Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативті есептеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 22 тамыздағы N 121 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 30 қыркүйекте Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5325 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 64 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 64 (қолданысқа 2013.01.01 бастап енгізіледі) Қаулысымен.
Қолданушылардың назарына!!!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
2003 жылғы 2 шілдедегі "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 2-тармағының 11), 15) тармақшаларына, 49-бабына және 2003 жылғы 4 шілдедегі "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 1-тармағының 5), 6) тармақшаларына сәйкес бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға арнап "Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті" - пруденциалдық нормативі белгіленсін.
Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициентінің мәні күн сайын кем дегенде 1 құрауға тиіс.
2. Қоса беріліп отырған, бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативті есептеу ережесі бекітілсін.
3. Осы қаулы күшіне енгізілген күннен бастап осы қаулының қосымшасына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы 2008 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
5. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастан он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.

Об утверждении Правил расчета пруденциального норматива для организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 121. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2008 года № 5325. Утратило силу постановлением Правления Национального банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 64
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального банка РК от 24.02.2012 № 64 (вводится в действие с 01.01.2013).
В соответствии с подпунктами 11), 15) пункта 2 статьи 3,  статьей 49 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" и подпунктами 5), 6) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", в целях обеспечения финансовой устойчивости организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить для организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, пруденциальный норматив - "Коэффициент достаточности собственного капитала".
Значение коэффициента достаточности собственного капитала должно ежедневно составлять не менее 1.
2. Утвердить прилагаемые Правила расчета пруденциального норматива для организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг.
3. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу нормативные правовые акты, согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 октября 2008 года.
5. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".

6. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов) 2008 жылғы 30 қарашаға дейінгі мерзімде енгізілген өзгерістерді ескеріп, "Жинақтаушы зейнетақы қорларының және бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларының есептілігін қалыптастыруды автоматтандыру" автоматтандырылған шағын жүйесін жетілдіруді қамтамасыз етсін.
7. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.А. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым                                    Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттiгi Басқармасының
2008 жылғы 22 тамыздағы
N 121 қаулысына қосымша
Күші жойылды деп танылатын нормативтік құқықтық
актілердің тізбесі
1. Агенттік Басқармасының "Бағалы қағаздарды ұстаушылардың Тізілімдерінің жүйесін жүргізу қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді белгілеу, бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдерінің жүйесін жүргізу қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу Ережелерін бекіту туралы" 2004 жылғы 25 қыркүйектегі N 265 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3189 тіркелген).
2. Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiне қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2005 жылғы 27 тамыздағы N 310 қаулысы қосымшасының 8-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3868 тіркелген).
3. Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздарды ұстаушылардың Тізілімдерінің жүйесін жүргізу қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді белгілеу, бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдерінің жүйесін жүргізу қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу Ережелерін бекіту туралы" 2004 жылғы 25 қыркүйектегі N 265 қаулысына толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" 2005 жылғы 29 қазандағы N 389 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3941 тіркелген).
4. Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздарды ұстаушылардың Тізілімдерінің жүйесін жүргізу қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді белгілеу, бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдерінің жүйесін жүргізу қызметін жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтерді есептеу Ережелерін бекіту туралы" 2004 жылғы 25 қыркүйектегі N 265 қаулысына толықтырулар мен өзгеріс енгізу туралы" 2006 жылғы 27 мамырдағы N 126 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4271 тіркелген).
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттiгi Басқармасының
2008 жылғы 22 тамыздағы
N 121 қаулысына
N 1-қосымша
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативті есептеу ережесі
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативті есептеу ережесі (бұдан әрі - Ереже) бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдер жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі - тіркеушілер) сақтауы міндетті «меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициентінің» пруденциалдық нормативін есептеу тәртібін белгілейді.
Тіркеушінің аффилиирленген тұлғалары бөлігіндегі осы Ережемен көзделген нормалар заңды тұлғаларға және аффилиирленген тұлғалары «Самұрық-Казына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының аталған ұйымдардың дауыс беруші акцияларының жиырма бес және одан астам пайызын тікелей (банктер бойынша - жанама) иелену нәтижесінде тіркеушімен аффилиирленген болып табылатындарға қолданылмайды.
Ереже бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдер жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын бірыңғай тіркеушіге қолданылмайды.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 64 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.

6. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 30 ноября 2008 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы "Автоматизация формирования отчетности накопительных пенсионных фондов и профессиональных участников рынка ценных бумаг" с учетом внесенных изменений.
7. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры к публикации настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                                 Е. Бахмутова
Приложение
к постановлению Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
от 22 августа 2008 года № 121
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
1. Постановление Правления Агентства от 25 сентября 2004 года № 265 "Об установлении пруденциального норматива для организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, утверждении Правил расчета пруденциального норматива для организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3189).
2. Пункт 8 приложения к Постановлению Правления Агентства от 27 августа 2005 года № 310 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования и надзора финансового рынка и финансовых организаций" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3868).
3. Постановление Правления Агентства от 29 октября 2005 года № 389 "О внесении дополнений и изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 сентября 2004 года № 265 "Об установлении пруденциального норматива для организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, утверждении Правил расчета пруденциального норматива для организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3941).
4. Постановление Правления Агентства от 27 мая 2006 года № 126 "О внесении дополнений и изменения в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 сентября 2004 года № 265 "Об установлении пруденциального норматива для организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, утверждении Правил расчета пруденциального норматива для организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4271).
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
от 22 августа 2008 года № 121
Правила
расчета пруденциального норматива для организаций,
осуществляющих деятельность по ведению системы реестров
держателей ценных бумаг
Правила расчета пруденциального норматива для организаций, осуществляющих деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, (далее - Правила) устанавливают порядок расчета пруденциального норматива «Коэффициент достаточности собственного капитала», обязательного к соблюдению организациями, осуществляющими деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг (далее - регистраторы).
Нормы, предусмотренные Правилами, в части аффилиированных лиц регистратора не применяются к юридическим лицам и их аффилиированным лицам, являющимся аффилиированными с регистратором в результате прямого (по банкам - косвенного) владения двадцатью пятью и более процентами голосующих акций указанных организаций акционерным обществом «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына».
Правила не распространяются на единого регистратора, осуществляющего деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг.
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального банка РК от 24.02.2012 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. "Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті" - пруденциалдық нормативін есептеу тәртібі
1. Тіркеушінің меншікті капиталының жеткіліктілік коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
К = (ӨА - М)/ МКТМ, бұл жерде
ӨА - осы Ереженің 2-тармағына сәйкес өтімді деп танылатын тіркеушінің өтімді активтері;
М - тіркеушінің жиынтық міндеттемелері ("репо" операциясын ашық сауда әдісімен өткізгенде, міндеттемелерге тек "репо" ашу сәтіне қор биржасының ішкі ережелеріне сәйкес айқындалған "репо" объектісінің нарықтық құнының дисконт сомасы кіреді);
МКТМ - меншікті капиталдың жеткіліктілігінің есебіне қабылданатын тіркеушінің меншікті капиталының ең төменгі мөлшері - 8 миллион теңге.
2010 жылғы 1 шілдеден бастап МКТМ 90 720 000 (тоқсан миллион жеті жүз жиырма мың) теңгені құрайды.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05. N 185 Қаулысымен.
2. Standard & Poor's агенттігінің рейтинг бағасынан басқа қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) ретінде сондай-ақ Moody's Investors Service және Fitch агенттіктерінің және олардың еншілес рейтинг ұйымдарының (бұдан әрі – басқа рейтинг агенттіктері) рейтингтік бағалары танылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.02.24 № 64 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
2-1. Осы Ереже мақсаты үшін халықаралық қаржы ұйымдары болып мынадай ұйымдар түсіндіріледі:
Халықаралық қайта құру және даму банкі;
Еуропалық қайта құру және даму банкі;
Америкааралық даму банкі;
Халықаралық есеп айырысу банкі;
Азиялық даму банкі;
Африкалық даму банкі;
Халықаралық қаржы корпорациясы;
Исламдық даму банкі;
Еуропалық инвестициялық банкі;
Еуразиялық даму банкі.
Ескерту. 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 26 қаңтардағы N 5 Қаулысымен.
3. Тіркеушінің өтімді активтері ретінде келесі активтер қабылданады:
1) ақша, сондай-ақ:
кассадағы ақша, тіркеушінің балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан жоғары емес;
осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің ағымдағы шоттарындағы ақша;
бағалы қағаздардың орталық депозитарийінің шоттарындағы ақша;
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен санатынан төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді, жеке рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы бар резидент емес-банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша;

Глава 1. Порядок расчета пруденциального норматива -
"Коэффициент достаточности собственного капитала"
1. Коэффициент достаточности собственного капитала регистратора рассчитывается по формуле:
К=(ЛА-О)/МРСК, где
ЛА - ликвидные активы регистратора, которые признаются ликвидными в соответствии с пунктом 2 настоящих Правил;
О - совокупные обязательства регистратора (при совершении операции "репо" методом открытых торгов в обязательства включается только сумма дисконтирования рыночной стоимости объекта "репо" на момент открытия "репо", определенная согласно внутренним правилам фондовой биржи);
МРСК - минимальный размер собственного капитала регистратора, принимаемый в расчет достаточности собственного капитала 8 - миллионов тенге.
С 1 июля 2010 года МРСК составляет 90 720 000 (девяносто миллионов семьсот двадцать тысяч) тенге.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 05.08.2009 № 185 (порядок введения в действие см. п. 4).
2. Помимо рейтинговых оценок агентства Standard & Poor's уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) также признаются рейтинговые оценки агентств Moody's Investors Service и Fitch, и их дочерних рейтинговых организаций (далее - другие рейтинговые агентства).
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального банка РК от 24.02.2012 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1. Для целей настоящих Правил под международными финансовыми организациями понимаются следующие организации:
Международный банк реконструкции и развития;
Европейский банк реконструкции и развития;
Межамериканский банк развития;
Банк международных расчетов;
Азиатский банк развития;
Африканский банк развития;
Международная финансовая корпорация;
Исламский банк развития;
Европейский инвестиционный банк;
Евразийский банк развития.
Сноска. Глава 1 дополнить пунктом 2-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 26.01.2009 № 5 (порядок введения в действие см. п.4 ).
3. В качестве ликвидных активов регистратора признаются следующие активы:
1) деньги, в том числе:
деньги в кассе, не более десяти процентов от суммы активов по балансу регистратора;
деньги на текущих счетах в банках второго уровня Республики Казахстан, указанных в подпункте 2) настоящего пункта;
деньги на счетах в центральном депозитарии ценных бумаг;
деньги на текущих счетах в банках-нерезидентах, которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;

2) осы Ереженің Қосымшасында көрсетілген мөлшерде, ықтимал шығындаға резервтерді шегергендегі, мынадай талаптардың біреуіне сәйкес келген жағдайда, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердегі салымдар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке алғанда):
банктердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz BB-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
РҚАО-ның ескертпесі!
Абзац 2013.01.01 дейін қолданыста болады.
банктердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В+»-тен «В»-ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz BB-»-тен «kz B+»-ке дейінгі рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
банктер Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес - бас банктің еншілес резидент - банктері болып табылады;
банктер қор биржасының ресми тізімінің «акциялар» секторының бірінші және (немесе) екінші санатына енгізілген эмитент-банктері болып табылады;
3) ықтимал шығындар резервтерiн шегергендегi, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді және (немесе) қысқа мерзімді жеке рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес банктердегі салымдар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
4) ықтимал шығындар резервтерiн шегергендегi, Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес эмиссияланғандарды қоса алғанда) (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
5) ықтимал шығындар резервтерiн шегергендегi, «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
6) ықтимал шығындар резервтерiн шегергендегi, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kzВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары;

2) вклады в банках второго уровня Республики Казахстан (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери в объемах, указанных в Приложении к настоящим Правилам, при соответствии одному из следующих условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «ВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzBB-» по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
Примечание РЦПИ!
Абзац действует до 01.01.2013.
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг от «В+» до «В» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от «kzBB-» до «kzB+» по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств;
банки являются дочерними банками-резидентами, родительский банк-нерезидент которых имеет долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «А-» по международной шкале агентства Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
банки являются банками-эмитентами, включенными в первую и (или) вторую категорию сектора «акции» официального списка фондовой биржи;
3) вклады в банках-нерезидентах с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения, за вычетом резервов на возможные потери; которые имеют долгосрочный и (или) краткосрочный, индивидуальный рейтинг не ниже категории «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств;
4) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, включая эмитированные в соответствии с законодательством других государств, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
5) долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
6) акции юридических лиц Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже «ВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzBB-» по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;

7) ықтимал шығындар резервтерiн шегергендегi, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Қор биржасында айналымына жіберілетін (жіберілген) эмитенттерге және олардың бағалы қағаздарына талаптары, және де қор биржасы тізімінің бөлек санаттары туралы» 2008 жылғы 26 мамырдағы № 77 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5251 тіркелген) (бұдан әрі – № 77 қаулы) көзделген «акциялар» секторының бірінші (ең жоғарғы) немесе екінші (ең жоғарғы) санаттарының талаптарына сәйкес келетін, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген заңды тұлғалардың акциялары;
8) ықтимал шығындар резервтерiн шегергендегi, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kzВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
9) ықтимал шығындар резервтерiн шегергендегi, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, № 77 қаулыда көзделген «борыштық бағалы қағаздар» секторының» «бірінші шағын санатының рейтингілік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» санатының талаптарына сәйкес келетін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш сомасы мен есептелген сыйақыны ескергенде);
10) ықтимал шығындар резервтерiн шегергендегi, осы тармақтың 8), 9) тармақшаларында көрсетілген бағалы қағаздарды қоспағанда, қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, мынадай талаптарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш сомасы мен есептелген сыйақыны ескере отырып):
қор биржасымен танылған рейтингілік агенттіктердің бағалары бар болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентін мемлекеттік тіркеу оның бағалы қағаздарын қор биржасының ресми тізіміне енгізу туралы өтініш берілген күнге дейінгі кемінде екі жыл бұрын жүзеге асырылды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті қаржылық есептілікті қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына (International Financial Reporting Standards – IFRS) немесе Америка Құрама Штаттарында қолданыстағы қаржылық есептіліктің стандарттарына (General Accepted Accounting Principles – GAAP) сәйкес жасайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесіне енетін аудиторлық ұйымдардың бірі жүргізеді;
аудиторлық есеппен расталған борыштық бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігі кемінде аяқталған екі қаржы жылы үшін берілді;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің меншікті капиталы аудиторлық есеппен расталған, соңғы есепті күнге жасалған қаржылық есептілікке сәйкес, тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
соңғы екі жылдың біреуіндегі борыштық бағалы қағаздар эмитентінің таза пайдасы аудиторлық есеппен расталған, соңғы есепті күнге жасалған қаржылық есептілікке сәйкес, тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің сексен бес мың алты жүз еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
лизингтік ұйымды және кредиттік серіктестікті қоспағанда, қаржылық емес ұйымның – борыштық бағалы қағаздар эмитентінің негізгі қызметі бойынша соңғы екі жылдың әрқайсысындағы сатылым мөлшері аудиторлық есеппен расталған, қаржылық есептілік деректері бойынша тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі миллион елу мың еселенген мөлшерінен кем емес баламалы соманы құрайды;
борыштық бағалы қағаздар эмитенті акционерлерінің жалпы жиналысында бекітілген корпоративтік басқару кодексінің бар болуы;
осы бағалы қағаздар қор биржасының ресми тізімінде болған уақытында борыштық бағалы қағаздар бойынша маркет-мейкердің бар болуы;
борыштық бағалы қағаздар эмитентінің құрылтай құжаттарында және (немесе) эмиссиялық бағалы қағаздардың шығарылым проспектісінде бағалы қағаздардың меншік иегерлерінің оларды иеліктен шығару (беру) құқықтарына нұқсан келтіретін немесе шектейтін нормалар қамтылмаған;

7) акции юридических лиц, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям первой (наивысшей) или второй (наивысшей) категории сектора «акции», предусмотренным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 мая 2008 года № 77 «О требованиях к эмитентам и их ценным бумагам, допускаемым (допущенным) к обращению на фондовой бирже, а также к отдельным категориям списка фондовой биржи» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5251) (далее - постановление № 77), за вычетом резервов на возможные потери;
8) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже «В-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzB-» по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
9) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, соответствующие требованиям категории «долговые ценные бумаги без рейтинговой оценки первой подкатегории (наивысшая категория) «сектора «долговые ценные бумаги», предусмотренным постановлением № 77 (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
10) негосударственные долговые ценные бумаги юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, включенные в официальный список фондовой биржи, за исключением ценных бумаг, указанных в подпунктах 8), 9) настоящего пункта, (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери, соответствующие следующим требованиям:
наличие оценки рейтинговых агентств, признанных фондовой биржей;
государственная регистрация эмитента долговых ценных бумаг осуществлена не менее чем за два года до дня подачи заявления о включении его ценных бумаг в официальный список фондовой биржи;
эмитент долговых ценных бумаг составляет финансовую отчетность в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards - IFRS) или стандартами финансовой отчетности, действующими в Соединенных Штатах Америки (General Accepted Accounting Principles - GAAP);
аудит финансовой отчетности эмитента долговых ценных бумаг производится одной из аудиторских организаций, входящих в перечень признаваемых фондовой биржей аудиторских организаций;
финансовая отчетность эмитента долговых ценных бумаг, подтвержденная аудиторским отчетом, представлялась не менее чем за два завершенных финансовых года;
собственный капитал эмитента долговых ценных бумаг составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
чистая прибыль эмитента долговых ценных бумаг за один из двух последних лет составляет сумму, эквивалентную не менее восьмидесяти пяти тысяч шестисоткратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, согласно финансовой отчетности на последнюю отчетную дату, подтвержденной аудиторским отчетом;
объем продаж эмитента долговых ценных бумаг - нефинансовой организации, за исключением лизинговой организации и кредитного товарищества, по основной деятельности за каждый из двух последних лет по данным финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, составляет сумму, эквивалентную не менее двум миллионам пятидесяти тысячекратному размеру месячного расчетного показателя, установленному законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
наличие кодекса корпоративного управления, утвержденного общим собранием акционеров эмитента долговых ценных бумаг;
наличие маркет-мейкера по долговым ценным бумагам во время нахождения данных ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи;
в учредительных документах эмитента долговых ценных бумаг и (или) проспекте выпуска эмиссионных ценных бумаг не содержится норм, которые ущемляют или ограничивают права собственников ценных бумаг на их отчуждение (передачу);

11) ықтимал шығындар резервтерiн шегергендегi, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел мемлекеттерінің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
12) ықтимал шығындар резервтерiн шегергендегi, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде);
13) ықтимал шығындар резервтерiн шегергендегi, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары;
14) ықтимал шығындар резервтерiн шегергендегi, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасы эмитенттерінің акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
15) ықтимал шығындар резервтерiн шегергендегi, қор биржасының ресми тізімінің «акциялар» секторының бірінші және (немесе) екінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар;
16) ықтимал шығындар резервтерiн шегергендегi, Standard & Poor's агенттігінің «BBB-»-тен төмен емес халықаралық рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескеріп);
17) тазартылған бағалы металдар және металл депозиттері;
18) ықтимал шығындар резервтерiн шегергендегi, бағалы қағаздармен сауда-саттықты ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар нарығы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары;
19) тіркеушінің балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын сомада шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген жұмысшылар мен басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергенде, тіркеушіге қатысты үлестес тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде);

11) ценные бумаги иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
12) негосударственные долговые ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
13) акции иностранных эмитентов, имеющих рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
14) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции эмитентов Республики Казахстан, имеющих рейтинговую оценку не ниже «ВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не ниже «kzBB-» по национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по национальной шкале одного из других рейтинговых агентств, за вычетом резервов на возможные потери;
15) депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции юридических лиц, включенные в первую и (или) вторую категории сектора «акции» официального списка фондовой биржи, за вычетом резервов на возможные потери;
16) долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери;
17) аффинированные драгоценные металлы и металлические депозиты;
18) акции организаторов торгов с ценными бумагами и иных юридических лиц, являющихся частью инфраструктуры рынка ценных бумаг, акционерами которых являются профессиональные участники рынка ценных бумаг, за вычетом резервов на возможные потери;
19) дебиторская задолженность (за вычетом резервов на возможные потери) организаций, не являющихся аффилиированными лицами по отношению к регистратору, за вычетом дебиторской задолженности работников и других лиц, не просроченная по условиям договора, в сумме, не превышающей десяти процентов от суммы активов по балансу регистратора;

20) тіркеушінің балансы бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын сомадағы жылжымайтын мүлік түріндегі тіркеушінің негізгі қаражаты танылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкінің 2012.01.30 № 20 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
4. Тіркеуші бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызметті біріктіріп атқарған жағдайда, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызмет түрлерін біріктіріп атқаратын ұйымдар үшін пруденциалдық нормативтерді есептеу ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 26 қыркүйектегі № 215 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5810 тіркелген) белгіленген ерекшеліктерді есепке алып, "меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті" - пруденциалдық нормативті және басқа да нормативтерді есептеу жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Қаулысымен.
5. Тіркеуші осы Ереженің қосымшасына сәйкес нысан бойынша, осы Ереженiң 10, 11-тармақтарында көрсетiлген талаптарды сақтай отырып, алдыңғы жұмыс күннiң соңындағы жағдай бойынша әрбiр жұмыс күнi пруденциалдық нормативтiң есебiн жүргiзедi. Қағаз тасымалдағыштағы пруденциалдық нормативтiң есебiне бiрiншi басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы тұлға), бас бухгалтер қол қояды, мөрмен куәландырылады және тіркеушіде сақталады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
6. Пруденциалдық норматив тоқсан сайын тіркеуші уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес электронды тасымалдағышта ұсынған қаржылық және өзге есептілігінің негізінде уәкілетті органмен есептеледі.
2-тарау. Пруденциалдық нормативтің есебі үшін пруденциалдық нормативтің есебін және қосымша мәлiметтердi ұсыну тәртiбi
7. Пруденциалдық нормативтің есебі үшін пруденциалдық нормативтің есебі мен қосымша мәлiметтер (бұдан әрi - қосымша мәлiметтер) осы Ереженің қосымшасына сәйкес есептік тоқсанның соңғы жұмыс күні үшін уәкілетті органға осы Ереженің қосымшасына сәйкес есептік тоқсаннан кейінгі айдың бесінші жұмыс күні Астана қаласының уақыты бойынша 18.00 сағаттан кешіктірмей ұсынылады.
Пруденциалдық нормативтiң есебі қағаз және электронды тасымалдағышта беріледі.

20) основные средства регистратора в виде недвижимого имущества в сумме, не превышающей пяти процентов от суммы активов по балансу регистратора.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.01.2012 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
4. В случае совмещения регистратором профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг расчет пруденциального норматива - "коэффициент достаточности собственного капитала" и другие нормативы осуществляются с учетом особенностей, установленных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 сентября 2009 года № 215 "Об утверждении Правил расчета пруденциальных нормативов для организаций, совмещающих виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5810).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.12.2009 № 265 (порядок введения в действие см. п. 4).
5. Регистратор производит расчет пруденциального норматива каждый рабочий день по состоянию на конец предшествующего рабочего дня с соблюдением требований, указанных в пунктах 1011 настоящих Правил, по форме согласно приложению к настоящим Правилам. Расчет пруденциального норматива на бумажном носителе подписывается первым руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером, заверяется печатью и хранится у регистратора.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
6. Пруденциальный норматив ежеквартально рассчитывается уполномоченным органом на основании финансовой и иной отчетности, представленной регистратором на электронном носителе в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Глава 2. Порядок представления расчета пруденциального
норматива и дополнительных сведений для расчета
пруденциального норматива
7. Расчет пруденциального норматива и дополнительные сведения для расчета пруденциального норматива (далее - дополнительные сведения) представляются в уполномоченный орган в соответствии с приложением к настоящим Правилам за последний календарный день отчетного квартала, не позднее 18.00 часов времени города Астаны пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом.
Расчет пруденциального норматива представляется на бумажном и электронном носителях.

Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
8. Қосымша мәлiметтер уәкiлеттi органға электрондық тасымалдағышта берiледi.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
9. Пруденциалдық нормативтiң есебіндегі және қосымша мәлiметтердегi деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен көрсетіледі.
10. Пруденциалдық нормативтiң есебін және қосымша мәлiметтердi толтырған кезде пайдаланылатын өлшеу бірлігі мыңдық теңгеде белгіленеді. Бес жүзден кем сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең немесе одан жоғары сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
11. Есепті күнгі жағдай бойынша қағаз тасымалдағышта тіркеушінің бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтері қол қойып мөрмен куәландырылады және уәкілетті органға ұсынылады, сондай-ақ тіркеушіде сақталады.
Тіркеуші уәкілетті органның талап етуі бойынша сұратуды алған күннен бастап екі жұмыс күннен кешіктірмей белгілі бір күнгі жағдай бойынша есептілікті қағаз тасымалдағышта ұсынады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
12. Электрондық тасымалдағыштағы қосымша мәлiметтер және пруденциалдық нормативтерді есептеу ұсынылатын деректердiң құпиялылығын және түзетiлмейтiндiгiн қамтамасыз ететiн криптографиялық қорғау құралдары бар, ақпараттың жеткiзiлуiне кепiлдiк беретiн көлiк жүйесiн пайдалана отырып ұсынылады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
13. Электрондық тасымалдағышта ұсынылатын деректердің қағаз тасымалдағыштағы деректермен сәйкестігін тіркеушінің бірінші басшысы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы тұлға) және бас бухгалтер қамтамасыз етеді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.

Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
8. Дополнительные сведения представляются в уполномоченный орган на электронном носителе.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
9. Данные в расчете пруденциального норматива и дополнительных сведениях указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге.
10. Единица измерения, используемая при заполнении расчета пруденциального норматива и дополнительных сведений, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
11. Расчет пруденциального норматива и дополнительные сведения на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписываются первым руководителем (на период его отсутствия – лицом, его замещающим), главным бухгалтером регистратора, заверяется печатью и представляются в уполномоченный орган, а также хранятся у регистратора.
По требованию уполномоченного органа регистратор не позднее двух рабочих дней со дня получения запроса представляет отчетность по состоянию на определенную дату на бумажном носителе.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
12. Дополнительные сведения и расчет пруденциального норматива на электронном носителе представляются с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
13. Идентичность данных, представляемых на электронном носителе, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем регистратора (на период его отсутствия – лицом, его замещающим) и главным бухгалтером.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).

13-1. Есептілікке өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігіне байланысты, тіркеуші есептілікті ұсынған күннен бастап үш жұмыс күн ішінде уәкілетті органға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігінің себептерін түсіндіре отырып жазбаша өтініш ұсынады.
Тіркеуші ұсынған есептілікте толық емес және (немесе) шынайы емес ақпаратты анықтаған кезде уәкілетті орган ол жайында тіркеушіге хабарлайды. Тіркеуші уәкілетті орган хабарлаған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның ескертулерін ескере отырып пысықталған есептілікті ұсынады.
Ескерту. Ереже 13-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
14. "Меншікті капиталдың жеткіліктілік коэффициенті" пруденциалдық нормативті бұзған жағдайда, тіркеуші бұзушылық болған сәттен бастап үш күнтізбелік күні ішінде уәкілетті органға пруденциалдық нормативті бұзу факті мен себептері туралы, оны жою шараларының жоспарын ұсына отырып, хабарлайды.
3-тарау. Қорытынды ережелер
15. Осы Ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген тәртіпте шешіледі.
Бағалы қағаздарды ұстаушылардың
тізілімдерінің жүйесін жүргізу
жөніндегі қызметті жүзеге
асыратын ұйымдарға арналған
пруденциалдық нормативтерді
есептеу ережесіне қосымша
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009 жылғы 26 қаңтардағы N 5, 2009.08.05. N 185, 2009.12.29 N 265 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз), 2010.09.03 N 131 (мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулыларымен, өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкінің 2012.01.30 № 20 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
20__ жылғы "___" ___________ жағдайы бойынша
______________________________________
(тіркеушінің толық атауы)
пруденциалдық нормативтің есебі
(мың теңге)
N
Көрсеткіштің атауы
Баланс бойынша сома
Ескерілетін мөлшер (%)
Есепке алынатын сома
1.

13-1. В случае необходимости внесения изменений и (или) дополнений в отчетность, регистратор в течение трех рабочих дней со дня представления отчета представляет в уполномоченный орган письменное ходатайство с объяснением причин необходимости внесения изменений и (или) дополнений.
При обнаружении неполной и (или) недостоверной информации в отчетности, представленной регистратором, уполномоченный орган уведомляет об этом регистратора. Регистратор не позднее двух рабочих дней со дня уведомления уполномоченным органом представляет доработанную с учетом замечаний уполномоченного органа отчетность.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13-1 в соответствии с постановлением Правления АФН РК от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК).
14. В случае нарушения пруденциального норматива "коэффициент достаточности собственного капитала" регистратор в течение трех календарных дней с момента нарушения сообщает уполномоченному органу о факте и причинах нарушения пруденциального норматива с приложением плана мероприятий по его устранению.
Глава 3. Заключительные положения
15. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение к Правилам
расчета пруденциального
норматива для организаций
осуществляющих ведение
системы реестров держателей
ценных бумаг
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин. рынка и фин. организаций от 26.01.2009 № 5 (порядок введения в действие см. п. 4); от 05.08.2009 № 185 (порядок введения в действие см. п. 4); от 29.12.2009 № 265 (порядок введения в действие см. п. 4); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 30.01.2012 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
Расчет пруденциального норматива
по состоянию на "___"________________ 20___ года
________________________________________________
(полное наименование регистратора)
(тысяч тенге)
Наименование
показателя
Сумма по
балансу
Учитываемый
объем (%)
Сумма к
расчету
1.
Деньги - всего (сумма

Ақша-барлығы (жол сомасы 1.1.-1.4.), оның ішінде:
100
1.1
кассадағы ақша (5-бағанда тіркеушінің балансы бойынша актив сомасының он пайызынан аспайтын мөлшері есепке алынады)
100
1.2
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша
100
1.3
бағалы қағаздардың орталық депозитарийінің шоттарындағы ақша
100
1.4
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" санатынан төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес-банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша
100
2.
Мына талаптардың бiреуiне сәйкес келгенде, Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдар:
банктердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kz BB-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
ықтимал шығындарға резервтердi шегергенде, банктер Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес - бас банктің еншілес резидент - банктері болып табылады (негiзгi борыштың сомасын және есептелген сыйақыны ескерiп)
100
2-1.
2011 жылғы 1 қаңтардан 2-1 жолдың күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.08.05 N 185 Қаулысымен.
2-2.
РҚАО-ның ескертпесі!
2-2-жол 2013.01.01 дейін қолданыста болады.
Ықтимал шығындарға резервтердi шегергенде, осы банктерде Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В+»-тен «В»-ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kzBB-»-тен «kzB+»-ке дейінгі рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар деген талаппен Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдар (негiзгi борыштың сомасын және есептелген сыйақыны ескерiп)
100
3.
Осы банктер қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілген деген талаппен, негізгі борыштың сомасын және есептелген сыйақыны ескеріп, ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
80
4.
Осы банктер қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына енгізілген деген талаппен, негізгі борыштың сомасын және есептелген сыйақыны ескеріп, ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
70
5.
Негізгі борыштың сомаларын және есептелген сыйақыны ескеріп, ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес-банктердегі салымдар
100
6.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналымға шығарылғандарды қоса алғанда Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақының сомаларын есепке ала отырып)
100
6-1.
Ықтимал шығындар бойынша резервтерді шегергендегі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
100
7.
Ықтимал шығындарға резервтердi шегергенде, тіркеушіге қатысты Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kzВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар үлестес тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары
100
8.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, № 77 қаулымен көзделген «акциялар» секторының бірінші (ең жоғары) санатының талаптарына сәйкес келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген тіркеушіге қатынасы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың акциялары
70
9.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, № 77 қаулымен көзделген «акциялар» секторының екінші (ең жоғары) санатының талаптарына сәйкес келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген тіркеушіге қатынасы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың акциялары
50
10.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергенде, тіркеушіге қатысты Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы бар немесе басқа рейтингілік агенттіктедің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kzBВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар үлестес тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
100
11.
Ықтимал шығындарға резервтердi шегергенде, Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, № 77 қаулыға сәйкес қор биржасының ресми тізімінің «рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» санатына енгізілген, тіркеушіге қатысты Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В+»-тен «В-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kzВ+»-тен «kzВ-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар үлестес тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
80
12.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш сомасы мен есептелген сыйақыны ескере отырып), № 77 қаулымен көзделген «бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» санатының талаптарына сәйкес келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған тіркеушіге қатынасы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
80

строк 1.1.-1.4), в том
числе:
100
1.1
деньги в кассе (в графе 5
учитывается не более
десяти процентов от суммы
активов по балансу
регистратора)
100
1.2
деньги на текущих счетах
в банках второго уровня
Республики Казахстан
100
1.3
деньги на счетах в
центральном депозитарии
ценных бумаг
100
1.4
деньги на текущих счетах
в банках-нерезидентах,
которые имеют
долгосрочный и/или
краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не
ниже категории "ВВВ-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
100
2.
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан при
соответствии одному из следующих
условий:
банки имеют долгосрочный
кредитный рейтинг не ниже «ВВ-»
по международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже
«kzBB-» по национальной шкале
Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по
национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств;
банки являются дочерними
банками-резидентами, родительский
банк-нерезидент которых имеет
долгосрочный кредитный рейтинг не
ниже «А-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
2-1.
Вниманию пользователей!
Действие стр. 2-1
распространяется до
01.01.2012.
Вклады в банках второго
уровня Республики
Казахстан, при условии,
что данные банки имеют
долгосрочный кредитный
рейтинг от «В+» до «В» по
международной шкале
агентства «Standard &
Poor's» или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от
«kzВВ-» до «kzВ+» по
национальной шкале
«Standard & Poor's»
100
2-2.
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, при
условии, что данные банки имеют
долгосрочный кредитный рейтинг от
«В+» до «В» по международной
шкале агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку
от «kzBB-» до «kzB+» по
национальной шкале Standard &
Poor's, или рейтинг аналогичного
уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых
агентств (с учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
100
3.
Вклады в банках второго
уровня Республики
Казахстан с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения, за
вычетом резервов на
возможные потери, при
условии, что данные банки
включены в первую
категорию сектора "акции"
официального списка
фондовой биржи
80
4.
Вклады в банках второго
уровня Республики
Казахстан с учетом сумм
основного долга и
начисленного
вознаграждения, за
вычетом резервов на
возможные потери, при
условии, что данные банки
включены во вторую
категорию сектора "акции"
официального списка
фондовой биржи
70
5.
Вклады в
банках-нерезидентах с
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения, за
вычетом резервов на
возможные потери, которые
имеют долгосрочный и/или
краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не
ниже категории "ВВВ-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств
100
6.
Государственные ценные
бумаги Республики
Казахстан, включая
эмитированные в
соответствии с
законодательством других
государств, (с учетом
сумм основного долга и
начисленного
вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
100
6-1.
Долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным
обществом "Фонд национального благосостояния «Самрук-
Казына» (с учетом сумм основного долга
и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
100
7.
Акции юридических лиц Республики
Казахстан, не являющихся по
отношению к регистратору
аффилиированными лицами, имеющих
рейтинговую оценку не ниже «ВВ-»
по международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже
«kzBB-» по национальной шкале
Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по
национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, за
вычетом резервов на возможные
потери
100
8.
Акции юридических лиц, не
являющихся аффилиирован-
ными лицами по отношению
к регистратору, включен-
ные в официальный список
фондовой биржи, соответ-
ствующие требованиям
первой (наивысшей) кате-
гории сектора "акции",
предусмотренным
постановлением № 77, за
вычетом резервов на
возможные потери
70
9.
Акции юридических лиц, не
являющихся аффилиирован-
ными лицами по отношению
к регистратору, включен-
ные в официальный список
фондовой биржи, соответ-
ствующие требованиям
второй (наивысшей) кате-
гории сектора "акции",
предусмотренным
постановлением № 77, за
вычетом резервов на
возможные потери
50
10.
Негосударственные долговые ценные
бумаги юридических лиц Республики
Казахстан, выпущенные в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, не являющихся по
отношению к регистратору
аффилиированными лицами, имеющие
рейтинговую оценку не ниже «ВВ-»
по международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинг
аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже
«kzBB-» по национальной шкале
Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по
национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств,
(с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
100
11.
Негосударственные долговые ценные
бумаги юридических лиц Республики
Казахстан, выпущенные в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, не являющихся по
отношению к регистратору
аффилиированными лицами,
включенные в категорию «долговые
ценные бумаги с рейтинговой
оценкой (наивысшая категория)»
официального списка фондовой
биржи в соответствии с
постановлением № 77, имеющие
рейтинговую оценку от «В+» до
«В-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку
от «kzB+» до «kzB-» по
национальной шкале Standard &
Poor's, или рейтинг аналогичного
уровня по национальной шкале
одного из других рейтинговых
агентств (с учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
80
12.
Негосударственные
долговые ценные бумаги
юридических лиц
Республики Казахстан, не
являющихся аффилиирован-
ными лицами по отношению
к регистратору, выпущен-
ные в соответствии с
законодательством
Республики Казахстан и
других государств,
включенные в официальный
список фондовой биржи,
соответствующие
требованиям категории
"долговые ценные бумаги
без рейтинговой оценки
первой подкатегории
(наивысшая категория)",
предусмотренным
постановлением № 77
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
80

12-1.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, осы Ереженің 3-тармағының 10) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, тіркеушіге қатысты үлестес тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
100
13.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес тәуелсіз рейтингі бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар шетел мемлекеттерінің бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып)
100
14.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып)
100
15.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып)
100
16.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, базалық активі болып "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's" агенттігінің ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары табылатын депозитарлық қолхаттар
100
17.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kzBB-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының эмитенттерінің акциялары базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
100
18.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттар
50
19.
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" кем емес халықаралық рейтинг бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
100
20.
Тазартылған қымбат металдар және металл депозиттері
100
21.
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар рыногы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың акциялары
50
22.
Тіркеушінің балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын сомада шарт талаптары бойынша мерзімі ұзартылмаған қызметкерлердің және басқа тұлғалардың дебиторлық берешегін шегергендегі тіркеушіге қатынасы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың дебиторлық берешегі (ықтимал шығындарға резервтерді шегергендегі)
100

12-1.
Негосударственные долговые ценные
бумаги юридических лиц Республики
Казахстан, не являющихся
аффилиированными лицами по
отношению к регистратору,
выпущенные в соответствии с
законодательством Республики
Казахстан и других государств,
включенные в официальный список
фондовой биржи, соответствующие
требованиям подпункта 10) пункта
3 настоящих Правил, (с учетом
сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные
потери
100
13.
Ценные бумаги иностранных
государств, имеющих
суверенный рейтинг не
ниже "ВВВ-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
100
14.
Негосударственные
долговые ценные бумаги
иностранных эмитентов,
имеющие рейтинговую
оценку не ниже "ВВВ-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку одного их других
рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
100
15.
Акции иностранных
эмитентов, имеющих
рейтинговую оценку не
ниже "ВВВ-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств (с
учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за
вычетом резервов на
возможные потери
100
16.
Депозитарные расписки,
базовым активом которых
являются акции
юридических лиц
Республики Казахстан,
имеющих рейтинговую
оценку не ниже "ВВ-" по
международной шкале
агентства "Standard &
Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного
уровня одного из других
рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не
ниже "kzВВ-" по
национальной шкале
"Standard & Poor's", за
вычетом резервов на
возможные потери
100
17.
Депозитарные расписки, базовым
активом которых являются акции
эмитентов Республики Казахстан,
имеющих рейтинговую оценку не
ниже «ВВ-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых
агентств, или рейтинговую оценку
не ниже «kzBB-» по национальной
шкале Standard & Poor's, или
рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из
других рейтинговых агентств, за
вычетом резервов на возможные
потери
100
18.
Депозитарные расписки,
базовым активом которых
являются акции
юридических лиц,
включенные во вторую
категорию сектора "акции"
официального списка
фондовой биржи, за
вычетом резервов на
возможные потери
50
19.
Долговые ценные бумаги, выпущенные международными финансовыми организациями,
имеющие международную рейтинговую оценку не
ниже «ВВВ-» агентства Standard & Poor's или
рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств (с учетом сумм основного
долга и начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные потери
100
20.
Аффинированные
драгоценные металлы и
металлические депозиты
100
21.
Акции организаторов
торгов с ценными бумагами
и иных юридических лиц,
являющихся частью
инфраструктуры рынка
ценных бумаг, акционерами
которых являются
профессиональные
участники рынка ценных
бумаг, за вычетом
резервов на возможные
потери
50
22.
Дебиторская задолженность
(за вычетом резервов на
возможные потери)
организаций, не
являющихся аффилиирован-
ными лицами по отношению
к регистратору, за
вычетом дебиторской
задолженности работников
и других лиц, не
просроченная по условиям
договора, в сумме, не
превышающей десяти
процентов от суммы
активов по балансу
регистратора
100

22.1
Алып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (2010.04.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
22.2
Алып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (2010.04.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
23.
Тіркеушінің балансы бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын сомадағы жылжымайтын мүлік түріндегі тіркеушінің негізгі қаражаты
100
23.1.
Алып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
23.2.
Алып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
23.3.
Алып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
24.
Өтімді активтердің жиынтығы (1-23 жолдардың сомасы) – ӨА
х
25.
Баланс бойынша міндеттемелер
х
26.
Меншікті капиталының барынша төмен мөлшері (МКТМ)
х
х
27.
К1 "Меншікті капиталының жеткіліктілік нормативі" ((24-жол-25-жол)/ 26-жол) 1-ден кем емес
х
х
Бірінші басшы немесе оны ауыстыратын тұлға _______ күні _____________
Бас бухгалтер _____________ күні _____________
Орындаушы     _____________ күні _____________
Телефон:      ___________
Мөр орны
200__ жылғы "___" ___________ жағдайы бойынша
_______________________________________
(тіркеушінің атауы)
пруденциалдық нормативті есептеуге арналған
қосымша мәліметтер
(мың теңге)
Белгінің N
Көрсеткіштің атауы
Баланс бойынша сома

22.1
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 265
22.2
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 265
23.
Основные средства регистратора в виде
недвижимого имущества в сумме, не
превышающей пяти процентов от суммы активов
по балансу регистратора
100
23.1.
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 265 (вводится в действие с 01.01.2011)
23.2.
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 265 (вводится в действие с 01.01.2011)
23.3.
Строка исключена постановлением Правления АФН РК от
29.12.2009 № 265 (вводится в действие с 01.01.2011)
24.
Итого ликвидные активы
(сумма строк 1-23) - ЛА
х
25.
Обязательства по балансу
х
26.
Минимальный размер
собственного капитала
(МРСК)
х
х
27.
К1 "Норматив
достаточности
собственного капитала"
((строка 24-строка
25)/строка 26) не менее 1
х
х
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее) _______ дата ________
Главный бухгалтер _____________ дата _____________
Исполнитель _____________ дата _____________
Телефон: ___________
Место для печати
Дополнительные сведения
для расчета пруденциального норматива
по состоянию на "___"________________ 20___ года
________________________________________________
(полное наименование регистратора)
Сноска. Таблица с изменениями, внесенными постановлениями Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 05.08.2009 № 185 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его государственной регистрации в МЮ РК, действие распространяется до 01.01.2012); от 29.12.2009 № 265 (вводится в действие с 01.04.2010); от 03.09.2010 № 131 (вводится в действие по истечении четырнадцати календарных дней со дня его гос. регистрации в МЮ РК); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 30.01.2012 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 01.01.2012).
(тысяч тенге)
признака
Наименование показателя
Сумма по
балансу

8001
Тіркеушінің балансы бойынша активтер сомасының бес пайызынан аспайтын сомада жылжымайтын мүлік түріндегі тіркеушінің негізгі қаражаты
8002
Алып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8003
Алып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (2011.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8004
Басқа негізгі қаражаттар
8005
Тіркеушінің балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын сомада шарт талаптары бойынша мерзімі өтпеген жұмыскерлер мен басқа да тұлғалардың дебиторлық қарыздарын шегеріп тастағандағы тіркеушіге қатысты аффиллиирленген тұлғалар болып табылмайтын ұйымдардың дебиторлық қарыздары (ықтимал шығындардың резервтерін шегеріп тастағанда)
8006
Алып тасталды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.12.29 N 265 (2010.04.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8007
Басқа дебиторлық қарыз (ықтимал шығындардың резервтерін шегеріп тастағанда)
8008
Тазартылған қымбат металдар және металл депозиттері
8009
Өзге материалдық емес активтер
8010
Мына талаптардың бiреуiне сәйкес келгенде, Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдар:
банктердің Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ»-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kzBB-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар;
ықтимал шығындарға резервтердi шегергенде, банктер Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «А-»-тен төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар резидент емес - бас банктің еншілес резидент - банктері болып табылады (негiзгi борыштың сомасын және есептелген сыйақыны ескерiп)
8010-1
Қолданушылар назарына!
8010-1-жолдың қолданысы 2012.01.01 дейін таралады.
Осы банктерде "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "В+"-тен "В" дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар немесе "Standard & Poor's" ұлттық шәкілі бойынша "kzВВ-"-тен "kzВ+" дейінгі рейтингтік бағасы бар деген талаппен Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар

8001
Основные средства регистратора в виде
недвижимого имущества в сумме, не
превышающей пяти процентов от суммы
активов по балансу регистратора
8002
Строка исключена постановлением Правления АФН РК
от 29.12.2009 № 265 (вводится в действие с 01.01.2011)
8003
Строка исключена постановлением Правления АФН РК
от 29.12.2009 № 265 (вводится в действие с 01.01.2011)
8004
Прочие основные средства
8005
Дебиторская задолженность (за вычетом
резервов на возможные потери)
организаций, не являющихся по отношению
к регистратору аффилиированными лицами,
за вычетом дебиторской задолженности
работников и других лиц , не просроченная по условиям договора, в сумме, не превышающей десяти процентов от суммы активов по балансу регистратора
8006
Строка исключена постановлением Правления АФН РК
от 29.12.2009 № 265 (вводится в действие с 01.04.2010)
8007
Прочая дебиторская задолженность (за
вычетом резервов на возможные потери)
8008
Аффинированные драгоценные металлы и
металлические депозиты
8009
Прочие нематериальные активы
8010
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан при соответствии одному из следующих
условий:
банки имеют долгосрочный кредитный рейтинг не
ниже «ВВ» по международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку не ниже «kzBB-» по
национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале одного
из других рейтинговых агентств;
банки являются дочерними банками-резидентами,
родительский банк-нерезидент которых имеет
долгосрочный кредитный рейтинг не ниже «А-» по
международной шкале агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств (с учетом сумм основного
долга и начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8010-1
Вниманию пользователей!
Действие стр. 8010-1 распространяется
до 01.01.2012.
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан, при условии, что
данные банки имеют долгосрочный
кредитный рейтинг от «В+» до «В» по
международной шкале агентства «Standard
& Poor's» или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую
оценку от «kzВВ-» до «kzВ+» по
национальной шкале «Standard & Poor's»

8010-2
РҚАО-ның ескертпесі!
8010-2-жол 2013.01.01 дейін қолданыста болады.
Ықтимал шығындарға резервтердi шегергенде, осы банктерде Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В+»-тен «В»-ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейіндегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kzBB-»-тен «kzB+»-ке дейінгі рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар деген талаппен Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi салымдар (негiзгi борыштың сомасын және есептелген сыйақыны ескерiп)

8010-2
Примечание РЦПИ!
Строка 8010-2 действует до 01.01.2013.
Вклады в банках второго уровня Республики
Казахстан, при условии, что данные банки имеют
долгосрочный кредитный рейтинг от «В+» до «В» по
международной шкале агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку от
«kzВВ-» до «kzВ+» по национальной шкале Standard
& Poor's, или рейтинг аналогичного уровня одного
из других рейтинговых агентств (с учетом сумм
основного долга и начисленного вознаграждения),
за вычетом резервов на возможные потери

8011
Осы банктер қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші санатына енгізілген деген талаппен, ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, негізгі борыштың сомасын және есептелген сыйақыны ескеріп, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
8012
Осы банктер қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының екінші санатына енгізілген деген талаппен, ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, негізгі борыштың сомасын және есептелген сыйақыны ескеріп, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі салымдар
8013
Негізгі борыштың сомаларын және есептелген сыйақыны ескеріп, ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес-банктердегі салымдар
8014
Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің ағымдағы шоттарындағы ақша
8015
Бағалы қағаздардың орталық депозитарийінің шоттарындағы ақша
8016
"Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-" санатынан төмен емес ұзақ мерзімді және/немесе қысқа мерзімді, жеке рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктерінің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингтік бағасы бар резидент емес-банктердің ағымдағы шоттарындағы ақша
8016-1
кассадағы ақша, тіркеушінің балансы бойынша активтер сомасының он пайызынан аспайтын мөлшерде
8017
Өзге ақша
8018
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес айналымға шығарылғандарды қоса алғанда Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақының сомаларын есепке ала отырып)
8018-1
Ықтимал шығындар бойынша резервтерді шегергендегі, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын есепке ала отырып)
8019
Ықтимал шығындарға резервтердi шегергенде, тіркеушіге қатысты Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kzВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар үлестес тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының акциялары
8020
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, № 77 қаулымен көзделген «акциялар» секторының бірінші (ең жоғары) санатының талаптарына сәйкес келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, тіркеушіге қатынасы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың акциялары

8011
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения, за вычетом резервов на
возможные потери, при условии, что
данные банки включены в первую категорию
сектора "акции" официального списка
фондовой биржи
8012
Вклады в банках второго уровня
Республики Казахстан с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения, за вычетом резервов на
возможные потери, при условии, что
данные банки включены во вторую
категорию сектора "акции" официального
списка фондовой биржи
8013
Вклады в банках-нерезидентах с учетом
сумм основного долга и начисленного
вознаграждения, за вычетом резервов на
возможные потери, которые имеют
долгосрочный и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не ниже категории
"ВВВ-" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
8014
Деньги на текущих счетах в банках
второго уровня Республики Казахстан
8015
Деньги на счетах в центральном
депозитарии ценных бумаг
8016
Деньги на текущих счетах в
банках-нерезидентах, которые имеют
долгосрочный и/или краткосрочный,
индивидуальный рейтинг не ниже категории
"ВВВ-" по международной шкале агентства
"Standard & Poor's" или рейтинговую
оценку аналогичного уровня одного из
других рейтинговых агентств
8016-1
деньги в кассе, не более десяти процентов
от суммы активов по балансу брокера и
дилера
8017
Прочие деньги
8018
Государственные ценные бумаги Республики
Казахстан, включая эмитированные в
соответствии с законодательством других
государств, (с учетом сумм основного
долга и начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные потери
8018-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные
акционерным обществом «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом резервов на возможные потери
8019
Акции юридических лиц Республики Казахстан, не
являющихся по отношению к регистратору
аффилиированными лицами, имеющих рейтинговую
оценку не ниже «ВВ-» по международной шкале
агентства Standard & Poor's или рейтинговую
оценку не ниже «kzВВ-» по национальной шкале
Standard & Poor's, или рейтинг аналогичного
уровня по национальной шкале одного из других
рейтинговых агентств, за вычетом резервов на
возможные потери
8020
Акции юридических лиц, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
регистратору, включенные в официальный
список фондовой биржи, соответствующие
требованиям первой (наивысшей) категории
сектора "акции", предусмотренным
постановлением № 77, за вычетом
резервов на возможные потери

8021
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, № 77 қаулымен көзделген «акциялар» секторының екінші (ең жоғары) санатының талаптарына сәйкес келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, тіркеушіге қатынасы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын заңды тұлғалардың акциялары
8022
Ықтимал шығындарға резервтердi шегергенде, тіркеушіге қатысты Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, № 77 қаулыға сәйкес қор биржасының ресми тізімінің «рейтингілік бағасы бар борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» санатына енгізілген, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «В+»-тен «В-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингілік бағасы, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kzВ+»-тен «kzВ-»-ке дейінгі рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар үлестес тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8023
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде (негізгі борыш сомасы мен есептелген сыйақыны ескере отырып), № 77 қаулымен көзделген «бірінші шағын санаттың рейтингтік бағасы жоқ борыштық бағалы қағаздар (ең жоғарғы санат)» санатының талаптарына сәйкес келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған тіркеушіге қатынасы бойынша аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары
8023-1
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, осы Ереженің 3-тармағының 10) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін қор биржасының ресми тізіміне енгізілген Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, тіркеушіге қатысты үлестес тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)
8024
Ықтимал шығындарға резервтердi шегергенде, тіркеушіге қатысты Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі, немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kzВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы, немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар үлестес тұлға болып табылмайтын Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескергенде)

8021
Акции юридических лиц, не являющихся
аффилиированными лицами по отношению к
регистратору, включенные в официальный
список фондовой биржи, соответствующие
требованиям второй (наивысшей) категории
сектора "акции", предусмотренным
постановлением № 77, за вычетом
резервов на возможные потери
8022
Негосударственные долговые ценные бумаги
юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные
в соответствии с законодательством Республики
Казахстан и других государств, не являющихся по
отношению к регистратору аффилиированными лицами,
включенные в категорию «долговые ценные бумаги с
рейтинговой оценкой (наивысшая категория)»
официального списка фондовой биржи в соответствии
с постановлением № 77, имеющие рейтинговую оценку
от «В+» до «В-» по международной шкале агентства
Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня
одного из других рейтинговых агентств, или
рейтинговую оценку от «kzB+» до «kzB-» по
национальной шкале Standard & Poor's, или рейтинг
аналогичного уровня по национальной шкале одного
из других рейтинговых агентств (с учетом сумм
основного долга и начисленного вознаграждения),
за вычетом резервов на возможные потери
8023
Негосударственные долговые ценные бумаги
юридических лиц Республики Казахстан, не
являющихся аффилиированными лицами по
отношению к регистратору, выпущенные в
соответствии с законодательством
Республики Казахстан и других
государств, включенные в официальный
список фондовой биржи, соответствующие
требованиям категории "долговые ценные
бумаги без рейтинговой оценки первой
подкатегории (наивысшая категория)",
предусмотренным постановлением № 77
(с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за
вычетом резервов на возможные потери
8023-1
Негосударственные долговые ценные бумаги
юридических лиц Республики Казахстан, не
являющихся аффилиированными лицами по отношению к
регистратору, выпущенные в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и других
государств, включенные в официальный список
фондовой биржи, соответствующие требованиям
подпункта 10) пункта 3 настоящих Правил,
(с учетом сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на возможные
потери
8024
Негосударственные долговые ценные бумаги
юридических лиц Республики Казахстан, выпущенные
в соответствии с законодательством Республики
Казахстан и других государств, не являющихся по
отношению к регистратору аффилиированными лицами,
имеющие рейтинговую оценку не ниже «ВВ-» по
международной шкале агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не
ниже «kzBB-» по национальной шкале Standard &
Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других рейтинговых
агентств, (с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом резервов
на возможные потери

8025
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес борыштық бағалы қағаздары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып)
8026
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, "Standard & Poor's" агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша "ВВВ-"-тен төмен емес рейтингтік бағасы бар немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар шетел эмитенттерінің акциялары (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып)
8027
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары акционерлері болып табылатын, бағалы қағаздар рыногы инфрақұрылымының бөлігі болып табылатын өзге де заңды тұлғалардың елу пайызға азайтылған акциялары
8028
Ықтимал шығындарға резервтерді шегергенде, Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВ-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі немесе Standard & Poor's-тың ұлттық шәкілі бойынша «kzBB-»-тен төмен емес рейтингілік бағасы немесе басқа рейтингілік агенттіктердің бірінің ұлттық шәкілі бойынша осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының эмитенттерінің акциялары базалық активтері болып табылатын депозитарлық қолхаттар
8029
Ықтимал шығындарға резервтерді шегеріп, базалық активі болып қор биржасының ресми тізімінің "акциялар" секторының бірінші және/немесе екінші санатына енгізілген заңды тұлғалардың акциялары табылатын депозитарлық қолхаттар

8025
Негосударственные долговые ценные бумаги
иностранных эмитентов, имеющие
рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства "Standard
& Poor's" или рейтинговую оценку одного
их других рейтинговых агентств (с учетом
сумм основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери
8026
Акции иностранных эмитентов, имеющих
рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" по
международной шкале агентства "Standard
& Poor's" или рейтинговую оценку
аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств (с учетом сумм
основного долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом резервов на
возможные потери
8027
Акции организаторов торгов с ценными
бумагами и иных юридических лиц,
являющихся частью инфраструктуры рынка
ценных бумаг, акционерами которых
являются профессиональные участники
рынка ценных бумаг, уменьшенные на
пятьдесят процентов, за вычетом резервов
на возможные потери
8028
Депозитарные расписки, базовым активом которых
являются акции эмитентов Республики Казахстан,
имеющих рейтинговую оценку не ниже «ВВ-» по
международной шкале агентства Standard & Poor's
или рейтинг аналогичного уровня одного из других
рейтинговых агентств, или рейтинговую оценку не
ниже «kzBB-» по национальной шкале Standard &
Poor's, или рейтинг аналогичного уровня по
национальной шкале одного из других рейтинговых
агентств, за вычетом резервов на возможные потери
8029
Депозитарные расписки, базовым активом
которых являются акции юридических лиц,
включенные в первую категорию сектора
"акции" официального списка фондовой
биржи, за вычетом резервов на возможные
потери

8032
Ықтимал шығындар резервтерін шегергендегі, "Standard & Poor's" агенттігінің "ВВВ-" кем емес халықаралық рейтинг бағасы немесе басқа рейтинг агенттіктерінің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомаларын ескере отырып) халықаралық қаржы ұйымдары шығарған борыштық бағалы қағаздар
8033
Басқа бағалы қағаздар
Бірінші басшы (ол жоқ болған кезеңде – оның орнындағы тұлға)
_______ күні _____________
Бас бухгалтер _____________ күні _____________
Орындаушы     _____________ күні _____________
Телефон:      ___________
Мөр орны

8032
Долговые ценные бумаги, выпущенные
международными финансовыми организациями, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже «ВВВ-» агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (с учетом сумм основного долга и начисленного вознаграждения), за вычетом
резервов на возможные потери
8033
Другие ценные бумаги.
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее) _______ дата _______
Главный бухгалтер _____________ дата _____________
Исполнитель _____________ дата _____________
Телефон: ___________
Место для печати