Педагог қызметкерлерді аттестаттау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2008 жылғы 9 сәуірдегі N 181 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 7 мамырда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5215 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2010 жылғы 22 қаңтардағы N 16 Бұйрығымен.
Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 2010.01.22 N 16 бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексінің 233-бабына және""Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 37) тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Педагог қызметкерлерді аттестаттау ережесі бекітілсін.
2. Орта білім департаменті (М.Т. Санатова) белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Орта білім департаменті (М.Т. Санатова), Техникалық және кәсіптік білім департаменті (Қ.Қ. Бөрібеков), Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті (С.М. Өмірбаев) аталған бұйрықты облыстық, Астана және Алматы қалалық білім департаменттерінің, республикалық ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының, жоғары оқу орындарының назарына жеткізсін.
4. Мыналардың:
1) "Педагогикалық қызметкерлерді аттестаттау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 1051 бұйрығының (N 3401 нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген, 2005 жылғы 17 тамыздағы N 150 "Юридическая газета" газетінде жарияланған);
2) "Педагогикалық қызметкерлерді аттестаттау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 24 желтоқсандағы N 1051 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2005 жылғы 26 сәуірдегі бұйрығының (N 3583 нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген, 2005 жылғы 14 қыркүйекте N 168 "Юридическая газета" газетінде жарияланған);
3) "Педагогикалық қызметкерлерді аттестаттау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 24 желтоқсандағы бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 27 наурыздағы N 146 бұйрығының (N 4196 нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген, 2006 жылғы 4 мамырдағы N 168 "Юридическая газета" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении Правил аттестации педагогических работников
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 апреля 2008 года N 181. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 мая 2008 года N 5215. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 января 2010 года N 16
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 22.01.2010 N 16.
В соответствии со статьей 233 Трудового Кодекса Республики Казахстан и подпункта 37) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аттестации педагогических работников.
2. Департаменту среднего образования (Санатова М.Т.) обеспечить в установленном порядке регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаментам среднего образования (Санатова М.Т.), технического и профессионального образования (Борибеков К.К.), высшего и послевузовского образования (Омирбаев С.М.) довести настоящий приказ до сведения областных, городов Астана и Алматы департаментов образования, республиканских подведомственных организаций образования, высших учебных заведений.
4. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 декабря 2004 года N 1051 "Об утверждении Правил об аттестации педагогических работников" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3401, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 17 августа 2005 года N 150);
2) приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 26 апреля 2005 года N 261 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 декабря 2004 года N 1051 "Об утверждении Правил аттестации педагогических работников" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3583, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 14 сентября 2005 года N 168);
3) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 марта 2006 года N 146 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования Республики Казахстан от 24 декабря 2004 года N 1051 "Об утверждении Правил аттестации педагогических работников" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4196, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 4 мая 2006 года N 80).

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр К.Н. Шәмшидиноваға жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Ж. Түймебаев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2008 жылғы 9 сәуірдегі
N 181 бұйрығымен бекітілген
Педагог қызметкерлерді аттестаттау ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Педагог қызметкерлерді аттестаттау ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексінің 233-бабына және "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 37) тармағына сәйкес әзірленген және меншік нысандары мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту, бастауыш, негізгі орта білім және жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру, қосымша білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлерін аттестаттау тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) педагог қызметкерлерді аттестаттау - педагог қызметкерлердің біліктілік деңгейінің біліктілік талаптарына сәйкестігін айқындау мақсатында жүргізілетін рәсім;
2) біліктілік санаты - нормативтік өлшемдерге сәйкес келетін және қызметкердің белгілі бір дәрежедегі күрделі кәсіби міндеттерді шешу мүмкіндігін қамтамасыз ететін біліктілік деңгейі;
3) біліктілік тестілеу - педагог қызметкерлерді педагогтік қызметке даярлығын және өтініш білдірілген біліктілік деңгейіне сәйкестігін анықтау мақсатында өткізілетін жоғары және орта білімнен кейінгі білімі бар педагог қызметкерлерді аттестаттаудың бір кезеңі.
3. Аттестаттаудың негізгі қағидаттары аттестатталатын педагогикалық қызметкерге, объективті адамгершіліктілік және тілектестік қарым-қатынасты қамтамасыз ететін ашықтық және алқалық сараптау бағасының жүйелілігі мен тұтастығы болып табылады.
4. Аттестаттау алдыңғы аттестаттаудың мерзімі өткеннен кейін 5 жылда кемінде бір рет өткізілді.
5. Педагог қызметкерлерді аттестаттаудан өткізу үшін мыналар негіз болып табылады:
1) алдыңғы аттестаттау мерзімінің өтуі;
2) біліктілік санатын кезекті жоғарлату туралы педагогикалық қызметкердің өтініші;
3) санатын арттыру мақсатында мерзімінен бұрын аттестаттау туралы педагогикалық қызметкердің өтініші;
4) педагог қызметкердің мерзімінен бұрын аттестатталуы туралы білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен бекітілген педагогикалық кеңестің, Ғылыми кеңестің жоғары оқу орындарына арналған шешімі.

5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Шамшидинову К.Н.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Ж. Туймебаев
Утверждены
приказом Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 9 апреля 2008 года N 181
Правила
аттестации педагогических работников
1. Общие положения
1. Правила аттестации педагогических работников (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 233 Трудового кодекса Республики Казахстан и подпункта 37)  статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" определяют порядок аттестации педагогических работников (далее - педагогические работники) организаций дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, высшего и послевузовского образования, дополнительного образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности.
2. В настоящих Правилах применяются следующие основные термины и определения:
1) аттестация педагогических работников - процедура, проводимая с целью определения соответствия уровня квалификации педагогического работника квалификационным требованиям;
2) квалификационная категория - уровень квалификации, соответствующий нормативным критериям и обеспечивающий работнику возможность решать профессиональные задачи определенной степени сложности;
3) квалификационное тестирование - один из этапов аттестации педагогических работников, имеющих высшее или послесреднее образование, который проводится в целях определения их готовности к педагогической деятельности и соответствия заявленному уровню квалификации.
3. Основными принципами аттестации являются открытость и коллегиальность, обеспечивающие объективное, гуманное и доброжелательное отношение к аттестуемому педагогическому работнику; системность и целостность экспертных оценок.
4. Аттестация проводится не реже одного раза в пять лет после истечения срока предыдущей аттестации.
5. Основанием для проведения аттестации педагогического работника являются:
1) истечение срока предыдущей аттестации;
2) заявление педагогического работника об очередном повышении квалификационной категории;
3) заявление педагогического работника о досрочной аттестации с целью повышения категории;
4) решение педагогического совета, Ученого совета, для высших учебных заведений, утвержденное приказом руководителя организации образования, о досрочной аттестации педагогического работника.

6. Педагогикалық қызметкерлерді аттестаттауды республикалық ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) құратын аттестаттау комиссиясы, ал мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім, қосымша білім беру ұйымдары үшін - білім беру саласындағы жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
Білім беру ұйымдарында педагог қызметкерлерді аттестаттау ағымдағы жылғы 10 қазаннан 30 наурызға дейін; аудандық (қалалық) білім бөлімдерінде, облыстық, Алматы және Алматы қалаларының департаменттерінде, Министрлікте, өз қарауында білім беру ұйымдары бар Қазақстан Республикасының салалық министрліктерінде (ведомстволарында) олардың аумақтық органдарында 30 наурыздан 10 мамырға дейін өткізіледі.
2. Аттестаттау комиссиясы және оның құрамы
7. Аттестаттау комиссиясы білім беру ұйымдарында, аудандық, қалалық білім бөлімдерінде, облыстық, Астана және Алматы қалалары білім департаменттерінде, білім беру саласындағы уәкілетті органда, өз қарауында білім беру ұйымдары бар Қазақстан Республикасының салалық министрліктерінде (ведомстволарында) және олардың аумақтық органдарында құрылады. Шағын жинақталған мектептер мен мектепке дейінгі ұйымдардың педагог қызметкерлерін аттестаттау үшін аттестаттау комиссиясы базалық мектептің, мектепке дейінгі ұйымның жанынан немесе тиісті білім беру ұйымының бағынысты органы бойынша құрылады.
8. Аттестаттау комиссиясының құрамына: аттестаттау комиссиясының төрағасы - білім беру ұйымының басшысы, комиссия хатшысы және комиссия мүшелері: білім беруді басқару органдарының, әдістемелік қызмет, ғылыми ұйымдар, жергілікті атқарушы органдардың мамандары, кәсіподақтың, оқу-әдістемелік бірлестіктердің өкілдері, білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлері кіреді.
Аттестаттау комиссиясы мүшелерінің саны тақ саннан құрылуы тиіс.
Білім беру ұйымының немесе білім беруді басқару органының аттестаттау комиссиясының дербес құрамы мен өкілеттік мерзімдері Ғылыми кеңестің, педагогикалық кеңестің немесе білім беруді басқару органының ұсынымдары ескеріле отырып, тиісінше білім беру ұйымы басшысының бұйрығымен бекітіледі.
9. Аттестатталушы аттестаттау комиссиясының мүшесі бола алмайды.
3. Аттестаттауды өткізу тәртібі
РҚАО-ның ескертуі!
10-тармақтың күші 01.01.2010 дейін тоқтатылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2009.02.04 N 49 Бұйрығымен.
10. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім және қосымша білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлерін аттестаттау екі кезеңде өткізіледі.
Педагог қызметкерлерді аттестаттаудың бірінші кезеңі - біліктілік тестілеу (бұдан әрі - тестілеу), екінші кезеңі - педагог қызметкерлердің лауазымдарының біліктілік сипаттамаларына сәйкес педагог қызметкерлер қызметінің қорытындысын талдамалы қорытындылау.

6. Аттестация педагогических работников осуществляется аттестационной комиссией создаваемой для республиканских подведомственных организаций образования Министерством образования и науки Республики Казахстан (далее - Министерство), а для организаций дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего образования, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования - местными исполнительными органами в области образования.
Аттестация педагогических работников в организациях образования проводится с 10 октября по 30 марта текущего учебного года; в районных (городских) отделах, областных, городов Астаны и Алматы департаментах образования, Министерстве, отраслевых министерствах (ведомствах) Республики Казахстан, имеющих в своем ведении организации образования, и их территориальных органах с 30 марта по 10 мая.
2. Аттестационная комиссия и ее состав
7. Аттестационные комиссии создаются в организациях образования, районных, городских отделах, областных, городов Астаны и Алматы департаментах образования, уполномоченном органе в области образования, отраслевых министерствах (ведомствах) Республики Казахстан, имеющих в своем ведении организации образования, и их территориальных органах. Для аттестации педагогических работников малокомплектных школ и дошкольных организаций аттестационные комиссии создаются при базовой школе, дошкольной организации или при соответствующем по подчиненности органе управления организацией образования.
8. В состав аттестационных комиссий входят: председатель аттестационной комиссии - руководитель организации образования, секретарь и члены комиссии: специалисты органов управления образованием, методических служб, научных организаций, местных исполнительных органов, представители профсоюзов, учебно-методических объединений, педагогические работники организаций образования.
Аттестационная комиссия должна состоять из нечетного количества членов.
Персональный состав и сроки полномочий аттестационной комиссии организации образования или органа управления образованием утверждаются, соответственно, приказом руководителя организации образования с учетом рекомендаций Ученого совета, педагогического совета или органа управления образованием.
9. Аттестуемый не может быть членом аттестационной комиссии.
3. Порядок проведения аттестации
Примечание РЦПИ!
Действие пункта 10 приостановлено до 01.01.2010 приказом Министра образования и науки РК от 04.02.2009 N 49.
10. Аттестация педагогических работников дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего и дополнительного образования, проводится в два этапа.
Первый этап аттестации педагогических работников - квалификационное тестирование (далее - тестирование), второй этап - аналитическое обобщение итогов деятельности педагогических работников согласно квалификационным характеристикам должностей педагогических работников.

11. Аттестаттаудан өту үшін мынадай құжаттар талап етіледі:
1) осы Ереженің N 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша аттестаттауға өтініш;
2) жеке төлқұжаттың көшірмесі;
3) білімі туралы, біліктілікті арттыру туралы құжаттардың көшірмесі;
4) тәжірибесі мен перспективасын жалпылау және оны енгізу мен қолдану туралы білім беру саласындағы педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау институтының ғылыми кеңесі шешімінің көшірмелері, педагогикалық қызметкерлердің және білім алушылардың жетістіктерінің марапаттау материалдарының көшірмелері, ғылыми-әдістемелік жарияланымдардың көшірмелері оларға баспа басылымдарының және тарауларының мазмұнының көшірмелері, бұқаралық ақпарат құралдарының материалдары (олар бар болған жағдайда);
5) өз қызметінің жетістіктерін растайтын материалдар.
Осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың көшірмелері нотариалды куәландырылған немесе білім беру ұйымының кадрлық қызметі растаған түрде тапсырылады.
12. Педагогикалық қызметкерлер білім беру ұйымдарында сертификаттың қолданыстағы мерзімінің аяқталуына дейін 4 ай қалғанда аттестаттауға арналған құжаттарды тапсырады.
РҚАО-ның ескертуі!
13-тармақтың күші 01.01.2010 дейін тоқтатылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2009.02.04 N 49 Бұйрығымен.
13. Бірінші кезеңге (тестілеу) облыстық, Астана және Алматы қалалық білім департаменттерінің, аудандық (қалалық) білім бөлімдерінің, жоғары оқу орындарының аттестаттау комиссиясының бұйрығымен бекітілген тізімге енгізілген педагог қызметкерлер жіберіледі.
Тестілеу ұлттық бірыңғай тестілеу пунктерінде өткізіледі.
Тестілеу екі түрлі әдіспен өткізіледі:
1) автоматтандырылған компьютерлік әдіспен өткізіледі. Компьютерлік тестілеудің дұрыс жауабын санау автоматтандырылған режимде жүргізіледі.
2) Тестілеу, кейін сканерде өңделетін сұрақ парақшаларын толтыру әдісімен өткізіледі.
РҚАО-ның ескертуі!
14-тармақтың күші 01.01.2010 дейін тоқтатылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2009.02.04 N 49 Бұйрығымен.
14. Педагог қызметкер аттестаттау комиссиясына бекітілген нысан бойынша (Осы Ережеге N 2-қосымша ) тестілеуге өтініш береді. Өзімен бірге жеке куәлігі/паспорты (нотариалды куәландырылған көшірмесі) болуы қажет.
РҚАО-ның ескертуі!
15-тармақтың күші 01.01.2010 дейін тоқтатылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2009.02.04 N 49 Бұйрығымен.
15. Жалпы білім беретін мектептердің педагогтары үшін тест сұрақтарының саны 100:
1) Қазақстан Республикасы заңнамаларын білу - 20 сұрақ;
2) педагогика және психология негіздері - 20 сұрақ;
3) пәндік білім негіздері - 40 сұрақ;

11. Для прохождения аттестации требуются следующие документы:
1) заявление на аттестацию по форме согласно приложению N 1 к настоящим Правилам;
2) копия удостоверения личности;
3) копии документов об образовании, о повышении квалификации;
4) копии решения ученого совета института повышения квалификации и переподготовки педагогических кадров системы образования об обобщении опыта и перспективности его внедрения и применения, копии наградного материала педагогического работника и достижений обучающихся, копии научно-методических публикаций, к которым прилагаются копии титульных листов печатных изданий и содержания оглавлений, материалы средств массовой информации (при наличии их);
5) материалы, подтверждающие достижения своей деятельности.
Копии документов, указанные в подпункте 2) и 3) настоящего пункта, предоставляются засвидетельствованные нотариально или заверенные кадровой службой организаций образования.
12. Педагогические работники подают документы на аттестацию за 4 месяца до истечения срока действия сертификата в организации образования.
Примечание РЦПИ!
Действие пунктов 13 - 25 приостановлено до 01.01.2010 приказом Министра образования и науки РК от 04.02.2009 N 49.
13. К первому этапу (тестирование) допускаются педагогические работники, включенные в список, утвержденный аттестационными комиссиями департаментов образования областей, городов Астаны и Алматы, районных (городских) отделов образования.
Тестирование проводится в пунктах проведения единого национального тестирования.
Тестирование проводится двумя способами:
1) автоматизированным компьютерным способом. Подсчет правильных ответов компьютерного тестирования проводится в автоматическом режиме.
2) способом заполнения листов опроса, которые затем обрабатываются сканером.
14. Педагогический работник подает заявление на тестирование по установленной форме ( приложение N 2 к настоящим Правилам) в аттестационную комиссию. При себе необходимо иметь удостоверение личности/паспорт (или нотариально засвидетельствованную копию).
15. Число тестовых вопросов для педагогических работников составляет 100:
1) знание законодательства Республики Казахстан - 20 вопросов;
2) основ педагогики и психологии - 20 вопросов;
3) основы предметных знаний - 40 вопросов;

3) соңғы 3 жылдағы білім алушылардың үлгерімі мен жетістіктерінің мониторингісі және салыстырмалы талдауын;
4) білім беру ұйымдарын аттестаттау комиссиясының қорытынды шешімін жасау (аттестатталушының біліктілік картасы, аттестаттау парағы (осы Ережеге N 6-қосымша ), педагог қызметкерлерге біліктілік санаттарын беру туралы білім беру ұйымының кепіл хаты), әдістемелік күннің сараптамасы (білім ұйымы түрін өзі анықтайды) аудандық (қалалық) білім бөлімдерінің, облыстық, Астана және Алматы қалаларының білім департаменттерінің әдістемелік кабинеттері (біліктілікті арттыру институттары).
27. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары оқу орнының педагог қызметкерлерін аттестаттау бір кезеңде өткізіледі, және ол аттестатталушының педагогикалық қызметін сараптаудың тәуелсіз нысаны, педагог қызметкерлердің лауазымының біліктілік сипаттамасына сәйкес педагог қызметкерлер қызметінің қорытындысын талдамалы қорытындылауды білдіреді.
1) материалдардың сараптамасы, біліктілік арттыру курсынан, оның ішінде мамандығы бойынша өту туралы құжаттардың көшірмесі, педагог қызметкерлерді марапаттау және оқушылар жетістіктері материалдарының көшірмесі, баспа басылымының және мазмұнының бұқаралық ақпарат құралдары материалдарының көшірмесі қоса берілетін ғылыми-әдістемелік жарияланымдардың көшірмесі.
2) педагог қызметкердің әдістемелік шеберлік деңгейін және коммуникативтік мәдениетін анықтау (ғылыми-әдістемелік және зерттеушілік қызметіне қатысуы, ақпараттық және компьютерлік технологияларды меңгеру негізінде қызметкердің ақпараттық кеңістікте еркін бағдарлануы; сабақтарға қатысу, әңгімелесу арқылы педагогикалық тәжірибесін зерделеу, бұқаралық ақпарат құралдарындағы және ғылыми-әдістемелік журналдардағы мақалалары; білім алушылардың арасындағы тәуелсіз сауалнамасын).
3) соңғы 3 жыл негізіндегі білім алушылардың білімі мен жетістіктерінің мониторингісі және салыстырмалы талдауын;
4) білім беру ұйымдарындағы аттестаттау комиссиясының қорытындысы.
28. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының жалпы білім беретін пәндерінің оқытушыларын аттестаттау мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта және қосымша білім беру ұйымдары педагог қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамаларына сәйкес жүзеге асырылады.
29. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлерін аттестаттау техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру оқу орындарының педагог қызметкерлері лауазымының біліктілік сипаттамаларына сәйкес жүзеге асырылады.

3) мониторинг и сравнительный анализ успеваемости и достижений обучающихся за последние 3 года;
4) составление итогового заключения аттестационной комиссии организаций образования (квалификационная карта аттестуемого, аттестационный лист ( приложение N 6 к настоящим Правилам), ходатайство организаций образования о присвоении квалификационных категорий педагогическим работником, анализ проведения методических мероприятий (форму которых определяет организация образования) методическим кабинетом департамента образования (институтом повышения квалификации) областных, городов Астаны и Алматы, районным (городским) отделом образования.
27. Аттестация педагогических работников учебных заведений технического и профессионального, послесреднего образования и высших учебных заведениях проводится одноэтапно, представляет собой независимую форму экспертизы педагогической деятельности аттестуемого, аналитическое обобщение итогов деятельности педагогических работников согласно квалификационным характеристикам должностей педагогических работников:
1) экспертиза материалов, копии документов о прохождении курсов повышения квалификации, в том числе и по заявленной специальности, копии наградного материала педагогического работника и достижений обучающихся, копии научно-методических публикаций, к которым прилагаются копии титульного листа печатного издания и содержания оглавления, материалы средств массовой информации;
2) определение уровня методического мастерства и коммуникативной культуры педагогических работников (участие в научно-методической и исследовательской деятельности, свободная ориентация работника в информационном пространстве на основе владения информационными и компьютерными технологиями; изучение педагогического опыта через посещение уроков, собеседование, статьи в научно-методических журналах и средствах массовой информации; независимое анкетирование, проводимое среди обучающихся;
3) мониторинг и сравнительный анализ знаний и достижений обучающихся за последние 3 года;
4) итоговое заключение аттестационной комиссии организации образования.
28. Аттестация преподавателей общеобразовательных предметов организаций технического и профессионального образования осуществляется в соответствии с квалификационными характеристиками должностей педагогических работников организации дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего и дополнительного образования.
29. Аттестация педагогических работников организаций образования технического и профессионального, послесреднего образования осуществляется в соответствии с квалификационными характеристиками должностей педагогических работников учебных заведений технического и профессионального, послесреднего образования.

30. Жоғары оқу орындарының педагог қызметкерлерін аттестаттау жоғары оқу орындарының ғылыми-педагогикалық қызметкерлер лауазымдарының біліктілік сипаттамасына сәйкес (ғылыми жұмыскерлердің профессорлық-педагогикалық құрамы) жүзеге асырылады.
31. Орта білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлері (мұғалімдер) аттестаттаудан штаттық кестемен белгіленген және мамандығы бойынша жеке еңбек шартында (жұмысқа қабылдау туралы бұйрық) көрсетілген лауазымы бойынша өткізіледі.
Педагог қызметкерлер (мұғалімдер) оқытатын пәндер бір біліктілік ретінде оның дипломында (физика мен математиканың мұғалімі, химия мен биологияның мұғалімі, қазақ тілі мен әдебиетінің мұғалімі және тағы басқалар) көрсетілген пәнмен сәйкес келген жағдайда аттестаттау дипломда көрсетілген біліктілігіне сәйкес пәндерді көрсете отырып, негізгі лауазымы бойынша бірыңғай санат беру арқылы өткізіледі.
Дипломда негізгі мамандық ретінде көрсетілмеген қос пәндерді оқытқан жағдайда (математика мамандығы бойынша физика-математика факультетін бітірген, бірақ "физика" мамандығы бойынша сабақ жүргізсе және тағы басқа) педагог қызметкер қос пән бойынша қайта даярлау курстарынан өткендігін ескере отырып жалпы негізде аттестаттаудан өтеді.
Мемлекеттік тілді оқытатын, бірақ тиісті кәсіптік білімі жоқ педагог қызметкерлер "Қазақ тілі" пәні бойынша аттестаттаудан өтуі керек.
Шағын жинақталған мектептердегі, мүмкіндігі шектеулі балаларға білім беру қызметін көрсететін ұйымдардағы пәндерден сабақ беретін педагог қызметкерлер дипломында көрсетілген мамандығы бойынша және білім беру ұйымдарындағы педагог кадрларды қайта даярлайтын арнайы факультеттері мен курстарында алған қосымша мамандықтары ескеріле отырып аттестаттаудан өтеді.
Лауазымдарды қоса атқаратын барлық басқа жағдайларда педагогикалық қызметкер (мұғалім) қоса атқарылатын лауазым бойынша осы Ереженің 40-тармағының 3-тармақшасының 4-абзацында көрсетілген шарттарға сай аттестаттаудан өтеді.
Бейіні бойынша кәсіптік білімі бар техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін оқу орындарында әлеуметтік-экономикалық, жалпы, кәсіптік және арнаулы пәндерден оқытатын педагог қызметкерлер аттестаттаудан арнаулы пәндер оқытушысының лауазымы бойынша өтеді.
32. Аттестаттау комиссиясы әрбір педагог қызметкер бойынша мынадай қорытындылардың бірін шығарады:

30. Аттестация педагогических работников высших учебных заведений осуществляется в соответствии с квалификационными характеристиками должностей научно-педагогического (профессорско-преподавательского состава, научных работников) персонала высших учебных заведений.
31. Педагогические работники (учителя) организаций образования, реализующие образовательные программы среднего образования, проходят аттестацию по должности, установленной штатным расписанием, и указанной в индивидуальном трудовом договоре (приказе о приеме на работу) по специальности.
Если предметы, которые преподает педагогический работник, соответствуют предметам, указанным в его дипломе как одна квалификация (учитель физики и математики, учитель химии и биологии, учитель казахского языка и литературы и так далее) аттестация проводится с присвоением единой категории по основной должности с указанием предметов в соответствии с указанной в дипломе квалификацией (учитель физики и математики высшей категории, учитель химии и биологии первой категории и так далее).
В случае преподавания смежных дисциплин, не указанных в качестве основной специальности в дипломе (факультет физико-математический специальность математика, а ведет предмет "физика" и так далее) педагогический работник проходит аттестацию на общих основаниях с учетом прохождения курсов переподготовки по смежной дисциплине.
Педагогические работники, преподающие государственный язык, но не имеющие соответствующего профессионального образования, должны проходить аттестацию по предмету "Казахский язык".
Педагогические работники, преподающие предметы в малокомплектных школах, в организациях, оказывающих образовательные услуги детям с ограниченными возможностями проходят аттестацию в соответствии с указанной в дипломе специальностью и с учетом дополнительного образования, полученного на специальных факультетах и курсах переподготовки педагогических кадров в организациях образования.
Во всех других случаях совмещения должностей педагогический работник (учитель) проходит аттестацию по совмещаемой должности на условиях, указанных в абзаце четвертом подпункта 3) пункта 40 настоящих Правил.
Педагогические работники, преподающие социально-экономические, общепрофессиональные и специальные дисциплины в учебных заведениях технического и профессионального, послесреднего образования, имеющие профессиональное образование по профилю, проходят аттестацию по должности преподаватель специальных дисциплин.
32. По каждому педагогическому работнику аттестационная комиссия выносит одно из следующих заключений:

1) тиісті санаттың (лауазымының) белгіленген біліктілік деңгейінің талаптарына сәйкес келеді;
2) тиісті санаттың (лауазымның) біліктілік талаптарына сәйкес келеді;
3) тиісті санаттың (лауазымның) біліктілік талаптарына сәйкес келмейді.
33. Педагог қызметкерлерге 2-санатты беру (төмендету, бекіту) туралы шешімді білім беру ұйымының аттестаттау комиссиясы бекітеді.
Педагог қызметкерлерге бірінші санатты беру (бекіту, төмендету) туралы шешімді тікелей білім беру ұйымдарын басқару органдарының аттестаттау комиссиясы бекітеді.
Педагог қызметкерлерге жоғары санатты беру (бекіту, төмендету) туралы комиссияның шешімін облыстық, Астана және Алматы қалаларының білім департаменттерінің аттестаттау комиссиялары бекітеді.
Республикалық бағыныстағы білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлеріне жоғары, бірінші санаттарды беру (төмендету, бекіту) туралы шешімді білім беру саласындағы уәкілетті органның аттестаттау комиссиясы бекітеді.
Басқа ведомстволардың білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлеріне жоғары, бірінші санаттарды беру (төмендету, бекіту) туралы шешімді осы ведомстволардың аттестаттау комиссиялары бекітеді.
34. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында педагог қызметкерлердің белгіленген біліктілік лауазымының талаптарына сәйкестігі туралы шешімді білім беру саласындағы уәкілетті органның аттестаттау комиссиясы бекітеді.
35. Жоғары оқу орындарындағы қойылған біліктілік талаптарына педагог қызметкердің сәйкестігі туралы шешімді білім беру ұйымдарының аттестаттау комиссиясы шешеді.
36. Аттестаттау комиссиясының шешімі хаттамамен және аттестаттау парағына тиісті жазбамен ресімделеді.
Хаттама мен аттестаттау парағына төраға, хатшы және дауыс беруге қатысқан аттестаттау комиссиясы мүшелерінің қолдары қойылады.
37. Шешім егер комиссия отырысына кемінде 2/3 оның мүшесі қатысқан жағдайда қабылданды деп есептеледі.
38. Дауыс беру нәтижелері қорытынды отырысқа қатысқан комиссия мүшелерінің көпшілік даусымен анықталады. Дауыс тең болған жағдайда Төрағаның даусы шешуші болып табылады.
39. Аттестаттау комиссиясы аттестаттау нәтижелерімен бірге аттестаттау комиссиясының шешімдері туралы хаттама мен жоғары, бірінші және екінші санатты беруге арналған қызметкерлердің аттестаттау парағының көшірмесін білім беру ұйымдарының басшысына және кадр қызметіне ұсынады.
40. Осы Ережеге сәйкес меншік нысандары мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім, қосымша білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлері өзінде бар біліктілік санаттарының қолданылу мерзімі өткенге дейін, бұрынғыдан жоғары біліктілік санатқа мынадай жағдайларда өтуі мүмкін:

1) соответствует требованиям установленного уровня квалификации соответствующей категории (должности);
2) соответствует квалификационным требованиям соответствующей категории (должности);
3) не соответствует квалификационным требованиям соответствующей категории (должности).
33. Решение о присвоении (снижении, подтверждении) 2 категории педагогическим работникам утверждает аттестационная комиссия организации образования.
Решение о присвоении (снижении, подтверждении) первой категории педагогическим работникам утверждает аттестационная комиссия непосредственного органа управления организациями образования.
Решение аттестационной комиссии о присвоении (снижении, подтверждении) высшей категории педагогическим работникам утверждают аттестационные комиссии областных, городов Астаны и Алматы, департаментов образования.
Решение о присвоении (снижении, подтверждении) высшей, первой категорий педагогическим работникам организаций образования республиканского подчинения утверждает аттестационная комиссия уполномоченного органа в области образования.
Решение о присвоении (снижении, подтверждении) высшей, первой категорий педагогическим работникам организаций образования других ведомств утверждают аттестационные комиссии данных ведомств.
34. Решение о соответствии квалификационным требованиям занимаемой должности педагогическими работниками технического и профессионального, послесреднего образования утверждает аттестационная комиссия уполномоченного органа в области образования.
35. Решение о соответствии педагогическим работником предъявляемым квалификационным требованиям в высших учебных заведениях утверждает аттестационная комиссия организации образования.
36. Решение аттестационной комиссии оформляется протоколом и соответствующей записью в аттестационном листе.
Протокол и аттестационный лист подписываются председателем, секретарем и членами аттестационной комиссии, принимавшими участие в голосовании.
37. Решение считается принятым, если на заседании комиссии присутствовало не менее 2/3 ее членов.
38. Результаты голосования определяются большинством голосов членов комиссии, принявших участие в итоговом заседании. При равенстве голосов, голос Председателя является решающим.
39. Аттестационная комиссия представляет протокол о решении аттестационной комиссии с результатами аттестации и копии аттестационных листов работников на присвоение высшей, первой и второй категорий руководителю и кадровой службе организации образования.
40. В соответствии с настоящими Правилами, педагогические работники организаций дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, дополнительного образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, могут пройти аттестацию:

1) жоғары біліктілік санатқа:
өз пәндері бойынша олимпиадалар, конкурстар, көрмелер (республикалық, халықаралық деңгейдегі облыстық, Астана, Алматы қалалық) жүлдегерлерін дайындағандар;
педагогикалық шеберлік конкурстарының жеңімпаздары, конференциялардың, семинарлардың (облыстық, республикалық, халықаралық деңгейдегі) қатысушылары болып табылатындар; облыстық немесе республикалық деңгейде жұмыс тәжірибесі пысықталған тұлғалар;
өндірістен техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін оқу орындарына педагогикалық қызметке ауысқан және бейіні бойынша кемінде 5 жыл өндірістік жұмыс өтілі бар тұлғалар.
2) бірінші біліктілік санатқа:
педагогикалық шеберлік конкурстарының жеңімпаздары, конференциялардың, семинарлардың (аудандық, қалалық деңгейдегі) қатысушылары болып табылатындар;
аудандық (қалалық) деңгейде тәжірибесі пысықталған адамдар;
өндірістен техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беретін оқу орындарына педагогикалық қызметке ауысқан және бейіні бойынша кемінде 3 жыл өндірістік жұмыс өтілі бар тұлғалар;
3) екінші біліктілік санатқа:
кәсіптік жоғары оқу орнын "үздік" бітірген, бір жылдан кем емес педагогикалық өтілі бар тұлғалар;
кәсіптік орта оқу орнын "үздік" бітірген, бір жылдан кем емес педагогикалық өтілі бар тұлғалар;
пән бойынша тиісті білімі жоқ, бірақ шығармашылық есеп немесе оқу-әдістемелік әзірлемені қорғаған және республикалық, облыстық (қалалық) біліктілікті арттыру институттарында біліктілік арттыру курстарынан өткен тұлғалар;
өндірістен орта білімнен кейінгі білім беретін оқу орындарына педагогикалық қызметке ауысқан және бейіні бойынша кемінде 2 жыл өндірістік жұмыс өтілі бар тұлғалар аттестаттаудан өтуі мүмкін. Егер педагог қызметкерге өтініш білдірген біліктілік санаты берілмесе, оның бұрынғы санаты қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
41. Педагог қызметкерлер біліктілік санаттарының қолданылу мерзімі өткеннен кейін, олардың өтініші негізінде бір жылдан артық емес мерзімге мынадай жағдайларда ұзартылады:
1) уақытша еңбекке жарамсыздығы;
2) жүктілік және бала туу, баланы күту бойынша демалыста болуы;
3) іссапарда, мамандығы бойынша шетелде жұмыста болуы;
4) тоқтатқан себептеріне қарамастан, біліктілік санаты берілген лауазымдағы қызметіне қайта келуі.
Педагог қызметкердің біліктілік санатының қолдану мерзімі аяқталған жағдайда, зейнеткерлік жасқа дейін 4 жылдан аз болса, оның біліктілік санаты зейнеткерлік жасқа жеткенше сақталады, егер педагог қызметкер педагогикалық қызметін зейнеткерлік жасқа толған мерзімнен бастап тоқтатқан жағдайда ол туралы аттестаттау комиссиясына хабарлайды.

1) на высшую квалификационную категорию, до истечения срока действия имеющейся у них квалификационной категории, в случае если:
подготовили по своим предметам (дисциплинам) призеров олимпиад, конкурсов, выставок (республиканского, международного уровней, областных, городов Астаны и Алматы);
являются победителями конкурсов педагогического мастерства, участники конференций, семинаров (областного, республиканского, международного уровней);
опыт работы обобщался на областном или республиканском уровнях;
перешли с производства на педагогическую работу в учебные заведения технического и профессионального, послесреднего образования и имеют производственный стаж работы по профилю не менее пяти лет;
2) на первую квалификационную категорию до истечения срока действия имеющейся у них квалификационной категории, в случае если:
являются победителями конкурсов педагогического мастерства, участники конференций, семинаров (районного, городского уровней);
опыт работы обобщался на районном (городском) уровне;
перешли с производства на педагогическую работу в учебные заведения технического и профессионального, послесреднего образования и имеющие производственный стаж работы по профилю не менее трех лет;
3) на вторую квалификационную категорию в случае если:
окончили высшее профессиональное учебные заведения с "отличием", имеющие стаж педагогической деятельности один год;
окончили среднее профессиональное учебное заведение с "отличием" имеющие стаж педагогической деятельности один год;
не имеют соответствующего образования по предметам, но защитили творческие отчеты или учебно-методические разработки и прошли курс повышения квалификации при областных (городских), Республиканском институтах повышения квалификации;
перешли с производства на педагогическую работу в учебные заведения технического и профессионального, послесреднего образования и имеющие производственный стаж работы по профилю не менее двух лет.
Если педагогическому работнику не присвоена заявленная квалификационная категория, то за ним сохраняется имеющаяся категория до истечения срока ее действия.
41. После истечения срока действия квалификационные категории педагогических работников на основании их заявлений продлеваются, но не более чем на один год, в случаях:
1) временной нетрудоспособности;
2) нахождения в отпуске по беременности и родам, уходу за ребенком;
3) нахождения в командировке, на работе по специальности за рубежом;
4) возобновление работы в должности, по которой присвоена квалификационная категория, независимо от причин ее прекращения.
В случае истечения срока действия квалификационной категории у педагогических работников, которым до пенсии по возрасту остается менее 4 лет, имеющиеся у них квалификационные категории сохраняются до наступления пенсионного возраста, если педагогический работник намерен завершить педагогическую деятельность с момента наступления пенсионного возраста, о чем он письменно уведомил аттестационную комиссию.

42. Аттестаттау барысында өзінде бар біліктілік санатын растамаған қызметкерге уақыты өтіп кеткен жағдайда тиісті аттестаттау комиссиясының шешімімен біліктілік санаты бір деңгейге төмендетіледі.
43. Аттестаттау комиссиясының шешіміне келіспеген жағдайда аттестатталушы сот тәртібі арқылы шағымдануға құқылы.
4. Аттестаттаудың қорытынды рәсімдері
44. Білім беру ұйымының басшысы аттестаттау комиссиясы шешімінің негізінде бір ай мерзімде педагог қызметкерлерге тиісті біліктілік санаттарын беру туралы бұйрық шығарады.
45. Аттестаттау аяқталғаннан кейін біліктілік санатын беру туралы (осы Ережеге N 7-қосымша )/біліктіліктің белгіленген деңгейінің талаптарына сәйкестігі туралы (осы Ережеге N 8-қосымша ) куәлік беріледі. Куәлік Қазақстан Республикасының барлық аумақтарында бес жыл бойы өз күшінде болады.
Бірінші және жоғары біліктілік санатының куәліктеріне білім беруді басқару органдары басшысының, екінші біліктілік санатының куәліктеріне білім беру ұйымы басшысының қолы қойылып, мөрмен расталады.
Куәліктерді беру журналда (осы Ережеге N 9-қосымша ) тіркеледі.
Педагог қызметкерлерді
аттестаттау ережесіне
1-қосымша
Үлгі
___________________________________________________________________
(аттестаттау комиссиясының атауы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Педагог қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________________________________________________
(лауазымы, жұмыс орны)
ӨТІНІШ
Мені 200_ жылы аттестаттауыңызды __________________________________
лауазым бойынша біліктілік санаты _____________
___________________________________________________________________
Педагог қызметкерлерді аттестаттау ережесімен таныстым
___________________________________________________________________
(біліктілік санатының болуы, мерзімі)
Өтініште көрсетілген біліктілік санатына аттестаттау үшін мынадай жұмыс нәтижелерін негіздеме ретінде санаймын:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
Білімі ____________________________________________________________
(қандай білім беру ұйымын бітірді, бітірген жылы, мамандығы,
қандай біліктілік алды)
___________________________________________________________________
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі _____________________________________
Осы лауазымдағы жұмыс өтілі _______________________________________
Осы білім беру ұйымындағы жұмыс өтілі _____________________________
Наградалары, атағы, ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы _________________
___________________________________________________________________
200_ж. "_____" ____________________ ______________________________
(Қолы)
Педагог қызметкерлерді
аттестаттау ережесіне
2-қосымша
Үлгі
Аттестаттау комиссиясының төрағасына_______________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(сәйкес келетін білім департаментінің атауы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(мамандығы көрсетілген педагог қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты)
ӨТІНІШ
Мені мына мамандық бойынша біліктілік тестілеуге жіберуіңізді сұраймын___________________________________________________________
Мамандығы бойынша еңбек өтілі _____________________________________
Жалпы еңбек өтілі__________________________________________________
Біліктілік санаты _________________________________________________
_____________________
(қолы)
_____________________
(толтырылған күні)
Педагог қызметкерлерді
аттестаттау ережесіне
3-қосымша
Үлгі
___________________________ауданы (қаласы)
N__________________________ мектебінің педагог қызметкерлерін
біліктілік тестілеу нәтижесінің 200__жылғы "__" ____________
N хаттамасы
N
Тегі, аты, әкесінің аты
Тестілеудің нәтижелері
Ұсынылды
маман-
дығы
ҚР заң-
намала-
рын білу
педагоги-
ка және психоло-
гияны білу
білім беру
бағдарла-
малары мен
пәндік
салалардың
мазмұнын
білу
Оқытудың әдісте-
мелері
мен тех-
нология-
ларын
білу
Қолдар
Аттесттаттау комиссиясының төрағасы______________________
Хатшы____________________________________________________
Комиссия мүшелері________________________________________
Ұлттық бірыңғай тестілеу пунктінің директоры_____________
Мөрдің орны
Елді мекен_______________________________________________
Берілген күні "___" ____________ 200__жыл
Педагог қызметкерлерді
аттестаттау ережесіне
4-қосымша
Үлгі
Біліктілік тестілеуден өту туралы
СЕРТИФИКАТ
Аталған сертификат
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты)
__________________________________________ мамандығы бойынша берілді
Тестілеудің мынадай нәтижелерін көрсетті:
- Қазақстан Республикасының заңнамаларын білуі ___________________%.
- педагогика және психологияны білуі _____________________________%
- оқу бағдарламалары мен пән салаларының мазмұны _________________%
- оқытудың әдістері мен технологияларын білуі_____________________%
Сертификат 200__ "___" ____________ дейін жарамды
Қолдар
Аттестаттау комиссиясының төрағасы ________________________________
Хатшы _____________________________________________________________
Комиссия мүшелері__________________________________________________
Ұлттық бірыңғай тестілеу пунктінің директоры ______________________
Мөрдің орны
Елді мекен_____________________________
Берілген күні "___" ________ 200__ жыл
Педагог қызметкерлерді
аттестаттау ережесіне
5-қосымша
Үлгі
Біліктілік тестілеуден өтуі жөніндегі
сертификаттарды беру туралы
сертификаттың
N
Тегі, аты,
әкесінің аты
Аудан (қала)
мектеп
мамандығы
кестенің жалғасы
Тестілеудің нәтижелері
Тесті-
леуді
өткізу
күні
Серти-
фикат-
тың
берілген
күні
Серти-
фикатты
алған-
дығын
растай-
тын қолы
ҚР заң-
намала-
рын
білуі
педаго-
гика және
психоло-
гияны
білуі
білім
беру
бағдарла-
малары
және
пәндік
салалары-
ның
мазмұны
Оқыту
әдістеме-
лері мен
техноло-
гиясы
Аттестаттау комиссиясының төрағасы__________________________
Хатшысы_____________________________________________________
Комиссия мүшелері___________________________________________
Мөрдің орны
Педагог қызметкерлерді
аттестаттау ережесіне
6-қосымша
Үлгі
___________________________________________________________________
(министрліктің немесе ведомствоның атауы)
___________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
АТТЕСТАТТАУ ПАРАҒЫ
___________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты - санаты көрсетілген лауазымы)
___________________________________________________________________
Туған күні мен жылы ______________ұлты_____________________________
Педагогикалық өтілі _______________________________________________
Атқарып отырған лауазымы бойынша еңбек өтілі ______________________
Аталған білім беру ұйымындағы жұмыс өтілі
___________________________________________________________________
(Қандай оқу орнын бітірді және қашан, алған мамандығы және
біліктілігі) ______________________________________________________
Біліктілігін арттыруы туралы мәлімет_______________________________
Мерзімі, атауы, өту орны
куәліктің N________________________________________________________
Біліктілік тестілеуден өткендігі туралы мәлімет
Тестілеуден өткен мерзімі__________________________________________
Тестілеуден өткен орны ____________________________________________
___________________________________________________________________
_________________________Сертификаттың N
Тестілеудің нәтижелері:
- Қазақстан Республикасының заңнамаларын білуі ____________%.
- педагогика мен психологияны білуі ____________%
- білім беру бағдарламалары мен
пәндік салаларын білуі ____________%
- оқытудың әдісі мен технологияларын білуі ____________%
Наградалары, атағы, ғылыми атағы мен дәрежесі ____________
___________________________________________________________________
Жұмысы туралы пікір _______________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Білім беру ұйымының аттестаттау комиссиясының тұжырымы_____________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Білім беру ұйымының басшысы____________________________
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (қолы)
Комиссия мүшелері _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (қолы)
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (қолы)
Жұмыс туралы пікірмен және тұжырымдамамен таныстым
________________________
(аттестатталушының қолы)
200__ жылғы "__"__________.
Аттестаттау комиссиясының шешімі
200__жылғы "__"____________.
__________________________________________________________________
Аттестаттау комиссиясының төрағасы
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Аттестаттау комиссиясы төрағасының орынбасары
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Хатшы_____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Комиссия мүшелері
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Педагог қызметкерлерді
аттестаттау ережесіне
7-қосымша
Үлгі
Біліктілік санатын беру туралы
КУӘЛІК
Осы куәлік аттестаттау комиссиясының "___" шешіміне сәйкес
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
__________________________________________________________________
(білім беру ұйымының толық атауы)
200 ж "__"___________________N____бұйрығымен
__________________________________________________________________
лауазымның атауы мен санаты жазбаша
__________________________________________________________________
оған біліктілік санаты берілді
Аттестаттау комиссиясының төрағасы _______________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы_________________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (қолы)
Мөрдің орны
Тіркеу нөмірі ________200__ ж "__"_______________
(Берілген күні)
Педагог қызметкерлерді
аттестаттау ережесіне
8-қосымша
Үлгі
Белгіленген біліктілік санатының талаптарына
сәйкестігі туралы
КУӘЛІК
Осы куәлік аттестаттау комиссиясының "___" шешіміне сәйкес
_________________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
__________________________________________________________________
(білім беру ұйымының толық атауы)
200 ж "__"___________________N____бұйрығымен
__________________________________________________________________
(лауазымның атауы мен санаты жазбаша)
__________________________________________________________________
белгіленген біліктілік санатының талаптарына сәйкестігі туралы берілді
Аттестаттау комиссиясының төрағасы _______________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (қолы)
Аттестаттау комиссиясының хатшысы_________________________________
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты) (қолы)
Мөрдің орны
Тіркеу нөмірі ________200__ ж "__"_______________
(Берілген күні)
Педагог қызметкерлерді
аттестаттау ережесіне
9-қосымша
Үлгі
Қызметкерлерге біліктілік санаты берілгені
туралы/белгіленген біліктілік санатының талаптарына
сәйкестігі туралы куәліктерді тіркеу журналы ____________________________________________________ (білім беру ұйымының атауы)
N
р/с
тегі,
аты,
әкесінің
аты
Лауазымы
мен
берілген
білікті-
лік сана-
тының
атауы
Аттес-
таттау
комис-
сиясы
шеші-
мінің
күні
Білікті-
лік сана-
ты беріл-
гені ту-
ралы бұй-
рықтың
нөмірі
мен күні
Куәліктің
берілген
күні
Куәлік
алушының
қолы

42. Работнику, не подтвердившему в ходе аттестации имеющуюся у него квалификационную категорию, после истечения срока ее действия решением соответствующей аттестационной комиссии квалификационная категория понижается на один уровень категории.
43. В случае несогласия с решением аттестационной комиссии аттестуемый имеет право обжаловать его в судебном порядке.
4. Заключительные процедуры аттестации
44. Руководитель органа управления образованием или организации образования на основании решения аттестационной комиссии в месячный срок издает приказ о присвоении педагогическим работникам соответствующих квалификационных категорий.
45. По окончании аттестации выдаются удостоверения о присвоении квалификационной категории ( приложение 7 к настоящим Правилам)/о соответствии требованиям установленного уровня квалификации ( приложение 8 к настоящим Правилам). Удостоверения действуют в течение пяти лет на всей территории Республики Казахстан.
Удостоверение подписывается руководителем органа управления образованием на первую и высшую квалификационные категории, руководителем организации образования на вторую квалификационную категорию, заверяется печатью.
Выдача удостоверения регистрируется в журнале ( приложение 9 к настоящим Правилам).
Приложение 1
к Правилам аттестации
педагогических работников
Форма
_________________________________________________________
(наименование аттестационной комиссии)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество педагогического работника)
_______________________________________________________________________
(должность, место работы)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу аттестовать меня в 200__ году на квалификационную категорию
по ___________________________ должности (должностям) _________________
_________________________________________________________________
Правилами аттестации педагогических работников ознакомлен(а)
_______________________________________________________________________
(наличие квалификационной категории, срок ее действия)
Основанием для аттестации на указанную в заявлении
квалификационную категорию считаю следующие результаты работы:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Сообщаю о себе следующие сведения:
Образование _____________________________________________________
(какую организацию образования закончил, год окончания, по какой
специальности, какую квалификацию получил)
_________________________________________________________________
Стаж работы по специальности ________________________
Стаж работы в данной должности ______________________
Стаж работы в данной организации образования
______________________
Награды, звания, ученая степень, ученое звание
______________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
"_______" _________________ 200__ года    _______________________
(Подпись)
Приложение 2
к Правилам аттестации
педагогических работников
Форма
Председателю аттестационной комиссии ____________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(наименование соответствующего департамента образования)
от ______________________________________________________________
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество педагогического работника с указанием
специальности)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу Вас допустить меня к квалификационному тестированию по
специальности ___________________________________________________
Стаж работы по специальности ____________________________________
Общий стаж работы _______________________________________________
Квалификационная категория ______________________________________
___________________ (подпись)
____________________
(дата заполнения)
Приложение 3
к Правилам аттестации
педагогических работников
Форма
Протокол результатов квалификационного тестирования N ____
педагогических работников
района (города)___________________________________________
школы N ________________
от "___"_________ 200__ года
N
Фамилия,
имя,
отчество
спе-
циаль-
ность
Результаты тестирования
рекомен-
довано
знание
законода-
тельства
РК
знание
педаго-
гики
психо-
логии
содержания
образова-
тельных
программ и
предметных
областей
Знание
методики
препо-
давания и
технологий
обучения
Подписи
Председатель аттестационной комиссии _______________________
Секретарь __________________________________________________
Члены комиссии _____________________________________________
Директор пункта проведения единого
национального тестирования _________________________________
Место печати
Населенный пункт _____________________________
Дата выдачи "___" ________ 200__ года
Приложение 4
к Правилам аттестации
педагогических работников
Форма
СЕРТИФИКАТ
о прохождении квалификационного тестирования
Настоящий сертификат выдан
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
по специальности ____________________________________________
с подтверждением следующих результатов тестирования:
знание законодательства Республики Казахстан _______________%.
знание педагогики и психологии _____________________________%
содержания образовательных программ и предметных областей
____________%
- знание методики преподавания и технологий обучения ________%
Сертификат действителен до "___" ____________ 200__ года
Подписи
Председатель аттестационной комиссии ________________________
Секретарь ___________________________________________________
Члены комиссии ______________________________________________
Директор пункта проведения единого
национального тестирования __________________________________
Место печати
Населенный пункт _____________________________
Дата выдачи "___"________ 200__ года
Приложение 5
к Правилам аттестации
педагогических работников
Форма
Книга о выдаче сертификатов о прохождении
квалификационного тестирования
N
сер-
ти-
фи-
ката
Фамилия,
имя,
отчество
Район
(город)
школа
спе-
циаль-
ность
Результаты тестирования
Дата
прове-
дения
тести-
рования
Дата
выдачи
серти-
фиката
Рос-
пись в
под-
тверж-
дении
полу-
чения
серти-
фиката
знание
зако-
нода-
тель-
ства
РК
знание
педаго-
гики
психо-
логии
содер-
жания
обра-
зова-
тельных
программ
и пред-
метных
областей
Знание
мето-
дики
препо-
давания
и техно-
логий
обучения
Председатель аттестационной комиссии ________________________
Секретарь ___________________________________________________
Члены комиссии ______________________________________________
Место печати
Приложение 6
к Правилам аттестации
педагогических работников
Форма
_______________________________________________________________
(наименование министерства или ведомства)
_____________________________________________________________________
(наименование организации образования)
АТТЕСТАЦИОННЫЙ ЛИСТ
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество - должность с указанием категории)
_____________________________________________________________________
Год и дата рождения
______________ национальность __________________
Педагогический стаж ___________________________________________
Стаж работы по занимаемой должности _________________________________
Стаж работы в данной организации образования ________________________
Образование _________________________________________________________
(какое учебное заведение окончил(а) и когда, полученная специальность
и квалификация)
_____________________________________________________________________
Сведения о повышении квалификации ____________________________
Сроки, наименование, место прохождения,
N удостоверения _____________________________________________________
Сведения о прохождении квалификационного тестирования
Сроки тестирования ____________________________________________
Место прохождения тестирования ________________________________
_______________________________________________________________
__________________________ N сертификата
Результаты тестирования:
знание законодательства Республики Казахстан     ____________%.
знание педагогики и психологии                   ____________%
содержания образовательных программ
и предметных областей                            ____________%
знание методики преподавания
и технологий обучения                            ____________%
Награды, звания, ученые звания и степени_______________________
_____________________________________________________________________
Отзыв о работе ________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Выводы аттестационной комиссии организации образования ________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Руководитель организации образования __________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
Члены комиссии ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (подпись)
С отзывом о работе и выводами ознакомлен(а) ___________________
(подпись аттестуемого)
"__"__________ 200__ года
Решение аттестационной комиссии
от "__"____________200__ года
_____________________________________________________________________
Председатель аттестационной комиссии
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Заместитель председателя аттестационной комиссии
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Секретарь _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Члены комиссии ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Приложение 7
к Правилам аттестации
педагогических работников
Форма
УДОСТОВЕРЕНИЕ
о присвоении квалификационной категории
Настоящее удостоверение выдано ________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
в том, что в соответствии с решением аттестационной комиссии
от "__"_________ 200__ года и приказом_______________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование организации образования)
от "__"________ 200__ года _______________ ему (ей)____________
присвоена квалификационная категория ________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование должности и прописью категория)
Председатель аттестационной комиссии __________________________
_____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
Секретарь аттестационной комиссии _____________________________
_____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
Место печати
Регистрационный номер ________ "__"________________ 200__ года
(дата выдачи)
Приложение 8
к Правилам аттестации
педагогических работников
Форма
УДОСТОВЕРЕНИЕ
о соответствии требованиям установленного уровня квалификации
Настоящее удостоверение выдано ______________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
в том, что в соответствии с решением аттестационной комиссии
от "__"_________ 200__ года и приказом ______________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование организации образования)
от "__"________ 200__ года ________________ ему (ей)_________________
соответствует требованиям установленного уровня квалификации
_______________________________
Председатель аттестационной комиссии ________________________________
_____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
Секретарь аттестационной комиссии ___________________________________
_____________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)
Место печати
Регистрационный номер ________"__"________________ 200__ года
(дата выдачи)
Приложение 9
к Правилам аттестации
педагогических работников
Форма
Журнал о выдачи удостоверений
о присвоении квалификационной категории/о соответствии
требованиям установленного уровня квалификации
____________________________________________________
(наименование организации образования)
N
п/п
Фамилия,
Имя,
Отчество
Наименование
должности и
присвоенной
квалифика-
ционной
категории
Дата
решения
аттеста-
ционной
комиссии
Дата и
номер
приказа о
присвоении
квалифика-
ционной
категории
Дата
выдачи
удосто-
верения
Роспись в
получении
удосто-
верения