Қаржылық есептілікті депозитарийге беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 18 желтоқсандағы N 586 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 26 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5415 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 ақпандағы № 104 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.02.20 № 104 бұйрығымен.
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 5-тармағының 18) тармақшасын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қаржылық есептілікті депозитарийге беру ережесі бекітілсін.
2. "Қаржылық есептілікті депозитарийге беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2007 жылғы 6 маусымдағы N 197 бұйрығының (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2007 жылғы 27 маусымда N 4763 болып тіркелген, "Заң газетінде" 2007 жылғы 20 шілдеде N 110 (1313 жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есепті, аудиторлық қызмет пен қаржылық бақылауды дамыту департаменті (Ж.Н. Айтжанова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр                                            Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2008 жылғы 18 желтоқсандағы
N 586 бұйрығымен
бекітілген
Қаржылық есептілікті депозитарийге беру
ережесі
1. Осы Ереже (бұдан әрі - Ереже) қаржылық есептілікті қаржылық есептілік депозитарийіне (бұдан әрі - депозитарий) беру тәртібін, сондай-ақ депозитарийдің деректерін пайдалану тәртібін анықтайды.
2. Депозитарий – пайдаланушылар үшін ашық қатынаумен ұйымдар жыл сайын өткізетін қаржылық есептіліктің электрондық дерекқоры.
3. Депозитарий екі: негізгі және қосымша кіші бөлімнен тұрады.
Депозитарийдің негізгі кіші бөлімі осы Ережеге қосымшасында көрсетілген депозитарий ұйымының сәйкестендіру көрсеткіштерін қамтиды.
Қосымша кіші бөлім ұйымдардың қаржылық есептілігін қамтиды.
4. Ұйымдар жыл сайын есептіден кейінгі жылдың 30 қазанынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жасалған қаржылық есептілікті депозитарийдің дерекқорын жүргізуді жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі – Уәкілетті ұйым) береді.
Еншілес ұйымдары бар ұйымдар Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жасалған қосымша жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілікті береді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 2009.09.07. N 368 Бұйрығымен.

Об утверждении Правил представления финансовой отчетности в депозитарий
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 декабря 2008 года № 586. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2008 года № 5415. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2012 года № 104
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 20.02.2012 № 104.
В целях реализации подпункта 18) пункта 5 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления финансовой отчетности в депозитарий.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 июня 2007 года № 197 "Об утверждении Правил представления финансовой отчетности в депозитарий" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан от 27 июня 2007 года под № 4763, опубликован в "Юридической газете" от 20 июля 2007 года, № 110 (1313).
3. Департаменту развития бухгалтерского учета, аудиторской деятельности и финансового контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Айтжанова Ж.Н.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр                                      Б. Жамишев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 18 декабря 2008 года № 586
Правила
представления финансовой отчетности в депозитарий
1. Настоящие Правила (далее - Правила) определяют порядок представления финансовой отчетности в депозитарий финансовой отчетности (далее - депозитарий).
2. Депозитарий - электронная база данных финансовой отчетности, ежегодно сдаваемой организациями, с открытым для пользователей доступом.
3. Депозитарий состоит из двух подразделов: основного и дополнительного.
Основной подраздел депозитария содержит показатели идентификации организации депозитария, указанные в приложении к настоящим Правилам.
Дополнительный подраздел включает финансовую отчетность организаций.
4. Организации ежегодно не позднее 30 октября года, следующего за отчетным, представляют в организацию, осуществляющую ведение депозитария (далее - Уполномоченная организация) годовую финансовую отчетность, составленную в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Организации, имеющие дочерние организации, представляют дополнительно годовую консолидированную финансовую отчетность, составленную в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 07.09.2009 № 368 (вводится в действие с 29.08.2009).

5. Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасының талаптарына сәйкес аудит міндетті болып табылатын ұйымдар Уәкілетті ұйымға сондай-ақ аудиторлық есепті Acrobat Reader электрондық форматында (қол қойылған және аудиторлық ұйымның мөрімен расталған қағаз нұсқаның сканирленген көшірмесі) береді.
6. Ұйымдар депозитарийге беретін қаржылық есептілік мыналарды
қамтиды:
1) бухгалтерлік баланс;
2) табыстар мен шығындар туралы есеп;
3) ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп;
4) капиталдағы өзгерістер туралы есеп;
5) түсіндірме жазба;
және Уәкілетті ұйым әзірлеген "Қаржылық есептілік депозитарийі" мамандандырылған бағдарламалық қамтымының (бұдан әрі – бағдарламалық қамтым) клиенттік бөлігінің көмегімен депозитарийге тапсыруға
қалыптастырылады.
7. Ұйымдар қаржылық есептілікті депозитарийге мынадай тәртіпте ұсынады:
1) Уәкілетті ұйымның өңірлік бөлімшелерінде (дискеталарда, салынбалы дискілерде және тағы басқалары) немесе депозитарийдің веб-сайтында алуға болатын бағдарламалық қамтым арқылы қаржылық есептілікті дайындайды. Бағдарламалық қамтумен жұмыс істеу
нәтижесінде оған ұлттық куәландырушы орталық берген ұйымның немесе
ұйымның бірінші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол
қойылуы тиіс ұйымның қаржылық есептілігі бар бір мұрағат файлы (бұдан әрі – электрондық есеп) қалыптастырылады.
2) депозитарийдің веб-сайтында көрсетілген Уәкілетті ұйымның электрондық мекен-жайына немесе Уәкілетті ұйымның өңірлік
бөлімшелеріне электрондық есепті жібереді.
Ұйымдар Уәкілетті ұйымға қаржылық есептілікті Acrobat Reader электрондық форматында (қол қойылған және аудиторлық ұйымның мөрімен расталған қағаз нұсқаның сканирленген көшірмесі) қосымша бере алады.
8. Бағдарламалық қамтамасыз етумен қалыптастырылған және
қаржылық есептілікті дайындау нәтижесінде одан шығарылған қағаз
тасығыштағы электрондық есепті қалыптастыру туралы есеп, оған бірінші басшы мен бас бухгалтер қол қоюға және ұйымда сақталуға жатады.
9. Уәкілетті ұйым ұйымның электрондық есебі түскен күннен бастап бес жұмыс күнінің ішінде ұйымның электрондық мекен-жайына
қаржылық есептілікті депозитарийге енгізу немесе электрондық есепті
қабылдаудан бас тарту себептері туралы хабарлама жібереді.
10. Ұйымның осы Ереженің 6 және 7-тармақтарында көрсетілген талаптардың сақтамауы Уәкілетті ұйымның қаржылық есептілікті
қабылдауынан бас тартуға негіз болып табылады.
Қаржылық есептілікті
депозитарийге беру
ережесіне қосымша
Ұйымның сәйкестендіру көрсеткіштері
Қаржылық есептілік депозитарийі
Р/б N К ө рсеткіш Т ү сіндірме
1
БИН
Ұйымның бизнес-сәйкестендіру нөмірі
2
Код ОКПО
Ұйымның сәйкестiрiлген коды
3
СТН
Салық төлеуші ұйымның тіркеу нөмірі (СТН)
4
Тiркелген нөмірi
Ұйымдардың тiркелгендегi (қайта тіркелгендегі) берiлген сәйкестiрiлген коды
5
Мемтіркелген күні
Ұ йымны ң мемлекеттік тіркелген ( қ айта тіркелген) к ү ні
6
Атауы
Ұйымның толық атауы
7
Орналасқан жері
Ұ йымны ң за ң ды мекен-жайы (пошталы қ индексі, облыс, аудан, елді мекен, көшенің атауы, ү йді ң н ө мірі, п ә тер, телефон, факс, веб-сайт , e-mail)
8
Басшы (жоғары лауазымды тұлға)
Ұ йымны ң бірінші басшысыны ң (жо ғ ары лауазымды т ұ л ғ аны ң ) тегі, аты-ж ө ні ж ә не ЖСН
9
Бухгалтер
Ұ йымны ң бас бухгалтеріні ң тегі, аты-ж ө ні ж ә не ЖСН

5. Организации, для которых аудит является обязательным в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, представляют в Уполномоченную организацию также аудиторский отчет в электронном формате "Acrobat Reader" (сканированная копия подписанного и заверенного печатью аудиторской организации бумажного варианта).
6. Финансовая отчетность, представляемая организациями в депозитарий включает:
1) бухгалтерский баланс;
2) отчет о прибылях и убытках;
3) отчет о движении денежных средств;
4) отчет об изменениях в капитале;
5) пояснительную записку;
и формируется к сдаче в депозитарий с помощью клиентской части специализированного программного обеспечения "Депозитарий финансовой отчетности" (далее - программное обеспечение), разработанного Уполномоченной организацией.
7. Организации представляют финансовую отчетность в депозитарий в следующем порядке:
1) подготавливают финансовую отчетность посредством программного обеспечения, которое можно получить в региональных отделениях Уполномоченной организации (на дискетах, съемных дисках и так далее) или на веб-сайте депозитария. В результате работы с программным обеспечением, формируется один архивный файл с финансовой отчетностью организации и ее показателями идентификации, согласно приложению к настоящим Правилам (далее - электронный отчет), который необходимо подписать электронной цифровой подписью организации или первого руководителя организации, выданной национальным удостоверяющим центром;
2) направляют электронный отчет в региональное отделение Уполномоченной организации (на дискетах, съемных дисках и так далее) или на электронный адрес Уполномоченной организации, указанный на веб-сайте депозитария.
Организации могут дополнительно предоставить в Уполномоченную организацию финансовую отчетность в электронном формате "Acrobat Reader" (сканированная копия подписанного и заверенного печатью организации бумажного варианта).
8. Отчет о формировании электронного отчета на бумажном носителе, сформированный программным обеспечением и распечатанный из него в результате подготовки финансовой отчетности, подлежит подписанию первым руководителем и главным бухгалтером и хранению в организации.
9. Уполномоченная организация в течение пяти рабочих дней с даты поступления электронного отчета организации направляет на электронный адрес организации уведомление о включении финансовой отчетности в депозитарий или причинах отказа в принятии электронного отчета.
10. Основанием для отказа Уполномоченной организацией в принятии финансовой отчетности является несоблюдение организацией требований, указанных в пунктах 6 и 7 настоящих Правил.
Приложение
к Правилам представления
финансовой отчетности
в депозитарий
Показатели идентификации организации
Депозитария финансовой отчетности
п/п
Показатель
Пояснение
1
БИН
Бизнес-идентификационный номер организации
2
Код ОКПО
Унифицированный код организации
3
РНН
Регистрационный номер налогоплательщика
(РНН) организации
4
Регистрационный
номер
Унифицированный код, присвоенный при
государственной регистрации
(перерегистрации) организации
5
Дата
госрегистрации
Дата государственной регистрации
(перерегистрации) организации
6
Наименование
Полное наименование организации
7
Местонахождение
Юридический адрес организации (почтовый
индекс, область, район, населенный пункт,
наименование улицы, номер дома, квартиры,
телефона, факса, веб-сайт, e-mail)
8
Руководитель
(высшее
должностное
лицо)
Фамилия, инициалы и ИИН первого руководителя
(высшего должностного лица) организации
9
Бухгалтер
Фамилия, инициалы и ИИН главного бухгалтера
организации