Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 131 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқарамасының 2008 жылғы 29 желтоқсандағы N 250 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2009 жылғы 9 ақпанда Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне N 5536 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 304 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.12.2016 № 304 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Агенттік Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2008 жылғы 22 тамыздағы N 131 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 5331 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықта:
кіріспесі мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
" Осы Нұсқаулықта көзделген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының аффилиирленген тұлғалары бөлігіндегі нормалар "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының көрсетілген ұйымдардың дауыс беретін акцияларының жиырма бес және одан астам пайызына тура иелік етуі (банктер бойынша – жанама) нәтижесінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен аффилиирленген болып табылатын заңды тұлғаларға және олардың аффилиирленген тұлғаларына қатысты қолданылмайды.";
36-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын :

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 131 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29 декабря 2008 года N 250. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2009 года N 5536. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.12.2016 № 304 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативных правовых актов, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 22 августа 2008 года № 131 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5331) следующие дополнения и изменения:
в Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, утвержденной указанным постановлением:
преамбулу дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Нормы, предусмотренные настоящей Инструкцией, в части аффилиированных лиц страховой (перестраховочной) организации не применяются к юридическим лицам и их аффилиированным лицам, являющимися аффилиированными со страховой (перестраховочной) организацией в результате прямого (по банкам – косвенного) владения двадцатью пятью и более процентами голосующих акций указанных организаций акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына".";
пункт 36 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:

"5-1) "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздары ;";
37-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын :
"37. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өз активтерін мынадай халықаралық қаржы ұйымдарының айналысқа шығарған, "Standard & Poors" агенттігінің "ВВВ-"-тен төмен емес халықаралық рейтингтік бағасы немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар бағалы қағаздарына орналастыра алады:";
9) тармақшада "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын ;
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын :
"10) Еуразиялық даму банкі .";
41-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) және 2-2) тармақшалармен толықтырылсын :
" 2-1) мемлекеттік мәртебесі бар, шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған бағалы қағаздарға жиынтық орналастыру (кері РЕПО операцияларын қоса алғанда) - қайта сақтандыру активтерін шегергендегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары активтерінің он пайызынан аспайды;
2-2) тізбесі осы Нұсқаулықтың 37-тармағында белгіленген халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына жиынтық орналастыру (кері РЕПО операцияларын қоса алғанда) - қайта сақтандыру активтерін шегергендегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары активтерінің он пайызынан аспайды;";
мынадай мазмұндағы 41-1 тармақшамен толықтырылсын :
"41-1. Осы Нұсқаулықтың 41-тармағында көрсетілген әртараптандыру нормативтері Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің және "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының бағалы қағаздарына тарамайды .";
4-қосымшада:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 4.1.-жолмен толықтырылсын:
"
4.1.
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған, күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) борыштық бағалы қағаздары
11141
100 %
";
реттік нөмірі 9-жолда " ескере отырып) " деген сөздерден кейін "тізбесі осы Нұсқаулықтың 37-тармағында белгіленген " деген сөздермен толықтырылсын ;
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары активтерінің қатысуымен жасалынатын (НД3) "кері РЕПО" мәмілелері отыз күннен аспайтын мерзімге және тек автоматты тәсілмен жасалынуы мүмкін, қайта сақтандыру активтерін шегергендегі активтерінің отыз пайызынан аспайды" деген екінші кестедегі
"
2.
"Өмірді сақтандыру" саласындағы қызметті жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының сақтанушыларға беретін заемдарының жиынтық мөлшері - (НД5) қайта сақтандыру активтерін шегергендегі активтерінің он пайызынан артық емес
"
деген реттік нөмірі 2-жолдан кейін мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 3, 4 -жолдармен толықтырылсын :
"
3.
Мемлекеттік мәртебесі бар, шет мемлекеттердің орталық үкіметтері шығарған бағалы қағаздарға ("кері Репо" операцияларын қоса алғанда) жиынтық орналастыру (НД6) – қайта сақтандыру активтерін шегергендегі активтерінің он пайызынан артық емес
4.

"5-1) долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына";";
в пункте 37 :
абзац первый изложить в следующей редакции:
"37. Страховая (перестраховочная) организация может размещать свои активы в ценные бумаги, имеющие международную рейтинговую оценку не ниже "ВВВ-" агентства "Standard & Poor’s", или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств, эмитированные следующими международными финансовыми организациями:";
в подпункте 9) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) Евразийским банком развития.";
пункт 41 дополнить подпунктами 2-1) и 2-2) следующего содержания:
"2-1) суммарное размещение в ценные бумаги (с учетом операций обратное РЕПО), имеющие статус государственных, выпущенные центральными правительствами иностранных государств – не более десяти процентов от активов страховых (перестраховочных) организаций за минусом активов перестрахования;
2-2) суммарное размещение в ценные бумаги (с учетом операций обратное РЕПО) международных финансовых организаций, перечень которых определен пунктом 37 настоящей Инструкции – не более десяти процентов от активов страховых (перестраховочных) организаций за минусом активов перестрахования;";
дополнить пунктом 41-1 следующего содержания:
"41-1. Нормативы диверсификации, указанные в пункте 41 настоящей Инструкции, не распространяются на ценные бумаги Национального Банка Республики Казахстан, Министерства финансов Республики Казахстан и акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына".";
в приложении 4 :
дополнить строкой, порядковый номер 4.1., следующего содержания:
"
4.1.
Долговые ценные бумаги,
выпущенные акционерным
обществом "Фонд национального
благосостояния "Самрук-Казына"
- (с учетом сумм основного
долга и начисленного
вознаграждения), за вычетом
резерва по сомнительным долгам
11141
100 %
";
в строке, порядковый номер 9, слово "организаций" дополнить словами ", перечень которых определен пунктом 37 настоящей Инструкции";
во второй таблице "Сделки "Обратного РЕПО", совершаемые с участием активов страховых (перестраховочных) организаций (НД3) могут заключаться на срок не более тридцати дней и только автоматическим способом, не более тридцати процентов от активов за минусом активов перестрахования" после строки, порядковый номер 2
"
2.
Суммарный размер займов страхователям
страховой организации, осуществляющей
деятельность в отрасли "страхование
жизни" - (НД5) не более десяти
процентов от активов, за минусом
активов перестрахования
";
дополнить строками, порядковые номера 3, 4 следующего содержания:
"
3.
Суммарное размещение в ценные бумаги (с учетом
операций обратное РЕПО), имеющие статус
государственных, выпущенные центральными
правительствами иностранных государств (НД6)–
не более десяти процентов от активов, за
минусом активов перестрахования
4.
Суммарное размещение в ценные бумаги (с учетом
операций обратное РЕПО) международных
финансовых организаций, перечень которых

Тізбесі осы Нұсқаулықтың 37-тармағында белгіленген халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздарына ("кері Репо" операцияларын қоса алғанда) жиынтық орналастыру (НД7) – қайта сақтандыру активтерін шегергендегі активтерінің он пайызынан артық емес
";
5-қосымшада:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 8092-1 -жолмен толықтырылсын :
"
8092-1
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған борыштық бағалы қағаздары
";
реттік нөмірі 8103 -жол мынадай редакцияда жазылсын :
"
8103
Тізбесі осы Нұсқаулықтың 37-тармағында белгіленген халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары
";
6-қосымшада:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 4.1.-жолмен толықтырылсын :
"
4.1.
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы шығарған, күмәнді борыштар бойынша резервті шегергендегі (негізгі борыш пен есептелген сыйақы сомасын ескере отырып) баланстық құнның 100% көлеміндегі борыштық бағалы қағаздары
";
реттік нөмірі 8-жолда " Халықаралық " деген сөз " Тізбесі осы Нұсқаулықтың 37-тармағында белгіленген халықаралық " деген сөздермен ауыстырылсын ".
2 . Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
3. Ақпараттық технологиялар департаменті (Қ.А. Түсіпов) енгізілген өзгерістерді ескере отырып, 2009 жылғы 1 сәуірге дейінгі мерзімде "Сақтандырушылық қадағалау" автоматтандырылған ақпараттық шағын жүйесін жетілдіруді қамтамасыз етсін.
4. Стратегия және талдау департаменті (Н.А. Әбдірахманов):
1) Заң департаментімен (Н.В. Сәрсенова) бірлесіп, осы қаулыны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қолға алсын ;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, " Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне мәлімет үшін жеткізсін .
5. Агенттіктің Төрайым Қызметі (А.Ә. Кенже) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын .
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрайымының орынбасары А.Ө. Алдамбергенге жүктелсін .
Төрайым
Е. Бахмутова

определен пунктом 37 настоящей Инструкции (НД7)
– не более десяти процентов от активов,
за минусом активов перестрахования
";
в приложении 5 :
дополнить строкой, порядковый номер 8092-1, следующего содержания:
"
8092-1
Долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным
обществом "Фонд национального благосостояния
"Самрук-Казына"
";
строку, порядковый номер 8103, изложить в следующей редакции:
"
8103
Ценные бумаги международных финансовых
организаций, перечень которых определен
пунктом 37 настоящей Инструкции
";
в приложении 6 :
дополнить строкой, порядковый номер 4.1., следующего содержания:
"
4.1.
Долговые ценные бумаги, выпущенные акционерным
обществом "Фонд национального благосостояния
"Самрук-Казына" - в объеме 100 % от балансовой
стоимости (с учетом сумм основного долга и
начисленного вознаграждения), за вычетом резерва
по сомнительным долгам
";
в строке, порядковый номер 8, после слова "организаций" дополнить словами ", перечень которых определен пунктом 37 настоящей Инструкции".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту информационных технологий (Тусупов К.А.) в срок до 1 апреля 2009 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы "Страховой надзор" с учетом внесенных изменений.
4. Департаменту стратегии и анализа (Абдрахманов Н.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести его до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
5. Службе Председателя Агентства (Кенже А.А.) принять меры по опубликованию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Алдамберген А.У.
Председатель
Е. Бахмутова