2008 жылға арналған облыстық бюджет туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2007 жылғы 11 желтоқсандағы N 3/24 шешiмi. Маңғыстау облыстық әділет Департаментінде 2007 жылғы 21 желтоқсанда N 1993 тіркелді
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы", "2008 жылға арналған республикалық бюджет туралы" заңдарына сәйкес облыстық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. 2008 жылға арналған облыстық бюджет 1-қосымшаға сәйкес мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер - 40 326 755 мың мың теңге, оның ішінде
салықтық түсімдер бойынша - 25 078 469 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша - 967 563 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер -  1 100 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша - 14 279 623 мың теңге;
2) шығындар - 39 550 921 мың теңге;
3) операциялық сальдо - 775 834 мың теңге;
4) таза бюджеттік несиелендіру - 215 126 мың теңге, соның ішінде:
бюджеттiк кредиттер - 798 078 мың теңге;
бюджеттiк кредиттердi өтеу - 582 952 мың теңге
5) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо -  1 273 830 теңге, соның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу - 1 335 020 мың теңге;
мемлекеттiң қаржы активтерiн сатудан түсетiн түсiмдер - 61 190 мың теңге;
6) бюджет тапшылығы (профициті) - 713 122 теңге;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) бюджет - 713 122 теңге.
Ескерту: 1 тармаққа өзгерту енгізілді - Маңғыстау облыстық мәслихатының 2008.02.12 N 4/45; 2008.05.16 N 5/68; 2008.07.10 N 6/85; 2008.08.27 N 7/89; 2008.10.07 N 8/108 (2008 жылдың 1 қаңтарында қолданысқа енгізілген және ресми жариялануға жатады); 2008.11.08 N 9/112; 2008.12.24 N 11/139 (2008 жылдың 1 қаңтарында қолданысқа енгізілген) Шешімдерімен.
2. 2008 жылға қалалар мен аудандар бюджетіне кірістерді бөлу нормативтері мынадай көлемде белгіленсін:
1) Төлем көзінен ұсталатын кірістен алынатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына - 97,6 пайыз;
Қарақия ауданына - 100 пайыз;
Маңғыстау ауданына - 16,6 пайыз;
Мұнайлы ауданына - 96,1 пайыз;
Түпқараған  ауданына - 100 пайыз;
Ақтау қаласына - 28,4 пайыз;
Жаңаөзен қаласына - 77,5 пайыз;
2) Төлем көзінен ұсталмайтын кірістен алынатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына  - 100 пайыз;
Қарақия ауданына  - 100 пайыз;
Маңғыстау  ауданына  - 100 пайыз;
Мұнайлы ауданына - 100 пайыз;
Түпқараған  ауданына  - 100 пайыз;
Ақтау қаласына  - 100 пайыз;
Жаңаөзен қаласына  - 100 пайыз.
3) Қызметін біржолғы талондар бойынша жүзеге асыратын жеке тұлғалардан алынатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына  - 100 пайыз;
Қарақия ауданына  - 100 пайыз;
Маңғыстау  ауданына  - 100 пайыз;
Мұнайлы ауданына - 0 пайыз;
Түпқараған  ауданына  - 100 пайыз;
Ақтау қаласына  - 100 пайыз;
Жаңаөзен қаласына  - 100 пайыз.

Об областном бюджете на 2008 год
Решение Мангистауского областного Маслихата от 11 декабря 2007 года N 3/24. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 21 декабря 2007 года N 1993
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан " О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и " О республиканском бюджете на 2008 год", областной маслихат РЕШИЛ :
1. Утвердить областной бюджет на 2008 год согласно приложению 1 в следующих объемах:
1) доходы - 41 418 056 тысячи тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям - 23 273 571 тысяча тенге;
неналоговым поступлениям - 1 003 915 тысяч тенге;
доходы от продажи основного капитала - 3 320 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов - 17 137 250 тысяч тенге;
2) затраты - 40 732 582 тысяч тенге;
3) операционное сальдо - 685 474 тенге;
4) чистое бюджетное кредитование - 215 126 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 798 078 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 582 952 тысячи тенге;
5) сальдо по операциям с финансовыми активами - 1 183 470 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 1 244 660 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 61 190 тысяч тенге;
6) дефицит (профицит) бюджета - 713 122 тенге;
7) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 713 122 тенге.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решениями Мангистауского областного маслихата от 12.02.2008 N 4/45 . (вводится в действие с 1 января 2008 года); от 16.05.2008 N 5/68; от 10.07.2008  N 6/85 ; от 27.08.2008 N 7/89, от 07.10.2008 N 8/108 (вводится в действие с 1 января 2008 года).
2. Установить на 2008 год нормативы распределения доходов в бюджеты городов и районов в следующих размерах:
1) Индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району - 97,6 процентов;
Каракиянскому району - 100 процентов;
Мангистаускому району - 0 процентов;
Мунайлинскому району - 100 процентов;
Тупкараганскому району -100 процентов;
городу Актау - 24,2 процента;
городу Жанаозен - 76,3 процента.
2) Индивидуальный подоходный налог с доходов, необлагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району - 100 процентов;
Каракиянскому району - 100 процентов;
Мангистаускому району - 0 процентов;
Мунайлинскому району - 100 процентов;
Тупкараганскому району - 100 процентов;
городу Актау - 100 процентов;
городу Жанаозен - 100 процентов.
3) Индивидуальный подоходный налог с физических лиц, осуществляющих деятельность по разовым талонам:
Бейнеускому району - 100 процентов;
Каракиянскому району - 100 процентов;
Мангистаускому району - 0 процентов;
Мунайлинскому району - 100 процентов;
Тупкараганскому району - 100 процентов;
городу Актау - 100 процентов;
городу Жанаозен - 100 процентов.

3-1) Төлем көзiнен ұсталатын, шетел азаматтарының кiрiстерiнен алынатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына - 100 пайыз;
Қарақия ауданына - 100 пайыз;
Маңғыстау ауданына - 100 пайыз;
Мұнайлы ауданына - 100 пайыз;
Түпқараған  ауданына - 100 пайыз;
Ақтау қаласына - 100 пайыз;
Жаңаөзен қаласына - 77,5 пайыз;
3-2)Төлем көзiнен ұсталмайтын шетел азаматтарының кiрiстерiнен алынатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына  - 100 пайыз;
Қарақия ауданына  - 100 пайыз;
Маңғыстау  ауданына  - 100 пайыз;
Мұнайлы ауданына - 100 пайыз;
Түпқараған  ауданына  - 100 пайыз;
Ақтау қаласына  - 100 пайыз;
Жаңаөзен қаласына  - 100 пайыз.
4) Әлеуметтік салық:
Бейнеу ауданына  - 96,2 пайыз;
Қарақия ауданына  - 100 пайыз;
Маңғыстау  ауданына  - 16,3 пайыз;
Мұнайлы ауданына - 97,4 пайыз;
Түпқараған  ауданына  - 100 пайыз;
Ақтау қаласына  - 17,2 пайыз;
Жаңаөзен қаласына  - 57,5 пайыз.
Ескерту: 2 тармаққа өзгерту мен толықтыру енгізілді - Маңғыстау облыстық мәслихатының 2008.02.12 N 4/45; 2008.05.16 N 5/68; 2008.08.27 N 7/89; 2008.10.07 N 8/108 (2008 жылдың 1 қаңтарында қолданысқа енгізілген және ресми жариялануға жатады) 2008.11.08 N 9/112 Шешімдерімен.
3. 2008 жылға төменгі сатыдағы бюджеттерден облыстық бюджетке   2 649 666 мың теңге сома көлемінде бюджеттік алымдар белгіленсін, оның ішінде:
Қарақия ауданы  - 1 632 433 мың теңге;
Түпқараған  ауданы  - 1 017 233 мың теңге;
Ескерту: 3 тармаққа өзгерту енгізілді - Маңғыстау облыстық мәслихатының 2008.02.12 N 4/45; 2008.11.08 N 9/112 Шешімдерімен.
4. Облыстық бюджеттен аудандар мен қалалардың бюджеттеріне берілетін субвенция көлемі 1 125 137 мың теңге сомасында 2008 жылға арналған облыстық бюджетте қарастырылсын, оның ішінде:
Бейнеу ауданына - 752 856 мың теңге;
Маңғыстау  ауданына - 67 369 мың теңге;
Мұнайлы ауданына - 304 912 мың теңге.
Ескерту: 4 тармаққа өзгерту енгізілді - Маңғыстау облыстық мәслихатының 2008.02.12 N 4/45 Шешімімен.
5. Республикалық бюджетке аударылуға жататын бюджеттік алулар 4 249 313 мың теңге сомасында облыстық бюджеттен жүзеге асырылатыны қаперге алынсын.
5-1. 2008  жылға арналған облыстық бюджетте қазақстан Республикасындағы бiлiм берудi дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған Мемлекеттiк бағдарламасын және қазақстан Республикасындағы денсаулық сақтауды реформалау және дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған Мемлекеттiк бағдарламасын iске асыруға республикалық бюджеттен 906 576 мың теңге көлемiнде ағымдағы мақсатты трансферттер қарастырылғаны қаперге алынсын, оның iшiнде:

3-1) Индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, облагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району - 100 процентов;
Каракиянскому району - 100 процентов;
Мангистаускому району - 0 процента;
Мунайлинскому району - 100 процентов;
Тупкараганскому району - 100 процентов;
городу Актау - 95,8 процента;
городу Жанаозен - 76,3 процента.
3-2) Индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району - 100 процентов;
Каракиянскому району - 100 процентов;
Мангистаускому району - 100 процентов;
Мунайлинскому району - 0 процентов;
Тупкараганскому району - 100 процентов;
городу Актау - 100 процентов;
городу Жанаозен - 100 процентов.
4) Социальный налог:
Бейнеускому району - 96,2 процентов;
Каракиянскому району - 100 процентов;
Мангистаускому району - 0 процентов;
Мунайлинскому району - 100 процентов;
Тупкараганскому району - 81,0 процентов;
городу Актау - 16,5 процентов;
городу Жанаозен - 56,3 процента.
Сноска. Пункт 2 с дополнениями и изменениями, внесенными решениями Мангистауского областного маслихата от 12.02.2008 N 4/45 (вводится в действие с 1 января 2008 года); от 16.05.2008 N 5/68; от 10.07.2008 N 6/85 ; от 27.08.2008 N 7/89, от 07.10.2008 N 8/108. (вводится в действие с 1 января 2008 года)
3. Предусмотреть в областном бюджете на 2008 год объемы бюджетных изъятий из нижестоящих бюджетов в областной бюджет в сумме 4 049 666 тысяч тенге, в том числе:
Каракиянский район - 3 032 433 тысяч тенге;
Тупкараганский район - 1 017 233 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными решением Мангистауского областного маслихата от 12.02.2008 N 4/45 . (вводится в действие с 1 января 2008 года)
4. Предусмотреть в областном бюджете на 2008 год объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета в бюджеты районов и городов в сумме 1 125 137 тысяч тенге, в том числе:
Бейнеускому району - 752 856 тысяч тенге;
Мангистаускому району - 67 369 тысячи тенге;
Мунайлинскому району - 304 912 тысячи тенге;
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными решениями Мангистауского областного маслихата от 12.02.2008 N 4/45 . (вводится в действие с 1 января 2008 года)
5. Принять к сведению, что бюджетные изъятия, подлежащие перечислению в республиканский бюджет осуществляются из областного бюджета в сумме 4 249 313 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 5 с дополнениями, внесенными решениями Мангистауского областного маслихата от 12.02.2008 N 4/45 (вводится в действие с 1 января 2008 года); от 16.05.2008 N 5/68; от 10.07.2008  N 6/85; от 27.08.2008 N 7/89.
5-1. Учесть, что в областном бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета на реализацию Государственной программы развития образования в Республике Казахстан на 2005-2010 годы и Государственной программы реформирования и развития здравоохранения Республики Казахстан на 2005-2010 годы в сумме 906 576 тысяч тенге, в том числе:

мемлекеттiк бастауыш, негiзгi орта және жалпы орта бiлiм беру мекемелерiнде лингафондық және мультимедиялық кабинеттердi құруға - 94 202 мың теңге;
мемлекеттiк бастауыш, негiзгi орта және жалпы орта бiлiм беру жүйесiнде интерактивтiк оқыту жүйесiн енгiзуге - 131 896 мың теңге,
жергiлiктi деңгейдегi медициналық денсаулық сақтау ұйымдарын материалдық-техникалық жабдықтауға - 680 478 мың теңге.
Облыстық  бюджет және аудандар мен қалалар бюджеттерiнiң бөлiгiнде көрсетiлген қызметкерлеріне, мемлекеттік мәдениет және спорт ұйымдарының қызметкерлеріне бір жолғы коммуналдық қызметтерді өтеуге және отындарды сатып алуға 10 000 теңге көлемінде".
5-2.  2008  жылға арналған облыстық бюджетте әлеуметтiк саладағы iс-шараларды iске асыруға республикалық бюджеттен 839 983 мың теңге  көлемiнде ағымдағы мақсатты трансферттер қарастырылғаны қаперге алынсын, оның iшiнде:
жаңадан iске қосылған бiлiм беру объектiлерiн қамтамасыз етуге - 426 431 мың теңге;
- алынып тасталды
ең төменгi күнкөрiс мөлшерiнiң өсуiне байланысты мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек және 18 жасқа дейiнгi балаларға ай сайынғы мемлекеттiк жәрдемақы төлемдерiне - 65 000 мың теңге, оның iшiнде:
мемлекеттiк атаулы әлеуметтiк көмек төлемдерiне - 50 000 мың теңге;
аз қамтылған отбасыларынан шыққан 18 жасқа дейiнгi балаларға мемлекеттiк жәрдемақы төлемдерiне - 15 000 мың теңге;
дәрiлiк құралдар, вакциналар және басқа да иммунобиологиялық дәрi-дәрмектердi сатып алуға - 348 552 мың теңге, оның iшiнде:
тұрғындарға иммундық алдын алу жүргiзу үшiн вакциналар және басқа да иммунобиологиялық дәрi-дәрмектердi сатып алуға - 113 374 мың теңге;
туберкулезге қарсы дәрi-дәрмектердi сатып алуға - 47 984 мың теңге;
диабетке қарсы дәрi-дәрмектердi сатып алуға - 50 859 мың теңге;
онкологиялық ауруларға химиялық дәрi-дәрмектердi сатып алуға - 136 335 мың теңге.
Облыстық  бюджет және аудандар мен қалалар бюджеттерiнiң бөлiгiнде көрсетiлген соманы бөлу 6-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту: 5-2 тармағына өзгерту енгізілді - Маңғыстау облыстық мәслихатының 2008.11.08 N 9/112 Шешімімен.
5-3. 2008  жылға арналған облыстық бюджетте нақты секторды қолдауға республикалық бюджеттен 336 310 мың теңге  көлемiнде ағымдағы мақсатты трансферттер қарастырылғаны қаперге алынсын, оның iшiнде:
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға - 22 750 мың теңге;
егiн шаруашылығының өнiмдiлiгiн және өнiм сапасын арттыруға, жанар-жағар майлардың және көктемгi егiстiк және жинау жұмыстарын жүргiзу үшiн қажеттi басқа да тауарлық-материалдық құндылықтардың бағасын арзандатуға - 4 806 мың теңге;

на создание лингафонных и мультимедийных кабинетов в государственных учреждениях начального, основного среднего и общего среднего образования - 94 202 тысячи тенге;
на внедрение системы интерактивного обучения в государственной системе начального, основного среднего и общего среднего образования - 131 896 тысяч тенге;
на материально-техническое оснащение медицинских организаций здравоохранения на местном уровне 680 478 тысяч тенге.
Распределение указанной суммы в разрезе областного бюджета и бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 5.
5-2. Учесть, что в областном бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета на реализацию мероприятий в социальной сфере в сумме 998 489 тысяч тенге, в том числе:
на содержание вновь вводимых объектов образования - 544 869 тысяч тенге;
на содержание вновь вводимых объектов социального обеспечения - 36 003 тысячи тенге;
на выплату государственной адресной социальной помощи и ежемесячного государственного пособия на детей до 18 лет в связи с ростом размера прожиточного минимума - 65 000 тысяч тенге, в том числе:
на выплату государственной адресной социальной помощи - 50 000 тысяч тенге;
на выплату государственных пособий на детей до 18 лет из малообеспеченных семей - 15 000 тысяч тенге;
на закуп лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов - 352 617 тысяч тенге, в том числе:
на закуп вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения - 117 439 тысяч тенге;
на закуп противотуберкулезных препаратов - 47 984 тысячи тенге;
на закуп противодиабетических препаратов - 50 859 тысяч тенге;
на закуп химиопрепаратов онкологическим больным - 136 335 тысяч тенге.
Распределение указанной суммы в разрезе областного бюджета и бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 6.
5-3. Учесть, что в областном бюджете на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета на поддержку реального сектора в сумме 336 310 тысяч тенге, в том числе:
на развитие племенного животноводства - 22 750 тысяч тенге;
на повышение урожайности и качества продукции растениеводства, удешевление стоимости горюче-смазочных материалов и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения весенне-полевых и уборочных работ - 4 806 тысяч тенге;

ауыл шаруашылығы тауар өндiрушiлерiне су жеткiзу бойынша қызмет бағасын субсидиялауға - 3 160 мың теңге;
ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көзi болып табылатын аса маңызды сумен жабдықтаудың топтық жүйесiнен ауыз су беру бойынша қызмет бағасын  субсидиялауға - 41 594 мың теңге;
облыстық маңыздағы автомобиль жолдарын күрделi жөндеуге - 264 000 мың теңге.
5-4. 2008  жылға арналған облыстық бюджетте тұрғын үй құрылысының 2008-2010 жылдарға арналған Мемлекеттiк бағдарламасын iске асыруға республикалық бюджеттен 2 609 000 мың теңге көлемiнде дамытуға және нөлдiк мөлшерлеме бойынша бюджеттiк несиелеуге нысаналы трансферттер қарастырылғаны қаперге алынсын, оның iшiнде:
мемлекеттiк коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үй құрылысына  - 737 000 мың теңге;
"100 мектеп және 100 аурухана" жобасын iске асыру аясында салынатын бiлiм беру және денсаулық сақтау ұйымдары қызметкерлерi үшiн тұрғын үй салуға және сатып алуға аудандар мен қалалар бюджеттерiн несиелендiруге - 200 000 мың теңге;
инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және абаттандыруға - 1 672 000 мың теңге, оның iшiнде:
инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және жайластыруға - 1 515 000 мың теңге;
инженерлiк желiлердi жөндеуге және қайта жаңғыртуға - 157 00 мың теңге.
Аудандар мен қалалар бюджеттерiнiң бөлiгiнде көрсетiлген соманы бөлу 7-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
5-5. 2008  жылға арналған облыстық бюджетте электрондық үкiмет және мемлекеттiк қызметшiлердi компьютерлiк сауаттылыққа оқыту аясында адами капиталды дамытуға республикалық бюджеттен 77 342 мың теңге көлемiнде нысаналы даму трансферттерi қарастырылғаны қаперге алынсын, оның iшiнде:
электрондық үкiмет аясында адами капиталды дамытуға - 70 480 мың теңге;
мемлекеттiк қызметшiлердi компьютерлiк сауаттылыққа оқытуға - 6 862 мың теңге.
Облыстық  бюджет және аудандар мен қалалар бюджеттерiнiң бөлiгiнде көрсетiлген соманы бөлу 8-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
5-6. 2008 жылға арналған облыстық бюджетте инвестициялық жобаларды iске асыруға республикалық бюджеттен 6 907 916 мың теңге көлемiнде нысаналы даму трансферттерi қарастырылғаны қаперге алынсын, оның iшiнде:
бiлiм беру объектiлерiн салуға және қайта жаңғыртуға - 3 924 814 мың теңге;
денсаулық сақтау объектiлерiн салуға және қайта жаңғыртуға -  720 730 мың теңге;
әлеуметтiк қамтамасыз ету объектiлерiн салуға және қайта жаңғыртуға - 1 134 435 мың теңге;
сумен жабдықтау жүйесiн дамытуға - 438 937 мың теңге;

на субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям - 3 160 тысяч тенге;
на субсидирование стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения - 41 594 тысяч тенге;
на капитальный ремонт автомобильных дорог областного значения - 264 000 тысяч тенге.
5-4. Учесть, что в областном бюджете на 2008 год предусмотрены целевые трансферты на развитие и бюджетные кредиты по нулевой ставке вознаграждения (интереса) из республиканского бюджета на реализацию Государственной программы жилищного строительства на 2008-2010 годы в сумме 2 609 000 тысяч тенге, в том числе:
на строительство жилья государственного коммунального жилищного фонда - 737 000 тысяч тенге;
на кредитование бюджетов районов и городов на строительство и приобретение жилья для работников организаций образования и здравоохранения, строительство которых реализуется в рамках проекта «100 школ и 100 больниц» - 200 000 тысяч тенге;
на развитие и благоустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры - 1 672 000 тысяч тенге, в том числе:
на развитие и обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры - 1 515 000 тысяч тенге;
на ремонт и реконструкцию инженерных сетей - 157 000 тысяч тенге.
Распределение указанной суммы в разрезе бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 7.
5-5. Учесть, что в областном бюджете на 2008 год предусмотрены целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета на развитие человеческого капитала в рамках электронного Правительства и обучение государственных служащих компьютерной грамотности в сумме 77 342 тысячи тенге, в том числе:
на развитие человеческого капитала в рамках электронного Правительства - 70 480 тысяч тенге;
на обучение государственных служащих компьютерной грамотности - 6 862 тысячи тенге.
Распределение указанной суммы в разрезе областного бюджета и бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 8.
5-6. Учесть, что в областном бюджете на 2008 год предусмотрены целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета на реализацию инвестиционных проектов в сумме 8 207 037 тысяч тенге, в том числе:
на строительство и реконструкцию объектов образования - 3 914 268 тысяч тенге;
на строительство и реконструкцию объектов здравоохранения - 2 030 397 тысяча тенге;
на строительство и реконструкцию объектов социального обеспечения - 1 134 435 тысяч тенге;
на развитие системы водоснабжения - 438 937 тысяча тенге;

қоршаған ортаны қорғау объектiлерiн салуға және қайта жаңғыртуға - 150 000 мың теңге;
көлiк инфрақұрылымын дамытуға - 539 000 мың теңге;
Облыстық  бюджет және аудандар мен қалалар бюджеттерiнiң бөлiгiнде көрсетiлген соманы бөлу 9-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту: 5-6 тармағына өзгерту енгізілді - Маңғыстау облыстық мәслихатының 2008.11.08 N 9/112; 2008.12.24 N 11/139 (2008 жылдың 1 қаңтарында қолданысқа енгізілген) Шешімдерімен.
5-7. аудандар мен қалалар бюджеттерiне 2008 жылға арналған облыстық бюджеттен 1 638 916 мың теңге көлемiнде нысаналы даму трансферттерi қарастырылғаны қаперге алынсын, оның iшiнде:
бiлiм беру объектiлерiн дамытуға - 275 773 мың теңге;
коммуналдық шаруашылық жүйесiн дамытуға - 259 718 мың теңге;
қалалар мен елдi мекендердi абаттандыруды дамытуға - 3 500 мың теңге.
Аудандар мен қалалар бюджеттерiнiң бөлiгiнде көрсетiлген соманы бөлу 10-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
сумен жабдықтау жүйесін дамытуға - 355 821 мың теңге;
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және жайластыруға - 514 652 мың теңге;
дене шынықтыру және спорт объектілерін дамытуға - 30 000 мың теңге;
Көлік инфрақұрылымын дамытуға - 74 250 мың теңге.
мемлекеттік тұрғын үй қорына тұрғын үй салу құрылысына – 25 500 мың теңге;
жылуэнергетика жүйесін дамытуға – 99 702 мың теңге.
Ескерту: 5-7 тармағына өзгерту енгізілді - Маңғыстау облыстық мәслихатының 2008.11.08 N 9/112 Шешімімен.
5-8. Аудандар мен қалалар бюджеттерiне 2008 жылға арналған облыстық бюджеттен 374 284 мың теңге көлемiнде ағымдағы мақсатты трансферттер қарастырылғаны қаперге алынсын, оның iшiнде:
"Мектеп аулалары" жобасының 1-кезеңiн iске асыруға - 181 906 мың теңге;
қасқырларды ату бойынша iс-шаралар жүргiзуге - 1 600 мың теңге;
елдi мекендердiң бас жобасын әзiрлеуге - 52 750 мың теңге.
Аудандар мен қалалар бюджеттерiнiң бөлiгiнде көрсетiлген соманы бөлу 11-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
білім беру объектілерін күрделі жөндеуге - 18 002 мың теңге;
ауылдық жерлердегі мемлекеттік білім беру, денсаулық сақтау ұйымдарына жұмысқа тарту мақсатында жас маманға әлеуметтік төлемдерге - 24 000 мың теңге;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоғары оқу орындарында оқитындарға әлеуметтік төлемдер төлеу үшін - 34 026 мың теңге;
коммуналдық меншікке түсетін мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және сату бойынша жұмыстар жүргізуге - 12 000 мың теңге;
автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін - 50 000 мың теңге.
Ескерту: 5-8 тармағына өзгерту енгізілді - Маңғыстау облыстық мәслихатының 2008.11.08 N 9/112 Шешімімен.

на строительство и реконструкцию объектов охраны окружающей среды - 150 000 тысяч тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры - 539 000 тысяч тенге.
Распределение указанной суммы в разрезе областного бюджета и бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 9.
5-7. Учесть, что бюджетам районов и городов из областного бюджета на 2008 год предусмотрены целевые трансферты на развитие в сумме 1 358 029 тысяч тенге, в том числе;
на развитие объектов образования - 185 773 тысяч тенге;
на развитие системы коммунального хозяйства - 239 254 тысяч тенге;
на развитие благоустройства городов и населенных пунктов - 3 500 тысяч тенге.
Распределение указанной суммы в разрезе бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 10.
"на развитие системы водоснабжения - 381 362 тысячи тенге;
на развитие и обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры - 468 140 тысяч тенге;
на развитие объектов физической культуры и спорта - 30 000 тысяч тенге;
на развитие транспортной инфраструктуры - 50 000 тысяч тенге";
Сноска. Пункт 5-7 с изменениями, внесенными решением Мангистауского областного маслихата от 07.10.2008 N 8/108. (вводится в действие с 1 января 2008 года)
5-8. Учесть, что бюджетам районов и городов из областного бюджета на 2008 год предусмотрены целевые текущие трансферты в сумме   369 268 тысяч тенге, в том числе:
на реализацию 1 этапа проекта "Школьные дворы" - 181 906 тысяч тенге;
на проведение мероприятий по отстрелу волков - 1 600 тысяч тенге;
на разработку генеральных планов населенных пунктов - 52 750 тысяч тенге.
Распределение указанной суммы в разрезе бюджетов районов и городов осуществляется согласно приложению 11.
на капитальный ремонт объектов образования - 18 002 тысячи тенге;
на социальные выплаты молодым специалистам в целях их привлечения для работы в государственных организациях образования, здравоохранения в сельской местности - 24 000 тысяч тенге;
для выплаты социальной помощи обучающимся в государственных высших учебных заведениях Республики Казахстан - 29 010 тысяч тенге;
на проведение работ по учету, хранению, оценке и реализации имущества, поступившего в коммунальную собственность - 12 000 тысяч тенге;
на обеспечение функционирования автомобильных дорог - 50 000 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 5-8 с дополнениями, внесенными решением Мангистауского областного маслихата от 07.10.2008 N 8/108. (вводится в действие с 1 января 2008 года)

7. Қалалардың әкiмшiлiк басқаруындағы аумақтарда орналаспаған ауылдық (селолық) елдi мекендерде және поселкелерде жұмыс жасайтын мемлекеттiк бiлiм беру ұйымдарының педагог қызметкерлерiне, мемлекеттiк денсаулық сақтау ұйымдарының медицина және фармацевтика қызметкерлерiне, әлеуметтiк қамтамасыз ету мемлекеттiк ұйымдарының қызметкерлерiне, мәдениет және спорт мемлекеттiк ұйымдарының қызметкерлерiне 25% жоғары жалақы (тарифтiк мөлшерлеме) белгiленсiн.
Ескерту: 7 тармақ жаңа редакцияда - Маңғыстау облыстық мәслихатының 2008.02.12 N 4/45 Шешімімен.
8. Облыс әкімдігінің резерві 394 049 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту: 8 тармаққа өзгерту енгізілді - Маңғыстау облыстық мәслихатының 2008.05.16 N 5/68; 2008.07.10 N 6/85; 2008.08.27 N 7/89; 2008.10.07 N 8/108 (2008 жылдың 1 қаңтарында қолданысқа енгізілген және ресми жариялануға жатады) 2008.11.08 N 9/112 Шешімдерімен.

7. Установить повышенные оклады (тарифные ставки) на 25% педагогическим работникам государственных организаций образования, медицинским и фармацевтическим работникам государственных организаций здравоохранения, работникам государственных организаций социального обеспечения, работникам государственных организаций культуры и спорта, работающим в аульной (сельской) местности и поселках, не находящихся на территории административной подчиненности городов.
Сноска. Пункт 7 в редакции решения Мангистауского областного маслихата от 12.02.2008 N 4/45 (вводится в действие с 1 января 2008 года)
8. Утвердить резерв акимата области в сумме 452 936 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 8 в редакции решения Мангистауского областного маслихата от 10.07.2008 N 6/85; внесены изменения решением Мангистауского областного маслихата от 27.08.2008 N 7/89, от 27.08.2008 N 8/108 (вводится в действие с 1 января 2008 года)

9. 2-қосымшаға сәйкес бюджеттік инвестициялық жобаларды (бағдарламаларды) іске асыруға бағытталған облыстық бюджеттің бюджеттік даму бағдарламаларының тізбесі бекітілсін.
10. 3-қосымшаға сәйкес, облыстық бюджеттің атқарылу үрдісінде секвестрге жатпайтын 2008 жылға арналған бюджеттік бағдарламалар тізбесі бекітілсін.
2008 жылға арналған аудандар мен қалалар бюджеттерінің атқарылу үрдісінде 4-қосымшаға сәйкес бюджеттік бағдарламалардың секвестрге жатпайтыны белгіленсін.

9. Утвердить перечень бюджетных программ развития областного бюджета, направленных на реализацию бюджетных инвестиционных проектов (программ) согласно приложению 2.
10. Утвердить перечень бюджетных программ на 2008 год не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета согласно приложению 3.
Установить, что в процессе исполнения бюджетов районов и городов на 2008 год не подлежат секвестру бюджетные программы согласно приложению 4.