"Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін әділет органдарының қолдануы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2005 жылғы 4 наурыздағы N 74 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2008 жылғы 27 ақпандағы N 51 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 4 тамызда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5280 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 352 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2010.12.31 № 352 (ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Әділет органдарының Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу мәселелері жөніндегі қызметін одан әрі жетілдіру мақсатында, БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін әділет органдарының қолдануы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2005 жылғы 4 наурыздағы N 74 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3513 болып тіркелген, 2005 жылғы 22 шілдедегі "Заң газетінің" N 68 (693) санында жарияланған, "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін әділет органдарының қолдануы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2005 жылғы 4 наурыздағы N 74 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрі міндетін атқарушының 2005 жылғы 18 маусымдағы N 160 бұйрығымен енгізілген өзгерістер және толықтырулармен бірге, Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3683 болып тіркелген, 2005 жылғы 27 шілдедегі "Заң газетінің" N 71 (695) санында жарияланған, "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін әділет органдарының қолдануы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2005 жылғы 4 наурыздағы N 74 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрі міндетін атқарушының 2006 жылғы 24 шілдедегі N 199 бұйрығымен Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4322 болып тіркелген, 2006 жылғы 22 қыркүйектегі "Заң газетінің" N 170 (976) санында жарияланған, "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін әділет органдарының қолдануы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2005 жылғы 4 наурыздағы N 74 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2006 жылғы 29 желтоқсандағы N 338 бұйрығымен Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4528 болып тіркелген, 2007 жылғы 2 ақпандағы "Заң газетінің" N 17 (1046) санында жарияланған және "Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін әділет органдарының қолдануы жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2005 жылғы 4 наурыздағы N 74 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2007 жылғы 9 ақпандағы N 45 бұйрығымен Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4557 болып тіркелген, 2007 жылғы 13 наурыздағы "Заң газетінің" N 38 (1067) санында жарияланған)), мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының халқын құжаттандыру және тіркеу ережесін әділет органдарының қолдануы жөніндегі нұсқаулықта:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 4 марта 2005 года № 74 "Об утверждении Инструкции по применению органами юстиции Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 февраля 2008 года № 51. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 августа 2008 года № 5280. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 352
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 31.12.2010 № 352 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
В целях дальнейшего совершенствования деятельности органов юстиции по вопросам документирования и регистрации граждан Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 4 марта 2005 года N 74 "Об утверждении Инструкции по применению органами юстиции Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3513, опубликованный в "Юридической газете" 29 июля 2005 года N 137-138, с внесенными изменениями и дополнениями приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 18 июня 2005 года N 160 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 4 марта 2005 года N 74 "Об утверждении Инструкции по применению органами юстиции Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3683, опубликованным в "Юридической газете" 28 июля 2005 года N 136, приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 24 июля 2006 года N 199 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 4 марта 2005 года N 74 "Об утверждении Инструкции по применению органами юстиции Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4322, опубликованным в "Юридической газете" 8 августа 2006 года N 144 (1124), приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 29 декабря 2006 года N 338 "О внесении изменения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 4 марта 2005 года N 74 "Об утверждении Инструкции по применению органами юстиции Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4528, опубликованным в "Юридической газете" 2 февраля 2007 года N 17 (1220), и приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 9 февраля 2007 года N 45 "О внесении изменения в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 4 марта 2005 года N 74 "Об утверждении Инструкции по применению органами юстиции Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4557, опубликованным в "Юридической газете" 13 марта 2007 года N 38 (1241)), следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по применению органами юстиции Правил документирования и регистрации населения Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:

осы бұйрықтың 1-4 қосымшаларына сәйкес 40-43 қосымшалармен толықтырылсын;
1-тараудың бірінші бөлімі "Халықтың көші-қоны туралы" деген сөздерден кейін "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы азаматының паспорты олардың қалауы бойынша жасына қарамастан жарамдылығы он жыл мерзімге беріледі. Қазақстан Республикасы азаматының паспорты Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шыққан кезде жеке басын куәландыратын құжат болып табылады. Азаматтың өтініші бойынша паспорттың жарамдылық мерзімін оны тіркеген жері бойынша облыстық, Астана және Алматы қалаларының Әділет департаменттері паспорттың 30-бетіне тиісті жазбасы бар мөртаңба (1-қосымша) қою арқылы тұрғылықты жері бойынша тағы бір жыл мерзімге ұзартуы мүмкін, ол елтаңбалы мөрмен бекітіледі және халықты құжаттандыру және тіркеу қызметіне жетекшілік ететін Әділет департаменті бастығы орынбасарының немесе халықты құжаттандыру және тіркеу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру бөлімі бастығының қолымен куәландырылады. Қазақстан Республикасының елден шалғай жерлерде тұрып жатқан азаматтарына ҚР азаматы паспортының жарамдылық мерзімін Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері ұзартады. Егер паспорттың 30 беті пайдаланылған жағдайда, мөртаңба паспорттың келесі бос бетіне қойылады.";
3-тармақта:
"тұрғылықты жері" деген сөздер "заңды мекен-жайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
"жеке сәйкестендіру нөмірі (бір рет беріледі және өзгерусіз қалады)";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасы азаматының паспортын және жеке куәлігін дайындау үшін 1-н арызы ресімделеді (4-қосымша).
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын азаматтарға 1-н арыз олардың тұрақты тіркелген жері бойынша Халыққа қызмет көрсету орталықтарында (бұдан әрі - ХҚО), ал ХҚО жоқ жерлерде, Қазақстан Республикасының әділет органдарының құжаттандыру және халықты тіркеу бөлімшелерінде ресімделеді. Қосымша тексеруді қажет ететін (жеке басын тексеру және азаматтығын анықтау) және мынадай себептермен келген: 1974 жылғы үлгідегі (КСРО) паспортты ауыстыру немесе оны жоғалтқаны бойынша қалпына келтіру; алғаш рет Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжатын алу үшін дер кезінде өтініш бермегенде 1-н арыздары әділет органдарының құжаттандыру және халықты тіркеу бөлімшелерінде ресімделеді. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері арқылы 1-н арыздар Қазақстан Республикасының мына азаматтарына ресімделеді: ҚР тыс жерлерде тұрақты тұрып жатқандарға; шет мемлекеттердің аумағында орналасқан оқу орындарында күндізгі оқу нысанында білім алушыларға; шет мемлекеттерде кемінде бір жыл мерзімге жасалған еңбек шарты бойынша жұмыс істеп жатқандарға; көрсетілген адамдардың олармен бірге тұратын отбасы мүшелеріне; шетелде дипломатиялық қызметтің персоналымен бірге тұратын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дипломатиялық немесе қызметтік паспортты алуға құқығы жоқ дипломатиялық қызмет персоналының туысқандарына.
Қазақстан Республикасының азаматтары паспорттар мен жеке куәліктерді алу мәселесі бойынша тікелей өтініш жасаған кезде, 1-н арызды ресімдеуді және дайын құжаттарды беруді, сондай-ақ паспорттың жарамдылық мерзімін ұзартуды Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі комитеті (бұдан әрі - ҚР Әділетмині ТҚК) жүргізе алады.
Тұрақты тұратын жері болмаған жағдайда Қазақстан Республикасы азаматына жеке басын куәландыратын құжаттарды әділет органдары растаған уақытша тұратын жері бойынша, ал заңнамада көзделген тәртіппен ішкі істер органдары растайтын нақты тұратын жері бойынша беріледі.";
11-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:

дополнить приложениями 40-43 согласно приложениям 1-4 к настоящему приказу;
в части первой 1 главы после слов "О миграции населения" дополнить словами "О национальных реестрах идентификационных номеров";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Паспорт гражданина Республики Казахстан выдается гражданам, по их желанию, независимо от возраста, сроком действия на десять лет. Паспорт гражданина Республики Казахстан является документом, удостоверяющим личность владельца при выезде и за пределами Республики Казахстан. По заявлению гражданина срок действия паспорта может быть продлен Департаментами юстиции областей, городов Астаны, Алматы по месту его регистрации еще на один год, путем проставления на 30 странице паспорта штампа (приложение 1) с соответствующей записью, которая скрепляется гербовой печатью и заверяется подписью заместителя начальника Департамента юстиции, курирующего функции документирования и регистрации граждан, или начальника отдела организации работы по документированию и регистрации населения Департамента юстиции. Гражданам, проживающим за пределами страны, срок действия паспорта гражданина Республики Казахстан продлевается загранучреждениями Республики Казахстан. В том случае, если 30 страница паспорта использована, штамп проставляется на следующей свободной странице паспорта.";
в пункте 3:
слова "место жительства" заменить словами "юридический адрес";
дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"индивидуальный идентификационный номер (присваивается один раз и остается неизменным)";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Для изготовления паспорта и удостоверения личности гражданина Республики Казахстан оформляется заявление формы-1 (приложение 4).
Гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан, заявление ф-1 оформляется по месту регистрации в Центрах обслуживания населения (далее - ЦОН) и подразделениях документирования и регистрации населения органов юстиции Республики Казахстан, где отсутствуют ЦОНы. По заявлениям граждан, требующим дополнительной проверки (по проверке личности и подтверждению гражданства), и обратившимся по причинам: обмена паспортов образца 1974 года (СССР) и их восстановления по утрате, несвоевременного обращения впервые за получением документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, заявления ф-1 оформляются подразделениями документирования и регистрации органов юстиции. Загранучреждениями Республики Казахстан заявления ф-1 оформляются гражданам Республики Казахстан: постоянно проживающим за пределами РК; получающим образование по очной форме обучения в учебных заведениях, расположенных на территории иностранных государств; работающим в иностранных государствах по трудовому договору, заключенному на срок не менее одного года; членам семьи указанных лиц, проживающим вместе с ними; родственникам персонала дипломатической службы, проживающим вместе с персоналом дипломатической службы за рубежом, и не имеющим права на получение дипломатического или служебного паспорта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При непосредственном обращении граждан Республики Казахстан по вопросу получения паспортов и удостоверений личности, оформление заявления ф-1 и выдача готовых документов, а также продление срока действия паспорта может производиться Комитетом регистрационной службы Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - КРС МЮ РК).
При отсутствии постоянного места жительства документы, удостоверяющие личность, выдаются гражданам Республики Казахстан по месту временного проживания, подтверждаемому органами юстиции, по месту фактического нахождения, подтверждаемому в установленном законодательством порядке органами внутренних дел.";
пункт 11 дополнить частью второй следующего содержания:

"Азаматтың өтініші бойынша шет мемлекеттің қолданыстағы визасы бар ауыстырылуға тиіс паспорт алынбайды. Бұл ретте жарамсыз паспорт (паспорттың бір жақ шетін тескішпен тесу арқылы) өтелуге тиіс, паспорт иесіне паспортты кейіннен тіркелген жері бойынша әділет органына тапсыру қажеттігі туралы хабарланады. 1-н арыздың артқы бетіне тиісті белгі қойылады. Құжаттың жарамсыздығы туралы мәлімет Нұсқаулықтың 17-тармағында айқындалған тәртіппен жіберіледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. 1-н арызды толтырудың негізділігі мен дұрыстығы 1-н арызын толтырған қызметкердің (ХҚО операторы) қолымен оған берілген дербес коды көрсетіліп куәландырылады. Құжаттандыру және халықты тіркеу бөлімшелері мен ХҚО операторларының дербес кодтары төрт таңбалы әріп-санды индекстерден тұрады, ондағы 1-ші белгі (латын әрпі) - облыс коды, 2-ші белгі (латын әрпі) - ауданның коды, 3 және 4-ші белгі - өңір ішінде 1-нысан арыздарын ресімдеуге жіберілген қызметкердің тіркеу нөміріне сәйкес келетін 00 ден - 99 дейінгі араб сандары. 1-н арыздарды ресімдейтін қызметкерлер (ХҚО операторы) ауысқан кезде, олардың дербес кодтары жарамсыз деп есептеледі. Бұл ретте жаңадан тағайындалған маманға кодтың алғашқы екі белгісін өзгеріссіз қалдырып, осы бөлімшедегі пайдаланылмаған бос реттік нөмірлердің ішінен келесі код белгісі беріледі. Қызметкерлерге (ХҚО операторларына) берілген кодтар туралы мәлімет ҚР Әділетмині ТҚК-ге жолданады.
Дербес кодтардың әріптік индекстерін ҚР Әділетмині ТҚК береді, ал сандық индекстерді Әділет департаменттерінің халықты құжаттандыру және тіркеу жұмысын ұйымдастыру бөлімдері жаңартады және Департаменттердің бастықтары бекітеді.
1-н арызды өздерінің дербес кодтарымен толтырған және куәландырған әділет органдарының мамандары, ХҚО операторлары, сондай-ақ 1-н арызды ресімдеген ҚР шет елдердегі мекемелерінің қызметкерлері 1-н арызға енгізілген мәліметтердің дұрыстығы мен оны ресімдеудің негізділігіне дербес жауап береді.";
14-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) 1-н арызда арызданушының қолы өз қолымен қара, көк немесе күлгін түсті сиялы шарикті қаламмен қойылады. Сия және капилляр (гельді) қаламдарды пайдалануға жол берілмейді. 1-н арызды ресімдеу кезінде:
16 жасқа дейінгі балаларға;
мүгедектігі бойынша, сауатсыздығына байланысты әрекетке қабілетсіздерге;
ерекше жағдайларда, қол қоюдан бас тартқандарға (тергеу-қамауға алынғандар, тергеудегі адамдар) 1-н арызға қол қоймауларына болады. Көрсетілген жағдайларда қол қоюға арналған баған бос қалдырылады, дәлелдейтін құжаттың көшірмесі (зейнеткердің мүгедектігі жөніндегі куәлігі, денсаулығы туралы анықтама, құқық қорғау органының актісі) алынады, арыздың келесі бетіндегі бос орынға қол қойылмау себебін көрсету қажет.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"По заявлению гражданина подлежащий обмену паспорт, в котором имеется действующая виза иностранного государства, может не изыматься. При этом недействительный паспорт подлежит погашению (путем осуществления просечки одной из сторон паспорта дыроколом), владелец паспорта уведомляется о необходимости последующей сдачи паспорта в орган юстиции по месту регистрации. На оборотной стороне заявления ф-1 производится соответствующая отметка. Сведения о недействительности документа направляются в порядке, определенном пунктом 17 Инструкции.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Обоснованность и правильность заполнения заявления ф-1 заверяются подписью сотрудника (оператора ЦОН), заполнившего заявление ф-1 с указанием присвоенного ему персонального кода. Персональные коды специалистов документирования и регистрации населения и операторов ЦОН представляют из себя четырехзначные буквенно-цифровые индексы, в которых 1-й знак (латинская буква) - это код области, 2-й знак (латинская буква) - код района, 3-й и 4-й знаки - арабские цифры, соответствующие порядковому номеру регистрации специалиста внутри региона от 00 до 99, имеющего допуск к оформлению заявлений ф-1. При смене специалистов (операторов ЦОН), оформляющих заявления ф-1, их персональные коды считаются недействительными, а вновь назначенным специалистам присваиваются новые персональные коды. При этом вновь назначенному специалисту присваивается следующий знак кода из числа неиспользованных, свободных порядковых номеров в данном подразделении, оставляя в коде неизменными первые два знака. Сведения о присвоенных сотрудникам (операторам ЦОН) кодах направляются в КРС МЮ РК.
Буквенные индексы персональных кодов присваиваются КРС МЮ РК, цифровые индексы обновляются отделами организации работы по документированию и регистрации населения Департаментов юстиции и утверждаются начальниками Департаментов.
Специалисты органов юстиции, операторы ЦОН, заполнившие и заверившие заявление ф-1 своим персональным кодом, а также сотрудники загранучреждений РК, оформившие заявление ф-1, за правильность внесенных в заявление ф-1 сведений и обоснованность его оформления несут персональную ответственность.";
подпункт 2) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"2) подпись заявителя в заявлении ф-1 выполняется им собственноручно шариковой ручкой пастой черного, синего или фиолетового цвета. Не допускается использование чернил и капиллярных (гелевых) ручек. При оформлении заявлений ф-1 подпись заявителя может не учиняться:
детям до 16 лет;
недееспособным, по инвалидности, безграмотности;
в исключительных случаях, когда гражданин отказывается от учинения подписи (следственно-арестованные, подследственные лица).
В указанных случаях графа для подписи остается свободной, принимается копия подтверждающего документа (пенсионного удостоверения по инвалидности, справки о состоянии здоровья, акта правоохранительного органа), на свободном месте оборотной стороны заявления следует указать причину отсутствия подписи.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"16. Жеке басты куәландыратын құжаттар алу үшін қолдаухатпен алғаш рет өтініш білдірген және туу туралы куәлігін ұсынған 18 жастан асқан адамдарға 1-н арызды ресімдеу туралы шешім олардың жеке басын тексеріп, Қазақстан Республикасы азаматтығына қатыстылығын анықтағаннан кейін қабылданады. Уәкілетті қызметкер арызданушыдан дер кезінде жеке басты куәландыратын құжатын алмау себебі туралы түсініктемесін, толық өмірбаянын, туу туралы куәлігінің көшірмесін қабылдайды, ұсынылған туу туралы куәлігін растау үшін АХАЖ органынан акт жазбасының көшірмесін, әскери есеп туралы мәліметті (әскери билеті немесе әскерге шақырту куәлігінің көшірмесі) сұратады, азаматтың жақын туыстарын (бір немесе одан да көп), немесе оны ұзақ уақыт білетін (екі адамнан кем емес) адамдарды тарту арқылы оның жеке басын растау анықтамасы (41-қосымша) толтырылады.
Қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының азаматтығына қатыстылығын растау талап етілгенде қосымша құжаттар жиналады.
Жеке басын тексеру туралы қорытынды (42-қосымша) шығарылғаннан кейін материалдар жеке номенклатуралық іске тігіледі.
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттары және Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты тіркеуде жоқ 18 жастан асқан адамдар, Қазақстан Республикасы азаматтығына қатыстылығын анықтау үшін аумақтық ішкі істер органдарының көш-қон полициясы бөлімшелеріне өтініш білдіреді.";
17-тармақта:
оныншы абзац мына сөйлеммен толықтырылсын:
"Әділет органының құжаттандыру мәселелері жөніндегі маманы туған жылын өзгертудің дұрыстығын нақтылау үшін акт жазбасының көшірмесін сұратады.";
мынадай мазмұндағы он бірінші абзацпен толықтырылсын:
"Анықтамалық деректерін өзгерту негізінде ("04", "05" коды) жеке куәлік, паспорт алуға 1-н арызын ресімдеу осы мәселе бойынша қорытынды (43-қосымша) шығарылғаннан кейін жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Өтініш берушінің "АӨО" РМК-ның деректер қорындағы фотосуреті оның жеке басын куәландыратын құжатындағы фотосуретімен сәйкес келмейтіндігі анықталған кезде, маман жеке басты растау анықтамасын жасай отырып, құжатталушының жеке басы мен құжаттағы фотосуретінің сәйкессіздік себептеріне міндетті тексеру жүргізеді, содан кейін қорытынды шығарады және 1-н арызбен, жарамсыз құжатты жою туралы актімен бірге ҚР Әділетмині ТҚК-ге жіберіледі.";
он екінші және он үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Тегін, атын, әкесінің атын, жерін, туған күнін ауыстыруға байланысты 1-н арызын ресімдеген кезде Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2004 жылғы 29 сәуірдегі N 23 бұйрығымен бекітілген Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2843 болып тіркелген Арнайы есептердің жекелеген түрлерін жүргізу және пайдалану ережесінің (бұдан әрі - Арнайы есептерді жүргізу ережесі) 27-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (бұдан әрі - ҚСжАЕК) аумақтық басқармасына анықтау деректерін (тегін, атын, әкесінің атын, ұлтын, туған күні және жерін) өзгертуге байланысты аудандық және қалалық әділет органдарына жеке басты куәландыратын құжаттарды ауыстыру мәселесі бойынша өтініш білдірген азаматтар туралы мәліметтер әр айдың 15 және 30 күні бұйрықпен белгіленген нысанда жолданады.
Құжаттандыру мәселесі бойынша азаматтар жүгінген барлық жағдайларда, нақты мән-жайларға байланысты ұсынған құжаттың түпнұсқа екендігі күмән тудырса, сондай-ақ 1-н арызды негізсіз ресімдеу анықталған кезде, құжатталатын адамның жеке басын тексеру:";
он сегізінші абзацында "әскери комиссариаттардың" деген сөздер "жергілікті әскери басқарма органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырма бесінші абзацында "тұрғылықты" деген сөздер "тіркелген" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырма алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"16. Лицам старше 18 лет, ходатайствующим впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность, и предъявившим свидетельство о рождении, решение об оформлении заявления ф-1 принимается после проверки их личности и подтверждения принадлежности к гражданству Республики Казахстан. Уполномоченным сотрудником принимается от заявителя объяснение о причине несвоевременного получения документа, удостоверяющего личность, подробная автобиография, копия свидетельства о рождении, в подтверждение предъявленному свидетельству о рождении запрашивается копия актовой записи о рождении из органов ЗАГС, сведения о воинском учете (копию приписного свидетельства или военного билета), составляется справка подтверждения личности (приложение 41) с привлечением близких родственников (одного и более), в случае их отсутствия - лицами, знающего заявителя длительное время (не менее двух человек).
При необходимости собираются дополнительные документы, когда требуется подтвердить принадлежность к гражданству Республики Казахстан.
После вынесения заключения о проверке личности (приложение 42) материалы формируются в отдельное номенклатурное дело.
Лица, старше 18 лет, не имеющие документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, и постоянной регистрации в Республике Казахстан, обращаются в подразделения миграционной полиции территориальных органов внутренних дел для определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан.";
в пункте 17:
абзац десятый дополнить следующим предложением:
"Специалистом по вопросам документирования органа юстиции запрашивается копия актовой записи для установления достоверности изменения года рождения.";
дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
"Оформление заявления ф-1 на выдачу паспорта, удостоверения личности по перемене установочных данных (коды "04", "05") производится после вынесения заключения (приложение 43) по данному вопросу.";
дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"При выявлении несоответствия фотографии заявителя в базе данных РГП "ИПЦ" с фотоизображением в документе, удостоверяющем личность, специалистом производится обязательная проверка личности документируемого и причин несоответствия в документах, с составлением справки подтверждения личности, после которой выносится заключение и направляется в КРС МЮ РК вместе с заявлением ф-1, актом об уничтожении недействительного документа.";
абзацы двенадцатый и тринадцатый изложить в следующей редакции:
"При оформлении заявления ф-1 в связи с переменой фамилии, имени, отчества, национальности, места, даты рождения, в соответствии с пунктом 27 Правил ведения и использования отдельных видов специальных учетов, утвержденных приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года N 23, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2843 (далее - Правила ведения специальных учетов), в территориальное управление Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан (далее - КПС и СУ) к 15 и 30 числу каждого месяца направляются сведения о гражданах, обратившихся в районные и городские органы юстиции, по вопросу обмена документов, удостоверяющих личность, по причине перемены установочных данных (фамилии, имени, отчества, национальности, даты и места рождения) по установленной приказом форме.
При обращении граждан по вопросам документирования во всех случаях, в зависимости от конкретных обстоятельств, когда представленный гражданином документ вызывает сомнения в его подлинности, а также при выявлении необоснованного оформления заявления ф-1, проверка личности документируемого производится:";
в абзаце восемнадцатом слова "военных комиссариатов" заменить словами "местных органов военного управления";
в абзаце двадцать пятом слово "жительства" заменить словом "регистрации";
абзац двадцать шестой изложить в следующей редакции:

" "11" коды 1974 жылғы үлгідегі КСРО паспортын немесе оны жоғалтуына байланысты қалпына келтіруде, бұрынғы КСРО-ның жалпыазаматтық шетелдік паспортын, офицердің жеке куәлігін, азаматтығы жоқ адамның куәлігін ұсынған кезде жеке куәлік пен паспортты ресімдеген жағдайларда көрсетіледі.";
мынадай мазмұндағы жиырма жетінші - отыз бірінші абзацтармен толықтырылсын:
"Құжаттандырылу үшін азаматтар 1974 жылғы үлгідегі КСРО паспорты мен жоғарыда аталған құжаттарды ұсынған кезде (азаматтығы жоқ адамның куәлігін қоспағанда), олардан жеке басты куәландыратын құжаттарды дер кезінде алмау себептері жөнінде, осы құжаты бойынша тұрған жерін көрсетіле отырып, жазбаша толық түсініктеме (еркін нысанда) алынады, тұрғылықты жерінде тіркелгендігін анықтайтын құжат (тексеру материалына тігу үшін оның көшірмесі), әскери есеп туралы мәліметтер (әскери билетінің көшірмесі).
1-н арызды көрсетілген құжаттардың негізінде ресімдеу өтініш берушінің ҚР азаматтығына қатыстылығын анықтау үшін тіркеу заңдылығын анықтағаннан кейін жүргізіледі, яғни облыс орталықтарының мекен-жай-анықтама бюроларынан немесе аумақтық әділет органдарының картотекаларынан, сондай-ақ ПИК (пәтер карточкалары бойынша), селолық, ауылдық округтердегі шаруашылық кітаптарынан тіркелгендігі туралы мәліметтер сұратылады. Тіркелу фактісін анықтау үшін бұрынғы тұрған жерлері бойынша сауалдар жіберіледі. Осындай тексеру паспортта қойылған тіркеу мөрінің түпнұсқалығына күмән туындаған кезде жүргізіледі.
Қызметкер аталған тұлғаға паспорттың берілгендігін және фотосуреттердің ұқсастығын растау, сондай-ақ ерекше белгілерінің болу мәніне тексеру жүргізу үшін (мысалы, азаматтығы, ауыстыруы, паспортты жоғалтуы, құзыретті органдардың сауалдары туралы) осы паспортты берген органнан азаматтың фотосуреті бар 1-н арызының көшірмесін міндетті түрде сұратады. Егер 1-н арызының көшірмесінің қызметтік белгілер деген бағанында құзыретті органдардан бұрын келіп түскен хабарламалар туралы жазба болса, онда осы мекен-жайлар бойынша адам туралы қосымша ақпарат алуға сауал жіберіледі. 1-н көшірмесі тексерілген материалдарға тігілді. 1974 жылғы үлгідегі паспорт белгіленген тәртіппен жойылуы тиіс, ал оның деректері ресімделетін 1-н арыздың 9, 10, 11-жолдарына жазылады.
Өтініш білдірушінің Қазақстан Республикасының азаматтығын растайтын құжаттары болмаған кезде, өтініш білдірушілер ҚР азаматтығын растайтын құжаттар алу үшін ішкі істер органдарына жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы қырық екінші абзацпен толықтырылсын:
" "15" азаматтығы жоқ адамның куәлігі (адамды Қазақстан Республикасының азаматы деп таныған жағдайларда).";
29-тармақ мынадай мазмұндағы сегізінші абзацпен толықтырылсын:

"Код "11" указывается в случаях, если удостоверение личности и паспорт оформляются: при предъявлении паспорта СССР образца 1974 года или его восстановления по утрате, общегражданского заграничного паспорта бывшего СССР, удостоверения личности офицера, удостоверения лица без гражданства";
дополнить абзацами двадцать седьмым - тридцатым следующего содержания:
"При предъявлении гражданами для документирования паспортов СССР образца 1974 года и вышеназванных документов (за исключением удостоверения лица без гражданства) от них принимаются: письменное подробное объяснение (в произвольной форме) причин несвоевременного получения документов, удостоверяющих личность, с указанием мест жительства за период времени проживания по данному документу, документ, подтверждающий регистрацию по месту постоянного жительства (его копию для приобщения к проверочному материалу), сведения о воинском учете (копию военного билета).
Оформление заявлений ф-1 на основании указанных документов производится после проверки заявителя на законность регистрации на территории Республики Казахстан для подтверждения гражданства РК, то есть запрашиваются сведения о регистрации из адресно-справочных бюро областных центров либо картотек территориальных органов юстиции, а также КСК (по поквартирным карточкам), похозяйственных книг сельских, аульных округов. Для выяснения факта регистрации запросы производятся по прежним местам проживания. Аналогичная проверка проводится при возникновении сомнений в подлинности штампов прописки в паспортах.
В обязательном порядке специалистом запрашивается копия формы-1 с фотографией из органа, выдавшего данный паспорт, для подтверждения выдачи паспорта данному лицу и тождественности фотографий, а также осуществления проверки на предмет наличия особых отметок (например, о гражданстве, обмене, утрате паспорта, запросах компетентных органов). Если в копии формы-1 в графе для служебных отметок имеются записи о поступивших ранее сообщениях из компетентных органов, то по указанным адресам направляются запросы для получения дополнительной информации о лице. Копия формы-1 приобщается к проверочному материалу. Паспорт образца 1974 года подлежит уничтожению в установленном порядке, а его данные записываются в оформляемое заявление ф-1 в полях 9, 10, 11.
При отсутствии у заявителя документов, подтверждающих гражданство Республики Казахстан, заявители направляются в органы внутренних дел для получения документа, подтверждающего гражданство РК.";
дополнить абзацем сорок вторым следующего содержания:
" "15" удостоверение лица без гражданства (в случаях признания лица гражданином Республики Казахстан).";
пункт 29 дополнить абзацем восьмым следующего содержания:

"Картотекада 1974 жылғы үлгідегі паспорттың 1-н арызының түпнұсқасы болмаса, ескі үлгідегі паспорттың берілгендігі қызметкердің қолы және паспорттық елтаңбалы мөрмен куәландырылған 2-н (1974 жылғы үлгідегі паспортты азаматтарға беру есебі) кітабындағы жазбамен расталады. Азамат фотосуретінің ұқсастығы фотосуреті бар қосымша талап етілетін құжаттары (әскери билет, ерекше жағдайларда жүргізушінің куәлігі) бойынша қайтадан тексерілуі мүмкін. Бұл жағдайда қызметкерлер азаматтың жақын туыстарын, не оны кемінде 15 жыл білетін (екі немесе одан да көп адам) адамдарды тарту арқылы азаматтың жеке басын растау анықтамасын жасайды.";
33-тармақтың он үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Арнайы есептерді жүргізу ережесінің 27-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің аумақтық басқармасына азаматтың тегін, атын, әкесінің атын ауыстыруы туралы мәліметтер жолданады.";
36-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Арнайы есептерді жүргізу ережесінің 27-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің аумақтық басқармасына азаматтың ұлтын өзгертуі туралы мәліметтер жолданады.";
45-тармақта "сұраныс жоқ құжаттар бір жыл бойы сақталады, содан кейін оларды иелеріне тапсыру шаралары қабылданады" деген сөздер "сұраныс жоқ құжаттар бір жыл бойы сақталады, әзірленген күннен бастап 1 жыл өткеннен кейін құжаттар "талап етілмеген" себебі бойынша белгіленген тәртіппен жойылады" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
" 8. "Қазақстан Республикасының тіркелген және тіркеуден
шығарылған азаматтарын есепке алу"
49. Азаматтың тіркелген жері оның заңды мекен-жайы болып табылады.
50. Тіркеуге Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын немесе шетелден тұрақты тұруға келген азаматтар жатады.
51. Қазақстан Республикасының азаматтарын тіркеуді және тіркеуден шығаруды жүзеге асыратын уәкілетті орган әділет органдары болып табылады.
52. Тіркеуге (тіркеуден шығаруға) материалдарды қабылдауды және тіркеу (тіркеуден шығару) жөніндегі ресімделген құжаттарды беруді ХҚО мен ХҚО жоқ жерде әділет органдары жүзеге асырады.
53. Азаматтарды тіркеуді және тіркеуден шығаруды ресімдеу мерзімі екі жұмыс күнінен аспауы тиіс.
54. Азаматтарды тіркеу олардың тұрғын үйді белгіленген тәртіппен меншігіне сатып алғанын растайтын не оны пайдалануға алғаны туралы куәландыратын құжаттарының негізінде, соның ішінде жалға алу (жалдау), қосымша жалдау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де негіздер бойынша тұрғын үйге тұруға оларға құқық беруші (бұдан әрі - тұрғын үйге құжаттар) шарттар бойынша, сондай-ақ тұрғын үй иесінің (жалға алушының) жазбаша келісімі бойынша жүзеге асырылады.
Азаматтарды тіркеу тұрғын үйлерде, пәтерлерде, бау-бақша серіктестіктері мен кооперативтерінің саяжай құрылыстарында, жатақханаларда, қонақ үйлерде, демалыс үйлерінде, санаторийлерде, профилакторийлерде, емдеу мекемелерінде, интернат-үйлерінде, пансионаттарда, қарттар үйлерінде, қызметтік ғимараттар мен үй-жайларда жүзеге асырылады.

"При отсутствии в картотеке подлинника формы-1 на паспорт образца 1974 года, выдача паспорта старого образца подтверждается записью из книги ф-2 (учета выдачи гражданам паспортов образца 1974 года), заверенной паспортной гербовой печатью и подписью специалиста. Тождественность фото гражданина может быть перепроверена по дополнительно истребуемым документам, где имеется фотография (военный билет, в исключительном случае водительское удостоверение). В данных случаях специалистами составляется справка подтверждения личности гражданина с привлечением близких родственников либо лиц, знающих заявителя не менее 15 лет (от двух и более человек).";
абзац тринадцатый пункта 33 изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 27 Правил ведения специальных учетов в территориальное управление КПС и СУ Генеральной прокуратуры Республики Казахстан направляются сведения о перемене гражданином фамилии, имени, отчества.";
абзац шестой пункта 36 изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 27 Правил ведения специальных учетов в территориальное управление КПС и СУ Генеральной прокуратуры Республики Казахстан направляются сведения об изменении гражданином национальности.";
в пункте 45 слова "после чего принимаются меры к их вручению владельцам" заменить словами "по истечению 1 года от даты изготовления документы уничтожаются в установленном порядке по причине "невостребованные";
Главу 8 изложить в следующей редакции:
8. "Учет зарегистрированных и снятых с регистрации граждан Республики Казахстан"
"49. Место регистрации гражданина является его юридическим адресом.
50. Регистрации подлежат граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие на ее территории или прибывшие на постоянное жительство из-за границы.
51. Органами, уполномоченными осуществлять регистрацию и снятие с регистрации граждан Республики Казахстан, являются органы юстиции.
52. Прием материалов на регистрацию (снятие с регистрации) и выдача оформленных документов по регистрации (снятие с регистрации) осуществляется в ЦОН и органами юстиции, где отсутствуют ЦОН.
53. Срок оформления регистрации и снятия с регистрации граждан не должен превышать двух рабочих дней.
54. Регистрация граждан осуществляется на основании документов, подтверждающих приобретение ими в установленном порядке жилища в собственность либо свидетельствующих о получении его в пользование, в том числе по договору найма (аренды), поднайма, а также предоставляющих им право на вселение в жилище по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан (далее - документы на жилище), а также по письменному согласию собственника (нанимателя) жилища.
Регистрация граждан осуществляется в жилых домах, квартирах, дачных строениях садоводческих товариществ и кооперативов, общежитиях, гостиницах, домах отдыха, санаториях, профилакториях, лечебных учреждениях, домах-интернатах, пансионатах, домах престарелых, служебных зданиях и помещениях.

55. Азаматтарды тіркеу үшін:
тұрғын үй иесінің келісімімен тіркеу туралы өтініші (33-қосымша);
тұрғын үйге құжаттың түпнұсқасы мен көшірмесі (түпнұсқасымен салыстырып тексерген соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуді жүзеге асыратын маман куәландырады, және іске тігіледі);
азаматтарды тіркеу кітабы (32-қосымша) (ол болмаған кезде азаматтарды тіркеу кітабы тіркеуге өтініш берген кезде бір мезгілде жүргізіледі);
бұрынғы тіркелген жерден кету мекен-жай парағы (34-қосымша) (азамат кету парағын жоғалтқан жағдайда әділет органы жаңа орынға тіркеумен бірге бұрынғы тіркелген жері бойынша әділет органына тиісті ақпарат жібереді. Егер азамат бұрынғы мекен-жайынан тіркеуден шығарылмаған жағдайда оны жаңа орын бойынша тіркеуді ресімдеген әділет органының ақпараты оны бұрынғы мекен-жайынан тіркеуден шығаруға негіз болады);
жеке куәлігінің түпнұсқасы мен көшірмесі (он алты жасқа дейінгі балалар - туу туралы куәлігінің түпнұсқасы мен көшірмесін; Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға шет елден келген азаматтар - Қазақстан Республикасы азаматы төлқұжатының түпнұсқасы және оның беттерінің белгіленген деректерінің және бұрынғы тіркелген жерінен шығару туралы белгісі бар бетінің көшірмелері) ұсынылады. Құжаттың түпнұсқасы тексеріліп болған соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуді жүзеге асыратын маман куәландырады және іске тігеді;
әскери міндеттілер, бұдан басқа, әскери билетінің түпнұсқасы мен көшірмесі (әскери билеттің орнына берілген уақытша куәлігін) немесе әскери есепке қабылдағаны туралы әскери басқарманың жергілікті органының белгісі бар тіркеу куәлігін (әскерге шақырылғандар үшін). Тіркеу куәліктен, әскери билеттен (әскери билеттің орнына берілген уақытша куәліктен) азаматтың анықтайтын деректері мен әскери есепке қабылданған туралы белгіні қамтитын беттерінің көшірмесі алынады. Құжаттың түпнұсқасы тексеріліп болған соң иесіне қайтарылады, көшірмесі - тіркеуді жүзеге асыратын маман куәландырады және іске тігеді.
Бұл ретте, кейіннен оған тіркеу мөртаңбасын қоя отырып (31-қосымша) екі келу парағы (29 қосымша) және келу парағына статистикалық есепке алу талоны (35-қосымша) толтырылады. Бір келу парағы жергілікті әділет органының картотекасына орналастырылады, екіншісі мекен-жай бюросына жіберіледі. Облыстың немесе қаланың ішінде тіркелген жері ауыстырылған кезде үш келу парағы толтырылады. Келу парағының бір данасы "АӨО" РМК-ға, екіншісі - мекен-жай бюросына, үшіншісі - мекен-жай картотекасына енгізу үшін жергілікті әділет органына жіберіледі.

55. Для регистрации граждан представляются:
заявление о регистрации с согласием собственника жилища (приложение 33);
оригинал и копию документа на жилище (оригинал после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется специалистом, осуществляющим регистрацию, и подшивается в дело);
книгу регистрации граждан (приложение 32) (при ее отсутствии, книга регистрации граждан заводится одновременно с подачей заявления на регистрацию);
адресный листок убытия с прежнего места регистрации (приложение 34) (в случае утраты гражданином адресного листка убытия, орган юстиции оформляет регистрацию по новому месту регистрации с одновременным направлением соответствующей информации в орган юстиции по прежнему месту регистрации. Если гражданин не снят с регистрации по прежнему месту жительства, то информация органа юстиции, оформившего ему регистрацию по новому месту регистрации, будет основанием для его снятия с прежнего места регистрации);
оригинал и копию удостоверения личности (дети до шестнадцати лет - оригинал и копию свидетельства о рождении; граждане, прибывшие из-за границы на постоянное жительство в Республику Казахстан - оригинал паспорта гражданина Республики Казахстан и копии его страниц с установочными данными и отметками о снятии с прежнего места регистрации). Оригинал документа после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется специалистом, осуществляющим регистрацию, и подшивается в дело;
военнообязанные, кроме этого, оригинал и копию военного билета (временное удостоверение, выданное взамен военного билета) или приписного свидетельства (для призывников) с отметкой местного органа военного управления о принятии на воинский учет. С приписного свидетельства, военного билета (временного удостоверения, выданного взамен военного билета) снимаются копии страниц, содержащих установочные данные гражданина и отметки о принятии на воинский учет. Оригинал документа после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется специалистом, осуществляющим регистрацию, и подшивается в дело.
При этом заполняются два адресных листка прибытия (приложение 29) с последующим проставлением в них штампа регистрации (приложение 31) и талон статистического учета к листку прибытия (приложение 35). Один листок прибытия помещается в картотеку местного органа юстиции, второй направляется в адресное бюро.
При перемене места регистрации внутри области или городов заполняются три адресных листка прибытия. Один экземпляр листка прибытия направляется в РГП "ИПЦ", второй - в адресное бюро, третий - в местный орган юстиции для внесения в адресную картотеку.

56. Тұратын жерін тіркегені үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (Салық кодексі) белгіленген төлем алынады.
57. Қазақстан Республикасында тұрақты тұру үшін шетелден оралған Қазақстан Республикасының азаматтары бұрынғы тұрған елінің консулдық есебінен шыққандығы туралы белгі қойылған Қазақстан Республикасы паспортының негізінде белгіленген тәртіппен тіркеледі.
Егер Қазақстан Республикасы азаматы бұрынғы тұрған еліндегі Қазақстан Республикасы елшілігінің консулдық есебінен шықпай келген болса, міндетті түрде азаматтыққа қатыстылығы көрсетілген Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесі (немесе ҚР СІМ Консулдық қызмет департаментімен) берген, бұрынғы тұрған мемлекетінің есебінен шығуы туралы анықтамасын немесе бұрынғы тұрғылықты жерінен кету (тіркеуден шығу) туралы мөр қойылған мекен-жайға кету парағын ұсыну керек.
Қазақстан Республикасына (азаматтығы бар) АБ сериясы қайтуға куәлігі бойынша келген азаматтарды тіркеу жоғалтқан құжаттарын кейіннен қалпына келтіре отырып белгіленген тәртіппен жасалады.
58. Он алтыға толмаған балаларды тіркеу жалпы белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады. Балаларды тіркеуге құжаттарды олардың заңды өкілдері (ата-аналары, қорғаншылары, қамқоршылары) береді.
Балалар мекемелерінде (балалар үйлерінде, мектеп интернаттарда, арнайы мектептерде, училищелерде) тұратын балалар, егер олар ата-аналарының (қорғаншылары мен қамқоршылары) тіркелген жері бойынша тіркелмеген болса, осы мекемелер мен оқу орындарының мекен-жайлары бойынша аумақтық әділет органдарында осы мекемелердің әкімшілері тіркейді. Балалардың туу туралы куәліктері болмаған кезде балалар мекемелерінің әкімшілігі оларға белгіленген тәртіппен азаматтық хал актілерін тіркеу органдарында туу туралы куәліктерін алу тиіс, содан кейін оларға тіркеу жасалады.
59. Жатақханаларда, қонақүйлерде, демалыс орындарында, санаторийлерде, шипажайларда, емдеу мекемелерінде, интернат-үйлерде және басқа да осыған ұқсас мекемелерде тұратын азаматтарды осы мекемелердің әкімшілігі көрсетілген мекемелердің тұратын мекен-жайы бойынша аумақтық әділет органдарында тіркейді.
Жеке басын куәландыратын құжаттары және тұрақты тұратын жері болмаған әлеуметтік бейімделу орталықтарында тұратын адамдар осы мекемелердің мекен-жайы бойынша тіркеледі.
Созылмалы ауруларға арналған арнайы емдеу мекемелерінде тұратын адамдар жеке куәліктері немесе басқа да бар құжаттары бойынша, олар болмаған жағдайда - аурулардың немесе оларды ауруханаларға алып келген адамдардың айтулары бойынша жасалған мекен-жай парағы бойынша тіркеледі.

56. За регистрацию места жительства взимается плата, установленная Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
57. Граждане Республики Казахстан прибывшие из-за границы на постоянное место жительства в Республику Казахстан регистрируются в установленном порядке на основании паспорта Республики Казахстан, в котором имеется отметка о снятии с консульского учета в стране прежнего жительства.
Если гражданин Республики Казахстан прибыл на постоянное местожительство в Республику Казахстан без снятия с консульского учета в стране проживания, ему необходимо предоставить: справку о снятии с учета из страны проживания с обязательным указанием принадлежности к гражданству, выданную загранучреждением Республики Казахстан (или Департаментом консульской службы МИД РК) или листок убытия со штампом о выписке (снятия с регистрации) с прежнего места жительства.
Регистрация граждан, въехавших в Республику Казахстан по свидетельствам на возвращение серии АБ (азаматтығы бар) производится в установленном порядке с последующим восстановлением утраченных документов.
58. Регистрация детей, не достигших шестнадцатилетнего возраста, осуществляется в общеустановленном порядке. Документы на регистрацию детей подают их законные представители (родители, опекуны, попечители).
Дети, находящиеся в детских учреждениях (домах ребенка, детских домах, школах-интернатах, спецшколах, училищах) регистрируются администрацией этих учреждений в территориальных органах юстиции по адресу этих учреждений и учебных заведений, если они не зарегистрированы по месту регистрации родителей (опекунов, попечителей). При отсутствии у детей свидетельств о рождении администрации детских учреждений необходимо получить на них в установленном порядке в органах регистрации актов гражданского состояния свидетельства о рождении, после чего производится их регистрация.
59. Граждане, проживающие в общежитиях, гостиницах, домах отдыха, санаториях, профилакториях, лечебных учреждениях, домах-интернатах и других зданиях и помещениях, регистрируются администрацией этих учреждений в территориальных органах юстиции по адресу нахождения указанных учреждений.
Лица, содержащиеся в центрах социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства, и не имеющих документов, удостоверяющих личность, регистрируются по адресу этих учреждений.
Лица, содержащиеся в специальных лечебных учреждениях для хронических больных, регистрируются по удостоверениям личности или другим имеющимся документам, а при их отсутствии - по адресным листкам, составленным со слов больных или лиц, доставивших их в больницу.

60. Қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасы аумағында бұрынғы тіркеу орнынан шығарылмаған азаматтарды да ресімдеуі мүмкін. Бұл ретте әскери міндетті азаматтар оларды ресімдегенге дейін жаңа тіркелетін жері бойынша әскери есепке тұруы тиіс. Тіркеуден шығаруды ресімдеу үшін бұрынғы тіркелген жері бойынша әділет органына азаматтың бұрынғы тіркелген жерінен шығару туралы өтініші мен үш мекен-жайдан кету парағын қоса бере отырып хат жіберіледі. Әділет органы өтінішті алған соң үш күн мерзім ішінде азаматты тіркеуден шығаруды ресімдейді және тіркеуден шығару туралы мөртаңбамен куәландырылған бір кету парағын қоса отырып, сұрау салған бастамашыға жауап жібереді (36-қосымша).
61. Аудандық бөліністері бар қаланың ішінде тіркелген орнын ауыстырған азаматтарды тіркеуді аумақтық әділет органдары жаңа тіркелген жері бойынша сонымен бірге бұрынғы тіркелген жерінен есептен шығара отырып жүзеге асырады. Бұл ретте бір мекен-жайға кету парағы және үш мекен-жайдан келу парағы толырылады. Мекен-жайдан келу парағының бір данасы "АӨО" РМК-ға жіберіледі, екіншісі - мекен-жай бюросына, үшіншісі - жергілікті әділет органынының картотекасына жіберіледі. Мекен-жайға кету парағы бұрынғы тіркелген жері бойынша әділет органына мекен-жай картотекасына енгізу үшін жіберіледі.
62. Заңды мекен-жайы ауысқан жағдайда тіркеумен бір мезгілде жаңа тіркелген жері бойынша жаңа жеке куәлік алу үшін 1-н өтінішін ресімдеу жүзеге асырылады.
Азаматтарға жаңа жеке куәлікті берген кезде бір мезгілде (жоғалтуына, тіркелген жерін ауыстыруына, бүлінгеннің орнын қалпына келтіруге, белгіленген деректердің өзгеруіне, және тағы басқаларға байланысты) азаматтарды тіркеу кітабына бұрынғы тіркелген күнін көрсете отырып, қайтадан алған жеке куәлігі туралы мәліметтер енгізіледі. Бұл ретте екі мекен-жайға келу парағы толтырылады. Бастапқы мекен-жайы мен бастапқы тіркелген жері өзгертілмеген жаңа құжатының деректерін көрсете отырып мекен-жайға келу парағының біреуін мекен-жай бюросына, келу парағының екінші данасы жергілікті әділет органының картотекасында қалады.
63. Үш ай мерзімнен асатын мерзімге уақытша тұруға, қонаққа, іссапарға, жұмысқа, оқуға, тағылымдамаға, емделуге, және т.б. келген Қазақстан Республикасының азаматтары бұрынғы жерінен тіркеуден және әскери есептен шығарылмай-ақ, жалпыға ортақ тәртіппен уақытша тұратын жері бойынша бір жыл мерзімге тіркеледі. Бұл ретте екі мекен-жайға келу парағы толтырылады, оның біреуі мекен-жай бюросына жіберіледі, ал екіншісі аумақтық әділет органының картотекасында қалады.
Келу парақтарына және азаматтарды тіркеу кітабына уақытша тіркеудің мерзімі көрсетіліп уақытша тіркеудің (30-қосымша) мөртаңбасы қойылады. Бұдан әрі уақытша тұруды ұзартқан кезде осы мерзімге тіркей отырып жаңа келу парағы ресімделеді. Қызметтік міндеттері ұзақ мерзімге тұрақты тұратын жерінен тыс жерде ұзақ тұруға (бір жылдан артық) байланысты адамдар бұрынғы тұратын жерінен тіркеуден шығарылмай және әскери есептен шығарылмай-ақ барлық мерзімге ескеріледі. Уақытша есепте тұратын адамдардың жазбаша өтініші бойынша белгіленген тәртіппен олар бұрынғы тұратын жері бойынша тіркеуден шығарыла отырып тұрақты тұратындар сияқты тіркелуі мүмкін.

60. При необходимости регистрация может быть оформлена гражданам, не снявшимся с прежнего места регистрации в пределах Республики Казахстан. При этом военнообязанные граждане до оформления им регистрации должны встать на воинский учет по новому месту регистрации. Для оформления снятия с регистрации в орган юстиции по прежнему месту регистрации направляется письмо с приложением заявления гражданина о снятии его с прежнего места регистрации и трех адресных листков убытия. Орган юстиции при получении заявления в трехдневный срок оформляет снятие с регистрации гражданина и направляет ответ инициатору запроса с приложением одного листка убытия, заверенного штампом о снятии с регистрации (приложение 36).
61. Регистрация граждан, поменявших место регистрации внутри города, имеющего районные деления, осуществляется территориальным органом юстиции по новому месту регистрации с одновременным снятием с регистрации с прежнего места регистрации. При этом заполняются один адресный листок убытия и три адресных листка прибытия. Один экземпляр адресного листка прибытия направляется в РГП "ИПЦ", второй - в адресное бюро, третий - в адресную картотеку местного органа юстиции. Адресный листок убытия направляется в территориальный орган юстиции по прежнему месту регистрации для помещения в адресную картотеку.
62. При смене юридического адреса одновременно с регистрацией осуществляется оформление заявлений ф-1 на получение новых удостоверений личности по новому месту регистрации.
Одновременно с выдачей гражданам нового удостоверения личности (в связи с утратой, переменой места регистрации, восстановлением взамен испорченного, изменением установочных данных и так далее) в книгу регистрации граждан вносятся сведения о вновь полученном удостоверении личности с указанием прежней даты регистрации. При этом заполняются два адресных листка прибытия. Один адресный листок прибытия с указанием данных нового документа без изменения адреса и даты первоначальной регистрации направляется в адресное бюро, второй экземпляр листка прибытия остается в картотеке местного органа юстиции.
63. Граждане Республики Казахстан, прибывшие на временное жительство, в гости, командировку, на работу, учебу, стажировку, лечение сроком свыше трех месяцев регистрируются по месту временного проживания сроком до одного года в общеустановленном порядке, без снятия с регистрации с прежнего места регистрации и воинского учета. При этом заполняются два адресных листка прибытия, один из которых направляется в адресное бюро, а второй остается в картотеке территориального органа юстиции.
В листках прибытия и книге регистрации граждан проставляется штамп временной регистрации (приложение 30) с указанием срока временной регистрации. В дальнейшем при продлении временного проживания оформляется новый листок прибытия с регистрацией на тот же срок. Лица, у которых исполнение служебных обязанностей связано с длительным (более одного года) проживанием вне места постоянного жительства, учитываются на весь срок, необходимый для исполнения обязанностей без снятия с регистрации с прежнего места регистрации и воинского учета. По письменному заявлению лиц, состоящих на временном учете, в установленном порядке они могут быть зарегистрированы, как постоянно проживающие со снятием с регистрации по прежнему месту регистрации.

64. Тіркеу жөніндегі материалдар әділет органдарында бес жыл бойы сақталатын жеке номенклатурада қалыптастырылады.
65. Тіркеуден шығару үшін азаматтар мынадай құжаттар ұсынады:
өтініш;
азаматтарды тіркеу кітабы (ол болмаған кезде - мекен-жай бюросынан анықтама немесе мекен-жай бюросы жоқ жерлерде әділет органынан анықтама);
жеке куәлігінің түпнұсқасы және көшірмесі (он алтыға дейінгі балалар - туу туралы куәлігінің түпнұсқасы мен көшірмесі). Құжаттың түпнұсқасы тексеріліп болған соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуден шығаруды жүзеге асыратын маман куәландырады және іске тігеді;
әскери міндеттілер, бұдан басқа әскери билетінің көшірмесін (әскери билеттің орнына берілген уақытша куәлігін) немесе әскери есептен шығарылғаны туралы әскери басқарманың жергілікті органының белгісі бар тіркеу куәлігі (әскерге шақырылғандар үшін). Тіркеу куәлігінен, әскери билеттен (әскери билеттің орнына берілген уақытша куәліктен) азаматтың анықтама деректері мен әскери есептен шығарылғаны туралы белгіні қамтитын беттерінің көшірмесі алынады. Құжаттың түпнұсқасы тексеріліп болған соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуді жүзеге асыратын маман куәландырады және іске тігеді.
Бұл ретте тіркеуден шығару туралы мөртаңбамен куәландырылатын үш мекен-жайдан кету парағы толтырылады. Азаматтарға жаңа тұратын жері бойынша тіркеу кезінде ұсынуға берілетін кету парағының біреуі тіркеуден шығару туралы мөртаңбамен куәландырылады, екіншісі - мекен-жай бюросына жіберіледі, үшіншісі - жергілікті әділет органының мекен-жай картотекасына енгізіледі.
Шетелге тұрақты тұруға кететін адамдарды тіркеуден шығару үшін, жоғарыда көрсетілген құжаттардан басқа азаматтар ішкі істер органдарынан Қазақстан Республикасынан тыс тұрақты тұруға кетуге рұқсаты туралы анықтаманы ұсынады. Қазақстан Республикасынан тыс тұрақты тұруға кететін азаматтарды тіркеуден шығарған кезде әділет органдары олардың жеке куәліктерін алып қояды және жалпы белгіленген тәртіппен жояды, және паспорттық елтаңбалық мөрмен куәландырылған тіркеуден шығарылғаны туралы мөртаңбасы бар кету парағы беріледі. Осыдан кейін азаматтарға Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуге рұқсат туралы белгіні (мөртаңба, мөр) паспорттарына қою үшін ішкі істер органына өтініш жасау қажеттігі түсіндіріледі.
66. Он алты жасқа толмаған балаларды тіркеуден шығару жалпыға ортақ тәртіппен жүзеге асырылады. Балаларды тіркеуден шығаруға құжаттарды олардың заңды өкілдері (ата-аналары, қорғаншылары, қамқоршылары) береді.
Тіркеуден шығару тұрғын үй-жайдың иесінің өзінің бастамасы бойынша жеке меншік құқығында тіркеуден шығарылып жатқан адамның жеке өтінішінсіз және жеке куәлігінсіз ресімделуі мүмкін. Мұндай жағдайда тұрғын үйдің иесінің өтініші, тұрғын үйге құжатының түпнұсқасы мен көшірмесі (түпнұсқасы тексерілген соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуден шығаруды жүзеге асыратын маман куәландырады және іске тігіп қояды), сондай-ақ үш данадағы кету парағы ұсынылады. Бір ресімделген кету парағы мекен-жай бюросына жіберіледі, екіншісі - тіркеуден шығарылған адамға тапсыру үшін тұрғын үй-жайдың иесіне беріледі, ал үшіншісі - жергілікті әділет органының картотекасына енгізіледі. Тұрғын үй-жайдың иесінің бастамасымен әскери міндетті азамат немесе соттың үкімі бойынша бостандығынан айырылмай сотталған азамат тіркеу есебінен шығарылған кезде тіркелген жері бойынша әскери басқарманың жергілікті органына немесе қылмыстық-атқару жүйесі органына тиісінше аумақтық әділет органы ол туралы хабарлайды. Бостандығынан айрылған сотталған адамдарды тіркеуден шығаруды, егер олар қамауда болса үкім заңды күшіне енген соң жасайды. Бұл ретте бостандығынан айыруға сотталған адамдарды тіркеуден шығару үшін қамауда ұстап отырған жердің әкімшілігі үш данада кету парағын толтырады. Кету парағының біреуі тұрақты тұратын жері бойынша әділет органына жіберіледі, екіншісі мекен-жай бюросына, үшіншісі - сотталған адамның жеке ісіне тігіледі.
Бостандығынан айырмай сот үкімімен сотталған азаматтардың тұратын жері бойынша тіркеуден шығару қамау карточкасын берген қылмыстық-атқару жүйесі органының рұқсаты бойынша жасалады.
Қайтыс болғандарды тіркеуден шығару азаматтық хал актілерін тіркеу органдарынан келіп түскен құжаттардың немесе туысқандарының өтінішінің негізінде жасалады. Бұл ретте жеке куәліктері мен паспорттары екі данада мекен-жайдан кету парағын толтыра отырып белгіленген тәртіппен жойылады. Кету парағының бір данасы мекен-жай бюросына жіберіледі, екіншісі - жергілікті әділет органының картотекасына тігіледі. Егер қайтыс болған адам басқа әділет органында тіркелген жағдайда кету парағы тіркелген жері бойынша жіберіледі.

64. Материалы по регистрации формируются в отдельное номенклатурное дело, которое хранится в органах юстиции в течение пяти лет.
65. Для снятия с регистрации граждане предоставляют следующие документы:
заявление;
книгу регистрации граждан (при ее отсутствии - справку о регистрации с адресного бюро или справку органа юстиции, где адресное бюро отсутствует);
оригинал и копию удостоверения личности (дети до шестнадцати лет - оригинал и копию свидетельства о рождении). Оригинал документа после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется специалистом, осуществляющим снятие с регистрации, и подшивается в дело;
военнообязанные, кроме этого, оригинал и копию военного билета (временное удостоверение, выданное взамен военного билета) или приписного свидетельства (для призывников) с отметкой местного органа военного управления о снятии с воинского учета. С приписного свидетельства, военного билета (временного удостоверения, выданного взамен военного билета) снимаются копии страниц, содержащих установочные данные гражданина и отметки о снятии с воинского учета. Оригинал документа после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется специалистом, осуществляющим регистрацию, и подшивается в дело.
При этом заполняются три адресных листка убытия, заверяемые штампом о снятии с регистрации. Один листок убытия, который выдается гражданам для предъявления при регистрации по новому месту жительства, заверяется штампом о снятии с регистрации, второй - направляется в адресное бюро, третий - помещается в адресную картотеку местного органа юстиции.
Для снятия с регистрации лиц, выезжающих на постоянное местожительство за границу, кроме вышеуказанных документов, гражданами дополнительно представляется справка из органов внутренних дел о разрешении на выезд на постоянное жительство за пределы Республики Казахстан. При снятии с регистрации граждан, выезжающих на постоянное жительство за пределы Республики Казахстан, их удостоверения личности изымаются органами юстиции, и уничтожаются в общеустановленном порядке, и выдается адресный листок убытия со штампом о снятии с регистрации, заверенный паспортной гербовой печатью. После этого гражданам разъясняется о необходимости их обращения в органы внутренних дел за проставлением отметок (штампов, печатей) в паспортах о разрешении на выезд на постоянное жительство за пределы Республики Казахстан.
66. Снятие с регистрации детей, не достигших шестнадцатилетнего возраста, осуществляется в общеустановленном порядке. Документы на снятие с регистрации детей подают их законные представители (родители, опекуны, попечители).
Снятие с регистрации может быть оформлено по собственной инициативе владельца жилого помещения на правах частной собственности без предъявления личного заявления лица, снимаемого с регистрации, и его удостоверения личности. В этих случаях представляется заявление владельца жилища, оригинал и копия документа на жилище (оригинал после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется специалистом, осуществляющим снятие с регистрации, и подшивается в дело), а также листки убытия в трех экземплярах. Один экземпляр оформленного листка убытия направляется в адресное бюро, второй - выдается владельцу жилого помещения для вручения лицу, снятому с регистрации, а третий - помещается в адресную картотеку местного органа юстиции. В случаях, когда по инициативе владельца жилого помещения снят с регистрационного учета военнообязанный гражданин или осужденный гражданин по приговору суда без лишения свободы, территориальный орган юстиции направляет сообщение об этом соответственно в местный орган военного управления или органы уголовно-исполнительной системы по месту регистрации.
Снятие с регистрации лиц, осужденных к лишению свободы, если они содержатся под стражей, производится после вступления приговоров в законную силу. При этом для снятия с регистрации лица, осужденного к лишению свободы, администрация мест содержания под стражей составляет листок убытия в трех экземплярах. Один экземпляр листка убытия направляется в орган юстиции по месту постоянной регистрации, второй - в адресное бюро, третий - приобщается к личному делу осужденного.
Снятие с регистрации по месту жительства осужденных граждан по приговору суда без лишения свободы производится по разрешению органа уголовно-исполнительной системы, выставившего сторожевую карточку.
Снятие с регистрации умерших производится по поступившим из органов регистрации актов гражданского состояния документам или заявлениям родственников. При этом удостоверения личности и паспорта уничтожаются в установленном порядке с оформлением двух экземпляров адресного листка убытия. Один экземпляр листка убытия направляется в адресное бюро, второй - помещается в адресную картотеку местного органа юстиции. В случае если умерший зарегистрирован в другом органе юстиции, листок убытия направляется по месту регистрации.

Егер азаматтың қайтыс болғанын тіркеген кезде жеке куәлігі мен паспорты тапсырылмаған немесе оны алу мүмкін болмаған кезде қайтыс болған адамды тіркеуден шығару азаматтық хал актілерін тіркеу органынан келіп түскен мекен-жай парағында жеке басын куәландыратын құжаты жоқ қайтыс болған адамды тіркеуден шығару туралы белгісі бар тізбенің (25-қосымша) негізінде жасалады. Осыған ұқсас белгілер 1-н өтінішінде жасалады.
67. Тіркеуден шығару туралы материалдар әділет органдарында бес жыл бойы сақталатын жеке номенклатуралық іске қалыптастырылады.
68. Тіркеу және тіркеуден шығару тұрғын үй меншік иесінің (жалға алушының) және қарамағында ғимараттары мен үй-жайлары бар өзге де адам беретін азаматтарды тіркеу кітабында тиісті мөртаңба және жазба қою арқылы жүзеге асырылады.
69. Азаматтарды тіркеу кітабы жеке тұлғаның тұрақты тіркелген жерін растайтын құжат болып табылады. Заңнамада белгіленген жағдайларда азаматтарды тіркеу кітабы немесе оның көшірмесі мүдделі органдарға ұсынылады.
Азаматтарды тіркеу кітабы берердің алдында байланады және аумақтық әділет органының құжаттандыру және тіркеу бөлімшесінің паспорттық елтаңбалық мөрімен және қызметкерінің қолымен куәландырылады. Азаматтарды тіркеу кітабына мынадай мәліметтер енгізіледі:
бірінші бетіне - азаматтарды тіркеу кітабының нөмірі, елді мекеннің, ауданның, облыстың, көшенің атауы, үйдің, пәтердің нөмірі, азаматтарды тіркеу кітабын ресімдеген әділет органы, азаматтарды тіркеу кітабының басталу және аяқталу күні;
екінші және үшінші бетте - тұрғын үй иелері туралы мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты), үйдің сипаттамасы (үй, пәтер, жалпы ауданы, пайдалы ауданы, мекен-жайы), тұрғын үйге иелік ету құқығы құжатының түрі, нөмірі және берген күні;
төртінші және кейінгі беттері - азаматтарды тіркеу не тіркеу есебінен шығару туралы мәліметтер (тіркелетін азаматтың реттік нөмірі, тегі, аты, әкесінің аты, туған күні, жеке басын куәландыратын құжатының (балалардың туу туралы куәлігінің) нөмірі мен берілген күні, тиісті мөртаңба қою арқылы және оларды ресімдеген
күнін көрсетіп тіркеуді ресімдегені, тіркеуден шығарғаны туралы
белгілері, азаматтарды тіркеу кітабының нөмірі);
соңғы бетінде мөрмен бекітілген және жауапты қызметкердің қолымен куәландырылған нөмірленген парақтардың саны көрсетіледі.
Бұдан басқа, әскери міндетті азаматтарға азаматтарды тіркеу кітабында тіркеу есебінен шығару туралы белгінің жанынан жергілікті әскери басқарма органы жүзеге асыратын әскери есептен шығару туралы белгі қойылады.

Если удостоверения личности, паспорта при регистрации смерти гражданина сданы не были, и изъять их не представилось возможным, снятие с регистрации умерших производится на основании описей (приложение 25), поступивших из органов регистрации актов гражданского состояния с отметкой в адресных листках о снятии с регистрации умерших без документов, удостоверяющих личность. Аналогичные отметки производятся в заявлениях ф-1.
67. Материалы по снятию с регистрации формируются в отдельное номенклатурное дело, которое хранится в органах юстиции в течение пяти лет.
68. Регистрация и снятие с регистрации осуществляется путем проставления соответствующего штампа и записи в книге регистрации граждан, которая выдается собственникам (нанимателям) жилища и иным лицам, в ведении которых находятся здания и помещения.
69. Книга регистрации граждан является документом, подтверждающим место регистрации физического лица. В случаях, установленных законодательством, книга регистрации граждан или ее копия предъявляется в заинтересованные органы.
Книга регистрации граждан перед выдачей прошнуровывается и заверяется паспортной гербовой печатью и подписью работника подразделения документирования и регистрации населения территориального органа юстиции. В книгу регистрации граждан вносятся следующие сведения: на первую страницу - номер книги регистрации граждан, наименование населенного пункта, района, области, улицы, номера дома, квартиры, органа юстиции, оформившего книгу регистрации граждан, даты начала и окончания книги регистрации граждан;
на вторую и третью страницы - сведения о владельцах жилища (фамилия, имя, отчество), характеристика жилища (дом, квартира, общая площадь, полезная площадь, адрес), тип, номер и дата выдачи документа на право владения жилищем;
на четвертую и последующие страницы - сведения о регистрации либо снятии с регистрационного учета граждан (порядковый номер регистрируемого гражданина, фамилия, имя, отчество, дата рождения, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность (свидетельства о рождении детей), отметки об оформлении регистрации, снятии с регистрации путем проставления соответствующих штампов и указанием даты их оформления, номер книги регистрации граждан);
на последней странице указывается количество пронумерованных листов, скрепленных печатью и заверенных подписью ответственного сотрудника.
Кроме того, на военнообязанных граждан в книге регистрации граждан рядом с отметками о снятии с регистрационного учета проставляются отметки о снятии с воинского учета, осуществляемых местными органами военного управления.

70. Тұратын жері бойынша тіркелген, алайда азаматтарды тіркеу кітабы жоқ азаматтар оны алу үшін мынадай құжаттарды ұсынуы тиіс:
жеке куәлігінің түпнұсқасы мен көшірмесі (он алты жасқа толмаған балалар үшін - туу туралы куәлігі). Құжаттың түпнұсқасы тексеріліп болған соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуден шығаруды жүзеге асыратын маман куәландырады және оны іске тігіп қояды;
азаматтың тіркелген жерін растайтын мекен-жай бюросынан анықтама (мекен-жай бюросы жоқ жерлерде ауамақтық әділет органының картотекасының мәліметі пайдаланылады);
тұрғын үй құжатының түпнұсқасы және көшірмесі (түпнұсқа тексеріліп болған соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуді жүзеге асыратын маман куәландырады және іске тігіп қояды);
азаматтарды тіркеу кітабына төлегендігі туралы түбіртек.
71. Азаматтарды тіркеу кітабын ауыстыру үшін (тұрғындарды есепке алу кітабы) мынадай құжаттар ұсынылады:
жеке куәлігінің түпнұсқасы мен көшірмесі (он алты жасқа толмаған балалар үшін - туу туралы куәлігі). Құжаттың түпнұсқасы тексеріліп болған соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуден шығаруды жүзеге асыратын маман куәландырады және оны іске тігіп қояды;
тұрғын үйге құжатының түпнұсқасы және көшірмесі (түпнұсқа тексеріліп болған соң иесіне қайтарылады, көшірмесін - тіркеуді жүзеге асыратын маман куәландырады және іске тігіп қояды);
азаматтарды тіркеудің бұрынғы кітабы (тұрғындарды есепке алу кітабы);
азаматтарды тіркеу кітабына төлегендігі туралы түбіртек.
Азаматтарды бұрынғы тіркеу кітабындағы (тұрғындарды есепке алу кітабында) мәліметтер жаңа азаматтарды тіркеу кітабына ауыстырылады. Азаматтарды бұрынғы тіркеу кітабы (тұрғындарды есепке алу кітабы) ондағы азаматтарды тіркеу туралы мәліметтерді жаңа азаматтарды тіркеу кітабына ауыстырылған соң азаматтарды тіркеу туралы мәлімет қамтылған беттерге "өтелді" деген белгі қойылып иесіне қайтарылады.
Жоғалған немесе пайдалануға болмайтын жағдайларда (бүлінуі, ескіріп кетуі) азаматтарды тіркеу кітабы иесінің жазбаша өтініші бойынша әрі қарай пайдалануға болмайтын себептерін көрсете отырып, "қайтадан берілді" деген белгісі бар жаңа азаматтарды тіркеу кітабы беріледі.
Аумақтық әділет органдарына тапсырылған кітаптар жарамсыздығына байланысты белгіленген тәртіппен акті жасай отырып, жойылады. Бұл ретте осы азаматтарды тіркеу кітабын беруді есепке алу журналында (40-қосымша) "ескертпе" деген бағанда осы азаматтарды тіркеу кітабының жарамсыз екендігі туралы жасалған актінінің нөмірі мен оны жасаған күнін көрсете отырып белгі қойылады. Жарамсыз азаматтарды тіркеу кітаптарын жою туралы актілер бес жыл бойы сақталады.
Азаматтарды тіркеу кітабы жойылған немесе ауыстырылған жағдайларда азаматтарды тіркеу кітабын беруді есепке алу журналындағы "ескертпе" деген бағанда жоғалған немесе ауыстырылған азаматтарды тіркеу кітабының жарамсыздығы туралы жаңа азаматтарды тіркеу кітабын алу туралы тұрғын үй иесінің өтініш берген күнін көрсете отырып белгі қойылады.
Егер азаматтарды тіркеу кітабының барлық беттері толып қалса, тұрғын үй иесіне "жалғасы" деген белгісі бар жаңа азаматтарды тіркеу кітабы беріледі. Бұл ретте бұрынғы беттері толтырылған азаматтарды тіркеу кітабы иесінде қалады.

70. Граждане, зарегистрированные по месту жительства, но не имеющие книгу регистрации граждан, для ее получения должны представить следующие документы:
оригинал и копию удостоверения личности (свидетельство о рождении - детям до шестнадцати лет). Оригинал документа после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется специалистом, осуществляющим снятие с регистрации, и подшивается в дело;
справку из адресного бюро, подтверждающую место регистрации гражданина (в тех местностях, где адресное бюро отсутствует, используются сведения из картотеки территориального органа юстиции);
оригинал и копию документа на жилище (оригинал после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется работником, осуществляющим регистрацию, и подшивается в дело);
квитанция об оплате за книгу регистрации граждан.
71. Для обмена книг регистрации граждан (книг учета жильцов) представляются следующие документы:
оригинал и копия удостоверения личности (свидетельство о рождении - детям до шестнадцати лет). Оригинал документа после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется специалистом, осуществляющим снятие с регистрации, и подшивается в дело;
оригинал и копия документа на жилище (оригинал после сверки возвращается владельцу, копия - заверяется работником, осуществляющим регистрацию, и подшивается в дело);
прежняя книга регистрации граждан (книга учета жильцов);
квитанция об оплате за книгу регистрации граждан.
Сведения, содержащиеся в прежней книге регистрации граждан (книге учета жильцов) переносятся в новую книгу регистрации граждан. Прежняя книга регистрации граждан (книга учета жильцов) после переноса из нее сведений о регистрации граждан в новую книгу регистрации граждан, возвращается владельцу с проставлением в ней отметок "погашено" на страницах, где содержатся сведения о регистрации граждан.
В случаях утраты или непригодности к использованию (порча, ветхость) книги регистрации граждан по письменному заявлению владельца жилища с указанием обстоятельств утраты или непригодности к дальнейшему использованию, выдается новая книга регистрации с отметкой "повторно".
Сданные в территориальные органы юстиции в связи с непригодностью книги регистрации граждан уничтожаются в установленном порядке с составлением акта на уничтожение. При этом в журнал учета выдачи книг регистрации граждан (приложение 40) в графу "примечание" вносится отметка о недействительности данной книги регистрации граждан с указанием номера акта и даты его составления. Акты на уничтожение недействительных книг регистрации граждан хранятся в течение пяти лет.
В случаях утраты или обмена книги регистрации граждан, в графе "примечание" журнала учета выдачи книг регистрации граждан, производится отметка о недействительности, утраченной или обмениваемой книги регистрации граждан, с указанием даты заявления владельца жилища о получении новой книги регистрации граждан.
Если в книге регистрации граждан заполнены все страницы, владельцам жилища выдается новая книга регистрации граждан с отметкой "продолжение". При этом предыдущая книга регистрации граждан с заполненными страницами остается у ее владельца.

72. Тіркеуді ауыстырған азаматтарға мекен-жайдан кету парақтары он бес жыл сақталады, сонан кейін алынады және жойылады.
Тегін, атын, әкесінің атын немесе ұлтын өзгертуге байланысты азаматтарға жасалған мекен-жайдан кету парақтары мекен-жай картотекасында 75 жыл бойы сақталады, содан кейін алынады және жойылады.
73. Мекен-жай картотекасына қылмыстық-атқару жүйесі органдарының қоғамнан оқшауламай жазалауға сотталған адамдардың қарауыл карточкасын енгізген кезде мекен-жайға келу парақтарында жоғары оң жақ бұрышында "б/б айырмай сотталған" деген белгі қойылады.
Мекен-жай картотекасынан қарауыл карточкасын алу қылмыстық-атқару жүйесі органынан сотталғанның қылмыстық жазаны өтегені туралы хабарламасы алынған соң ғана жүзеге асырылады.
74. Мекен-жай парақтары мен статистикалық есепке алу талондары күлгін, көк немесе қара сиямен (пастамен) анық етіп, барлық сұрақтарға жеке басты куәландыратын құжаттарға сәйкес толық жауап бере отырып толтырылуы тиіс.
Кейіннен статистикалық органдарға жіберілетін мекен-жайға келу парақтарына статистикалық есепке алу талондары тұрақты тұруға келген адамдарды, сондай-ақ бір елді мекеннен екінші елді мекенге келген адамдарды, бір қаланың шегінде бір ауданнан екінші ауданға ауысқан адамдарды тіркеген кезінде жасалады. Мекен-жайдан кету парағына статистикалық талон (37 қосымша) азаматтардың республикадан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткен кезінде толтырылады.
75. Шекара аймақтарында тұрақты тұратын азаматтарға олар тіркелген жердегі әділет органдары жеке басты куәландыратын құжаттарымен бірге бес жылға, алайда жеке куәлігінің қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге қолданылатын шекара аймағы тұрғынының куәлігі (38 қосымша) беріледі. Шекара аймағы тұрғынының куәлігінің қолданыс мерзімі қажет болған кезде тағы да сондай мерзімге ұзартылады. Ұзарту аумақтық әділет органының уәкілетті қызметкерінің қолымен және паспорттық елтаңбалық мөрмен куәландырылады.
76. Шекара аймағы тұрғынының куәлігі құжаттың иесіне республиканың барлық шекаралық аймақтарында кедергісіз жүру құқығын береді.
Әрбір шекаралық облыстарда куәліктерге арнайы серия нөмірі бекітілген:
Алматы облысы - "АЛ";
Шығыс Қазақстан облысы - "ШҚ".
Шекаралық аймақ тұрғынының куәліктерін беру арнайы журналда тіркеледі (39-қосымша). Әрбір ресімделген куәлікке осы Нұсқаулықта көрсетілген Қазақстан Республикасының қалалары мен аудандарының стандарттық кодттарына сәйкес аудандардың (қалалардың) үш санды кодынан тұратын нөмір және таяқша арқылы - тіркеу журналы бойынша реттік нөмірі беріледі, мысалы:

72. Адресные листки убытия на граждан, поменявших регистрацию, хранятся в течение пятнадцати лет, после чего изымаются и уничтожаются.
Адресные листки убытия, составленные на граждан в связи с изменением фамилии, имени, отчества или национальности хранятся в адресной картотеке в течение 75 лет, после чего изымаются и уничтожаются.
73. При помещении в адресную картотеку сторожевых карточек органов уголовно-исполнительной системы на лиц, осужденных к наказанию без изоляции от общества в адресных листках прибытия в верхнем правом углу производится отметка "осужден без л/св".
Изъятие из адресной картотеки сторожевой карточки производится только после получения извещения из органа уголовно-исполнительной системы об окончании отбытия срока уголовного наказания осужденного.
74. Адресные листки и талоны статистического учета должны заполняться разборчивым почерком фиолетовыми, синими или черными чернилами (пастой) с полными ответами на все вопросы в точном соответствии с документами, удостоверяющими личность.
Талоны статистического учета к адресным листкам прибытия с дальнейшим направлением в статистические органы составляются при регистрации на лиц, прибывших для постоянного проживания, а также при переезде из одного населенного пункта в другой населенный пункт, в пределах города - на прибывших из одного района в другой район. Талон статистического учета к листку убытия (приложение 37) составляется при выезде граждан на постоянное местожительство за пределы республики.
75. Гражданам, постоянно проживающим на территории пограничной зоны, органами юстиции по месту регистрации указанных лиц, наряду с документами, удостоверяющими личность, выдаются удостоверения жителя пограничной зоны (приложение 38) сроком действия на пять лет, но не более срока действия удостоверения личности. Срок действия удостоверения жителя пограничной зоны, при необходимости, может быть продлен еще на такой же срок. Продление заверяется подписью уполномоченного сотрудника и паспортной гербовой печатью территориального органа юстиции.
76. Удостоверение жителя пограничной зоны дает право владельцам документов беспрепятственно передвигаться по территории всех пограничных районов республики.
За каждой пограничной областью закрепляются удостоверения специальной серии:
Алматинская область - "АЛ";
Восточно-Казахстанская область - "ВК".
Выдача удостоверений жителя пограничной зоны регистрируется в специальном журнале (приложение 39). Каждому оформленному удостоверению присваивается номер, состоящий из трехзначного кода района, (города), согласно стандартным кодам городов и районов Республики Казахстан, указанным в настоящей Инструкции, и через дробь - порядкового номера по журналу регистрации, например:

ШҚ N 246/00012 (мұнда - Шығыс Қазақстан облысы Тарбағатай ауданы, N 12 куәлік дегенді білдіреді).
Шекара аймағының тұрғынының куәлігін алу үшін азаматтар:
- тегін, атын, әкесінің атын, тіркелген жерін көрсете отырып, тиісті әділет органының басшысына еркін нысанда өтініш;
- Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін (он алтыға толмаған балалар - туу туралы куәліктерін);
3,5 x 4,5 см бір фотосын ұсынады.
Шекара аймағы тұрғынының куәлігінде ұсынған құжаттарының негізінде өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты, туған күні туралы мәліметтер жазылады. Фотосы әділет органының паспорттық елтаңбалық мөрімен куәландырылады, тұратын жері бойынша тіркелген мекен-жайы толық көрсетіледі. "Берген органы" деген бағанда әділет органының атауы көрсетіледі.
Өтініш беруші Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін ауыстырған кезде, сондай-ақ өтініш берушінің шекара аймағы шегіндегі тіркелген жері өзгерген кезде шекара аймағы тұрғынының куәлігі де тиісінше ауыстырылуы тиіс.
Шекара аймағынан тысқары кетуіне байланысты тіркелген жерін ауыстырған кезде шекара аймағы тұрғынының куәлігі алынады. Шекара аймағы тұрғынының куәлігін беру жөніндегі материалдар жеке номенклатуралық іске қалыптастырылады.";
Нұсқаулықтың 20 және 23 қосымшалары келесі мәтінмен толықтырылсын: "Бекітемін" бастық (әділет органының атауы, Т.А.Ә. және қолы), "____"________200__ж.";
Нұсқаулықтың 27-қосымшасында Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын жарамсыз құжаттарды жою себептерінің тізбесі он үшінші абзацпен мынадай мазмұнда толықтырылсын: "табылған, бірақ талап етілмеген құжаттар";
Нұсқаулықтың 29 және 34-қосымшаларында 11-тармақтар алынып тасталсын;
31 қосымшадағы "31" деген сан "32" деген санмен ауыстырылсын;
32 қосымшадағы "32" деген сан "31" деген санмен ауыстырылсын.
2. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі                                     З. Балиева
"КЕЛІСІЛДІ"                    "КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының      Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры                  Сыртқы істер министрі
_____________Р. Түсіпбеков     ______________М. Тәжин
2008 жылғы 28 мамыр             2008 жылғы 15 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
___________Б. Мұхамеджанов
2008 жылғы 4 тамыз
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің 2008 жылғы 27 ақпандағы
N 51 бұйрығына 1 қосымша
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу ережесін
әділет органдарының қолдануы
жөніндегі Нұсқаулыққа 40 қосымша
Азаматтарды тіркеу кітабын есепке алу
ЖУРНАЛЫ
N
р/с
Берген
күні
Азаматтар-
ды тіркеу
кітабының
нөмірі
Тұрғын үй
иесінің тегі,
аты, әкесінің аты
Мекен-жайы
Ескертпе
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің 2008 жылғы 27 ақпандағы
N 51 бұйрығына 2 қосымша
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу ережесін
әділет органдарының қолдануы
жөніндегі Нұсқаулыққа 41 қосымша
Жеке басты растау
А Н Ы Қ Т А М А С Ы
ФОТОСУРЕТ
(паспорттық елтаңбалы
мөрмен куәландырылады)
"____" ____________200___ж.

ВК N 246/00012 (что означает - Восточно-Казахстанская область, Тарбагатайский район, удостоверение N 12).
Для получения удостоверения жителя пограничной зоны граждане представляют:
заявление произвольной формы на имя руководителя соответствующего органа юстиции с указанием фамилии, имени, отчества, места регистрации;
удостоверение личности гражданина Республики Казахстан (дети до шестнадцати лет - свидетельство о рождении);
одну фотографию 3,5 х 4,5 см.
В удостоверении жителя пограничной зоны записываются сведения о фамилии, имени, отчестве, дате рождения заявителя на основании предъявленных документов. Фотография заверяется паспортной гербовой печатью органа юстиции, адрес регистрации по месту жительства указывается полностью. В графе "орган выдачи" указывается наименование органа юстиции.
При смене заявителем удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, а также при изменении места регистрации заявителя в пределах пограничной зоны удостоверение жителя пограничной зоны соответственно подлежит обмену.
При перемене места регистрации, связанной с выездом за пределы пограничной зоны, удостоверение жителя пограничной зоны изымается. Материалы по выдаче удостоверения жителя пограничной зоны формируются в отдельное номенклатурное дело.";
в приложениях 20 и 23 Инструкции в правом верхнем углу над словом "Заключение" дополнить следующие слова: "Утверждаю" начальник (наименование органа юстиции, Ф.И.О. и подпись), "___" _____________ 200__ г.";
перечень причин уничтожения недействительных документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан в приложении 27 к Инструкции дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания: "найденные, но невостребованные документы";
в приложениях 29 и 34 Инструкции пункт 11 исключить;
в приложении 31 цифру "31" заменить цифрой "32";
в приложении 32 цифру "32" заменить цифрой "31".
2. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан                       3. Балиева
"СОГЛАСОВАНО"
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
___________Р. Тусупбеков
28 мая 2008 г.
"СОГЛАСОВАНО"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
___________Б. Мухамеджанов
24 июня 2008 г.
"СОГЛАСОВАНО"
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
___________ М. Тажин
15 мая 2008 г.
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 27 февраля 2008 года N 51
"Приложение 40
к Инструкции по применению
органами юстиции Правил
документирования и
регистрации населения
Республики Казахстан
ЖУРНАЛ
учета выдачи книг регистрации граждан
N
п/п
Дата
выдачи
Номер книги
регистрации
граждан
Фамилия, имя,
отчество
владельца
жилища
Адрес
Примечание
"
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 27 февраля 2008 года N 51
"Приложение 41
к Инструкции по применению
органами юстиции Правил
документирования и
регистрации населения
Республики Казахстан
СПРАВКА
подтверждения личности
ФОТО
(Заверяется паспортной
гербовой печатью)
"___"___________ 200_г.

1. Азамат (-ша)_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
(тұрғылықты жері бойынша тіркелген орны)
жеке куәлігінің N _______________ "_________" ____________________ж.
берген органы_______________________________________________________
2. Азамат (-ша)_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
(тұрғылықты жері бойынша тіркелген орны)
жеке куәлігінің N _______________ "_________" ____________________ж.
берген органы_______________________________________________________
бізге ұсынылған фотосурет бойынша,
азамат (-ша)__________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
екендігін растаймыз.
Өтініш берушінің жеке басын растаушы азаматтардың қолы:
1._______________________________      ___________________________
(Т.А.Ә.)                            (қолы)
2._______________________________      ___________________________
(Т.А.Ә.)                            (қолы)
Анықтаманы толтырған:
_______________________________        ____________________
(құжаттандыру және тіркеу бөлімі              (қолы)
қызметкерінің Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің 2008 жылғы 27 ақпандағы
N 51 бұйрығына 3 қосымша
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу ережесін
әділет органдарының қолдануы
жөніндегі Нұсқаулыққа 42 қосымша
"БЕКІТЕМІН"
Бастық _________________________
________________________________
(әділет органының атауы,
Т.А.Ә. және қолы)
"__" ___________ 200___ ж.
Жеке басты анықтау нәтижесі бойынша
Қ О Р Ы Т Ы Н Д Ы
"___"________200__ж.                    қала, тұрғылықты пункт
Мен,_________________________________________________________,
(қызметі, Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі мен паспортын алу
үшін дер кезінде өтініш білдірмеген азамат (-ша) ___________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
________________"___" ______________________(туған күні, айы, жылы),
________________________________________________тумасы (туған жері),
_______________________________________________ (тұратын мекен-жайы)
жеке басын анықтау жөніндегі тексеру материалдарын қарастырып,
аз. _________________________________(Т.А.Ә.., өтініш иесінің туған
жылы) жеке басын және Қазақстан Республикасы азаматтығын растайтындығын анықтадым.
Жоғарыдағының негізінде, ҰЙҒАРАМЫН:
аз.______________________________________________________ Қазақстан
Республикасы азаматының жеке куәлігі мен паспорты берілсін.
Ресімделген 1-н арыздың N_______________________күні _______________
Құжаттандыру және тіркеу бөлімінің маманы :
___________________
(Т.А.Ә., қолы)
Ескерту: ҚР азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарды беруге негіз болатын құжаттар болмаған жағдайда, дәлелді қорытынды шығарылады.
Қазақстан Республикасы Әділет
министрінің 2008 жылғы 27 ақпандағы
N 51 бұйрығына 4 қосымша
Қазақстан Республикасының халқын
құжаттандыру және тіркеу ережесін
әділет органдарының қолдануы
жөніндегі Нұсқаулыққа 43 қосымша
"БЕКІТЕМІН"
Бастық _________________________
________________________________
(әділет органының атауы,
Т.А.Ә. және қолы)
"__" ___________ 200___ ж.
Анықтау деректерін өзгерту бойынша
Қ О Р Ы Т Ы Н Д Ы
"____"________200__ж.                   қала, тұрғылықты пункт
Мен,________________________________________________________________
(қызметі, Т.А.Ә.)
Аз._________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
"___" ______________________________________(туған күні, айы, жылы),
________________________________________________тумасы (туған жері),
_______________________________________________ (тұратын мекен-жайы)
анықтау деректерін - тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы (керегінің астын сызыңыз) өзгерту туралы өтінішін қарастырып, аз. _____________
_______________ауданы _______________________ облысының (қаласының)
АХАЖ органымен______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы - керегінің астын
сызыңыз)
_____________________________   ____________________________________
(бұрынғы дерегі)                     (жаңа дерегі)
өзгерту туралы куәлік N______________берілген күні _________________
және туу туралы куәлік N______________берілген күні_________________
берілгенін АНЫҚТАДЫМ.
Өтініш негіздемесі N___________күні _________ берілген______________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы)
өзгерту туралы акт жазбасының көшірмесімен расталады.
Жоғарыдағының негізінде, ҰЙҒАРАМЫН:
аз. ________________________________________ Қазақстан Республикасы
азаматының жеке куәлігі мен паспорты өзгертілген деректері бойынша берілсін.
Ресімделген 1-н арыздың N ____________________күні _______________
Құжаттандыру және тіркеу бөлімінің маманы :________________________
(Т.А.Ә., қолы)

1. Гражданин (-ка)_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
___________________________________________________________________________
адрес регистрации по месту жительства)
N удостоверения личности ___________________ от "___"___________________ г.
орган выдачи ______________________________________________________________
2. Гражданин (-ка)_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
___________________________________________________________________________
(адрес регистрации по месту жительства)
N удостоверения личности _________________ от "___"___________________ г.
орган выдачи ______________________________________________________________
подтверждаем, что на предъявленной нам фотографии представлен (-а)
гражданин (-ка)____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата рождения)
Подписи лиц, подтверждающих личность заявителя:
1.______________________             _______________________
(Ф.И.О.)                             (подпись)
2.______________________             _______________________
(Ф.И.О.)                             (подпись)
Справку составил (а):
________________________             _______________________
(Ф.И.О. специалиста                         (подпись)
документирования и
регистрации)"
Приложение 3
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 27 февраля 2008 года N 51
"Приложение 42
к Инструкции по применению
органами юстиции Правил
документирования и
регистрации населения
Республики Казахстан
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник__________________
___________________________
(наименование органа юстиции,
___________________________
Ф.И.О. и подпись)
"___"_______________200 г.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
по результатам проверки личности
"___"_________ 200__г.                            город, населенный пункт
Я,_________________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
рассмотрев материалы по проверке личности гражданина (-ки)
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
"___"______________________________________ (число, месяц, год рождения),
уроженца (-ки)__________________________________________(место рождения),
проживающего (-ей)______________________________________________________,
(адрес м/жительства)
обратившегося (-ейся) несвоевременно по вопросу получения удостоверения
личности, паспорта гражданина Республики Казахстан, установил (-ла), что
материалы проверки подтверждают личность и гражданство Республики Казахстан
гр.______________________________________ (Ф.И.О., год рождения заявителя)
На основании изложенного полагал (-а) бы:
Выдать гр. _______________________________удостоверение личности, паспорт
гражданина Республики Казахстан.
Оформлено заявление ф-1 N_________________ от _______________
Специалист документирования и регистрации:________________________________
(Ф.И.О., подпись)
Примечание: в случае отсутствия оснований к выдаче документов, удостоверяющих
личность гражданина РК, выносится мотивированное заключение.".
Приложение 4
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 27 февраля 2008 года N 51
"Приложение 43
к Инструкции по применению
органами юстиции Правил
документирования и
регистрации населения
Республики Казахстан
"УТВЕРЖДАЮ"
Начальник ___________________
_____________________________
(наименование органа юстиции,
_____________________________
Ф.И.О. и подпись)
"___"_____________200__г.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
по изменению установочных данных
"___"___________ 200__г.                          город, населенный пункт
Я,_________________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
рассмотрев заявление ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
"___"_______________________(число, месяц, год рождения),
уроженца (-ки)___________________________________________(место рождения),
проживающего (-ей)_______________________________________________________
(адрес м/жительства)
о перемене установочных данных - фамилии, имени, отчества, года рождения
(нужное подчеркнуть) установил, что гр.__________________________________
органом ЗАГС ___________________ района _________________________ области
(города) выданы свидетельство о перемене ________________________________
(фамилии, имени, отчества,
_________________________________________________________________________
года рождения - нужное подчеркнуть)
с ____________________________ на _______________________________________
N________ от _________ и свидетельство о рождении N________ от __________
Обоснованность заявления подтверждается копией актовой записи о перемене
_________________________________________ N ___________ от_______________
(фамилии, имени, отчества, года рождения)
На основании изложенного полагал (-а) бы:
Выдать гр. _______________________ удостоверение личности, паспорт на
измененные установочные данные.
Оформлено заявление ф-1 N ________________ от __________________
Специалист документирования и регистрации:
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись)".