Сауда-саттықты ұйымдастырушының ұйымдық құрылымына және қор биржасының листингтік комиссиясының құрамына қойылатын талаптар туралы және Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде жасалатын мәмілелерге қадағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сауда-саттықты ұйымдастырушының ұйымдық құрылымының қызметін жүзеге асыру ережесін бекіту жөнінде
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқарамасының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 195 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 19 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5495 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 249 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.12.2015 № 249 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 2 шілдедегі Заңының 83-бабына және 84-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Сауда-саттықты ұйымдастырушының органдары болып мыналар табылады:
1) жоғарғы органы – акционерлердің жалпы жиналысы;
2) басқару органы – директорлар кеңесі;
3) атқарушы органы – басқарма;
4) сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарында көзделген өзге органдар.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.11.30 № 244 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) қаулысымен.
2. Листинг, делистинг немесе бағалы қағаздар тізімінің санатын ауыстыру мәселелері бойынша шешім қабылдау үшін құзыретіне осы мәселелерді қарау және олар бойынша шешім қабылдау кіретін қор биржасының органы (бұдан әрі - листингтік комиссия) құрылады.
3. Листингтік комиссия тақ саны бар мүшелерден тұрады. Листингтік комиссия мүшелерінің саны жеті адамнан кем болмайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.04.2015 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Листингтік комиссияның құрамына:
1) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) өкілі;
2) қор биржасы атқарушы органының қор биржасының сауда жүйесіне айналысқа жіберілген бағалы қағаздар тізімінің листингі, делистингі немесе санатын ауыстыру мәселелеріне жетекшілік ететін мүшесі;

О требованиях к организационной структуре организатора торгов и к составу листинговой комиссии фондовой биржи, и об утверждении Правил осуществления деятельности структурного подразделения организатора торгов, осуществляющего деятельность по надзору за совершаемыми сделками в торговой системе организатора торгов
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 ноября 2008 года № 195. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 января 2009 года № 5495. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 249
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.12.2015 № 249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 83 и пунктом 5 статьи 84 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Органами организатора торгов являются:
1) высший орган - общее собрание акционеров;
2) орган управления - совет директоров;
3) исполнительный орган - правление;
4) иные органы, предусмотренные внутренними документами организатора торгов.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.11.2009 № 244 (порядок введения в действие см. п. 3).
2. Для принятия решений по вопросам листинга, делистинга или смены категории списка ценных бумаг создается орган фондовой биржи, в компетенцию которого входит рассмотрение данных вопросов и принятие по ним решений (далее – листинговая комиссия).
3. Листинговая комиссия состоит из нечетного количества членов. Число членов листинговой комиссии составляет не менее семи человек.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.04.2015 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В состав листинговой комиссии входят:
1) представитель уполномоченного государственного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган);
2) член исполнительного органа фондовой биржи, курирующий вопросы листинга, делистинга или смены категории списка ценных бумаг, допущенных к обращению в торговой системе фондовой биржи;

3) қор биржасының директорлар кеңесінің мүшелері кіреді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.04.2015 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Листингтік комиссияның құрамы қор биржасының директорлар кеңесінің шешімімен бекітіледі.
6. Директорлар кеңесі листингтік комиссияның төрағасын листингтік комиссияның мүшелері арасынан сайлайды.
Мыналар:
1) қор биржасының атқарушы органының мүшелері;
2) уәкілетті органның өкілі болып табылатын листингтік комиссияның мүшелері листингтік комиссияның төрағасы болып сайлана алмайды.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 03.02.2014 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.05.2014 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
7. Листингтік комиссияның отырыстары осы қаулының 4-тармағында көрсетілген мемлекеттік уәкілетті органның өкілін қоса алғанда, листингтік комиссия мүшелерінің жалпы санынан кем дегенде үштен екісі отырысқа қатысу талабымен қажеттілігіне қарай өткізіледі.
Листингтік комиссияның отырысына бағалы қағаз эмитентінің және жасалған шартқа сәйкес эмитентке оның бағалы қағаздарын сауда-саттықты ұйымдастырушының ресми тізіміне енгізу мәселелері бойынша консультациялық қызметтер көрсететін ұйымның өкілдері (бұдан әрі – қаржы консультанты) шақырылуы мүмкін.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.05.2014 № 98 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
8. Листингтік комиссияның шешімі оның қабылдануына листингтік комиссия мүшелерінің жалпы санынан кем дегенде үштен екісі дауыс берсе қабылданады. Дауыс беруге мыналардың:
1) бағалы қағаздары көрсетілген шешімге сәйкес қор биржасының тізіміне енгізілетін, осы тізімнен шығарылатын немесе осы тізімнің өзге санатына ауыстырылатын эмитенттің (бұдан әрі осы тармақта – мүдделі эмитент);
2) мүдделі эмитентке қатысты еншілес ұйымдар немесе тәуелді акционерлік қоғамдар болып табылатын ұйымдардың;
3) мүдделі эмитент оларға қатысты еншілес ұйым немесе тәуелді акционерлік қоғам болып табылатын ұйымдардың;

3) члены совета директоров фондовой биржи.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.04.2015 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Состав листинговой комиссии утверждается решением совета директоров фондовой биржи.
6. Председатель листинговой комиссии избирается советом директоров из числа членов листинговой комиссии.
Не могут быть избраны председателем листинговой комиссии члены листинговой комиссии, являющиеся:
1) членами исполнительного органа фондовой биржи;
2) представителем уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 03.02.2014 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 27.05.2014 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Заседания листинговой комиссии проводятся по мере необходимости при условии участия в заседании не менее двух третьих от общего количества членов листинговой комиссии, включая представителя уполномоченного государственного органа, указанного в пункте 4 настоящего постановления.
На заседание листинговой комиссии могут быть приглашены представители эмитента ценной бумаги и организации, предоставляющей эмитенту в соответствии с заключенным договором консультационные услуги по вопросу включения его ценных бумаг в официальный список организатора торгов (далее – финансовый консультант).
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.05.2014 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Решение листинговой комиссии принимается, если за его принятие проголосовали не менее двух третей от общего количества членов листинговой комиссии. В голосовании не принимают участие члены листинговой комиссии, являющиеся работниками и (или) представителями:
1) эмитента, чьи ценные бумаги включаются в список фондовой биржи, исключаются из этого списка или переводятся в иную категорию этого списка в соответствии с указанным решением (далее в настоящем пункте - заинтересованный эмитент);
2) организаций, являющихся дочерними организациями или зависимыми акционерными обществами по отношению к заинтересованному эмитенту;
3) организаций, по отношению к которым заинтересованный эмитент является дочерней организацией или зависимым акционерным обществом;

4) үшінші ұйымға қатысты мүдделі эмитентпен бірге еншілес ұйымдар немесе тәуелді акционерлік қоғамдар болып табылатын ұйымдардың;
5) мүдделі эмитентке қызметтер көрсететін қаржы консультантының, маркет-мейкердің, андеррайтердің;
6) осы тармақтың 1), 2, 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген тұлғалармен үлестес тұлғалардың қызметкерлері және (немесе) өкілдері болып табылатын листингтік комиссияның мүшелері қатыспайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.05.2014 № 98 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Листингтік комиссия қызметінің тәртібі қор биржасының ішкі құжаттарында айқындалады.
10. Қор биржасы эмитенттер аудитінің мәселелері бойынша қор биржасы директорлар кеңесінің комитетін (бұдан әрі - эмитенттер аудиті жөніндегі комитет) құрады, олардың функциялары мыналар болып табылады:
1) эмитенттердің қаржылық есептілігі бойынша аудиторлық есептерді (эмитенттердің қаржылық есептілігін аралық шолу бойынша аудиторлық ұйымдардың есептерін) қарау, олардың бағалы қағаздары қор биржасының ресми тізіміне енгізілуі болжануда немесе енгізілген, осы қаулының 17-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген қор биржасы бөлімшесінің сұрауы бойынша көрсетілген есептерді қарау нәтижелері туралы тиісінше ақпаратты дайындау;
2) қор биржасының ресми тізіміне эмитенттердің болуы және олардың бағалы қағаздарын енгізу үшін қор биржасымен танылатын аудиторлық ұйымдардың тізбесін қалыптастыру;
3) қор биржасының ішкі құжаттарымен белгіленген өзге функциялар.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.03.27. N 61 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
11. Эмитенттер аудиті жөніндегі комитеттің құрамына:
1) уәкілетті органның өкілі;
2) қор биржасының атқарушы органының мүшесі;
3) негізгі функциясы бағалы қағаздар листингі болып табылатын қор биржасының құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
4) негізгі функциясы бағалы қағаздардың листингтік талаптарға болашақта сәйкес келуіне мониторинг жүргізу болып табылатын қор биржасының құрылымдық бөлімшесінің басшысы;
5) қор биржасының директорлар кеңесінің мүшелері кіреді.
Эмитенттер аудиті жөніндегі комитеттің шешімі бойынша оның отырыстарына қатысу үшін аудит және қаржылық есептілік саласында кәсіби білімі бар сарапшылар шақырылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.04.2015 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

4) организаций, являющихся вместе с заинтересованным эмитентом дочерними организациями или зависимыми акционерными обществами по отношению к третьей организации;
5) финансового консультанта, маркет-мейкера, андеррайтера, оказывающих услуги заинтересованному эмитенту;
6) лиц, аффилиированных с лицами, указанными в подпунктах 1), 2, 3), 4) и 5) настоящего пункта.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.05.2014 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Порядок деятельности листинговой комиссии определяется внутренними документами фондовой биржи.
10. Фондовая биржа создает комитет совета директоров фондовой биржи по вопросам аудита эмитентов (далее – комитет по аудиту эмитентов), функциями которого являются:
1) рассмотрение аудиторских отчетов по финансовой отчетности эмитентов (отчетов аудиторских организаций по обзору промежуточной финансовой отчетности эмитентов), чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в официальный список фондовой биржи, и подготовка соответствующей информации о результатах рассмотрения указанных отчетов по запросу подразделения фондовой биржи, указанного в подпункте 1) пункта 17 настоящего постановления;
2) формирование перечня аудиторских организаций, признаваемых фондовой биржей для включения и нахождения эмитентов и их ценных бумаг в официальном списке фондовой биржи;
3) иные функции, установленные внутренними документами фондовой биржи.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и надзору фин.рынка и фин.организаций от 27.03.2009 № 61 (порядок введения в действие см. п.2 ).
11. В состав комитета по аудиту эмитентов входят:
1) представитель уполномоченного органа;
2) член исполнительного органа фондовой биржи;
3) руководитель структурного подразделения фондовой биржи, основной функцией которого является листинг ценных бумаг;
4) руководитель структурного подразделения фондовой биржи, основной функцией которого является мониторинг дальнейшего соответствия ценных бумаг листинговым требованиям;
5) члены совета директоров фондовой биржи.
По решению комитета по аудиту эмитентов для участия в его заседаниях приглашаются эксперты, обладающие профессиональными знаниями в области аудита и финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.04.2015 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. Эмитенттер аудиті жөніндегі комитеттің құрамы қор биржасының директорлар кеңесінің шешімімен бекітіледі.
13. Эмитенттер аудиті жөніндегі комитеттің төрағасын директорлар кеңесі осы комитет мүшелерінің арасынан сайлайды.
14. Эмитенттер аудиті жөніндегі комитеттің отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі.
15. Эмитенттер аудиті жөніндегі комитеттің қызмет тәртібі қор биржасының ішкі құжаттарында айқындалады.
15-1. Меншікті активтер есебінен қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу бойынша инвестициялық шешім қабылдау үшін қор биржасы құрамы үш адамнан кем емес инвестициялық комитетті құрады.
Ескерту. 15-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.11.30 № 244 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) қаулысымен.
15-2. Инвестициялық комитеттің құрамына мыналар кіреді:
1) қор биржасының атқарушы органының мүшелері;
2) тәуекелдерді басқаруды жүзеге асыратын қор биржасы бөлімшесінің басшысы;
3) қор биржасының өзге қызметкерлері.
Ескерту. 15-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.11.30 № 244 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) қаулысымен.
15-3. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 03.02.2014 № 7 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15-4. Инвестициялық комитеттің қызметінің тәртібі қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленеді.
Ескерту. 15-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.11.30 № 244 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) қаулысымен.
16. Сауда-саттықты ұйымдастырушының ұйымдастырушылық құрылымына негізгі функциялары мыналар болып табылатын дербес бөлімшелер кіреді:
1) қаржы құралдарымен сауда-саттықты ұйымдастыру;
2) ақпаратты өндеу және тарату;
3) сауда-саттықты ұйымдастырушының қызметін программалық қамтамасыз ету;
4) сауда-саттықты ұйымдастырушының қызметін техникалық қамтамасыз ету;
5) тәуекелдерді сәйкестендіру, бағалау және оларға мониторинг жүргізу;
6) ішкі аудит және бақылау.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.11.30 № 244 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) қаулысымен.
17. Қор биржасының ұйымдық құрылымына негізгі функциялары мыналар болып табылатын дербес бөлімшелер кіреді:

12. Состав комитета по аудиту эмитентов утверждается решением совета директоров фондовой биржи.
13. Председатель комитета по аудиту эмитентов избирается советом директоров из числа членов данного комитета.
14. Заседания комитета по аудиту эмитентов проводятся по мере необходимости.
15. Порядок деятельности комитета по аудиту эмитентов  определяется внутренними документами фондовой биржи.
15-1. Для принятия инвестиционных решений по осуществлению сделок с финансовыми инструментами за счет собственных активов фондовая биржа создает инвестиционный комитет в составе не менее трех человек.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 15-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.11.2009 № 244 (порядок введения в действие см. п. 3).
15-2. В состав инвестиционного комитета входят:
1) члены исполнительного органа фондовой биржи;
2) руководитель подразделения фондовой биржи, осуществляющего управление рисками;
3) иные работники фондовой биржи.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 15-2 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.11.2009 № 244 (порядок введения в действие см. п. 3).
15-3. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 03.02.2014 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15-4. Порядок деятельности инвестиционного комитета устанавливается  внутренними документами фондовой биржи.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 15-4 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.11.2009 № 244 (порядок введения в действие см. п. 3).
16. Организационная структура организатора торгов включает в себя самостоятельные подразделения, основными функциями которых являются:
1) организация торгов с финансовыми инструментами;
2) обработка и распространение информации;
3) программное обеспечение деятельности организатора торгов;
4) техническое обеспечение деятельности организатора торгов;
5) идентификация, оценка и мониторинг рисков;
6) внутренний аудит и контроль.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30.11.2009 № 244 (порядок введения в действие см. п. 3).
17. Организационная структура фондовой биржи включает в себя самостоятельные подразделения, основными функциями которых являются:

1) бағалы қағаздар листингі;
2) бағалы қағаздардың листинг талаптарына бұдан былай сәйкес келу мониторингі;
3) қор биржасының сауда жүйесінде жасалатын мәмілелерді қадағалау қызметін жүзеге асыру.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.05.2014 № 98 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
18. Қоса беріліп отырған Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде жасалатын мәмілелерге қадағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сауда-саттықты ұйымдастырушының ұйымдық құрылымының қызметін жүзеге асыру ережесі бекітілсін.
19. Агенттік Басқармасының " Сауда-саттықты ұйымдастырушының ұйымдық құрылымына қойылатын талаптар туралы және Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде жасалатын мәмілелерге қадағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сауда-саттықты ұйымдастырушының ұйымдық құрылымының қызметін жүзеге асыру ережесін бекіту жөніндегі" 2004 жылғы 12 маусымдағы N 152 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3045 тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2005 жыл, N 16, 129-құжат) күші жойылды деп танылсын.
20. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
21. Сауда-саттықты ұйымдастырушылар осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде өздерінің ұйымдастырушылық құрылымдарын және ішкі құжаттарын осы қаулының талаптарына сәйкес келтірсін.
22. Бағалы қағаздар нарығының субъектілерін және жинақтаушы зейнетақы қорларын қадағалау департаменті (М.Ж. Хаджиева):
1) Заң департаментiмен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастан он күндiк мерзiмде оны Агенттiктiң мүдделi бөлiмшелерiне, сауда-саттықты ұйымдастырушыларға және "Қазақстан қаржыгерлерiнiң қауымдастығы" заңды тұлғалар бiрлестiгiне мәлімет үшін жеткізсін.
23. Агенттік Төрайымының Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
24. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін.
Төрайым
Е. Бахмутова
Қазақстан Республикасы Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау агенттігі
Басқармасының

1) листинг ценных бумаг;
2) мониторинг дальнейшего соответствия ценных бумаг листинговым требованиям;
3) осуществление деятельности по надзору за совершаемыми сделками в торговой системе фондовой биржи.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.05.2014 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Утвердить прилагаемые Правила осуществления деятельности структурного подразделения организатора торгов, осуществляющего деятельность по надзору за совершаемыми сделками в торговой системе организатора торгов.
19. Признать утратившим силу постановление Правления Агентства от 12 июня 2004 года № 152 "О требованиях к организационной структуре организатора торгов и об утверждении Правил осуществления деятельности структурного подразделения организатора торгов, осуществляющего деятельность по надзору за совершаемыми сделками в торговой системе организатора торгов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 3045, опубликованное в июле 2005 года в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов в Республике Казахстан, № 16, ст. 129).
20. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
21. Организаторам торгов в течение тридцати календарных дней со дня введения в действие настоящего постановления привести свою организационную структуру и внутренние документы в соответствие с требованиями настоящего постановления.
22. Департаменту надзора за субъектами рынка ценных бумаг и накопительными пенсионными фондами (Хаджиева М.Ж.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, организатора торгов и Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
23. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
24. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель                               Е. Бахмутова
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых

2008 жылғы 28 қарашадағы
N 195 қаулысымен бекітілді
Сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйесінде жасалатын мәмілелерге қадағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын сауда-саттықты ұйымдастырушының ұйымдық құрылымының қызметін жүзеге асыру ережесі
Осы Ереже «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына, «Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және қор биржасының сауда жүйесінде жасалатын мәмілелерге қадағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі қызметінің тәртібін белгілейді.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2014.08.27 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қор биржасының сауда жүйесінде жасалатын мәмілелерге қадағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын қор биржасының құрылымдық бөлімшесінің (бұдан әрі - қадағалау бөлімшесі) негізгі функциялары болып мыналар табылады:
1) қор биржасының сауда жүйесінде бағалы қағаздармен жасалған мәмілелердің мониторингі мен талдауын жүзеге асыру;
2) жасалу параметрлері мен талаптары осы мәмілелер бағалы қағаздар рыногында манипуляция жасау мақсатында жасалған деп болжау жасауға негіз болатын, қор биржасының сауда жүйесінде бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді анықтау (бұдан әрі - күмәнді);
2-1) клиентті тиісті тексеру бойынша «Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы» 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңында көзделген шараларды қабылдау;
3) қор биржасының сауда жүйесінде бағалы қағаздармен мәмілелерді айла-шарғы жасау мақсатында жасалған деп тану мәселесі бойынша қор биржасының сараптама комитетіне (бұдан әрі – сараптама комитеті) күмәнді мәмілелер туралы мәліметтер беру;
4) қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленген өзге функциялар.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.05.2014 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2014.08.27 № 168 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Қор биржасының қадағалау бөлімшесін басшы басқарады және қор биржасының атқарушы органының мүшесі оған жетекшілік етеді.
3. Қадағалау бөлімшесінің қызметкерлері күмәнді мәмілелерді анықтағанда есеп дайындайды, онда мыналар қамтылады:

организаций от 28 ноября 2008
года № 195
Правила
осуществления деятельности структурного подразделения
организатора торгов, осуществляющего деятельность по
надзору за совершаемыми сделками в торговой
системе организатора торгов
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг», Законом Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций» и устанавливают порядок деятельности структурного подразделения фондовой биржи, осуществляющего деятельность по надзору за совершаемыми сделками в торговой системе фондовой биржи.
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27.08.2014 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Основными функциями структурного подразделения фондовой биржи, осуществляющего деятельность по надзору за совершаемыми сделками в торговой системе фондовой биржи (далее – надзорное подразделение), являются:
1) осуществление мониторинга и анализа сделок с ценными бумагами, заключенных в торговой системе фондовой биржи;
2) выявление сделок с ценными бумагами, заключенных в торговой системе фондовой биржи, параметры и условия заключения которых дают основания предполагать, что данные сделки заключены в целях манипулирования на рынке ценных бумаг (далее - подозрительные сделки);
2-1) принятие мер по надлежащей проверке клиента, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 28 августа 2009 года «О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма»;
3) передача сведений о подозрительных сделках в экспертный комитет фондовой биржи по вопросу признания сделок с ценными бумагами, заключенных в торговой системе данной фондовой биржи, совершенными в целях манипулирования (далее - экспертный комитет);
4) иные функции, установленные внутренними документами фондовой биржи.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 27.05.2014 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.08.2014 № 168 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Надзорное подразделение фондовой биржи возглавляется начальником и курируется членом исполнительного органа фондовой биржи.
3. Работники надзорного подразделения при выявлении подозрительных сделок готовят отчет, который включает в себя:

1) оның негізінде бағалы қағаздармен мәміле күмәнділердің санына жатқызылған критерийдің сипаттамасы;
2) күмәнды мәміленің параметрлері және қажет болғанда оның графикалық суреті;
3) өзара байланысты күмәнды мәмілелер тобының құрамына жататын күмәнды мәміле үшін - мұндай мәмілелердің параметрлері және қажет болғанда осы топтың графикалық суреті;
4) күмәнды мәміле бағалы қағаздар рыногында манипуляциялау мақсатында жасалды деп қорытынды жасауға мүмкіндік беретін басқа мәліметтер;
5) күмәнды мәмілені жасауға болжамды себебі және бағалы қағазға нарықтық бағаның өзгеруіне осы мәміленің әсер етуі, сұраныс пен ұсыныстардың ара қатынасы және (немесе) мәміле қатысушыларының кірістері мен шығындары келтірілген талдау бөлігі;
6) есепті жасаған қадағалау бөлімшесі қызметкерінің қойылған қолы;
7) қадағалау бөлімшесі бастығының қойылған қолы;
8) қадағалау бөлімшесіне бақылау жасайтын қор биржасының атқарушы органы мүшесінің қор биржасының сараптама комитетіне есеп жіберу туралы қарары.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 27.05.2014 № 98 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Күмәнды мәміле туралы есеп осы мәмілені жасаған күннен кейінгі бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей жасалады.

1) описание критерия, на основании которого сделка с ценными бумагами была отнесена к числу подозрительных;
2) параметры подозрительной сделки и, при необходимости, ее графическую иллюстрацию;
3) для подозрительной сделки, входящей в состав группы взаимосвязанных подозрительных сделок, параметры таких сделок и, при необходимости, графическую иллюстрацию данной группы;
4) другие сведения, позволяющие сделать заключение о совершении подозрительной сделки в целях манипулирования на рынке ценных бумаг;
5) аналитическую часть, в которой приведены возможные мотивы для совершения подозрительной сделки или влияние данной сделки на изменение рыночной цены на ценную бумагу, соотношение спроса и предложения и (или) доходы и убытки участников сделки;
6) подпись работника надзорного подразделения, составившего отчет;
7) подпись начальника надзорного подразделения;
8) резолюцию члена исполнительного органа фондовой биржи, курирующего надзорное подразделение, о направлении отчета в экспертный комитет.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным  постановлением Правления Национального Банка РК от 27.05.2014 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Отчет о подозрительной сделке составляется не позднее первого рабочего дня, следующего за днем заключения данной сделки.