"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы, кіші және орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын үміткерлердің алғашқы арнайы оқудан өту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2007 жылғы 28 сәуірдегі N 180 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2008 жылғы 23 сәуірдегі N 149 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 5 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5211 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2011 жылғы 26 сәуірдегі N 187 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2011.04.26 N 187 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 27 желтоқсандағы N 1644 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының қызмет өткеруі туралы ереженің  11-тармағына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы, кіші және орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын үміткерлердің алғашқы арнайы оқудан өту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2007 жылғы 28 сәуірдегі N 180  бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4673 болып тіркелген, 2007 жылғы 15 маусымдағы N 90 (1119) "Заң газетінде" жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
2-тармақта "оқу орындарының" деген сөздер "білім беру ұйымдарының" деген сөздермен толықтырылсын;
аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қатардағы, кіші және орта басшы құрамдағы лауазымдарына бірінші рет қабылданатын үміткерлердің алғашқы арнайы оқудан өту ережесінде:
1-тармақта "ішкі істер органдарының" деген сөздер "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының (бұдан әрі - ІІО)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1 тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына (бұдан әрі - 110) бірінші рет қабылданатын үміткерлер нақты лауазым бойынша қызметтік міндеттерін атқаруға қажетті білім, іскерлік, дағды және мінез-құлық нормаларын жедел үйрену үшін арнайы алғашқы оқудан өтеді.";
2-тармақта "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің оқу орындарында (бұдан әрі - ІІМ оқу орындары)" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарында (бұдан әрі - білім беру ұйымдары)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 апреля 2007 года N 180 "Об утверждении Правил прохождения специального первоначального обучения кандидатов, впервые поступающих в органы внутренних дел Республики Казахстан на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 апреля 2008 года N 149. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2008 года N 5211. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 апреля 2011 года № 187
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 26.04.2011 № 187 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с  пунктом 11 Положения о прохождении службы лицами рядового и начальствующего состава органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 1996 года N 1644,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в  приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 апреля 2007 года N 180 "Об утверждении Правил прохождения специального первоначального обучения кандидатов, впервые поступающих в органы внутренних дел Республики Казахстан на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4673, опубликованный в "Юридической газете" от 15 июня 2007 года N 90 (1293)), следующие изменения и дополнения:
в пункте 2 слова "учебных заведений" заменить словами "организаций образования";
в Правилах прохождения специального первоначального обучения кандидатов, впервые поступающих в органы внутренних дел Республики Казахстан на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "(далее - ОВД)";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Кандидаты, впервые поступающие в ОВД, проходят специальное первоначальное обучение для ускоренного приобретения знаний, умений, навыков и норм поведения, необходимых для выполнения служебных обязанностей по конкретной должности.";
в пункте 2 слова "учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - учебные заведения МВД)" заменить словами "организациях образования, подведомственных Министерству внутренних дел Республики Казахстан (далее - организация образования)";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Алғашқы арнайы оқуға жіберу үшін ІІО-ға қызметке үміткерлерді іріктеуді және жеке істерін ресімдеуді ішкі істер департаменттерінің (бұдан әрі - ІІД) кадр аппараттары белгіленген тәртіппен жүзеге асырады. ІІД іріктеу комиссияларының құрамына білім беру ұйымдарының өкілдері енгізіледі.";
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Алғашқы арнайы оқу үш ай сынақ мерзімімен тиісті лауазымдарға тағылымдамашы болып тағайындалған ІІО-ғы қызметке үміткерлер үшін жүргізіледі.
3-2. Алғашқы арнайы оқудан мыналар өтпейді:
бұрын ІІО-да қызмет атқарған және қызметке қайта қабылданған алғашқы арнайы оқудан өткенін растайтын құжаттар болған жағдайда;
бұрын Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында қызмет атқарғандар алғашқы арнайы оқудан өткенін растайтын құжаттар болған жағдайда;
әскери және арнайы оқу орындарын күндізгі нысан бойынша бітіргендер;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа әскерлері мен әскери құралымдарында бұрын қызмет атқарған (запастағы) офицерлер.";
4-тармақта "ішкі істер органдарының кадр аппараттары ІІМ-нің оқу орнына үміткердің жеке ісін қабылдау басталуынан" деген сөздер "ІІО-ның кадр аппараттары білім беру ұйымдарына үміткердің жеке ісін алғашқы арнайы оқу курстары басталуынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Ведомстволық білім беру ұйымдары бастықтарының бұйрықтарымен ІІО-ға үміткерлер арнайы алғашқы оқу курстарының тыңдаушылары қатарына қабылданады.
Бұйрықтан үзінді көшірмелер бұйрыққа қол қойылған күннен бастап он күннен кешіктірілмей ІІД-нің кадр аппаратына жіберілуі тиіс.";
6-15-тармақтар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 17-1 және 17-2-тармақтармен толықтырылсын:
"17-1. Тыңдаушылардың білім деңгейін қорытынды бағалауды олардың құрамын білім беру ұйымының бастығы бекітетін емтихан комиссиялары жүргізеді. Емтихан комиссияларының құрамы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, аумақтық ІІД қызметкерлері, білім беру ұйымының оқытушылар құрамының, Ардагерлер кеңесі және жұртшылық өкілдерінен құрылады.
17-2. Тыңдаушылар оқу жоспарының талаптарын орындамаған немесе білім беру ұйымының Жарғысын бұзған жағдайда олар білім беру ұйымының бастығының бұйрығымен тыңдаушылар қатарынан шығарылады.";
18-тармақта:
"Бітіру емтихандарын" деген сөздер "Емтихандарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"куәлік" деген сөз "сертификат" деген сөзбен ауыстырылсын;
19-тармақта "ІІМ" деген сөздер "ІІО" деген сөздермен ауыстырылсын;
20-тармақта "ішкі істер органдарындағы" деген сөздер "ІІО-ғы" деген сөздермен ауыстырылсын.

"3. Отбор кандидатов на службу в органы внутренних дел (далее - кандидаты) для направления на специальное первоначальное обучение и оформление личных дел осуществляется кадровыми аппаратами департаментов внутренних дел Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - ДВД). В состав отборочных комиссий ДВД включаются представители организаций образования.";
дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. Специальное первоначальное обучение проводится для кандидатов на службу в ОВД, назначаемых стажерами на соответствующие должности с испытательным сроком три месяца.
3-2. Специальное первоначальное обучение не проходят лица:
ранее проходившие службу в ОВД и поступившие вновь на службу при наличии документов, подтверждающих прохождение ими специального первоначального обучения;
ранее проходившие службу в других правоохранительных органах Республики Казахстан при наличии документов, подтверждающих прохождение ими специального первоначального обучения;
окончившие военные и специальные учебные заведения по очной форме обучения;
офицеры (запаса), ранее проходившие воинскую службу в рядах Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований.".
в пункте 4 слова "органов внутренних дел представляют в учебное заведение МВД личное дело кандидата не позднее десяти дней до начала приема" заменить словами "ОВД представляют в организацию образования личное дело кандидата не позднее десяти дней до начала курсов специального первоначального обучения";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Приказами начальников организаций образования кандидаты в ОВД зачисляются в число слушателей курсов специального первоначального обучения.
Выписки из приказа не позднее десяти дней со дня подписания приказа, должны быть направлены в кадровые аппараты ДВД.".;
пункты 6-15 исключить;
дополнить пунктами 17-1 и 17-2 следующего содержания:
"17-1. Итоговая оценка уровня знаний слушателей проводится экзаменационной комиссией, состав которой утверждается начальником организации образования. Состав экзаменационных комиссий формируется из числа сотрудников Министерства внутренних дел Республики Казахстан, территориальных ДВД, преподавательского состава организаций образования, представителей Совета ветеранов и общественности.
17-2. При невыполнении слушателями требований учебного плана или нарушении ими Устава организации образования они отчисляются из числа слушателей приказом начальника организации образования.";
в пункте 18:
слово "выпускные" исключить;
слово "свидетельство" заменить словом "сертификат";
слово "которое" заменить словом "который";
в пункте 19 слова "МВД" заменить словами "ОВД";
в пункте 20 слова "органах внутренних дел" заменить словами "ОВД".

2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр жұмысы департаменті (Ә.А. Ақанов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өтуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                     Б. Мұхаметжанов
"Келісемін"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушы                           Ф. Қуанғанов
2008 жылғы 23 сәуір

2. Департаменту кадровой работы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Аканов А.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого дня официального опубликования.
Министр                                    Б. Мухамеджанов
"Согласован"
И.о. министра образования и науки
Республики Казахстан
Ф. Куанганов
23 апреля 2008 года