет) может увеличить количество представляемых работ, учитывая итоги олимпиад предыдущих лет и количество участников третьего этапа.
Направленные работы должны быть оформлены согласно требованиям, которые участники третьего этапа получают вместе с заданиями. После проверки этих работ по единым критериям, жюри определяет участников пятого этапа олимпиады, по каждому предмету и классу.
7. На пятом этапе олимпиады принимают участие учащиеся 8-11 классов по естественно-математическим предметам и учащиеся 8-11 классов по гуманитарным предметам, обучающиеся заочной школы олимпийского резерва, а также по предмету "Казахский язык и литература" могут принять участие представители казахской диаспоры из зарубежных стран.
8. Команды областей, городов Астана и Алматы, принимающие участие на республиканской олимпиаде, возглавляются специалистами, методистами, а также лучшими учителями, которые в ходе олимпиады участвуют в семинарах, дискуссиях по проблемам преподавания общеобразовательных дисциплин, обмениваются опытом по подготовке олимпийцев.
Руководитель команды обеспечивает безопасность участников олимпиады в пути следования к месту проведения олимпиады, во время ее проведения и обратного пути к месту жительства.
4. Рабочие органы олимпиады
9. Для координации и осуществления организационной работы по подготовке и проведению олимпиады на основании приказа Министерства утверждается состав Республиканского организационного комитета. В состав Республиканского оргкомитета входят вице-министр образования и науки Республики Казахстан, руководители структурных подразделений.
10. Председателем Республиканского оргкомитета является вице-министр образования и науки Республики Казахстан. Для сохранения конфиденциальности председатель оргкомитета утверждает задания и требования олимпиады.
11. Республиканский оргкомитет олимпиады:
1) определяет общий порядок проведения олимпиады на всех ее этапах;
2) осуществляет непосредственное руководство олимпиадой;
3) формирует методические комиссии по предметам для обеспечения необходимого научно-методического уровня проведения олимпиады;
4) вносит предложения Министерству по составу и количеству членов предметных жюри по основам наук;
5) анализирует и обобщает итоги республиканской олимпиады и участвует в подготовке проектов приказа и решения коллегии Министерства;

6) олимпиада материалдарын баспасөзде жариялайды.
12. Олимпиаданың бірінші-үшінші кезеңдерiне басшылық жасауды жүзеге асыру үшiн мектептiк, аудандық, облыстық (қалалық) ұйымдастыру комитеттерi құрылады. Олардың құрамын тиiстi бiлiм беруді басқару органдары бекiтедi.
13. Құрамына пәндік қазылар алқасының төрағалары кiретін Әдiстемелiк кеңес:
1) олимпиаданың екiншi, үшiншi және бесiншi кезеңдерiнiң теориялық және эксперименттiк тапсырмалары мәтiнiнің соңғы нұсқасын әзірлейді;
2) олимпиаданың барлық кезеңдерiн өткiзу жөнiнде әдiстемелiк ұсыныс әзiрлейдi;
3) әр пән бойынша олимпиаданы өткізу нысанын, тапсырмалардың үлгiсiн және бағалау өлшемдерiн анықтайды.
5. Олимпиаданың қазылар алқасы
14. Республикалық олимпиаданың пәндік қазылар алқасы төраға, хатшы және қазылар алқасының мүшелерiнен тұрады. Қазылар алқасының саны пәнге байланысты 5-6 адамнан құралады.
Олимпиаданың төрағасы мен қазылар алқасының құрамын Республикалық ұйымдастыру комитетiнiң ұсынысы бойынша Министрлiк бекiтедi. Олимпиаданың қазылар алқасының төрағасы мен мүшелерi олимпиаданың алдыңғы өткен кезеңдерiндегi қазылар алқасының құрамына кiруiне құқы жоқ.
Қазылар алқасы құрамына жоғары оқу орындарының оқытушылары, аспиранттар, бұрын халықаралық және республикалық олимпиадалардың жүлдегерi болған студенттер, әдiскерлер, тәжiрибелi мұғалiмдер және жоғары білікті бiлiм беруді басқару органдарының өкiлдерi енедi. Қазылар алқасы құрамына оқушылары олимпиаданың облыстық және республикалық кезеңiне қатысатын мұғалiмдердiң кiруге құқығы жоқ.
15. Олимпиаданың төртінші, бесінші кезеңiнiң қазылар алқасының төрағалары:
1) Әдiстемелiк кеңеспен бiрлесе отырып олимпиаданың екiншi, үшiншi және бесiншi кезеңдерiнiң теориялық және эксперименттiк тапсырмалары мәтiнiнің соңғы нұсқасын әзірлейді және құрады;
2) орыс тiлiндегi тапсырмалардың қазақ тiлiне дәлме-дәл аудармасына, берiлген тапсырмалардың ғылыми-әдiстемелiк деңгейiне, мiндеттердiң нақтылығына және олардың олимпиаданың тиiстi кезеңi талабына сәйкестiгiне жауап бередi;
3) тиiстi кезеңдерi өткенге дейiн тапсырмалардың құпиялығына жеке жауап бередi;
4) тапсырмалардың орындалуын бағалау өлшемдері бойынша ұсыныс және пәндік олимпиаданың регламенттерін (турлардың саны және бағытын, әрбір турдың ұзақтығын, қажетті құралдардың тізбесін және т.б.) әзірлеу жөніндегі қазылар алқасының жұмысын ұйымдастырады;
16. Олимпиаданың қазылар алқасы:
1) тапсырмалардың орындалуын бағалау өлшемдерін бекітеді, жұмыстарды тексереді және бағалайды, қатысушыларды үшiншi және бесiншi кезең тапсырмаларының авторлық шешімімен және жұмыстарды тексеру нәтижесімен таныстырады;

6) публикует материалы олимпиады в печати.
12. Для осуществления руководства первыми-третьими этапами олимпиады создаются школьные, районные, областные (городские) оргкомитеты. Их состав утверждается соответствующими органами управления образованием.
13. Методический совет, в состав которого входят председатели предметных жюри:
1) разрабатывает окончательный вариант текста теоретических и экспериментальных заданий второго, третьего и пятого этапов олимпиады;
2) разрабатывает методические рекомендации по проведению всех этапов олимпиады;
3) определяет форму проведения олимпиады по каждому предмету, типы заданий и критерии оценок.
5. Жюри олимпиады
14. В состав предметного жюри республиканской олимпиады входит председатель, секретарь и члены жюри. Количество членов жюри в зависимости от предмета, составляет 5-6 человек.
Председатель и состав жюри олимпиады утверждается Министерством по представлению Республиканского оргкомитета. Председатель и члены жюри олимпиады не имеют права входить в состав жюри предыдущих этапов олимпиад.
В состав жюри могут быть включены преподаватели вузов, аспиранты, студенты - бывшие победители республиканских и международных олимпиад, методисты, опытные учителя и представители органов управления образованием, имеющие высокую квалификацию. В состав жюри не входят учителя, чьи учащиеся участвуют на областном и республиканском этапах олимпиады.
15. Председатели жюри четвертого, пятого этапов олимпиады:
1) совместно с Методическим советом разрабатывают и составляют окончательный вариант текста теоретических и экспериментальных заданий второго, третьего и пятого этапов олимпиады;
2) отвечают за научно-методический уровень предлагаемых заданий, корректность и соответствие их требованиям данного этапа олимпиады, и аутентичный перевод заданий с русского языка на казахский язык;
3) лично отвечают за конфиденциальность заданий до проведения соответствующих этапов;
4) организуют работу предметного жюри по разработке регламентов предметных олимпиад (количество и направленность туров, протяженность каждого тура, перечень необходимого оборудования), предложений по критериям оценивания выполнения заданий;
16. Жюри олимпиады:
1) утверждает критерии оценки выполнения заданий, проверяет и оценивает работы, знакомит участников с результатами проверки работ и авторскими решениями заданий третьего и пятого этапов;

2) қатысушылардың жұмысын бағалаудағы келiспеушiлiктi талқылайды және қажет болған жағдайда тиiстi түзетулер енгiзедi;
3) жеңiмпаздарды анықтайды және жүлделi орындарды беру үшін Республикалық ұйымдастыру комитетіне ұсыныс береді;
4) олимпиадаға қатысушылармен орындалған тапсырмаларды талқылауды және үйлестіруді жүргізеді;
5) олимпиадалық резерв мектебiне оқушыларды қабылдау жөнiнде ұсыныс енгiзедi;
6) республикалық ұйымдастыру комитетiмен бiрлесе отырып, оқу дайындық жиынының,»"Дарын" бейіндік мектебiнiң олимпиадалық ауысымының қатысушылары құрамын анықтайды.
6. Үйлестiрудi жүргiзу тәртiбi
17. Жұмыстарды бағалауда барынша әдiлдiктi қамтамасыз ету үшiн әрбір турдан соң олимпиадаға қатысушылардың барлығымен тапсырмалар талқыланады. Тапсырмаларды талқылаудан кейiн қатысушылардың тiлегi бойынша жұмыстарды үйлестiру жүргiзiледi. Үйлестiрудiң мақсаты - жұмыстарды бағалауда олимпиадаға қатысушылар мен қазылар алқасының мүшелерi арасында толық өзара түсiнiстiкке қол жеткiзу болып табылады.
18. Үйлестiруді қазылар алқасының төрағасы, тапсырманы бағалаған қазылар алқасының мүшесi тiкелей олимпиадаға қатысушымен өткiзедi.
19. Олимпиадаға қатысушы қазылар алқасының бағасымен келiспеген жағдайда, ол ұйымдастыру комитетiнiң төрағасына шағым айтуына болады, төраға үйлестiруге бөлінген мерзiмде мүшелер қатарынан осы мәселенi шешу жөніндегі тиiстi комиссия құруға құқылы.
20. Iрiктеу кезеңінiң жұмыстарын үйлестiру 10 күн iшiнде өткiзіледi. Бесінші кезеңге өтпеген оқушыларға үшінші кезең жұмыстарының рецензиясы берiледi.
7. Олимпиадаға қатысушыларды марапаттау
21. Олимпиаданың ашылуы, қорытындысын шығару және қатысушыларды марапаттау салтанатты және мерекелiк жағдайда өтедi.
22. Мектептiк, аудандық және облыстық (қалалық) олимпиадалардың жүлдегерлерi бiлiм беру саласындағы жергілікті өкілетті және атқарушы органдарының дипломдарымен, грамоталарымен және сыйлықтарымен марапатталады.
23. Республикалық олимпиадалардың жеңiмпаздары пәндік қазылар алқасының шешiмiмен әр пән және сынып бойынша бірінші, екінші, үшінші дәрежелi дипломдармен, грамоталармен, сондай-ақ арнайы және бағалы сыйлықтармен марапатталады.
Әр пән және сынып бойынша алты жүлделi орын тағайындалады, ерекше жағдайларда, алтыншы нәтиже көрсеткен жүлдегермен бiрдей ұпай алған қатысушыларға қазылар алқасы төрағасының ұсынысымен және республикалық ұйымдастыру комитетi төрағасының шешiмiмен қосымша жүлделi орын берiлуi мүмкiн.
24. Оқушылары жүлделi орынды иеленген мұғалiмдер, жалпы бiлiм беретін ұйымдардың оқытушылары, сондай-ақ республикалық олимпиаданы дайындау және өткiзуде белсендiлiк танытқан бiлiм беру ұйымдарының қызметкерлерi Министрлiктiң құрмет грамотасымен және медальдарымен марапатталады.
Жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша
республикалық олимпиадаларды
өткiзу ережесi
1-қосымша
Республикалық олимпиадалар өтетін жалпы
білім беретін пәндер

2) обсуждает спорные моменты в оценке работ участников и, в случае необходимости, вносит соответствующие коррективы;
3) определяет победителей и представляет предложения в Республиканский оргкомитет для присвоения призовых мест;
4) проводит обсуждение и координацию выполненных заданий с участниками олимпиады;
5) вносит предложения по набору в заочную школу олимпийского резерва;
6) совместно с оргкомитетом определяет состав участников учебно-тренировочных сборов, олимпийской смены профильной школы "Дарын".
6. Порядок проведения координации
17. Для обеспечения максимальной объективности при оценивании работ после каждого тура проводятся обсуждение заданий со всеми участниками олимпиады. После обсуждения заданий, по желанию участников, проводится координация работ. Цель координации - достижение полного взаимопонимания между участниками и членами жюри в оценивании работ.
18. Координация проводится председателем жюри, членом жюри, оценивавшим рассматриваемые задание, непосредственно с участником олимпиады.
19. В случае несогласия участника с оценкой жюри он может обратиться к председателю оргкомитета, который создает комиссию из числа специалистов для разрешения данного вопроса, в сроки, отведенные для координации.
20. Координация работ отборочного этапа проводится в течение 10 дней. Учащимся, не допущенным на пятый этап, выдаются рецензии на работы третьего этапа.
7. Награждение участников олимпиады
21. Открытие, подведение итогов олимпиады и награждение участников проходит в торжественной и праздничной обстановке.
22. Призеры школьных, районных и областных (городских) олимпиад награждаются дипломами, грамотами и призами местных представительных и исполнительных органов в области образования.
23. Призеры республиканских олимпиад, по решению предметных жюри награждаются дипломами первого, второго, третьего степеней, грамотами по каждому предмету и классу, а также специальными и ценными призами.
По каждому предмету и классу устанавливается шесть призовых мест, в исключительных случаях участникам, набравшим одинаковое количество баллов с призером, показавшим шестой результат, по представлению председателя жюри и решению председателя Республиканского оргкомитета, возможно выделение дополнительных призовых мест.
24. Учителя, преподаватели общеобразовательных организаций образования, чьи учащиеся заняли призовые места, а также работники системы образования, принимавшие активное участие в подготовке и проведении республиканской олимпиады, награждаются наградами Министерства.
Приложение 1
к Правилам проведения
республиканских олимпиад
по общеобразовательным предметам
Общеобразовательные предметы, по которым проводятся
республиканские олимпиады

1. Қазақ тілі және әдебиеті
2. Орыс тілінде оқытатын мектептердегі қазақ тілі
3. Орыс тілі және әдебиеті
4. Қазақ тілінде оқытатын мектептердегі орыс тілі
5. Қазақстан тарихы
6. Құқықтық пәндер негіздері
7. Ағылшын тілі
8. Неміс тілі
9. Француз тілі
10. Математика
11. Информатика
12. Физика
13. Химия
14. Биология
15. География
16. Ұйғыр тілі
17. Өзбек тілі
Қазақстан Республикасы
Бiлiм және ғылым министрi
міндетін атқарушының
2007 жылғы»28 желтоқсан
N 668 бұйрығымен бекітілген
Жалпы білім беретін пәндер бойынша ғылыми
жарыстар өткiзу
ЕРЕЖЕСІ 1. Жалпы ережелер
1. Жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық ғылыми жарыстар (бұдан әрі - Жарыстар) ғылым мен техника бойынша Халықаралық жарыстар (Intel International Science and Engineering Fair (бұдан әрі - Іntel ISEF)) жыл сайын Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) өткiзедi.
2. Жарыстардың негiзгi мақсаттары мен мiндеттерi:
1) оқушылардың ғылыми-зерттеу және оқу-танымдық қызметін ынталандыру;
2) ой еңбегiнiң беделiн арттыру;
3) ең талантты және дарынды жас зерттеушiлердi iрiктеу және оларға қолдау көрсету;
4) Қазақстан Республикасының зияткерлік әлеуетiн қалыптастыруға ықпал ету болып табылады.
3. Республикалық жарыстар төрт кезеңде өтедi:
1) бiрiншi кезең - мектептiк, жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында өткізіледі;
2) екiншi кезең - облыстық ( Алматы және Астана қалаларының мектептерi мен республикалық мектептері жарыстары мәртебесi жағынан облыстық жарыстармен теңестiрiледi);
3) үшiншi кезең - iрiктеу кезеңi екі турда өтедi:
бірінші тур - бейiндiк пән бойынша тестiлеу;
екінші тур - жобаны алдын ала сараптау;
4) төртiншi (қорытынды) кезең - республикалық.
4. Жарыстардың бірінші кезеңiн өткiзу мерзiмi облыстық, Астана және Алматы қалалары бiлiм департаменттерiнiң бұйрықтарымен белгiленедi. Жарыстардың екінші-төртінші кезеңдерi Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінiң (бұдан әрі -Министр) бұйрығымен белгiленген мерзімде өткізіледі.
2. Ғылыми жарыстарға қатысушылар
5. Ғылыми жарыстардың бірінші кезеңіне оқушылардың ғылыми қоғамдарының немесе ғылыми жетекшiлерінiң ұсынуымен 8-11 сынып оқушылары қатыса алады. Зерттеу жұмысын екi оқушыдан артық орындауға болмайды.
6. Екiншi кезеңге бiрiншi кезең жүлдегерлері қатысады, олар ғылыми жетекшiнiң пiкiрiн және ілеспе құжаттарды (өтiнiм, мектептiң есебi, зерттеу журналы) ұсынады.
Зерттеу жұмыстарының тақырыптары тиісті жылдағы 20 қыркүйектен кешiкпей тiркелуi керек.

1. Казахский язык и литература
2. Казахский язык и литература в школах с русским языком обучения
3. Русский язык и литература
4. Русский язык и литература в школах с казахским языком обучения
5. История Казахстана
6. Основы правоведения
7. Английский язык
8. Немецкий язык
9. Французский язык
10. Математика
11. Информатика
12. Физика
13. Химия
14. Биология
15. География
16. Уйгурский язык
17. Узбекский язык
Утверждены
приказом и.о. Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 декабря 2007 года N 668
ПРАВИЛА
проведения научных соревнований по общеобразовательным предметам 1. Общие положения
1. Республиканские научные соревнования по общеобразовательным предметам (далее - Соревнования) Международные соревнования по науке и технике (Intel International Science and Engineering Fair (далее - Іntel ISEF)) проводятся ежегодно Министерством образования и науки Республики Казахстан (далее - Министерство).
2. Основными целями и задачами Соревнований являются:
1) стимулирование научно-исследовательской и учебно-познавательной деятельности учащихся;
2) повышение престижности умственного труда;
3) отбор и поддержка наиболее талантливых и одаренных юных исследователей;
4) содействие формированию интеллектуального потенциала Республики Казахстан.
3. Соревнования проводятся в четыре этапа:
1) первый этап - школьный, проводится в организациях образования реализующих общеобразовательные учебные программы;
2) второй этап - областной (соревнования организаций образования городов Астаны и Алматы республиканских школ приравниваются по статусу к областным соревнованиям);
3) третий этап - отборочный, проводится в два тура. Первый тур - тестирование по профилирующему предмету, второй тур - предварительная экспертиза проекта.
4) четвертый (заключительный) этап - республиканский.
4. Сроки проведения первого этапа Соревнований определяются приказом областных, городов Астана и Алматы департаментов образования. Второй - четвертый этапы научных соревнований проводятся в сроки, установленные приказом Министра образовании и науки Республики Казахстан (далее - Министр). Научные соревнования проводятся по перечню предметов согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
2. Участники научных соревнований
5. На первом этапе научных соревнований могут принимать участие учащиеся 8-11 классов, по представлению научных обществ учащиеся или научного руководителя.
Исследовательскую работу могут выполнять не более двух учащихся.
6. На втором этапе соревнований принимают участие призеры первого этапа, которые предоставляют работы с отзывом научного руководителя и сопроводительными документами (заявка, отчет школы, журналы исследований).
Темы исследовательских работ должны быть зарегистрированы не позднее 20 сентября соответствующего года.

7. Жарыстардың үшінші кезеңiне қатысуға үміткерлер - облыстық, Астана, Алматы қалалары және республикалық мектептері жарыстарының жүлдегерлері, сондай-ақ Кiшi Ғылым Академиясының, "Жас ғалым" республикалық мектебiнiң ғылыми-практикалық конференцияларының жеңiмпаздары болады және әр секция бойынша бiр зерттеу жұмысынан ғана қатыса алады.
8. Сараптамалық комиссия осы Ережеде мазмұндалған талаптарға сәйкес iрiктеу кезеңiнде ұсынылған зерттеу жұмыстарын сараптамадан өткiзгеннен кейiн әр секция бойынша ғылыми жарыстың төртінші кезеңiнiң қатысушыларын анықтайды.
3. Жарыстардың сараптау комиссиясы
9. Әр секцияның сараптау комиссиясының құрамына ғылымның осы бағыты бойынша кемінде бес ғалым (маман) кiредi. Сараптау комиссияның құрамы ғылыми жарыстардың тиiстi кезеңiн ұйымдастыратын ұйымның бұйрығымен бекiтiледi.
10. Iрiктеу кезеңiнiң комиссиясы осы ереженің 2-қосымшасында көрсетілген бағалау өлшемдерi бойынша зерттеу жұмыстарын қарап, әрбiр жобаны рецензиялайды және республикалық кезеңге қатысушыларды анықтайды.
4. Ғылыми жарыстардың үшінші,төртінші кезеңдерiн өткiзу
11. Үшінші кезең екi турда өткiзiледi:
бірінші тур - бейiндiк пәндер бойынша тестiлеу. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары жарыстарының жүлдегерлері үшiн, екінші кезеңнiң қорытындылары хабарланғаннан соң сынып пен тиісті секцияға сәйкес осы пәнді тереңдетiп оқыту бағдарламасы бойынша бейiндiк пәннен тестiлеуден өткізіледi.
Әдiстемелiк кеңес дайындаған тестер орындауға 2 астрономиялық сағат берiлетiн 60 сұрақты (120 балл) қамтиды.
Алдын ала сараптауға авторлары тестiлеудiң жалпы ұпай санынан 50%-дан төмен емес ұпай жинаған жұмыстар ғана жiберiледi. Iрiктеу кезеңiнің қорытындыларын өткізуде тестiлеуде алған ұпайлар қосылмайды.
Командалық жұмыстары үшiн өту ұпай саны жұмыс авторлары жинаған балдардың орташа арифметикалық саны болып табылады.
Екінші тур - iрiктеу кезеңiнiң сараптама комиссиясы жүргiзетiн жұмыстардың алдын ала сараптамасы.
12. Төртінші кезеңге қатысушылардың тiзiмiн Министрлiк бекiтедi және бекiтiлгеннен кейін үш күн ішінде облыстық, Астана және Алматы қалаларының бiлiм департаменттерiнiң назарына жеткiзіледi.
Iрiктеу кезеңiнiң қорытындылары бойынша апелляция өткiзiлмейдi.
13. Төртінші кезең - зерттеу жұмысын қорғау және осы Ереженің 6-тарауының талаптарына сәйкес ресімделген стенд материалын ұсыну. Жұмысты қорғау кезiнде авторға (бiрiккен авторларға) баяндама үшiн 10-15 минут берiледi.
Жарыстардың қорытындылары жұмыстардың алдын ала сараптауда алынған балдарын есепке ала отырып шығарылады.
Республикалық кезеңнен кейiн апелляция жүргiзiлмейдi.

7. Претендентами на участие в третьем (отборочном) этапе Соревнований могут быть призеры областных, городов Астана и Алматы и республиканских школ соревнований научных проектов, а также победители научно-практических конференций Малой Академии наук, республиканской школы "Жас ғалым" - не более одного проекта по каждой секции.
8. После экспертизы исследовательских работ, представленных на отборочный этап соответственно требованиям, изложенным в настоящих Правилах, экспертная комиссия определяет по каждой секции участников четвертого этапа научных соревнований.
3. Экспертная комиссия соревнований
9. В состав экспертной комиссии каждой секции входят не менее пяти ученых (специалистов) по данному направлению науки. Состав комиссии утверждается приказом руководителя организации образования, организующей соответствующий этап научных соревнований.
10. Комиссия отборочного этапа, рассмотрев исследовательские работы по критериям оценки указанным в приложении 2 к настоящим Правилам, рецензирует каждый проект и определяет участников республиканского этапа.
4. Проведение третьих, четвертых этапов
научных соревнований
11. Третий этап проводится в два тура:
первый тур - тестирование по профилирующему предмету. Для призеров областных, городов Астана и Алматы Соревнований, после объявления итогов второго этапа, проводится тестирование по профилирующему предмету, по программе углубленного изучения данного предмета соответственно классу и секции ( приложение 3 к настоящим Правилам);
Тесты, составленные методическим советом, включают 60 вопросов (120 баллов), на выполнение которых отводится 2 астрономических часа.
К предварительной экспертизе допускаются только те исследовательские работы, авторы которых набрали не менее 50% баллов от общего количества баллов за тестирование. При подведении итогов отборочного этапа баллы за тестирование не суммируются.
Для командных работ проходным баллом является среднеарифметическое количество баллов, набранных авторами работы.
Второй тур - предварительная экспертиза работ, которая проводится экспертной комиссией отборочного этапа.
12. Список участников четвертого этапа утверждается Министерством и доводится до сведения областных, городов Астана, Алматы департаментов образования в течение трех дней после утверждения.
Апелляция по итогам отборочного этапа не проводится.
13. Четвертый этап - защита исследовательской работы и представление стендового материала, оформленных согласно требованиям главы 6 настоящих Правил. Во время защиты работы автору (соавторам) работы предоставляется 10-15 минут для доклада.
Итоги Соревнований подводятся с учетом баллов, полученных на предварительной экспертизе работы.
После республиканского этапа апелляция не проводится.

5. Жарыстарға ұсынылатын зерттеу жұмыстарын ресімдеуге
қойылатын талаптар
14. Ғылыми жарыстарға:
1) ғылымның осы саласындағы фактiлерді, оқиғаларды, құбылыстары жария ететін және бұрын танылмаған жекелеген қырларын;
2) мектеп тәжірибелерін жетiлдiруге, өндiрiстiк үрдістердi тиiмдiлiгiн арттыруға ықпал ететiн практикалық міндеттерді шешуге жаңалықтар әкелетiн аппараттардың, модельдердің, құралдардың конструкцияларын;
3) әлеуметтiк-экономикалық проблемаларды шешуге бағытталған экономикалық-заңды негiзделген компьютерлiк модельдер және жобалар ұсынылуы мүмкін;
4) кәмелетке толмағандар үшiн рұқсат етiлмейтiн аспаптар пайдаланған жағдайда, жануарларға қатігездік көрсетiлетiн, адам денсаулығы және жануарлар үшiн зиян келтiретiн заттарды (улы, радиоактивтiк, канцорегендік және мутагендік әсері бар зерттелмеген биологиялық белсендi қосылыстар, адам және жануарлар үшін патогенді немесе шартты патогенді заттар микроағзалар, вирустар, iшiмдiк, никотин) пайдалануға байланысты тәжірибелері бар жұмыстар жiберiлмейдi;
5) Жарыстарда бұрын қаралған және қорғалған жұмыстар жарыстарға қатысуға жіберілмейді.
15. Зерттеу жұмыстарын ресiмдеуге қойылатын талаптар:
1) жұмыс мәтiнi компьютерде басылуы керек және мынадай құрылымнан тұрады:
титул парағы;
мазмұны;
абстракты (аннотация) қазақ немесе орыс тiлдерiнде (зерттеу жұмысының қай тiлде дайындалғанына байланысты), сондай-ақ ағылшын тiлiнде жазылады;
кiрiспе;
зерттеу бөлiмi;
қорытынды;
пайдаланылған әдебиеттер тiзiмi;
2) титул парағында мыналар көрсетiледi:
жұмыс орындалған ұйымның толық атауы, қаласы, мектебi;
автордың (бiрiккен автордың) тегi, аты, сыныбы;
жұмыстың атауы;
жұмыстың дайындалған бағыты, секциясы;
жетекшiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты;
қаласы (жарыстың өтетiн жерi), жылы;
3) абстракт (аннотация) (250 сөзден артық емес):
зерттеудің мақсатын;
гипотезасын;
кезеңдерiн, зерттеудiң рәсімін;
тәжірибенің әдiстемесiн;
зерттеудiң жаңалығын және дербестiк дәрежесiн;
жұмыстың нәтижесiн және қорытындысын;
нәтижелерді практикалық қолдану салаларын қамтитын зерттеу жұмысының қысқаша мазмұнын білдіруі керек;
4) кiрiспеде (екi беттен артық емес) мыналар келтiрiледi: зерттеулердің таңдалған тақырыптарының өзектілігін, осы жұмыстың мақсаты (мiндетi), алға қойылған мiндеттердi шешу әдiсi қысқаша көрсетiледi;
5) жұмыстың зерттеу бөлiмi (20 беттен артық емес) жеке тараулардан (параграфтардан) тұруы мүмкiн және мына мазмұнда:
осы жұмысты жүргізудің қажеттiлiгiне көз жеткiзу және оның мақсатын (мiндетiн) құрастыруға мүмкіндік беретін таңдалған тақырып бойынша белгілі нәтижелерге талдама шолу жасау;
алға қойылған мiндеттердi шешудiң әдiстерiн сипаттау;
жұмыстың нәтижелері және оларды талқылау;
безендiрiлген материал (сызбалар, кестелер, фотосуреттер және суреттер т.б.);

5. Требования к оформлению исследовательской работы,
предоставляемые на Соревнования
14. На Соревнования могут быть представлены работы:
1) освещающие факты, события, явления и отдельные, неизвестные ранее стороны в данной области науки;
2) представляющие конструкции аппаратов, моделей и приборов, вносящих новое в решение практических задач, содействующие совершенствованию школьных экспериментов, рационализации производственных процессов;
3) компьютерные модели и проекты с экономическо-юридическим обоснованием, направленные на решение социально-экономических проблем;
4) не допускаются к участию в соревнованиях работы с использованием аппаратуры, доступ к которой не разрешен для несовершеннолетних, где имеются эксперименты с жестоким обращением с животными и в которых используются вредные для здоровья людей и животных вещества (токсичные, радиоактивные, неизученные биологически активные соединения, обладающие канцерогенным и мутагенным действиями; вещества патогенные или условно патогенные для человека и животных; микроорганизмы, вирусы, алкоголь, табак);
5) не допускаются к участию в Соревнованиях работы, которые ранее рассматривались и защищались на республиканских соревнованиях.
15. Требования к оформлению исследовательской работы:
1) текст работы должен быть отпечатан на компьютере и содержать:
титульный лист;
оглавление;
абстракт (аннотацию) на казахском или русском языке (в зависимости от того, на каком языке написана исследовательская работа), а также на английском языке;
введение;
исследовательскую часть;
заключение;
список использованной литературы;
2) на титульном листе указываются:
полное наименование организации, где выполнена работа, город, школа;
фамилия, имя автора (соавтора), класс;
название работы;
направление, по которому подготовлена работа, секция;
фамилия, имя, отчество руководителя;
город (где проводится соревнование), год;
3) абстракт (аннотация) (не более 250 слов) должен отражать краткое содержание работы, включая:
цель исследования;
гипотезу;
этапы, процедуру исследования;
методику эксперимента;
новизну исследования и степень самостоятельности;
результаты работы и выводы;
области практического использования результатов;
4) во введении (не более 2-х страниц) приводятся: актуальность выбранной темы исследований, цель (задача) данной работы; кратко указываются методы решения поставленной задачи;
5) исследовательская часть работы (не более 20 страниц) может состоять из отдельных глав (параграфов) и содержать:
аналитический обзор известных результатов по выбранной теме, позволяющий увидеть необходимость проведения данной работы и сформулировать ее цель (задачу);
описание методов решения поставленной задачи;
результаты работы и их обсуждение;
иллюстративный материал (чертежи, графики, фотографии, рисунки);

6) пайдаланылған әдебиетке сiлтеменi төртбұрышты жақшада беру керек. Мәтiнде кездесетiн сiлтемелерде нөмiрлеу жүйесі болуы керек;
7) қорытынды (бiр беттен артық емес) жұмыстың негiзгi нәтижелерi және олардың негiзiнде жасалған қорытындыларын, жұмыстың нәтижелерiн ғылыми және практикалық мақсаттарға пайдалану жөнiндегi ұсыныстарды қамтиды;
8) пайдаланылған әдебиеттер жұмыс соңында жалпы тiзiммен мынадай тәртiпте берiледi:
автордың тегi және қысқартылған аты-жөнi;
мақаланың және журналдың аты (журналдық мақалалар үшiн);
журналдың, кiтаптың аты;
басып шығарылған орны және баспасы (кiтаптар үшiн);
басылған жылы, шығу нөмiрi, бетi;
9) әрбiр жұмыста таңдалған тақырыптың өзектілігі, автордың жұмысқа сiңiрген жеке еңбегi, жұмыстың кемшiлiктерi және нәтижелерiн әрi қарай пайдалану жөнiндегi ұсыныстары айтылатын жетекшiнiң пiкiрi қоса берілуі керек;
10) Жарыстардың төртiншi кезеңiне (баяндамаға) 135х125 шаршы сантиметр көлемдегi стендке орналастыру үшін демонстрациялық материалдарды жасау ұсынылады.
16. Стендтi ресiмдеуге қойылатын талаптар:
стендтiң жоғарғы жағына көлденеңiнен абстракты, қатысушының тегiн, жасын, мектебiнiң, қаласының, облысының атын орналастыру қажет;
стендтегi материалдар жұмыстың мазмұны айқындалған, кестелер, фотосуреттер, суреттер, диаграммалар, қорытындыларды қоса алғанда талғаммен ресiмделген болуы керек;
мазмұнды дайындау кезiнде негiзiнен назарды жоба авторының алған нәтижелерiн көрсетуге аудару қажет.
17. Ғылыми жетекшi алынған нәтижелердің нақтылығы мен мүлтiксiздiгiне, жұмыстың диплом жұмыстарынан, магистрлік және кандидаттық диссертациялардан, ғылыми ұжымдардың есептерiнен көшiрiлген нәтижелерден тұрмайтындығына жауапкершiлiк алады. Оқушы жаңа білім мен өз бетінше зерттеу қызметінің дағдыларын ала отырып өз қолынан келетін жұмысты орындау керек.
6. Жеңiмпаздарды марапаттау
18. Облыстық, Астана және Алматы қалалары жарыстарының жеңiмпаздары, облыстық, Астана және Алматы қалалары бiлiм департаменттерiнiң бұйрығы негiзiнде бірінші дәрежелі, екінші және үшінші дәрежелi дипломдармен марапатталады.
19. Ғылыми жарыстардың төртінші кезеңiнде әр секциядан алтыдан артық емес үздiк зерттеу жобалары Қазақстан Республикасы білім және ғылым министрінің бұйрығы негiзiнде бірінші, екінші және үшінші дәрежелi дипломдармен марапатталады.
Жалпы білім беретін пәндер
бойынша ғылыми жарыстар
өткiзу ережесіне
1-қосымша
Республикалық ғылыми жарыстар өткізілетін пәндер
Бағыт Пәндері
Физика
физика
Техника
физика
Жер және космос туралы ғылымдар
физика
Математика
математика
Қолданбалы математика
математика
Информатика
информатика, математика
Экономика
география, математика
Биология
биология
Химия
химия
Адам денсаулығын және қоршаған
ортаны қорғау
биология
Тарих
тарих
Құқық негізі
тарих, құқық негізі
Өлкетану
География және тарих
Әдебиет
әдебиет
Этномәдениеттану
тарих, әдебиет
Тiл бiлiмi
қазақ, орыс, ағылшын,
неміс  тілдері
Жалпы білім беретін пәндер
бойынша ғылыми жарыстар
өткiзу ережесіне
2-қосымша
" Қазақстан-2030" стратегиясын iске асыруда республиканың экономикалық және әлеуметтiк-мәдени дамуының модельдерi"
атты республикалық жарыстарға ұсынылатын оқушылардың
зерттеу жұмыстарын бағалау өлшемдері
Бағалана-
тын өлшем
Мүмкiн
бағалар
Бағалау негiздемесi
1. Шығарма-
шылық қабi-
леттiлiк
жеке жұ-
мыс үшiн
30 ұпай,
команда-
лық жұмыс
үшiн 25 ұпай
Егер жұмыс автор(лар)ы проблеманы шешудiң жаңа ғылыми тәсiлiн жасауда шығармашылық қабiлеттiлiк танытса, жеке жұмыс үшiн 25-30, командалық жұмыс үшiн 20-25 ұпай қойылады.
Егер автор(лар) мәлiметтердi талдаудың жаңа қондырғылар жасау немесе жаңа тәсiлiн қолдануда шығармашылық қабiлеттiлiк танытса, жеке жұмыс үшiн 20-25, командалық жұмыс үшiн 15-20 ұпай қойылады.

6) ссылки на использованную литературу следует давать в квадратных скобках. Нумерация должна быть последовательной, по мере появления ссылок в тексте;
7) заключение (не более 1 страницы) содержит основные результаты работы и сделанные на их основании выводы, рекомендации по использованию результатов работы в научных и практических целях;
8) использованная литература приводится в конце работы общим списком в следующем порядке:
фамилия и инициалы автора;
название статьи и журнала (для журнальных статей);
название журнала, книги;
место издания и издательство (для книг);
год издания, номер выпуска, страницы;
9) каждая работа должна сопровождаться отзывом руководителя, в котором отражается актуальность выбранной темы, личный вклад автора в работу, недостатки работы и рекомендации по дальнейшему использованию результатов;
10) к четвертому этапу Соревнований рекомендуется подготовить демонстрационный материал (к докладу) для размещения на стенде размером 135х125 квадратных сантиметров.
16. Требования к оформлению стенда:
в верхней части стенда по горизонтали необходимо поместить абстракт, имя участника, возраст, название школы, города, области;
материалы стенда должны отражать содержание работы, быть эстетично оформленными, включать графики, фотографии, рисунки, диаграммы, которые должны быть пронумерованы, выводы;
при подготовке содержания основное внимание должно быть уделено представлению результатов, полученных автором проекта.
17. Научный руководитель обеспечивает достоверность и корректность полученных результатов, то, что работа не содержит результатов, переписанных из дипломных работ, магистерских и кандидатских диссертаций, отчетов научных коллективов. Учащийся должен выполнить посильную работу, приобретая новые знания и навыки самостоятельной исследовательской деятельности.
6. Награждение победителей
18. Призеры областных соревнований и городов Астана и Алматы награждаются дипломами первой степени, второй, третьей степени на основании приказа областных и городов Астана, Алматы департаментов образования.
19. На четвертом этапе Соревнований дипломами первой, второй, третьей степени и медалями награждаются не более шести лучших проектов по каждой секции на основании приказа Министра.
Приложение 1
к Правилам проведения
научных соревнований по
общеобразовательным предметам
Перечень предметов по которым проводятся
республиканские научные соревнования
N
Направление
Предметы
1
Физика
физика
Техника
физика
Науки о Земле и космосе
физика
Математика
математика
Прикладная математика
математика
Информатика
информатика, математика
Экономика
география, математика
Биология
биология
Химия
химия
Охрана окружающей среды и здоровья человека
биология
История
история
Основы правоведения
история, основы правоведения
Краеведение
география и история
Литература
литература
Этнокультуроведение
история, литература
Языкознание
казахский, русский,
английский, немецкий языки
Приложение 2
к Правилам проведения
научных соревнований по
общеобразовательным предметам
Критерии оценки
исследовательских работ школьников, представляемых на
республиканские соревнования
"Модели экономического и социально-культурного
развития республики в свете стратегии "Казахстан-2030"
Оце-
нивае-
мый
пара-
метр
Возможные  оценки
Обоснование  оценки
1.
Т
в
о
р
ч
е
с
к
а
я
с
п
о
с
о
б
н
о
с
т
ь
30 баллов
для
индивидуа-
льной
работы,
25 баллов
для
командной
работы
25-30 для индивидуально й работы и
20-25 для командно й работы выставляется,
если автор(ы) работы проявляют творческую
способность в разработке нового научного
подхода к решению проблемы.
20-25 баллов для индивидуально й работы
и 15-20 баллов для командной работы
выставляется, если автор(ы) проявляют
творческую способность к использованию новых
подходов к анализу данных или новому
использованию оборудования.

Егер автор(лар) мәлiметтердi өзiнше түсiндiруде шығармашылық қабiлеттiлiк танытса, жеке жұмыс үшiн 10-20, командалық жұмыс үшiн 10-15 ұпай  қойылады.
Егер жұмыс реферативтi сипатта болса, 10 ұпайға дейiн қойылады.
2. Ғылыми ойлау
жеке жұ-
мыс үшiн
30 ұпай,
команда-
лық жұмыс
үшiн 25
ұпай
Жекелеген өлшемдердің әрбiрі жеке зерттеу жұмысы үшін 3 ұпай және командалық зерттеу жұмысы үшiн 2,5 ұпай көлемiнде бағаланады.
Зерттеу жұмысы үшiн:
1. қарастырылып отырған проблема қаншалықты айқын және нақты ұсынылған;
2. жоспарланған ғылыми нәтиже алу мүмкiндiгi мол болуы үшiн шешетiн міндет қаншалықты айқын көрсетiлген;
3. міндетті шешудiң нақты жоспары бар ма;
4. міндетті шешуде ауыспалылықтар нақты анықталған ба;
5. автор нәтижелердi кезең-кезеңімен тексерудің қажеттiлiгiн (егер ол қажет болса) көре алды ма және оны дұрыс қолданды ма;
6. қорытындыны нақтылау үшiн мәлiметтер сәйкес таңдалған ба;
7. автор(лар) мәлiметтердiң қорытынды үшiн шектеулілігін мойындай ма;
8. автор (команда) қойылған мәселенi шешуде осы жұмыс мүмкiндiктерінің шектелетiнiн сезiне ме;
9. автордың (команда) мәселенi шешуге кепiлдiк беретiн, зерттеудiң келесi кезеңi турасында идеясы бар ма;
10. автор(лар) ғылыми әдебиеттерден немесе тек қана көпшiлiк әдебиеттерден дәйексөз келтіреді ме;
техникалық зерттеу жұмыстары үшiн:
1. жұмыс мақсаты қаншалықты айқын;
2. жаңалықтың әлеуетті тұтынушылары бар ма;
3. нәтиже өмiрде iске аса ма;
4. үнемдi орындалған ба;
5. әлеуетті тұтынушыға тиiмдi ме;
6. нәтиже түпкiлiктi қойылған мәселенi шешуде жетiстiкпен қолданыла ма;
7. техникалық шешiмнің шын мәнiнде алдыңғы белгілі нұсқаларымен салыстырғанда елеулi артықшылығы бар ма;
8. нәтиже нақты жағдайда тексерiлген бе;
9. зерттеудiң келесi кезеңiне байланысты мәселенi шешуге кепiлдiк беретiн автордың (команданың) идеясы бар ма;
10. автор(лар) ғылыми, әдебиеттерден немесе тек қана көпшiлiк әдебиеттен дәйексөз келтіреді ме.
3. Қолда-
нылған зерттеу әдiстерi-
нiң тиiмдiлiгi
жеке жұ-
мыс үшiн 15 ұпай ,
команда-
лық жұмыс
үшiн 12 ұпай
Егер зерттеу жұмысының автор(лар)ы жұмыс барысында бiлiмнің саласында мүлдем жаңа нәтижелер алуға мүмкiндiк беретiн қазiргi тиiмдi қондырғыларды немесе қазiргi теориялық әдiстердi пайдаланса, жеке жұмыс үшiн 10-15 ұпай, командалық жұмыс үшiн 10-12 ұпай қойылады. 5-10 жеке және 5-10 командалық. Егер зерттеудiң бұрынғы (ескірген) әдiстерiн пайдаланып, бiрақ жаңа нәтиже шығарылса қойылады. Егер жұмыс реферативтi сипатта болса, 5 ұпайға дейiн
қойылады.
4. Тақы-
рыпты ашу дәрежесi
(жете ашуы)
жеке жұ-
мыс үшiн
15 ұпай ,
команда-
лық жұмыс
үшiн 12 ұпай
Бұл параметр үшiн баға жекелеген өлшемдер бойынша бағалар негiзiнде қойылады:

10-20 инд. и 10-15 ком. выставляется,
если проявляется творческая способность при
интерпретации данных. До 10 баллов
выставляется, если проект носит реферативный
характер.
Н
а
у
ч
н
о
е
м
ы
ш
л
е
н
и
е
30 баллов
для
индивидуа-
льной
работы,
25 баллов
для
командной
работы
Каждый из отдельных критериев оценивается
в пределах 3 баллов для индивидуально й
работы и 2,5 баллов - для командно й .
для научного проекта:
1. насколько рассматриваемая проблема
представлена ясно и однозначно;
2. насколько четко выделена решаемая
задача, чтобы вероятность получения
запланированного результаты была велика;
3. имеется ли четкий план решения задачи;
4. ясно ли определены и обозначены
переменные в решении задачи;
5. увидел ли автор необходимость поэтапной
проверки результатов (если таковая требуется)
и правильно ли ее использовал;
6. адекватно ли выбраны данные, чтобы
подтвердить заключение;
7. признает ли автор(ы) ограниченность
данных для выводов;
8. осознает ли автор (команда)
ограниченность возможности данного проекта в
решении поставленной задачи;
9. есть ли у автора (команды) идея
относительно следующего этапа исследований,
гарантирующего решение проблемы;
10. цитирует ли автор(ы) научную
литературу или только популярную.
для технического проекта:
1. насколько ясна цель работы;
2. действительно ли имеются потенциальные
потребители изобретения;
3. осуществим ли в реальности результат;
4. экономно ли выполнен;
5. приемлем ли для потенциального
пользователя;
6. может ли результат успешно
использоваться для решения конечной
поставленной проблемы;
7. действительно ли техническое решение
имеет существенное преимущество по сравнению
с предыдущими известными;
8. был ли результат проверен в реальных
условиях;
9. есть ли у автора (команды) идея
относительно следующего этапа исследований,
гарантирующего решение проблемы;
10. цитирует ли автор(ы) научную
литературу или только популярную.
3.
Эф-
фек-
тив-
ность
ис-
поль-
зо-
ва-
нных
мето-
дов
ис-
сле-
дова-
ния
15 баллов
для
индивидуа-
льной
работы,
12 баллов
для
командной
работы
10-15 для индивидуальной работы и 10-12
баллов для командно й работы выставляется,
если автор(ы) использовали в процессе работы
современное эффективное оборудование или
современные теоретические методы, что
позволило получить принципиально новые
результаты в данной области знаний.
5-10 инд. и 5-10 ком. выставляется, если
используются рутинные методы исследования, но
также позволившие получить новые результаты;
до 5 баллов выставляется, если работа
носит реферативный характер.
4.
Сте-
пень
раск-
рытия
темы
(дос-
ко-
наль-
нос-
ть)
15 баллов
для
индивидуа-
льной
работы,
12 баллов
для
командной
работы
Оценка за этот параметр выставляется на
основании оценок по отдельным критериям:

1. жұмыс жоспарланған деңгейге дейiн жеткiзiлген бе;
2. шешілетін проблема қаншалықты толық қамтылған;
3. қорытынды жекелеген тәжірибеге негiзделген бе, әлде қайталанған ма;
4. материал жұмыста қаншалықты айқын және нақты берiлген;
5. автор(лар) мәселенi шешудiң басқа тәсiлдерiн бiле ме;
6. автор(лар) зерттелiп отырған тақырып бойынша ғылыми әдебиеттермен қаншалықты таныс
Әр өлшем бойынша жеке жұмысқа 2,5 ұпай,
командалық жұмыс үшiн 2 ұпай қойылады
5. Шебер-
лiгі ше-
шендiк, ұсынылатын
материал-
дың сапа-
сы, айқын-
дылығы
жеке жұ-
мыс үшiн
10 ұпай,
команда-
лық жұмыс
үшiн 10 ұпай
Бұл параметр үшiн баға жекелеген өлшемдер бойынша бағаларды ескере отырып қойылады:
1. автор(лар) жұмысты қандай дәрежеде айқын және ұтымды баяндай алады (3 ұпай);
2. баяндамада жұмыс мазмұны қандай дәрежеде толық баяндалған (2 ұпай);
3. жұмыстың негiзгi жерлерiн қаншалықты баса көрсете алған (1 ұпай);
4. жұмыста қолданылған тәжірибелік мәлiметтер қаншалықты нақты және айқын ұсынылған (1 ұпай);
5. жұмыс нәтижелерi қаншалықты айқын және нақты көрсетiлген (1 ұпай);
6. жұмыс нәтижелерiн стенд қаншалықты жақсы ұғындырады (2 ұпай);
6. Коман-
да мүшеле-
рiнiң үйлестiру деңгейi (тек командалық жұмыстар үшін)
Барлығы
16 ұпай
Бұл параметр үшiн баға жекелеген өлшемдер бойынша бағалар негiзiнде қойылады:
1. жалпы жұмыста әр қатысушының мiндеттерi қаншалықты айқын және нақты белгiленген (4 ұпай);
2. команданың әр мүшесi команданың барлық жұмысымен қаншалықты таныс (3 ұпай);
3. аяқталған жұмыс команда мүшелерiнiң күш-жiгер үйлесiмдiгiн қаншалықты көрсеттi (3 ұпай);
4. команданың әр мүшесi жұмыс материалын
қаншалықты жақсы баяндайды (3 ұпай);
5. берiлген зерттеу жұмысын командамен орындаудың қажеттiлiгi қандай болды (3 ұпай)
немесе бұл нәтижелердi жекелей алуға болатын
ба едi (0 ұпай).
(Әрбір өлшем үшін қойылатын максималды ұпайлар көрсетілген)
Барлығы                100 ұпай
Жалпы білім беретін пәндер
бойынша ғылыми жарыстар
өткiзу ережесіне
3-қосымша
Тестiлеудi өткiзу үшiн бейiндiк пәндердiң тiзiмi
Секциялар Бейiндiк пәндер бойынша тестiлеу
Физика
физика
Техника
физика
Жер және космос туралы ғылымдар
физика
Математика
математика
Қолданбалы математика
математика
Информатика
информатика,  математика
Экономика
география, математика
Биология
биология
Химия
химия
Қоршаған ортаны қорғау және адам денсаулығы
биология
Тарих
тарих
Құқық негізі
тарих, құқық негізі
Өлкетану
география және  тарих
Әдебиет
әдебиет
Этномәдениеттану
тарих және әдебиет
Тiл бiлiмi
қазақ, орыс, ағылшын, неміс тiлдері
Қазақстан Республикасы
Бiлiм және ғылым министрi
міндетін атқарушының
2007 жылғы 28 желтоқсандағы
N 6687 бұйрығымен бекітілген
Орындаушылардың республикалық конкурстарын
өткізуді ұйымдастыру туралы ереже 1. Жалпы ережелер

1. доведена ли работа до запланированной
стадии;
2. насколько полно охвачена решаемая
проблема;
3. основаны ли заключения на отдельном
эксперименте или на повторных;
4. насколько досконально и ясно изложен
материал в проекте;
5. знает ли автор(ы) другие подходы к
решению проблемы;
6. насколько автор(ы) знакомы с научной
литературой по изучаемой проблеме.
За каждый из критериев может быть
выставлено не более 2,5 баллов для
индивидуального проекта и не более 2-х баллов
- для командного проекта.
5.
Ора-
тор-
ское
мас-
тер-
ство,
ка-
чест-
во
де-
мон-
стра-
цион-
ного
мате-
риа-
ла
яс-
ность
10 баллов
для
индивидуа-
льной
работы,
10 баллов
для
командной
работы
Оценка за этот параметр выставляется с
учетом оценок по отдельным критериям:
1. насколько выигрышно и ясно автор(ы)
докладывают работу - (3 балла);
2. насколько полно в докладе представлен
материал проекта (2 балла);
3. насколько хорошо автор(ы) выделяют
основные моменты проекта (1 балл);
4. насколько четко и ясно представлены
экспериментальные данные, использованные в
проекте (1 балл);
5. насколько четко и ясно выделены
результаты проекта (1 балл);
6. насколько хорошо стенд поясняет
результаты проекта (2 балла).
6.
Уро-
вень
коор-
дина-
ции
чле-
нов
ко-
манды
(то-
лько
для
ко-
манд-
ных
ра-
бот)
Всего
16
баллов
Оценка по этому параметру выставляется на
основании оценок по отдельным критериям:
1. насколько четко и ясно обозначены
задачи каждого участника в общей работе
(4 балла);
2. насколько каждый член команды знаком с
работой всей команды (3 балла);
3. насколько завершенная работа отражает
скоординированные усилия всех членов команды
(3 балла);
4. насколько хорошо каждый член команды
докладывает материал проекта (3 балла);
5. насколько было необходимо выполнять
данный проект командой (3 балла) или можно
было получить эти результаты индивидуально
(0 баллов).
(указаны максимальные баллы, которые можно выставить за каждый критерий)
ИТОГО:                         100 баллов
Приложение 3
к Правилам проведения
научных соревнований по
общеобразовательным предметам
СПИСОК
профилирующих предметов для проведения тестирования
N
Секция
Тестирование по
профилирующему предмету
Физика
физика
Техника
физика
Науки о Земле и космосе
физика
Математика
математика
Прикладная математика
математика
Информатика
информатика, математика
Экономика
география, математика
Биология
биология
Химия
химия
Охрана окружающей среды
и здоровья человека
биология
История
история
Основы правоведения
история и основы правоведения
Краеведение
география и история
Литература
литература
Этнокультуроведение
история и литература
Языкознание
казахский, русский, английский,
немецкий языки
Утверждены
приказом и.о. Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 декабря 2007 года N 668
ПРАВИЛА
организации проведения
республиканских конкурсов исполнителей 1. Общие положения

1. Осы Орындаушылардың республикалық конкурстарын өткізуді ұйымдастыру туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының»"Білім туралы" Заңына сәйкес әзірленді және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары арасында орындаушылардың республикалық конкурстарын ұйымдастыру және өткізу тәртібін белгілейді .
2. Орындаушылардың республикалық конкурстары (бұдан әрі
-конкурс) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігімен техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары оқушылары арасында (бұдан әрі- қатысушы) оқушылардың кәсіби даярлығын арттыру, неғұрлым дарынды орындаушыларды анықтау, олардың шығармашылық өсуі және Қазақстанның музыкалық өнерін насихаттау мақсатында өткізіледі.
3. Конкурстардың негізгі міндеттері Қазақстан Республикасында музыкалық білім беруді дамыту мен қалыптастыру, орындаушыларды оқытудың жаңа тиімді әдістемелерін іріктеу және енгізу, білім беру ұйымдары педагог қызметкерлерінің шығармашылық қызметін жетілдіру болып табылады.
4. Конкурстар»"Аспапта орындаушылық",»"Ән салу",»"Музыка теориясы" мамандықтары бойынша осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес мамандану бағыттары кезекпен ауысып өткізіледі.
2. Конкурстарға қатысушылар
5. Конкурстарға қатысуға орындайтын конкурстық бағдарлама дайындаған және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары педагогикалық кеңесінің ұсынымын алған қатысушылар жіберіледі.
6. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары конкурсқа қатысу үшін әрбір номинация бойынша 2-ден аспайтын қатысушыларды ұсына алады.
7. "Музыка теориясы" мамандығы бойынша өзге музыкалық мамандықтардың оқушылары конкурсқа қатысуға жіберілуі мүмкін.
8. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымы концертмейстерді және бір алып баратын оқытушыны анықтайды және жолдайды.
9. Конкурсқа қатысуға өтініштерде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ұйымдастыру комитеті көрсеткен мерзімде мемлекеттік және орыс тілдерінде басылған түрде ғана осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес қабылданады.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) Туу туралы куәліктің (немесе жеке куәліктің көшірмесі);
2) 10х15 см көлемді бір фотосурет;
3) Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагогикалық кеңесінің ұсынымы;
4) конкурсқа қатысушылардың турлар бойынша бағдарламасы.
3. Конкурстарды өткізу тәртібі
10. Конкурстар барлық мамандықтар бойынша Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің бұйрығымен бекітілетін Конкурстар бағдарламаларына сәйкес өткізіледі. Қатысушылардың өнер көрсету кезегі ұйымдастыру комитеті 1 турдың алдында өткізетін жеребе бойынша анықталады және конкурс аяқталғанша сақталады.

1. Настоящие Правила организации проведения Республиканских конкурсов исполнителей (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" и устанавливают порядок организации проведения Республиканских конкурсов исполнителей, среди обучающихся организации технического и профессионального, послесреднего образования.
2. Республиканские конкурсы исполнителей (далее - конкурс) проводятся Министерством образования и науки Республики Казахстан среди обучающихся организаций технического и профессионального, послесреднего образования (далее - участник) в целях повышения профессиональной подготовки обучащихся, выявления наиболее одаренных исполнителей, их творческого роста и пропаганды музыкального искусства Казахстана.
3. Основными задачами конкурсов являются совершенствование и развитие музыкального образования в Республике Казахстан, отбор и внедрение новых эффективных методик обучения исполнителей, стимулирование творческой деятельности педагогических работников организаций образования.
4. Конкурсы проводятся по специальностям "Инструментальное исполнительство", "Пение", "Теория музыки" с чередованием направлений специализаций согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
2. Участники конкурсов
5. К участию в конкурсах допускаются участники, подготовившие к исполнению конкурсную программу и получившие рекомендации педагогического совета организаций технического и профессионального, послесреднего образования.
6. Организации технического и профессионального, послесреднего образования могут представить к участию в конкурсах не более двух участников по каждой номинации.
7. По специальности "Теория музыки" к конкурсам могут допускаться обучающиеся по другим музыкальным специальностям.
8. Организация технического и профессионального, послесреднего образования определяет и направляет концертмейстеров и одного сопровождающего преподавателя.
9. Заявки на участие в конкурсах принимаются в сроки, указанные организационным комитетом (далее - оргкомитет) Министерства образования и науки Республики Казахстан, только в отпечатанном виде на государственном и русском языках по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявке прилагаются следующие документы:
1) копия свидетельства о рождении (или копия удостоверения личности);
2) одна фотография размером 10х15см;
3) рекомендация педагогического совета организаций технического и профессионального, послесреднего образования;
4) программа участника конкурса по турам.
3. Порядок проведения конкурсов
10. По всем специальностям конкурсы проводятся в соответствии с Программой конкурсов, утверждаемой приказом Министра образования и науки Республики Казахстан. Очередность выступления участников устанавливается жеребьевкой, проводимой оргкомитетом перед 1 туром, и сохраняется до конца конкурсов.

11. "Аспапта орындаушылық", "Ән салу" мамандықтары бойынша әрбір тур мына параметрлер бойынша 25 балдық жүйе бойынша бағаланады:
музыкалық дарындылықтың айқындылығы - 5 балл;
орындау техникасы (тазалығы, сауаттылығы, айшықталуы) -5 балл;
шығарманы стильдік айшықтау - 5 балл;
әртістігі - 5 балл;
жеке-даралығы - 5 балл.
Екінші турге жиынтығында кемінде 18 балл алған қатысушылар жіберіледі.
Үшінші турге әрбір аспап (дауыс) бойынша жиынтығында кемінде 21 балл алған қатысушылар жіберіледі.
12. Қатысушылар ұсынған бағдарламаларды өзгертуге жол берілмейді. Барлық шығармалар жатқа орындалады. Әрбір шығарма бір рет қана орындалады.
13. "Музыка теориясы" мамандығы бойынша конкурстар нысандары мен мазмұны әртүрлі 3 турда өткізіледі:
1) сольфеджио және гармония мамандандыруы бойынша конкурс:
2 тапсырмадан тұрады біреуі - сольфеджиодан, екіншісі - гармониядан.
Қатысушылар соңына дейін барлық турларға қатысады:
1 тур-жазбаша жұмыс;
2 тур-ауызша жауап;
3 тур-есту бойына талдау, және орындау.
Әр бір тапсырма 10 балдық бағалау жүйесі бойынша мына параметрлермен бағаланады:
Бірінші тур екі бөлімге бөлінеді:
сольфеджиодан диктант;
гармониядан есеп.
Сольфеджиодан диктант мына параметрлерден тұрады:
диктантты сауатты әрі дұрыс жазу;
жазу уақыты.
Диктантты жатқа сақтағаны бойынша қайталаған қатысушы қосымша балл алады.
Гармониядан есептер шығару мына параметрлермен бағаланады:
функционалды сауаттылық;
қызықты фонизмнің,
мүлтіксіз дауыс меңгеру.
Есепті 2 нұсқада шешкен қатысушы қосымша балл алады.
Екінші тур - парақтан оқу және секвенциядан тұрады.
Парақтан оқу мына параметрлермен белгілінеді:
мелодияны сауатты орындау;
мәнерліп ән салу.
Өзін-өзі сүйемелдеген қатысушы қосымша балл алады.
Секвенция мына параметрлермен анықталады:
сауатты орындау;
адым мен бағытты таңдау;
музыкалық сезімталдығы.
Ұсынылған 2 секвенцияның екіншісін орындаған қатысушы қосымша балл алады.
Үшінші тур екі бөлімнен тұрады: есту арқылы талдау және периодты ойнау.
Есту арқылы талдау мына параметрлермен бағаланады:
тональдық жоспарын есту арқылы анықтау;
музыкалық материалдың такт бойынша аккордтық мазмұнын анықтау.
Жатқа (алдын алу жазусыз) есту бойынша, талдау жасаған қатысушы қосымша балл алады.
Периодты ойнау мына параметрлермен бағаланады:
ойластырылған аккордтан тыс дыбыстарды қолдана отырып, дауыстың сауатты меңгерілуі (алдын ала берілген басталуын мен тональдық жоспар бойынша периодты ойнау-максималды балл - 5; берілген тоналдық жоспар бойынша өздігінен периодты бастап ойнау - 4; алдын ала дайындалған периодты ойнау - 3);
стильдік біркелкілік. Периодтың жанрлық өңдеуін жасаған қатысушы қосымша балл алады.

11. По специальностям "Инструментальное исполнительство", "Пение" каждый тур конкурса оценивается по 25-бальной системе оценок по следующим параметрам:
яркость музыкального дарования - 5 баллов;
техника исполнения (чистота, грамотность, фразировка) - 5 баллов;
стилевая интерпретация произведения - 5 баллов;
артистичность - 5 баллов;
индивидуальность - 5 баллов.
Ко второму туру допускаются участники, набравшие в совокупности не менее 18 баллов.
К третьему туру допускаются участники по каждому инструменту (голосу), набравшие в совокупности не менее 21 балла.
12. Изменения в программах, представленных участниками, не допускаются. Все произведения исполняются наизусть. Каждое произведение может быть исполнено только один раз.
13. По специальности "Теория музыки" конкурсы проводятся в 3 тура, разные по форме и содержанию.
1) Конкурс по специализации "сольфеджио и гармония" включает 2 задания - одно по "сольфеджио", второе по "гармонии". Участники принимают участие во всех турах до конца.
1 тур - письменная работа;
2 тур - устный ответ;
3 тур - слуховой анализ и игра.
Каждое задание оценивается по 10-бальной системе оценок по следующим параметрам:
Первый тур подразделяется на два раздела:
диктант по сольфеджио;
задачи по гармонии.
Диктант по сольфеджио оценивается по следующим параметрам:
грамотная и правильная запись диктанта;
время записи.
Дополнительный балл получает участник, пожелавший повторить диктант по памяти.
Задачи по гармонии оцениваются по следующим параметрам:
грамотная функциональность;
интересный фонизм;
безупречное голосоведение.
Дополнительный балл получает участник, решивший задачу в 2-х вариантах.
Второй тур состоит из двух разделов - чтение с листа и секвенция.
Чтение с листа определяется по следующим параметрам:
грамотное исполнение мелодии;
выразительное пение.
Дополнительный балл получает участник, сделавший аккомпанемент.
Секвенция определяется по следующим параметрам:
грамотное исполнение;
выбор шага и направления;
музыкальность.
Дополнительный балл получает участник за исполнение второй секвенции из предложенных двух.
Третий тур состоит из двух разделов - слуховой анализ и игра периода.
Слуховой анализ определяется по следующим параметрам:
определение на слух тонального плана;
потактовое аккордовое содержание музыкального материала.
Дополнительный балл получает участник, сделавший слуховой анализ по памяти (без предварительной записи).
Игра периода оценивается по следующим параметрам:
Грамотное голосование с продуманными неакордовыми звуками (максимальные баллы - игра периода с заданным началом и тональным планом - 5; собственное начало по тональному плану - 4; домашняя заготовка - 3);
Стилистическая ровность.
Дополнительный балл получает участник, сделавший жанровую обработку периода.

2) "Музыкалық әдебиет" мамандандыруы бойынша конкурс 3 турдан тұрады:
концертке кіріспе сөз;
викторина;
коллоквиум және музыкалық тақырыптарды орындау.
Бірінші тур "Концертке кіріспе сөз" екі бөлімнен тұрады:
концертке кіріспе сөзді жазба ресімдеу (90 мин.);
қатысушылардың ауызша сөйлеуі (5-7 мин.).
Бірінші турдың бөлімдері 10 балдық жүйе бойынша бағаланады. Концертке кіріспе сөзді жазба ресімдеу мына параметрлермен бағаланады:
баяндаудың толықтығы;
баяндаудың логикасы;
баяндаудың стилі.
Ауызша сөйлеу мына параметрлермен бағаланады:
сөйлеу мәдениеті;
сөйлеу техникасы;
әртістігі.
Екінші тур "Викторина" 20 нөмірден тұрады. Бір нөмірді тыңдау уақыты 1 минут, нөмірді ресімдеу - 1 минут.
Екінші тур 20 балдық жүйе бойынша мына параметрлермен бағаланады:
табылған нөмірлерінің саны;
жауаптың толықтығы (композитор, шығарма, әрекет, бөлім, тональдығы).
Үшінші тур "Коллоквиум және музыкалық тақырыптарды орындау" екі бөлімнен тұрады:
коллоквиум (әңгіме түрінде 10 сұраққа ауызша жауап беру);
музыкалық тақырыптарды орындау. Тізімде кемінде 100 нөмір болуы керек. Қатысушы 10 тақырыпты орындауы керек.
Үшінші турдың әрбір бөлімі 10 балдық жүйе бойынша бағаланады.
Коллоквиум мына параметрлермен өлшемденеді:
материалды толық білуі;
сөйлеу мәдениеті.
Музыкалық тақырыптарды орындау келесі параметрлермен бағаланады:
орындау сапасы (орындаудың дұрыстығы, сауаттылығы);
орындаудың музыкалық сезімталдығы.
«"Музыка теориясы" мамандығы бойынша конкурстық тапсырмалар бойынша максималдық баллдың қосындысы 60-қа тең.
4. Конкурстардың қорытындыларын шығару
14. "Аспапта орындаушылық" мамандығы бойынша конкурстарға қатысушыларға тиісті балдар жинағанда мынадай орындар беріледі:
1 орын және лауреат атағы - кемінде 24 балл;
2 орын және лауреат атағы - кемінде 22 балл;
3 орын және лауреат атағы - кемінде 20 балл.
Кемінде 18 балл алған конкурстарға қатысушыларға дипломант атағы беріледі.
15. "Музыка теориясы" мамандығы бойынша конкурстарға қатысушыларға мыналар беріледі:
1 орын және лауреат атағы - кемінде 55 балл;
2 орын және лауреат атағы - кемінде 50 балл;
3 орын және лауреат атағы - кемінде 45 балл.
Дипломант атағы кемінде 40 балл жинаған қатысушыларға беріледі.
16. Барлық лауреаттар конкурс аяқталған соң, ұйымдастыру комитеті ұйымдастыратын қорытынды концертке өз ықтиярымен қатысады.
5. Конкурстардың ұйымдастыру комитеті мен қазылар алқасы
17. Конкурстардың ұйымдастыру комитеті мен қазылар алқасының құрамы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің бұйрығымен бекітіледі.
18. Ұйымдастыру комитеті конкурстың материалдарын дайындайды және оларды Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министріне бекітуге ұсынады.

2) Конкурс по специализации "Музыкальная литература" состоит из трех туров:
вступительное слово к концерту;
викторина;
коллоквиум и игра музыкальных тем.
Первый тур "Вступительное слово к концерту" состоит из двух разделов:
письменное оформление вступительного слова к концерту (90 минут);
устное выступление участников (5-7 минут).
Разделы первого тура оцениваются по 10-бальной системе.
Письменное оформление вступительного слова к концерту оценивается по следующим параметрам:
полнота изложения;
логика изложения;
стиль изложения.
Устное выступление оценивается по следующим параметрам:
культура речи;
техника речи;
артистичность.
Второй тур "Викторина" состоит из 20 номеров. Время прослушивания одного номера - 1 минута, оформление номера - 1 минута.
Второй тур оценивается по 20-бальной системе по следующим параметрам:
количество угаданных номеров;
полнота ответа (композитор, произведение, действие, часть, тональность).
Третий тур "Коллоквиум и игра музыкальных тем" состоит из двух разделов:
коллоквиум (устные ответы на 10 вопросов в виде собеседования);
игра музыкальных тем. Список должен содержать не менее 100 номеров. Участник должен сыграть 10 тем.
Каждый раздел третьего тура оценивается по 10-бальной системе.
Коллоквиум оценивается по следующим параметрам:
полнота владения материала;
культура речи.
Игра музыкальных тем оценивается по следующим параметрам:
качество исполнения (правильность исполнения, грамотность);
музыкальность исполнения.
Максимальная сумма баллов за конкурсные задания по специальности "Теория музыки" равна - 60.
4. Подведение итогов конкурсов
14. Участникам конкурсов по специальности "Инструментальное исполнительство" при наборе соответствующих баллов присваиваются нижеследующие места:
1 место и звание лауреата - не менее 24 баллов;
2 место и звание лауреата - не менее 22 баллов;
3 место и звание лауреата - не менее 20 баллов.
Участникам конкурсов, набравшим не менее 18 баллов, присваивается звание дипломанта.
15. Участникам конкурсов по специальности "Теория музыки" присуждаются:
1 место и звание лауреата - не менее 55 баллов;
2 место и звание лауреата - не менее 50 баллов;
3 место и звание лауреата - не менее 45 баллов.
Звание дипломанта присуждается участникам, набравшим не ниже 40 баллов.
16. Все лауреаты принимают участие в заключительном концерте, организуемом оргкомитетом по окончании конкурса по желанию.
5. Оргкомитет и жюри конкурсов
17. Составы оргкомитета и жюри конкурсов утверждаются приказом Министра образования и науки Республики Казахстан.
18. Оргкомитет определяет место проведения конкурса, готовит конкурсные материалы и вносит их на утверждение Министру образования и науки Республики Казахстан.

19. Қазылар алқасы қатысушылардың конкурстың өнер көрсетулерін бағалайды, конкурстық тапсырмалар аяқталған соң нәтижелерді хабарлайды. Қазылар алқасының шешімі соңғы болып табылады және қайта қаралмайды.
20. Қазылар алқасының мүшесі қазіргі уақытта өзі оқытып жүрген қатысушылардың кандидатурасы бойынша дауыс беруге және талқылауға қатыспайды. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағаның дауысы шешуші дауыс болып табылады.
21. Қазылар алқасы конкурсқа қатысушылардың шеберлігіне баға береді, оларға бірінші, екінші және үшінші орын береді, оларды дипломдармен және бағалы сыйлықтармен марапаттайды. Қазылар алқасы барлық орындарды бермеуге құқығы бар.
Орындаушылардың республикалық
конкурстарын өткізуді ұйымдастыру
туралы ережеге 1-қосымша
ӨТІНІШ
Мамандық_______________________________________________________
Мамандану______________________________________________________
Қатысушының аты-жөні___________________________________________
_______________________________________________________________
Жынысы_________________________________________________________
Туған жері мен күні____________________________________________
_______________________________________________________________
Оқу орнының аты, курс__________________________________________
Мұғалімнің аты-жөні____________________________________________
_______________________________________________________________
Концермейстердің аты-жөні______________________________________
_______________________________________________________________
Алып жүретін адамның аты-жөні__________________________________
_______________________________________________________________
Мекен-жайы_____________________________________________________
_______________________________________________________________
Телефон нөмірі, факс___________________________________________
Код____________________________________________________________
Өтінішті толтырған күні________________________________________
Қолы___________________________________________________________
Оқу орны басшының аты-жөні ____________________________________
_______________________________________________________________
МО          Қолы
Ескерту: "Менің репертуарым" (1,2,3- кезең)
Орындаушылардың республикалық
конкурстарын өткізуді ұйымдастыру
туралы ережеге 2-қосымша
Орындаушылар конкурсының
мамандану бағыттарының  кезектесуі
конкурсты өткізудің
1-ші жылы
конкурсты өткізудің
2-ші жылы
"Аспапта орындаушылық":
1) үрлемелі ағаш аспаптар (флейта, гобой, кларнет, фагот, саксофон-альт, саксофон-тенор);

19. Жюри оценивает конкурсные выступления участников, после завершения конкурсных заданий сообщает результаты. Решение жюри окончательное и пересмотру не подлежит.
20. Член жюри не принимает участие в голосовании и обсуждении по кандидатуре участников, обучающихся у него в настоящее время. При равенстве голосов, голос председателя является решающим.
21. Жюри дает оценку мастерству участников конкурсов, присуждает первое, второе и третье место, награждает их дипломами и ценными подарками. Жюри имеет право присудить не все призовые места.
Приложение 1
к Правилам организации
проведения Республиканских
конкурсов исполнителей
ЗАЯВКА
Специальность________________________________________________________
Специализация________________________________________________________
ФИО участника________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Пол__________________________________________________________________
Дата и место рождения________________________________________________
_____________________________________________________________________
Название учебного заведения, курс____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ФИО педагога_________________________________________________________
ФИО концертмейстера__________________________________________________
_____________________________________________________________________
ФИО сопровождающего лица_____________________________________________
_____________________________________________________________________
Домашний адрес_______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Номер телефона, факса, код __________________________________________
Дата заполнения заявки_______________________________________________
Подпись______________________________________________________________
ФИО руководителя учебного заведения__________________________________
_____________________________________________________________________
МП             Подпись
Примечание: второй лист "Мой репертуар" (1, 2, 3 тур)
Приложение 2
к Правилам организации
проведения Республиканских
конкурсов исполнителей
Последовательность
направлений специализаций конкурса исполнителей
1-ый год проведения
конкурса
2-ой год проведения
конкурса
"Инструментальное
исполнительство":
1) деревянно-духовые
инструменты (флейта, гобой,
кларнет, фагот, саксофон-альт,
саксофон-тенор);

2) үрлемелі мыс аспаптар (валторна, труба, тромбон, туба), урмалы аспаптар;
3) қазақ халық аспаптары (домбыра, шертер, қобыз, кыл-қобыз);
4) орыс халық аспаптары (баян, аккордеон, гитара, домра-прима, домра-бас).
"Аспапта орындаушылық":
1)  фортепиано;
2)  скрипка, альт, виолончель, контрабас.
"Ән салу" дауыс бойынша:
1) сопрано;
2) меццо сопрано;
3) тенор;
4) баритон;
5) бас.
"Теориялық музыка" кезекпен ауысып:
1)  музыкалық әдебиет (бірінші жылы);
2)  гармония және сольфеджио (екінші жылы).
Қазақстан Республикасы
Бiлiм және ғылым министрi
міндетін атқарушының
2007 жылғы»28 желтоқсандағы
N 668 бұйрығымен бекітілген
Республикалық кәсіби шеберлік конкурстарын
өткізуді ұйымдастыру ережесі 1. Жалпы ереже
1. Осы ереже техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының білім алушылары арасында техникалық және қызмет көрсету еңбегі кәсіптері мен мамандықтары бойынша республикалық кәсіби шеберлік конкурсын (бұдан әрі - Конкурс) өткізуді ұйымдастырудың тәртібін анықтайды.
2. Конкурстың негізгі мақсаттары мен міндеттері кадрларды кәсіби даярлау сапасын, техникалық және қызмет көрсету еңбегі мамандықтарының (кәсіптерінің) беделін арттыру, республикадағы кәсіптік білім беру және кадрлар даярлау жүйесін насихаттау, дарынды білім алушыларды табу және қолдау көрсету болып табылады.
2. Конкурсқа қатысушылар
3. Республикалық конкурсқа техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім ұйымдарын бітіруші курс оқушылары қатысады.
Конкурстың қорытынды турына облыстық, Астана, Алматы қалалық кәсіби шеберлік конкурстарының жеңімпаздары қатысады.
3. Конкурсты ұйымдастыру және өткізу
4. Конкурсты дайындау және өткізу жөніндегі ұйымдастыру жұмыстарын жүзеге асыру үшін ұйымдастыру комитеті құрылады.
Бірінші турдың ұйымдастыру комитетінің құрамы техникалық және кәсіптік білім беру ұйымының басшысы, мен екінші турды облыстық, Астана және Алматы қалалық білім департаменттерінің директорымен, үшінші турды Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің (бұдан әрі - Министр) бұйрығымен бекітеді.
5. Ұйымдастыру комитеті:
1) конкурсты дайындауды және өткізуді;
2) конкурстық тапсырмаларды әзірлеуді және дайындауды;
3) конкурсты өткізуге арналған үй-жайды және жұмыс орындарын дайындауды;
4) конкурс барысында анықталған еңбектің алдыңғы қатарлы әдістері мен әдістемелерін бағалауды, таңдауды, жалпылауды қамтамасыз етеді.
6. Конкурс мынадай турлардан тұрады:
1) конкурстың бірінші турын техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдары өткізеді;
2) конкурстың екінші туры облыстық, Астана және Алматы қалалық білім департаменттерімен осы ережеге сәйкес өткізіледі;

2) медные духовые инструменты
(валторна, труба, тромбон,
туба), ударные инструменты;
3) казахские народные
инструменты (домбра,  шертер,
кобыз, кыл-кобыз);
4) русские народные инструменты
(баян, аккордеон, гитара,
домра-прима, домра-бас).
"Инструментальное
исполнительство":
1) фортепиано;
2) скрипка, альт, виолончель,
контрабас.
"Пение" по голосам:
1) сопрано;
2) меццо сопрано;
3) тенор;
4) баритон;
5) бас.
"Теория музыки" с чередованием:
1) музыкальная литература
(первый год);
2) гармония  и сольфеджио
(второй год).
Утверждены
приказом и.о. Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 декабря 2007 года N 668
Правила
организации проведения республиканских конкурсов
профессионального мастерства 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок организации проведения республиканского конкурса профессионального мастерства (далее - Конкурс) среди обучающихся организаций технического и профессионального, послесреднего образования по профессиям и специальностям технического и обслуживающего труда.
2. Основными целями и задачами Конкурса являются повышение качества профессиональной подготовки кадров, повышение престижа специальностей (профессий) технического и обслуживающего труда, пропаганда системы профессионального образования и подготовки кадров республики, выявление и поддержка одаренных обучающихся.
2. Участники конкурса
3. В республиканском конкурсе принимают участие обучающиеся выпускных курсов технического и профессионального, послесреднего организаций образования.
Победители областных, городов Астаны, Алматы конкурсов профессионального мастерства принимают участие в заключительном туре Конкурса.
3. Организация и проведение конкурса
4. Для осуществления организационной работы по подготовке и проведению Конкурса создается организационный комитет.
Состав организационного комитета первого тура утверждается руководителем организации технического и профессионального образования, второго тура - директором областного, городов Астаны и Алматы департамента образования, третьего тура - приказом Министра образования и науки Республики Казахстан (далее - Министр).
5. Организационный комитет обеспечивает:
1) подготовку и проведение конкурса;
2) разработку и подготовку конкурсных заданий;
3) подготовку помещений и рабочих мест для проведения конкурса;
4) оценку, отбор, обобщение передовых приемов и методов труда, выявленных в ходе конкурса.
6. Конкурс состоит из следующих туров:
1) первый тур конкурса проводится организациями технического и профессионального образования;
2) второй тур конкурса проводится областными, городов Астаны и Алматы департаментами образования в соответствии с настоящими Правилами;

3) конкурстың қорытынды үшінші турын Білім және ғылым министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) өткізеді.
7. Конкурсты өткізу уақыты мен орнын конкурсты ұйымдастырушылар белгілейді.
8. Республикалық конкурс өткізілетін кәсіптер (мамандықтар) немесе кәсіптердің тобы министрліктің бұйрығымен белгіленеді.
9. Облыстық, Астана және Алматы қалалық білім департаменттері Министрлікке конкурстың облыстық тур жеңімпаздарының мынадай құжаттарын:
1) қазылар алқасының шешімінен көшірме;
2) мінездеме - ұсыным;
3) 3х4 см. көлеміндегі, 24х30 см. көлеміндегі 3 түрлі-түсті фотосурет тапсырады.
4. Конкурстың бағдарламасы
10. Конкурстың бағдарламасына 7 конкурстық тапсырма кіреді:
1) "Таныстыру" конкурсқа қатысушының өзін-өзі таныстыруы (5 минут) 5 балдық жүйе бойынша бағаланады;
2) "Тестілеу" - жалпы техникалық және арнайы пәндер бойынша білімі - (45 минут). 20 балдық жүйе бойынша бағаланады;
3) "Кәсіби шеберлік" - тапсырманы орындау барысында жоғары кәсіби шеберлігін көрсете білуі (20 минут). 30 балдық жүйе бойынша бағаланады;
4) "Компьютерлік сауаттылық" - компьютерлік сауаттылықты меңгеруі бойынша тапсырмалар орындау (10 минут). 10 балдық жүйе бойынша бағаланады;
5) "Спорттық шеберлік" - спорттық жарыстар (30 минут) 15 балдық жүйе бойынша бағаланады;
6) "Қалыпты емес жағдай" - конкурсқа қатысушының жұмыс іздеу, жұмысқа орналасу жөніндегі және кәсіптік тапсырмаларды шешіп, өз бетінше шешім қабылдай білуіне, анықтауға мүмкіндік беретін психологиялық ойын жағдайы (7 минут). 10 балдық жүйе бойынша бағаланады;
7) "Он саусағынан өнер тамған" - конкурсқа қатысушының авторлық шығармашылығы, шығармашылық шешімінің бірегейлігі, орындау мәдениеті (7 минут). 10 балдық жүйе бойынша бағаланады.
5. Конкурстың қазылар алқасы және
жеңімпаздарды марапаттау
11. Жыл сайын бірінші турдың қазылар алқасының құрамы техникалық және кәсіптік білім ұйымының басшысымен, екінші турдың қазылар алқасының құрамымен облыстық, Астана және Алматы қалалық департаменті директоры, үшінші турдың қазылар алқасының құрамы Министрліктің бұйрығымен бекітеді.
12. Қазылар алқасы конкурстың әр қатысушының жұмысын мынадай бағалау өлшемдері:
1) нақты кәсіп пен мамандық бойынша кәсіптік және оқыту бағдарламалары шеңберінде жалпы техникалық және арнайы пәндердің мазмұнын білуі;
2) кәсіптік даярлау дағдылары мен білгендерін практикада қолдануы;
3) біліктілік, шығармашылық бастамашылық және ойлауының бірегейлігі;
4) шығармашылық қабілеттілігі;
5) спортпен шұғылдануы бойынша бағалайды.
13. Қазылар алқасы конкурстың номинацияларын белгілейді, республикалық конкурстың жеңімпаздарын анықтайды, "Бас жүлдені" бірінші, екінші және үшінші орындарды береді және оларды дипломдармен, бағалы сыйлықтармен (аудио-бейне-теле аппараттар) марапаттайды.
Қазақстан Республикасы
Бiлiм және ғылым министрi
міндетін атқарушының
2007 жылғы»28 желтоқсандағы
N 668 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрі күші
жойылған бірнеше бұйрықтарының тізбесі
1.»"Жалпы білім беретін пәндер бойынша ғылыми жарыстарын өткізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 11 қарашадағы N 901-ші бұйрығы (N 3265 2004 жылғы 13 желтоқсанда Әділет министрлігінде тіркелген);
2.»"Жалпы білім беретін пәндер бойынша республикалық олимпиадаларды өткізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 11 қарашадағы N 903-ші бұйрығы (N 3266-шы 2004 жылғы 13 желтоқсанда Әділет министрлігінде тіркелген);
3.»"Республикалық орындаушылар конкурстарын өткізуді ұйымдастыру ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 16 қарашадағы N 920-шы бұйрығы (N 3251-ші 2004 жылғы 9 желтоқсанда Әділет министрлігінде тіркелген);
4.»"Кәсіби шеберлердің республикалық конкурстарын өткізу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 17 қарашадағы N 933-ші бұйрығы (N 3257-ші 2004 жылғы 9 желтоқсанда Әділет министрлігінде тіркелген).

3) третий, заключительный тур конкурса проводится Министерством образования и науки Республики Казахстан (далее - Министерство).
7. Дата и место проведения конкурса устанавливается организаторами конкурса.
8. Профессия (специальность) или группа профессий, по которой проводится республиканский конкурс, определяется Министерством.
9. Областные, городов Астаны, Алматы департаменты образования представляют в Министерство следующие документы победителя областного тура конкурса:
1) выписку из решения жюри;
2) характеристику-рекомендацию;
3) фотографию размером 3х4 сантиметров, 3 сюжетные цветные фотографии размером 24х30 сантиметров.
4. Программа конкурса
10. Программа Конкурса включает 7 конкурсных заданий:
1) "Визитная карточка" - самопрезентация участника конкурса (5 минут). Оценивается по 5-ти бальной системе;
2) "Тестирование" - знание по общетехническим и специальным предметам (45 минут). Оценивается по 20-ти бальной системе;
3) "Профессиональное мастерство" - умение показать высокое профессиональное мастерство при выполнении задания (20 минут). Оценивается по 30-ти бальной системе;
4) "Компьютерная грамотность" - выполнение заданий по владению компьютерной грамотностью (10 минут). Оценивается по 10-ти бальной системе;
5) "Спортивное мастерство" - спортивные соревнования (30 минут). Оценивается по 15-ти бальной системе;
6) "Нестандартная ситуация" - игровая психологическая ситуация, позволяющая определить умение конкурсанта решать задачи поиска работы, трудоустройства, профессиональные задачи, умение самостоятельно принимать решения (7 минут). Оценивается задание по 10-ти бальной системе;
7) "Мастер на все руки" - авторское творчество конкурсанта, оригинальность творческого решения, культура исполнения (7 минут). Оценивается по 10-ти бальной системе.
5. Жюри конкурса и награждение победителей
11. Состав жюри первого тура ежегодно утверждается руководителем организации технического и профессионального образования, второго тура - директором областного, городов Астаны и Алматы департамента образования, третьего тура - приказом Министра.
12. Жюри оценивает деятельность каждого участника конкурса по следующим критериям:
1) знания содержания общетехнических и специальных предметов в рамках учебной профессиональной, образовательной программы по конкретной профессии и специальности;
2) применение умений и навыков профессиональной подготовки на практике;
3) компетентность, творческая инициатива и оригинальность мышления;
4) творческие способности;
5) занятие спортом.
13. Жюри устанавливает номинации конкурса, определяет победителей Конкурса, присуждает "Гран-при", первое, второе и третье места, награждает их дипломами и ценными подарками (аудио-видео-теле аппаратура).
Утвержден
приказом и.о. Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 декабря 2007 года N 668
Перечень утративших силу некоторых приказов
Министра образования и науки Республики Казахстан
1. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 ноября 2004 года N 901 "Об утверждении правил проведения научных соревнований по общеобразовательным предметам" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 13 декабря 2004 года N 3265);
2. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 ноября 2004 года N 903 "Об утверждении правил проведения республиканской олимпиады по общеобразовательным предметам" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 13 декабря 2004 года N 3266);
3. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 ноября 2004 года N 920 "Об утверждении Правил организации проведения республиканских конкурсов исполнителей" (зарегистрированный в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 09 декабря 2004 года N 3251);
4. Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 ноября 2004 года N 933 "Об утверждении правил проведения республиканских конкурсов профессионального мастерства" (зарегистрированный в Министерстве юстиции от 10 декабря 2004 года N 3257).