Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы мемлекеттік қызмет көрсету стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2008 жылғы 28 қарашадағы N 325 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 30 қаңтарда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5518 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 30 наурыздағы N 91 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010.03.30 N 91 Бұйрығымен.
"Мемлекеттік қызмет көрсетудің үлгі стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 маусымдағы N 558 қаулысының 2-тармағын іске асыру мақсатында, "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 3) тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу куәлігінің телқұжатын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілі жөніндегі ақпараттық қызметті беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жылжымайтын мүлік объектілерінің техникалық паспортын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы Қазақстан Республикасының әділет органдары және өзге де мемлекеттік органдар, сондай-ақ нотариустардан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою бойынша мемлекеттік қызмет көрсету стандарты бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Жауапты хатшысына жүктелсін.
3. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы                 М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушының
2008 жылғы 28 қарашадағы
N 325 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсету стандарты Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру 1. Жалпы ережелер
1. Жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы куәлiк - тiркеушi орган өтiнiш иесiне беретiн және жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу фактiсiн растайтын құжат (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет).
2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: ішінара автоматтандырылған.

Об утверждении стандартов оказания государственных услуг через центры обслуживания населения
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 28 ноября 2008 года № 325. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 января 2009 года № 5518. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 30 марта 2010 года № 91
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 30.03.2010 № 91.
В целях реализации пункта 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2007 года № 558 «Об утверждении Типового стандарта оказания государственной услуги», руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан «Об органах юстиции», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) стандарт оказания государственной услуги по выдаче дубликата Свидетельства о регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации через центры обслуживания населения согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) стандарт оказания государственной услуги по выдаче информационных услуг по залогу движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации через центры обслуживания населения согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) стандарт оказания государственной услуги по выдаче технического паспорта объектов недвижимости через центры обслуживания населения согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) стандарт оказания государственной услуги по апостилированию официальных документов, исходящих из органов юстиции и иных государственных органов, а также нотариусов Республики Казахстан через центры обслуживания населения согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования.
И.о. Министра                             М. Бекетаев
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 ноября 2008 года № 325
Стандарт
оказания государственной услуги
Выдача дубликата Свидетельства о регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации через центры обслуживания населения
1. Общие положения
1. Свидетельство о регистрации залога движимого имущества – документ, выдаваемый регистрирующим органом заявителю и подтверждающий факт регистрации залога движимого имущества (далее – государственная услуга).
2. Форма оказываемой услуги: частично автоматизированная.

3. Мемлекеттік қызмет "Жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, "Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1999 жылғы 22 ақпандағы N 14 бұйрығының негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызметті "Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының Жылжымайтын мүлік орталығы" Республикалық мемлекеттік қазынашылық кәсіпорындары және оның филиалдары (бұдан әрі – Жылжымайтын мүлік орталығы) халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы көрсетеді.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетуді аяқтау нысаны жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру болып табылады.
Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәліктің телнұсқасы кепiл берушi мен кепiл ұстаушыға беріледі.
6. Мемлекеттік қызмет заңды және жеке тұлғаларға көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
Тұтынушы қажетті құжаттарды, мемлекеттік қызмет алу үшін өтініш берген күннен бастап құжат қабылданған күнді есептемей, жазбаша өтініш келіп түскен сәттен бастап 7 (жеті) күннің ішінде ұсынылады.
Қажетті құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 30 минуттан аспайды.
8. Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру үшін алым ставкасы Республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына арналған белгіленген айлық есептік көрсеткіштің негізінде есептеледі және 0,5 АЕК құрайды.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің және халыққа қызмет көрсету орталықтарының тізбесі осы стандартқа 1-қосымшада көрсетілген веб-сайттарында, сондай-ақ ақпараттардың ресми көздерінде және орталықтар үй-жайларындағы стендтерде орналастырылады.
10. Мемлекеттік қызмет аптаның алты күнінде, жексенбіні қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін ұсынылады. Қабылдау "электронды" кезек тәртібімен, алдын-ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік қызмет Орталық ғимаратында көрсетіледі. Орталық залында анықтама бюросы, күту үшін креслолар, толтырылған бланк үлгілері бар ақпараттық стендтер орналасқан.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
12. Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын алу үшін тұтынушы (тұтынушының уәкілетті өкілі) оның жеке басын куәландыратын құжатты және мынадай құжаттарды ұсынуға тиіс:

3. Государственная услуга оказывается на основании Закона Республики Казахстан «О регистрации залога движимого имущества», приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 22 февраля 1999 года № 14 «Об утверждении Правил о регистрации залога движимого имущества».
4. Государственная услуга оказывается Республиканскими государственными казенными предприятиями «Центры по недвижимости областей, городов Астаны и Алматы» и их филиалами (далее - Центр по недвижимости) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения оказываемой государственной услуги является предоставление дубликата Свидетельства о регистрации залога движимого имущества.
Дубликат Свидетельства о регистрации залога движимого имущества, выдается залогодателю и залогодержателю.
6. Государственная услуга оказывается юридическим и физическим лицам.
7. Сроки оказания государственной услуги с момента сдачи потребителем необходимых документов (с момента регистрации, получения талона), подачи заявления для получения государственной услуги: предоставляется в течение 7 (семи) дней с момента поступления письменного заявления без учета дня приема.
Время ожидания в очереди при сдаче необходимых документов не более 30 минут.
8. Ставка сбора за выдачу дубликата Свидетельства о регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, исчисляются исходя из месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, и составляет 0,5 МРП.
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и Центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров.
10. Государственная услуга предоставляется шесть дней в неделю, за исключением воскресенья, в соответствии с установленным графиком работы с 9-00 до 20-00, без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке «электронной» очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
11. Государственная услуга оказывается в здании Центра. В зале  располагаются справочное бюро, кресла для ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
12. Для получения дубликата Свидетельства о регистрации залога движимого имущества потребитель (уполномоченный представитель заявителя) должен предъявить документ, удостоверяющий его личность, и представить следующие документы:

1) жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын алу туралы өтініш;
2) тұтынушының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, ал өкіл – оның өкілеттігін растайтын құжат, сондай-ақ оның жеке басын куәландыратын құжат;
3) төленгендігі туралы банктің белгісімен жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын алғаны үшін алым енгізгені туралы құжат.
13. Бланкілер күту залындағы арнайы тағанда орналастырылады, не Орталықтың консультантында болады.
14. Құжаттарды қабылдау "терезелердің" тағайындалуы және орындайтын функциялары туралы, сонымен қатар Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты және лауазымы көрсетілген ақпарат орналастырылған "терезелер" арқылы жүзеге асырылады.
15. Тұтынушыға:
сауалдың нөмірі және қабылдау күні;
сұратылған мемлекеттік қызметтің түрі;
қоса берілген құжаттардың саны мен атауы;
құжаттардың беру күні, уақыты және орны;
құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат беріледі.
16. Дайын құжаттарды тұтынушыға беру Орталық инспекторымен "терезе" арқылы күн сайын мерзімі көрсетілген қолхат негізінде жүзеге асырылады.
Егер тұтынушы құжаттарды алуға мерзімінде хабарласпаған жағдайда, Орталық олардың бір ай ішінде сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін оларды Жылжымайтын мүлік орталығына береді.
17. Құжаттарды ресімдеу кезінде қателіктер анықталса, осы стандарттың 12-тармағында көзделген толық емес құжаттар пакетін берген және құжаттарды тиісінше ресімдемеген жағдайда уәкілетті орган құжаттар пакетін алғаннан кейін екі жұмыс күнінің ішінде бас тарту/қайтару себептерін жазбаша дәлелдеп, Орталыққа қайтарып береді.
3. Жұмыс қағидаттары
18. Орталық қызметі:
1) адамның конституциялық құқықтары мен бостандықтарын сақтау;
2) қызметтік борышты орындау кезінде заңдылықты сақтау;
3) сыпайылық;
4) түбегейлі және толық ақпарат беру;
5) ақпаратты қорғау және құпиялылық қағидаттарына негізделеді.
4. Жұмыс нәтижелері
19. Тұтынушыларға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері мемлекеттік қызмет көрсетудің осы стандартына 2-қосымшаға сәйкес сапа және қол жетімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
20. Мемлекеттік қызмет көрсететін мемлекеттік органның, мекеменің немесе өзге де субъектілердің жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтердің сапа және қол жетімділік көрсеткіштерінің нысаналы мәнін жыл сайын арнайы құрылған жұмыс топтары бекітеді.
5. Шағымдану тәртібі
21. Мемлекеттік қызметті ұсыну сапасына наразылықтар болған жағдайда шағым Орталық директорының және (немесе) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі басшылығының атына беріледі.

1) заявление о получении дубликата Свидетельства о регистрации залога движимого имущества;
2) копию документа, удостоверяющие личность заявителя, а представитель лица - документ, подтверждающий его полномочия, а также документы, удостоверяющие его личность;
3) документ о внесении сбора за получение дубликата Свидетельства о регистрации залога движимого имущества с отметкой банка об оплате.
13. Бланки размещаются на специальной стойке в зале ожидания, либо у консультантов Центра.
14. Прием документов осуществляется посредством «окон», на которых размещается информация о предназначении и выполняемых функциях «окон», а также указывается фамилия, имя, отчество и должность инспектора Центра.
15. Потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
номера и даты приема запроса;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и названия приложенных документов;
даты (времени) и места выдачи документов;
Ф.И.О. инспектора Центра принявшего заявление на оформление документов.
16. Выдача готовых документов потребителю осуществляется инспектором «окон» ежедневно на основании расписки в указанный в ней срок.
В случаях, если потребитель не обратился за получением документов в срок, Центр обеспечивает их хранение в течение одного месяца, после чего передает их в Центр по недвижимости.
17. Уполномоченный орган при выявлении ошибок в оформлении документов, предоставления неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 12 настоящего стандарта и ненадлежащем оформлении документов, в течение трех рабочих дней после получения пакета документов возвращает их в Центр с письменным обоснованием причин отказа/возврата.
3. Принципы работы
18. Деятельность Центров основывается на принципах:
1) Соблюдение конституционных прав и свобод человека;
2) законности при исполнении служебного долга;
3) Вежливости;
4) Предоставление исчерпывающей и полной информации;
5) Защиты и конфиденциальности информации.
4. Результаты работы
19. Результаты оказания государственной услуги потребителям измеряются показателями качества и доступности в соответствии с Приложением 2 к настоящему стандарту оказания государственной услуги.
20. Целевые значения показателей качества и доступности государственных услуг, по которым оценивается работа государственного органа, учреждения или иных субъектов, оказывающих государственные услуги, ежегодно утверждаются специально созданными рабочими группами.
5. Порядок обжалования
21. В случае претензий по качеству предоставления государственной услуги жалоба подается на имя директора ЦОН и (или) руководства Министерства юстиции РК.

22. Шағымдар ауызша немесе жазбаша нысанда пошта бойынша немесе қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда электронды түрде не Орталықтың кеңсесі арқылы жұмыс күндерінде қолма-қол қабылданады.
23. Қабылданған шағым Орталықтың ақпараттарды есепке алу журналында тіркеледі және заңнамада белгіленген мерзімде қаралады.
Заңнамада белгіленген тәртiппен берiлген өтiнiштер мiндеттi түрде қабылдануға, тiркелуге, есепке алынуға және қаралуға тиiс.
6. Байланыс ақпараты

22. Жалоба принимается в устной или письменной форме по почте, или в электронном виде в случаях, предусмотренных действующим законодательством, либо нарочно через канцелярию Центра в рабочие дни.
23. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета информации Центра и рассматривается в установленные законодательством сроки. Обращения, поданные в порядке установленном законодательством, подлежат обязательному приему, регистрации, учету и рассмотрению.
6. Контактная информация

24. Орталық директорының жұмыс және қабылдау кестесі Орталықтың жұмыс кестесіне сәйкес анықталады.
Орталықтың байланыс телефондары ақпараттардың ресми көздерінде және Орталық үй-жайларындағы стендтерде орналастырылады.
25. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мекен-жайы: 010000, Астана қаласы, Орынбор көшесі, 8-үй, веб-сайт: www.minjust.kz.
"Халыққа қызмет көрсету орталықтары
арқылы міндетті мемлекеттік тіркеуге
жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу
туралы куәліктің телнұсқасын беру" туралы
мемлекеттік қызмет көрсету стандартына
1-қосымша
N
Орталықтардың атауы
Орталықтардың орналасқан мекен-жайлары
Телефон нөмірлері
1.
Астана қаласы Алматы ауданының N 1 Халыққа қызмет көрсету орталығы
Астана қ., Жұбанов көшесі, 2

24. График работы и приема директора Центра определяется в соответствии с графиком работы Центра.
Контактные телефоны Центра указываются в официальных источниках информации и стендах, расположенных в помещениях Центра.
25. Адрес Министерства юстиции РК: 010000, город Астана, улица Орынбор, 8, веб-сайт: www.minjust.kz.
Приложение 1 к стандарту оказания
государственной услуги через центры
обслуживания населения по выдаче
дубликата Свидетельства о регистрации
залога движимого имущества, не подлежащего
обязательной государственной регистрации
пп
Наименование ЦОНов
Адрес расположения ЦОНов
Номер
телефона
1.
Центр обслуживания
населения № 1 района
Алматы города Астаны
г. Астана ул. Жубанова 2

4.2. белгіленген мерзімде қаралған және қанағаттандырылған негізді шағымдардың % (үлесі)
95%
70%
4.3. шағымданудың қолданыстағы тәртібімен қанағаттандырылған тұтынушылардың % (үлесі)
85%
75%
4.4. шағымдану мерзімімен қанағаттанған тұтынушылардың % (үлесі)
95%
60%
5. Сыпайылық
5.1. қызметкерлердің сыпайылылығына қанағаттанған тұтынушылар % (үлесі)
90%
70%
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушының
2008 жылғы 28 қарашадағы
N 325 бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсету стандарты Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілі бойынша ақпараттық қызмет көрсетуді беру 1. Жалпы ережелер
1. Кепiл туралы мәлiметтер үзінді берiлген күннiң алдындағы жұмыс күнiнiң аяғында берiлгенiне сiлтеменi қамтуға және тiркеушi органның лауазымды тұлғасының қолы қойылып, тiркеушi органның мөрiмен куәландырылуға тиiс міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу тiзiлiмiнен үзінді түрiнде ақпарат беру.

4.2. % (доля) обоснованных
жалоб рассмотренных и
удовлетворенных в
установленный срок
85 %
75 %
4.3. % (доля) потребителей
удовлетворенных существующим
порядком обжалования
95 %
60 %
4.4. % (доля) потребителей
удовлетворенных сроками
обжалования
90 %
60 %
5. Вежливость
5.1. % (доля) потребителей
удовлетворенных вежливостью
персонала
90 %
70 %
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 ноября 2008 года № 325
Стандарт
оказания государственной услуги
Выдача информационных услуг по залогу движимого имущества,
не подлежащего обязательной государственной регистрации,
через центры обслуживания населения
1. Общие положения
1. Выдача информации в форме выписки из реестра регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, которая должна содержать указания на то, что сведения о залоге представлены на конец рабочего дня, предшествующего дню выдачи выписки и подписано уполномоченным должностным лицом регистрирующего органа и заверена печатью регистрирующего органа.

2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: ішінара автоматтандырылған.
3. Мемлекеттік қызмет "Жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, "Жылжымалы мүлiк кепiлi бойынша ақпараттық қызметтер көрсету үшiн ақы алудың мөлшерi мен тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 29 маусым N 888 қаулысының, "Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1999 жылғы 22 ақпандағы N 14 бұйрығының негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызметті "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі комитеті Жылжымайтын мүлік орталығы" Республикалық мемлекеттік қазынашылық кәсіпорындары және оның филиалдары (бұдан әрі – Жылжымайтын мүлік орталығы ) халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы көрсетеді.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетуді аяқтау нысаны жылжымалы мүлік кепілін тіркеу тізілімімен үзінді алу болып табылады
6. Мемлекеттік қызмет заңды және жеке тұлғаларға көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеу мерзімдері:
1) міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілі бойынша ақпараттық қызмет құжат қабылданған күнді есептемей, жазбаша өтініш келіп түскен сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күнінің ішінде ұсынылады;
2) қажетті құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 30 минуттан аспайды.
8. Жылжымалы мүлік кепілі бойынша ақпараттық қызмет үшін ақы тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің негізінде есептеледі және 0,5 АЕК құрайды.
Олардың іс жүргізуіндегі істер бойынша прокуратура органдарының, соттардың, анықтау және тергеу органдарының, сондай-ақ жылжымалы мүлік кепілін тіркеуді бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті мемлекеттік органдардың және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде кепілдің тізіліміне көшірмені тегін алу құқығы берілген басқа да тұлғалардың сұрау салуы бойынша кепілдің тізілімінен үзінді ақы алынбастан беріледі.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің және халыққа қызмет көрсету орталықтарының тізбесі осы стандартқа 1-қосымшада көрсетілген веб-сайттарында, сондай-ақ ақпараттардың ресми көздерінде және орталықтар үй-жайларындағы стендтерде орналастырылады.
10. Мемлекеттік қызмет аптаның алты күнінде, жексенбіні қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ға дейін ұсынылады. Қабылдау "электронды" кезек тәртібімен, алдын-ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады.

2. Форма оказываемой услуги: частично автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании ЗаконаРеспублики Казахстан «О регистрации залога движимого имущества», постановления Правительства Республики Казахстан от 29 июня 1999 года № 888 «Об утверждении Положения о размере и порядке взимания платы за оказание информационных услуг по залогу движимого имущества», приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 22 февраля 1999 года № 14 «Об утверждении Правил регистрации залога движимого имущества».
4. Государственная услуга оказывается Республиканскими государственными казенными предприятиями "Центрами по недвижимости Комитета регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства юстиции Республики Казахстан" и их филиалами (далее – Центр по недвижимости) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения оказываемой государственной услуги является выписка из реестра регистрации залога движимого имущества.
6. Государственная услуга оказывается юридическим и физическим лицам.
7. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) информационная услуга по залогу движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации предоставляется в течение 2 (двух) рабочих дней с момента поступления письменного заявления без учета дня приема документов;
2) время ожидания в очереди при сдаче необходимых документов не более 30 минут.
8. Плата за информационные услуги по залогу движимого имущества исчисляется исходя из месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год Законом о республиканском бюджете, и составляет 0,5 МРП.
Без взимания платы выписка из реестра залога выдается по запросам органов прокуратуры, судов, органов дознания и следствия, по находящимся в их производстве делам, а также государственных органов, уполномоченных осуществлять контроль за регистрацией залога движимого имущества, и других лиц, которым право бесплатного получения выписки из реестра залога предоставлено законодательными актами Республики Казахстан.
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров.
10. Государственная услуга предоставляется шесть дней в неделю, за исключением воскресенья, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

11. Мемлекеттік қызмет Орталық ғимаратында көрсетіледі. Орталық залында анықтама бюросы, күту үшін креслолар, толтырылған бланк үлгілері бар ақпараттық стендтер орналасқан.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
12. Мемлекеттік қызмет көрсетуді алу үшiн тұтынушы мынадай құжаттарды ұсынады:
Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу тізілімінен үзінді беру жеке және заңды тұлғаның жазбаша өтінішінің негізінде жүзеге асырылады.
Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу тізілімінен үзінді алу үшін сауалдан басқа өтініш иесі тіркеуші органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) заңнамада белгіленген жағдайларда өкілдің өкілеттігін куәландыратын құжат.
13. Бланкілер күту залындағы арнайы тағанда орналастырылады, не Орталықтың консультантында болады.
14. Құжаттар (бланкілер, нысандар, өтініштер және басқа да құжаттар) қабылдауды арнайы жабдықталған үй-жайларда Орталық қызметкерлері (операторлары) жүзеге асырады.
15. Тұтынушыға:
сауалдың нөмірі және қабылдау күні;
сұратылған мемлекеттік қызметтің түрі;
қоса берілген құжаттардың саны мен атауы;
құжаттардың беру күні, уақыты және орны;
құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат беріледі.
16. Дайын құжаттарды тұтынушыға беру Орталық инспекторымен "терезе" арқылы күн сайын мерзімі көрсетілген қолхат негізінде жүзеге асырылады.
Егер тұтынушы құжаттарды алуға мерзімінде хабарласпаған жағдайда, Орталық олардың бір ай ішінде сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін оларды Жылжымайтын мүлік орталығына береді.
17. Құжаттарды ресімдеу кезінде қателіктер анықталса, осы стандарттың 12-тармағында көзделген толық емес құжаттар пакетін берген және құжаттарды тиісінше ресімдемеген жағдайда уәкілетті орган құжаттар пакетін алғаннан кейін екі жұмыс күнінің ішінде бас тарту/қайтару себептерін жазбаша дәлелдеп, Орталыққа қайтарып береді.
3. Жұмыс қағидаттары
18. Орталық қызметі:
1) адамның конституциялық құқықтары мен бостандықтарын сақтау;
2) қызметтік борышты орындау кезінде заңдылықты сақтау;
3) сыпайылық;
4) түбегейлі және толық ақпарат беру;
5) ақпаратты қорғау және құпиялылық қағидаттарына негізделеді.
4. Жұмыс нәтижелері
19. Тұтынушыларға мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері мемлекеттік қызмет көрсетудің осы стандартына 2-қосымшаға сәйкес сапа және қол жетімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
20. Мемлекеттік қызмет көрсететін мемлекеттік органның, мекеменің немесе өзге де субъектілердің жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтердің сапа және қол жетімділік көрсеткіштерінің нысаналы мәнін жыл сайын арнайы құрылған жұмыс топтары бекітеді.

11. Государственная услуга оказывается в здании Центра. В зале располагаются справочное бюро, кресла для ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
12. Для получения государственной услуги потребителем представляются следующие документы:
выдача выписки из реестра регистрации залога движимого имущества осуществляется на основании письменного заявления физического и юридического лица.
Помимо запроса для получения выписки из реестра регистрации движимого имущества потребитель представляет в регистрирующий орган следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) документ, удостоверяющий полномочия представителя в случаях, установленных законодательством.
13. Бланки размещаются на специальной стойке в зале ожидания, либо у консультантов Центра.
14. Прием документов (бланки, формы, заявления и другие документы осуществляется в специально оборудованных помещениях сотрудниками (операторами) Центра.
15. Заявителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
номера и даты приема запроса;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и названия приложенных документов;
даты, времени и места выдачи документов;
фамилии, имени, отчества инспектора Центра принявшего заявление на оформление документов.
16. Выдача готовых документов потребителю осуществляется инспектором «окон» ежедневно на основании расписки в указанный в ней срок.
В случаях, если потребитель не обратился за получением документов в срок, Центр обеспечивает их хранение в течение одного месяца, после чего передает их в Центр по недвижимости.
17. Уполномоченный орган при выявлении ошибок в оформлении документов, предоставления неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 12 настоящего стандарта и ненадлежащем оформлении документов, в течение двух рабочих дней после получения пакета документов возвращает их в Центр с письменным обоснованием причин отказа/возврата.
3. Принципы работы
18. Деятельность Центров основывается на принципах:
1) Соблюдение конституционных прав и свобод человека;
2) законности при исполнении служебного долга;
3) Вежливости;
4) Предоставление исчерпывающей и полной информации;
5) Защиты и конфиденциальности информации.
4. Результаты работы
19. Результаты оказания государственной услуги потребителям измеряются показателями качества и доступности в соответствии с Приложением 2 к настоящему стандарту оказания государственной услуги.
20. Целевые значения показателей качества и доступности государственных услуг, по которым оценивается работа государственного органа, учреждения или иных субъектов, оказывающих государственные услуги, ежегодно утверждаются специально созданными рабочими группами.

4.2. белгіленген мерзімде қаралған және қанағаттандырылған негізді шағымдардың % (үлесі)
95%
70%
4.3. шағымданудың қолданыстағы тәртібімен қанағаттандырылған тұтынушылардың % (үлесі)
85%
75%
4.4. шағымдану мерзімімен қанағаттанған тұтынушылардың % (үлесі)
95%
60%
5. Сыпайылық
5.1. қызметкерлердің сыпайылылығына қанағаттанған тұтынушылар % (үлесі)
90%
70%
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушының
2008 жылғы 28 қарашадағы
N 325 бұйрығына
3-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсету стандарты Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы жылжымайтын мүлік объектілерінің техникалық паспортын беру 1. Жалпы ережелер
1. Техникалық паспорт - жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексерудің нәтижелері бойынша жасалған, құқықтық кадастрды жүргізу үшін қажетті, бастапқы немесе кейінгі объектінің техникалық, сәйкестендіру сипаттамаларын қамтитын белгіленген нысандағы құжат.

4.2. % (доля) обоснованных
жалоб рассмотренных и
удовлетворенных в
установленный срок
85 %
75 %
4.3. % (доля) потребителей
удовлетворенных существующим
порядком обжалования
95 %
60 %
4.4. % (доля) потребителей
удовлетворенных сроками
обжалования
90 %
60 %
5. Вежливость
5.1. % (доля) потребителей
удовлетворенных вежливостью
персонала
90 %
70 %
Приложение 3
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 ноября 2008 года № 325
Стандарт
оказания государственной услуги
Выдача технического паспорта объектов недвижимости
через центры обслуживания населения
1. Общие положения
1. Технический паспорт - составленный по результатам государственного технического обследования недвижимого имущества документ установленной формы, содержащий технические, идентификационные характеристики первичного или вторичного объекта, необходимые для ведения правового кадастра.

2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: ішінара автоматтандырылған.
3. Мемлекеттік қызмет "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды және онымен жасалатын мәмілелерді мемлекеттік тіркеу туралы" 2007 жылғы 26 шілдедегі N 310 Қазақстан Республикасы Заңының, "Жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу ережесін және Жылжымайтын мүліктің бастапқы және кейінгі объектілеріне кадастрлық нөмір беру ережесін бекіту туралы" ҚР Әділет министрлігі Тіркеу қызметі комитеті төрағасының 2007 жылғы 24 тамыздағы N 95 бұйрығының, "Техникалық паспорт нысандарын бекіту туралы" ҚР Әділет министрі міндетін атқарушысының 2007 жылғы 12 сәуірдегі N 235 бұйрығының негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі комитеті "Жылжымайтын мүлік орталығы" Республикалық мемлекеттік қазынашылық кәсіпорындары және оның филиалдары (бұдан әрі - Жылжымайтын мүлік орталығы) халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы көрсетеді.
5. Мемлекеттік қызметті көрсетуді аяқтау нысаны жылжымайтын мүлік объектісінің техникалық паспортын беру болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет заңды және жеке тұлғаларға көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде уақыт бойынша шектеу мерзімдері:
7.1. Жылжымайтын мүліктің техникалық сипаттамаларын анықтау жұмыстары жүргізіледі:
1) пәтерлерге, жатақханалардағы бөлмелерге техникалық паспорт 5 жұмыс күнінің ішінде беріледі;
2) жеке тұрғын үйлерге, жеке гараждарға, саяжай құрылыстарына техникалық паспорт 10 жұмыс күнінің ішінде беріледі;
3) алаңы 1000 шаршы метрге дейін жылжымайтын мүліктің қалған объектілеріне техникалық паспорт 15 күнтізбелік күннің ішінде беріледі;
4) алаңы 1000 шаршы метрден асатын объектілерге техникалық паспорт өтініш беруші жүгінген күннен бастап 1 айдың ішінде беріледі.
Мерзімді одан әрі ұзарту өтініш берушімен келісім бойынша объектінің күрделілік санатына қарай жүргізіледі, бұл ретте жалпы мерзім өтініш беруші жүгінген күннен бастап 3 айдан аспауға тиіс.
7.2. Қажетті құжаттарды тапсырған кезде кезекте күту уақыты 25 минуттан аспайды.
8. Ғимараттарды, құрылыстарды немесе олардың құрамдастарын мемлекеттік техникалық тексеру үшін ақы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады және оны ғимараттарды, құрылыстарды немесе олардың құрамдастарын техникалық тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорындар алады.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің және халыққа қызмет көрсету орталықтарының тізбесі осы стандартқа 1-қосымшада көрсетілген веб-сайттарында, сондай-ақ ақпараттардың ресми көздерінде және  орталықтар үй-жайларындағы стендтерде орналастырылады.

2. Форма оказываемой услуги: частично автоматизированная.
3. Государственная услуга оказывается на основании Закона Республики Казахстан «О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним», приказа и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 24 августа 2007 года № 235 «Об утверждении форм технического паспорта», приказа Председателя Комитета регистрационной службы Министерства юстиции РК от 24 августа 2007 года № 95 «Об утверждении Правил проведения государственного технического обследования недвижимого имущества и Правил присвоения кадастрового номера первичным и вторичным объектам недвижимости».
4. Государственная услуга оказывается Республиканскими государственными казенными предприятиями «Центры по недвижимости областей, городов Астаны и Алматы» и их филиалами (далее - Центр по недвижимости) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Форма завершения оказываемой государственной услуги является выдача технического паспорта объекта недвижимости.
6. Государственная услуга оказывается юридическим и физическим лицам.
7. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) технический паспорт на квартиры, комнаты в общежитиях выдается в течение 5 рабочих дней;
2) технический паспорт на индивидуальные жилые дома, индивидуальные гаражи, дачные строения выдается в течение 10 рабочих дней;
3) технический паспорт на остальные объекты недвижимости площадью до 1000 квадратных метров выдается в течение 15 календарных дней;
4) технический паспорт на объекты площадью более 1000 квадратных метров выдается в течение 1-го месяца со дня обращения заявителя.
Дальнейшее продление срока производится в зависимости от категории сложности объекта по согласованию с заявителем, при этом общий срок не должен превышать 3-х месяцев со дня обращения заявителя.
Время ожидания в очереди при сдаче необходимых документов не более 30 минут.
8. Плата за государственное техническое обследование зданий, сооружений или их составляющих определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан и взимается государственными предприятиями, осуществляющими государственное техническое обследование зданий, сооружений или их составляющих.
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и Центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях центров.

10. Мемлекеттік қызмет аптаның алты күнінде, жексенбіні қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін ұсынылады. Қабылдау "электронды" кезек тәртібімен, алдын-ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік қызмет Орталық ғимаратында көрсетіледі. Орталық залында анықтама бюросы, күту үшін креслолар, толтырылған бланк үлгілері бар ақпараттық стендтер орналасқан.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
12. Жылжымайтын мүлік объектісіне техникалық паспортты алу үшін өтініш беруші (өтініш берушінің уәкілетті өкілі) оның жеке басын куәландыратын құжатты ұсынуға және мынадай құжаттарды ұсынуға тиіс:
1) белгіленген үлгідегі сауал;
2) өтініш берушінің (жеке тұлғаның) және өтініш берушінің уәкілетті өкілінің жеке басын куәландыратын құжат;
3) СТН;
4) Жылжымайтын мүлік объектісіне құқық белгілейтін құжаттар (салынған объектіні пайдалануға енгізгенге дейін жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттар).
Қолданыстағы заңнамада көзделгендерден басқа қандай да бір құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.
13. Бланкілер күту залындағы арнайы тағанда орналастырылады, не Орталықтың консультантында болады.
14. Құжаттарды (бланкілер, нысандар, өтініштер және басқа да  құжаттар) қабылдауды арнайы жабдықталған үй-жайларда Орталық қызметкерлері (операторлары) жүзеге асырады.
15. Өтініш иесіне:
сауалдың нөмірі және қабылдау күні;
сұратылған мемлекеттік қызметтің түрі;
қоса берілген құжаттардың саны мен атауы;
құжаттардың беру күні, уақыты және орны;
құжаттарды ресімдеуге өтінішті қабылдаған Орталық инспекторының тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген тиісті құжаттарды қабылдағаны туралы қолхат беріледі.
16. Дайын құжаттарды тұтынушыға беру Орталық инспекторымен "терезе" арқылы күн сайын мерзімі көрсетілген қолхат негізінде жүзеге асырылады.
Егер тұтынушы құжаттарды алуға мерзімінде хабарласпаған жағдайда, Орталық олардың бір ай ішінде сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін оларды Жылжымайтын мүлік орталығына береді.
17. Құжаттарды ресімдеу кезінде қателіктер анықталса, осы стандарттың 12-тармағында көзделген толық емес құжаттар пакетін берген және құжаттарды тиісінше ресімдемеген жағдайда уәкілетті орган құжаттар пакетін алғаннан кейін екі жұмыс күнінің ішінде қайтару себептерін жазбаша дәлелдеп, Орталыққа қайтарып береді.
3. Жұмыс қағидаттары
18. Орталық қызметі:
1) адамның конституциялық құқықтары мен бостандықтарын сақтау;

10. Государственная услуга предоставляется шесть дней в неделю, за исключением воскресенья, в соответствии с установленным графиком работы с 9-00 до 20-00, без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке «электронной» очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
11. Государственная услуга оказывается в здании Центра. В зале располагаются справочное бюро, кресла для ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги
12. Для получения технического паспорта на объект недвижимости представитель (уполномоченный представитель заявителя) должен предъявить документ, удостоверяющий его личность, и представить следующие документы:
1) запрос установленного образца;
2) документ, удостоверяющий личность заявителя (физического лица), и уполномоченного представителя заявителя;
3) РНН;
4) правоустанавливающие документы на объект недвижимости (до введения построенного объекта в эксплуатацию правоустанавливающие документы на земельный участок).
Требование каких-либо иных документов и сведений кроме предусмотренных действующим законодательством, не допускается.
13. Бланки размещаются на специальной стойке в зале ожидания, либо у консультантов Центра.
14. Прием документов осуществляется посредством «окон», на которых размещается информация о предназначении и выполняемых функциях «окон», а также указывается фамилия, имя, отчество и должность инспектора Центра.
15. Потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
номера и даты приема запроса;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и названия приложенных документов;
даты (времени) и места выдачи документов;
Ф.И.О. инспектора Центра принявшего заявление на оформление документов.
16. Выдача готовых документов потребителю осуществляется инспектором «окон» ежедневно на основании расписки в указанный в ней срок.
В случаях, если потребитель не обратился за получением документов в срок, Центр обеспечивает их хранение в течение одного месяца, после чего передает их в Центры по недвижимости.
17. Уполномоченный орган при выявлении ошибок в оформлении документов, предоставления неполного пакета документов, предусмотренного пунктом 12 настоящего стандарта, и ненадлежащем оформлении документов, в течение трех рабочих дней после получения пакета документов возвращает их в Центр с письменным обоснованием причин отказа/возврата.
3. Принципы работы
18. Деятельность Центров основывается на принципах:
1) Соблюдение конституционных прав и свобод человека;

4.2. белгіленген мерзімде қаралған және қанағаттандырылған негізді шағымдардың % (үлесі)
95%
70%
4.3. шағымданудың қолданыстағы тәртібімен қанағаттандырылған тұтынушылардың % (үлесі)
85%
75%
4.4. шағымдану мерзімімен қанағаттанған тұтынушылардың % (үлесі)
95%
60%
5. Сыпайылық
5.1. қызметкерлердің сыпайылылығына қанағаттанған тұтынушылар % (үлесі)
90%
70%
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
міндетін атқарушының
2008 жылғы 28 қарашадағы
N 325 бұйрығына
4-қосымша
Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы Әділет органдарынан және өзге де мемлекеттік органдардан, сондай-ақ нотариустардан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою 1. Жалпы ережелер
1. Апостиль - құжатқа қол қойған адамның қолының түпнұсқалығын және оның өкiлеттiктерiн растауды, сондай-ақ осы құжат бекiтiлген мөрдiң немесе мөртаңбаның түпнұсқалылығын растайтын арнайы мөртаңба. Апостиль қою Гаага конвенциясына қатысушы елдердің аумағында қолдануға арналған апостиль қойылатын құжаттардың түпнұсқалығы мен тиісті ресiмделуiне кепiлдiктi қамтамасыз ету болып табылады.

4.2. % (доля) обоснованных
жалоб рассмотренных и
удовлетворенных в
установленный срок
85 %
75 %
4.3. % (доля) потребителей
удовлетворенных существующим
порядком обжалования
95 %
60 %
4.4. % (доля) потребителей
удовлетворенных сроками
обжалования
90 %
60 %
5. Вежливость
5.1. % (доля) потребителей
удовлетворенных вежливостью
персонала
90 %
70 %
Приложение 4
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 28 ноября 2008 года № 325
Стандарт оказания государственной услуги
по апостилированию официальных документов, исходящих
из органов юстиции и иных государственных органов,
а также от нотариусов Республики Казахстан
через центры обслуживания населения
1. Общие положения
1. Апостиль – специальный штамп, удостоверяющий подлинность подписи лица, подписавшего документ, и подтверждение его полномочий, а также подлинность печати или штампа, которыми скреплен этот документ. Проставление апостиля является обеспечением гарантии подлинности и надлежащего оформления апостилируемых документов, предназначенных для действия на территории стран-участниц Гаагской конвенции.

2. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің нысаны: ішінара автоматтандырылған.
3. Мемлекеттік қызмет "Қазақстан Республикасының Шетелдік ресми құжаттарды заңдастыру талаптарын жоятын конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасы Заңы, "Шетелдік ресми құжаттарды заңдастыруды талап етудің күшін жоятын конвенция (Гаага, 1961 жылғы 5 қазан) ережелерін іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 24 сәуір N 545 қаулысы, "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарынан, сондай-ақ нотариустардан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою тәртiбi мен шарттары туралы Бiрыңғай қағиданы бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2001 жылғы 4 маусымдағы N 67 бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет Облыс, Астана және Алматы қалаларының Әділет департаменттерімен (бұдан әрі – уәкілетті орган) Халыққа қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі - Орталық) арқылы көрсетіледі.
5. Көрсетілетін мемлекеттік қызметтің қорытынды нысаны апостилдендірілген құжаттарды беру, не құжаттарды апостильдеуден бас тарту болып табылады.
6. Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі - тұтынушылар) көрсетіледі.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету кезіндегі уақыт бойынша шектеу мерзімдері:
1) құжаттарды апостильдеу 3 жұмыс күні ішінде, қажет жағдайда тиісті құжаттарды қосымша тексеру құжаттарды беру 15 күнге дейін ұзартылады;
2) құжаттарды тапсыру кезінде кезек күту уақыты – 30 минуттан аспайды.
8. Ресми құжаттарда апостиль қою үшін мемлекеттік баж айлық есептік көрсеткіштің 50% мөлшерінде, тиісті аумақтық бірлікте, салық комитетінің есептік шотына төленеді.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы толық ақпарат тізбесі осы стандартқа қоса берілген 1-қосымшада көрсетілген Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінің веб-сайтында, сондай-ақ ақпараттың ресми көздері және департаменттер мен орталықтардың үй-жайларында орналасқан стендтерде орналастырылады.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету түскі үзіліссіз сағ.9.00 - ден 20.00 - ге дейін бекітілген жұмыс кестесіне сәйкес, жексенбіні қоспағанда, аптасына алты күн ұсынылады. Қабылдау алдын ала жазылусыз және тез қызмет көрсетусіз, "электронды" кезекке тұру тәртібімен жүзеге асырылады.
11. Мемлекеттік қызмет тұтынушының тұрғылықты жері бойынша Орталықтың ғимаратында көрсетіледі. Залда анықтамалық бюро, күту орындары, толтырылған бланктер үлгісі бар ақпараттық стендтер орналасқан.
2.Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі

2. Форма оказываемой государственной услуги: частично автоматизированная.
3. Государственная услуга осуществляется на основании  ЗаконаРеспублики Казахстан «О присоединении Республики Казахстан к Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов», постановления Правительства Республики Казахстан 24 апреля 2001 года № 545 «О мерах по реализации положений Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов (Гаага, 5 октября 1961 года)», приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 4 июня 2001 года № 67 «Об утверждении Единых правил о порядке и условиях проставления апостиля на официальных документах, исходящих из государственных органов, также от нотариусов Республики Казахстан».
4. Государственная услуга оказывается Департаментами юстиции областей, городов Астана и Алматы (далее – уполномоченный орган) через центры обслуживания населения (далее - Центр).
5. Формой завершения оказываемой государственной услуги, является выдача апостилированных документов, либо отказ в апостилировании документов.
6. Государственная услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее - потребители).
7. Сроки ограничений по времени при оказании государственной услуги:
1) апостилирование документов осуществляется в течение 3-х рабочих дней, при необходимости дополнительной проверки соответствующих документов выдача документов продлевается до 15 дней;
2) время ожидания в очереди при сдаче документов не более 30 минут.
8. За проставление апостиля на официальных документах взимается государственная пошлина в размере 50 % от месячного расчетного показателя, оплачиваемая на расчетный счет налогового комитета, соответствующей территориальной единицы.
9. Полная информация о порядке оказания государственной услуги располагается на веб-сайтах Министерства юстиции Республики Казахстан и центров обслуживания населения, перечень которых указан в приложении 1 к настоящему стандарту, а также в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях департаментов и центров.
10. Государственная услуга предоставляется шесть дней в неделю, за исключением воскресенья, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед. Прием осуществляется в порядке «электронной» очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
11. Государственная услуга оказывается в здании Центра. В зале располагаются справочное бюро, кресла для ожидания, информационные стенды с образцами заполненных бланков.
2. Порядок оказания государственной услуги

12. Ресми құжаттарға апостиль қою үшін мынадай құжаттар қажет:
1) белгіленген нысандағы өтініш, мұнда:
тіркеуші органның атауы;
жеке тұлғаның, не заңды тұлғадан сенім білдірілген оның өкілінің тегі, аты, әкесінің аты;
құжаттың атауы және мазмұны, қашан және қандай органмен, нотариуспен берілген;
құжат жіберілетін ел;
заңды тұлғадан сенім білдірілген өтініш берушінің не оның өкілінің қолы;
2) апостиль қоюға жататын құжат;
3) өтініш берушінің жеке басын растайтын құжат, ал өкілге оның өкілеттігін растайтын адам – құжат, сондай-ақ оның жеке басын растайтын құжаттар;
4) апостиль қою үшін – құжаттарды беру кезінде бюджетке мемлекеттік баж растайтын құжат, төлем;
5) жеке және заңды тұлғалардың өкілдері үшін – заңнамалық тәртіппен белгіленген ресімделген сенімхат.
Қолданыстағы заңнамада көзделгеннен басқа қандай да бір өзге құжаттар мен мәліметтердің талаптарына жол берілмейді.
13. Бланктер күту залындағы тиісті кабинетте немесе арнайы тіреулерде немесе Орталықтың консультанттарында болады.
14. Құжаттарды қабылдау "терезелердің" тағайындалуы мен орындайтын міндеттері туралы ақпарат орналасқан "терезелер" арқылы іске асырылады, сондай-ақ Орталық инспекторының аты, әкесінің аты, тегі және лауазымы көрсетіледі.
15. Тұтынушыға:
сауалдың нөмірі мен қабылдау мерзімі;
сұратылатын мемлекеттік қызмет түрі;
қоса берілген құжаттардың саны мен атаулары;
құжаттарды беру мерзімі (уақыты) мен орны;
құжаттарды рәсімдеуге өтінішті қабылдаған Орталық инспекторының аты, әкесінің аты, тегі көрсетілген тиісті құжаттарды қабылдау туралы қолхат беріледі.
16. Тұтынушыға дайын құжаттарды беруді Орталықтың инспекторы мерзімі көрсетілген арқылы қолхаттың негізінде күн сайын "терезелер" арқылы жүзеге асырады.
Егер тұтынушы құжаттарды алуға мерзімінде хабарласпаған жағдайда, Орталық олардың бір ай ішінде сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін оларды Жылжымайтын мүлік орталығына береді.
17. Құжаттарды ресімдеу кезінде қателіктер анықталса, осы стандарттың 12-тармағында көзделген толық емес құжаттар пакетін берген және құжаттарды тиісінше ресімдемеген жағдайда уәкілетті орган құжаттар пакетін алғаннан кейін екі жұмыс күнінің ішінде бас тарту/қайтару себептерін жазбаша дәлелдеп, Орталыққа қайтарып береді.
3. Жұмыс қағидаттары
18. Орталықтардың қызметі келесі қағидаларға негізделеді:
1) адамның конституциялық құқықтары мен бостандықтарын сақтау;
2) қызметтік борышын өтеу кезіндегі заңдылықты сақтау;

12. Для апостилирования официальных документов необходимо представить следующие документы:
1) заявление установленной формы, которое содержит:
наименование регистрирующего органа;
фамилию, имя, отчество, место жительства физического лица, либо его представителя, поверенного от юридического лица;
наименование и содержание документа, когда и каким органом, нотариусом выдан;
страну, куда направляется документ;
подпись заявителя либо его представителя, поверенного от юридического лица;
2) документ, подлежащий апостилированию;
3) документ, удостоверяющий личность заявителя, а представителю лица – документ, подтверждающий его полномочия, а также документы, удостоверяющие его личность;
4) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины за апостилирование – при выдаче документов;
5) для представителей физических и юридических лиц – доверенность, оформленная в установленном законом порядке.
Требование каких-либо иных документов и сведений, кроме предусмотренных действующим законодательством, не допускается.
13. Бланки заявлений размещаются в соответствующем кабинете или на специальной стойке в зале ожидания, либо у консультантов Центра.
14. Прием документов через Центр осуществляется посредством "окон", на которых размещается информация о предназначении и выполняемых функциях "окон", а также указывается фамилия, имя, отчество и должность инспектора Центра.
15. Потребителю выдается расписка о приеме соответствующих документов с указанием:
номера и даты приема запроса;
вида запрашиваемой государственной услуги;
количества и названия приложенных документов;
даты, времени и места выдачи документов;
фамилии, имени, отчества инспектора Центра, принявшего заявление на оформление документов.
16. Выдача готовых документов потребителю осуществляется инспектором Центра посредством "окон" на основании расписки в указанный в ней срок.
В случаях, если потребитель не обратился за получением документов в срок, Центр обеспечивает их хранение в течение одного месяца, после чего передает их в уполномоченные органы.
17. Уполномоченный орган при выявлении ошибок в оформлении документов, предоставления неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 12 настоящего стандарта и ненадлежащем оформлении документов, в течение двух рабочих дней после получения пакета документов возвращает их в Центр с письменным обоснованием причин отказа/возврата.
3. Принципы работы
18. Деятельность уполномоченных органов основывается на следующих принципах:
1) соблюдения конституционных прав и свобод человека;
2) соблюдения законности при исполнении служебного долга;

3) әдептілік;
4) жеткілікті және толық ақпаратты ұсыну;
5) ақпаратты қорғау және құпиялылығы.
4. Жұмыс нәтижелері
19. Тұтынушыларға мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижелері осы стандарттың 2-қосымшасына сәйкес сапа және қол жетімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
20. Мемлекеттік қызмет көрсететін мемлекеттік органның, мекеменің немесе өзге де субъектілердің жұмысы бағаланатын мемлекеттік қызметтердің сапа және қол жетімділік көрсеткіштерінің нысаналы мәнін жыл сайын арнайы құрылған жұмыс топтары бекітеді.
5. Шағымдану тәртібі
21. Уәкілетті лауазымды тұлғалардың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану қажеттігі туындаған жағдайда тұтынушы мемлекеттік орган басшысына жүгіне алады.
Егер тұтынушы қолданған шараларға разы болмаған жағдайда немесе сауалды жоғары тұрған инстанцияның қарауы қажет етілсе, тұтынушы шағымды жазбаша, сондай-ақ электронды түрде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне жолдай алады.
22. Шағымдар ауызша немесе жазбаша нысанда пошта бойынша немесе қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда электронды түрде не немесе Орталықтың кеңсесі арқылы жұмыс күндерінде қолма-қол қабылданады.
23. Қабылданған шағым мемлекеттік (уәкілетті) органның немесе Орталықтың ақпараттарды есепке алу журналында тіркеледі және заңнамада белгіленген мерзімде қаралады.
Заңнамада белгіленген тәртiппен берiлген өтiнiштер мiндеттi түрде қабылдануға, тiркелуге, есепке алынуға және қаралуға тиiс.

3) вежливости;
4) предоставления исчерпывающей и полной информации;
5) защиты и конфиденциальности информации.
4. Результаты работы
19. Результаты оказания государственной услуги потребителям измеряются показателями качества и доступности в соответствии с приложением 2 к настоящему стандарту.
20. Целевые значения показателей качества и доступности государственных услуг, по которым оценивается работа государственного органа, учреждения или иных субъектов, оказывающих государственные услуги, ежегодно утверждаются специально созданными рабочими группами.
5. Порядок обжалования
21. При необходимости обжаловать действия (бездействия) уполномоченных должностных лиц потребитель может обратиться к руководителю государственного органа.
Если потребитель не будет удовлетворен принятыми мерами или вопрос требует рассмотрения вышестоящей инстанцией, потребитель может направить жалобу в письменном, а также в электронном виде в Министерство юстиции Республики Казахстан.
22. Жалобы принимаются в устной или в письменной форме по почте, или в электронном виде в случаях, предусмотренных действующим законодательством, либо нарочно через канцелярию государственного (уполномоченного) органа или Центра в рабочие дни.
23. Принятая жалоба регистрируется в журнале учета информации государственного (уполномоченного) органа или Центра и рассматривается в установленные законодательством сроки.
Обращения, поданные в порядке, установленном законодательством подлежат обязательному приему, регистрации, учету и рассмотрению.

6. Байланыс ақпараты
24. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мекен-жайы: 010000, Астана қаласы, N 35 көшесі, N 8 үй, http://www.minjust.kz веб-сайты.
25. Орталық директорының жұмыс және қабылдау кестесі Орталықтың жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Орталықтың байланыс телефондары ақпараттың ресми көздерінде, Орталықтың бөлмелерінде орналасқан стендтерде орналастырылады.
Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы
Әділет органдарынан және өзге де мемлекеттік
органдардан, сондай-ақ нотариустардан шығатын
ресми құжаттарға апостиль қою
1-қосымша
N
Орталықтардың атауы
Орталықтардың орналасқан мекенжайлары
Телефон номерлері
1.
Астана қаласы Алматы ауданының N 1 Халыққа қызмет көрсету орталығы
Астана қ., Жұбанов көшесі, 2

6. Контактная информация
24. Адрес Министерства юстиции Республики Казахстан: 010000, город Астана, улица Орынбор, 8, веб-сайт: www.minjust.kz.
25. График работы и приема директора Центра определяется в соответствии с графиком работы Центра.
Контактные телефоны Центра указываются в официальных источниках информации и на стендах, расположенных в помещениях Центра.
Приложение 1 к стандарту
«по апостилированию официальных
документов, исходящих из органов
юстиции и иных государственных
органов, а также от нотариусов
Республики Казахстан через
центры обслуживания населения»
пп
Наименование ЦОНов
Адрес расположения
ЦОНов
Номер
телефона
1.
Центр обслуживания
населения № 1 района
Алматы города Астаны
г. Астана ул. Жубанова
2