Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша әкімшілігін (уақытша басқарушысын) тағайындау және қызметінің ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 6 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 192 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2008 жылғы 29 желтоқсанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5443 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 16 шілдедегі № 147 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 16.07.2014 № 147 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
" Қ аза қ стан Республикасыны ң кейбір за ң намалы қ актілеріне ұ жымды қ инвестициялау ж ә не жина қ таушы зейнета қ ы қ орлары қ ызметіні ң м ә селелері бойынша ө згерістер мен толы қ тырулар енгізу туралы" Қ аза қ стан Республикасыны ң 2008 жыл ғ ы 20 қ арашадағы Заңын жә не Қ аза қ стан Республикасында ғ ы банктерді ң , са қ тандыру ( қ айта са қ тандыру)
ұ йымдарыны ң ж ә не жина қ таушы зейнета қ ы қ орларыны ң қ ызметін реттейтін нормативтік құқ ы қ ты қ актілерді жетілдіру ма қ сатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Бас қ армасыны ң "Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша әкімшілігін (уақытша басқарушысын) тағайындау және қызметінің ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 6 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4070 тіркелген), Агенттік Басқармасының "Кейбір нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 115 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4681 тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2007 жылғы мамыр-маусымда жарияланған), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сәйкестендіру нөмірлері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 28 мамырдағы N 155 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4803 тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2007 жылғы шілде - тамызда жарияланған), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша әкімшілігін (уақытша басқарушысын) тағайындау және қызметінің ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 6 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 25 маусымдағы N 167 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4847 тіркелген, "Заң газеті" газетінің 2007 жылғы 12 қыркүйектегі N 139 (1342) санында жарияланған), Агенттік Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша әкімшілігін (уақытша басқарушысын) тағайындау және қызметінің ережесін бекіту туралы" 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 6 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 25 қаңтардағы N 9 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5156 тіркелген) енгізілген өзгерістерімен және толықтырулары бар қаулыға мынадай өзгерістер және толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша әкімшілігін (уақытша басқарушысын) тағайындау және қызметінің ережесінде:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года № 6 "Об утверждении Правил назначения и деятельности временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации и накопительного пенсионного фонда"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года N 192. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2008 года N 5443. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 июля 2014 года № 147
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 16.07.2014 № 147 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 20 ноября 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам коллективного инвестирования и деятельности накопительных пенсионных фондов" и совершенствования нормативных правовых актов, регулирующих деятельность банков, страховых (перестраховочных) организаций и накопительных пенсионных фондов в Республике Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 9 января 2006 года № 6 "Об утверждении Правил назначения и деятельности временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации и накопительного пенсионного фонда" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4070), с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Агентства от 30 апреля 2007 года № 115 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4681, опубликованным в мае - июне 2007 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан), постановлением Правления Агентства от 28 мая 2007 года № 155 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4803, опубликованным в мае - июле 2007 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан), постановлением Правления Агентства от 25 июня 2007 года № 167 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года № 6 "Об утверждении Правил назначения и деятельности временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации и накопительного пенсионного фонда" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4847, опубликованным 12 сентября 2007 года в газете "Юридическая газета" № 139 (1342)), постановлением Правления Агентства от 25 января 2008 года № 9 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года № 6 "Об утверждении Правил назначения и деятельности временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации и накопительного пенсионного фонда" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5156) следующие изменения и дополнения:
в Правилах назначения и деятельности временной администрации (временного администратора) банка, страховой (перестраховочной) организации и накопительного пенсионного фонда, утвержденных указанным постановлением:

1-тармақтың 1) тармақшасында "уәкілетті орган ұйымның лицензиясын айыру туралы шешім күшіне енген күннен бастап ұйым мүлкінің сақталуын қамтамасыз ету үшін және ұйымды басқаруды қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды жүзеге асыру үшін уәкілетті орган ұйымның тарату комиссиясын тағайындағанға дейінгі кезеңге тағайындайтын орган" деген сөздер "ұйым мүлкінің сақталуын қамтамасыз ету үшін және ұйымды басқаруды қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды жүзеге асыру үшін уәкілетті орган тағайындайтын орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уақытша әкімшілік уәкілетті органның шешімімен тағайындалады.
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігі уәкілетті орган лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған күннен бастап және уәкілетті орган тарату комиссиясын тағайындағанға дейінгі кезеңге тағайындалады.
Жинақтаушы зейнетақы қорының уақытша әкімшілігі уәкілетті орган лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған күннен бастап және мәжбүрлеп таратылатын жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін және зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттары бойынша міндеттемелерін басқа жинақтаушы зейнетақы қорына өткізу аяқталғанға дейінгі кезеңге тағайындалады.";
5-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген тұлғаларды қоспағанда ұйымның кредиторы болып табылатын тұлға;";
7-тармақтың 1) тармақшасының бесінші абзацы алынып тасталсын;
10-тармақтың 6) тармақшасы "сәйкес" деген сөзден кейін "қажеттілігіне қарай" деген сөздермен толықтырылсын;
12-тармақта:
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды қамтамасыз ету, зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру, сондай-ақ жинақталған зейнетақы қаражатын басқа жинақтаушы зейнетақы қорына аударым жасау бойынша жинақтаушы зейнетақы қорының шығыстары;";
7) тармақшада "басқа" деген сөз "көзделмеген" деген сөзбен ауыстырылсын;
13-тармақта:
екінші абзацында:
"жеке", "еңбек келісімдеріне," деген сөздер алынып тасталсын;
"қызмет көрсету" деген сөздер "қызметті өтелмелі көрсету" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Уақытша әкімшілікке Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексінің 48-бабына сәйкес қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу талаптарын өзгертуге жол беріледі.";
19-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19-1. Көзделмеген шығыстар мөлшері банк үшін жүз айлық есептік көрсеткіштен және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, жинақтаушы зейнетақы қоры үшін елу айлық есептік көрсеткіштен аспауы тиіс, осы Ереженің 12-тармағының 1)-6-1) тармақшаларында көзделмеген уақытша әкімшіліктің кезек күттірмейтін мұқтаждарға жоспарланбаған шығындарын білдіреді.";
23-тарма қ та "он күн" деген сөздер "он жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын ;

в подпункте 1) пункта 1 слова "на период с даты вступления силу решения о лишении лицензии организации и до назначения уполномоченным органом ликвидационной комиссии," исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Временная администрация назначается решением уполномоченного органа.
Временная администрация банка, страховой (перестраховочной) организации назначается на период с даты принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии и до назначения уполномоченным органом ликвидационной комиссии.
Временная администрация накопительного пенсионного фонда назначается на период с даты принятия уполномоченным органом решения о лишении лицензии и до завершения передачи пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении принудительно ликвидируемого накопительного пенсионного фонда другому накопительному пенсионному фонду.";
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) лицо, являющееся кредитором организации, за исключением лиц, указанных в пункте 6 настоящих Правил;";
абзац пятый подпункта 1) пункта 7 исключить;
подпункт 6) пункта 10 после слова "расторгает" дополнить словами "при необходимости";
в пункте 12 :
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) расходы накопительного пенсионного фонда по обеспечению инвестиционного управления пенсионными активами, осуществлению пенсионных выплат, а также переводу пенсионных накоплений в другой накопительный пенсионный фонд;";
в подпункте 7) слово "прочие" заменить словом "непредвиденные";
в пункте 13 :
в абзаце втором:
слова "индивидуальных", "трудовых соглашениях," исключить;
слова "на оказание" заменить словами "возмездного оказания";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"Допускается изменение временной администрацией условий оплаты труда работников в соответствии со статьей 48 Трудового кодекса Республики Казахстан от 15 мая 2007 года.";
пункт 19-1 изложить в следующей редакции:
"19-1. Непредвиденные расходы представляют собой незапланированные временной администрацией затраты на неотложные нужды, не предусмотренные подпунктами 1)-6-1) пункта 12 настоящих Правил, размер которых не должен превышать сто месячных расчетных показателей для банка и пятьдесят месячных расчетных показателей для страховой (перестраховочной) организации, накопительного пенсионного фонда.";
пункт 23 после слова "десяти" дополнить словом "рабочих";

25-тарма қ ты ң 5) тарма қ шасы "он" деген с ө з "жиырма" деген с ө збен ауыстырылсын;
26-тарма қ ты ң 6) тарма қ шасы алынып тасталсын;
27-тарма қ та:
5) тарма қ шада:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"зейнета қ ымен қ амсыздандыру туралы жасал ғ ан шарттарды ң жалпы тізімін ж ә не осы жина қ таушы зейнета қ ы қ орында дербес жина қ таушы шоты бар, осы жина қ таушы зейнета қ ы қ орымен зейнета қ ымен қ амсыздандыру туралы жасал ғ ан шарт туралы м ә ліметтер жо қ салымшыларды ң тізімін;";
он бірінші абзац " қорларына" деген сөзден кейін "немесе
са қ тандыру ұ йымдарына" деген с ө здермен толы қ тырылсын;
6) тарма қ ша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) зейнета қ ы активтерін б ұ дан ә рі қ арай инвестициялы қ басқаруды қ амтамасыз етеді, оны ң ішінде осы жина қ таушы зейнета қы қорыны ң зейнета қ ы активтеріне қ атысты инвестициялы қ шешімдерді қабылдауды ж ү зеге асыратын инвестициялы қ комитетті ң құ рамына кіретін жина қ таушы зейнета қ ы қ орыны ң уа қ ытша ә кімшілігі м ү шелеріні ң санынан қызметкерді ай қ ындайды;";
мынадай мазм ұ нда ғ ы 6-1), 6-2) ж ә не 6-3) тарма қ шалармен
толы қ тырылсын:
"6-1) осы жина қ таушы зейнета қ ы қ орыны ң зейнета қ ы активтеріні ң шартты бірлігіні ң есебін ж ү зеге асыруды жал ғ астырады;
6-2) пруденциалды қ нормативтерді ж ә не бас қ а міндетті нормалар мен лимиттерді есептеуді жал ғ астырады;
6-3) у ә кілетті орган ғ а қ аржылы қ ж ә не ө зге есептілікті
қ алыптастыруды ж ә не ұ сынуды жал ғ астырады;";
10) тарма қ ша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) салымшылар ғ а мемлекетті ң қ атысуы бар жина қ таушы зейнета қ ы қ орына зейнета қ ымен қ амсыздандыру туралы шарттар бойынша таратылатын жина қ таушы зейнета қ ы қ орыны ң зейнета қ ы активтерін ж ә не міндеттемелерін беру туралы а қ паратты республикалық мерзімді баспасөз басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде хабарландыруды жариялау арқылы жеткізеді.";
28-1-тарма қ мынадай редакцияда жазылсын:
"28-1. Уа қ ытша ә кімшілік мемлекетті ң қ атысуы бар жина қ таушы зейнета қ ы қ орына зейнета қ ымен қ амсыздандыру туралы шарттар бойынша таратылатын жина қ таушы зейнета қ ы қ орыны ң зейнета қ ы активтерін ж ә не міндеттемелерін беруді уақытша әкімшілікпен, қабылдаушы қормен, бұрынғы және жаңа кастодиан банктермен және зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдар арасында жасалатын зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтерін және міндеттемелерін беру туралы келісім және қабылдау-өткізу актісі негізінде жүзеге асырады.
Зейнета қ ымен қ амсыздандыру туралы шарттар бойынша таратылатын жина қ таушы зейнета қ ы қ орыны ң зейнета қ ы активтері ж ә не міндеттемелері берілген мемлекеттің қатысуы бар жинақтаушы зейнетақы қоры бір ай мерзімінде салымшылармен (алушылармен) шарттарды жасау бойынша шараларды қабылдайды.".

в подпункте 5) пункта 25 слово "десяти" заменить словом "двадцати";
подпункт 6) пункта 26 исключить;
в пункте 27 :
в подпункте 5):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"общего списка заключенных договоров о пенсионном обеспечении и списка вкладчиков, имеющих индивидуальный пенсионный счет в данном накопительном пенсионном фонде, по которым отсутствуют сведения о заключенном договоре о пенсионном обеспечении с данным накопительным пенсионном фондом;";
абзац одиннадцатый дополнить словами "или страховые организации";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) обеспечивает дальнейшее инвестиционное управление пенсионными активами, в том числе определяет работника из числа членов временной администрации накопительного пенсионного фонда, который будет входить в состав инвестиционного комитета, осуществляющего принятие инвестиционных решений в отношении пенсионных активов данного накопительного пенсионного фонда;";
дополнить подпунктами 6-1), 6-2) и 6-3) следующего содержания:
"6-1) продолжает осуществлять расчет условной единицы пенсионных активов данного накопительного пенсионного фонда;
6-2) продолжает осуществлять расчет пруденциальных нормативов и других обязательных норм и лимитов;
6-3) продолжает формировать и предоставлять в уполномоченный орган финансовую и иную отчетность;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) доводит до сведения вкладчиков информацию о переводе пенсионных активов и обязательств ликвидируемого накопительного пенсионного фонда по договорам о пенсионном обеспечении в накопительный пенсионный фонд с участием государства путем публикации объявления в республиканских периодических печатных изданиях на государственном и русском языках.";
пункт 28-1 изложить в следующей редакции:
"28-1. Перевод пенсионных активов и обязательств ликвидируемого накопительного пенсионного фонда по договорам о пенсионном обеспечении осуществляется временной администрацией в накопительный пенсионный фонд с участием государства на основании соглашения о передаче пенсионных активов и обязательств по договорам о пенсионном обеспечении, заключаемого между временной администрацией, принимающим фондом, прежним и новым банками-кастодианами и организациями, осуществляющими инвестиционное управление пенсионными активами, и акта приема-передачи.
Накопительный пенсионный фонд с участием государства, в который были переведены пенсионные активы и обязательства ликвидируемого накопительного пенсионного фонда по договорам о пенсионном обеспечении, в месячный срок принимает меры по заключению договоров с вкладчиками (получателями).".

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Қаржы ұйымдарын тарату департаменті (З.С. Жұмабаева):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Агенттіктің Төрайым қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары М.Б. Байсыновқа жүктелсін.
Төрайым                                     Е. Бахмутова

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту ликвидации финансовых организаций (Жумабаева З.С.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Байсынова М.Б.
Председатель                                 Бахмутова Е.Л.