Азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету
Қостанай облысы Қостанай қаласы әкімдігінің 2008 жылғы 3 қаңтардағы № 1 қаулысы. Қостанай облысы Қостанай қаласының Әділет басқармасында 2008 жылғы 23 қаңтарда № 9-1-95 тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы Қостанай қаласы әкімдігінің 2009 жылғы 22 қаңтардағы № 101 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қостанай облысы Қостанай қаласы әкімдігінің 2009.01.22 № 101 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 64-1-бабының 3)-тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Заңының 16-бабына, Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңының 7-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 31-бабының 1-тармағы 1)-тармақшасына, Қостанай қалалық мәслихатының 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 26 "Қостанай қаласының 2008 жылға арналған бюджеті туралы" (тіркеу нөмірі 9-1-93 2007 жылғы 26 желтоқсандағы) шешіміне сәйкес Қостанай қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жергілікті өкілді органдардың шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік төлемдер" және "Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламаларын іске асыру мақсатында, жергілікті бюджеттен мынадай әлеуметтік төлемдер түрлері бекітілсін:
1) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне тұрмыстық мұқтаждыққа тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген айлық есептік көрсеткіштің отыз пайыз есе көлемінде ай сайынғы әлеуметтік көмек;
2) мүгедек-балаларды және тұрмысы төмен отбасы балаларды компьютерлік томографпен қарауға байланысты шығынды өтеу үшін есептік құжаттардың негізінде қаралудың бағасынан жүз пайыз көлемінде әлеуметтік көмек;
3) үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек-балаларға оқу жылы мерзіміне тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген айлық есептік көрсеткіштің бес есе көлемінде тоқсан сайынғы әлеуметтік көмек;
4) тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген айлық есептік көрсеткіштің көлемінде ай сайынғы әлеуметтік көмек:
мүгедек балаларға және психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қорытындысы бойынша арнайы білім ұйымдарында оқитын балаларға;
қант диабетімен ауыратын, он сегіз жасқа дейінгі балаларға;
5) қала көлігімен жүруге Қазақстан Республикасының және Қазақ Социалистік Кеңес Республикасының құрметті атақтарына ие болған зейнеткерлік жастағы тұлғаларға, Қазақстан Республикасының алдында ерекше сіңірген еңбегі үшін арнайы мемлекеттік жәрдемақы алатын немесе бұрын зейнетақы алған зейнеткерлерге, "Қостанай қаласының құрметті азаматы" атағына ие болған адамдарға және жергілікті атқарушы органының шешімі бойынша бұрын ерекше сіңірген еңбегі үшін зейнетақыға қоса дербес үстеме алған зейнеткерлерге тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген айлық есептік көрсеткіштің 60 пайызы көлемінде ай сайынғы әлеуметтік көмек;

О социальной помощи отдельным категориям граждан
Постановление акимата города Костанай Костанайской области от 3 января 2008 года № 1. Зарегистрировано Управлением юстиции города Костаная Костанайской области 23 января 2008 года № 9-1-95
Сноска. Утратило силу - постановлением акимата города Костаная Костанайской области от 22.01.2009 № 101.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 64-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, статьей 16 Закона Республики Казахстан "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", статьей 7 Закона Республики Казахстан "О занятости населения", подпунктом 1) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", решением Костанайского городского маслихата от 14 декабря 2007 года № 26 "О бюджете города Костаная на 2008 год" (регистрационный номер 9-1-93 от 26 декабря 2007 года) акимат города Костаная ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В целях реализации бюджетных программ "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов" и "Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому" утвердить следующие виды социальных выплат из местного бюджета:
1) ежемесячную социальную помощь на бытовые нужды инвалидам и участникам Великой Отечественной войны в размере тридцати процентов месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий год;
2) социальную помощь на возмещение расходов, связанных с обследованием на компьютерном томографе детей-инвалидов и детей из малообеспеченных семей в размере ста процентов от стоимости обследования на основании расчетных документов;
3) ежеквартальную социальную помощь детям-инвалидам воспитывающимся и обучающимся на дому в размере пятикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий год на период учебного года;
4) ежемесячную социальную помощь в размере месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий год:
детям инвалидам и детям, по заключению психолого-медико-педагогической консультации, обучающимся в специальных организациях образования;
детям до восемнадцати лет, больным сахарным диабетом;
5) ежемесячную социальную помощь лицам, пенсионного возраста, удостоенным почетных званий Республики Казахстан или Казахской Советской Социалистической Республики, пенсионерам, получающим специальное государственное пособие или ранее получавшим пенсию за особые заслуги перед Республикой Казахстан, лицам, удостоенным звания "Почетный гражданин города Костаная" и пенсионерам, ранее получавшим персональные надбавки к пенсии за особые заслуги по решению местного исполнительного органа в размере 60 процентов месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий год на проезд в городском общественном транспорте;

6) амбулаторлық емделу кезінде қосымша тамақтануға туберкулезбен ауыратын азаматтарға тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген айлық есептік көрсеткіштің он есе көлемінде жыл сайынғы біржолғы әлеуметтік көмек;
7) Қостанай қаласында тұратын "Қостанай қаласының құрметті азаматы" атағына ие болған адамдарға тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген айлық есептік көрсеткіштің жиырма сегіз есе көлемінде жыл сайынғы біржолғы әлеуметтік көмек;
8) Қазақстан Республикасының және Қазақ Социалистік Кеңес Республикасының құрметті атақтарына ие болған зейнеткерлік жастағы тұлғаларға, Қазақстан Республикасының алдында ерекше сіңірген еңбегі үшін арнайы мемлекеттік жәрдемақы алатын немесе бұрын зейнетақы алған зейнеткерлерге және жергілікті атқарушы органының шешімі бойынша бұрын ерекше сіңірген еңбегі үшін зейнетақыға қоса дербес үстеме алған зейнеткерлерге тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген айлық есептік көрсеткіштің жиырма сегіз есе көлемінде жыл сайынғы біржолғы әлеуметтік көмек;
9) оқу ақысы көлемінде әлеуметтік көмек алуға үміткерлерді іріктеу өткізу бойынша комиссия шешімінің негізінде жоғары және орта кәсіптік оқу орындарында оқуға төлеу үшін оқу құны көлемінде біржолғы әлеуметтік көмек;
10) қайтыс болған кәмелетке толмаған балаларды және жұмыссыз азаматтарды жерлеу үшін тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген айлық есептік көрсеткіштің жиырма есе көлемінде әлеуметтік көмек;
11) қайтыс болған Кеңес Одағының Батыры, Социалистік Еңбек Ері атақтарына ие болған, үш дәрежелі Даңқ, "Алтын қыран", "Отан", "Даңқ" ордендерімен марапатталған, "Халық қаhарманы" атағына ие болған, Қазақстан Республикасының және Қазақ Социалистік Кеңес Республикасының, Қостанай қаласының құрметті азаматы деген атақтарына ие болған азаматтарды жерлеу үшін (бұдан әрі - марапатталған қайтыс болған адамдарды жерлеу үшін әлеуметтік көмек) тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген айлық есептік көрсеткіштің отыз есе көлемінде әлеуметтік көмек;
12) жұмыс істемеген және дәлелді себептер бойынша (тиісті құжаттармен расталған) халықты жұмыспен қамту жөніндегі уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркелмеген азаматтарды жерлеу үшін тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген айлық есептік көрсеткіштің он есе көлемінде әлеуметтік көмек;

6) единовременную ежегодную социальную помощь гражданам, больным туберкулезом на дополнительное питание в период амбулаторного лечения в размере десятикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий год;
7) единовременную ежегодную социальную помощь лицам, удостоенным звания "Почетный гражданин города Костаная", проживающим в городе Костанае  в размере двадцати восьмикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий год;
8) единовременную ежегодную социальную помощь лицам, пенсионного возраста, удостоенным почетных званий Республики Казахстан или Казахской Советской Социалистической Республики, пенсионерам, получающим специальное государственное пособие или ранее получавшим пенсию за особые заслуги перед Республикой Казахстан и пенсионерам, ранее получавшим персональные надбавки к пенсии за особые заслуги по решению местного исполнительного органа в размере двадцати восьмикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий год;
9) единовременную социальную помощь для оплаты обучения в высших и средних профессиональных учебных заведений на основании решения комиссии по проведению отбора претендентов на получение социальной помощи в размере стоимости обучения;
10) социальную помощь на погребение умерших несовершеннолетних детей и безработных граждан в размере двадцатикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий год;
11) социальную помощь на погребение умерших лиц, удостоенных званий Героя Советского Союза, Героя Социалистического труда, награжденных орденом Славы трех степеней, "Алтын Кыран", "Отан", "Данк", удостоенных звания "Халык каhарманы", удостоенных почетных званий Республики Казахстан или Казахской Советской Социалистической Республики, почетных граждан города Костаная (далее - социальная помощь на погребение умерших награжденных лиц) в размере тридцатикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий год;
12) социальную помощь на погребение не работавших граждан и по уважительным причинам (подтвержденным соответствующими документами), не зарегистрированным в качестве безработных в уполномоченном органе по вопросам занятости населения в размере десятикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий год;

13) айына орташа жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен тұрмысы жағынан аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) және белгілі бір жағдайларда, (тиісті құжаттармен расталған) табысқа қарамастан шұғыл әлеуметтік қолдауға мұқтаж азаматтарға біржолғы әлеуметтік көмек. Әр нақты жағдайда біржолғы әлеуметтік көмек мөлшері атаулы әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі комиссиямен (бұдан әрі - комиссия) белгіленеді, бірақ тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген елу есе айлық есептік көрсеткіштен аспау керек;
14) комиссияның шешімі бойынша азаматтардың жекелеген санаттарына мерекелік, есте қаларлық және айрықша мәнді күндеріне біржолғы әлеуметтік көмек. Әр нақты күнге азаматтардың санаттары және біржолғы әлеуметтік көмектің мөлшері комиссиямен белгіленеді, бірақ тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген бес есе айлық есептік көрсеткіштен аспау керек.
15) айына орташа жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен, жергілікті жылытатын жеке тұрғын үйлерде тұратын отбасыларға, сондай-ақ айына орташа жан басына шаққандағы табысы он бес есе айлық есептік көрсеткіштен аспайтын жалғыз тілікті тұратын азаматтарға, қатты отын сатып алу үшін табысқа қарамастан Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне, тиісті жылға республикалық бюджет туралы заңымен белгіленген айлық есептік көрсеткіштің он бес есе көлемінде біржолғы әлеуметтік көмек.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қостанай облысы Қостанай қаласының әкімдігінің 2008.04.11 № 921 қаулысымен.
2. "Қостанай қаласы әкімиятының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалары бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - уәкілетті орган) әлеуметтік көмек тағайындау және төлеу бойынша уәкілетті орган болып белгіленсін.
3. Мыналар белгіленсін:
1) әлеуметтік көмек тағайындау немесе одан бас тарту туралы шешімді атаулы әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі қалалық комиссия қабылдайды;
2) Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне арыз берген айдан бастап тұрмыстық мұқтаждыққа ай сайынғы әлеуметтік көмек тағайындалады және өтініш беруші қайтыс болғанға немесе оның Қостанай қаласының аумағынан тыс жерге кеткеніне байланысты тоқтатылады. Төлемдер көрсетілген жағдайлар орын алған айдан кейінгі айдан бастап тоқтатылады;
3) мүгедек-балаларды компьютерлік томографпен қарауға байланысты шығынды өтеу үшін отбасының табысына қарамастан мүгедек-баланың ата-анасына немесе өзге заңды өкіліне, ал тұрмысы төмен отбасы балаларына отбасының орташа жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен аспайтын жағдайда әлеуметтік көмек тағайындалады және төленеді;

13) единовременную социальную помощь малообеспеченным семьям (гражданам), имеющим среднедушевой доход в месяц ниже прожиточного минимума и гражданам в силу определенных обстоятельств, нуждающимся в экстренной социальной поддержке (подтвержденных соответствующими документами), независимо от дохода. Размер единовременной социальной помощи в каждом конкретном случае определяется комиссией по оказанию адресной социальной помощи (далее - комиссия), но не может превышать пятидесятикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий год;
14) единовременную социальную помощь к праздничным, памятным и знаменательным датам отдельным категориям граждан по решению комиссии. Категории граждан и размер единовременной социальной помощи к каждой конкретной дате определяется комиссией, но не может превышать пятикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий год;
15) единовременную социальную помощь семьям, проживающим в индивидуальных жилых домах с местным отоплением, у которых среднедушевой доход в месяц ниже прожиточного минимума, а также одиноко проживающим гражданам, среднедушевой доход которых в месяц не более пятнадцатикратного месячного расчетного показателя, участникам и инвалидам Великой Отечественной войны независимо от дохода, на приобретение твердого топлива в размере пятнадцатикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий год.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением акимата города Костаная Костанайской области от 11.04.2008 № 921 (порядок введения в действие см. п.2).
2. Определить уполномоченным органом по назначению и выплате социальной помощи государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ акимата города Костаная" (далее - уполномоченный орган).
3. Определить, что:
1) решение о назначении или об отказе в назначении социальной помощи принимает городская комиссия по оказанию адресной социальной помощи;
2) ежемесячная социальная помощь на бытовые нужды участникам и инвалидам Великой Отечественной войны назначается с месяца подачи заявления и прекращается в связи со смертью заявителя или его выбытия за пределы территории города Костаная. Выплата прекращается с месяца следующего за месяцем, в котором наступили указанные события;
3) социальная помощь на возмещение расходов, связанных с обследованием на компьютерном томографе детей-инвалидов, назначается и выплачивается родителям или иным законным представителям ребенка-инвалида независимо от дохода семьи, а детям из      малообеспеченных семей в случае если среднедушевой доход семьи, не превышает прожиточный минимум;

4) үйде оқып, тәрбиеленетін мүгедек-балаларға арыз берген айдан бастап психологиялық-медициналық-педагогикалық консультация қорытындысын негізінде әлеуметтік көмек ағымдағы тоқсанға тағайындалады және төленеді. Мүгедек-балалардың интернат-үйлерінде немесе санаторлық мектептерінде тұрған мерзіміне әлеуметтік көмек төлеу жүргізілмейді;
5) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қорытындысы бойынша балаларға және арнайы білім ұйымдарында оқитын мүгедек-балаларға тиісті жылдың 1 қыркүйегінен бастап 1 маусымына дейін оқу жылы мерзіміне арыз берген айдан бастапай сайынғы әлеуметтік көмек тағайындалады. Жоғары оқу сыныптардың балалары үшін оқу аяқталатын мерзімі жөнінде растайтын құжаттар тапсырғанда төлем уақыты ұзартылуы мүмкін, бірақ екі айдан аспауы қажет.
Қант диабетімен ауыратын балаларға құжаттарды тапсырған айдан бастап әлеуметтік көмек тағайындалады;
6) қалалық қоғамдық көлігімен тегін жүру құқы бар тұлғаларға қалалық қоғамдық көлігімен жүруге ай сайынғы әлеуметтік көмек төленбейді:
7) осы қаулының 1-тармағы 7) және 8)-тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша біржолғы жыл сайынғы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар адамдарға, әлеуметтік көмек тек қана бір негіз бойынша олардың таңдауы бойынша төленеді;
8) жоғары оқу орындарында және орта кәсіптік оқу орындарында оқуға төлеу үшін әр оқу жылына оқу ақысы мөлшері жөнінде оқу орнының анықтамасы негізінде біржолғы әлеуметтік көмек төленеді;
9) кәмелетке толмаған балаларды жерлеу үшін еңбекке жарамды әкесі (ұл (қыз) асырап алушысы) баланың қайтыс болған күніне жұмыспен қамту мәселелері бойынша уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркелген және өтініш, адам қайтыс болған уақыттан алты айға дейін жасалған жағдайда, баланың ата-анасының біреуіне немесе өзге заңды өкіліне әлеуметтік көмек тағайындалады;
10) қайтыс болған кезде жұмыспен қамту мәселелері бойынша уәкілетті органда ресми түрде жұмыссыз ретінде тіркелген қайтыс болған жұмыссыздарды жерлеу үшін әлеуметтік көмек тағайындалады;
11) қайтыс болған жұмыссыздарды және марапатталған адамдарды жерлеуге, егер өтініш, адам қайтыс болған уақыттан алты айға дейін жасалса, қайтқан адамның отбасы мүшелеріне немесе өзге жерлеуші адамдарға әлеуметтік көмек төленеді;
12) жұмыс істемеген және дәлелді себептермен халықты жұмыспен қамту мәселелері бойынша уәкілетті органда жұмыссыз ретінде тіркелмеген азаматтарды жерлеуге, егер өтініш, адам қайтыс болған уақыттан алты айға дейін жасалса, қайтқан адамның отбасы мүшелеріне немесе жерлеуші адамдарға әлеуметтік көмек төленеді;

4) социальная помощь детям - инвалидам воспитывающимся и обучающимся на дому назначается на текущий квартал и выплачивается на основании заключения психолого-медико-педагогической консультации с месяца подачи заявления. Выплата социальной помощи не производится в период проживания детей-инвалидов в домах-интернатах или санаторных школах;
5) ежемесячная социальная помощь детям, по заключению психолого -медико-педагогической консультации и детям-инвалидам, обучающимся в специальных организациях образования назначается на период учебного года с 1 сентября до 1 июня соответствующего года с месяца подачи заявления. Для детей старших учебных классов сроки выплаты могут быть продлены при предоставлении подтверждающих документов о сроках окончания учебных занятий, но не более чем на два месяца.
Социальная помощь детям, больным сахарным диабетом назначается на год с месяца подачи документов;
6) ежемесячная социальная помощь на проезд в городском общественном транспорте не выплачивается лицам, имеющим право бесплатного проезда на городском общественном транспорте;
7) лицам, имеющим право на получение единовременной ежегодной социальной помощи по основаниям указанным в подпунктах 7) и 8) пункта 1 настоящего постановления, социальная помощь выплачивается только по одному основанию по их выбору;
8) единовременная социальная помощь на оплату обучения в высших учебных заведениях и средних профессиональных учебных заведениях выплачивается на основании справки учебного заведения о размере платы обучения на каждый учебный год;
9) социальная помощь на погребение несовершеннолетних детей назначается одному из родителей или иному законному представителю в случае, когда трудоспособный отец (усыновитель, удочеритель) на день смерти ребенка зарегистрирован в качестве безработного в уполномоченном органе по вопросам занятости и если обращение последовало не позднее шести месяцев со дня смерти;
10) социальная помощь назначается на погребение умерших безработных, которые на момент смерти были официально зарегистрированы в качестве безработного в уполномоченном органе по вопросам занятости;
11) социальная помощь на погребение умерших безработных и умерших награжденных лиц выплачивается членам семьи умершего, либо другим лицам, осуществившим погребение, если обращение последовало не позднее шести месяцев со дня смерти:
12) социальная помощь на погребение не работавших граждан и по уважительным причинам, не зарегистрированным в качестве безработных в уполномоченном органе по вопросам занятости населения выплачивается членам семьи умершего или лицам, осуществившим погребение, если обращение последовало не позднее шести месяцев со дня смерти;

12-1) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 12 желтоқсандағы Заңы күшіне енгізілгеннен кейін осы қаулының 1-тармағы 5), 8), 11) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша әлеуметтік көмекке "Отан", "Даңқ" ордендерімен марапатталған, жоғары дәрежелі ерекшелік белгілері - "Халық қаһарманы" атағына, республиканың құрметті атақтарына ие болған азаматтардың құқығы бар;
13) аз қамтылған отбасыларына (азаматтарға) отбасының материалдық жағдайын тексергеннен кейін біржолғы әлеуметтік көмек көрсетіледі. Өтініш беруші табысы жөніндегі мәліметтерді өз бетінше тапсырады және олардың дұрыстығына жауап береді. Заңды тұлғалар жеке тұлғалардың мүддесінде біржолғы әлеуметтік көмек көрсету жөнінде қолдау хатпен өтініш жасауға құқылы;
14) азаматтардың жекелеген санаттарына мерекелік, есте қаларлық және айрықша мәнді күндеріне уәкілетті органның, сондай-ақ ардагерлер ұйымдары мен қоғамдық бірлестіктердің деректер қоры негізінде біржолғы әлеуметтік көмек тағайындалады;
15) әлеуметтік көмек төлеу уәкілетті орган берген тізімдерге сәйкес тиісті банктік операциялар жүргізуге Қазақстан Республикасының Ұлттық банкінің лицензиясы бар екінші деңгейлі банктер немесе ұйымдар арқылы әлеуметтік көмек алушының есеп шотына ақшалай қаражат аударумен жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ 12-1) тармақшамен толықтырылды - Қостанай облысы Қостанай қаласының әкімдігінің 2008.04.11 № 921 қаулысымен.
4. Әлеуметтік көмек тағайындау үшін қоса беріліп отырған қажет құжаттардың тізімдемесі бекітілсін.
5. Әлеуметтік көмекті қаржыландыру "Жергілікті өкілді органдардың шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына берілетін әлеуметтік көмек" бюджеттік бағдарламасы бойынша жүргізілсін.
6. Қостанай қаласы әкімдігінің 2007 жылғы 15 қаңтардағы № 86 "Мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету туралы" (тіркеу нөмірі 9-1-68, 2007 жылғы 21 ақпандағы) қаулысының күші жойылды деп танылсын.
7. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен кейін күшіне енгізіледі және 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап пайда болған әрекеттерге қолданылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Қостанай облысы Қостанай қаласының әкімдігінің 2008.04.11 № 921 қаулысымен.
8. Қаулының орындалуына бақылау жасау Қостанай қаласы әкімінің орынбасары Х.С. Ержановқа жүктелсін.
Қала әкімі
КЕЛІСІЛГЕН
Қостанай қаласы әкімдігінің
2007 жылғы 3 қаңтардағы
№ 1 қаулысымен бекітілген
Әлеуметтік көмек тағайындау үшін құжаттар
тізімдемесі
Ескерту. Қосымшаға өзгерту енгізілді - Қостанай облысы Қостанай қаласының әкімдігінің 2008.04.11 № 921 қаулысымен.

12-1) право на социальную помощь по основаниям, указанным в подпунктах 5), 8), 11) пункта 1 настоящего постановления имеют граждане, награжденные орденами "Отан", "Данк", удостоенные высшей степени отличия - звания "Халык Каһарманы", почетных званий Республики после вступления в силу Закона Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года "О государственных наградах Республики Казахстан;
13) единовременная социальная помощь малообеспеченным семьям (гражданам) оказывается после изучения материального положения семьи. Сведения о доходах заявитель заявляет самостоятельно и несет ответственность за их достоверность. Юридические лица вправе обратиться с ходатайством об оказании единовременной социальной помощи в интересах физических лиц;
14) единовременная социальная помощь отдельным категориям граждан к праздничным, памятным и знаменательным датам назначается на основании базы данных уполномоченного органа, а также ветеранских организаций и общественных объединений;
15) выплата социальной помощи осуществляется путем перечисления денежных средств на лицевой счет получателя социальной помощи через банки второго уровня или организации, имеющие лицензии Национального банка Республики Казахстан на соответствующие виды банковских операций, согласно спискам, представленным уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 3 с изменениями внесенными постановлением акимата города Костаная Костанайской области от 11.04.2008 № 921 (порядок введения в действие см. п.2).
4. Утвердить прилагаемый перечень необходимых документов для назначения социальной помощи.
5. Финансирование социальной помощи производить по бюджетной программе "Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов".
6. Постановление акимата города Костаная от 15 января 2007 года  № 86 "О социальной помощи отдельным категориям нуждающихся граждан" (регистрационный номер 9-1-68 от 21 февраля 2007 года) считать утратившим силу.
7. Настоящее постановление вводится в действие после дня официального опубликования и распространяется на действия, возникшие с 1 января 2008 года.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления акимата города Костаная Костанайской области от 11.04.2008 № 921 (порядок введения в действие см. п.2).
8. Контроль за исполнением постановления возложить на заместителя акима города Костаная Ержанова Х.С.
Аким города
СОГЛАСОВАНО
Перечень документов
для назначения социальной помощи
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлением акимата города Костаная Костанайской области от 11.04.2008 № 921 (порядок введения в действие см. п.2).

1. Әлеуметтік көмек тағайындау үшін міндетті құжаттар:әлеуметтік көмекке өтініш еткен адамның арызы:
өтініш берушінің жеке басын растайтын құжаттың көшірмесі;
мекен-жайын растайтын құжаттың көшірмесі;
кәмелетке толмаған баланың заңды өкілі болып табылатын өтініш беруші үшін - көрсетілген мәртебесі барын растайтын құжаттың көшірмесі;
1) Ұлы Отан соғысының мүгедектері мен қатысушыларына тұрмыстық мұқтаждыққа:
Ұлы Отан соғысының мүгедегі және қатысушысы куәлігінің көшірмесі;
2) балаларды компьютерлік томографпен қарауға байланысты шығындарды өтеуге:
баланы компьютерлік томографпен қарау үшін емдеу мекемесінің жолдамасы;
баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі;
балаға (мүгедек-балаға) мүгедектігін белгілеу туралы медициналық-әлеуметтік сараптау комиссия анықтамасының көшірмесі;
қаралу үшін қолма-қол есептесуді куәландыратын кассалық чегі;
қаралған емдеу мекемесімен берілген, қаралуға байланысты шығындарды өтеуге төлеу үшін есебі;
өтініш жасалған тоқсанның алдындағы тоқсанға отбасының табысы жөнінде мәліметтер (тұрмысы төмен отбасы балалары үшін);
3) үйде тәрбиеленетін және оқытылатын мүгедек-балаларға тоқсан сайынғы әлеуметтік көмекке:
баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі;
мүгедектікті белгілеу туралы медициналық-әлеуметтік сараптау комиссия анықтамасының көшірмесі;
психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациясымен берілген, үйде оқыту қажеттігі туралы анықтамасы;
оқу орнымен берілген, үйде оқыту фактісін растайтын анықтамасы (тоқсан сайын тапсырылады);
4) психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қорытындысы бойынша балаларға және арнаулы білім ұйымдарында оқитын, мүгедек балаларға, сондай-ақ қант диабетімен ауыратын балаларға ай сайынғы әлеуметтік көмекке:
баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі;
баланы мүгедек деп тану туралы медициналық-әлеуметтік сараптау комиссия анықтамасының көшірмесі (мүгедек-балалар үшін);
арнаулы білім ұйымдарында баланы оқыту қажеттігі туралы психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қорытындысы;
оқу орнын растайтын құжат;
ауруы бар туралы емдеу мекемесімен берілген анықтама (қант диабетімен ауыратын балалар үшін);
5) қала көлігімен жүруге ай сайынғы әлеуметтік көмек және біржолғы жыл сайынғы әлеуметтік көмекке:
Қазақстан Республикасының және Қазақ Социалистік Кеңес Республикасының құрметті атақтарына ие болған тұлғалар үшін:
құрметті атаққа ие болғандығын растайтын құжаттың көшірмесі;
Қазақстан Республикасының алдында ерекше сіңірген еңбегіне арнайы мемлекеттік жәрдемақы алатын немесе бұрын зейнетақы алған тұлғалар үшін:
Қазақстан Республикасының алдында ерекше сіңірген еңбегіне арнайы мемлекеттік жәрдемақы алу туралы белгісі бар зейнеткерлік куәлігінің көшірмесі немесе көрсетілген зейнетақы тағайындау туралы шешімнен алынған үзіндісі;
"Қостанай қаласының құрметті азаматы" атағына ие болған адамдар үшін:
атақ берілгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
жергілікті атқарушы органының шешімі бойынша бұрын ерекше сіңірген еңбегіне зейнетақыға қоса дербес үстеме алған тұлғалар үшін:
зейнетақыға қоса дербес үстеме тағайындау туралы шешімнің немесе белгісі бар зейнеткерлік куәлігінің көшірмесі көшірмесі;

1. Обязательными документами для назначения социальной помощи являются:
заявление лица, обратившегося за социальной помощью;
копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
документ, подтверждающий место жительства;
для заявителя, являющего законным представителем несовершеннолетнего ребенка - копия документа, подтверждающего наличие указанного статуса;
1) на бытовые нужды инвалидам и участникам Великой Отечественной войны:
копия удостоверения инвалида или участника Великой Отечественной войны;
2) на возмещение расходов, связанных с обследованием на компьютерном томографе детей:
направление лечебного учреждения на обследование компьютерным томографом ребенка;
копия свидетельства о рождении ребенка;
копия справки медико-социальной экспертизы об установлении  инвалидности ребенку (для ребенка-инвалида);
кассовый чек, свидетельствующий о наличном расчете за обследование;
счет для оплаты возмещения расходов, связанных с обследованием, выданный лечебным учреждением, в котором проведено обследование;
сведения о доходах семьи за  квартал предшествующий кварталу обращения  (для детей из малообеспеченных семей);
3) на ежеквартальную социальную помощь детям-инвалидам воспитывающимся и обучающимся на дому:
копия свидетельства о рождении ребенка;
копия справки медико-социальной экспертизы об установлении инвалидности;
справка о необходимости обучения на дому, выданную психолого-медико-педагогической консультацией;
справка, подтверждающая факт обучения на дому, выданная учебным заведением (предоставляется ежеквартально);
4) на ежемесячную социальную помощь детям, по заключению психолого-медико-педагогической консультации и детям инвалидам, обучающимся в специальных организациях образования, а также детям больным сахарным диабетом:
копия свидетельства о рождении ребенка;
копия справки медико-социальной экспертизы о признании ребенка инвалидом (для детей-инвалидов);
заключение психолого-медико-педагогической консультации о необходимости обучения ребенка в специальных организациях образования;
документ, подтверждающий место учебы;
справка, выданная лечебным учреждением о наличии заболевания (для детей больных сахарным диабетом);
5) на ежемесячную социальную помощь на проезд в городском транспорте и единовременную ежегодную социальную помощь:
для лиц, удостоенных почетных званий Республики Казахстан и Казахской Советской Социалистической Республики:
копия документа, подтверждающего присвоение почетного звания;   для лиц, получающих специальное государственное пособие или ранее получавших пенсию за особые заслуги перед Республикой Казахстан:
копия пенсионного удостоверения с отметкой о получении специального государственного пособия за особые заслуги перед Республикой Казахстан или выписка из решения о назначении указанной пенсии;
для лиц, удостоенных звания "Почетный гражданин города Костаная":
копия документа, подтверждающего присвоение звания;
для лиц, ранее получавших персональные надбавки к пенсии за особые заслуги по решению местного исполнительного органа:
копия решения или копия пенсионного удостоверения с отметкой о назначении персональной надбавки к пенсии;

6) туберкулезбен ауыратын азаматтарға қосымша тамақтануға:
баланың туу туралы куәлігінің көшірмесі (кәмелетке толмаған балалар үшін);
аурудың амбулаторлық емделіп жатқанын растайтын емделу мекемесінен анықтама;
7) "Қостанай қаласының құрметті азаматы" атағына ие болған адамдарға біржолғы әлеуметтік көмекке:
атақ берілгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
8) оқуға төлеу үшін біржолғы әлеуметтік көмекке:
әлеуметтік көмек алуға үміткерлерді іріктеу өткізу бойынша комиссия шешімінің көшірмесі;
оқу орнын және оқу жылына оқуға төлеу мөлшерін растайтын құжат;        9) қайтыс болған кәмелетке толмаған балаларды жерлеуге:
қайтыс болу туралы куәліктің немесе қайтыс болу туралы анықтаманың көшірмесі;
баланың туу туралы актілік жазбасынан алынған үзіндісі;
әкесінің (ұл асырап алушысының, қыз асырап алушысының) жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы жұмыспен қамту мәселелері бойынша уәкілетті органынан анықтама;
10) қайтыс болған жұмыссыз азаматтарды жерлеуге:
қайтыс болу туралы куәліктің немесе қайтыс болу туралы анықтаманың көшірмесі;
қайтыс болған жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы жұмыспен қамту мәселелері бойынша уәкілетті органынан анықтама;
11) қайтыс болған марапатталған адамдарды жерлеуге:
қайтыс болу туралы куәліктің немесе қайтыс болу туралы анықтаманың көшірмесі;
наградаға куәліктің көшірмесі немесе атақ беру туралы куәліктің көшірмесі.
Егер жерлеу қайтқанның отбасы мүшелерімен жүзеге асырылған болса, өтініш беруші туыстық қатынастарын растайтын құжаттың көшірмесін тапсырады.
Егер жерлеу қайтқанның отбасы мүшелерімен жерленбеген болса, өтініш беруші жерлеу жасау қызметінен жерлеуді жүзеге асырғанын растайтын құжаттың көшірмесін тапсырады.
12) жұмыс істемеген азаматтарды және дәлелді себептер бойынша жұмыссыз ретінде тіркелмегендерді жерлеуге:
қайтыс болу туралы куәліктің немесе қайтыс болу туралы анықтаманың көшірмесі;
қайтқан азаматтың еңбек кітапшасының көшірмесі;
қайтқан азаматтың тұратын жерін растайтын құжат;
қайтыс болған жұмыссыз ретінде тіркелмегені туралы жұмыспен қамту мәселелері бойынша уәкілетті органының анықтамасы;
13) қатты отын сатып алуға әлеуметтік көмек алуға:
өз бетінше жұмыспен қамтылған азаматтар табысын, өтініш жасаған тоқсанның алдындағы тоқсанға табыстары туралы мәліметтерді жазбаша түрде тапсырады;
осы санаттағы азаматтар үшін Ұлы Отан соғысының мүгедегі немесе қатысушысы куәлігінің көшірмесі.
2. Салыстыру үшін құжаттардың түпнұсқалары мен көшірмелері тапсырылады. Салыстырғаннан соң құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады, ал құжаттардың көшірмелері куәландырылады және іс түзеледі.

6) на дополнительное питание гражданам, больным туберкулезом:
копия свидетельства о рождении ребенка (для несовершеннолетних детей);
справка из лечебного учреждения, подтверждающая  нахождение больного  на амбулаторном лечении;
7) на единовременную социальную помощь лицам, удостоенным звания "Почетный гражданин города Костаная":
копия документа, подтверждающего присвоение звания;
8) на единовременную социальную помощь для оплаты обучения:
решение комиссии по проведению отбора претендентов на получение социальной помощи;
документ, подтверждающий место учебы и размер платы за обучение на учебный год;
9) на погребение умерших несовершеннолетних детей:
копия свидетельства о смерти или справка о смерти;
выписка из актовой записи о рождении ребенка;
справка из уполномоченного органа по вопросам занятости о регистрации отца (усыновителя, удочерителя) в качестве безработного;
10) на погребение умерших безработных граждан:
копия свидетельства о смерти или справка о смерти;
справка, выданная уполномоченным органом по вопросам занятости, подтверждающая, что умерший был зарегистрирован в качестве безработного;
11) на погребение умерших награжденных лиц:
копия свидетельства о смерти или справка о смерти;
копия удостоверения к награде или копия удостоверения о присвоении звания.
Если погребение осуществлено членами семьи умершего, заявитель представляет копию документа, подтверждающего родственные отношения.
Если погребение осуществлено не членами семьи умершего, заявитель представляет копию документа из ритуальной службы, подтверждающего осуществление погребения.
12) на погребение не работавших граждан и по уважительным причинам, не зарегистрированным в качестве безработных:
копия свидетельства о смерти или справка о смерти;
копия трудовой книжки умершего гражданина;
документ, подтверждающий место жительства умершего гражданина;
справка уполномоченного органа по вопросам занятости населения, подтверждающая, что умерший не был зарегистрирован в качестве безработного;
13) на социальную помощь для приобретения твердого топлива:
сведения о доходах за квартал предшествующий кварталу обращения, самостоятельно занятые граждане заявляют доход в письменном виде;
копия удостоверения инвалида или участника Великой Отечественной войны для данной категории граждан.
2. Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки. После сверки подлинники документов возвращаются заявителю, а копии документов заверяются и формируются в дело.