Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциалдық нормативті белгілеу туралы, Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциалдық нормативті есептеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 22 тамыздағы N 120 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 30 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5324 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 146 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.07.2014 № 146 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
2003 жылғы 2 шілдедегі "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 2-тармағының 11), 15) тармақшаларына 49-бабына және 2003 жылғы 4 шілдедегі "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 1-тармағының 5), 6) тармақшаларына сәйкес, бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі (бұдан әрі - Агенттік) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдары үшін пруденциалдық норматив - "Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті" белгіленсін.
Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенттің мәні күнделікті 1 кем болмауы тиіс.
2. Қоса беріліп отырған, бағалы қағаздар рыногында қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін пруденциалдық нормативті есептеу ережесі бекітілсін.
3. Осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап осы қаулының қосымшасына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің күшін жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы 2008 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
5. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, бағалы қағаздар рыногында қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға мәлімет үшін жіберсін.

Об установлении пруденциального норматива для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, утверждении Правил расчета пруденциального норматива для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 120. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2008 года № 5324. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 146
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктами 11), 15) пункта 2 статьи 3статьей 49 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" и подпунктами 5), 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", в целях обеспечения финансовой устойчивости организации, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Установить для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, пруденциальный норматив  - "Коэффициент достаточности собственного капитала".
Значение коэффициента достаточности собственного капитала ежедневно должно составлять не менее 1.
2. Утвердить прилагаемые Правила расчета пруденциального норматива для организации, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу нормативные правовые акты, согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 октября 2008 года.
5. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманову Н.А.):
4) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, объединения юридических лиц "Ассоциация Финансистов Казахстана", организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг.

номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокердің және дилердің меншікті капиталының барынша төмен мөлшері - 30 000 000 (отыз миллион) теңге;
клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокердің және дилердің меншікті капиталының барынша төмен мөлшері - 5 000 000 (бес миллион) теңге;
2010 жылғы 1 қаңтардан бастап:
номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокердің және дилердің меншікті капиталының барынша төмен мөлшері – 54 432 000 (елу төрт миллион төрт жүз отыз екі мың) теңгені құрайды;
клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокердің және дилердің меншікті капиталының барынша төмен мөлшері – 46 656 000 (қырық алты миллион алты жүз елу алты мың) теңгені құрайды;
2010 жылғы 1 шілдеден бастап:
номиналды ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен брокердің және дилердің меншікті капиталының барынша төмен мөлшері – 181 440 000 (бір жүз сексен бір миллион төрт жүз қырық мың) теңгені құрайды;
клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокердің және дилердің меншікті капиталының барынша төмен мөлшері – 129 600 000 (жүз жиырма тоғыз миллион алты жүз мың) теңгені құрайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05. N 185 Қаулысымен.
2. Осы Ереженің мақсаттары үшін "Standard & Poor's" агенттігінің рейтингтік бағалауынан басқа уәкілетті органмен (бұдан әрі - уәкілетті орган) "Moody's Investors Service" және "Fitch" агенттіктерінің және олардың еншілес рейтингтік ұйымдарының (бұдан әрі – басқа қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі рейтинг агенттіктері) рейтингтік бағалары да танылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
2-1. Осы Ереже мақсаты үшін халықаралық қаржы ұйымдары болып мынадай ұйымдар түсіндіріледі:
Халықаралық қайта құру және даму банкі;
Еуропалық қайта құру және даму банкі;
Америкааралық даму банкі;
Халықаралық есеп айырысу банкі;
Азиялық даму банкі;
Африкалық даму банкі;
Халықаралық қаржы корпорациясы;
Исламдық даму банкі;
Еуропалық инвестициялық банкі;
Еуразиялық даму банкі.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 26 қаңтардағы N 5 Қаулысымен.

минимальный размер собственного капитала брокера и дилера с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, составляющий 30 000 000 (тридцать миллионов) тенге;
минимальный размер собственного капитала брокера и дилера без права ведения счетов клиентов, составляющий 5 000 000 (пять миллионов) тенге;
с 1 января 2010 года:
минимальный размер собственного капитала брокера и дилера с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, составляющий 54 432 000 (пятьдесят четыре миллиона четыреста тридцать две тысячи) тенге;
минимальный размер собственного капитала брокера и дилера без права ведения счетов клиентов, составляющий 46 656 000 (сорок шесть миллионов шестьсот пятьдесят шесть тысяч) тенге;
с 1 июля 2010 года:
минимальный размер собственного капитала брокера и дилера с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, составляющий 181 440 000 (сто восемьдесят один миллион четыреста сорок тысяч) тенге;
минимальный размер собственного капитала брокера и дилера без права ведения счетов клиентов, составляющий 129 600 000 (сто двадцать девять миллионов шестьсот тысяч) тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 185 (порядок введения в действие см. п. 4).
2. Для цели настоящих Правил помимо рейтинговых оценок агентства "Standard & Poor's" уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) также признаются рейтинговые оценки агентств "Moody's Investors Service" и "Fitch", и их дочерних рейтинговых организаций (далее - другие рейтинговые агентства).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 265 (порядок введения в действие см. п. 4).
2-1. Для целей настоящих Правил под международными финансовыми организациями понимаются следующие организации:
Международный банк реконструкции и развития;
Европейский банк реконструкции и развития;
Межамериканский банк развития;
Банк международных расчетов;
Азиатский банк развития;
Африканский банк развития;
Международная финансовая корпорация;
Исламский банк развития;
Европейский инвестиционный банк;
Евразийский банк развития.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 2-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 26.01.2009 № 5 (порядок введения в действие см. п.4 ).

3. Осы Ереженің қосымшасында көзделген мөлшерде брокердің және дилердің өтімді активтері ретінде мынадай активтер:
1) ақша, оның ішінде:
кассадағы ақша, брокердің және дилердің балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын мөлшерде;
осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің ағымдағы шоттарындағы ақша;
бағалы қағаздар орталық депозитарийінің шоттарындағы ақша;
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-» санатынан төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді жеке рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес - банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша;
ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға банктік қызметті көрсететін резидент емес-ұйымдардың шоттарындағы ақша;
2) осы Ереженің Қосымшасында көрсетілген мөлшерде, ықтимал шығындарға резервтерді шегергендегі, мынадай талаптардың біреуіне сәйкес келген жағдайда, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке алғанда):
банктердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
РҚАО-ның ескертпесі!
Абзац 2013.01.01 дейін қолданыста болады.
банктердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В+»-тен «В»-ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz ВВ-»-тен «kz В+»-ке дейінгі рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
банктер Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес - бас банктің еншілес резидент-банктері болып табылады;
банктер қор биржасының ресми тізімінің «акциялар» секторының бірінші және (немесе) екінші санатына енгізілген эмитент-банктері болып табылады;
3) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді жеке рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес банктердегі салымдар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);

3. В качестве ликвидных активов брокера и дилера, в объемах, предусмотренных Приложением к настоящим Правилам, признаются следующие активы:
1) деньги, в том числе:
деньги в кассе, не более десяти процентов от суммы активов по балансу брокера и дилера;
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) настоящего пункта;
деньги на счетах в центральном депозитарии ценных бумаг;
деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
деньги на счетах в организациях-нерезидентах, предоставляющих банковские услуги организациям для осуществления операций на организованном рынке ценных бумаг;
2) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери в объемах, указанных в приложении к настоящим Правилам, при соответствии одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «ВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzBB-» по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
Примечание РЦПИ!
Абзац действует до 01.01.2013.
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг от «В+» до «В» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от «kzBB-» до «kzB+» по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
банки являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг по международной шкале агентства Standard & Poor's не ниже «А-» или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
банки являются банками-эмитентами, включенными в первую и (или) вторую категорию сектора «акции» официального списка фондовой биржи;
3) вклады в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;

4) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
5) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
6) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары;
7) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Қор биржасында айналымына жіберілетін (жіберілген) эмитенттерге және олардың бағалы қағаздарына талаптары, және де қор биржасы тізімінің бөлек санаттары туралы» 2008 жылғы 26 мамырдағы № 77 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5251 тіркелген) (бұдан әрі - № 77 қаулы) көзделген «акциялар» секторының бірінші (ең жоғарғы) немесе екінші (ең жоғарғы) санаттарының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген заңды тұлғалардың акциялары;
8) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz В-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
9) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, № 77 қаулыда көзделген «борыштық бағалы қағаздар» секторының» «бірінші шағын санатының рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» санатының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш сомасы мен есептелген сыйақыны ескергенде);

4) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств) (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
5) долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
6) акции юридических лиц Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже «ВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzBB-» по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
7) акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям первой (наивысшей) или второй (наивысшей) категории сектора «акции», предусмотренным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2008 года № 77 «О требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5251) (далее - постановление № 77), за вычетом резервов на возможные потери;
8) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством  Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже «В-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzB-» по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
9) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством  Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории (наивысшая категория) «сектора «долговые ценные бумаги», предусмотренным постановлением № 77 (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;

10) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, осы тармақтың 8), 9) тармақшаларында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, мынадай талаптарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш сомасы мен есептелген сыйақыны ескере отырып):
қор биржасымен танылған рейтингілік агенттіктердің бағалары бар болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентін мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш берілген күнге дейінгі кемінде екі жыл бұрын жүзеге асырылды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті қаржылық есептілікті қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына (International Financial Reporting Standards - IFRS) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданыстағы қаржылық есептіліктің стандарттарына (General Accepted Accounting Principles - GAAP) сәйкес жасайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енетін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
аудиторлық есеппен расталған борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігі кемінде аяқталған екі қаржы жылы үшін берілді;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған, соңғы есепті күнге жасалған қаржылық есептілікке сәйкес, тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
соңғы екі жылдың біреуіндегі борыштық бағалы қағаздар эмитентінің таза пайдасы аудиторлық есеппен расталған, соңғы есепті күнге жасалған қаржылық есептілікке сәйкес, тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
лизингтік ұйымды және кредиттік серіктестікті қоспағанда, қаржылық емес ұйымның - борыштық бағалы қағаздар эмитентінің негізгі қызметі бойынша соңғы екі жылдың әрқайсысындағы сатылым мөлшері аудиторлық есеппен расталған, қаржылық есептілік деректері бойынша тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті акционерлерінің жалпы жиналысында бекітілген корпоративтік басқару кодексінің бар болуы;
осы бағалы қағаздар қор биржасының ресми тізімінде болған уақытында борыштық бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкердің бар болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) эмиссиялық бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иегерлерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар қамтылмаған;

10) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством  Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в подпунктах 8), 9) настоящего пункта, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери, соответствующие следующим требованиям:
наличие оценки рейтинговых агентств, признанных фондовой биржей;
государственная регистрация эмитента долговых ценных бумаг осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи;
эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (General Accepted Accounting Principles - GAAP);
аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
финансовая отчетность эмитента долговых ценных бумаг, подтвержденная аудиторским отчетом, представлялась не менее чем за два завершенных финансовых года;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
чистая прибыль эмитента долговых ценных бумаг за один из двух последних лет составляет сумму, эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысяч шестисоткратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
объем продаж эмитента долговых ценных бумаг - нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за каждый из двух последних лет по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
наличие маркет-мейкера по долговым ценным бумагам во время нахождения данных ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи;
в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска эмиссионных ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);

11) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекеттерінің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
12) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
13) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары;
14) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
15) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
16) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, қор биржасының ресми тізімінің «акциялар» секторының бірінші және (немесе) екінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
17) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Standard & Poor's агенттігінің «ВВВ-»-тен төмен емес халықаралық рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
18) тазартылған бағалы металдар және металл депозиттері;
19) ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, елу пайызға кемітілген бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары;

11) ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
12) негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
13) акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
14) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
15) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции эмитентов Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже «ВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzBB-» по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
16) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции юридических лиц, включенные в первую и (или) вторую категории сектора «акции» официального списка фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери;
17) долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
18) аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты;
19) акции организаторов торгов с ценными бумагами и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг, уменьшенные на пятьдесят процентов, за вычетом резервов на возможные потери;

20) брокердің және дилердің балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын сомада шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген жұмысшылар мен басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергендегі, брокерге және дилерге қатысты үлестес тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде);
21) брокердің және дилердің балансы бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын сомадағы жылжымайтын мүлік түріндегі брокердің және дилердің негізгі қаражаты танылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкінің 2012.01.30 № 20 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
4. Брокер және дилер бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызметті біріктіріп атқарған жағдайда "меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициентін" - пруденциалдық нормативті және басқа да нормативтерді есептеу Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін біріктіріп атқаратын ұйымдар үшін пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 26 қыркүйектегі № 215 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5810 тіркелген)нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген ерекшеліктерді есепке ала отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
5. Брокер және дилер осы Ереженің қосымшасына сәйкес нысан бойынша, осы Ереженiң 10, 11-тармақтарында көрсетiлген талаптарды сақтай отырып, алдыңғы жұмыс күнiнiң соңындағы жағдайы бойынша әрбiр жұмыс күнiне пруденциалдық нормативтiң есебiн жүргiзедi. Қағаз жазбадағы пруденциалды нормативтiң есебiне бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы тұлға), бас бухгалтер қол қояды және мөрмен куәландырылады және брокер мен дилерде сақталады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
6. Пруденциалдық норматив тоқсан сайын уәкілетті органмен брокер және дилер уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес электронды тасымалдауышта ұсынған қаржылық және өзге есептілігінің негізінде есептеледі.

20) дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к брокеру и дилеру, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, не просроченная по условиям договора, в сумме, не превышающей десяти процентов от суммы активов по балансу брокера и дилера;
21) основные средства брокера и дилера в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей пяти процентов от суммы активов по балансу брокера и дилера.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.01.2012 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
4. В случае совмещения брокером и дилером профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг расчет пруденциального норматива - "коэффициент достаточности собственного капитала" и другие нормативы осуществляются с учетом особенностей, установленных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 сентября 2009 года № 215 "Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5810).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 265 (порядок введения в действие см. п. 4).
5. Брокер и дилер производит расчет пруденциального норматива каждый рабочий день по состоянию на конец предшествующего рабочего дня с соблюдением требований, указанных в пунктах 10, 11 настоящих Правил, по форме согласно приложению к настоящим Правилам. Расчет пруденциального норматива на бумажном носителе подписывается первым руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером, заверяется печатью и хранится у брокера и дилера.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
6. Пруденциальный норматив ежеквартально рассчитывается уполномоченным органом на основании финансовой и иной отчетности, представленной брокером и дилером на электронном носителе в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа.

2-тарау. Пруденциалдық нормативтің есебі үшін пруденциалдық нормативтің есебін және қосымша мәлiметтердi ұсыну тәртiбi
7. Пруденциалдық нормативтің есебі үшін пруденциалдық нормативтің есебі мен қосымша мәлiметтер (бұдан әрi - қосымша мәлiметтер) осы Ереженің қосымшасына сәйкес есептік тоқсанның соңғы жұмыс күні үшін уәкілетті органға осы Ереженің қосымшасына сәйкес есептік тоқсаннан кейінгі айдың бесінші жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша 18.00 сағаттан кешіктірмей ұсынылады. Пруденциалдық нормативтiң есебі қағаз және электронды тасымалдағышта беріледі.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
8. Қосымша мәлiметтер уәкiлеттi органға электрондық тасымалдағышта берiледi.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
9. Пруденциалдық нормативтiң есебіндегі және қосымша мәлiметтердегi деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен көрсетіледі.
10. Пруденциалдық нормативтiң есебін және қосымша мәлiметтердi толтырған кезде пайдаланылатын өлшеу бірлігі мыңдық теңгеде белгіленеді. Бес жүзден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең немесе одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
11. Есепті күнгі жағдай бойынша қағаз тасымалдағышта брокердің және (немесе) дилердің бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтері қол қойып мөрмен куәландырылады және уәкілетті органға ұсынылады, сондай-ақ брокерде және дилерде сақталады.
Брокер және дилер уәкілетті органның талап етуі бойынша сұратуды алған күннен бастап екі жұмыс күннен кешіктірмей белгілі бір күнгі жағдай бойынша есептілікті қағаз тасымалдағышта ұсынады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
12. Электрондық тасымалдағыштағы қосымша мәлiметтер және пруденциалдық нормативтерді есептеу ұсынылатын деректердiң құпиялылығын және түзетiлмейтiндiгiн қамтамасыз ететiн криптографиялық қорғау құралдары бар, ақпараттың жеткiзiлуiне кепiлдiк беретiн көлiк жүйесiн пайдалана отырып ұсынылады.

Глава 2. Порядок представления расчета пруденциального
норматива и дополнительных сведений для расчета
пруденциального норматива
7. Расчет пруденциального норматива и дополнительные сведения для расчета пруденциального норматива (далее - дополнительные сведения) представляются в уполномоченный орган в соответствии с приложением к настоящим Правилам за последний календарный день отчетного квартала, не позднее 18.00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
Расчет пруденциального норматива представляется на бумажном и электронном носителях.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
8. Дополнительные сведения представляются в уполномоченный орган на электронном носителе.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
9. Данные в расчете пруденциального норматива и дополнительных сведениях указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге.
10. Единица измерения, используемая при заполнении расчета пруденциального норматива и дополнительных сведений, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
11. Расчет пруденциального норматива и дополнительные сведения на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписываются первым руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером брокера и дилера, заверяется печатью и представляется в уполномоченный орган, а также хранится у брокера и дилера.
По требованию уполномоченного органа брокер и дилер не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляет отчетность по состоянию на определенную дату на бумажном носителе.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
12. Дополнительные сведения и расчет пруденциального норматива на электронном носителе представляются с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.

Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
13. Электрондық тасымалдағышта ұсынылатын деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестігін брокердің және дилердің бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы тұлға) және бас бухгалтер қамтамасыз етеді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
13-1. Есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігіне байланысты, брокер және (немесе) дилер есептілікті ұсынған күннен бастап үш жұмыс күн ішінде уәкілетті органға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігінің себептерін түсіндіре отырып жазбаша өтініш ұсынады.
Брокер және (немесе) дилер ұсынған есептілікте толық емес және (немесе) шынайы емес ақпаратты анықтаған кезде уәкілетті орган ол жайында брокерге және (немесе) дилерге хабарлайды. Брокер және (немесе) дилер уәкілетті орган хабарлаған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып пысықталған есептілікті ұсынады.
Ескерту. Ереже 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
14. "Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті" пруденциалдық нормативті бұзған жағдайда, брокер мен дилер бұзушылық болған сәттен бастап үш күнтізбелік күні ішінде уәкілетті органға пруденциалдық нормативті бұзу факті мен себептері туралы, оны жою шараларының жоспарын ұсына отырып, хабарлайды.
3-тарау. Қорытынды ережелер
15. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген тәртіпте шешіледі.
Бағалы қағаздар рыногында
брокерлік және дилерлік
қызметті жүзеге асыратын
ұйымдарға арналған пруденциалдық
нормативін есептеу ережесіне
қосымша
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.01.26 N 5, 2009.08.05. N 185 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз), 2009.12.29 N 265 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз), 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен, өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкінің 2012.01.30 № 20 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
________________________________________________
(брокердің және дилердің толық атауы)
20___ жылғы "___"________________ жағдай бойынша
пруденциалдық нормативті есептеу
(мың теңге)
N
Көрсеткіштің атауы
Баланс бойынша сомасы
Есепке алынатын көлем (%)
Есепеуге алынатын сома
1.

Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
13. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем брокера и дилера (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и главным бухгалтером.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
13-1. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность, брокер и дилер в течение трех рабочих дней со дня представления отчета представляет в уполномоченный орган письменное ходатайство с объяснением причин необходимости внесения изменений и (или) дополнений.
При обнаружении неполной и (или) недостоверной информации в отчетности, представленной брокером и дилером, уполномоченный орган уведомляет об этом брокера и дилера. Брокер и дилер не позднее двух рабочих дней со дня уведомления уполномоченным органом представляет доработанную с учетом замечаний уполномоченного органа отчетность.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
14. В случае нарушения пруденциального норматива "коэффициент достаточности собственного капитала" брокер и дилер в течение трех календарных дней с момента нарушения сообщает уполномоченному органу о факте и причинах нарушения пруденциального норматива с приложением плана мероприятий по его устранению.
Глава 3. Заключительные положения
15. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение к Правилам расчета
пруденциального норматива для
организаций осуществляющих
брокерскую и дилерскую
деятельность на рынке ценных бумаг
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26.01.2009 № 5 (порядок введения в действие см. п. 4); от 05.08.2009 № 185 (порядок введения в действие см. п. 4); от 29.12.2009 № 265 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 30.01.2012 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
Расчет пруденциального норматива
по состоянию на "___" ________________ 20___ года
________________________________________________
(полное наименование брокера и дилера)
(тысяч тенге)
Наименование показателя
Сумма
по
балансу
Учиты-
ваемый
объем (%)
Сум-
ма к
рас-
чету
1.
Деньги - всего (сумма строк

ақша - барлығы (1.1.-1.5 жолдарының
сомасы), оның ішінде:
100
1.1
кассадағы ақша (5-бағанында брокер
және дилердің балансы бойынша
активтер сомасының он пайызынан
аспайтын мөлшері есепке алынады)
100
1.2
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі
ағымдағы шоттарындағы ақша
100
1.3
Бағалы қағаздар орталық
депозитарийдің шоттарындағы ақша
100
1.4
"Standard & Poor's"  агенттігінің
халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"
санатынан төмен емес ұзақ мерзімді
және/немесе қысқа мерзімді жеке
рейтингі немесе басқа рейтинг
агенттіктерінің бірінің ұқсас
деңгейдегі рейтингі бар резидент
емес - банктер шоттарындағы ақша
100
1.5
ұйымдастырылған бағалы қағаздар
рыногында операцияларды жүзеге асыру
үшін ұйымдарға банктік қызмет
көрсететін резидент емес-ұйымдар
шоттарындағы ақша
100
2.
Мына талаптардың бiреуiне сәйкес келгенде, Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдар:
банктердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz BB-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
ықтимал шығындарға резервтердi шегергенде, банктер Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес - бас банктің еншілес резидент - банктері болып табылады (негiзгi борыштың сомасын және есептелген сыйақыны ескерiп)
100
2-1.
2011 жылғы 1 қаңтардан 2-1 жолдың күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 185 Қаулысымен.
2-2.
РҚАО-ның ескертпесі!

1.1.-1.5), в том числе:
100
1.1
деньги в кассе (в графе 5
учитывается не более десяти
процентов от суммы активов по
балансу брокера и дилера)
100
1.2
деньги на текущих счетах в банках
второго уровня Республики Казахстан
100
1.3
деньги на счетах в центральном
депозитарии ценных бумаг
100
1.4
деньги на текущих счетах в
банках-нерезидентах, которые имеют
долгосрочный и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не ниже
категории "ВВВ-" по международной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств
100
1.5
деньги на счетах в
организациях-нерезидентах,
предоставляющих банковские услуги
организациям для осуществления
операций на организованном рынке
ценных бумаг
100
2.
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан при
соответствии одному из следующих
условий:
банки имеют долгосрочный кредитный
рейтинг не ниже «ВВ-» по
международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже «kzBB-»
по национальной шкале Standard &
Poor's, или рейтинг аналогичного
уровня по национальной шкале одного
из других рейтинговых агентств;
банки являются дочерними
банками-резидентами, родительский
банк-нерезидент которых имеет
долгосрочный кредитный рейтинг не
ниже «А-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств,
(с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
100
2-1.
Вниманию пользователей!
Действие стр. 2-1 распространяется
до 01.01.2012.
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, при условии,
что данные банки имеют долгосрочный
кредитный рейтинг от «В+» до «В» по
международной шкале агентства
«Standard & Poor's» или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzВВ-» до
«kzВ+» по национальной шкале
«Standard & Poor's» (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
2-2.
Примечание РЦПИ!

2-2-жол 2013.01.01 дейін қолданыста болады.
Ықтимал шығындарға резервтердi шегергенде, осы банктерде Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В+»-тен «В»-ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz BB-»-тен «kz B+»-ке дейінгі рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар деген талаппен Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдар (негiзгi борыштың сомасын және есептелген сыйақыны ескерiп)
100
3.
Ықтимал шығындар резервтерін
шегергендегі, негізгі борыш және
есептелген сыйақылар сомаларын
ескергендегі, Қазақстан Республика-
сының екінші деңгейдегі банктердегі
салымдар, осы банктердің қор
биржасының ресми тізімінің
"акциялар" секторының бірінші
санатына енгізілу шартымен
80
4.
Ықтимал шығындар резервтерін
шегергендегі, негізгі борыш және
есептелген сыйақылар сомаларын
ескергендегі, Қазақстан Республика-
сының екінші деңгейдегі банктердегі
салымдар, осы банктердің қор
биржасының ресми тізімінің
"акциялар" секторының екінші
санатына енгізілу шартымен
70
5.
Ықтимал шығындар резервтерін
шегергендегі, негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомаларын есепке
алғандағы "Standard & Poor's"
агенттігінің халықаралық шәкілі
бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ
мерзімді және/немесе қысқа мерзімді
жеке рейтингі бар немесе басқа
рейтингтік агенттіктердің  бірінің
ұқсас деңгейдегі рейтингі бар
резидент емес банктеріндегі
салымдар
100
6.
Ықтимал шығындар резервтерін
шегергендегі, басқа мемлекеттердің
заңнамасына сәйкес эмиссияланғандар-
ды қоса алғанда Қазақстан
Республикасының мемлекеттік бағалы
қағаздары (негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомаларын ескере
отырып)
100
6-1.
Ықтимал шығындар бойынша резервтерді шегергендегі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
100
7.
Ықтимал шығындарға резервтердi шегергенде, брокер және дилерге қатысты Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар үлестес тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары
100
8.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, № 77 қаулымен көзделген «акциялар» секторының бірінші (ең жоғары) санатының талаптарына сәйкес келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген брокерге және дилерге қатынасы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың акциялары
70
9.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, № 77 қаулымен көзделген «акциялар» секторының екінші (ең жоғары) санатының талаптарына сәйкес келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген брокерге және дилерге қатынасы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың акциялары
50
10.
Ықтимал шығындарға резервтердi шегергенде, брокер және дилерге қатысты Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар үлестес тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
100
11.
Ықтимал шығындарға резервтердi шегергенде, брокер және дилерге қатысты Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, № 77 қаулыға сәйкес қор биржасының ресми тізімінің «рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» санатына енгізілген, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В+»-тен «В-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz В+»-тен «kz В-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар үлестес тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
80
12.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш сомасы мен есептелген сыйақыны ескере отырып), № 77 қаулымен көзделген «бірінші шағын санаттың (ең жоғарғы санат) рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар» санатының талаптарына сәйкес келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған брокерге және дилерге қатынасы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
80

Строка 2-2 действует до 01.01.2013.
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, при условии,
что данные банки имеют долгосрочный
кредитный рейтинг от «В+» до «В» по
международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzBB-» до
«kzB+» по национальной шкале
Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств (с учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
3.
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, при условии,
что данные банки включены в первую
категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи,
(с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
80
4.
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, при условии,
что данные банки включены во вторую
категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи,
(с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
70
5.
Вклады в банках-нерезидентах,
которые имеют долгосрочный и/или
краткосрочный, индивидуальный
рейтинг не ниже категории "ВВВ-"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения),
за вычетом резервов на возможные
потери
100
6.
Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан (включая
эмитированные в соответствии с
законодательством других
государств) (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
6-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом «Фонд национального благосостояния
«Самрук-Казына» (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
7.
Акции юридических лиц Республики
Казахстан, не являющихся по
отношению к брокеру и дилеру
аффилиированными лицами, имеющих
рейтинговую оценку не ниже «ВВ-» по
международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже «kzBB-»
по национальной шкале Standard &
Poor's, или рейтинг аналогичного
уровня по национальной шкале одного
из других рейтинговых агентств, за
вычетом резервов на возможные
потери
100
8.
Акции юридических лиц, не
являющихся аффилиированными лицами
по отношению к брокеру и дилеру,
включенные в официальный список
фондовой биржи, соответствующие
требованиям первой (наивысшей)
категории сектора "акции",пред-
усмотренным постановлением № 77,
за вычетом резервов на возможные
потери
70
9.
Акции юридических лиц, не
являющихся аффилиированными лицами
по отношению к брокеру и дилеру,
включенные в официальный список
фондовой биржи, соответствующие
требованиям второй (наивысшей)
категории сектора "акции",пред-
усмотренным постановлением № 77,
за вычетом резервов на возможные
потери
50
10.
Негосударственные долговые ценные
бумаги юридических лиц Республики
Казахстан, выпущенные в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, не являющихся по
отношению к брокеру и дилеру
аффилиированными лицами, имеющие
рейтинговую оценку не ниже «ВВ-» по
международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже «kzBB-»
по национальной шкале Standard &
Poor's, или рейтинг аналогичного
уровня по национальной шкале одного
из других рейтинговых агентств, (с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
100
11.
Негосударственные долговые ценные
бумаги юридических лиц Республики
Казахстан, выпущенные в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, не являющихся по
отношению к брокеру и дилеру
аффилиированными лицами, включенные
в категорию «долговые ценные бумаги
с рейтинговой оценкой (наивысшая
категория)» официального списка
фондовой биржи в соответствии с
постановлением № 77, имеющие
рейтинговую оценку от «В+» до «В-»
по международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzB+» до
«kzB-» по национальной шкале
Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств (с учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
80
12.
Негосударственные долговые ценные
бумаги юридических лиц Республики
Казахстан, не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к брокеру и дилеру,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенные в официальный список
фондовой биржи, соответствующие
требованиям категории "долговые
ценные бумаги без рейтинговой
оценки первой подкатегории
(наивысшая категория)",
предусмотренным постановлением № 77
(с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
80

12-1.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, осы Ереженің 3-тармағының 10) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, брокер және дилерге қатысты үлестес тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
80
13.
Ықтимал шығындар резервтерін
шегергендегі, "Standard & Poor's"
агенттігінің халықаралық шәкілі
бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес
тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа
рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел мемлекеттерінің бағалы
қағаздары (негізгі борыш пен
есептелген сыйақы сомаларын ескере
отырып)
100
14.
Ықтимал шығындар резервтерін
шегергендегі, "Standard & Poor's"
агенттігінің халықаралық шәкілі
бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес
рейтингтік бағасы бар немесе басқа
рейтинг агенттіктерінің бірінің
осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып);
100
15.
Ықтимал шығындар резервтерін
шегергендегі, "Standard & Poor's"
агенттігінің халықаралық шәкілі
бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес
рейтингтік бағасы бар немесе басқа
рейтинг агенттіктерінің бірінің
осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары
100
16.
Ықтимал шығындар резервтерін
шегергендегі, "Standard & Poor's"
агенттігінің халықаралық шәкілі
бойынша "ВВВ"-тен төмен емес
рейтингтік бағасы бар немесе басқа
рейтинг агенттіктерінің бірінің
осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары
базалық активі болып табылатын
депозитарлық қолхаттар
70
17.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kzBB-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының эмитенттерінің акциялары базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
18.
Ықтимал шығындар резервтерін
шегергендегі, қор биржасының ресми
тізімінің "акциялар" секторының
бірінші санатына енгізілген заңды
тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
70
19.
Ықтимал шығындар резервтерін
шегергендегі, қор биржасының ресми
тізімінің "акциялар" секторының
екінші санатына енгізілген заңды
тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
50
20.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" кем емес халықаралық рейтинг бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
21.
Тазартылған қымбат металлдар және
металл депозиттері
100
22.
Ықтимал шығындар резервтерін
шегергендегі, бағалы қағаздармен
сауда-саттық ұйымдастырушылардың
және бағалы қағаздар рыногының
кәсіби қатысушылары акционерлері
болып табылатын, бағалы қағаздар
рыногы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары
50
23.
Брокердің және дилердің балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын сомада шарт талаптары бойынша мерзімі кешіктірілмеген қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергендегі брокерге және дилерге қатынасы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындарға резервтерді шегергендегі)
100

12-1.
Негосударственные долговые ценные
бумаги юридических лиц Республики
Казахстан, не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к брокеру и дилеру,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенные в официальный список
фондовой биржи, соответствующие
требованиям подпункта 10) пункта 3
настоящих Правил, (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
80
13.
Ценные бумаги иностранных
государств, имеющих суверенный
рейтинг не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения),
за вычетом резервов на возможные
потери
100
14.
Негосударственные долговые ценные
бумаги иностранных эмитентов,
имеющие рейтинговую оценку не ниже
"ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг одного их других
рейтинговых агентств (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
15.
Акции иностранных эмитентов,
имеющих рейтинговую оценку не ниже
"ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или
рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств,
за вычетом резервов на возможные
потери
100
16.
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
иностранных эмитентов, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВВ"
по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств,
за вычетом резервов на возможные
потери
70
17.
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
эмитентов Республики Казахстан,
имеющих рейтинговую оценку не ниже
«ВВ-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже «kzBB-»
по национальной шкале Standard &
Poor's, или рейтинг аналогичного
уровня по национальной шкале одного
из других рейтинговых агентств, за
вычетом резервов на возможные
потери
100
18.
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц , включенные в
первую категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи,
за вычетом резервов на возможные
потери
70
19.
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
юридических лиц , включенные во
вторую категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи ,
за вычетом резервов на возможные
потери
50
20.
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми организациями, имеющие международную рейтинговую оценку не
ниже «ВВВ-» агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
21.
Аффинированные драгоценные металлы
и металлические депозиты
100
22.
Акции организаторов торгов с
ценными бумагами и иных юридических
лиц, являющихся частью
инфраструктуры рынка ценных бумаг,
акционерами которых являются
профессиональные участники рынка
ценных бумаг за вычетом резервов
на возможные потери
50
23.
Дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные
потери) организаций, не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к брокеру и дилеру, за
вычетом дебиторской задолженности
работников и других лиц, не
просроченная по условиям договора,
в сумме, не превышающей десяти
процентов от суммы активов по
балансу брокера и дилера
100

23.1
Алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (2010.04.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
23.2
Алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (2010.04.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
24.
Брокердің және дилердің балансы бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын сомадағы жылжымайтын мүлік түріндегі брокердің және дилердің негізгі қаражаты
100
24.1.
Алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
24.2.
Алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
24.3.
Алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
25.
Жиынтығы өтімді активтер (1-24
жолдарының сомасы) – ӨА
х
26.
Баланс бойынша міндеттемелер
х
27.
Меншікті капиталдың барынша төмен
мөлшері (МКТМ)
х
х
28.
К1 "Меншікті капитал жеткіліктілігі-
нің нормативі" (25-жол – 26-жол)/
27-жол) 1-ден кем емес
х
х
Бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам)
______________________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Бас бухгалтер ________________________________________________
(фамилиясы, аты, бар болса - әкесiнiң аты) (қолы)
Орындаушы ____________________________________________________
(лауазымы, фамилиясы және аты) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күні 20___ жылғы «____» __________
Мөр орны
20___ жылғы "___"________________ жағдай бойынша
________________________________________________
(брокердің және дилердің толық атауы)
пруденциалдық нормативті есептеуге арналған
қосымша мәліметтер
(мың теңге)
Белгінің N
Көрсеткіштің атауы
Баланс
бойынша
сомасы

23.1
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 265
23.2
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 265
24.
Основные средства брокера и дилера
в виде недвижимого имущества в
сумме, не превышающей пяти
процентов от суммы активов по
балансу брокера и дилера
100
24.1.
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 265
24.2.
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 265
24.3.
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 265
25.
Итого ликвидные активы
(сумма строк 1-24) – ЛА
х
26.
Обязательства по балансу
х
27.
Минимальный размер собственного
капитала (МРСК)
х
х
28.
К1 "Норматив достаточности
собственного капитала" ((строка
25–строка 26)/строка 27) не менее 1
х
х
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его
замещающее)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Главный бухгалтер ___________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии - отчество) (подпись)
Исполнитель: ___________________________ _________ __________________
(должность, фамилия и имя)  (подпись) (номер телефона)
Дата подписания отчета "_____" __________ 20_____ года.
Место для печати
Дополнительные сведения
для расчета пруденциального норматива
по состоянию на "___" _______________ 20___ года
______________________________________________
(полное наименование брокера и дилера)
Сноска. Таблица с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 185 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в МЮ РК, действие распространяется до 01.01.2012); от 29.12.2009 № 265 (вводится в действие с 01.04.2010); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 30.01.2012 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
(тысяч тенге)
признака
Наименование показателя
Сумма по
балансу

8001
Брокердің және дилердің балансы бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын сомадағы жылжымайтын мүлік түріндегі брокердің және дилердің негізгі қаражаты
8002
Алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8003
Алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8004
Басқа негізгі құрал-жабдықтар
8005
Қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешектерін шегергендегі, брокерге және дилерге қатысты аффиллирленген тұлға болып табылмайтын ұйымдардың брокердің және дилердің балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын сомада шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген дебиторлық берешегі (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)
8006
Алынып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (2010.04.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8007
Басқа дебиторлық берешек (ықтимал шығындар резервтерін шегергенде)
8008
Тазартылған қымбат металлдар және металл депозиттері
8009
Басқа материалдық емес активтер
8010
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып)
8010-1
Ықтимал шығындар бойынша резервтерді шегергендегі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
8011
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде, брокерге және дилерге қатысты Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес немесе Standard & Poor's ұлттық шәкілі бойынша «kzBB-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі ұлттық шәкілі бойынша рейтингі бар үлестес тұлға болып табылмайтын, Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары
8012
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, № 77 қаулымен көзделген «акциялар» секторының бірінші (ең жоғары) санатының талаптарына сәйкес келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген брокерге және дилерге қатынасы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың акциялары
8013
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, № 77 қаулымен көзделген «акциялар» секторының екінші (ең жоғары) санатының талаптарына сәйкес келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген брокерге және дилерге қатынасы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың акциялары

8001
Основные средства брокера и дилера в виде
недвижимого имущества в сумме, не
превышающей пяти процентов от суммы активов
по балансу брокера и дилера
8002
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 265
8003
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 265
8004
Прочие основные средства;
8005
Дебиторская задолженность (за вычетом
резервов на возможные потери) организаций,
не являющихся по отношению к брокеру и
дилеру аффилиированными лицами, за вычетом
дебиторской задолженности работников и
других лиц, не просроченная по условиям
договора, в сумме, не превышающей десяти
процентов от суммы активов по балансу
брокера и дилера;
8006
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 265
8007
Прочая дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные потери);
8008
Аффинированные драгоценные металлы
и металлические депозиты ;
8009
Прочие нематериальные активы;
8010
Государственные ценные бумаги Республики
Казахстан (включая эмитированные в
соответствии с законодательством других
государств) (с учетом сумм основного долга
и начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8010-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
акционерным обществом «Фонд национального
благосостояния «Самрук-Казына» (с учетом
сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери
8011
Акции юридических лиц Республики Казахстан,
не являющихся по отношению к брокеру и
дилеру аффилиированными лицами, имеющих
рейтинговую оценку не ниже «ВВ-» по
международной шкале агентства Standard &
Poor's или рейтинговую оценку не ниже
«kzВВ-» по национальной шкале Standard &
Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, за вычетом резервов
на возможные потери
8012
Акции юридических лиц, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
брокеру и дилеру, включенные в официальный
список фондовой биржи, соответствующие
требованиям первой (наивысшей) категории
сектора "акции", предусмотренным
постановлением № 77, за вычетом резервов
на возможные потери
8013
Акции юридических лиц, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
брокеру и дилеру, включенные в официальный
список фондовой биржи, соответствующие
требованиям второй (наивысшей) категории
сектора "акции", предусмотренным
постановлением № 77, за вычетом резервов
на возможные потери

8014
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде, брокерге және дилерге қатысты Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктедің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz BВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар үлестес тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8015
Ықтимал шығындарға резервтердi шегергенде, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, № 77 қаулыға сәйкес қор биржасының ресми тізімінің «рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» санатына енгізілген, брокер және дилерге қатысты Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В+»-тен «В-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz В+»-тен «kz В-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар үлестес тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8016
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш сомасы мен есептелген сыйақыны ескере отырып), № 77 қаулымен көзделген «бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» санатының талаптарына сәйкес келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған брокерге және дилерге қатынасы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
8016-1
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, осы Ереженің 3-тармағының 10) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, брокер және дилерге қатысты үлестес тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)

8014
Негосударственные долговые ценные бумаги
юридических лиц Республики Казахстан,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, не являющихся по
отношению к брокеру и дилеру
аффилиированными лицами, имеющие
рейтинговую оценку не ниже «ВВ-» по
международной шкале агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже «kzBB-» по
национальной шкале Standard & Poor's, или
рейтинг аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств, (с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8015
Негосударственные долговые ценные бумаги
юридических лиц Республики Казахстан,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и
других государств, не являющихся по
отношению к брокеру и дилеру
аффилиированными лицами, включенные в
категорию долговые ценные бумаги с
рейтинговой оценкой (наивысшая категория)
официального списка фондовой биржы в
соответствии с постановление № 77, имеющие
рейтинговую оценку от «В+» до «В-» по
международной шкале агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzB+» до «kzB-» по
национальной шкале Standard & Poor's, или
рейтинг аналогичного уровня по национальной
шкале одного из других рейтинговых
агентств, (с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8016
Негосударственные долговые ценные бумаги
юридических лиц Республики Казахстан, не
являющихся аффилиированными лицами по
отношению к брокеру и дилеру, выпущенные
в соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других государств,
включенные в официальный список фондовой
биржи, соответствующие требованиям
категории "долговые ценные бумаги без
рейтинговой оценки первой подкатегории
(наивысшая категория)", предусмотренным
постановлением № 77 (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов
на возможные потери
8016-1
Негосударственные долговые ценные бумаги
юридических лиц Республики Казахстан, не
являющихся аффилиированными лицами по
отношению к брокеру и дилеру, выпущенные в
соответствии с законодательством Республики
Казахстан и других государств, включенные в
официальный список фондовой биржи,
соответствующие требованиям подпункта 10)
пункта 3 настоящих Правил, (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери

8017
Басқа бағалы қағаздар
8018
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша
8019
Бағалы қағаздар орталық депозитарийдің шоттарындағы ақша
8020
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" санатынан төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес – банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша
8021
Ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында
операцияларды жүзеге асыру үшін ұйымдарға
банктік қызмет көрсететін резидент емес -
ұйымдардың шоттарындағы ақша
8021-1
кассадағы ақша, брокердiң және дилердiң балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын мөлшерде
8022
Басқа ақша
8023
Мына талаптардың бiреуiне сәйкес келгенде, Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдар:
банктердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz BB-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
ықтимал шығындарға резервтердi шегергенде, банктер Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес - бас банктің еншілес резидент - банктері болып табылады (негiзгi борыштың сомасын және есептелген сыйақыны ескерiп)
8023-1
Қолданушылар назарына!
8023-1-жолдың қолданысы 2012.01.01 дейін таралады.
Осы банктерде "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В" дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен "kzВ+" дейінгі рейтингтік бағасы бар деген талаппен Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
8023-2
РҚАО-ның ескертпесі!
8023-2-жол 2013.01.01 дейін қолданыста болады.
Ықтимал шығындарға резервтердi шегергенде, осы банктерде Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В+»-тен «В»-ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz BB-»-тен «kz B+»-ке дейінгі рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар деген талаппен Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдар (негiзгi борыштың сомасын және есептелген сыйақыны ескерiп)

8017
Другие ценные бумаги;
8018
Деньги на текущих счетах в банках второго
уровня Республики Казахстан
8019
Деньги на счетах в центральном депозитарии
ценных бумаг
8020
Деньги на текущих счетах в
банках-нерезидентах, которые имеют
долгосрочный и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не ниже категории
"ВВВ-" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств
8021
Деньги на счетах в организациях-
нерезидентах, предоставляющих банковские
услуги организациям для осуществления
операций на организованном рынке ценных
бумаг
8021-1
деньги в кассе, не более десяти процентов
от суммы активов по балансу брокера и
дилера
8022
Прочие деньги
8023
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан при соответствии одному из
следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг
не ниже «ВВ-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку не ниже «kzBB-» по национальной
шкале Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых агентств;
банки являются дочерними
банками-резидентами, родительский
банк-нерезидент которых имеет долгосрочный
кредитный рейтинг не ниже «А-» по
международной шкале агентства Standard &
Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери
8023-1
Вниманию пользователей!
Действие стр. 8023-1 распространяется
до 01.01.2012.
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан, при условии, что данные банки
имеют долгосрочный кредитный рейтинг от
«В+» до «В» по международной шкале
агентства «Standard & Poor's» или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку от «kzВВ-» до «kzВ+» по
национальной шкале «Standard & Poor's»
8023-2
Примечание РЦПИ!
Строка 8023-2 действует до 01.01.2013.
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан, при условии, что данные банки
имеют долгосрочный кредитный рейтинг от
«В+» до «В» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку от «kzВВ-» до «kzВ+» по национальной
шкале Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери

8024
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, негізгі борыш және есептелген сыйақылар сомаларын ескергендегі, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар, осы банктердің қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілу шартымен
8025
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, негізгі борыш және есептелген сыйақылар сомаларын ескергендегі, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар, осы банктердің қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына енгізілу шартымен

8024
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан, при условии, что данные банки
включены в первую категорию сектора "акции"
официального списка фондовой биржи, (с
учетом сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери
8025
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан, при условии, что данные банки
включены во вторую категорию сектора
"акции" официального списка фондовой биржи,
(с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери

8026
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке алғандағы "Standard & Poor's" агенттігінің халық аралық шәкілі бойынша" ВВВ-" -тен төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді жеке рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес банктеріндегі салымдар
8027
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі,
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық
шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып)

8026
Вклады в банках - нерезидентах , которые имеют
долгосрочный и / или краткосрочный ,
индивидуальный рейтинг не ниже категории
"ВВ -" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств ( с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения ), за вычетом резервов
на возможные потери
8027
Негосударственные долговые ценные бумаги
иностранных эмитентов , имеющие рейтинговую
оценку не ниже " ВВВ -" по международной
шкале агентства "Standard & Poor's"
или рейтинг одного их других рейтинговых
агентств ( с учетом сумм основного долга
и начисленного вознаграждения ), за вычетом
резервов на возможные потери ;

8028
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі,
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық
шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтингагенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары
8029
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар рыногы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары

8028
Акции иностранных эмитентов ,имеющих
рейтинговую оценку не ниже " ВВВ -"
по международной шкале агентства "Standard
& Poor's" или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств ,
за вычетом резервов на возможные потери ;
8029
Акции организаторов торгов с ценными
бумагами и иных юридических лиц , являющихся
частью инфраструктуры рынка ценных бумаг ,
акционерами которых являются
профессиональные участники рынка ценных
бумаг , уменьшенные на пятьдесят процентов ,
за вычетом резервов на возможные потери

8030
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі,
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық
шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8031
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz BB-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар

8030
Депозитарные расписки, базовым активом
которых являются акции иностранных
эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не
ниже "ВВВ-" по международной шкале
агентства "Standard & Poor's" или рейтинг
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, за вычетом резервов
на возможные потери
8031
Депозитарные расписки, базовым активом
которых являются акции эмитентов Республики
Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не
ниже «ВВ-» по международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного
уровня одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку не ниже
«kzBB-» по национальной шкале Standard &
Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, за вычетом резервов
на возможные потери